=2cidóe(2oii/ta/nt erbreding spoor eiden-Den Haag start nog dit jaar PvdA houdt handen vrij STAD OMGEVING De Leidse Courant is een krant met een eigen gezicht iamantlaan ïasfalteerd Fakkeloptocht door binnenstad Wethouder Peters slaat paal woningbouwcomplex Klussenbank heeft nieuwe bestelwagen Geld voor licht- orgel fUNNELS BIJ DE VINK EN PAPELAAN ZATERDAG 22 MAART 1986 PAGINA 13 - EN De Daimantlaan wordt ge- [teerd. Begin volgend maand It met de werkzaamheden begon- Er wordt in gedeelten gewerkt dc omliggende straten, winkels stellingen zo goed mogelijk be- iar blijven. Begonnen wordt aan int van de Smaragdlaan en men in de richting van de Lelylaan. 'erkzaamheden moeten voor de vakvakantie zijn afgerond. Er ;n rode fietssuggestiestroken en voetgangersoversteekplaatsen. »'ZH-bus krijgt een andere route Ojaar.jpp de hal ten palen wordt aangege- LEIDEN Een fakkeloptocht trok gister avond door de Leidse binnenstad. Tegen half negen vertrok de stoet, die door BOA-Leiden (Boycot Outspan Aktie) was georganiseerd, vanaf het Stadhuisplein. De deelnemers trok ken naar de Burcht waar een kleine manifes tatie werd gehouden. De optocht was georgani seerd om te gedenken, dat op 21 maart 1960 in Sharpeville in Zuid-Afrika 69 mensen werden gedood toen de politie het vuur opende op een menigte vrouwen en kinderen tijdens een de monstratie tegen de pasjeswet. Tweede aanlei ding voor de optocht was het feit, dat op 21 maart 1985 in Uitenhage een herdenkings bijeenkomst uitliep op een bloedbad, waar 19 doden vielen en tientallen gewonden. LEIDEN Wethouder J. Peters van ruimtelijke ordening en verkeer heeft gistermiddag met Anneke Gordijn één van de laatste palen geslagen voor 28 woningen aan de Hekkensteeg. Mevrouw Gordijn is één van de toekomstige bewoners. Het bouwplan aan de Hekkensteeg bevat gedeeltelijk eengezins- en drie kamerwoningen. Deze woningwetwoningen zullen in december van dit jaar klaar moeten zijn. Een maand daarvoor wordt met de tweede fase van het bouwplan begonnen en dan zullen er nog 15 woningen bijkomen, ook weer eengezins- en driekamerwoningen. Deze tweede fase zal in de zomer van 1987 gereed zijn. De huren voor de gezinshuizen gaan onge veer 515 gulden per maand bedragen, de driekamerwoningen moeten on geveer 435 per maand gaan kosten. Bij het nieuwbouwcomplex komt een speciale parkeervoorziening voor 16 auto's. De parkeerplaatsen kunnen door de bewoners gehuurd worden. LEIDEN De Klussenbank heeft gisteren de beschikking gekre gen over een nieuwe bestelwagen. De klussers hadden te weinig geld voor een dergelijk voertuig, maar dankzij de steun van de Elam garage uit Leiden en de Commissie Projecten in Nederland kon een Renault bestelauto worden aangeschaft. Gistermiddag nam een vertegenwoordiger van de Klussenbank de sleutels van de wagen in ontvangst. De Klussenbank had behoefte aan betrouwbaar vervoer omdat steeds meer een beroep op deze organisatie wordt gedaan. De bank kan het werk bijna niet meer aan en zoekt daarom naarstig naar klussers, die met behoud van uitkering ervaring willen opdoen in dit project. Wie een minimum-inkomen heeft en zelf niet in staat is karweitjes uit te voeren, kan een beroep doen op de Klussenbank. Deze is op werkdagen tussen tien en vier uur bereikbaar via 071- 221620. Ook inwoners van de Bollenstreek kunnen gebruik maken van de diensten van deze klussers. LEIDEN De Ko ninklijke toneelvere niging Litteris Sa crum heeft van het Anjerfonds een sub sidie van 1500 gulden gekregen. Het geld is bestemd voor de aan schaf van een lich- torgel. «EIDEN De verbre- ling van de spoorbaan eiden-Den Haag van jwee naar vier sporen, t nog dit jaar van rt. Over het preciese tijdstip van aanvang vordt nog onderhandeld tussen gemeente en NS. Het project duurt tot en 'pet 1993 en heeft veel jonsequenties voor de di- jecte omgeving van de ipoorbaan. Set traject moet verbreed borden, omdat de treinen op Jeze drukste lijn van Neder- Bnd teveel vertraging oplo pen. Dat komt, omdat er veel andere spoorlijnen