JR°y 'l Schuiten trekt z n eigen plan Ton van Heugten stelt zijn afscheid nog even uit iNIEUWE PLOEGLEIDER NIET POPULAIR BIJ COLLEGA'S Stiekem Voedingsbodem Partijkiezen Gerald Onrust CeidócSouAOtit jDEN HAAG - De toetreding van Roy Schuiten als ploegleider tot het peloton der wielerprofs is zeker niet door iedereen met gejuich ont vangen. Al zullen de renners, die nu bij de nieuwe ploeg van Neder landse origine zijn ondergebracht, wel een feestje hebben gevierd bij de ondertekening van hun veelal vette contracten. Als actief renner was Schuiten voor velen al een steen des aanstoots. Volgens zijn collega's was de Brabantse Noord hollander een meester in het „flik ken", zijn karakter zou niet deugen en hij zou een hoogst onbetrouw baar sujet zijn. Schuiten trok altijd zijn eigen plan. Zo ook na zijn carrière, toen hij met een aantal Nederlandse bouwvakkers de fcrens met West-Duitsland overtrok om daar als koppelbaas veel geld te verdie nen. Vorig jaar was de inwoner van Put te plotseling terug aan het wielerfirma- ment. Nu als ploegleider van PDM dat in zeer korte tijd met onder anderen Pe dro Delgado, Stefan Mutter, Steven Rooks en Gerard Veldscholten een res pectabele ploeg bijeen kocht. De manier, waarop dat gebeurde, zette meteen weer kwaad bloed. Niet zozeer bij de renners als wel bij zijn collega-ploegleiders. Vooral Jan Raas en Peter Post zijn fu rieus op Schuiten. De vroeger zo vaak tangehaalde controverse tussen de twee cemphanen Raas en Post is naar de ach tergrond gedrongen. In de plaats daar aan is een ongelijke strijd ontstaan, want Raas en Post moeten allebei niets van Schuiten hebben. Ze zijn het eens in hun bordeel: „Roy Schuiten is achterbak?, pneerlijk en treedt de ongeschreven re- iels van de wielersport met voeten". Echt onder de indruk van de kritiek van rijn collega's lijkt Schuiten, die vooral ten subliem tijdrijder was, niet te zijn. Desondanks trekt hij zich de situatie wel lan. Hij zegt tenminste Peter Post ge beld te hebben om de zaak uit te praten. .Maar ik heb vernomen dat ik een knal yche: "OOT mÜn hoofd kan krijgen. Ik heb teen/inpm de hand willen reiken. Die heeft hij niet geaccepteerd. Ik blijf bereid tot een gesprek met zowel Raas als Post, ge hoon omdat ik niet bang ben. Voor biets of niemand. Samenwerking tussen )ns drieën zou een goede zaak zijn voor Je Nederlandse wielersport, maar als dat biet lukt zoek ik mijn eigen weg wel. Dat zien? feb ik mijn hele leven gedaan en ik ben inspre-ir altijd goed uit gesprongen. Waarom n mijnfou het nu dan niet lukken? Overigens is uisterejr voor mij ook niet zoveel reden me erg :oalsjeJruk te maken om de kritiek. Post en )t daar Raas hebben het na hun scheiding ook ;en be- noeilijk met elkaar gehad. Nu zijn ze zou ik iet opeens met elkaar eens en storten Zou ik rich gezamenlijk op mij. Na verloop van doen. iijd zal ook deze storm weer gaan lig- c bren-{en". ivereen Ronselen ..Hoofdoorzaak van de controverse tussen te ver let drietal, dat in de beginjaren zeventig ^hjp'bög eens deel uitmaakte van dezelfde 'escho ''oeg (Post was ploegleider van Raleigh, id IkM1 Raas en Schuiten op de fiets za- 'nhéid F1)' ^et "ronse'en" van de ren- •n wie ïers voor de nieuwe ploeg. Schuiten, die scheid'*ez'en z'jn 'n ^et vei"leden getoonde ka- ie ver pkter toch al niet kon rekenen op veel krantP"ediet, struinde op zijn eigen wijze door bet peloton om renners voor zijn ploeg BELS F 'nteresseren- Een manier waar zeker Post en Raas niet van gediend waren en zijn. „Schuiten heeft als een