Wassenaar is naar Duinrell toegegroeid, niet andersom Patijn geeft Rijnsburg hoop Weer groot nieuw bedrijf in Katwijk Jarig Willibrord kïjgt eigen vla«j .EIDEN OMGEVING SaidócOowumt ZATERDAG 22 MAART 1986 PAGINA 15 ATTRACTIEPARK WASSENAAR VIERT 50-JARIG BESTAAN /ASSENAAR Het attrac- iepark Duinrell in Wassenaar iert maandag feest. Directie, lersoneel en gasten herden ken dan het feit dat een halve euw geleden de vader van de luidige eigenaar, H.R.J. graaf ran Zuylen van Nijevelt, he loot om zijn landgoed open te lellen voor het publiek. ,Een trucje om de toen al zwa- e belastingdruk enigszins te rerlichten", verklaart Van luylen nu. Toeval of niet Ie ironie wil dat juist minister an financiën, Zijne Excellen- dr. H. Ruding, de jublieum- iering als eregast luister komt ijzetten. De minister, zelf woonachtig in Wassenaar, zal na zijn toespraak als eerste mogen luisteren naar de plaat „Duinrell" van componist Hans Vermeulen en daarmee tevens het zomerseizoen inlui den. „Het waren de crisisjaren", herinnert Van Zuylen (57) zich. „Mijn vader betaalde zo veel vermogensbelasting dat het verstandig was om publiek toe te laten. Vervolgens ging een knecht in plaats van in ons eigen huis aan de poort zil ver en koper zitten poetsen. Hij knipte de kaartjes van tien cent per persoon. Zo ging dat in die tijd". Graaf van Zuylen zit in een fauteuil in zijn werkkamer. Op tafel staat een kikker met een witte baard: Duinrell ziet Abraham. „Ei genlijk", verklapt de graaf, „zijn we een jaar te laat. In mijn herinnering stelde mijn vader in 1936 Duinrell open voor publiek, maar bij het na zoeken van curiosa vonden we dit". Staat op, pakt een inge lijst stuk papier. „Hier heeft mijn vader gescheven: op Goe de Vrijdag 19 april 1935 open stelling van Duinrell. 1935; wij zijn dus 51 jaar oud". Zo'n veertig oud-medewerkers hou den maandag na afloop van het officiële gedeelte een reü nie in het Praethuis op het at tractiepark. Een jaartje verschil soit. Het gebied is rond 500 voor Chris tus ontstaan. Door de vondst van oude fundamenten is be kend, dat er op de plaats waar nu nog het kasteel Duinrell staat, in die tijd een lusthof en een boerenhoeve waren geves tigd. Na de openstelling in 1935 volgden al snel de onver mijdelijke vragen der bezoe kers: kunnen wij hier ergens een kopje thee drinken? Is hier verder iets te doen? Zo gezegd, zo gedaan. Voor de oorlog begon een boer als uit bater van de Schaapskooi: de Orangerie werd omgedoopt tot theetuin en verder begon Duinrell met een kunst-ski baan („de eerste in Europa") en met het organiseren van motorcross-wedstrijden. Van Zuylen: „Mijn vader is in de meidagen van 1940 om het leven gekomen. Na de oorlog kwam het op mijn moeder aan. Dat was een hele lieve vrouw, maar tegelijk ver schrikkelijk onzakelijk. Zij was in haar jeugd nooit naar school geweest dat deed je niet. Een leraar kwam aan huis, net als de kapper. Ikzelf werkte in de jaren zestig in het buitenland. In 1963 heb ik de zaak zelf ter hand geno men, vlak nadat de projek- tontwikkelaar Zwolsman met flink geld zwaaide en de boel wilde opkopen. Ik heb twee zusters en dus slechts één der de van Duinrell geërfd. De rest heb ik voor de volle mep bijbetaald. Dat waren nog moeilijke tijden". De plannen voor de toekomst liggen al klaar. „Wij willen de komende vijf