Getuige Slavenburg-proces moet tien seconden zwijgen fflkjss© Mf HP Parijs kijkt al weer naar volgendewinter uit de weekbladen deÜHlENE RECHTER WAARSCHUWT VOOR MEINEED Rose collectie bi j Max Heymans Adviescollege: Omkering bewijslast is onaanvaardbaar Nieuwe Haagse Post minder zwammerig DE TIJD lINNENLAND. Eeidae Somant DONDERDAG 20 MAART 1986 PAGINA 5 loctoraalscriptie conomie op video [LBURG Aan de Katholieke ogeschool in Tilburg (KHT) is gis- ren een videoproduktie getoond 5 resultaat van een doctoraalstudie onomie. Studente R. Giebels heeft iar scriptie voor het vak „organi se van de onderneming" nu eens et op papier maar op video gezet, jar twintig minuten durende deofilm gaat over de weg die een ant aflegt voordat hij bij de abon- e in de bus valt. Giebels ging naar t dagblad De Stem in Breda en mde daar in drie dagen het pro- iktieproces. van begin tot eind. De m laat zien onder welke tijdsdruk hoogspanning de krant elke dag ordt gemaakt. Niemand schuldig aan explosie PRINSENBEEK Noch de eigenaar van de auto die gistermorgen in Prinsenbeek voor een daverende ont ploffing zorgde, noch zijn garage kan enig verwijt wor den gemaakt. De LPG-installatie waaruit de hele nacht gas is gestroomd, was vakkundig geïnstalleerd en goed onderhouden. Vermoedelijk is een losgetrilde gasleiding onder de motorkap de oorzaak van de gasexplosie ge weest, zo hebben de politie en brandweer inmiddels vast gesteld. Bij de explosie werd niet alleen een garage met de grond gelijk gemaakt, maar liepen ook vijfenzeventig wonin gen in de directe omgeving schade op. Een blok van vijf huizen raakte ontzet en sommige buitenpuien moeten vernieuwd worden. Gisteren en vandaag werd met man en macht gewerkt om de honderden vernielde ruiten te vernieuwen. Wonderlijk genoeg zijn er geen slachtoffers gevallen. Dat is volgens de politie vooral te danken aan het feit dat op het moment van de explosie 6.15 uur de meest gordijnen nog gesloten waren, waardoor rond vliegend glas werd tegengehouden. De schade bedraagt enkele tientallen miljoenen guldens. Een beeld van de ravage die gisteren in Prinsen beek werd aangericht. Van de garage waarin de auto met lekkende LPG-installatie stond is niet veel meer dan het fundament over. Dierenbescherming deelt scharrel-paaseieren uit DEN HAAG De Nederlandse Vereni ging tot Bescherming van Dieren heeft gis teren de gasten in een restaurant in Reeu- wijk gratis scharreleieren' aangeboden. De aanbieding was het begin van een Paasac- tie ten gunste van het scharrelei. Volgens de Dierenbescherming gebruikt de horeca jaarlijks miljoenen eieren afkomstig uit legbatterijen en houdt zij daarmee de bio- industrie in stand. De horeca toont weinig respect voor haar gasten, omdat de consu ment steeds meer kiest voor scharreleie ren, aldus de Dierenbescherming. Behalve het aanbieden van scharreleieren bij ver schillende restaurants zal de Dierenbe scherming ongeveer duizend restaurants schriftelijk vragen of zij over willen gaan op scharreleieren. DE ROTTERDAM „Wilt u op z'n minst tien secon den wachten met ant woorden". Deze verma ning richtte de president van de Rotterdamse rechtbank, mr. T. Frans- sen, gisteren tot een vroegere werknemer van Slavenburg's Bank. De 62-jarige getuige W. den E. dreigde zich de tweede dag van het ma rathonproces tegen ex- bankier mr. Piet Slaven burg door zijn perma nente gedraai schuldig te maken aan meineed. „De ene seconde zegt u dit, de andere dat. U moet geen dingen zeggen, waarvan u denkt dat ik ze graag zou willen horen. Ik ben alleen geïnteresseerd in