schoft ge handeld toen hij vorig jaar in de Tour de France mijn renners heeft benaderd", aldus Peter Post, veruit de meest gerou tineerde en succesvolle ploegleider van de drie. „Het ging om Veldscholten en Rooks, die beiden nog volop in koers waren. Als Schuiten een beetje kerel was, zou hij bij mij gekomen zijn om te zeggen dat hij interesse voor die renners had. Dan zou ik hem verteld hebben dat hij na de Tour vrij was om te onderhandelen. Dan ook had ik hem alle informatie ge geven met betrekking tot de nog lopende contracten. Vroeg of laat zou hij tóch bij mij terechtgekomen zijn, want ik ben in het bezit van de contracten. Zoals hij het nu gedaan heeft, is het een vorm van in breken. Schuiten is achterbaks, dat was hij als renner al". „Die streken leer je hem niet meer af. Een beetje professionele ploegleider gaat toch niet op parkeerplaatsen staan on derhandelen met renners of aan de deur staan luisteren of er iemand komt en dan snel weglopen. Het is niet nieuw in het peloton, maar het tekent toch wel de stiekeme handelwijze van een dergelijk iemand. Toen Roy Schuiten bij mij als renner was, heeft hij me ook meer dan eens teleurgesteld. Ik heb me toen vaak vergist in de mens Schuiten. Dat komt niet meer'goed, het zit in zijn karakter opgesloten'aldus Post. De lange Amstelvener doelt erop dat Schuiten indertijd zijn woord had gege ven bij Raleigh te blijven, maar even la ter toch in zee ging met Lejeune. Ook Jan Raas zag het in zijn actieve periode al niet zitten met zijn huidige collega. „Het was een egotripper, die altijd laat dunkend deed over zijn collega's. Een pure individualist", zegt de Zeeuw die onlangs als ploegleider nog te maken kreeg met Schuiten. Die zou Twan Poels hebben benaderd, terwijl de renner mon deling al tot een akkoord met Raas was gekomen. Raas: „Schuiten wist dat Poels zijn woord aan mij had gegeven. Vooraf heeft hij nog met mij gebeld. Deson danks bood Schuiten Poels twintig mille meer. Gelukkig is Twan een man van zijn woord, maar bij mentaal wat min der sterke jongens krijg je met dit soort praktijken de grootste problemen. Als ik me op Schuiten kan wreken, zal ik het niet laten. Hij overtreedt telkens weer de ongeschreven regels. Dat moet afgelopen zijn". Schuiten wil wel reageren op de aantij gingen, die zich niet beperken tot het in correct benaderen van renners. Hem wordt ook verweten dat hij de pedaleurs gigantische salarissen in het vooruitzicht stelt wanneer ze in zijn ploeg komen. „Hoe moet ik dan onderhandelen?", vraagt hij zich af. „De omstandigheden hebben me ertoe -gedwongen vorig jaar tijdens de Ronde van Frankrijk al ren ners te benaderen. We moesten binnen enkele maanden een heel nieuwe ploeg opzetten. Na de Tour is iedereen al wéér vastgelegd voor het volgende seizoen. De manier waarop ik handel en bespre kingen voer is mijn zaak, niet die van Post of Raas. Inderdaad ben ik een lastig mens, voor anderen, maar ook voor me zelf. Ik wil de zaken goed voor elkaar hebben en geen half werk afleveren". „Maar ik ben ook niet het type dat wild om zich heen gaat schoppen als er eens iets niet van een leien dakje gaat. Ik heb wel geleerd tegenvallers te incasseren. Dan ga ik niet lopen huilen en anderen lopen beschimpen. Nee, dan trek ik le ring uit hetgeen er is gebeurd en de vol gende keer doe ik het anders of beter. In mijn ploeg dient er rust te zijn. De voe dingsbodem van het succes is een goed sociaal beleid voor de renners zodat ze zich wat dat betreft niet ongerust hoeven te maken. De kritiek