Universiteit wil studie bedrijfskunde STAD OMGEVING De Leidse Gburant is een krant meteen duidelijke visie opdeweield Progressief college moet snel proef nemen met Breestraat WEEK EINDE ZATERDAG 29 MAART 1986 PAGINA 13 «chtpartij in sino Botermarkt DEN In een Golden Ten no aan de Botermarkt moest jolitie er gisteravond aan te komen toen er een vechtpar- itbrak tussen een bezoeker en portier. De bezoeker wilde ns de politie geld van speel- meenemen, waar hij geen ht op had. De man moest met oogwond naar het ziekenhuis J werd aangehouden wegens //Mtandeling en bedreiging. Het mo zit pas een paar weken op Jlhoek van de Botermarkt en j Gangentje. Daarvoor was het |estigd aan de Lange Schei- Vijftig kratten bier gestolen LEIDEN Uit de kantine van de voetbalvereniging LDWS aan de Vliet, zijn in de nacht van donderdag op vrijdag vijftig krat ten bier gestolen. De inbrekers kwamen binnen door een deur te forceren. Uit een tabakszaak aan de Lage Rijndijk is dezelfde nacht een bedrag van 2300 gul den ontvreemd. Gisteren werd op klaarlichte dag ingebroken in een flat aan de Schubertlaan. De inbrekers wisten de woning via het balkon binnen te dringen. Naast sieraden en cheques werd een kostbare camera meegeno men. Tweetal loopt door ruit voor diefstal LEIDEN Een tweetal mannen heeft zich gisteravond toegang ver schaft tot een winkel in de Borger- straat door dwars door een ruit te lo pen. De twee mannen, een 37-jarige Leidenaar en zijn 27-jarige vriend uit Den Haag, namen uit de winkel een hoeveelheid drank en zes pakjes sigaretten mee. De politie wist de twee mannen kort na de inbraak in de woning van de Leidenaar aan te houden. Het waren „oude beken den", de Leidenaar komt vrijwel da gelijks in aanraking met de politie. De EHD moest er aan te pas komen om de verwondingen van het twee tal te verzorgen. Directeur bibliotheek neemt ontslag LEIDEN De directeur van de openbare bibliotheek, de heer A. de Caluwé, heeft met ingang van 1 april ontslag ge nomen. Hij zal zich zelfstandig gaan vestigen. Het bestuur van de bibliotheek heeft zijn waar dering uitgesproken voor het werk van De Caluwé. Deze trad in 1978 als directeur in dienst. Onder zijn bewind werden onder meer vier nieu we bibliotheken gebouwd en kwam er een bibliobus in Lei den. Steun- fraude LEIDEN Een 45-jarige Leidenaar wordt ervan verdacht de sociale dienst voor 85.000 gulden te heb ben opgelicht. De man ge noot een WWV- uitkering en wist in de pe riode '80-'85 ruim 85.000 gulden zwart bij te verdie nen. D66 EN LINKS LEIDEN IN ADVIES AAN PVDA: LEIDEN Een progressief college (PvdA, Links Leiden en D66) zou op korte termijn moeten besluiten tot het houden van een proef met de verkeer safwikkeling op de Breestraat. Zowel Links Leiden als D66 hebben dat in de eerste ronde van de college-onderhande lingen aan de PvdA geadviseerd. Het LEIDEN De Leidse universiteit onderzoekt of het mogelijk is een studie bedrijfskunde te starten. Volgens het College van Bestuur is er zeer veel belangstel ling voor een dergelijk studierichting, terwijl de capaciteit elders be perkt is. Het onderzoek moet volgend jaar zijn afgerond zodat dan een definitief besluit geno men kan worden. Het College van Bestuur kondigt deze nieuwe studie richting aan in een ontwik kelingsplan dat aan de uni versiteitsraad is voorgelegd. In dit plan wordt ingegaan op de ontwikkeling van de - universiteit de komende ja- Het College van Bestuur constateert in dit plan dat de Leidse universiteit voor wat betreft productiviteit en kwaliteit aanzienlijk hoger scoort dan het gemiddelde voortgezet onderwijs in Ne derland. De aanwas van nieuwe studenten ligt in Leiden negen procent hoger dan het landelijk gemiddel