de waar heid". De rechtbank had 's middags herhaaldelijk moeten constateren dat de bank-employé, voorheen werkzaam op de afdeling ef fecten. om de haverklap te gengestelde verklaringen af legde. Het verhoor van de getuige was met name van belang om antwoord te krijgen op de vraag of „mr. P." hem in 1981 rechtstreeks opdracht had gegeven zwart geld voor een cliënt te beleggen. Laatstgenoemde, een rijke aannemer, had op 9 januari 1981 met een kwart miljoen gulden op zak bij Piet Sla venburg aangeklopt. Hij wil de zijn centen zo belegd zien dat hij er thuis niet „via de post" aan herinnerd zou wor den. Bankdirecteur Piet Slaven burg adviseerde zijn oude re latie om diens kapitaaltje in het buitenland te beleggen: bij Slavenburg Schweiz, één van de vele dochter-onderne mingen waar hij commissaris van was. W. den E. zou de zaken verder wel regelen. In zijn voorverhoor had Den E. verklaard van Piet Slaven burg afwist van de „envelop- pentruc", een ingenieuze ma nier om zwart geld buiten het bereik van de fiscus te houden. Toen hij van zijn di recteur opdracht kreeg het geld in Zwitserland te „stal len" zou hij onmiddellijk be grepen hebben dat het om zwart geld ging. Gisteren ontkende hij dat opeens. „Pas later, toen ik werd verhoord, wist ik dat het om zwart geld ging" Toen de rechter hem hier over echter doorvroeg zei de getuige tot ieders verbazing dat hij op het hoofdkantoor zijn oren toch wel even ge spitst had. „Kennelijk wilde die relatie voor niemand we ten dat hij geld in Zwitser land had belegd", constateer de hij. De bankbediende kwam op deze uitspraak nog een aantal malen in diverse variaties terug: in afgezwakte vorm, ontkennend en beves tigend. Nadat hij door de pre sident vermanend was toege sproken en te horen kreeg dat hij eerst tien seconden moest nadenken voor hij ant woord gaf, hield hij het er tenslotte op dat hij destijds alleen maar „associaties" heeft gehad met zwart geld, waarmee zijn voor Piet Sla venburg belastende verkla ring, belangrijk werd afge zwakt. Tijdens het gisteren gehou den proces was de jongste broer van de verdachte, Ruud Slavenburg, de grote afwezige. Ook andere getui gen hebben het wegens ziek te of vakantie laten afweten. Zij krijgen allen een nadere oproep. De strafzaak gaat morgen weer verder. PETER VIERING 5 ïaarlems aadslid eist [i geding ectificatie 2EUWARDEN Het aarlemse raadslid me- ouw B.M. Thöne-Sie- ens heeft gisteren in een irt geding tegen het iesch Dagblad geëist dat ize krant twee artikelen rer haar oorlogsverleden ctificeert. Het geding ende voor de president in de rechtbank in ■euwarden. evrouw Thöne, die vooral kend werd door haar ver- ik het graf van Chris Linde- ïns alias King Kong te ope- spande het geding aan dat de hoofdredactie van Friesch Dagblad weigerde artikelen te rectificeren, ider de kop „Vragen rond 'linde Thöne" werd de deel- me van mevrouw Thöne n het verzet in twijfel ge- ukken. Eén van de artikelen :rd ook in deze krant ge- aatst. H.J.M. Boukema, de advó- at van mevrouw Thöne, stel- dat het Friesch Dagblad de irnalistieke zorgvuldigheids- Urmen niet voldoende in acht «ft genomen. De bewering t mevrouw Thöne haar ver- tskruis moet teruggeven lemde hij „bewezen onjuist" verdediger van het Friesch ïgblad, mr. J. De Goede, elde dat de artikelen het al- meen maatschappelijk be ng dienden. Uitspraak op 2 HL sn. Hogere boete geëist tegen rijders op vluchtstrook AMSTERDAM Het Open baar Ministerie heeft gisteren in hoger beroep opnieuw tweehonderd gulden boete ge ëist tegen automobilisten die in juli vorig jaar bij