van Raas en Post leg ik zomaar naast me neer. Laten zij het voor hun eigen deur maar eens schoon houden. Pas als dat het geval is, kunnen ze er over na gaan denken an dermans nest te bevuilen", aldus Roy Schuiten. „Kennelijk zijn er in hun ploegen ren ners die een dermate laag contract heb ben dat ze voor elke aanbieding uit de bol raken. Ik wil er voor zorgen dat de jongens in mijn ploeg daar geen last van hebben. Een jongen als Poels heb ik ove rigens nooit benaderd. Dat zijn praatjes. En als Post het over Rooks en Veld scholten heeft, moet ik hem toch even wijzen op Robert Millar. Die was ak koord met mij, vroeg een dag bedenktijd en tekende vervolgens bij Post. Wie praat er dan over correcte methoden? We moeten ophouden elkaar te kritise ren. Leven en laten leven en proberen tot een goede samenwerking te komen, dat zou het parool moeten zijn. Nog maals, ik heb geprobeerd te praten, die bereidheid blijft". De strijd tussen de bazen van het pelo ton is echter nog lang niet gestreden. Haat en nijd blijven de boventoon voe ren. al blijven de renners zelf op de vlak te. Niemand heeft er belang bij partij te kiezen voor de ene of andere ploegleider, in de wetenschap dat het wielerwereldje erg klein is en dat iedereen elkaar op korte of lange termijn weer tegenkomt. Wie dan bij Schuiten terecht komt, is het beste af. Althans, als de woorden van Raas en Post voor waar worden ge nomen. Post: „Schuiten lokt de renners met gigantische salarissen. Een Veld scholten bijvoorbeeld krijgt nu drie keer zoveel als bij mij. Wat moeten Delgado, Mutter en Rooks dan wel niet ontvan- ek, liet in elk /"WOUDENBERG Verkondigde is ooifon van Heugten eerder dat hij na IormanV0rig seizoen een punt wilde zetten ikaanseachter zijn succesvolle motorsport- tekeniscarrière, inmiddels is de in Wou- ort aandeuberg werkende Amersfoorter .-'k^jvan gedachten veranderd. Zijn uit- -ïoritei-Praa^ .Jk wil nog eenmaal probe ren de hoogste prijs te behalen, want dit kan wel eens mijn laatste kunstseizoen worden" van net een jaar :re kanie]ecien kan oofc van toepassing altrans-i'n °P Eet komende cross-seizoen, kandi^31™ Van Heugten met zijn bak- >m, heJcenist Frits Kiggen hoge ogen wil aar eeigaan gooien in de strijd om de we- patiènfeldtitel, die de 40-jarige zijspan- 0,h fSfcoureur in 1981 veroverde, raf blij" De aan zijn vierentwintigste cross-sei- zoen beginnende Van Heugten: „Ik heb mijn afscheid toen wel aangekondigd, maar het rijden op mijn nieuwe motor ging vorig seizoen zo fijn, dat ik er weer veel meer schik in kreeg. De motor heb ben ze toen zo gemaakt, als ik het heb ben wilde. Dat heeft me nieuwe impul sen gegeven om een paar jaar langer door te gaan". Van Heugten voelt zich aan de voora vond van een voor hem weer nieuw cross-seizoen sterk, blaakt van zelfver trouwen en straalt dat dan ook naar alle kanten uit. „Ik voel dat ik nog steeds kandidaat ben voor de wereldtitel. De motor en de bakkenist zijn hetzelfde ge bleven. De zwakke punten aan de motor zijn verbeterd, waardoor die nog be trouwbaarder is. De kansen ten opzichte van vorig seizoen (toen werd het duo Ton van Heugten/Frits Kiggen met slechts twee punten achter Muller/Van Heek derde; wereldkampioen werden de Zwitsers Bachtold en Fuss, red.) zijn in elk geval niet afgenomen". Laat Van Heugten de strijd om het we reldkampioenschap prevaleren, in acht daarvóór op het programma staande wedstrijden wil hij ook proberen het Ne derlands kampioenschap in de wacht te slepen. „Vorig jaar heb ik het NK ver