Marmer Verwarmingen in de woning EEN NATUURSTEEN MET GEBRUIKS AANWIJZING Nieuws uit de uincentra CcicbcSouocmt DONDERDAG 20 MAART 1986 N HAAG - Wie indruk maken gebruikt mar- Dat was vroeger zo en is nog steeds zo. De tijd dit bouwmateriaal al- i te betalen was door de l rijken is echter voor- Te pas en te onpas •dt het nu gebruikt. Ver in wordt vaak dat er on eer drieduizend natuur- msoorten bestaan waar- vooral de marmersoor- een eigen aanpak be ven. Wie daar niet van de hoogte is komt al w van een koude ker- thuis. Het juiste mar- op de juiste plaats, r gaat het om. :ken en Romeinen bouw er al hun tempels en ker- mee. Ook in Portugal en nje bestaan er prachtige rbeelden van wat er moge- is met marmer. Tegen woor- vind je grote oppervlakten mer vooral in prestige-pro- jecten. Het onvergankelijke ka rakter van het marmer moet uitstralen op het werk dat in dat gebouw verricht wordt. Overheidsgebouwen, ziekenhui zen, grote bank- en verzeke ringsgebouwen zijn daar voor beelden van. Maar ook de de gewone man heeft het marmer als symbool voor luxe en dege lijkheid ontdekt. MODE Een steeds grotere groep men sen weet de weg naar de onge veer tweehonderd vijftig steen houwerijen in ons land te vin den. De voornaamste bezigheid van deze steenhouwers betreft nog steeds de niet aan mode onderhevige grafsteen. Maar daarnaast bieden ze ook steeds vaker een ruime sortering aan kalksteensoorten voor vloeren en wanden. Zonder te stellen dat marmer ooit echt uit de mode is geweest, kan wel ge zegd worden dat er zeker de laatste vijf jaar sprake is van een opleving. Marmer kom je tegen in de hal, de badkamer en in de woonkamer, terwijl ook de marmeren tafel, uit de steen houwerij of uit de meubelzaak, geen zeldzaamheid meer is. Niet alles wat marmer ge noemd wordt, kan zich echter tot deze steensoort rekenen. In het spraakgebruik wordt elke polijstbare kalksteen al gauw marmer genoemd. Marmer be hoort tot de metamorfen (om zettingsgesteenten) die hon derdduizenden jaren geleden werden gevormd. Zo'n omzet ting is het gevolg van druk en temperatuurwerkingen. In te genstelling tot kalkstenen zijn marmers nooit bont of zo ver ward decoratief. Geheel los van het feit hoe de oorspronkelijke kalksteen er heeft uitgezien, worden de marmers zo goed als helemaal wit: figuren als wol ken en knollen die in natuur steen te zien zijn, verdwijnen. Eventuele kleuren ontstaan door verbindingen. In het alge meen kan men zeggen dat voor de rode kleuren in marmers het ijzeroxyde, voor de gele kleuren het ijzerhydroxyde, voor de anthracietldeur de grafiet en voor het groen een aantal sila- katen verantwoordelijk zijn. MISVERSTANDEN Rond het „onvergankelijke na tuursteen" bestaan vele misver standen. Te vaak wordt alleen gelet op de esthetische aspecten als kleur, glans en structuur. Het Voorlichtingscentrum Na tuursteen in Rijswijk hoorde de afgelopen jaren honderden klachten aan. Voorlichter H. Bouwman: „Marmer is natuurlijk een prachtig bouwmateriaal, maar het moet wel op de juiste wijze verwerkt worden. Daar ont breekt het nog wel eens aan, zo wel bij de consument als bij de steller of legger. Als er iets fout gaat bij het gebruik of toepas sing van marmer, dan ligt het niet aan het materiaal maar aan de mensen die ermee werken. Zo is bijvoorbeeld een marme ren aanrecht, hoe mooi ook, be slist niet aan te bevelen. Zouten en zuren laten ook in marmer sporen na. Ook een marmeren tafel heeft een goede bescherm laag nodig. En dan nog moet je i marmeren vloer gaat vaak een leven lang mee. (fa. Beisterveld, Utrecht). de resten van een omgevallen glas wijn niet een nacht laten inwerken". Alvorens over te gaan tot het kopen van marmer is het dan ook belangrijk niet alleen op de esthetische kanten, maar ook op de technische en bouwfysi sche eigenschappen van het na tuursteen te letten. Een pro bleem hierbij is dat vakkennis wel eens ontbreekt. De bouw wereld kent geen goede oplei ding voor steenhouwers die met natuursteen werken. Bouwman: „Vroeger leerde men het vak in de praktijk. Er