[)pheffing van vrijwillig iekenfonds omstreden E HAASTKLUS VAN EEN BEWINDSMAN Premieverschillen maatschappijen 4INNENLAND QaidócOowvcmt ZATERDAG 22 MAART 1986 PAGINA 9 ktekostenverzekering. Alleen het ord leidt bij de gemiddelde Nederlander tot gaapneigingen of tot verwoede po gen om van gespreksstof te veranderen, n verkeerde reactie. Meestal tenminste. is namelijk slechts goed te keuren als ing van het belang dat dit onderwerp •dient: het is boven elke discussie verhe- l. Wie niet tegen gevolgen van ziekten ongevallen is ingedekt, loopt bij ernstige amiteiten het risico van levenslange af- aling. Aan de staat natuurlijk, want die je in een welvaartsland dat het onze altijd is, niet kreperen. nderdduizenden Nederlanders die nu in het vrijwillige ziekenfonds zitten, lopen dit risico werkelijk. Als zij per 1 april geen particuliere verzekering hebben afge sloten, zijn ze onverzekerd. Het vrijwillige ziekenfonds wordt op die dag waarschijn lijk opgeheven en het is voor de betrokken groepen beter om dat vooruitzicht niet als een grapje op te vatten. Een deel van de vrijwillig verzekerden gaat (en moet) naar het verplichte ziekenfonds en voor hen verandert er meestal niet bijster veel. Zo'n 430.000 zelfstandigen, 260.000 (rijks)ambte- naren en 120.000 bejaarden zullen hun heil echter bij het bedrijfsleven moeten zoeken. Wie de geluiden uit ziekenfóndskringen serieus neemt, mag aannemen dat onge veer de helft van hen die stap ruim een week voor de fatale datum nog altijd niet heeft gezet. Tijd dringt De tijd dringt, want als alles goed gaat zal de Eersté Kamer het wetsontwerp Toegang tot Ziektekostenverzekeringen (WTZ) bin nenkort goedkeuren. De senaatsfracties hebben een extra voorbereidingsronde in gelast, omdat ze vonden dat hun vragen niet goed beantwoord waren. De plannen worden tot wet verheven, wanneer het Staatsblad ze publiceert en de dag waarop dat moet gebeuren, staat allang in het draaiboek van Volksgezondheid te Leid- schendam: 27 maart. Vier dagen later is het dan echt zover, al is er door vertraging in de Senaat nog een kleine kans dat de stemming pas na de verkiezingen worden gehouden. Met de PvdA in de regering is het dan verre van zeker, dat het wetsont werp van staatssecretaris Van der Reijden het Staatsblad zal halen. De voorbereidingen zijn inmiddels al maanden in volle gang en hebben zieken fondsen en particuliere maatschappijen zo zoetjes aan al heel wat geld gekost. Een uitgebreide voorlichtingsfolder ligt bij het ministerie van wvc op publikatie te wach ten, maar mag pas na een positief besluit van de Eerste Kamer het levenslicht zien. Sinds de Tweede-Kamerfractie van het CDA eind vorig jaar toch met de opheffing van het vrijwillig ziekenfonds akkoord ging, verwacht niemand meer een voorlo pig veto van de Senaat, dus zijn alle instan ties drie maanden geleden maar vast met de uitvoering begonnen. Waarom zo'n haast gemaakt, terwijl de de mocratische besluitvorming nog niet eens is afgerond? Wie gaat het aén en wat zijn de gevolgen? Waaróm deze maatregel en waar gaat 't met het ziektekostenstelsel in hemelsnaam naar toe? Een verhaal voor nieuwsgierige aagjes en leesgierige doorbij ters, maar een must voor bijna ex-vrijwillig verzekerden. HAAG De haast die staats- etaris Joop van der Reijden van met de afschaffing van het vrij- )lig ziekenfonds maakt, heeft één doorslaggevende reden en is niet moeilijk te raden: dit ge- «idieerde verlengde van het ver- Jjchte ziekenfonds is te duur ge- orden. De particuliere verzeke- Hrs hebben in de loop der jaren 3oijt aantrekkelijke leeftijdskortin- 3ooh, minder uitgebreide dekkingen 17 0 lage premies-door-een-hoger-ei- zn-risico de gezonde (vooral jonge- 3]j klanten uit het vrijwillig zieken- ads weggezogen. De mensen met hoog ziekterisico (ouderen en iSnsen met blijvend letsel of ge- fken) resteren dus en die mensen duur. Daarom moet er iets ge- «qiren, vinden vriend en vijand 7$i het kabinet. 