waarloosd", aldus de toen op een scha mele negende plaats geëindigde Van Heugten, „maar dit jaar wil ik toch pro beren een kans te maken. Het zal alleen net zo zwaar als het WK worden, omdat de competitie op een erg hoog peil staat. De Nederlandse top is enorm breed. Hoewel, en dat geldt dan met name in ternationaal, de zijspansport een team sport is, waarin zich niet zo maar nieu welingen mengen in de bestaande top. Ze hebben wel eens uitschieters, maar in andere wedstrijden presteren ze weer zwak". Van Heugten mag zich nog altijd geluk kig prijzen dat hij kan beschikken over sponsors. Weliswaar heeft de hoofdspon sor na een lang dienstverband zijn han den van hem afgetrokken, maar inmid dels is een opvolger al gevonden. Voorts beschikt Van Heugten nog over twee goede co-sponsors. Met de komst van de nieuwe hoofdsponsor - Van Heugten gaat er in principe van uit dat die zich voor twee, drie jaar aan hem verbindt als de resultaten niet tegenvallen - is het volgens Van Heugten voor vele fans even wennen. „Dat heb ik al gemerkt. Sommigen hebben me lang lopen zoe ken, omdat ik nu in andere kleding loop". Is Van Heugten nog steeds met Kiggen de enige Nederlandse wereldkampioen in de motorcross-sport, daar kan volgens de Amersfoorter dit seizoen wel eens verandering in komen. Van Heugten: ZATERDAG 22 MAART Ik heb een nieuw idool. Vroeger had ik al een zwak voor hem. Maar sinds afgelopen weekeinde kan-ie voor mij niet meer kapot. Wat was het geval? Bij Ajax zwaait sinds het begin van dit voetbalseizoen zoals bekend Johan Cruijjf de scepter. Eerst ongediplomeerd en daarom gekritiseerd. Later ongediplomeerd, maar daarvoor gepardonneerd. Cruijjf is, daar is vrijwel iedereen volledig van overtuigd, een sterke persoonlijkheid. Dat was al tijdens zijn actieve carrière een niet onbelangrijk onderdeel van ziin sportieve successen. Cruijjf is bovendien tegenwoordig dus ook officieel voetbaltrainer. En een beetje verstandige voetballer weet dat je ruzie mag maken met iedereen in je omgeving als je er maar voor zorgt dat je goede maatjes blijft met je trainer. Die bepaalt uiteindelijk of je speelt en dus geld verdient. Lastige jongens zijn doorgaans niet de favorieten van voetbaltrainers. Die zijn tenslotte behept met dat ook bij topfunctionarissen in andere metiers doorgaans zo nadrukkelijk aanwezige superioriteitsgevoel. Dat vaak op niets anders is gebaseerd dan een vermeende machtspositie. De uilwerking van deze stelling laat ik overigens gaarne aan een gestudeerde over, die daar mogelijk een onderwerp uit kan puren voor een scriptie. Even terug naar de lastige jongens. Mijn nieuwe favoriet heeft zich eindelijk als zodanig ontpopt. Jarenlang heb ik in de veronderstelling verkeerd dat ook hij een meeloper was. Iemand, die tegenover zijn vriendin luidkeels zijn nood klaagde over al het leed dat hem weer ten deel was gevallen. Maar die, zodra de huiselijke sfeer was verlaten, in de huid kroop van een grijze muis en zich zonder morren schikte naar de grillen van de trainer. Ik wist al, met velen onder u natuurlijk, dat de jongeman in kwestie zeer verdienstelijk met een bal overweg kan. Een lederen monster heeft voor hem geen geheimen. Dat ding spreekt zijn taal. hij kan het als aan een touwtje aan de voet, op knie, dijbeen, borst en hoofd houden. Hij kan één ziin met de bal, het ding dat andere voetballers tol wanhoop brengt door de meest vreemde capriolen, beperkte technische spelers pijnlijk op hun tekortkomingen wijst. Het was niet voor niets dat juist mijn