de terwijl de productiviteit van de RUL-onderzoeker vijftig procent hoger scoort. Het College van Bestuur be treurt dat deze „inspannin gen" door de rijksoverheid financieel niet worden ge honoreerd. „Wanneer de minister de instellingen op grond van productiviteit en kwaliteit zou financieren, zou de RUL ruim twintig procent meer moeten krij gen dan nu het geval is", al dus het College van Be stuur. De middelen worden niet optimaal besteed, zo wordt geconstateerd. Internatio naal bezien is er daarom aanleiding tot grote zorg over de financiering van het wetenschappelijk onder zoek in Nederland, zegt het College van Bestuur: „De dalende financiering van het wetenschappelijk onder wijs bij een toenemend on derwijsaanbod bedreigt de instandhouding van het we tenschappelijk onderzoek. Als men ook nog bedenkt dat de gemiddelde werkne mer in het wetenschappe lijk onderwijs in de laatste vijf jaar ook nog ruim twaalf procent minder be steedbaar inkomen heeft ontvangen, kan men zich afvragen of de grens van wat aanvaardbaar is niet wordt overschreden". Win een reis naar Borneo Het museum voor Volkenkunde heeft een opstelwedstrijd uitgeschreven waarmee een reis naar Bor neo kan worden gewonnen. De wedstrijd heeft plaats in het kader van een tentoonstelling over Bor neo die deze zomer in het museum te zien is. De expositie geeft een beeld van de rijke cultuur van de Dayaks, de bewoners van het binnenland van één van de grootste eilanden ter wereld. Daarnaast wordt zichtbaar gemaakt hoe het binnenland van Borneo al ruim twintig jaar geteisterd wordt door een niets ontziende commerciële houtkap. Verder is een tentoonstelling over Indonesië ingericht be staande uit werken van de schilder Walter Spies. De opstellen moeten betrekking hebben op het thema van de tentoonstelling of over een onderdeel daarvan handelen. Het werk moet voor 30 sep tember van dit jaar zijn ingeleverd. Nadere inlichtingen over de wedstrijd zijn verkrijgbaar bij het museum. De foto toont een stadsbeeld in Pontianak. advies komt overeen met het standpunt van PvdA-wethouder J. Peters (ruimte lijke ordening en verkeer) die zich in het verleden ook al uitsprak voor het hou den van een proef op korte termijn. CDA en VVD zijn daar geen voorstander van. Zij weerhielden Peters een maand gele den van zijn voornemen. Beide partijen me nen dat eerst moet worden gepraat over de totale verkeersafwikkeling in de binnenstad. Het CDA heeft dat de PvdA begin deze week nog eens laten weten. D66 en Links Leiden vinden, dat er voorlopig geen nieuwe par keergarages moeten worden gebouwd voor dat de effecten van de Sanders- en de Marca- garage bekeken zijn. Alle vier de partijen zijn deze week op be zoek geweest bij een PvdA-delegatie om sug gesties te doen voor een nieuw collegepro gram. Een concept hiervan zal nu door de PvdA opgesteld worden en na 1 april aan de vier voorgelegd worden. Zowel CDA, Links Leiden als D66 hebben hun adviezen open baar gemaakt. VVD-onderhandelaar F. Kuij- ers was daar niet toe bereid („het staat alle maal in ons verkiezingsprogramma"). De SP en „Leiden weer Gezellig" zijn niet voor een gesprek uitgenodigd. Op een aantal punten wijken de adviezen van CDA, D66 en Links Leiden weinig van elkaar af. Alle drie de partijen pleiten voor handhaving van het wijkgericht werken van de politie en verbetering van de veiligheid op straat. Ook over de woonlasten heerst grote mate van eenstemmigheid. Links Lei den wil verlaging van de lasten voor de Leidse burgers, terwijl D66 de aandacht van de PvdA gevraagd heeft voor de positie van de eigenaren. Het CDA wil de problematiek van de woonlasten bezien in relatie tot de status van art. 12 gemeente, die