SDI belangrijk voor Europees afweersysteem a U houdt Zwarten herdenken bloedbaden Bondsdag verdeeld over tekst op oorlogsmonument Haastige Chirac stuurt parlement met vakantie" Buitenland CeicbeCotmwt ZATERDAG 22 MAART 1986 PAGINA 7 )uitse politie rolt Nederlandse hasjbende op Pi Tu' Schenlaai TTGART De politie in de 'estduitse deelstaat Baden-Würt- ^n3jemberg heeft een Nederlands-Duit- nn«Se bende opgerold, die sinds eind 4 tonnen aan hasj verhandeld •ft. Na maandenlang onderzoek i twaalf personen opgepakt en rd 47 kilo hasj met een waarde i een ruim een half miljoen gul- i in beslag genomen. De leiding ver de bende groothandelaars, mokkelaars, koeriers, tussenhande- aars en detaillisten zou hebben be- ust bij drie jonge Nederlanders, die n Groningen een koffieshop dreven, n die shop zouden dagelijks voor ngeveer 2.000 gulden hasj in kleine loeveelheden over de toonbank. Aboe Nidal achter schietpartij Egypte JERUZALEM Egypte gelooft dat de radicale Palestijnse groepering on der leiding van Aboe Nidal de nand heeft gehad in de moord op een Israë lische vrouw afgelopen woensdag. Volgens de Egyptenaren stond de groep ook achter twee andere aanval len op Israëliërs in Egypte twee jaar geleden. Een organisatie met de naam Egyptische Revolutie heeft de verant woordelijkheid opgeëist voor alle drie de schietpartijen. Israël heeft de Egyptische bewering niet bevestigd. Aboe Nidal en zijn aanhangers wor den er eveneens van verdacht de bloedige aanslagen op de vliegvelden Rome en Wenen te hebben gepleegd. Thyssen dient aanklacht in tegen Wallraff DUSSELDORF Het staalcon cern Thyssen heeft bij de recht bank in Düsseldorf een klacht in gediend tegen de journalist Günter Wallraff, schrijver van het boek „Ik Ali" (Ganz Unten). In zijn boek beschrijft Wallraff de omstandighe den waaronder Turken in de Bondsrepubliek werken. Vermomd als Turk werkte Wallraff onder meer bij Thyssen en schreef later dat het daar niet zo nauw genomen wordt met de veiligheidsvoor schriften. Het staalconcern diende gisteren een aanklacht in, omdat Wallraff de beschuldigingen niet voldoende bewezen zou hebben. Twee doden bij demonstratie Sikhs CHANDIGARH Twee demonstran ten zijn gisteren door politiekogels ge dood en 31 anderen gewond, toen 7000 militante Sikhs probeerden het parle mentsgebouw van de Indiase deelstaat Punjab te bestormen. Radicale Sikhs riepen op tot protest tegen de acties van de politie. Het dodencijfer over de afge lopen week is hiermee tot 28 gestegen, aldus de politie van Punjab. De demon stranten eisen de vrijlating van honder den jonge Sikhs, die krachtens de om streden anti-terrorismewetten in de ge vangenis zijn beland. Omstreeks 400 van hen werden in 1984 uit de Gouden Tempel weggehaald. Bommeldingen na aanslag Parijs PARIJS De Franse politie is gisteren druk in de weer geweest met zes bommeldingen, die volgden op de aan slag van donderdagavond op de winkelgalerij Point Show aan de Champs Elysées in Parijs. Bij die aanslag kwamen tv/ee mensen om het leven en kort daarna werd een bom onschadelijk gemaakt in een trein van de metro. Na de zes bommeldingen van gisteren moest de politie duizen den mensen evacueren uit treinen, metrostations en de expositieruimte La Défense. Ook de passagiers van de trein met bestemming Brussel en Amsterdam, die gereed stond op het Gare du Nord moesten worden geëvacueerd. De aansla door een w Arabische Politieke Gevangenen en het Midden Oosten noemt. De groep, die al vier keer eerder van zich heeft laten horen, eist de vrijlating van drie Arabische gevan genen in Frankrijk en twee in Rome. Gedreigd werd met bomaanslagen als aan de eis geen gehoor wordt Waldheim was lid nazi-ruiterkorps WENEN De vroegere secretaris-ge neraal van de Verenigde Naties, Kurt Waldheim is lid geweest van een nazi- ruiterkorps, het „Nationalsozialisti- schen