(Dierencrematorium mag proefdieren verbranden GEÏLLUSTREERD VAC: winkel in Postwijk noodzaak Ml -• -s' Meulemans opent nieuwe accommodatie The Flags Storing op Schiphollijn ÊeicUeSowcwit DE LEIDSCHE COURANT. 18.41EIDEN 5,,1l45he Lord's aSJ,SÏ'ks vcrzor- BABVpn morgen 19ooanaf elf uur WW!,, de Heren- 1 32i a}nfielkerk een 20. 'trfjcharistievie- 5. i4.ooing vvaarbij de i3.lSoorganger 9,2: PWor P. de «iMÏWder zal zijn. EAC Jet thema van 18 45e viering is i6.0(ïWoorden SI>fn lich,en 19.00>Jn 16.00 'OLE 7 Py 18 Fietspad langs Drecht in 1989 LEIMUIDEN Het fietspad langs de Drecht tussen de Molenkade en de Westerdijk is in 1989 klaar. Het pad komt voor in het provinciaal fietspadenplan voor de komende vijf jaar. Het college van B en W van Leimuiden wil nu al een aanvang maken met de grondverwer ving. B en W vragen de raad dan ook hiertie een voorbereidingsbe- sluit te nemen. Mannen pakken tasjesrover ALPHEN AAN DEN RIJN Drie voorbijgangers héb ben donderdagavond een tasjesrover achtervolgd en in de kraag gevat. De 18-jarige dader uit Alphen had even daarvoor de portemonnee van een 57-jarige vrouw uit haar handen gegrist. Dit ge beurde in de Thorbecke- straat. De vrouw rende daar op de dief schreeuwend ach terna. Dit alarmeerde de drie voorbijgangers, die de achtervolging inzetten en de dader even later in de Hoofdstraat te pakken kre gen. Lisserbroek heeft vrouw als schillenboer HAARLEMMERMEER Mevrouw Lanser uit Lisserbroek wordt de eerste vrouwelijke schillenboer in de gemeen te Haarlemmermeer. Zij heeft van bur gemeester en wethouders van Haarlem mermeer vergunning gekregen om in haar dorp schillen in te zamelen. De Lisserbroekse zal de schillen inzamelen met behulp van een tractor met aan hangwagen. De schillen zijn bestemd voor de bijvoedering van de dieren op haar boerderij op de Hillegommerdijk. Haarlemmermeer loopt voorop in de rij van gemeenten, die het gescheiden af halen van afvalstoffen propageren. Het verzoek van mevrouw Lanser sluit dan ook goed aan op dat streven. SASSENHEIM Het wordt hoog tijd dat er een winkel komt in de Sassenheimse wijk Postwijk. Het ontbreken van winkels zal veel ouderen ervan weerhouden om daar te gaan wonen, terwijl het voor de huidige bewoners van de wijk uiterst onpraktisch is. Dat schrijft de Vrouwen Advies Commissie voor de woningbouw (VAC) in het jaarverslag over 1985. De VAC adviseert onder meer bij woningbouw in Sassenheim en bij de totstandkoming van het streekplan Zuid-Holland West en het provinciaal fietspadenplan. De adviserende taak geldt met name voor de nieuwbouw in Postwijk. De VAC pleit voor veiligheid ten aanzien van de sloten en vijvers en hoopt dat er zich op korte termijn winkeliers vestigen in de nieuwbouw wijk. De VAC constateert verder een toenemende erken ning voor haar werk. De commissie ontving in 1985 een subsidie van ruim 1.000 gulden. '"i'iisSTOMPWIJK Het die- annex -crema- tyorium, Arendsnest, aan 2130de Dr. van Noortlaan in IS' »ompwijk, hoeft geen re- i. ijcening meer te houden 'ooïoP10* nieuwe richtlijnen le PAyan het Leidschendamse ^gemeentebestuur. £)eze jveek vernietigde de de voorwaarden, <lie de gemeente had op- ?steld in de Hinderwet vergunning dat opslag of verbranding van kadavers van dieren afkomstig uit onderzoekcentra, zieken huizen, laboratoria of uni versiteiten verbood. Vorig jaar zijn aan de Dr. van Noortlaan kadavers van proef dieren verbrand die tijdens ex perimenten radio-actieve stof fen toegediend hadden gekre gen. Dit gebeurde op verzoek van het Directoraat-Generaal van de Arbeid, de afdeling Kernphysische Dienst in Voorburg