Omwegen Leiden en Oxford vinden elkaar al veertig jaar tegen de klipppen op \T hond zoekt: huis Flappie, hond zonder naam.... Commissie filtert bezwaren Samen met buurt genoten aan de warme maaltijd LEIDEN/REGIO EfiidócSoivuMVt ZATERDAG 22 MAART 1986 PAGINA 1 IN DE OORLOG VOND MILHADO AL DAT NATIES AANEENGEBONDEN MOESTEN WORDEN Toen de Tweede We reldoorlog nog voor traasde en Londen werd geterroriseerd door Duitse V-l's en V-2's, zon Albert Milhado op een volkerenverbroede- ring. Milhado bedreef als Nederlands journa list, via Radio Oranje, berichtgeving aan het nog zuchtende vader land. Maar hij hield zich ook al bezig met het weer bijeenbrengen van al die door moord en doodslag uiteen gedre ven Europeanen. Hij vond Engelse medestan ders. Op zijn initiatief smeedde hij banden tus sen zo ongeveer vijftig Nederlandse en Engelse steden; veelbelovende verbintenissen. John Parsons (jaren later de voorzitter van het comi té in Oxford) noemde het eens: „Uithuilen op eikaars schouder; je gaat niet meer op elkaar schieten als je begrip voor elkaar kunt op brengen". Die bijeen brengende opzet is in de loop der decennia sterk uitgedund, maar een paar jumelages van het eerste uur zijn onver minderd blijven bestaan. De oudste is die tussen Alkmaar (waar al van ouds de victorie begint) en de bekoorlijke zuid westelijke Engelse (Ro meinse) stad Bath, waar de hoog verheven archi tectonisch gestyleerde „crescents" op je neer kijken, en de een paar maanden jongere band tussen de universiteits steden Leiden en Ox ford. Tweelingsteden, twin cities. Volgende week is het feest: 40 jaar uitwisseling tussen Breestraat en Broadstreet, tussen de Burcht en de „High", tussen Hooglandse kerk en Christchurch, tus sen Stadsgehoorzaal en City Hall (alle twee met een or gel), tussen families en vrienden. Een veertigjarige toestand die bloedsbroeder Albert Milhado in maart '76, samen met miss Mollie Bateson (die haar glaasje jenever aan een nader onderzoek onderwerpt) bij de viering van het 30-jarig jubileum der Link. schap tot stand heeft ge bracht. Elke stad en hun be woners met hun eigen trek ken. Maar ze kunnen het \yonderwel met elkaar vin- Dat was ook wat Albert Mil hado hij is er volgende week ook bij er zich van had voorgesteld. Het thuisfront van Oxford is het sterkste. Het hele jaar door spekt men daar fond sen (via fancy fairs en par ty's) om de band met Leiden stevig te houden. Particulier initiatief van huisuit. In Lei den gaat dat anders. Daar is men enthousiast zo tegen de jaarlijkse uitwisselingsweek aan, en daarna zakt het pitje weer tot het peil van de pe troleumlamp die bijna op droog staat En de gemeente lijke subsidiekraan wordt dichtgedraaid. Dan houd je je hart vast, immers welke Nederlander komt spontaan aan „fund raising" toe? Men- taliteitsverschil. Vlaggen wapperen „Vlaggen wapperen om 40 jaar vriendschap tussen ste den aan te geven", stond een tijdje geleden in een kop in „The Oxford Mail". Dat stond er natuurlijk niet, want ze kunnen het veel be ter uitdrukken: „Flags fly to mark cities' 40-year friends hip". Maar het betekent wel, dat volgende week dinsdag 25 maart de dag van de stichting van het samengaan op de stadhuizen van Lei den en Oxford gelijktijdig de vlaggen worden uitgestoken. De vlaggen met beide ge meentewapens; ontworpen door een der oprichters van de „link", miss Mollie