Reiterkorps" (NSRK). Wald heim, die voor de conservatieve Oos tenrijkse Volkspartij aan de presi dentsverkiezingen van 4c mei mee doet, noemt dit gegeven het bewijs dat hij ondanks beschuldigingen geen lid is geweest van de SA. „Dan zal het zijn paard zeker geweest zijn", aldus een ironische reactie van de Oosten rijkse bondskanselier Sinowatz. Wald heim wordt ervan beschuldigd be trokken te zijn geweest bij de deporta tie van duizenden joden. EN. 7 mboof^n '«sanl^Sclcn dl entri textielarbeiders Joegen importbeleid USSEL Zo'n 3.000 tex- [arbeiders uit verschillende vogeli C-landen hebben gisteren bij 292B.^t hoofdkwartier van de Eu- pese Gemeenschap in Brus- I geprotesteerd tegen het im- »«g«^ortbeleid, dat hun bedrijfstak '-5i77flirnds *970 1,6 miljoen banen -lekost zou hebben. Er deden tch volgens de politie geen in- identen voor. De demonstran- beschermende maat- oor de textielindus- ïei. 'rie, die door de import uit de ntwikkelingslanden ernstig len heeft. Volgende beginnen de onderhan- ingen over het nieuwe Mul- vezelakkoord waarin hoe- reelheden en prijzen van tex- elim- en export wordt vast- >n fetei0 —^Vijfde dode na drinken giftige wijn f^^ïILAAN In Italië zijn gis- i^Jeren weer twee mensen over- Jeden aan de gevolgen van het yinken van wijn waaraan methanol was toegevoegd. Het tantal doden als gevolg van de tlcoholvergiftiging is hiermee gestegen tot vijf. Methanol of- jewel methyl-alcohol kan Blindheid, bewusteloosheid of je dood tot gevolg hebben, in- jien in grote hoeveelheden ge nuttigd. De Westduitse rege ring heeft intussen dringend nwaarschuwd tegen het drin- n van goedkope wijn uit de Italiaanse streken Apulië en Piemont. Het is niet zeker of de wijn is geëxporteerd. OPEC wil olieprijs van 28 dollar per vat GENEVE De Organisatie van Olie Exporterende Lan den (OPEC) heeft gisteren ge legd dat vijf niet-aangesloten blieproducenten hebben be loofd mee te werken aan de hogingen van de OPEC om de Olieprijs weer op te stuwen naar 28 dollar per vat. De prijs Ichommelt momenteel tussen de dertien en veertien dollar. Welke maatregelen de vijf be trokken landen Mexico, Egypte, Oman, Maleisië en Angola precies zullen tref fen wtlde de OPEC-voorzitter, de Venezolaanse minister voor oliezaken Arturo Hernandez Grisanti, niet zeggen. De OPEC heeft zware druk Uitgeoefend op de vijf om de produktie drastisch te vermin deren en daarmee de prijs op te drijven. Waarnemers in Ge- nève geloven dat de olieprij- len op de wereldmarkt nog verder zullen dalen als geen Overeenstemming wordt be reikt over productieverminde ring. De vijf landen leken er vooralsnog weinig voor te voe len een dergelijke toezegging" te doen, zonder harde garan ties van de OiySC dat ook zij haar produktie evenredig zal Verminderen. De OPEC heeft Vandaag verder vergaderd. (Vervolg van de voorpagina) WURZBURG Tijdens de vergadering van de NAVO-ministers in Wurz- burg werd gisteren ook gesproken over een moge lijke relatie tussen SDI en het nieuwe Europese luchtverdedigingssysteem ATBM. De Amerikaanse minister Weinberger: „SDI zal zeker commer ciële resultaten opleveren en ook resultaten, die van belang zijn voor de con ventionele bewapening en een luchtafweersysteem". De vraag hoe een en ander in elkaar gepast zou moeten wor den en hoe een financiële re geling ontworpen moet wor den tussen de Europese part ners en de Verenigde Staten is nog niet beantwoord. Ondui delijk bleef gisteren of alle Eu ropese partners binnen de NAVO zich achter het idee van een ATBM-systeem scha ren. De Nederlandse minister De Ruiter toonde zich in ieder geval al een voorstander van de geavanceerde plannen. Vol gens de Britse Lord Carring- ton is het nog te vroeg om daar iets over te kunnen zeg gen. Wel werd door zowel Carrington als de Westduitser Worner met stelligheid uitge sproken dat een dergelijk Eu ropees systeem „binnen de NAVO ontwikkeld moet wor den met inbegrip van de Vere nigde Staten en Canada". Opmerkelijk was dat in het slotcommuniqué van de verga dering met geen woord gerept werd over SDI, hoewel het on derwerp hoofdmoot uitmaakte van de bijeenkomst, dankzij de verrassende Amerikaanse ver klaring dat SDI ook in Europa aangewend kan worden tegen middellange- en korte dracht- wapens. Zeker is dat deze ver pakte Amerikaanse uitnodi ging aan de Europese landen om alsnog mee te doen aan het SDI-onderzoek, een rol zal spelen in verdere politieke be zorgd over Sovjet-schendingen van het SALT-II-akkoord door onder meer het statione ren van de verplaatsbare SS-25 intercontinentale ballis tische raket en over het feit dat een nieuwe versie van de SS-20 in ontwikkeling is. Daartegenover stelden zij met genoegen vast dat installatie van de Pershing- en kruisra ketten volgens schema afge werkt wordt. Er zijn nu 108 Pershings en 128 kruisraket ten in West-Europa geplaatst; er volgens nog 336 kruisraket ten. Station in brand Het centraal station van Kopenhagen is gistermiddag zwaar be schadigd geraakt bij een brand, die volgens de politie vermoede lijk is aangestoken. Door het vuur, dat ontstond op een dak bo ven twee sporen waar werkzaamheden aan de gang waren, kwam het treinverkeer een uur lang stil te liggen. Niemand raakte gewond en de brandweer had het vuur na een uur onder contro le. De politie is op zoek naar een man die was gesignaleerd, ter wijl hij wegrende van het dak waar het vuur was ontstaan. JOHANNESBURG -r- Tien duizenden zwarten hebben gisteren in Zuid-Afrika de slachtoffers herdacht van de bloedbaden in Sharpeville. waar de politie in 1960 69 zwarten doodschoot, en in Ui- tenhage waar precies een jaar geleden 20 doden vielen door kogels van de politie. Tijdens de herdenkingen kwam het op verscheidene plaatsen tot een treffen met de politie. In een stadion in Kwanobuhle, niét ver van Uitenhage kwa men 60.000 zwarterf bijeen. Zij zongen vrijheidsliederen en zwaaiden met foto's van de ge detineerde ANC-leider Nelson Mandela. In het stadion werd een marmeren gedenksteen met inscriptie onthuld. „De slachtoffers van Langa gaven hun leven voor de toekomst waar we nog steeds voor vech ten", zo sprak dominee Allan Boesak de menigte toe. „De mensen van Zuid-Afrika zul len vrij zijn. Niemand zal ons tegenhouden", aldus Boesak. In het nabijgelegen Port Elisa beth bleven de winkels en be drijven dicht. Alleen de zie kenhuizen in de stad functio neerden normaal. In Durban sloeg de politie met zwepen en wapenstokken in op naar schatting 300 scholieren die zingend door de straten trok ken met spandoeken met „Denk aan Sharpeville 1960". In Johannesburg dreef de poli tie gewapend met zwepen en honden ruim 200 zwarten en blanken uiteen die na een her denkingsdienst in het gebouw van de Zuidafrikaanse Raad van Kerken naar een nabijge legen vakbondscentrum trok ken. 3MIDJE VERHOLEN EN HET KNETTERCARTER 38) „Wat zal het wezen, Kareltje?" vroeg de groenteman. „Tien kilo aardappelen, drie bossen peen en een groot blik doperwten mid delfijn," bestelde Kareltje. „Gooi dat alles maar in de grootste kist, die je hebt. Dan doe ik daar meteen mijn pak vlees bij en als het kan, zou ik dan die grote kist wel graag houden." „Nou, nou, da's een bottertje, da's een bottertje," vond Arie Apekool. „Me lege embalaazie staat me soms lelijk in de weg, zie je? De veiling neemt namelijk niet altijd alle lege kissies terug. Maar als jij me nou van een paar levensgrote kissies wilt afhelpen, dan graag. Kan ik je soms met nog meer van dienst zijn?" „Tja..., dat zou misschien wel kunnen, zei Kereltje, die na denkend met een wijsvinger langs zijn neus --streek. „Misschien heeft U kindVtjes gehad en misschien hebben die wel eens gespeeld met een step op luchtbandjes. Daar had ik dan wel graag de wieltjes