nieuwe held hoofdpersoon was in een videofilm, waarin het volk moest worden kond. gedaan van alle moois dat Koning Voetbal zijn onderdanen heeft te bieden. Bijkans ademloos heb ik die beelden toen al eens tot me genomen, maar op dat moment nog in de veronderstelling slechts te maken te hebben met een jongleur. Maar dan een die nooit met de mond zou kunnen waarmaken wat hij met de voeten kon. Een verbaal grijze muis derhalve. Maar zie wat er gebeurde. De grijze muis veranderde in een brullende leeuw. In het nauw gedreven door gebrek aan erkenning ontblootte hij de tanden en enige gespierde teksten verlieten zijn lippen. Maar wat me het meest frappeerde was dat mijn tegenwoordige hela het durfde opnemen tegen niemand minder dan Johan Cruijjf. En dan moet je toch beschikken over een portie karakter, dat ik helaas zo vaak in zijn spel heb moeten missen. Brutaalweg maakte hij van zijn hart geen moordkuil en verklaarde zijn directe baas ronduit voor een domoor. Die het totaal bij het verkeerde eind had door hem op een zijspoor te rangeren, juist op een dag dat hij zichzelf eens uitgebreid in de etalage had willen zetten. Want op de dag dat hij had willen schitteren in de aanwezigheid van scouts van kapitaalkrachtige voetbalclubs uit onder meer Italië was mijn huidige idool tot toekijken gedoemd. En je kunt nog zo elegant op de bank plaatsnemen, daar verdien je seen aanbieding mee van een buitenlandse topclub. Hij mocht dan in de tweede helft nog even hebben mogen invallen; in een kwartiertje al je kunsten vertonen, de hele trucendoos opentrekken en de waarnemers naar adem laten happen is natuurlijk een wel heel erg zware opgave. Vandaar dan ook dat onze jonge jongleur danig de pest in had. En na afloop van zijn volslagen mislukte verkoop-act alle registers opentrok. Maar dat hij daarbij ook Johan Cruijjf op de korreI nam en in niet mis te verstane bewoordingen van ondeskundigheid betichtte, deed hem dermate in mijn achting stijgen dat. ik overweeg een Zuidhollands filiaal van zijn fanclub op te richten. Want Cruijjf tegenspreken is één ding, Cruijjf attaqueren op het terrein dat deze als geen ander als het zijne beschouwt is iets heel anders. Dat getuigt van moed en karakter in een mate, die grenst aan zelfoverschatting. En hoewel hoogmoed doorgaans voor de val komt en het er even naar uitzag dat onze jonge held na zijn offensief contra Cruijjf wel kon worden bijgezet in de galerij der verdoemden pakte het geheel anders uit. Cruijjf ook niet achterlijk en de voorkeur kennend van het Amsterdamse publiek voor de balgoochelaar, besloot in zijn ongeëvenaarde wijsheid de vredespijp met zijn opstandige technicus te roken. Hetgeen altijd nog veel beter is dan een zware pijp. Want ook Cruijjf weet dat de kruik net zo lang te water gaat tot die barst. En een Cruijjf kan zich veel veroorloven. Maar ruzie met populaire spelers leidt doorgaans niet tot vergrote aanhankelijkheid van bestuursleden. Daar zijn voorbeelden van te over. En ook dat weet Cruijjf, als geen ander. ilaVanenburg, Roy Schuiten (links): veel bekritiseerd. gen. Dat is puur slecht voor de wieler sport". „Kijk naar het voetbal. Na de prijsop drijving van de spelerssalarissen is het bergafwaarts gegaan met de totale voet balsport. Sporters moeten het verdienen door prestaties te leveren. Nu dreigt het mogelijk te worden dat jonge wielren ners, die nog niets hebben gepresteerd, enorme honoreringen toucheren. Dat is slecht voor hun mentaliteit, voor de werklust, voor de sponsors en dus voor