7f 204 vrijwillig ziekenfonds mag niemand een inkomen beneden de 48.500 (de ngrens) als deelnemer weigeren. De Jennie wordt kunstmatig laag gehouden lopr groepen beneden de f 33.000 minder 6laten betalen (premiereauctie). De men- die wel de volle premie op tafel leg- 71. moeten daardoor steeds hogere be- 'igen betalen; ze zijn gemiddeld zelfs Mer kwijt dan ze voor een vergelijkbaar i2fcket in de particuliere sector zouden 3eten opbrengen. Desondanks moet de 2^rheid er steeds meer geld op toeleggen, 36fvordt de premie elke keer verhoogd en (halt de particuliere sector op vrijwillige 4% mee aan de financiering van deze so- £Je verzekering. der Reijden vindt, dat deze giganti - te problemen slechts zijn op te lossen )r opheffing en privatisering, en wijst J voortbestaan van een uitgedunde vrij- ]Üge verzekering die ook te betalen - rigoureus van de hand. Hij voert naast nog twee andere argumenten ~~i ter rechtvaardiging van zijn besluit: rotere overzichtelijkheid en minder re- s. nu twee van de vijf verzekeringen rden afgeschaft en Ie particuliere verzekeraars krijgen nu (els opgelegd ter bescherming van de paal zwakkeren in de samenleving. d beide doelstellingen door middel van 5 nieuwe ingrepen ook inderdaad wor- verwezenlijkt, ook daaraan twijfelen jjjjg tegenstanders van opheffing, de zie- HlBifondsen en consumentennorganisaties «o.'at verandert? twintig jaar geleden ingevoerde Zie- BUghfondswet kent drie deelverzekeringen: Sipst verplichte ziekenfonds, de bejaarden- ^JlÉzekering en het vrijwillige zieken- ^^Jds. De laatste verzekering staat open 3/8 spr mensen met een inkomen beneden 1/2 Moongrens, die niet als werknemer in 3/4 6Jzin van de Ziektewet of als lid van spe- ''J Jjal aangewezen (uitkerings) groepen on- 3/J jf het verplichte ziekenfonds vallen. De 7/8 «jaarden verzekering is speciaal voor 1/2 2*'ers die niet meer dan ƒ24.092,52 ver- 3/8 'BJnen. Beide vormen verdwijnen. uit de bejaardenverzekering 1/8 5)0 naar het verplichte ziekenfonds. 7/8 3e fracties uit de Tweede Kamer waren 3/4 7fcr voorstander van. Zij worden verge ld door de bejaarden uit het vrijwillige ^^Jjcenfonds, wier inkomen niet hoger dan ^^B.900 is en die dus nu premiekorting ^^Hgen. Verreweg de meesten van hen er na de overheveling financieel op ^^ftruit. Hun komst heeft tot gevolg, dat verplichte ziekenfonds ineens een °Pervertegenwoordiging aan oudere ver- 7?s gierden ten opzichte vai> het landelijk die djcentage bejaarden krijgt. Wll?sl particuliere bedrijven zullen daarom m inde toekomst elk jaar moeten meebeta- l aan de extra kosten die daaraan ver- *°ndhden zijn (dit jaar circa 390 miljoen), lat stft js jn een nieuwe wet geregeld om op *"aan I manier nog iets waar te maken van de "jidariteit van kapitaalkrachtigen met de 'U Haakkeren in de samenleving. Maar de ir J "Tzamelde particuliere verzekeraars heb- rerd h al aangekondigd deze lasten aan hun pnten te zullen doorberekenen: hun aanngt extra heffingen boven het hoofd i "n 20 tot 50. Solidariteit prima, den- Vi heren assuradeurs, maar de klant »en gt61 WC* Stalen. /3Jtkering n met een uitkering die zich tot nu niet verplicht konden verzekeren, geind"nen ^at binnenkort wel. Het gaat om iepen aaw'ers, aww'ers, bijstandsge- ihtigden en ex-zelfstandigen die nu on aparte regeling voor de gevolgen acintf' bedrijfsbeëindiging vallen. Het sche- op deze pagina benoemt deze groepen gingpcies. Ook zij zullen er in 't algemeen slechter op worden. De gang van za- rond medicijnverstrekkingen, huis artsbezoek of ziekenhuisopname is in het verplichte ziekenfonds dezelfde als in de vrijwillige verzekering: alles gaat zo'n beetje vanzelf, dus je merkt nauwelijks dat je verzekerd bent. Wat wel verandert is, dat iedereen