op uit ko men. Zo is er de drukke ver binding via Haarlem naar Amsterdam en maakt sinds een paar jaar ook de Schip- hollijn gebruik van het tra ject Den Haag-Leiden. In de buurt van Den Haag liggen al meerdere sporen, onder meer omdat ook de Zoetermeerlijn en de verbinding met Rotter dam-Hofplein gedeeltelijke via het traject Den Haag-Lei den loopt. Bij Leiden is de (te lage) spoorbrug bij de Vink een obstakel voor de treinen als deze open gaat voor het scheepvaartverkeer. Deze brug wordt vervangen door een andere die hoger komt te liggen, waardoor veel boten er onder door kunnen zonder dat de brug open hoeft. Dit betekent ook een belangrijke tijdwinst voor de beroeps- scheepvaart op dit traject. De spoorwegovergangen De Vink in Leiden en Papelaan in Voorschoten zullen plaats maken voor tunnels onder de spoorweg. Het talud van de spoorweg zal op deze plaatsen verhoogd worden terwijl de weg lager komt te liggen. De weg bij de Vink wordt enige honderden meters in de rich ting van het station De Vink verplaatst en de tunnel komt dan in het verlengde van de Stevenshofdreef te liggen. Het station De Vink blijft tij dens de werkzaamheden ge woon open. Tussen het station Leiden en der Dr. Lelylaan komen de twee nieuwe spoorbanen aan beide kanten van de bestaan de sporen te liggen, waardoor de viaducten Lelylaan en Morsweg moeten worden verbreed. Ter hoogte van het Morskwartier komt de uit breiding aan de westelijke zijde te liggen. De ligging van de Aquamarijnstraat zal wor den aangepast. De gemeente Leiden houdt donderdag 27 maart een in formatie-bijeenkomst over de miljoenenplannen in gebouw Morschwijk aan de Topaas laan 19. De bijeenkomst be gint om acht uur. ngIornkwartet in De Burcht rkzaaÓEN Het Hoornkwartet Gespeeld worden werken van onder andere Frescobaldi, Gallay, Korsakov en Tele- t morgenmiddag een con- j bij de Stichting Burcht '*ae Burgsteeg 14. Het is een lenshtfden 'n het kader van de Idelbaj „Muzikale Stromingen". mann. Het concert begint vier uur. Itlllllllllllltlllllltllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr.071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Rommelmarkt Sport-Inn van start Wethouder D. Tesselaar (rechts) volkshuisvesting en sportzaken gaf gisteravond in de ijshal aan de Vondellaan in Leiden het offi ciële startsein voor de tiende uitgave van de Rommelmarkt Sport-lnn. Dat deed hij onder meer door de heer Menken een stropdas te overhandigen. De rommelmarkt is georganiseerd door de Gehandicapten Sportvereniging De Sleutels en biedt sportverenigingen uit de regio Leiden de mogelijkheid de finan ciële positie wat te versterken. Dit jaar nemen 75 verenigingen deel. In 1985 werd de markt door 13.000 mensen bezocht. De markt is vandaag nog tot vijf uur en morgen van tien tot vijf uur geopend. It bijdragen van Paul 'ND n der Bijl, Willem Buij. »ea. Marcel Gelauff en rt Visser. Foto Tejo igers. rein 1 Leiden de moeite waard is maar hoe je het bekijkt, im bijvoorbeeld de histori- haven in het Galgewater, leek dfe gemeente wel wat js werd een proef georga- k perd om alle voor- en na- pn eens op een rijtje te zet- j. De eigenaren van de |k tientallen jaren oude ipen kregen toestemming 'aartuigen af te meren om die manier Leiden aan- leverskkelijker te maken. Nog pr toeristen zouden toestro- spreith en Leiden zou er nog be en vooral fraaier van wor- omwonenden van de ha- hebben voor het hele idee |it al te veel waardering ad. Vanaf de eerste dag ze ervan hoorden, wezen iet af. Het zou maar een 'p worden rond het Galge- Anderhalf jaar later, de proefperiode erop zit, Ie jcluderen de bewoners dat ant- inderdaad een puinhoop is ïwakil">rden- >belei|t is de reactie van de ge- t kliërïnte op dit alles Het bo- ien museum mag definitief Ven. De bewoners worden édogenloos het bos inge- ürd. Argumenten van de a Kii Jieente: de situatie is „niet tudbaar" en je moet ver kijken dan de neus van de /onenden lang is. Derde in waarom het botenmu- er moet komen: de ge- Oëk zfente kan om