en de afdeling stra ling van het ministerie van VROM (Volkshuisvesting Ruimtelijke Ordening en Mi lieubeheer). De gemeente wist hier niets van en werd pas la ter door buurtbewoners inge licht. Hoewel bij de verbrandingen geen stralingsgevaar aanwezig was, wilde Leidschendam in de toekomst iedere mogelijk heid van radio-actieve besmet ting uitsluiten. De strekking van het voorschrift van de ge meente was dat kadavers waarmee of waarop in levende of in dode toestand in het be lang van de wetenschap proe ven zijn verricht niet op Arendsnest mochten komen. Volgens de eigenaar van Arendsnest, mevr. A.A.M. van der Made-van der Arend, was deze bepaling in de praktijk onuitvoerbaar. „Het is niet te achterhalen of een dier, in welke hoedanigheid dan ook, in het kader van een medische behandeling, in een onder zoekcentrum, ziekenhuis, labo ratorium dan wel universiteit is geweest. Vele dierenartsen en dierenambulances bezoe ken tenslotte deze inrichtingen en het is toch normaal dat men tot op het laatste moment alle onderzoeken en laborato rium-medische behandelingen laten verichten om het het le ven hun huisdier nog te red den". Dit argument is door de kroon overgenomen. Hobaho neemt Koelhuis over HILLEGOM/LISSE De bloembollenveiling Hobaho in Lisse heeft alle aandelen van Koelhuis Hillegom overgeno men. Het overgenomen bedrijf is een preparatiebedrijf voor bloembollen, dat in 1950 is op gericht. Koelhuis Hillegom is gespecialiseerd in temperatuur- behandelingen van bloembol len. Met deze techniek kunnen bolbloemen zoals tulpen, irissen, lelies en gladiolen op vrijwel elk moment van het jaar in bloei gebracht worden. De over name heeft geen consequenties voor het personeel van Koel huis. Energieproject in Leiderdorp Onder het motto „Op eigen kracht" hou den de gemeente Leiderdorp en de Stich ting Energie Anders een energieproject in Leiderdorp. Van woensdag 2 april tot 23 april is een energietentoonstelling dage lijks te bezichtigen in het informatiecen trum van het gemeentehuis van Leider dorp. Daarnaast zijn er enkele voorlich tingsbijeenkomsten. Op de expositie is een overzicht van de energiesituatie in Ne derland te zien. Foto's, maquettes en een windmolen illustreren het een en ander. Bezoekers kunnen op een „energiefiets" zelf electriciteit opwekken en terugleveren aan het openbaar lichtnet. Voor meer in formatie kunnen belangstellenden bellen met de Stichting Energie Anders in Hoek van Holland. 01747-5241. ifflHH ÖfW Werkwijzer "^oudt open dag nb6«>EIDERDORP Stichting ith ai>()e Werkwijzer in Leiderdorp It zaterdag 12 april een dag. De instelling nodigt iderdorpers zonder baan uit deze dag op te luisteren muziek of een expositie eigen werk e Werkwijzer, die begin deze land is verhuisd van het onderkemen op het Kwikstaartpleia naar de voor- alige Marijkeschool aan de irnhardstraat, wil de inwo- van Leiderdorp kennis maken met haar werk. 1 is de bedoeling dat star- ide ondernemers in het ge- ïw een bedrijfje kunnen be nnen. De hucr van het ge- iw is laag en deskundig ad- s en andere faciliteiten zijn [er plaatse aanwezig. Ook zijn in het pand aan de Ber- ardstraat mogelijkheden or het geven van cursussen i andere activiteiten. Bezoe- i de open dag kunnen lok zelf met ideeën komen iver de eventueel te organise- :n activiteiten voor mensen iet een WW-, WWV- of [ftWW-uitkering. in die mee willen wer- aan de opening door iets 17 Van hun hobby te laten zien, geétü *unnen z'ch voor 7 april opge- 444. ven bij de Stichting De Werk- i: dr /ijzer, telefoonnummer <°ste 81426. Pontje weer in de vaart VOORSCHOTEN Storm en