voor zichzelf premie gaat betalen. Gezinnen en samenwonenden krijgen één premienota, waarop de aparte bedragen bij elkaar zijn opgeteld. De ziekenfondsen blijven hun verzekeraars. Mensen van 65 jaar en ou der, die het verplichte ziekenfonds tot nu toe altijd moesten verlaten, blijven er na de stelselwijziging in. De werking van het ziekenfonds wordt dus uitgebreid tot bui ten de kring van werknemers. Bovendien wordt wettelijk vastgelegd, dat iedereen bij het bereiken van de pensioengerech tigde leeftijd de verzekering houdt, waar men al in zat. Bejaarden en zelfstandigen die zich nu particulier moeten verzekeren, kunnen bij inkomensterugval dus niet meer terug naar het ziekenfonds. Particulier De rest is aangewezen op het aanbod van de particuliere maatschappijen. Het gaat dan met name om drie categorieën, die al lemaal de volle premie betalen (zie sche ma). Tot de groep ambtenaren behoren niet de ambtenaren die bij politie, provin cie of gemeente werken. Voor hen blijven de bestaande publiekrechtelijke verzeke ringen van kracht. Die worden dus niet opgeheven, waardoor het stelsel straks nog slechts drie verzekeringssoorten zal tellen. Minder draagkrachtigen treden dus toe tot de^ branche die oorspronkelijk voor de mensen met de betere beurs bestemd was. Dat zou voor hen te veel onplezierige ge volgen hebben, als de overheid niet een paar regels hacf gesteld waaraan de parti culiere, op winst en reservevorming ge richte ondernemingen zich absoluut te houden hebben. De belangrijkste regel is, dat er een standaardpolis móet worden aangeboden; de dekking ervan is verge lijkbaar met het pakket verstrekkingen uit het vrijwillige ziekenfonds. De kandi daat-verzekerde is echter niet verplicht om deze polis te nemen. Kosten van het standaardpakket: 135 per persoon per maand. Geen medicijnenknaak meer, maar toch wel verzwaringen ten opzichte van de huidige situatie. Bij de tandarts zal meer Honderdduizenden die nu nog in het vrijwillig ziekenfonds zitten zullen per 1 april een particuliere verzeke ring moeten hebben gevonden, willen zij niet voor eneorme risico's komen te staan. Voorbeelden van premieverschillen tussen de standaardpo lis en eigen polissen van enkele maatschappijen (met de zelfde dekking) voor gezinnen/samenwonenden met kin deren, die zich binnenkort particulier moeten verzekeren: A. Gezin van vrouw (26), inan (26) en kinderen resp. 3, 5 en 6 jaar Standaardpolis: 3 x 135 405 per maand 4860 p.j. FBTO 299,78 p.m. ƒ3459 p.j. Amersfoortse IZV'86 polis (f 500 eigen risico).... 4018 p.j. Oost-Nederland Beter Uit Polis2760 p.j. Zilveren Kruis/VGCN3576 p.j. B. Gezin van vrouw (34), man (41) en kinderen resp. 3, 5 en 6 jaar Standaardpolisƒ4860 p.j. FBTOƒ3459 p.j. Amersfoortse (/500 eigen risico)ƒ4536 p.j. Zilveren Kruis/VGCNƒ4028 p.j. Standaardpolis: FBTO Het Anker Zilveren Kruis/VGCN.. i kinderen resp. ƒ4860 p.j. ƒ5573 p.j. ƒ5718 p.j. ƒ6806 p.j. Conclusie: tot ongeveer 45 jaar zijn de huispolissen in de particuliere sector in het algemeen goedkoper dan de stan daardpolis, mits men gezond is natuurlijk. Boven die leeftijd zal de standaardpolis (vrijwel altijd) goedkoper zijn. Mensen van 45 jaar en ouder die zich, los van de huidige operatie, in de toekomst particulier moeten verzekeren zijn beduidend slechter af: de maatschappijen moet hen in 't algemeen wel zonder medische selectie en leeftijdstoeslagen accepteren, maar ze zitten niet aan het premiebedrag van 135 vast. (Bron: de Consumentenbond Den Haag). zelf betaald moeten worden en de eerste 200 per gezin 100 per alleenstaande) aan ziektekosten moet jaarlijks zelf opge bracht worden. Dit standaardpakket moet in de toekomst voor iedereen open Staan die zich voor de eerste keer particulier verzekert, met uitzondering van hen die nog nooit (mede) verzekerd waren. De maatschappijen hebben