Corolla hatchback 13 super. Turnen is ^cht geen neidensport Eiland met de takken over de sloot 12 KI FPPFN -TFCHNTFK Bowlingrecords Vis en Verkerk aasvoetbaltoernooi voor basisscholen Toyota,sterk maar waar. ia22 ORT LEIDEN EeidócSouoant donderdag 20 maart 1986 pagina 23 "7 JRNERS FRATERNITAS NAAR HlALVE FINALE LANDSKAMPIOENSCHAP M HAAG Turnen is „ge- een soort avontuur", dt Rowdy Linthout uit Den .Steeds kun je weer uwe dingen leren. Na elke ining heb je de kans iets te inen wat je daarvoor nog kon". Rowdy Lindhout, 15 turnt bij de Haagse vere- ing Fraternitas. Hij is pro- ciaal kampioen bij de gdturners. Zijn clubgenoot ter Eggenhuizen uit Sas- heim werd op de provincia- kampioenschappen eerste de junioren. Fraternitas nóg een provinciaal npioen: de twaalfjarige Ed- Akerboom. De drie jongens indag «nen door naar de halve fi- igpad van de strijd om de natio- n zijn t titel, dinsdag 15 april in derkerk. De tien besten die wedstrijd, plaatsen voor de Nederlandse pioenschappen. „Ik denk we er wel doorkomen", Pieter Eggenhuizen opti- ^turners van Fraternitas na- dit jaar voor het eerst aan de provinciale kampi- •happen. En met succes, zitter S. den Outenaar is He» 1 trots. En de trainers Ri- Am rd Wiggers (25) en René rs (Uithuis (23), oud-studenten de Haagse Academie voor Lichamelijke Opvoeding, ook. Twee jaar geleden begonnen zij aan een reorganisatie van het jongensturnen bij Frater nitas. „Het bestuur zei tegen ons: kijk maar hoever jullie kunnen komen", vertelt Wiggers Er zijn 25 jongens lid van de gymnastiekvereniging. Zes van hen maken deel uit van een selectiegroepje. Ze doen mee aan trainingen van de kring Leidsenhage, elke zater dagmorgen in het gebouw van de HALO. Bij Fraternitas trai nen de zes onder leiding van Linthuis en Wiggers. „Die bij- na-individuele aanpak blijkt vruchten af te werpen", merkt Wiggers op. „Nu kan ik het nog aan, nu kan ik nog met de jongens mee", zegt hij. „Maar om dat te kunnen zit ik wel uren voor de video, om te zien hoe bepaalde dingen kunnen worden aangeleerd, hoe oefe ningen in elkaar zitten. Bo vendien stap ik nogal eens naar Van de Bogaart toe". Van de Bogaart is turndocent aan de HALO en bondscoach van de Nederlandse turnploeg. „Als de jongens denken: tsjon- ge, mijn trainer kan niet meer met mij mee, dan moeten ze naar een andere vereniging gaan. Ik kan niet zeggen waar mijn plafond zit", zegt Wig gers. Maar hij voegt daar di rect aan toe dat hij dat plafond naar zijn idee „voorlopig nog niet" heeft bereikt. Omdat hij „Richard en René al kende van de kringwedstrij den" en omdat hij bij zijn oude club (Excelsior uit Leiden) „niet verder kwam", stapte Pieter Eggenhuizen in augus tus van het vorig jaar over naar Fraternitas. Dat betekent wel dat de Havo-scholier drie uur reist per dag. Rowdy Lint hout is ongeveer anderhalf jaar lid van Fraternitas. Ging weg bij zijn oude vereniging omdat hij wat problemen had met de trainer. „We trainden in een hele grote groep. Hier gaat het veel beter. Omdat we veel aandacht krijgen van de trainers". „Meisjes vinden het wel leuk, dat ik turn. Jongens vinden het gek. Vinden turnen eigen lijk een meidensport. Maar ze moesten eens weten hoe zwaar het is. Het is veel zwaarder dan voetbal, hoor", betoogt Lindhout. En hij kan het we