van..." „Ik geloof warem pel, dat ik uit me eigen jongestijd nog een paar ouwe stepwieietjes op zolder heb staan...," ant woordde Arie Apekool. „Ik zou zo zeggen, loop de trap maar op, jong, en kijk zelf. Dan voer ik intussen de bestelling uit." En zo geschiedde het, dat de kleine Kareltje Knetter even later aan het scharrelen was tussen de onnoemlijke hoeveelheid rommel, die zich op de zolder van de groenteman bevond. En Kareltje had geluk, want tussen het frame van een oude fiets en een dikke keulse pot ontdekte hij twee wielen, nog helemaal compleet met luchtbandjes en Iraakse oorlogs weduwen krijgen auto cadeau (Van onze correspondent Gerard Kessels) BONN Weduwen van Iraakse soldaten die in de Golfoorlog met Iran ge sneuveld zijn krijgen van de regering in Bagdad een Volkswagen Passat als schadeloosstelling. In de Iraakse dorpen laten tal van gesluierde vrouwen zich met de Passat fotogra feren voor grote plakkaten met de afbeelding van de milde gever, de Iraakse leider Saddam Hoessein. Bagdad heeft via Volks wagen's Braziliaanse doch ter VW do Brasil maar liefst 150 000 auto's be steld. In de Bondsrepubliek is een discussie ontstaan over de vraag of het juist is dat Volkswagen op deze wijze geld verdient aan de ui terst bloedige Golfoorlog. Volkswagen wijst de ver wijten van de hand. In het hoofdkantoor in Wolfs burg wordt er op gewezen dat auto's geen oorlogstuig zijn. „Wat er met de auto's gebeurt is uitsluitend een zaak van de contractspart ner", zegt een woordvoer der. Het ministerie van buiten landse zaken in Bonn kan evenmin iets laakbaars in de transactie zien. Woord voerder Hans Schuma cher: „Wij zijn geen partij in deze zaak. Het betreft hier een transactie tussen particuliere contractspart ners. Het gaat ons niet aan". Behalve de VW Pas sat krijgen de weduwen, verreweg de hebben, een eenmalige nanciële tegemoetkoming en een klein huisje. (Van onze correspondent Gerard Kessels) BONN Hoe moeilijk Duits land het nog steeds met zijn oorlogsverleden heeft, blijkt uit de discussie over de bouw van een gedenkteken voor de oorlogsslachtoffers. De grote partijen uit het parlement kunnen het alsmaar niet eens worden over de tekst voor het monument. In Duitsland wordt al jaren lang gepraat over de bouw van een gedenkteken in Bonn. Daar is grote behoefte aan, want bij staatsbezoeken is ër geen geschikte plek in het land voor een kranslegging. Dat bleek vorig jaar nog eens toen er een pijnlijke contro verse tussen Bonn en Was hington ontstond nadat be kend was geworden dat op het kerkhof van Bitburg, waar kanselier Kohl samen met president Reagan een krans wilde leggen, ook een aantal SSyers begraven lag. De formulering van een tekst voor het monument is een ui terst delicate zaak. Met het monument moet niet alleen de nagedachtenis geeerd worden van de miljoenen doden dat Hitler-Duitsland in Europa op zijn geweten heeft, maar ook de slachtoffers van het natio- naal-socialisme in Duitsland zelf. De vraag waar het accent gelegd moet worden verdeelt de partijen. Enigszins vereenvoudigd komt het er op neer dat de socialis ten wat meer de nadruk ge legd willen zien op de moord op de joden, Russen, Polen, zi geuners, terwijl de christende mocraten vinden dat de tekst vooral moet wijzen op de ge sneuvelde Duitse soldaten. Voorzitter Philip Jenninger (CDU) van de Duitse bondsdag presenteerde onlangs een tekst die genomen was uit de toe spraak die president Richard von Weizsacker op 8 mei vorig gar in de bondsdag hield, ie toespraak, waarin het ein de van de oorlog werd her dacht, oogstte zowel in binnen- als buitenland veel bijval. In de Weizsacker-tekst werden de joden, Russen en Polen ech ter eerder dan de Duitse oor logsslachtoffers genoemd. hij echter bij zijn christende mocratische CDU nul op het rekest. De CDU staat op het standpunt dat het monument „vooral