gebrek aan voldoende mankracht hebben gisteren toch niet kunnen voorkomen dat de eerste vaart van het pontje tussen Voorschoten en de Vlietlanden toch plaats vond. Ook al maakte geen enkele hoogwaardigheidsbe kleder de overtocht mee, er waren genoeg jongelui die op deze manier eens lekker wil de uitwaaien. De bemanning bestaat voor lopig uit twee werklozen, die met behoud van uitkering op deze manier wat om handen willen hebben. Voor de ver goeding hoeven ze het overi gens niet te doen, want de vijf harde guldens per dag die ze ermee verdienen zijn net voldoende" voor koffie en een middagmaaltijd. Het pontje wordt geëxploi teerd door de stichting Weer werk, die zoals bekend zich bezig houdt met projecten voor werklozen. De provin cie Zuid-Holland en de ge meente Voorschoten hebben zich garant gesteld. De twee „veermannen" zijn onvol doende mankracht om het pontje constant in de vaart te houden. In de weekeinden vaart het van tien tot zeven uur en op weekdagen (behal ve op maandag) van twee uur 's middags tot zeven uur 's avonds. Als er meer be langstelling is om het pont te varen, kan voortaan ook op maandag worden gevaren en op de andere dagen vroeger dan twee uur 's middags. Daarom is Weerwerk nog steeds op zoek naar werklo zen die met het heen- en weervaren hun dag willen vullen. Het pont blijft in de vaart tot er een nieuwe ver bindingsweg komt. Dat kan nog wel minstens twee jaar duren, is de verwachting. LISSE Wethouder J. Meulemans van Lisse opent vrijdag april de nieuwe accommodatie van de honk- en softballvereni- ging The Flags in Lisse. Daarna wordt een damessoftbalwed- strijd die gespeeld tussen HCAW (de Nederlands kampioen in 1985) en Heiloo. Zaterdag is er in het kader van de feestelijkheden een speciale honkbal wedstrijd tussen de teams van BRN Catering Feyenoord en Opel Nicols, de Nederlands kampioen van vorig jaar. De eer ste bal voor die wedstrijd zal worden geworpen door burgemees ter G. J. van der Kroft van Lisse. The Flags werd in 1970 opgericht onder de naam softballvereni- ging Lisse. De honk- en softballvereniging telt nu ongeveer 120 leden, die zijn verdeeld over 17 teams. Daaronder de Peanut- afdeling voor de kleintjes die inmiddels alweer zo'n jaar of tien draait. De vereniging moest het tot dusverre altijd met de facili teiten van andere verenigingen doen. Zo verleende FC Lisse gastvrijheid en daarna de hockeyvereniging Hisalis. Toen de FC naar het huidige onderkomen vertrok, kreeg The Flags de be schikking over het oude pand. Nu kan een eigen honk in ge bruik genomen worden. LEIDEN Door een storing in de bovenleiding op de spoorlijn tussen Schiphol en Leiden is gistermorgen een aantal treinen uitgevallen. Sinds zeven uur 's morgens reed er nog slechts een trein per half uur. De normale dienstregeling voorziet in een kwartierdienst, maar door de storing was een spoor niet berijd baar. De bovenleiding is waarschijnlijk als gevolg van de harde wind in het ongerede geraakt. Om kwart over tien meldde NS dat de bovenleiding tussen Schiphol en Leiden weer hersteld was. De treinen reden toen weer volgens de normale dienstregeling, een maal per kwartier. De afgelopen week kwamen door verwaaide bovenleidingen tussen Amsterdam en Den Haag een aantal maal vertragingen voor. Ook op andere plaatsen in het land zorgt de wind voor problemen, maar Amsterdam-Den Haag is gevoelig voor vertra gingen. Ook elders in het land heeft de storm hier en daar voor lichte vertragingen gezorgd. Onder redactie van Ton Pieters. Soms kon het „Geïllustreerd Zondagsblad" zeventig jaar geleden luchtig over de fei ten