ten want: „ik heb zes jaar ge voetbald". Hij moest van zijn moeder kiezen tussen de twee sporten, 't Was geen moeilijke keus voor Rowdy Lindhout. IIDEN De kersverse, ^eids, iderdorpse bowling- hebh npioen Pieter Vis deed )-Thi e week een serieuze De 0 ïval op het plaatselijk 'ierecord. Tony Hoebe- gorie its had dat eind januari 865 (vier games) gezet. ze week kwam Vis tij- g *s is zijn wedstrijd voor insch]C op precies hetzelfde uit Enkele dagen r gooide hij als lid van Jbit bovendien nog 810. lolien Verkerk van rr. ik keishop verbeterde 141 hoogste totaal wel. Zij rp maandagavond e pins meer dan Anita tendorp een maand ge- kiSjen: 762. Grand moest op maandag p Visser met 4-1 voor la- gaan en heeft nog slechts punten voorsprong op :r. CPU won dinsdag 4-1 van koploper Van Weijden en staat zelf nog punt van die positie weg. woensdag greep LOI 3 de ;te strohalm om aanslui- te behouden. Met ook al 4-1 werd lijstaanvoerder Plu teruggewezen, die nog wel drie winstpunten verschil kent met LOI. Ook in Zuid-West werd er flink op los gescoord. Vooral in de breedte waren de hoge scores aanwezig. Dameskam pioene Ivon van der Leek ging voor het eerst tijdens dit seizoen over de 600-grens. Met 606 was de Menken- speelster menig man de baas. Behalve Jacques Petit, want dit lid van het Sauna Vijf Meiteam bereikte een knap 621-totaal. Kees Plaizier (Menken) kwam tot 608. Het driemanschap van Menken 1 liep in de eerste klasse weer twee punten uit. Concurrent Sauna Vijf Mei 1 speelde im mers 2-2 remise bij Menken 2. In Noordwijkerhout deed Bert van de Ploeg weer van zich spreken. Met 204, 223 en 222 bereikte de Lido-bowler de tweede serie van het com petitiejaar: 649. Ook Jeen Gehrels van Travelers scoor de prima: 606. Wat al weken duidelijk is, begint concrete vormen aan te nemen. Kop loper van de „maandag vroeg", Juweliershop, heeft een grote voorsprong prijsge geven en verloor nu met maar liefst 8-0 van de be langrijkste rivaal Crossers. Het verschil tussen de wan kele nummer een en de drie volgers (Crossers, Van Breda en Lelies) bedraagt nog maar vijf (dubbele) punten. Ook leider Van der Meij (vroeg op dinsdag) verloor, maar heeft nog altijd een kloof van twintig punten te verde digen. IIDEN Ons Eiland heeft h in laatste instantie ge- 5692 jwaard van degradatie ir de derde klasse. Het ittal van Henk Roedoe n de beslissingswedstrijd en DES met 11-10. Dit ge- irde overigens pas na ver- f ng, want bij het verstrij- van de officiële speeltijd er met 7-7 nog geen htsverschil. in leek Ons Eiland zelfs oblemen te komen, toen S aan het begin van de Éede helft van 3-4 (rust) tot 3-6 uitliep. Coach Roedoe, die Jolanda de Boer (vakan tie) en René Arnoldus (ge passeerd) miste, bracht Rob Hasselbach in het veld en deze routinier produceerde met zijn eerste schot meteen een treffer. Dit stimuleerde zijn club zodanig, dat Wim Nijenhuis, Barrie van Duyn en Huib Hasselbach voor een verdere ommekeer zorgden (7-6). Een strafworp in de al lerlaatste minuut betekende evenwel 7-7, waardoor een verlenging van tweemaal tien minuten noodzakelijk werd. In deze extra tijd was Ons Eiland conditioneel sterker en in de aanval beduidend vaardiger. Julia Arnoldus en Colinde de Wekker bena drukten dit door 9-7 te sco ren en deze voorsprong gaf de