voor Leiden volgend jaar opnieuw wordt vastgesteld. Alle drie de partijen hebben de PvdA ge vraagd in het nieuwe collegeprogramma de rechten van de oppositie vast te leggen. Ook wil het drietal een erfpacht-paragraaf in het collegeprogramma opgenomen zien (de VVD sprak zich er eerder voor uit dit buiten het collegeprogramma te houden). Zowel D66 als Links Leiden hanteren de huidige regeling als uitgangspunt. Het CDA heeft de PvdA voorgesteld naast de bouw van kantoren meer aandacht te beste den aan de economie van de binnenstad. D66 pleit ervoor meer bedrijven in de producties feer aan te trekken. let bijdragen van Mar- il Gelauff, Astrid hoordijk en Gert Vis- oto: Henk van de Ende. In Leiderdorp worden bin- lenkort de eerste winkels in 1e meubelboulevard geopend. Menigeen zal zich nog herin- eren dat over die meubel- ilevard zo 'n anderhalf jaar 'leden een scherp conflict ontstond met buurgemeente Leiden. 8De Leidse bestuurders von den toen dat de meubelboule vard omwille van de regiona le winkelfunctie in Leiden ondergebracht moest worden. Maar de Leiderdorpers had- 'en hun plannetje het eerste laar en mochten dus aan de ag gaan. Leiden bleef boos en verdrietig achter. Op het Leidse stadhuis werd vreemd opgekeken toen men enkele weken geleden een brief uit Leiderdorp ontving, 'aarin gevraagd werd in Lei en reclame te mogen maken voor de opening van de het meubelplein (want zo heet de meubelboulevard tegenwoor dig). Leiderdorp wilde vijftig driekhoeksborden plaatsen om lantarenpalen en of Lei den daar maar even toestem ming voor wilde geven. Om dat de gemeente Leiden „een centrale plaats inneemt in de regionale functie van het meubelplein Openlijk moet men zich op Let stadhuis afgevraagd heb ben of de Leiderdorpers soms een bord voor hun kop heb ben. Eerst Leiden de meubel boulevard door de neus boren en er dan ook nog aan Leidse antarenpalen reclame voor willen maken Bord De reclamemakers van het meubelplein kregen een keu rige brief terug, waarin werd medegedeeld dat aan hun verzoek niet kon worden voir daan. „Reclamevoering rond Leidse lichtmasten is beperkt tot evenementen die in Lei den plaats hebben", zo liet het emeentebestuur diplomatiek weten. Verwezen werd naar de voor dit soort aangelegenheden al tijd bruikbare verordening op het stadsschoon. „Uitbreiding van de reclamevoering voor regionale activiteiten achten wij voor het stadsschoon on gewenst". (Mooi gevonden!) Maar als de Leiderdorpers dat wilden, mochten ze reclame maken op de her en der in de stad geplaatste Publex-recla- meboraen. Maar helaas, deze bleken reeds volgeboekt. De Leiderdorpers zijn inmid dels in beroep gegaan bij de gemeenteraad. Die het be zwaarschrift door zal sturen naar de commissie voor de be roep en bezwaarschriften. Deze komt te zijnertijd bijeen om te oordelen over het con flict. Op 18 april om precies te zijn, een week nadat de ope ning van het meubelplein heeft plaats gevonden. Treurig Men wordt er in Noordwijk bijna een beetje treurig van. Na 16 jaar is een einde geko men aan de eindeloze discus sies rond het nieuwe raadhuis ter plaatse Afgelopen dinsdag viel het doek toen de gemeen teraad besloot ruim drie mil joen gulden beschikbaar te stellen voor de laatste fase van de raadhuisbouw. Om meerdere redenen is men in Noordwijk een beetje treu rig. In het totaal heeft het deels verbouwde, deels nieu we raadhuis de gemeenschap bijna tien miljoen gulden ge kost. Een fiks bedrag. Dan te bedenken dat het bestaande raadhuis aan de Voorstraat bijna een eeuw geleden voor een bedrag van 'slechts' 18.914 gulden werd gebouwd. Het nieuwe raadhuis heeft 46 jaar voortdurende aandacht in de gemeenteraad gehad. En misschien is