juridische re en pas echt tegen overlast klachten optreden als de in een definitieve status gekregen. Vooral dit tste argument moet bewo- fs zeer aanspreken. Wat het van het instellen van een if is geweest, wordt op manier echter wel heel jfelachtig. )erdei sin (2) ir geen twijfel over hoeft bestaan, is de komst van de Marcaparkeergarage. Jaren lang klaagden middenstan ders en ondernemers steen en been over een gebrek aan ga rages in Leiden en uiteinde lijk ging de gemeente over stag. Terwijl de Sandersgara- ge er nog niet eens staat, werd triomfantelijk het bebouwen van het Ir. Driessenplein aan gekondigd. Merkwaardig genoeg sprong ondernemend Leiden geen gat in de lucht bij het verne men van dit plan. De brief die de Kamer van Koophandel een paar dagen geleden af scheidde, zette nog eens on dubbelzinnig uiteen dat de be tonnen kolos er dus vooral niet moet komen. De meeste logische reactie hier weer op van de kant van de gemeente zou zijn, dat de garage wordt geschrapt. Maar ook in dit ge val lijkt te gelden: is de ge meentelijke trein eenmaal in beweging, dan dendert hij voort en is er geen weg meer terug. Adel De Wassenaarse graaf Van Zuylen van Nijeveld blijft een man, die voortdurend vraag tekens oproept. Hij haalt bijna wekelijks de kranten in zijn pogingen om de toeschou- wersaantallen van zijn pret park Duinrell tot onmeetbare hoogten opgestuwd te krijgen. Enkele Weken geleden werd hij nog beticht door zijn mede-leden in de vereniging Vrienden van Wassenaar vanwege het „gerommel" in de notulen van de club, die de gemeente poogt te adviseren in haar beleid om Wassenaar mooi en rustig te houden. Voor de graaf bleek dat geen probleem en hij kondigde snel aan zijn lidmaatschap maar op te zeggen. „Als ze me niet willen, dan lig ik er niet wakker van om na zeventien jaar een einde te maken aan mijn lidmaat schap", liet hij arrogant we ten. Maar de graaf maakte het nog bonter. Hij liet tevens we ten het kasteel Duinrell te gaan afbreken. Deze hofstede, daterend uit 1550, verkeert in erbarmelijke staat en de noodzakelijke restauratie zou ruim een miljoen gulden kos ten. Slopen dus, en dat moet kunnen, want het gebouw staat niet op de Monumenten lijst. En wat wil de graaf dan met de vrijkomende grond gaan doen? Jawel hoor, een theater bouwen voor over dekte attracties voor het pret park. Als je de uitlatingen van zo'n man leest dan realiseer je je plotseling dat het heel lang geleden is, dat het gezegde „noblesse oblige" (adel ver plicht) opgang deed. Zeker niet meer als het gaat om de exploitatie van pretparken. Eenvoud In de gemeente Nieuw^en nemen traditiegetrouw slechts twee partijen aan de plaatse lijke verkiezingen deel. Vol doende om de landelijke pu bliciteit te halen, in de ver kiezingsuitzending van de NOS op woensdagavond bleef dit bijzondere feit niet onver meld. Het gaat om het CDA en de partij Gemeentebelangen. Het CDA is van oudsher de groot ste partij en levert ieder pleidooi uit CDA-kringen voor een afspiegelingscollege ten spijt de twee wethou ders voor het college. De an dere partij zit hoe kan het ook anders in de oppositie. De politiek in Nieuwveen is van een eenvoud om jaloers op te worden. Eenmaal in de vier jaar wor den de verhoudingen eens da nig op z'n kop gezet, zou je denken. Maar nee hoor, niet in Nieuwveen. De twee partij en behaalden dit jaar procen tueel precies evenveel stem men als vier jaar geleden. In Nieuwveen klonk woensdaga vond dan ook geen gejuich, maar ook de tranen bleven achterwege. Want niemand boekte winst of leed verlies. De politici in Nieuwveen moeten gelukkige mensen zijn. Maar je vraagt je toch af, zou nu werkelijk geen van de ruim 3.000 Nieuwveeners ooit eens van mening verande ren Campagne 1 Menig lokaal politicus begaf zich de afgelopen weken op het glibberige pad van de re clame, sales promotion en persoonlijke verkoop. Politiek als wasmiddel, ook op plaatse lijk niveau. Met een geleend exemplaar van het boek „Marketing voor beginners" werd een heuse campagne