Bate son, die eind vorig jaar op 77-jarige leeftijd overleed en samen met haar twee dagen later overleden zuster Ivy werd gecremeerd in het bij zijn van onder meer vijf Leidse comitèleden. Vanmorgen vertrok een bus vanuit Leiden naar Oxford, via Harwich. Bijna een dag zullen die ongeveer 60 Lei- denaars in touw zijn om de festiviteiten volgende week te kunnen bijwonen. Er gaan ook nogal wat deelne mers aan de jubileumviering op eigen houtje, per vlieg tuig, wat een stuk duurder is maar wel enorm in tijd scheelt. Onder de langreizi- gers zijn mevrouw Bep en de heer Jacques Aalders. Sinds '52 „gasthouders" van Ox- fordse klanten. Ze hebben er al die tijd van genoten en zijn niet meer weg te bran den van hun Engelse vrien den. Jacques Aalders, oud- fabrikant: „We hebben in al die jaren alle mogelijke gas ten gehad. Mollie Bateson was onze vaste gast. We zul len haar missen. Maar er waren ook anderen. Zoals een vrouwtje dat alleen maar yes en no zei. Of die zwemster die constant, een paar keer per dag, haar haar moest wassen". Maar het omgaan met En gelsen is heerlijk, volgens Jacques Aalders. „Een jaar of tien geleden waren we in Oxford o ja, dat was met het 30-jarig bestaan en toen studeerden Leidenaren en Oxonians tezamen het Wilhelmus in. Dat was een hele middag repeteren. Mol lie had voor haar landgeno ten de hele tekst fonetisch omgezet. Het ging allemaal goed, met die gedragen me lodie, en de organist had zich prima aangepast. Maar toen ons volkslied officieel de zaal in moest, in die city hall, was de orgelman opeens het hele tempo ver geten en hij sloeg tijdens de „uitvoering" op hol in snel treinvaart en al het plechti ge was weg. Maar we heb ben ons er wel bijzonder mee vermaakt". Oxfordse sporen Intussen kan „mr.Cornelis Goekoop", de burgomaster van Leiden, in Oxford geen kwaad meer doen. Dr. Adri- aan Vis, zijn voorganger, is nog steeds vice-president voor het leven, maar Cees Goekoop heeft onderwijl faam verworven met zijn tussenkomsten die er spiri tueel mogen zijn. Er zijn trouwens nog meer ere-be- noemingen voor het leven die in Oxford staan bijge schreven in de handboeken van „the exchange", zoals die van allerlei oud-voorzit ters (Gé Philipsen, Aad van der Pompe, bijvoorbeeld), en ook de huidige staatssecreta ris Van der Reyden heeft in zijn Leidse Sportstichting- verleden z'n Oxfordse spo ren verdiend. Ook hij zegt voor een paar dagen het va derland vaarwel en gaat bij scholing opdoen in een paar voortreffelijke Oxonian pubs, die wel om half elf 's avonds het rolluik laten zak ken. Maar ik zie onze be windsman nog niet een, twee, drie met een fles flets ale bier op het trottoir in Cornmarket Street zitten. Of misschien ook wel. Oxford heeft niet dat geprononceer de van het „laaghangende Leiden", maar je kunt er ty pische (Aziatische) ontmoe tingen hebben als je met de dubbeldekker naar je gast huis wilt. Je hebt, uiteraard, gastgezinnen die zeggen: je zoekt het maar uit, maar we gaan om elf uur naar bed. Dan rijden er nog rode bus sen, maar je krijgt opont houd als je ingaat op de „cir cumstances" van een getul- bande uitwijkeling uit Nepal of Islamabad. Ook dat is Ox ford. Dinsdag, aanstaande, wor den in Leiden en Oxford dus gelijktijdig de jubileumvlag- gen gehesen. In Leiden in aanwezigheid van de kalen de Britse ambassadeur. Heer Ritter, stadsbeiaardier (ik