ploeg van Henk Roedoe („dit soort wedstrijden is slecht voor je gezondheid") niet meer uit handen, al kwam DES na 11-8 nog angstvallig dichtbij: 11-10. De overige doelpunten van Ons Eiland waren van Huib Has selbach (3) en Wim Nijenhuis (2), veruit de gevaarlijkste aanvallers. KEMA DE Voor de acht- ^eer wordt het Paasvoet- toernooi voor de basisscho- van Alkemade en omstre- gehouden. „Uitbreiding een toernooi voor 8- en 9- ige jongens zit er jaar nog 1 t in, omdat slechts drie 3nJlen zich hiervoor hadden gemeld en dat is te wei- laat organisator A. Mas- iroek weten. De aan het svoetbaltoernooi deelne- - nde basisscholen zijn: Elc- m lyc, de Schakel, de Veen- de Wegwijzer, de Ma in de Josephschool alle uit Koelofarendsveen. Voorts de Gerarddusschool uit Oude We tering, de Josephschool te Rijpwetering, de Regenboog uit Nieuwe Wetering en de Bavoschool uit Oud Ade. Bo vendien dóet een combinatie .van de scholen van Rijnsater- woude mee onder de naam „Kinderhoek". Andere deelne mende basisscholen uit de re gio zijn: Vosseschans, Ter Does, Bernadus, De Kleine Wereld, De Schakel (Leimui- den), De Regenboog (Ter Aar) en de Hoeksteen. De voorronden van het toer nooi voor meisjes hebben plaats op 26 maart. De voor ronden voor de jongens en de finalewedstrijden voor jongens en meisjes zijn op 2 april. De reservedata voor het toernooi zijn vastgesteld op 3 en 4 april. Het Paasvoetbaltoernooi wordt dit jaar gehouden bij ROAC'79 op het Hertogspark in Rijpwe tering. De sportiviteitsbeker is dit jaar voor een jongensteam bestemd. De streekfinales voor jongens en meisjes worden dit jaar gehouden in Sassenheim op 23 april. ZOETERWOUDE Geboren: Marcella Joanna Deckers; Stephani Elizabeth von Brunner; Marloes Bos; Maya Bos; Marleen van Muijden; Wouter Stik- voort; Stephan Gerardus Theodorus van Rijt; Sabrina Krol; Jan Jaap de Groot; Lea Elisa Berk; Rik Jacobus Kroon; Marinus Antonius van den Eshof; Martine Schenkeveld. Gehuwd: Herbert de Krijger en Antonia Maria Agatha Bensdorp. Overleden: Jacobus Bas; Leender de Ket; Jan van Leeuwen. ,,'t Is vaak zo koud als je moet voetballen en bovendien leer je met turnen veel meer". Als ze tegen Pieter Eggenhui zen zeggen, dat turnen een meidensport is, dan zegt hij: „Kom maar eens kijken op de training". „Dat zijn ze gelijk genezen", lacht hij. De jongens worden wel achtergesteld, vin den Rowdy en Pieter. „Onze wedstrijden beginnen altijd 's ochtend om negen uur. Da's best lastig, je moet vroeg je bed uit en bent om die tijd nog niet zo erg wakker. De meisjes be ginnen om een uur of twee. Ze denken vaak dat meisjes meer publiek trekken. Maar het komt best vaak voor dat de jongens in de meerderheid zijn". Robuust „Turnen is een sport die op het eerste gezicht meisjes aan trekt, vanwege het „sierlijk bewegen", zegt trainer Wig gers. „Jongens gaan meestal met hun vader of vriendje mee naar het voetbalveld, en meisjes gaan touwtje springen Zo zit dat. Maar je hebt ook jongens die zeggen: ik vind dat ook leuk. En ik ga met mijn zusje mee. En dan kan het zijn dat andere jongens hem uitla chen, maar dat is snel over als hij wat laat zien. Als hij op het strand een salto of een ara bier-flikflak doet. Dan denken ze. Hé, dat turnen is toch ei genlijk wel leuk. Het meisjes- turnen is heel