uitgestippeld. Hoofdstuk 1 bezorgde de meeste campagneleiders al een kleine domper. „Wie iets wil slijten op een markt met veel concurrentie moet een „Unique Selling Proposition" hebben: uw produkt moet iets bijzonders hebben waardoor het zich onderscheidt van an dere", aldus het handboek. Dat leverde meteen al een probleempje op, want de mar ges in de plaatselijke politiek zijn smal. Na veel brainstor men weet men meestal toch wel iets onzinnigs te beden ken, zoals de PvdA in Leider dorp die na vele uren moei- Alexander Geertsema (VVD) maakte zich voorbarig boos op Bernard Stöxen. Partijgenoot Fred Kuijers had minder moeite met zijn komst, (zie Uitslag). zaam vergaderen op het idee kwam om een „schoolbioloog" bovenaan het prioriteitenlijs tje te zetten. Vervolgens stortte men zich met verve op de in de volgen de hoofdstukken beschreven verkoopmiddelen. De stencil machine maakte overuren om een enorme hoeveelheid wer vende folders te produceren, busjes werden ludiek behan gen met spandoeken en door het dorp gereden, argeloze be zoekers van weekmarkten werden aangeklampt en be stookt met informatie over al het goeds dat de partij de af gelopen vier jaar had bewerk stelligd en in de komende raadsperiode nog tot stand zou brengen. Campagne (2) Ook d§ sales promotion werd niet geschuwd. Het CDA in Woubrugge bedacht een prijs vraag met een diner als hoofdprijs. De VVD in Noord- wijk bedeelde dinsdagavond de bewoners van de badplaats met een theezakje, vergezeld van een leus waar een vol leerd copy-writer zich niet voor hoeft te schamen: „Eerst een kopje thee, stemt U daar na VVD Een briljante slag zin, die evenwel niet kon ver hinderen dat de liberalen in de badplaats van zes naar drie zetels zakten. Het handboek voor de begin nende marketing manager ligt inmiddels weer in de kast. De winnaars zijn verguld met het resultaat van hun inspan ningen en verklaren het suc ces door „onze constructieve opstelling in de afgelopen vier jaar". De verliezers likken hun wonden en vragen zich af waar het fout liep. Het handboek zal daarop geen antwoord geven. Tegen „de landelijke trend" is geen kruid gewassen. Uitslag (1) Een opmerkelijke verkie zingsuitslag in Leiden. Eigen lijk was er maar één partij die haar verwachtingen bewaar heid zag worden: de VVD, die hoopte het verlies tot twee ze tels te kunnen beperken. En dat lukte wonderwel, lijst trekker Fred Kuijers gedroeg zich donderdagavond in de Stadsgehoorzaal dan ook alsof zijn partij een zeteltje winst had geboekt. De grote overwinnaar was echter de PvdA, al duurde het een uurtje voordat de socialis ten het geloofden. Tevreden heid bij D66, de Leidse afde ling had zelfs overwogeh maar niet meer deel te nemen aan de verkiezingen. Van Mierlo deed zijn werk en zie, D66 is herrezen. Klein Links en het CDA ble ven verslagen achter. Het hard werkende Links Leiden werd de nek om gedraaid door verwikkelingen in het landelijk partijkader, het ver lies van het CDA bleef voor iedereen onverklaarbaar. Tenslotte was daar Bernard Stöxen van „Leiden weer Ge zellig". Hij kwam, zag en won een zetel en dat had helemaal- niemand verwacht. „Er heeft altijd wel één gek in de Leid se gemeenteraad gezeten", re lativeerde Kuijers maar zijn partijgenoot Alexander Geert sema nam het minder luchtig op. Met al zijn studentenstem- men snoepte Stöxen hem de felbegeerde zetel af en dat werd de kroegbaas woensdag avond niet in dank afgeno men. Ten koste van een par tijgenoot bleek Geertsema een dag later door voorkeurstem men alsnog een raadzetel toe bedeeld. Uitslag 12) Deze uitslag had niemand verwacht, dat mag gerust ge steld worden. Hoewel de be kritiseerde steekproef van Omroep Rijnland er niet ver naast zat. Dat wil zeggen, voordat de onderzoekers hun rekenmachine ter hand na men en het resultaat van hun steekproef om gingen reke nen, omdat ze de uitslag zelf niet konden geloven. De steekproef voorspelde een forse winst voor de PvdA, 16 zetels, het is precies uitgeko men. Bovendien zou het CDA groter groeien