jaar van jaarlijks 1,1 miljoen bezoekers naar 1,25 miljoen gasten per jaar. Dat lijkt niet veel, maar het is met de enorme concurrentie tussen attractieparken in Nederland gewoon zaak om bij te benen". „Ik wil", zegt hij „goede vrien den blijven met de buurt in Wassenaar. Duinrell moet groeien naar gespreide bezoe kersaantallen in herfst- en paasvakantie. Daarvoor zijn overdekte, geluidsarme attrac ties nodig en vandaar dat we het kasteeltje afbreken voor de bouw van een multifunctio neel theater. Ook wij vinden geluidsoverlast niet fijn, net zomin als onze kampeerders". Van Zuylen: „Mijn moeder heeft in het verleden grote de len van Duinrell verkocht. Het gebied reikte aanvankelijk tot aan de Hervormde Kerk aan de overkant". Hij glim lacht fijntjes. „Het dorp Wasse naar is naar Duinrell toege groeid niet andersom". ARJEN SCHREUDER RIJNSBURG Commissaris van de koningin in Zuid-Hol land, mr. S. Patijn, heeft de Rijnsburgse gemeentebestuur- deren gisteren enige hoop voor de toekomst gegeven. Tijdens zijn werkbezoek aan het Rijn dorp uitte hij voor Rijnsburg •ositieve klanken met betrek ing tot de uitbreiding van het tuinbouwgebied Trappenberg- /Kloosterschuur. Volgende week zijn er bespre kingen met de gemeenten Noordwijk en Voorhout over het afstaan van grond voor uitbreiding van het tuinbouw gebied. Een ander punt dat de hoop deed gloren in Rijnsburgs harten was de woningbouw. Patijn stelde dat de dorpsbe volking groeit en dat hij ver wacht dat de gemeente de bouwgrond langs de Rijn voor de eigen woningzoekenden no dig zal hebben. Ruimte voor Leidse woningzoekenden ziet hij daar niet. Burgemeester F. Jonkman en zijn echtgenote (rechts) ont vingen de commissaris en zijn vrouw voor het raadhuis en werkten vervolgens in hoog tempo een vol programma af. Bezoeken werden onder meer gebracht aan het Spinozahuis- je, het zwembad Waterbos, het Flora Bedrijvencentrum en het tuinbouwgebied Klooster- schuur. Patijn liet zich uitge breid voorlichten en burge meester Jonkman moest hem af en toe tot spoed manen. Over één punt was de commis saris minder duidelijk. Het vraagstuk over de toestem ming voor een derde wethou der aan Rijnsburg omzeilde hij door te wijzen op de krappe fi nanciële positie van de provin cie: 100 gemeenten hebben slechts 1,7 miljard gulden te verdelen. Wel voegde hij er aan toe dat eerst de gemeente raad het over de wenselijkheid van een derde wethouder moet eens worden en dat dan pas een verzoek om ontheffing van het aantal wethouders kan worden ingediend. Desso controleert alle grondsti iffen en test elk tapijt in het eigen laborato rium. Daarom mag alleen op Desso-tapijt het Desso- label staan. En vandaar die 5 of 7 jaar schriftelijke garantie! Kies maar. Bij de Desso-dealer. OEGSTGEEST De Doel groep Missie-Ontwikkeling- Vrede van de Willibrordparo- chie in Oegstgeest houdt zon dag ean bustocht naar Woens- drecht. Men wil daar een Stille Tocht lopen en waken en bid den aan de poort van de basis. De deelnemers vertrekken vanaf het kerkplein van de Willibrordkerk in Oegstgeest om 9.30 uur. Terugkomst wordt verwacht om ongeveer 15.00 uur. Informatie en opga ve: Reinier Artist, tel. 071- 175896 en Ria van Kesteren, tel. 071-175635. Kies je tapijt, dan neem je Desso: je kiest 't zekere voor het onzekere. Want Desso geeft schriftelijk garantie:5 jaar op wollen en katoenen tapijten, en 7 jaar op synthetisch tapijt. Kies maar. Bij de Desso-dealer. KATWIJK De eerste paal voor een gecombineerd bedrijven complex aan de Lageweg noord westzijde is gistermiddag gesla gen. Het gaat om de vestiging van V.