populair. Er worden ook goede resultaten behaald. De basis is groot. Dui zenden meisjes turnen, allicht dat er toppers bij zitten. Om dat er minder jongens turnen, zijn er weinig topturners, krijgt het jongensturnen min der aandacht en daarom wor den minder jongens lid van een turnvereniging. Dan is de cirkel rond". Wiggers wil ook het idee uit de wereld helpen dat jongensturnen hetzelfde zou zijn als meisjesturnen. Want dat is beslist niet waar. Een aantal basistechnieken moeten zowel jongens als meisjes aanleren, maar dat is alles. „Bij meisjes gaat het om de sierlijkheid, bij jongens om de kracht. Bij jongens moet het er allemaal „robuust" uitzien. Bovendien wordt op verschil lende toestellen geturnd. Meis jes moeten de balk op, jongens doen een oefening aan de stil- hangende ringen en voltigeren op het paarcj". En dat paard voltige noemt Pieter Eggen huizen „het struikelblok". „Wat dat is zo'n zwaar onder deel". De twee turners hebben nau welijks tijd voor hun huiswerk („Dat doe ik in de bus", zegt Rowdy Linthout), voor andere Pieter Eggenhuizen (in de ringen) en Rowdy Linthout zijn zes dagen van de week met hun hobby bezig. hobby's al helemaal niet („We zijn zes dagen in de week met onze hobby bezig", zegt Pieter Eggenhuizen) en door al het trainen gaan ze niet zo veel met vrienden om. De turners en turnster hebben „best wel een hechte band". „Soms gaan we met z'n allen naar de bio scoop of na de training ergens wat drinken. Ook met die mei den", vertelt Pieter Eggenhui zen. „Turnen is een individue le sport, de jongens zijn ver schrikkelijk met zichzelf bezig. Wij moeten er als vereniging ook voor zorgen dat ze sociale contacten onderhouden", meent Richard Wiggers. JANET VAN DIJK Snelle beslissers maken nu kennis met de 12 kleppen- techniek van de nieuwe Corolla Hatchback 1.3 Super. Van deze speciale uitvoering van de populaire Corolla Hatchback zijn er maar een beperkt aantal leverbaar. De Hatchback 1.3 Super onderscheidt zich op alle fronten. Veiligheid en komfort van bestuurder en inzittenden staan bij de nieuwe 13 Super centraal. Voorwielaandrijving, plus onafhanke lijke wielophanging rondom volgens het Mc-Phersonsysteem. Het interieur van de nieuwe 1.3 Super is kompleet, kom fortabel en perfekt afgewerkt, zoals u van "Ioyota gewend bent. Zijn 12 kleppen-motor is een verhaal apart. Drie kleppen per cylinder zorgen bij deze lichte, kompakte motor voor een optimale verbranding en beter rendement. Resultaat: een fellere acceleratie, hogere topsnelheid maar een lager brandstofverbruik. Toyota geeft twee jaar garantie tot 100.000 km en zes jaar carros seriegarantie op roesten van binnenuit. Maar het echte nieuws hebben wij tot het laatst bewaard: zijn prijs. Niet eerder werden techniek en klasse zo vriendelijk geprijsd. Jammer dat alleen BH mam de snelle beslissers onder u 1 hiervan kunnen profiteren. LEIDEN - A.J. VERBERG'S AUTO B V - Zoeterv/oudseweg 23 - Tel. 071-313141 -. RIJNSBURG - GARAGE DIJKSMAN B V - Oegstgeesterweg 17-23 - Tel 01718-20500 SASSENHEIM-'GARAGEBERIJFA. BORST-Parklaan 60-Tel. 02522-14625. TER AAR-GARAGEBEDRIJF J.J. VAN DER GEEST-Westkanaalweg 37-Tel. 01722-2132. ZOETERWOUDE - GARAGE HEEMSKERK - Schenkelweg 109 - Tel. 01715-1220. •Off Agent 37

Leidse Courant | 1986 | | pagina 23