dan de VVD. Ook dat is uitgekomen zij het dat dit verschil niet in zetels vertaald is. Rijnland liet Links Leiden op drie zetels eindigen (klopt!) en ging slechts de fout in bij D66 en de SP. Het werk van de vrijwilligers van omroep Rijnland wordt niet altijd even serieus geno men. Zo was men ook binnen het bestuur van Omroep Rijn land niet al te blij met de en quête. „Bagger", luidde daar kort en krachtig het commen taar. Onterecht, zo is .nu dus gebleken. Of, met een knip oog naar de plaatselijke poli tiek, de arrogantie van de ge vestigde macht blijkt ook hier misplaatst. Uitslag (3) Inmiddels wordt in Leidse achterkamertjes druk gefilo sofeerd hoe een nieuw college van B en W er uit zou moeten zien. Daarbij gaan verrassen de constructies over tafel. Binnen de PvdA dacht men de Israëlische dan wel Peres- variant uit. Een vier-jarige coalitie van de PvdA met Links Leiden en D66. Vijf so cialistische wethouders, de eerste twee jaar aangevuld met een bestuurder uit D66- kringen en mits betuigde steun de laatste twee jaar voorzien van een wethouder van Links Leiden. En wat te denken van de sug gestie die in andere politieke kringen opgang maakt: het afspiegelingscollege op smalle basis (alleen al vanwege de terminologie het overdenken waard). Een college van VVD, CDA, Links Leiden en D66. Met de grootste partij in de oppositie. Zo zie je maar, met een beetje creativiteit is er echt wel wat leukers te ver zinnen dan een PvdA-VVD coalitie. LEIDEN De PvdA-ledenvergadering heeft de frac tie gisteravond toestemming gegeven met alle andere partijen in de gemeenteraad (op de SP en Leiden Weer Gezellig na) te gaan praten over het nieuwe college van B en W. Een motie van de Jonge Socialisten (JS), waarin voorkeur werd gegeven aan een college met Links Leiden en D66 werd met 39 tegen 31 stemmen verworpen. Volgens die motie zou de PvdA na eventuele mislukking op be langrijk programmatische gronden van die onderhandelingen over een links college zijn voorkeur moeten laten uitgaan naar onderhandelingen met de VVD. De tegenstemmers bleken met de fractie en het bestuür van mening, dat de PvdA de handen vrij moet houden om zoveel mogelijk van het eigen porogramma in het collegeprogramma te krijgen. Lijsttrekker D. Tesselaar betoogde gisteravond dat de PvdA de afgelopen vier jaar 90 a 95 procent van zijn programma heeft weten uit te voeren. Al te veel reden om ontevreden te zijn over de samenwerking met de VVD zou er dus niet moeten zijn. Verder zouden er behoorlijke programmatische verschillen met Links Leiden en D66 zijn, on der meer over de horeca en de erfpacht. Hij wees er verder op dat D66 in 1982 heeft geprobeerd een rechts college met VVD en CDA te vormen. De voorstanders van de motie brachten daar tegen in, dat de VVD niet het beste voorbeeld van een linkse partij kan zijn. Programmatisch gezien zouden D66 en Links Leiden wel dege lijk dichter bij de PvdA staan. Tesselaar zei gisteravond wel dat de PvdA-verkiezingswinst zal moeten uitmonden in een vijfde socialistische wethouder of uit het versterken van de portefeuilles van de zittende vier. Een overweging van die strekking was ook in de motie van de JS opgenomen. De ledenvergadering wees gisteravond verder met grote meer derheid een motie af, waarin een voorkeur werd uitgesproken voor de portefeuille economische zaken. Die is nu in handen VVD-wethouder J. Fase. De leden bleken van mening dat ande re portefeuilles op lokaal niveau belangrijker zijn. ADVERTENTIE Dat vindt Milan Konvalinka (van de Fotoredactie) van 'zijn' krant. Een gezicht dat mede wordt bepaald door de Fotoredactie. Milan en zijn collega's brengen met name gebeurtenissen in beeld die zich in onze eigen omgeving afspelen. Want het regionale nieuws heeft een belangrijke plaats in de Leidse Courant. Een krant met een duidelijke signatuur: gemaakt vanuit een christelijke levensvisie. Nooit oppervlakkig, nooit sensationeel, maar wel kritisch en gedegen.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 13