aan de doden van ons volk gewijd moet zijn". De kans dat de partijen het alsnog eens worden lijkt voorlopig klein. PARIJS De Franse pre mier Jacques Chirac heeft niet de gebruikelijke „staat van genade" waar zijn voorgangers wel recht op hadden. Nauwelijks twee uur na zijn benoe ming door president Mit terrand stond de nieuwe neo-Gaullistische eerste minister midden in de ra vage van de afschuwelijke realiteit: de bomaanslag nabij het Champs Elysée. „Ik kan deze beestachtige ma nier van handelen niet begrij pen", aldus Chirac in zijn eer ste commentaar. Meteen na de aanslag kondigde hij een uit-: breiding van de Franse anti- -terreurbestrijding aan. „Niet 21 saluutschoten, maar een moorddadige explosie heeft de nieuwe regering begroet", zo schreef Serge July in de linkse krant Liberation. De aanslag in Parijs overscha duwde enigzins de presentatie van Chiracs nieuwe ploeg. Dat Chirac in zijn inaugurele rede al meteen twee machtigings wetten aankondigde om de li beralisering van de economie en een wijziging van het kies systeem per decreet te regelen heeft overigens niemand ver baasd. „Het parlement wordt met vakantie gestuurd", vond de liberale afgevaardigde Ber nard Stasi. De socialisten ont hielden zich voorlopig van commentaar. Het is duidelijk dat Chirac lan ge debatten in de Assemblee wil vermijden. Enerzijds om dat hij met een maximale re geerperiode van twee jaar wat krap zit voor de uitvoering van zijn ambitieuze economi sche herstelprogramma en an derzijds omdat stemmingen een riskante zaak zijn met een parlementaire meerderheid van slechts twee zetels. Met de posten n, privatisering, buiten landse handel, sociale zaken, binnenlandse zaken en open bare veiligheid heeft de neo- -Gaullistische RPR duidelijk de belangrijkste ministeries voor zich zelf geclaimd. De li berale coalitiepartner UDF is er ondermeer met cultuur, communicatie, industrie en huisvesting wat bekaaid afge komen. Architect Sterke man in het kabinet is ontegenzeggelijk de 56-jarige Edouard Balladur. Als minis ter van staat beheert hij de portefeuilles van economie, fi nancien, buitenlandse handel en privatisering. De „vice-pre- mier" zoals hij gisteren in di verse kranten werd genoemd, is geboren in Turkije. Hij was vertrouwensman van presi dent Pompidou en werd later de voornaamste adviseur van Jacques Chirac. Algemeen wordt Balladur beschouwd als de architect van de cohabita tion, maar het grote publiek in Frankrijk kent hem nauwe lijks. De nieuwe regering telt drie vrouwen, alle drie op posten van staatssecretaris. Een van hen, Lucette Michaux-Chevry is afkomstig van het Franse Antillen-eiland Guadeloupe en heeft daar de bijnaam „IJze ren Dame van het Caraibisch Gebied". Haar benoeming be nadrukt het belang dat Jac ques Chirac hecht aan een co herente politiek voor de veelal verwaarloosde overzeese ge biedsdelen. Grote vraag is nog wie de be langrijke functie van voorzit ter van de Nationale Vergade ring zal gaan bekleden. Oud- -president Giscard d'Estaing wordt hiervoor veel genoemd, maar heeft geduchte concur rentie gekregen in de persoon van de burgemeester van Bor deaux, de Gaullist Jacques Chabpn-Delmas. Iet deze fantastische, stevige kranteparaplu, die u van ons ca deau krijgt wanneer u ons een nieuwe abonnee opgeeft De nieuwe abonnee wordt hartelijk verwelkomd: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. Nol I Nac Noteer als nieuwe abonnee ingaande Naam: Postcode/plaats: Telefoon:(voor controle bezorging) Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnement betaald per 0 maand automatisch ad f 22,49 0 kwartaal per acceptgiro ad f 67,43 Stuur als dank de kranteparaplu aan: Naam: Adres: tcode/plaats: ur deze bon ingevuld aan de Leidse Courant, Antwoordnummer I 1, 2500 Vd Den Haag (postzegel betalen wij). I -O&A-J ftzidoe

Leidse Courant | 1986 | | pagina 7