voor deze be schermde polis een acceptatieplicht (dus geen medische keuring!) en mogen geen leeftijdstoeslagen heffen. Alleen, en dat is wel even een wezenlijk onderscheid, zijn ze straks niet gebonden aan de premie van 135 voor nieuwelingen die niet uit het vrijwillige ziekenfonds komen. Voor mensen die in de toekomst (moeten) over stappen, valt de stelselherziening in elk geval wat de financiële garantie van het standaardpakket betreft dus veel slechter uit. De Consumentenbond, de ziekenfond sen en ook een aantal oppositiepartijen in het parlement vonden dat een niet accep- DE VERANDERINGEN IN SCHEMA: vRuwnxtc Bejaardenverzekering en vrijwillig ziekenfonds worden opgeheven. De verzekerden gaan óf naar het verplichte ziekenfonds of naar de particuliere sector. De herverdeling gaat als volgt: 1. Alle bejaarden uit de bejaardenverzekering (dat zijn zij die niet meer dan ƒ24.092,52 per jaar verdienen) gaan naar het verplichte ziekenfonds. Zij gaan 2,9% premie over het aow-pensioen betalen en 9,6% over de overige pensioenen. 2. De volgende groepen uit het vrijwillig ziekenfonds gaan ook naar het ver plichte ziekenfonds: a. de bejaarden met een inkomen tot 33.950 (die tot nu toe premiekorting kre gen). Zij betalen dezelfde premiepercentages als de bejaarden uit de bejaarden- verzekering. b.de mensen met een uitkering op grond van: de algemene arbeidsongeschiktheidswet (aaw), waarbij sprake is van een ar beidsongeschiktheid van 45%. de algemene weduwen- en wezenwet (aww). de algemene bijstandswet (abw), op voorwaarde dat men jonger dan 65 jaar is. het besluit hoofdlijnen bedrijfsbeëindigingshulp voor zelfstandigen uit de han del, nijverheid of dienstverlening, mits met jonger dan 65 jaar is (ex-zelfstandi gen dus). c. Mensen met een invaliditeitspensioen op grond van de Algemene Burgerlijke Pensioenwet, Spoorwegpensioenwetof de Algemene Militaire Pensioenwet (die 45% arbeidsongeschikt zijn). Voor bepaalde groepen AAW- en AWW'ers is uitstel van drie jaar mogelijk. Uw ziekenfonds kan u er alles over vertellen. 3. De volgende groepen uit het vrijwillig ziekenfonds gaan naar de particuliere sector: a. de beiaarden met een inkomen van 33.950 tot 48.500 (die dus nu de volle premie betalen). b. alle (rijks)ambtenaren. c. alle zelfstandigen. Zie voor de verplichte standaardpolis, mogelijk goedkopere polissen, compensa tieregelingen voor ambtenaren en zelfstandigen bijgaand artikel met aparte pre mievoorbeelden. tabele verslechtering, mede gezien hun opvatting dat er op den duur een betaal baar basispakket voor iedereen moet ko- men. Deze kritiek vormde een onderdeel van hun afwijzing van het privatiserings- beleid, dat de regering met de nieuwe maatregelen in daden omzet. Onderverzekeren In het algemeen kun je zeggen dat men sen met kinderen beslist duurder uit zijn dan in de vrijwillige verzekering, terwijl alleenstaanden en twee mensen zonder kinderen tot ongeveer 45 jaar er normaal gesproken beter van worden (zie de pre mievoorbeelden op deze pagina). Kiezen (jonge en gezonde) mensen uit de honder den polismogelijkheden pakketten van beperktere samenstelling en/of met een hoger eigen risico, dan valt er heel wat op de ziektekosten te besparen. Daar staat te genover, dat men zich dan slechter verze kert waardoor er bij ernstige ziekten of ongelukken problemen kunnen ontstaan. De gezamenlijke ziekenfondsen vrezen, dat velen zich zullen onderverzekeren. Hun vrees gaat echter nog veel verder: het toch al groeiende aantal mensen dat zich helemaal niet verzekert, zal nog ster ker toenemen, waarschuwde het VNZ Van der Reijden in augustus vorig jaar. Voordat men zo'n rigoureuze stap maakt, is het beter om eerst even de Consumen tenbond te bellen. Zij heeft een aparte ad viesdienst, die de klant de weg wijst door het dicht begroeide woud van polissen in de