Ó.F. Ruigrok uit Vogelen zang en nieuwbouw voor Oostingh Staalbouw uit Katwijk. De dames Oostingh en Lelieveld, echtgenotes van beide directeu ren, mochten de eerste paal slaan. Het ene bedrijf levert staal, het andere maakt er onder meer hekwerken van en die activiteiten worden op één terrein, 2100 vierkante meter groot geconcentreerd om het dure, filegevo- lige verkeersaspect uit de ralatie te bannen. De hoofdvestiging van Ruigrok blijft gewoon in Vogelenzang. Voor Katwijk is dit een van de grootste vestigingen op het industrieterrein. Bij beide bedrijven zijn momenteel 100 mensen in dienst, dat aantal zal in de toekomst zeker worden uitgebreid. Het huidige bedrijfson- derkomen en -terrein van Oostingh Staalbouw zijn inmiddels verkocht aan het Katwijkse bedrijf Hakaf. Directeur HLS met pensioen Ing. J. de Kraker (geheel rechts) heeft gisteren afscheid genomen van „zijn" HLS, het electriciteitsbedrijf Hillegom-Lisse-Sassen- heim. De directeur nam na 23 jaar afscheid wegens het bereiken van de 65-jarige leeftijd en hij gaat per 1 april dus met pensioen. De medewerkers van de HLS hebben de scheidende directeur gisteren uitgebreid in de bloemetjes gezet tijdens een afscheids receptie in de Nachtegaal van Lisse. (ADVERTENTIE) Kies je tapijt en wil je kleur, dan neem je Desso. Want Desso heeft ruim 300 mooie, aktuele kleuren. Rijke strukturen, materialen, dessins. En de zekerheid van 5 of 7 jaar schriftelijke garantie- Kies maar. Bij de Desso-dealer. ZOETERWOUDE De vlag gin gisteren in t«.p bij het 40- jai igt juuticum van de Zoeter- woudse woningbouwvereni ging „Willibrord". Het was een bijzondere vlag, met het vignet van de vereniging, ontworpen door mevrouw Blok en ge schonken door de leden van de vereniging. In de tuin van het kantoor werd de vlag plechtig gehesen. Naast ca deaus en vreugde rond het ju bileum, was er gisteren ook enige terughoudenheid van wege het uitblijven van rijks subsidies voor sociale woning bouw. De heer Van Dijke van de provinciale directie van het ministerie van volkshuisves ting, ruimtelijke ordening en milieu, kon daar ook weinig hoop over geven. Burgemees ter ing. Houdijk wees in dat kader op een plan voor 29 ge stapelde woningen achter de Meerburgkerk. Dat ligt al be stek klaar maar de subsidie er voor komt maar niet af. dienstverlening ARTSEN Leiden: Groep 1 Tan, Janssen, Zwijnenburg, Mey er, R. van Leeuwen, Verhage, Groeneveld en De Ruiter: za. dr. Lemy, tel. 890952, zo. dr. Meijer, tel. 215510. Groep 2: Berg- meyer, Pieterse. Van Gent, Tay- telbaum. Van Luyk, Klaassen, Rus. Kruis en De Lange: za. dr. Kruis, tel. 126371, zo. dr. Klaas sen, tel. 213546. Groep 3: Plei ter. J. van Leeuwen. Smit, W. de Bruijne, J. de Bruijne, Stolk, Jur- gens, Fogelberg en Muysen- bergh: za. en zo. dr. J. de Bruij ne, tel. 141225. Groep 4: Van Wingerden, Lahr, Van Rijn, Bé- nit, Nleuwenhuis, Roos, Boer, Van de Waardt, Arnou en Zaaij- er: za. dr. Zaaijer, tel. 314349, zo. dr. Roos, tel. 766123. Groep 5: Schaefer, Jasperse, Crul, Kooyman. De Jong, Prince. Reinders, D. Hammerstein en A. Hammerstein: za. dr. Kooyman. tel. 122268, zo. dr. Crul. tel. 142888. Oegstgeest: vanaf za. 10 uur: dr. Held, tel. *74955. Pa tiënten van dr. Steenhoven of dr. Voorzaat: bellen naar 176867. Spreekuur za. en zo. 11.30- 12.30. Kaag - Abbenes - Nieuw Vennep: tel. 02526-72850 Leiderdorp: za. en zo. dr. Landsmeer, te'. 