de Coen- tunnel in Amsterdam via de vluchtstrook een file wilden inhalen. Officier van justitie en ver keersschout mr. Scheffers eiste dit in januari ook al tegen de verkeersovertreders, die toen bij het kantongerecht terecht stonden. De kantonrechter echter veroordeelde de paar honderd verdachten „slechts" tot honderd gulden boete. Dit was de helft van het schik kingsbedrag van 200 gulden dat de meeste aangehouden automobilisten ruim 700 van de 1.050 meteen al be taald hadden. Omdat het hoogst ongebruikelijk is dat een vonnis van de kanton rechter lager is dan een trans- actie-bedrag, ontstond over de lage boetes een hoop kritiek. Zes van de verkeersovertre ders dienden gisteren als „proefkonijn". Legt de recht bank hen volgende week een hogere straf op dan de kanton rechter, dan zullen ook de an dere verkeersovertreders in hoger beroep gedagvaard wor den, aldus de verkeersschout. De rechtbank doet op 26 maart uitspraak. AMSTERDAM De nieuwe rose collectie van Max Heymans heeft weer een volledig herkenbare eigen stijl. De show wordt geopend met een witte tailleur met een rose randje. Gecombineerd met een rose zijden blou se. Daatbij hoort dan een witte roos en een lang dubbel parelsnoer en een breedgerande witte stro hoed. De makkelijk zit tende reismantels gaan over mooi afkledende pakken van dezelfde stof fen. Zo'n driedelige com binatie kan wit of cy- claamrose zijn. Voor de grotere maat is er een elegant krijtstreep tailleur met overslagrok. Daar hoort een zwart-wit-grijze gebloemde blouse met een wit kraagje bij, Het jasje is heuplang en niet getailleerd. Verrassend is de zwarte breedgerande strohoed met minstens acht grote witte rozen aan de achterkant op de rand bevestigd. Grote zwart met grijze blade ren vormen het dessin van een diep uitgesneden zomerse mouwloze creatie met ballon- rok (bolvormige rok). Ook de camelkleurige zware zijden cocktailjapon met apart inge zet recht breed taillestuk heeft een ballonrok. Er hoort een losse zijden halsstrik bij in de zelfde kleur. Het geheel wordt gedragen onder een volkomen goudkleurig gepailletteerd avondjasje. Shocking pink is een rose kan ten driedelige ensemble voor de avond. Gedragen met lang dubbel parelsnoer en een goudkleurige ceintuur. Een schitterende nauwsluitende strapless bleekrose avondjapon heeft een uitwaaierende strook rond de knie. Spontaan ap plaus krijgt eveneens een rose wolk van een japon met een zijden lijfje. De rok bestaat uit heel veel lagen tule. In de bre de dieprose zijden tailleband zit een ongelooflijk leuke grote strik midden op de rug. En vraag niet hoe dat kan, maar daar zijn nog grote witte rozen aan toegevoegd. En het staat magnifiek. PHIA BARUCH Een creatie van Max Heymans: lila en wit gestreept, wijd en ruim over de kuit. PARIJS Super-kort of lang en soepel vallend: de confectiemode voor de ko mende winter loopt over van dramatiek, grapjes en vooral van draagbare kle ding, zo viel op .te maken uit de eerste shows van de altijd weer hektische Pa- rijse modeweek, die giste ren officieel geopend werd op de prachtige bin nenplaats van het Louvre, de „Cour Carree". De enorme tenten waarin de shows gegeven worden, zijn opgericht door de wol fa bri kanten en het warenhuis La fayette, die de Franse mode- industrie helpen bij het beta len van de aanzienlijke reke ning voor de veertig shows op de binnenplaats. Er zullen deze week in Parijs in totaal 120 modeshows gehouden wor den. De Japanse ontwerpers zijn nog altijd zeer in trek en Ken- zo's show was het bewijs dat de ontwerper uit het oosten, die