particuliere sector. Voor de eerste twee kinderen onder de 21 jaar moet per kind de helft van de premie betaald worden (f 67,50 dus). Dat geldt ook voor kinderen onder de 27 jaar die studeren, ziek of gebrekkig zijn, of mee helpen in de huishouding. Zij zijn in het vrijwillige ziekenfonds gratis meeverze kerd. Ouders komen er dus zeker slechter af en kunnen er zelfs wel meer dan 100 per maand op achteruit gaan. Dat lot treft vooral de (oudere)ambtenaren en zelfstan digen (met kinderen) die de standaardpo lis wel zullen moeten nemen. Zeker onder de zelfstandigen, die het in veel gevallen economisch toch al moeilijk hebben, zitten veel mensen ver onder de loongrens. Voor deze zelfstandigen die in het vrijwillig ziekenfonds premiekorting krijgen, werd een compensatieregeling uitgedacht. Ze zouden straks elk jaar ach teraf een bepaald bedrag terugkrijgen. Dit idee is echter niet hard gemaakt. De ver zamelde particuliere verzekeraars hebben nu het plan opgevat om deze mensen van meet af aan al een lagere premie te laten betalen. Daardoor zouden deze gezinnen geen hoge bedragen hoeven voor te schie ten. Een definitieve regeling was er on langs nog niet en dat tekent de situatie: snel het wetsontwerp erdoor jassen, ter wijl de noodzakelijke afspraken op essen tiële punten nog niet vastliggen. Voor de ambtenaren was er al wel vrij snel een dergelijke voorziening om nadeli ge inkomenseffecten te compenseren. Zij krijgen geld van de overheid terug, als hun ziektekosten inclusief de premie ho ger zijn dan 4,8% van het inkomen (het zelfde percentage als een werknemer aan het verplichte ziekenfonds moet betalen). De meeste ambtenaren hebben trouwens nog geen nieuwe verzekering afgesloten, omdat het departement van wvc hen heeft geadviseerd nog even te wachten. Ziekterisico Bij de particuliere verzekering geeft het ziekterisico de doorslag bij de vaststelling van de premie en de kostendekking. Hoe groter de kans op ziekte of gebreken, des te hoger de premie of des te groter de kans op uitsluiting. Men let niet op sociale aspecten, zoals premieheffing naar draag kracht (waarbij de premie stijgt, naarmate het inkomen hoger wordt), maar is in een keiharde concurrentiestrijd genoodzaakt premie naar gelang het risico te vragen. Dat is een belangrijk verschil met de situ atie in het ziekenfonds. Het is bovendien een zwaar tellende reden, dat privatise ring in veler ogen als een onjuiste ontwik keling in het verzekeringsstelsel wordt gezien. Vanaf een jaar of 45 wordt dat ziekterisico steeds hoger en bij bejaarden is het na tuurlijk erg hoog opgelopen. Zij zijn dan ook tot de standaardpolis veroordeeld: elk ander pakket zou voor hen door aanzien lijke leeftijdstoeslagen duurder uitvallen, Voorbeelden van premieverschil len tussen de standaardpolis en ei gen polissen van enkele maat schappijen (met dezelfde dekking) voor alleenstaanden die zich bin nenkort particulier moeten verze keren: A. Alleenstaande van 24 jaar. Standaardpolis1620 p.j. FBTO1203 p.j. Zilveren Kruis/VGCN.. 1047 p.j. Amersfoortse824 p.j. B. Alleenstaande van 37 jaar. Standaardpolis1620 p.j. Amersfoortse1315 p.j. FBTOƒ1203 p.j. Zilveren Kruis/VGCN.. ƒ1146 p.j. C. Alleenstaande van 58 jaar Standaardpolis1620 p.j. Zilveren Kruis/VGCN.. ƒ2344 p.j. FBTO1504 p.j. Amersfoortse en Zilveren Kruis/VGCN hanteren een sy steem, waarbij de premie stijgt met de leeftijd tijdens de looptijd van de polis. Als er in een gezin oudere kinderen voorkomen, is het vaak voordeliger om een studenten-ziek tekostenverzekering af te sluiten. De hier genoemde maatschappijen worden slechts als voorbeeld aan gevoerd. Er zijn nog zo'n zeventig andere verzekeraars, waarbij pakketverge lijking de moeite waard kan zijn.