werd gewerkt met marmersoor ten die men door en door ken de. Tegenwoordig verkoopt men wat de klant wenst; het marmer gaat zonder gebruiks aanwijzing de deur uit". „Ook architecten maken gere geld fouten. Gedwongen door bezuinigingen of door de na drukkelijk wens van de klant kiezen ze wel eens voor een marmersoort waarvan ze de ei genschappen niet kennen. Een bepaalde tijd na de oplevering word ik dan gebeld met de vraag hoe het toch mogelijk is dat de marmeren vloer scheu ren vertoont, verkleurt of stof afgeeft". DUUR Hoewel marmer tegenwoordig voor een groter publiek betaal baar is, blijft het een duur tot zeer duur produkt, afhankelijk van de kwaliteit. De ontginning en de hoge transportkosten - marmer komt vooral uit Ita lië - houden de prijs hoog. Wie voor een dubbeltje op de eerste rij wil zitten kan echter bedro gen uitkomen. „Het juiste marmer op de juiste plaats, daar gaat het om. De prijs per vierkante meter mar meren vloer loopt uiteen van zestig tot driehonderd gulden. Daar wordt vaak ten onrechte op bezuinigd. Een gezin met opgroeiende kinderen kan beter voor kwaliteit kiezen. Echt goedkoop is het natuurlijk niet, maar bij de juiste keus gaat een marmeren vloer een leven lang mee". Wie de prijs wil drukken door het marmer zelf te leggen moet weten waar hij mee bezig is. Het leggen van een marmeren vloer is bepaald geen klusje voor een vrije zaterdag. Dat is werk voor de vakman. Bouwman: „Wie daaraan be gint moet alles afweten van de te gebruiken steensoort, de op bouw van de ondergrond en de juiste mortelsamenstelling. Het aanbrengen van een vloerver warming is helemaal precisie werk. Daarbij kan van alles misgaan. Verder zijn er ook nog mensen die een marmeren wandtegel gebruiken als vloer tegel. Dat kan echt niet. Zo'n tegel is daarvoor veel te dun. Als iemand z'n stoel een keer ongelukkig neerzet vliegen de barsten erin". BUITEN Een ander misverstand geldt het gebruik van marmer en kalksteensoorten in de buiten lucht. De luchtverontreiniging slaat ook hier toe. Bouwman: „Zeker in gebieden met veel industrie is in het al gemeen het gebruik van mar mer in de buitenlucht zonder meer af te raden. Daar komt nog eens bij dat lang niet alle marmersoorten vorstbestendig zijn. Al na vijf jaar zie je een begin van afbrokkeling. Alleen de hardere steensoorten, bij voorbeeld de meeste granieten, zijn buiten nog te gebruiken". „Trieste voorbeelden van de gevolgen van luchtverontreini ging vind je in landen als Italië, Griekenland en Portugal. Eeu wenoude monumentale gebou wen zoals de Sint Pieter in Rome, zie je in korte tijd met grote stappen achteruit gaan. Zeer ingrijpende restauraties zijn onvermijdelijk. Veel ge bouwen zijn al niet meer te red den. Als je ze nog wilt zien, moet je haast maken". FONS VAN RIJN Voor inlichtingen kan men te recht bij de Stichting Voorlich tingscentrum Natuursteen, Bur gemeester Elsenlaan 24J, 2280 MA Rijswijk. Tel. 070-908891. Tuingereedschappen en produkten voor in de tuin wijzi gen van jaar tot jaar. Vooral de gewijzigde inzichten over beter en veiliger gebruik liggen hieraan ten grondslag. Maar ook mode en goedkopere produktiemethoden spe len een rol. Nu de tuincentra uit hun winterslaap ontwa ken en veel nieuwe handelswaar binnen krijgen, zien we dat „het milieu" ook hier doorwerkt. Chemische produkten voor de particuliere tuin worden in toene mende mate vervangen door natuurlijke middelen. Kunstmest en bestrijdingsstoffen op natuurlijke basis zijn er te kust en te keur. Het op natuurlijke en milieuvriendelijke wijze tuinieren wordt in Nederland en in het buitenland steeds meer toegepast. Ook nieu we inzichten op het gebied van het gebruik van natuurlijke afval- produkten is daar een voorbeeld van. Zo werden tuinen tot voor kort winterklaar gemaakt door alle oude bladeren te verwijderen en de bloembedden af te dekken. Nu wordt steeds meer het herfst- gebladerte gebruikt om bloembedden tegen vorst te beschermen. In veel sectoren wint het inzicht terrein, dat de mens belangrijker is dan het gereedschap. In