413913. Spreek uur van 12.30 tot 13.00. Voor schoten: za. dr. Prescott, tel. 2356, zo. dr. Van Dam. War mond - Voorhout: dr. Walen kamp, tel. 01711-10030. Noordwijk: Groepspraktijk tel. 19300. Katwijk aan Zee: dr. Pool. tel. 22322. Katwijk - Rijnsburg - Valkenburg: dr. Huetlng, tel. 12102. Sassen- heim: dr. Schmidt, tel. 12253. Alkemade - Rljnsaterwoude: dr. Van Dongen, tel. 01713-4044. Praktijk Saeys/van Mierlo/Roe- len/Brock: dr. Van Mierlo, 01713-5289 Alphen: groep 1. za. dr. Van Gemeren, zo. dr. Van Engelen, groep 2, za. dr. Van der Steen, zo. dr. Boss. Hazers- woude Koudekerk: dr. Uhlen- beck, tel. 01728-9281. Bent huizen Boskoop: dr. Bom, tel. 01727-2136. Langeraar Nieuwveen - Ter Aar - Wou- brugge: dr. Van Dongen, tel. 01723-8101. Nieuwkoop - Noorden: dr. Essens, tel. 01724- 8482. TANDARTSEN Leiden - Lei derdorp - Oegstgeest: dr. Wit kam, tel. 125860, za en zo spreekuur om 13.00 uur. Alke made - Leimuidon: eigen tand arts bellen voor 15.00 uur. Leidschendam: voor spoedge vallen tel. 974491. Bollen streek: dr. Van der Akker. tel. 02520-19870. APOTHEKEN Leiden - Lei derdorp - Oegstgeest Voor schoten: Centraal Zuid-West in Lelden en Apotheek Linnaeus in Oegstgeest. Alkemade: Apo theek Alkemade, open: zat 12- 13. 17.30-18 u, zon feestda gen 12.30-13 en 17.30-18 u. Noordwijk - Katwijk: Apotheek Sloothaak in Rijnsburg. Noord- wijkerhout: za geopend van 9- 13. u. en van 17-18 u. en zo van 12-13 u. en 17-18 u. Spoedre- cepten tel. 3511 of dienstbel. Sassenheim: 02522-10169. WIJKVERPLEGING Leiden - Noordwijkerhout - De Zilk - Voorhout: tel. 071-122222. Bollenstreek: Wijkverpleging Gezondheidscentrum, tel. 02522-14147. Hillegom: Opga ve via het antwoordapparaat, tel. 02520-16217. Leidschendam: Kruisvereniging, tel. 070-455300. Oegstgeest: Kruisvereniging, tel. 071-177444. DIERENARTSEN Leiden: dr. Roest, tel. 890405 en dr. Vest- jens, tel. 144323. Voorschoten - Leidschendam: dr. Westgeest, tel. 768616. ONGEVALLENDIENST ZIEKEN HUIZEN LEIDEN Ongevallen- dienst elke dag Academisch Zie kenhuis behalve van dinsdag 13.00 u. tot woensdag 13.00 u. (Diaconessenhuis poliklinieken tel 155543, afdeling S.C.U. tel 175639) en van vrijdag 13.00 u. tot zaterdag 13.00 u. (Elisabeth- ziekenhuis). BEZOEKUREN ZIEKENHUIZEN Diaconessenhuis: Bezoekuur dagelijks van 16.00 tot 17.00 uur en van 18.30 tot 19.30 uur. Kin derafdeling dagelijks van 14.00 tot 20.00. Niet meer dan twee bezoekers per patiënt. Onder redactie van Ton Pietera. Ook zeventig jaar geleden werd er nogal eens gemord. Niet zelden met reden. Het „Geïllustreerd Zondagsblad" gaf eind maart 1916 een klei- vroeger morde men om het gebrek dat geleden werd maar meestal werd onder hete tranen aan God beloofd, nooit meer ontevre- ne impressie van een situatie den zou zijn. Hoe dat onge- onder kleine luiden. Tegen- veer ging werd door het Zon- woordig is het de regering dagsblad in alle eenvoud ge- die de schuld van alles is, schetst. „Ze was ontevreden, moeder. Al dagen lang. „Waarom", zoo