- Daartoe behoren ook de zogenaam de non-profit-ziekteverzekeraars (NPZ), voortgekomen en verbon den aan de ziekenfondsen, zoals het Zilveren Kruis/VGCN uit ons voorbeeld. Zij worden ook wel „bo venbouwen" genoemd. Zij willen mensen die het verplichte zieken fonds (moeten) verlaten een sociaal aanvaardbaar alternatief geven en de solidariteitsgedachte van het zie kenfonds (premieheffing naar draagkracht) zo hoog mogelijk hou den. Uit pure concurrentie-overwe gingen zijn ook zij echter gedwon gen met leeftijdstoeslagen, uitslui tingscriteria en hoge eigen risico's voor jongeren te werken, waardoor het verschil met de particuliere on dernemingen in praktijk niet meer erg zichtbaar is. (Bron: de Consumentenbond). als ze al niet worden uitgesloten. Zij zou den zonder het wettelijk verplichte basis pakket aan de goden zijn overgeleverd. Ware jacht Volgens Carl Jacobs, onderzoeksmede werker bij de Consumentenbond, is er de laatste maanden een ware jacht van ver zekeraars op gezonde, liefst jongere men sen uit het vrijwillige ziekenfonds ont staan. Vooral de bovenbouwen waren daarbij actief en verschillende daarmee verbonden ziekenfondsen gingen in hun voortvarendheid ook nog over de schreef: zij schreven vrijwillig verzekerden hen zonder tegenbericht binnen veertien da gen te zullen doorschuiven. Andere assu radeurs kwamen met speciale aanbiedin gen om de betere klant naar zich toe te trekken. Eén ding moet men zich in dit verband goed realiseren: iedere vrijwillig verze kerde kan tot vier maanden na de ophef fing de standaardpolis nemen. Dat voor recht krijgen alleen zij. Gaat de wet dus op 1 april in, dan kan elke kersverse par ticulier verzekerde tot 1 augustus besluir ten alsnog op het basispakket over te schakelen. Geen maatschappij mag dat weigeren. De hele verzekeringsoperatie dreigt in middels langs de mensen heen te gaan. Ze moeten nu iets dóen, terwijl ze in het zie kenfonds juist gewend waren dat alles voor hen gedaan wérd. In de particuliere sector wordt een heel andere instelling van hen gevraagd. Ze moeten zelf uitzoe ken welke verzekering voor hen de beste is. Ze moeten zelf hun premie betalen, ze moeten zelf hun rekeningen insturen om dat ze geen verstrekkingen in natura maar vergoedingen achteraf krijgen. Dat zal wel even wennen worden. Volksverzekering Waar gaat het met het Nederlandse stelsel van ziektekostenverzekeringen naar toe? Ziekenfondsen, PvdA, CDA (een kamer meerderheid dus) en nog tal van andere organisaties zeggen: naar een volksverze kering, waarbij voor iedereen een betaal baar en verantwoord basispakket toegan kelijk wordt. De kosten daarvan worden naar draagkracht via de directe belastin gen over de hele bevolking gespreid en de extraatjes mogen de particuliere verzeke raars dan binnenhalen. Er liggen al plan nen en routebeschrijvingen klaar om dat doel op den duur te bereiken. PvdA-frac- tie en CDA-specialist dr. A. Lansink had den daartoe nu een afgeslankte en betaal bare vrijwillige verzekering als vangnet en als proeftuin voor de gewenste volks verzekering in stand willen houden. Daarin zouden de groepen kunnen blijven die nu in de armen van het bedrijfsleven vallen. Drie maanden geleden zwichtte Lansink echter definitief voor de druk van CDA-ministers- en fractie en kregen Van der Reijden en de VVD hun zin. De liberalen zien een verdergaande priva tisering van het stelsel meer zitten en Van der Reijden liet twee weken geleden door Het Vrije Volk noteren, dat hij het daar mee eens was. Een proefballon, zeggen sommigen. Nee, dit zal al snel de concrete praktijk worden, denken anderen, als deze staatssecretaris na de verkiezingen tenminste op Volksgezondheid terugkeert. Of dat laatste ook gebeurt, is nog maar de vraag, want Joop van der Reijden kondig de enige tijd geleden al aan geen nieuwe termijn te ambiëren. Niet dat hij het werk niet leuk vond. Hij verdiende eenvoudig te weinig. HANS WOLF

Leidse Courant | 1986 | | pagina 9