huis- en kantoormeubilair wordt al ja ren over ergonomisch gevormde stoelen gesproken. Ook bij de tuingereedschappen speelt de ergonomie een belangrijke rol. Veel werkzaamheden in de tuin zijn fysiek zwaar, zoals onder meer spitten. De fabrikanten van tuingereedschappen brengen steeds meer aan de gebruiker aangepaste gereedschappen op de markt. Handgrepen van scharen voor gras en heg worden meer en meer naar de hand van de gebruiker gevormd. Ook de stelen van schof fels, spaden en harken krijgen een steeds meer aan het menselijk lichaam aangepaste vorm. Het schrikbeeld van afgemaaide vingers en beschadigde benen kent iedere tuinier. En dergelijke ongelukken vinden nog steeds plaats. Reden voor de fabrikanten van vooral gereedschappen die worden aangedreven door een motor om nieuwe beveiligingen in te bouwen. Bij de heggescharen heeft eerst het bedieningsgemak de overhand gehad. De motorische schaar die met één hand kon wor den bediend. Nu is er de heggeschaar die met beide handen moet worden vastgehouden. Het voordeel: u houdt geen hand vrij die tussen de messen kan komen! Verzekeringsmaatschappijen mogen dan niet dol zijn op open haarden, sfeervol zijn ze wel. Zo als deze prachtige schouw van Barbas. DEN HAAG - Wie nu nog narilt van de lange koude februarimaand en met zorg denkt aan de energiekosten, zal beslist al zijn gaan bekijken of zijn huis wel optimaal verwarmd, geïsoleerd en geventileerd is. En of het niet tijd wordt dat in het verwarmingssysteem elek tronisch tijdgestuurde of weersafhankelijke regelin gen worden gebouwd. Deze lente en zomer zal hij kunnen benutten om in alle rust de zwakke kanten van zijn klimaatsysteem te verbe teren of - veiliger - te laten verbeteren. Waarbij steeds zal gelden, dat om warmte verlies te voorkomen de iso latie van het huis beter moet zijn, waardoor ook weer zwaardere eisen aan de venti latie worden gesteld. Wie zelf geen vakman is, hoor je de vakman al zeggen, laat de in stallatie van een nieuw ver warmingssysteem of in elk geval de eindcontrole van het zelf geïnstalleerde systeem over aan beroepslui. Vooral hoge luchtvochtigheid vraagt om goede ventilatie. Vocht- problemen worden overigens nooit veroorzaakt door de isolatie, tenzij deze niet goed is aangebracht. Het aandeel luchtverwar- mingsinstallaties in nieuwe woningen met centraal ge plaatste luchttoevoerroosters is sterk stijgende en zal vol gens de deskundigen straks zeker tientallen procenten be dragen. Luchtverwarming is een combinatie van ventilatie en verwarming en garandeert voldoende ventilatie. Een aparte luchtverversingsinstal latie met filter maakt het kli maat optimaal. Door de warmteterugwinning (zeven tig procent) is luchtverwar ming tevens een energiezui nig systeem. Een tijdje terug leek vloerver warming het toppunt van verwarmingsluxe te worden. Professor ir. A. Heetman van de TH in Eindhoven zag daar echter niets in. Hij vond het zonde dat energie werd ver spild om eerst de koude ste nen vloer te verwarmen, waar de eenmaal opgeslagen warmte vervolgens weer pas heel langzaam uit verdwijnt. Nee, dacht Heetman, ik ont wikkel voor mijn nieuwe huis zelf iets beters en bovendien iets minder duurs. Hij vond de ventilator-radiator uit, die werd gebouwd door IBC uit Best en uitgebracht door Snikkers Handel Mij. uit Strijen. Heetman, een professor in de elektronica, kwam op het idee doordat in zijn vakge bied apparatuur dikwijls door een ventilator wordt afge koeld. De ventilator blaast daarbij de warmte de ruimte in. De uit enkele proefmodel len ontwikkelde geluidarme ventilator-radiator doet het zelfde. De installatie is per ruimte te regelen en doordat het systeem slechts vijftig li ter water bevat (in plaats van de „normale" hoeveelheid van tweehonderd liter in de centrale verwarming) kan een vertrek snel worden ver warmd. De warmte wordt ook gericht en door het juist instellen van de snelheid van de ventilator kan overal een constante temperatuur heer sen. Dat in tegenstelling tot de gewone cv, waar alle warmte direct naar