twintig jaar geleden de harten van de Fransen wist te veroveren, nog altijd een goed oog heeft voor drama en ple zier op het plankier. Het was of het Wilde Westen herleef de: veel franje, veel met juwe len bestikte jassen. Ook toonde Kenzo superkorte jurkjes in fel rood en roze. met bijpas sende maillots. Voor mensen die er uit willen zien als een wandelende regenboog waren er fel gekleurd gestreepte cre aties. Ook Kenzo's met „goud" versierde rijbroeken zijn uiter mate geschikt voor mensen die op willen vallen. Zijn vrolijk gekleurde bustierjaponnen kunnen ook heel goed in de zomer gedragen worden. Toch ook een knipoog naar het land van herkomst van de ontwerper: katoenen pantalons en rokken met een zwart-wit dessin, dat aan Japanse schil derijen doet denken. Een andere Japanse ontwer per. Junko Shimada, had veel succes met haar stoutmoedige combinatie van enorme pied- de-poule patronen, ruiten en verenopdruk allemaal in één craetie! Haar klassieke zwarte smokingjasjes kunnen jarenlang mee. Mooi zijn ook de lange jassen met halve een- tuursluiting op de rug. Shima da steekt de jonge carrière vrouw in een donkergrijs fla nellen mantelpak. Doe er nog een stropdas bij, en je maakt in no-time promotie. De minijurkeh van Chan tal Thomas van pluizig angora in bruin of wit met panties en laarzen in dezelfde kleur doen denken aan de swingende ja ren zestig. Haar uitdagende jersey jurken in fel oranje, hardroze of dieppaars kregen terecht namen mee als „de verleidster" en. „plaaggeest". SUZY PATTERSON USKE EN WISKE DE BONKIGE BAARDEN (cl Standaard Uitgeverij. Antwerpen/Weesp 21 maart Prins Claus opent in Leus den de Streekschool voor Beroeps-Begeleidend On derwijs. Prinses Juliana onthult in Den Haag een gevelsteen bij de officiële aanvang van de nieuwbouw van de diaconesseninrichting Bro- novo. Prinses Margriet opent of ficieel het nieuwe clubhuis van de Stichting „Zee manswelvaren Amster dam". GRATIS ELKE WOENSDAG DE BIJLAGE Bil UW KRANT MET INFORMATIE OVER FILMS.MUZIEK THEATER, RECREATIE,EXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA DEN HAAG Het voorstel van staatssecretaris De Graaf van sociale zaken en werkgelegenheid om ie mand die betrapt wordt op fraude met sociale uitkerin gen te laten bewijzen dat hij niet de hele uitkerings duur heeft gefraudeerd is onaanvaardbaar. Deze omke ring van de bewijslast is onverenigbaar met de grond regel van het bewijsrecht dat moet worden aangetoond dat iemand in strijd met de regels heeft gehandeld. Dat zegt het College Algemene Bijstandswet in een advies aan De Graaf over misbruikbestrijding in de bijstand. Het college stelt vast dat het voor een uitkeringsgerechtigde vrijwel onmogelijk is aannemelijk te maken dat het misbruik op een later tijdstip is begonnen dan bij het ingaan van de uitke ring. Het gevaar bestaat dan dat de sanctie in geen enkele ver houding staat tot het gepleegde misbruik, aldus het college. Het college wijst er verder op dat het kabinet meer rekening zou moeten houden met de controleerbaarheid en uitvoerbaarheid \yin nieuwe bepalingen. De Haagse Post presenteert deze week zijn nieuwe redac tionele formule. De rubrie ken „In Nederland" en „De Cultuur" geven een kort, ac tueel overzicht van de stand van zaken in die gebieden. Het motto: minder langdra dig, minder lastig, minder zwammerig, minder einde loos. De vroegere columnis ten Emma Brunt, W.L.Brugs- ma en Henk Hofland gaan opereren als verslaggevers, de laatste voorlopig vanuit "Amerika. Ondanks de geda ne belofte, toch lange artike len in het blad. Oud-defen