heengaan. Hartje winter nog, in februari 1916, toonde de titelpagina onder het vignet met de pauselijke tiara en het wapen der Oranjes de reproduktie van een zo mers schilderij van Adriaan van Ostade (in het Rijksmu seum te Amsterdam) die „Een koele dronk" laat zien: luierende mannen, die op een mm warme dag, in de lommerrij ke schaduw van een oude boom de „verkoelende" kruik hanteren. Maar de werkelijkheid was wel an ders, we weten het: Noord- Holland zat midden in een winterse overstromingsramp. Inmiddels was het jaar 1916 gevorderd tot de maand april en de wereldoorlog die zowat overal in Europa woedde had een tegenhanger gekregen in Latijns Noord-Amerika: „De troebelen en opstand in Mexico". Het Zondagsblad sloeg de Amerikanen der Verenigde Staten om de oren, net zoals andere bladen zeventig jaar later zouden doen: „Terwijl heel de Oude Wereld vergaat in een stroom van bloed, is waarlijk ook in de Nieuwe Wereld wederom een oorlog begon nen. De Ver.Staten hebben gemeend te moeten ingrijpen in de nog altijd voortdurende revoluties in Mexico, en een nieuwe krijg is daar ont brand. Wat daar nu gebeurt bewijst echter, dat de zoo hooggeroemde vrijheidslief de, loyauteit en eerlijkheid der Amerikaansche politici al evenveel woorden in den wind zijn als bij de andere volken. Want als men achter de schermen der Amerikaan sche politiek kon kijken zou men misschien allesbehalve gesticht zijn. Het is een feit, dat de V.S. reeds lang een oogje op Mexi co hebben. De machtige „Standard Oil Cie", die niet kan verdragen dat de petro- leumbronnen van Mexico in vreemde handen zijn en die tot hier toe te vergeefs REIDEN OMGEVING ZATERDAG 29 MAART 1986 PAGINA 15 EEN KOELE DRONK: „Naar de schil trachtte in Mexico binnen te geraken, stookt met hebzuch tige haat. Daarom heeft Wil son in den beginne in troebel water willen visschen en den Mexicaanschen bandiet Villa, die verschillende roofmoor den op zijn geweten heeft, in het geheim gesteund en wa pens verstrekt om president Huerta te bestrijden. Nu Villa echter niet opschiet en reeds drie jaar lang aan 't leuteren is, schijnt hij in ongenade ge vallen te zijn en heeft Wilson irij van A. van Ostade in het Rijksmu: troepen tegen hem afgezon den. Wat de regeering van de Verenigde Staten nu onder neemt is volkomen in over eenstemming met de overle veringen van het Witte Huis. Sedert het midden der vorige eeuw hebben de Verenigde Staten den Mexicaanschen nabuur nooit veroorloofd zich als onafhankelijken staat te ontwikkelen. Nadat zij Mexico groote provinciën hebben afgenomen, stellen zij jm te Amsterdam". nu alles in het werk om het heele land in economisch op zicht afhankelijk te maken". Dat was dus anno 1916. Nog even kwam het Zon dagsblad op de „Watersnood in het Volendamsche land" terug: „In hun mooie klee derdracht hurken de men- schen in de benauwde voor onders hunner botters treurig neer, de duizenden puien zit ten opgesloten in hun hok ken en zenden hun hongerig evenveel zorg als zijne eigen aardigheden bewaard. Moge de offervaardigheid van Ne- derland's katholieken dit zoo zwaar getroffen katholieke dorpje op bijzondere wijze bijstaan". MERKWAARDIG: „Een Engelsch sol daat aan het front droeg op zijn borst o.m. den bijbel mee. Een Duitsche kogel trof hem, maar- .bleef in het boek steken". Niet geheel duidelijk is wat die lege patroonhuls er mee te maken had. wanhopig gekwaak over het verdronken land. In de laat ste 25 jaar had Volendam zich tot een groot dorp uitge breid en, wat ons meer inte resseert, had Volendam zijn oud-Roomsch geloof met

Leidse Courant | 1986 | | pagina 15