boven gaat waardoor de radiator ei genlijk op een veel te hoge temperatuur moet worden ge bracht om alle hoeken te ver warmen. VERSTOPPEN Verwarmingsradiatoren zijn zelden mooi. Ze worden dan ook vaak weggewerkt, ver stopt achter gordijnen of een bank. Ondanks dit feit is er de laatste vijftig jaar nauwe lijks iets gedaan aan het ui terlijk van de radiator. Begin dit jaar introduceerde Insta- mat BV te Vaassen een radia tor die „gezien" mag worden en in uiterlijk volledig afwijkt van het gangbare. Een open scheidingswandje in de ka mer of een trapleuning als ra diator? Dat kan, aldus direc teur J.J. Vogelsang van Insta- mat BV in Vaassen, een on derneming die al dertien jaar actief is op het gebied van energieopwekking en warmte terugwinning. Vogelsang: „Nu hebben we een nieuwe afdeling Warmtetechniek op gericht die Thermic Design radiatoren verkoopt. Mooie radiatoren. - In België heeft men het produkt verder ont wikkeld, wij hebben de al leenvertegenwoordiging ge kregen voor Nederland". Vogelsang gelooft niet dat ie dereen zich momenteel ver schrikkelijk ergert aan de hui dige radiator. „Men weet niet beter". De Thermic Design radiatoren zijn duidelijk voor het „oog" ontwikkeld. Ze le veren niet meer warmte dan de standaardbroertjes. „Óp het punt van het verbeteren van het rendement is niet veel meer mogelijk. Dat zou in principe wel hoger kunnen, maar dan wordt het gevaar lijk voor bijvoorbeeld kinde ren die zich dan zouden kun nen branden. Toch levert die mooiere vorm veel voordelen op. Deze radiatoren' kan men midden in een woning of een zaak plaatsen, bijvoorbeeld als halfopen scheidingswand je. Dit dan als extra, omdat de radiator onder het raam als eerste blokkade tegen de kou van het.raam niet gemist kan worden. Maar ook m een hal, in een trappehuis kan men door speciale modellen, zelfs als maatwerk zoals een trapleuning, op een fraaie manier de ruimte verwar men". Vooral in de representatieve niimten moet de Thermic Design aanslaan. Vogelsang: „En dan toch vooral in de vrije-sectorbouw. De prijs speelt daarbij een rol. Uitein delijk zijn deze radiatoren drie keer zo duur als het tra ditionele model". OPEN HAARD Wie bij het stoken niet alleen gebruik wil maken van elek triciteit, gas, olie of zonne- energie maar ook nog de open haard wil zien branden op hout, moet rekening hou den met de1 Onderlinge Ver zekeringsmaatschappij Ha- velte/Uffelte. Zoals wellicht bekend heeft deze maat schappij (te) veel verbrande boerderijen moeten vergoe den waarbij het gebruik van de open haard als oorzaak werd gezien. Bij een overkoe pelende organisatie is nu aan gekaart of in de verzekerings polis het gebruik van de open haard niet kan worden verbo den. De Dienst voor het Stoom wezen heeft als leus '86 „Energie besparen goed, maar maak van uw open haard geen bom". Een haard die is aangesloten op een cv-instal- latie moet aan enkele eisen voldoen, wil de Stoomwet niet worden overtreden. Een belangrijke eis is, dat de warmtewisselaar van de open haard afzonderlijk voorzien is van ten minste één veilig heidsklep, met een veilig, niet afsluitbare afvoer naar bui ten, of naar een ruimte met atmosferische druk. Verkeer de kranen of handelingen kunnen leiden tot stoomdruk die de haard kunnen doen ontploffen. BADKAMER Verwarming in een badkamer is een hoofdstuk apart. Juist hier is vloerverwarming heer lijk, omdat je er bijna altijd op je bloten voeten loopt. Maar er kan ook een verwar mingselement in de ombouw van de kuip worden ver werkt, waardoor tevens het badwater op temperatuur blijft. Een combigeiser is een kamerverwarmer die tevens zorgt voor de warmwater voorziening. Een kinderveilig en snel apparaat is de wand- gaskachel. Dit kacheltje zendt gerichte warmtestralen de ruimte in. Voor een kleine badkamer is er de verwar mingslamp. Een kwartsstraler geeft dank zij infrarode stra len snel warmte en geen licht. Genoemde opwarmers zijn natuurlijk ook in de nóg klei nere kamertjes van een wo ning te gebruiken. HERMAN JANSEN

Leidse Courant | 1986 | | pagina 3