men ook daarom wel een beetje treurig. Want wat rest er nu nog om over de praten in de Noordwijkse po litiek. Echt treurig is pas dat al die discussies achteraf bezien ge heel voor niets zijn gevoerd. Al in 1940 lag er een plan voor de (verjbouw van het raadhuis op tafel, ontworpen door de toenrrialige directeur- gemeentewerken. Werd er bij het slaan van de eerste paal niet vastgesteld dat indien dit plan toen was uitgevoerd er een soortgelijk gebouw had gestaan als nu is uitgedacht „Over de raadhuisbouw zou 'een boek te schrijven zijn", constateerde VVD-raadslid Klaas Rudingh dinsdag. „Dat heb ik al eens gedaan voeg de zijn D66-collega Ton van Rijnberk er aan toe: „Het werd een zwartboek". CDA- fractievoorzitter Leo Alkema de sloot de geschiedenis van het nieuwe Noordwijkse raad huis gepast af: „Die jarenlan ge discussies, het leek soms wel een treurspel". Carthago „Ceterum censeo Carthagi- nem esse delendam Woorden van de Romein Ca to Verkiezingen '86: Luctor et Emergo. de Oude, hij placht er zijn re devoeringen in de Senaat mee af te sluiten. Of deze nu han delden over de riolering of over de bestrating in Rome, Ca to eindigde zijn toespraken altijd met: Voorts ben ik van mening dat Carthago vernie tigd moet worden Zijn woorden hadden resul taat. De handelsstad Carthago, gelegen in het huidige Tune sië, werd door de Romeinen in 146 voor Chr. enkele ja ren na het overlijden van Ca to totaal verwoest. Ruim eenentwintig eeuwen later liet Links Leiden zich door de woorden van Ca to in spireren in de strijd tegen de discriminatie. Bij de behande ling van de discriminatienota in de gemeenteraad, stelde Links Leiden afgelopen maandag voor dat vertegen woordigers van de gemeente Leiden hun toespraken op soortgelijke wijze af zouden sluiten. „Voorts is de gemeente Lei den van mening dat discrimi natie ontoelaatbaar is, zij be strijdt die met alle middelen die haar ter beschikking staan het kan volgens Links Leiden niet vaak genoeg ge zegd worden. Burgemeester Cees Goekoop bleek zijn klassieken te ken nen en gaf op passende wijze repliek. Hij refereerde aan Shakespeare's „Julius Ceasar" waarin Marcus Antonius aan het graf van Ceasar de moor denaars van de keizer bij her haling als zeer achtenswaardi ge lieden beschrijft. „They are honourable men", prijst Anto nius moordenaar Brutus en handlangers het graf in. Ofte wel (vrij naar Goekoop): „Overdaad schaadt". Overbodig om te zeggen dat de gemeenteraad de suggestie van Links Leiden waardeer de. Maar voorts van mening was dat de bestuurders zelf maar moeten uitmaken hoe zij het anti-discriminatiebe- leid van de gemeente Leiden uit wensen te dragen. Hoop „Biotech '86 Europe" is de naam waaronder binnenkort in London een „internatio naal bio-technologie-symposi- um annex beurs wordt gehou den. Uiteraard zal ook Leiden daarbij aanwezig zijn om de Leeuwenhoek aan de man brengen. Tien- a vijfduizend gulden moet die reclame gaan kosten, wijst een becijfering uit, die is gemaakt. Dat ook de gemeente zelf steeds minder hoop krijgt de lap grond vol te bouwen waar ooit eens het zakelijk centrum van Leiden moet komen, blijkt uit het potje waar dat geld uit wordt gehaald: „Presentatie Schut tersveld". Zwarte Piet (1) Op het Trekvaartplein drei gen de emoties hoog op te laaien. Nu er enkele kleine kampjes in de regio betrok ken kunnen worden, is de discussie over de toekomst van het grote kamp in Leiden opnieuw aangewakkerd. De meeste woonwagenbewoners voelen zich Leidse burgers en zien niets in verhuizen. Het woonwagenbeleid dat vanuit Den Haag wordt gedic teerd, moet worden uitge voerd door het (woon wagen- )schap. Dat is het overkoepe lend orgaan voor woonwagen- belangen in