zal neervallen als die niet Rein heet), zal de plechtigheid met z'n zilveren klanken klokkenspel omspelen. En in het Leidse stadhuis wordt Op mijn omwegen door stad en land I kom ik graag mensen tegen. U kunt mij telefonisch ol' schriftelijk vertellen wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Ik ben bereikbaar via 071 flHHEii fLXNB - 12 22 44 op toestel 10. Hoor Ton Pit'lrrs daarna een glas-in-lood- raam (ontworpen door Peter Silvester, Engels comité-lid en aangeboden door het Ox fordse comité) onthuld. City rector Een en ander wordt begeleid en van commentaar voor zien door BBC Radio Ox ford, en zal in een uitzonder lijke operatie in half Enge land waarneembaar zijn. Oxford is hier met een heel team dat het naadje van de uitwisselingskous zal willen weten. In Oxford wordt na dien de jubel voortgezet met de meest onvoorstelbare koude buffetten en annexe drankjes. Daar zal de city- rector. de reverend Mc.Do nald Ramm, die voorgaat in een dienst, weinig aan kun nen veranderen. Men blijft van elkaar houden. Leiden en Oxford, het is een stel apart. Velen zijn daar dank baar om. Ruim 3000 Leide- naars zijn in die 40 jaar bij de uitwisseling betrokken geweest, en aardig wat „ge mengde" huwelijken zijn er van overgebleven. Jacques Aalders: „We gaan ons weer, voor de zoveelste maal, inschepen. Steeds maar weer. We krijgen er nooit genoeg van, want we hebben daar in Oxford, in dat gastvrije stukje Enge-, land, ons hart verloren. Vraag niet waarom. Het had misschien ook de Elzas kun nen zijn. Maar het Thanks to the Lord, Oxford geworden". Een 1 bel erlicl Juylei Ie iroi ian fi ie dr. rier in lijzett Toen „Oxford-Leiden" 30 jaar bestond (maart '76) trok een plechtig cortège door de straten der Engelse universiteitsstad. Van de herdenkingsdienst in de kerk op weg naar het stadhuis. Achter een super-intendant en de gemeentelijke staf dragende eerste „gemeente-bode", de onvervangbare mr. Boddy, de lord-mayor en Leidens eerste burger, dr. Adriaan Vis. r Wekelijks verschijnt in de Leidse Courant de rubriek „Hond zoekt huis". In deze rubriek wordt een hond (of soms ook wel een kat) beschreven die in het asiel ver blijft om daar een zekere dood tegemoet te gaan... ten zij het dier een goed tehuis vindt. De in deze rubriek beschreven honden zijn óf gevonden óf door hondenbe zitters naar het asiel gebracht. Ze worden om uiteenlo pende redenen afegstaan, vaak begrijpeljk, maar soms ook volslagen onzinnig. De in „Hond zoekt huis" be schreven dieren zijn alle goed gezond, hebben een wor- menkuur ondergaan en zijn volledig ingeënt. Tegen be taling van 95 gulden (inclusief dierenpaspoort) en 45 gulden voor katten zijn ze af te halen. Dit geld komt ten goede aan zwerfdieren. Adres: Nieuw Leids Dieren asiel, Besjeslaan 6b, Leiden, tel. 411670. Geopend di-vr 10-12,14-17 u.; za 10-12,14-16 u., zo/ma gesloten. Van de Duitse staander, de hond van deze week, is eigen lijk geen naam bekend. De hond werd naar het asiel ge bracht, maar de heer Gott- schal wist natuurlijk geen naam. Ook de mensen die de staander vonden, hadden geen idee, hoe het dier heette. De heer Gottschal besloot de hond daarom Flappie te noe men. Flappie is dus eigenlijk een hond zonder naam.... De Duitse staander werd op 6 maart van dit jaar gevonden op de snelweg Rotterdam- Amsterdam. Of het dier al langere tijd langs de snelweg