sieminister Kruisinga zegt in een interview: „Ik betwijfel sterk of er in 1988 echt ge plaatst wordt. Er is gelukkig een beetje beweging en 1988 is nog ver weg. Daar komt bij, dat men in Nederland de kerntaken van de Orion en de F-16 zal afstoten als de kruisraketten er komen. Maar in een oorlog zijn die huidige kerntaken strate gisch veel meer waard dan die Woensdrecht-toestand. Een grote reportage ook over de geslachtsziekte Aids. „Mensen zeggen wel dat ze veilig vrijen, maar mensen zeggen zo veel. Hoe was dat met de pestepidemieën in de Middeleeuwen, waarbij men sen dansten op de rand van de graven? Ik zou niet graag de mensen de kost geven, ook hier in dit café, die re gelmatig langs de rand van de afgrond lopen. Kamikaze piloten heb je altijd". komen de mensen weer terug op hun oude honk waar ze zijn opgevoed". Aandacht ook voor de teleurstelling van voetballer Vanenburg bij Ajax. Technisch directeur Cruyff: „Als ik rekening moet houden met spelers die weg willen of op andere plaatsen willen spelen dan waar ik ze opstel, dan houd ik nauwelijks een elftal over". Actrice Geert de Jong („Mamma is boos") in De Tijd: „Driekwart van het leven hangt van melodrama aan el kaar". De Tijd doet uit de doeken hoe de olieprijs onze verkie zingen beïnvloedt. „Niet uit te sluiten valt dat de al dan niet door CDA en VVD zelf gemanipuleerde gun stige economische berichtge vingen de doorslag zullen ge ven bij de vraag wie met wie na mei in Nederland gaat re geren". Elders wordt gepraat met het telévisiefenomeen Bart Peeters uit België, ook in Nederland doorgebroken. „Wat is de algemene teneur? Uitzichtloosheid. Maar in de meeste popprogramma's wordt een belachelijke sprin gerigheid gecultiveerd, zo van: zeg maar ja tegen het le ven. Als een popprogramma niets beters weet, moet het worden afgevoerd". Voorts een gesprek met de actrice Geert de Jong, te zien in de nieuwe film „Mamma is boos". „Natuurlijk is het één groot melodrama, maar je weet toch dat driekwart van het leven van melodrama aan elkaar hangt? Melodra ma is onze dagelijkse kost. Al die ruzies van mensen die uit elkaar gaan". Een interview tenslotte met Michiel Scha pers, Nederlands beste ten nisser. „Ik kijk niet terug, ook niet op mijn verbazing wekkende succes tegen Bec ker. Dat is misschiel wel één van de dingen die ik van Becker heb opgestoken. Die was de dag na zijn nederlaag tegen mij alweer intensief aan het trainen en dacht al helemaal niet meer aan mij. Toen heb ik ingezien dat hij ondanks zijn jeugd verder was dan ik". Het blad heeft een bijlage over het recht van de patiënt op zelfbe schikking. Elsevier portretteert „de af maker", ofwel minister Ru- dolf de Korte. „Ik ben ervan overtuigd dat wij in de vol gende kabinetsperiode de Grote Sprong Voorwaarts kunnen maken en overheid staken kunnen afstoten. Riet kerk heeft in dit opzicht baanbrekend werk verricht. Zaken als de Postbank en de Staatsdrukkerij kun je naar de marktsector overbren gen". De Duitse socialiste Brigitte Erler doet in een in terview de opmerkelijke uit spraak dat we afmoeten van de ontwikkelingshulp. „De mensen daar kunnen hun be langen het beste zelf beharti gen, en als ze daarin worden belemmerd, dan ligt dat aan de marktverhoudingen in dat land. Dat los je niet op door een koe te geven of een put te boren". Elders zegt de Am sterdamse officier van justitie mr. Woldrik: „Met die nieu we richtlijnen van het minis terie om slachtoffers van ernstige misdrijven actief hulp te verlenen, kunnen we geen kant uit. We staan toch al onder hevige druk en we kunnen