vroeg zij zich af, „moest haar zuster (die met een rij ken graanhandelaar ge trouwd was), het dan zooveel beter hebben dan zij met haar zeven kinderen en een man, die met groote moeite het tot honderd twintig gul den in de maand kon bren gen! En daarvan moest je dan „netjes" voor den dag komen, en het aanzien dat mevrouw van hiernaast en haar groote dochters minstens driemaal in een seizoen met nieuwe pakken liepen, dat de jongen van den banketbakker er haast iederen avond met een groote doos aan de deur kwam, terwijl zij blij was als ze 's Zondags een koekje kon nemen!" „Ja", fluisterde haar beter-ik haar toe, „maar daarvoor roepen ze en uw kinderen dan ook nooit op straat na, komen er nooit lastige schul- deischers aan uw deur, die niet weg willen vóór ze ten minste een deel van hun geld hebben losgekregen". Met die ontevredenheid kon het niet goed gaan. Het ging ook niet goed: op zekere dag was haar jongste zoontje zoek. Toestan den. Moeder naar de kapel van St.Antonius „en ze smeekte den geliefden volks heilige dat hij haar kind mocht teruggeven. Met die ontevredenheid zou het hele maal gedaan zijn, als God haar haar kind toch maar wilde teruggeven. Toen ze weer thuis kwam zag ze haar kleinen Piet ongedeerd op vaders schoot zitten". Zo ging dat nog, in 1916. Verder bleef men, ook in het Zondagsblad, zich afvragen wie nu eigenlijk de „Tuban- tia" getorpedeerd had. „Het zwijgen over de „Tubantia"- torpedeering is de lafhartig- ste daad die er tijdens dezen oorlog werd gesteld. Het lijkt wel of een bende zeeroovers de Noordzee onveilig maakt. Het is een ieder bekend dat veronderstelde het Zon dagsblad tenminste dat de vaart van Nederland op En geland over Noord-Hinder en Galloper-lichtschip gaat. Dit vaarwater is nu onveilig gemaakt, ófwel door duik- booten ofwel door mijnen. De „Tubantia" en nu pas weer de „Palembang", zijn er dui delijke bewijzen van. In strijd met elk recht, met alle inter nationale overeenkomsten. De positie van ons land wodrt langzamerhand ellen dig in dezen strijd vóór de kleine natiën en vóór de vrije zee. We dreigen onder de be- langlooze liefde der strijden den te worden vermorzeld", zo klaagde het „Geïllustreerd Zondagsblad" sceptisch en vertwijfeld. Maar „burggraaf Zu Dohna- Schlodien, de dappere en stoutmoedige commandant van de „Möwe", het Duitsche oorlogsschip dat zooveel En- gelsche handelsschepen nam, wist dezer dagen ongedeerd terug te keeren". En dan was er nog de befaamde admiraal Von Tirpitz, „de schepper der Duitsche vloot en veelja rige leider van het Duitsche Marine-departement, die on langs, waarschijnlijk door verschil van meening over den duikbootoorlog, zijn ont slag nam". GETORPEDEERD: „De rijke, prachtige eetzaal eerste klasse van de „Tubantia" die in de Noordzee door onbekenden getorpedeerd werd". DE STOUTMOEDIGE: „Burggraaf Zu Dohna- Schlodien, de dappere en stoutmoedige mari necommandant die ongedeerd in de thuisha ven terugkwam". VON TIRPITZ: „De schepper der Duitsche oor- ATRECHT: „Een kiekje uit de kathedraal te Atrecht die door logsvloot heeft zijn ontslag genomen, waar- het kanonvuur der beide partijen (de stad ligt juist op de linies schijnlijk door verschil van meening over den der strijdenden) bijna totaal is vernield", duikbootoorlog".

Leidse Courant | 1986 | | pagina 15