liep, is niet bekend. Flappie was overigens niet gewond geraakt, wel was de reu enigs zins vervuild. Intussen is Flappie natuurlijk weer hele maal opgeknapt. De beheer der en zijn vrouw hebben de staander goed schoongemaakt en sindsdien is het humeur van Flappie uitgesproken goed. Opgetogen springt hij tegen het nek van zijn hok op, wanneer hem eten wordt ge bracht. Of wanneer zo maar iemand het hok binnengaat om de hond vriendelijk over de bruine vacht te aaien, rea geert Flappie opgetogen. De staander vindt het namelijk erg prettig om aandacht te krijgen; Het uitlaten vindt Flappie tel kens weer een feest op zich. Hij kan niet wachten tot het moment, waarop zijn lijn wordt losgemaakt. Uitgelaten rent hij dan de Besjeslaan op op zoek naar een speelkame raadje. Wanneer zijn „speel- kwartiertje" om is, keert de staander met duidelijke te genzin terug naar zijn hok. Alleen zijn is iets waar Flap pie namelijk helemaal niet van houdt. Beheerder van het asiel, de heer Gottschal, vreest zelfs dat wanneer Flap pie alleen gelaten wordt, hij wel eens de boel zou kunnen vernielen. „Flappie moet on der de mensen zijn", zegt de heer Gottschal. Mensen, die Flappie in huis willen nemen, moeten dus wel over voldoende tijd be schikken om aan deze hond te besteden. De heer Gottschal hoopt overigens nog dat de ei genaar zich meldt. De hond heeft namelijk een tatouage in zijn oor. Het nummer luidt: hd 6072. De eigenaar van Flappie kon helaas niet aan de hand van dit nummer wor den opgespoord. Hopelijk heeft deze oproep in de krant wel succes. Kat in kistje Afgelopen week zette een on bekende een kat in een "kistje voor het dierenasiel. De poten van de kat waren aangetast door chemicaliën of een of ander zuur. De beheerder van het asiel zou graag weten waar het dier deze schade heeft opgelopen. Dan kan er misschien iets aan de gevaar lijke situatie voor dieren op die plaats worden gedaan. Daisy Daisy, de kat die vorige week de hoofdrol vertolkte in deze rubriek, heeft nog altijd geen nieuw onderkomen gevonden. Wie meldt zich voor deze lie ve poes. Hester, een bouvier, die ook al eens op deze plaats voor het voetlicht stond, is in tussen wel vertrokken. LEIDEN De gemeente lijke commissie voor de beroep- en bezwaarschrif ten heeft een duidelijke filterfunctie. Exacte cijfers zijn niet voor handen, maar niet veel indieners van bezwaarschriften zoe ken het na een uitspraak van de gemeentelijke commissie hogerop bij de Raad van State. Dit wordt geconcludeerd in het jaarverslag van de com missie over '84 en '85. Daarin wordt tévens vastgesteld, dat de samenwerking tussen de commissie en het ambtelijk ap paraat goed is. Deze samen werking wordt van groot be lang geacht om de te behande len zaken binnen een redelijke termijn te kunnen afwerken. De commissie voor de beroep en bezwaarschriften heeft tot taak te beslissen over bij de gemeenteraad ingediende be roepschriften, te adviseren over bij het gemeentebestuur ingediende bezwaarschriften (Arob-zaken) en te adviseren over beroepschriften tegen be sluiten die door ambtenaren zijn genomen. De commissie kent drie afdelingen, waarvan een zich hoofdzakelijk bezig houdt met bezwaren op het terrein van de woonruimte verdeling. In de jaren '84 en '85 werd in totaal 75 maal ver gaderd. Het jaar '84 was een topjaar. Het aantal ingediende beroepen en bezwaren steeg in