de hele wielersport in de toekomst. Schuiten werkt daar doelbewust aan mee. Nee, voor mij heeft die man een heel slechte rentree in de wielersport ge maakt. Schuiten moet nog veel leren". Raas is het met zijn vroegere baas en huidige collega eens. „Vroeger moest er gewerkt worden voor een contract. Ne derland had maar één ploeg en iedereen wilde er alles aan doen daarin terecht te komen. De salarissen waren normaal, voor beginnelingen zelfs erg laag, maar niemand zeurde daarover. In een goede ploeg verdient niemand te veel of te wei nig. Aan het einde van het seizoen wor den de premies pas betaald en dan ook blijkt oi er goed gewerkt is. Met grote verschillen in de betaling krijg je altijd onrust in de ploeg. Schuiten zou dat moeten weten, maar hij trekt zich ner gens wat van aan. Hij is zelfs bezig in andere ploegen onrust te stoken door gi gantische salarissen in het vooruitzicht te stellen. Dat is laag-bij-de-gronds. Hij heeft de realiteit uit het oog verloren. Met zijn werkwijze is hij bezig de jonge ren naar de knoppen te helpen en de ve detten over te waarderen. Maar goed, hij krijgt zijn trekken nog wel thuis. Ik zal daar overigens graag aan meewerken". De kritiek op zijn persoon is niet mals, onderkent Roy Schuiten. „Maar het doet me niet echt veel. Ik vind dat wielren ners goed betaald moeten worden voor hun werk. Vergeet niet dat ze veel meer verzetten dan de gemiddelde Nederlan der. Daarnaast is hun carrière van be trekkelijk korte duur. De bedragen die her en der worden genoemd, zijn overi gens schromelijk overdreven. Ik heb er gens gelezen dat Delgado bij ons negen ton per jaar zou verdienen, maar ieder een kan op zijn vingers natellen dat 'zo iets gewoon niet kan binnen mijn budget (drie miljoen per jaar, red.). En als Post zegt dat Gerard Veldscholten bij mij drie keer zoveel verdient als bij hem, kan ik meedelen dat hij dan bij Post zwaar onderbetaald moet zijn geweest". „De jongeren hebben bij ons een redelijk salaris, echt niet veel hoger dan het wet telijk vastgesteld minimumloon. De rest moeten ze op de fiets verdienen. De rod dels zijn dus nergens op gebaseerd. Ze moeten me nemen zoals ik ben, net zo goed als ik hen accepteer met alle nuk ken. Ik ben lastig, ja. Eigengereid ook. Ik laat me door niemand de les lezen, zeker niet door collega's die bezig zijn mij en mijn ploeg represailles te laten onder gaan. Het moet allemaal nog blijken wie gelijk heeft, maar voorlopig koerst mijn ploeg toch al aardig mee in het peloton. We hebben ook al een aantal koersen ge wonnen. En de winnaar heeft altijd ge lijk. Waar moet ik me dan druk over maken?". GERHARD NIJBOER „Met een beetje geluk hebben we dit jaar drie wereldkampioenen. Dave Strijbos (125cc klasse) en Gert-Jan van Doorn (250cc klasse) geef ik een grote kans en ook August Muller is niet een, twee, drie uit te schakelen". Hoewel hij zichzelf niet noemt, blijkt uit het bovenstaande verhaal dat Van Heugten ook zichzelf een reële kans op de wereldtitel toedicht. En wat is er tenslotte mooier dan met de wereldtitel op zak je vijfde lustrumsei zoen in de motorsport in te gaan? Want zo mijmert Van Heugten: „Het zou mooi zijn als ik vijfentwintig jaar onafgebroken actief in de motorsport, zou zitten. Ik ben bijna vijftien jaar be zig met de zijspannen en heb tien jaar solo gereden. Dat is vrij uniek in de Ne derlandse motorsport. Vijfentwintig jaar geleden stond ik ook al aan de Neder landse top. Ik werd toen in vier soloklas sen kampioen".

Leidse Courant | 1986 | | pagina 27