de regio Leiden. Het bestaat uit vertegenwoor digers van diverse gemeenten. Tot een jaar geleden was de Leidse wethouder Dick Tesse- laar voorzitter van dit schap, zijn taak is inmiddels overge nomen door de Katwijkse wethouder Parlevliet. Deze gaat per 1 mei met pensioen, de laatste loodjes zullen ook wat hem betreft zwaar wegen, zo ziet het er naar uit. Zwarte Piet (2) De discussies met deze Kat wijkse wethouder zijn op z'n zachtst gezegd nogal frustrerend. Parlevliet wim pelt te pas en te onpas kritiek op het schap af door naar Den Haag te verwijzen. „Wij kun nen ook niet anders, het vuur wordt ons van alle kanten aan de schenen gelegd", zegt hij bij die gelegenheden. „Kun je dan niet een beetje tegenwer ken, je bent toch geen knecht", werd hem dinsdag avond op een bijeenkomst door woedende woonwagen bewoners toegeschreeuwd. Anders dan de uitspraken van de voorzitter doen vermoe den, heerst er in het schap wel degelijk onenigheid over het te voeren beleid. Er is tenminste één gemeente die het niet eens is met de richt lijnen die door Den Haag worden uitgedragen en dat ook hardop zegt. Het gaat om hoe kan het ook anders de gemeente Leiden. Deze vindt (met de woonwagenbewoners) dat er op het Trekvaartplein 78 standplaatsen gehandhaafd moeten blijven. Het zijn de re giogemeenten die staatssecre taris Gerrit Brokx niet voor het hoofd wilden stoten en zijn beleid (afbouwen tot 41 plaatsen in Leiden, verdeeld over drie kampjes) getrouw blijven. Zodoende wordt naar buiten toe de indruk gewekt dat het schap eensgezind voor de spreiding van de woonwa genbewoners staat. Althans, Parlevliet zal je niet horen over het standpunt van de ge meente Leiden in deze. Zwarte Piet Waar het hem wel uitwam, aarzelde Parlevliet niet de mening van Leiden in de dis cussie naar voren te brengen. Zonder teostemming van de Leidse gemeenteraad wordt er niet gesleept, beloofde hij de woonwagenbewoners dins dagavond. Oftewel, als er ge sleept gaat worden, dan komt dat doordat de Leidse ge meenteraad daarmee in heeft gestemd. Het is moeilijk stand houden tegenover boze woonwagen bewoners. Parlevliet heeft er zo blijkt allerlei slimme afleidingsmanoeuvres voor nodig. Hij heeft er de verhitte gemoederen onder de woon wagenbewoners voorlopig mee weten te blussen. Half april wordt op het Trekvaart plein opnieuw overleg ge pleegd, beloofde Parlevliet. En passant zegde hij daarbij de aanwezigheid van het col lege van B en W van Leiden toe. Zodat die eens even haar fijn uit kunnen leggen hoe dat met dat slepen zit. Door het optreden van deze voorzitter dreigt de gemeente Leiden notabene de enige die het in enige mate eens is met de woonwagenbewoners met de zwarte piet te blij ven zitten. Leiden kan straks het puin ruimen wat het schap heeft achtergelaten. Terwijl de regiogemeenten die tot op heden slechts heb ben uitgeblonken in verre gaande traagheid bij het aan leggen van kampjes hun handen in onschuld wassen. Misschien kan Parlevliet ook de vertegenwoordigers van deze gemeenten uitnodigen voor die vergadering op het Trekvaartplein. De woonwa genbewoners zullen ongetwij feld benieuwd zijn te horen wat er van deze zijde voor hun is gedaan. Dat vindt Martin Voorn (van de Buitenland redactie) van zijn krant. Samen met zijn collega's verslaat hij al het nieuws dat over onze landsgrenzen ontstaat. Op een manier, de Leidse Courant eigen: nooit oppervlakkig, nooit sensationeel, maar wel kritisch en gedegen. Want de Leidse Courant is een regionale krant die gemaakt wordt vanuit een christelijke levensvisie. En die visie bepaalt ook de manier van de verslaggeving over het buitenland in de krant.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 13