vergelijking met '83 van 216 naar 305. Een zeer belangrijk deel van deze toename werd veroorzaakt door bezwaar schriften tegen de toepassing van de Wet eenmalige uitke ringen. In 1985 nam het aantal ingediende bezwaren weer af tot 285 zaken. Bijzonder vaak wordt door de commissie een ingediend be roep of bezwaarschrift onge- ghrond verklaard. De enige uitzondering op deze regel zijn huisvestingszaken. In '85 was dit met name te constateren. Dit kwam vooral door de uit eenlopende visies van gemeen tebestuur en commissie op de toewijzing van huurwoningen in de wijk Stevenshof. Over het algemeen wordt het advi van de commissie door de g meente gevolgd. In '84 wei het advies drie maal ger geerd en in '85 één maal. LEIDEN Bewoners uit de binnenstad kunnen voor zeven gulden per maaltijd deelne men aan de zogenaamde Open Tafel van het buurtcentrum Dijk 33, gevestigd in het Leid se Volkshuis.Hier kunnen jonge, maar vooral ook oudere mensen, die niet zo makkelijk voor zichzelf koken of bood schappen kunnen doen, een warme maaltijd krijgen. In het buurtcentrum zijn van af half twaalf 's middags de ta fels gezellig gedekt. De drie gangen maaltijden, die door de koks in het Elisabeth Gast huishof worden bereid, wor den omstreeks twaalf uur op gediend. Mensen die hiervoor belang stelling hebben kunnen per maaltijd, maar ook per wegk of per maand betalen. In dit laatste geval betaalt men al leen voor de dagen dat men een maaltijd heeft genuttigd. Mensen die een dieet volgen kunnen ook gerust meedoen. De koks in het Elisabeth Gast huishof houden daar gewoon rekening mee. Als men een bepaalde dag niet komt moet dat een dag van tevoren wor den doorgegeven, zodat de koks daar rekening mee kun nen houden. Wie mee wil doen aan de Open Tafel in Dijk 33 kan zich opgeven bij buurtvcentrum Dijk 33 Apo- thekersdijk 33 tel. 071-125736. Ook voor meer informatie kan men hier terecht, men moet dan vragen naar Vincent Kok- ke. LEIDEN Ondertrouwd: R. C. Vonk en A. Borsboom, G. Leupen en A. M. Visser, P. R. Hassefras en J. D. M. van der Werff, J. M. A. G. van der Steeg en J. N. Braaksma, A. Labrujè- re en S. van Velzen, E. A. J. N. Blok ker en B. den Braber, H. H. Emmerik en M. A. Hijlkema, F. P: M. Bakker en J. J. Velthuijzen. Geboren: Orlando Petrus Hendrikus, zv. J. P. J. Vink en A. A. C. Steenber gen; Dorah Tshelang, dv. L. M. Male- te en N. D. Kaartzee; Denise Jlllian, dv. P. A. Roggeveen en A. C. E. Mans; Sinnan, zv. M. Güzel en N. On der; Joyce, dv. J. M. van Rijn en L. E. Krijgsman: Nikki Louuise, dv. W. A. J. Schelvis en L. C. Vermeul; Hans, zv. R. J. Werkhoven en G. J. Koppers; Willem Pieter, zv. W. Bodde en M. J. Soethoudt; Mohammed Karim, zv. F. Belahmar en W. Alfrjng; Catherine Je anne, dv. A. W. F. Pera en M. T. van Nieuwkoop; Joris Rogier, zv. A. H. N. Hopman en A. J. L. Rogier; Adrlana, dv. J. Nijgh en M. van Duijn; Eveliene Johanna Caterienna, dv. N. P. Molen kamp en I. Zappeij; Nastasje llonka, dv. C. Roels en S. R. Slanturi; Menno Ferdinand, zv. J. Kloos en M. G. van der Bent; Pieternella Johanna, dv. J. van der Heijden en H. J. Meijer; Mi- chiel Dirk-Jan, zv. D. J. ten Haken en M. L. B. M. Manssen; Mariem, dv. A. Afkir en F. Afkir; Mirte, dv. J. van Keulen en E. W. van Rijswijk; Brenda Stefanie, dv. H. H. J. Kroeze en J. van Haeften; Maaike, dv. W. Labots en C. H. van Leeuwen; Gareth William