niet redeneren: we gaan die slachtoffers helpen en dan laten we de verdach ten maar schieten". Een ge sprek ook met de zakenman Jack van Poll, die zijn bloei ende bedrijf heeft verkocht en jazz-pianist is geworden. „Sedert zowat een jaar zou ik van mijn muziek kunnen le ven. Dat besef geeft me een kick. Ik ben eigenlijk bevrijd van elk statussyndroom". Vrij Nederland interviewt minister Ruding. „Den Uyl verwijst dikwijls naar Zwe den en Oostenrijk waar soci alisten regeren. Maar toen ik hem een paar voorbeelden gaf hoe de feiten daar lagen, dat daar gedwongen omscho lingsplicht en strafkortingen bestonden, heb ik hem nooit meer over die landen ge hoord. Ineens wist Den Uyl niet meer waar ze lagen". El ders een opvallend vraagge sprek met de Franse presi dent Mitterrand. „Gelukkig ken ik mensen die in politiek opzicht conservatief zijn, maar in hun persoonlijk le ven niet, en die het prachtig vinden als hun kinderen los komen van hun milieu om in gedachten 'of daadwerkelijk een rechtvaardiger wereld te bouwen". Voorts een analyse van de politieke belangstel ling onder jongeren. CDA- campagneleider Smits: „Jon geren waaien een periode uit, gaan naar verschillende par tijen. Maar als ze eenmaal ge trouwd zijn en het is huisje, boompje, beestje, dan krijgt men een andere visie. Dan Hervormd Nederland laat kardinaal Simonis zeggen: „Waarom de vrouw geen priester kan worden? Omdat ze al in hoge mate priester is. Feministen zullen daarvan onmiddellijk zeggen dat dat sexistisch gepraat is. Maar vrouwen hebben in de kerk een onvervangbare waarde. Het priesterschap is geen car rière, het is in diepste zin dienst". Voorts een interview met doctor W. ter Horst die een boek heeft geschreven over verdriet en troost. „Ou ders die hun kind aan kan ker hebben verloren, kunnen leven met verdriet over dat verlies, maar in blijdschap dat ze nog een kind hebben. Want verdriet en vreugde staan niet tegenover elkaar. Ze kunnen heel goed samen gaan. Daarin ligt de ultieme vorm van getroost zijn". Een voorpublikatie tenslotte uit het binnenkort verschijnende discussieboek „Vroom of ra dicaal". Professor Berkhof: „We zijn tegen wil en dank moderne mensen, en die wo nen niet meer in het inner lijk. Voor wat daar zou kun nen gebeuren, hebben we geen woorden meer. Daarom kijken we onmachtig onze iongeren na, als ze zich naar het Oosten wenden" In De groene Amsterdam mer de vraag waar het bij de gemeenteraadsverk iezi ngen eigenlijk over gegaan is. De Amsterdamse wethouder Etty: „De no-nonsense-stijl heeft ook zijn intrede gedaan in de gemeentepolitiek. Het leeuwedeel van de aandacht is gericht op het in stand houden van elementaire voorzieningen. Veel mensen zeggen helemaal niet: dat emancipatiebeleid doet de ge meente zo prima. Ze zeggen: zorg dat die straat behoorlijk wordt geveegd". Een grote reportage ook over de vrouw in communistisch Vietnam. „Het is mijn laatste wens voordat ik doodga om een ogenblik te kunnen uitrus ten. Om niet meer achter de schaarste hoeven aan te ren nen. Ik zou soms zo graag goed gekleed willen gaan, een beetje make-up, parfum". Elders aandacht voor de dis cussie binnen de synode van de Nederlands Hervormde kerk over het Ikon. De theo loog professor Van Gennep: „Ik vind dat je van het Ikon niet kunt eisen dat die al pre kend door het leven gaat. De Ikon moet niet via het beeld direct gaan verkondigen, zo als dat bij de electronische kerk in Amerika gebeurt, het moet gaan via indirecte ver kondiging. Je moet mensen steun en herkenning geven".

Leidse Courant | 1986 | | pagina 5