Ri chard, zv. G. A. Rowlands en S. A. Good; Thomas Matheus Leonardus, zv. T. L. van Duijn en B. M. J. M. van Hensbergen; Eva Wilhelmina, dv. P. L. van der Schrier en W. Salman; Pirn, zv. A. J. Vermeulen en F. A. Steyn; Anne Marije, dv. H. B. J. Straathof en A. S. M. van Gent; David Laurens Jan, zv. T. H. J. Steeman; Ebert Joost, zv. J. A. Vlasveld en J. E. Spijkstra; Adaja, dv. J. I. den Dopper en M. Noppe; Jeroen, zv. H. J. M. Kaandorp en A. M. W Warmerdam; Jim, zv. J. J. Zwetsloot en H. C. M. Kortekaas; Kim, dv. W. Smid en I. Koning; Johanna Maria, dv. A. H. Bo- termans en J. van den Eijkel; Michael Johannes Petrus, zv, J. A. Hoogeveen en C. G. M. van Roode; Joey Johan nes Cornelis, zv. R. F. M. Zandbergen en N. B. Eschler; Antonie Bas, zv. H. L. Kokshoorn en I. M. van Huis; Ca- tharina Wilhelmina Rina, dv. W. van Rossum en M. Riethoven; Amy Leonie Theodora, dv. P. F. van Arkel en T. M. G. M. van Schie; Kee Man, dv. S. Y. Au en P. L. Yu; Rien, zv. C. van der Wilk en M. G. Krapels; Thomas A« aan Hendrik, zv. A. Friesema en G. M. Akkermans; Adriaan Cornelis, G. F. Kolft en C. H. Boevé; Sebai aan, zv. J. C. Boolj en G. M. Verdu Tim Johannes, zv. J. W. van de Ve en M. G. van Rijn; Alberta Katrii dv. H. P. M. van Haaster; Christ) Peter, zv. C. M. de Vos en G. Lengkeek; Jos, zv. P. Blijleve; Cari ne Marieke, dv. J. Geijsman en Struijk; Mattijs, zv. J. B. M. van R den en J. W. C. Gijbeis; Robbert, O. S. de Jong en K. L. A. Klein; nie, dv. B. J. Tijsterman en W. Leeuw; Sari, dv. D. H. Kramer er Moses; Elizabeth Clazina, dv. B. Koolhaas en J. A. van Duijn. Overleden: A. Nieuwenburg, geb. 1-1905, vrl., geh. gew. met N. Teei laar; W. M. Mijnders, geb. 11- 1890, vrl., geh. gew. met G. Hagen; Tregel, geb. 24-4-1902, vrl., echtg van C. D. den Os; A. W. S. Lelie, geb. 22-1-1911, vrl., geh. g« met A. van der Laan; D. Voorbrd geb. 29-6-1897, vrl., geh. gew. mei Valkenburgh; M. C. van Oerle, g 30-5-1902, vrl.; C. Molenaar, geb. 1-1909, man; C. M. Maaswinkel, g 25-9-1902, vrl., geh. gew. met Gons; L. M. Verkoijen, geb. 2& 1986, vrl.; C. P. Strijker, geb. 27 1927, man; H. J. Luiten, geb. 19 1932, man; R. J. M. Tieleman, 22-9-1966, man; W. F. Boelee, 3- 9 ib.3 26-11-1899, man; H. Drooggelm geb. 29-11-1897, vrl.; H. A. Schrai geb. 5-11-1925, man; M. J. Vreesvi geb. 5-4-1899, vrl., geh. gew. melT J. van Mil; A. Michel, geb. 7-8-19 man; C. C. Brussee, geb. 24-7-1® vrl., geh. gew. met W. G. Wiesmei) J. M. van der Ham, geb. 14-3-19 vrl.; M. Zwanenburg, geb. 21-7-1® vrl., echtgen. van I. Florijn; I. Rijsb gen, geb. 14-2-1928, man; W. C. la Rie, geb. 3-11-1945, man; T. Kortekaas, geb. 5-10-1922, man; J. van Kampen, geb. 19-9-1908, i geh. gew. met P. Buis; C. Groert dijk. geb. 22-10-1909, man; M. Boer, geb. 11-2-1906, vrl., geh. met W. J. van Leeuwen; M. F. 09 geb. 1-10-1954, vrl., geh. gew. met Barnes; J. C. Pieket, geb. 9-6-19 vrl., geh. gew. met C. H. Carton; J. Verhoog, geb. 1-2-1910, vrl., echtg van B. Heetvelt; H. B. Eldering, r 23-2-1912, man; C. M. de Groot, 17-6-1902, vrl., geh. gew. met C. Kempen; J. van Welsum, geb. 8 1922, man; W. H. Pijnnaken, geb. 8-1920, vrl., echtgen. van J. van' Mark; H. P. Voorham, geb. 31-' 1983, man; A. M. Anthonissen, g> 2-5-1907, man; H. P. M. Struive.ff 22-2-1946, man. Gehuwd: F. P. J. van Rooij en Y. M. IJzerman.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 14