Mitterrand en ft Chirac oneens over ministers a Drie tennisballen vooru Aruba viert status aparte op sobere wijze Shuttle waarschijnlijk over jaar weer omhoog Weduwe Palme herkent verdachte moord niet SS Verboden" boek ïver Imelda Marcos liegt winkel uit ITENLAND CctebeSouacmt WOENSDAG 19 MAART 1986 PAGINA 5 CH •ie doden na [inken giftige wijn AAN Supermarkten in en rond )an hebben van de autoriteiten op- :ht gekregen om de Piemontewijn je schappen te halen, die de afgelo pen dagen vermoedelijk de dood drie mensen tot gevolg heeft ge- De wijn bevat waarschijnlijk een j concentratie methylalcohol, die idheid, bewusteloosheid en de dood gevolg kan hebben als iemand er van drinkt. Veertig mensen zijn r geworden nadat ze van de ver ste tafelwijn hadden gedronken. De ue heeft bij twee handelaren dui den liters van de Piemontewijn in ag genomen. Of de handelaren van jiftige toevoeging op de hoogte wa- is nog niet bekend. Bankier Sindona krijgt levenslang MILAAN Een rechtbank in Milaan heeft de Siciliaanse ex-bankier Miche- le Sindona tot levenslange gevange nisstraf veroordeeld wegens zijn aan deel in de moord op de rechter Gior gio Ambrosoli. Deze rechter, die als curator was benoemd in het faillisse ment van Sindona's „Banca Privata", werd in 1979 vermoord. De 65-jarige Sindona, ooit één van Italië's machtig ste bankiers en financieel adviseur van het Vaticaan, zit in de Verenigde Staten al een celstraf uit van 25 jaar. Voor dit proces werd hij tijdelijk naar Italië gestuurd, maar het is nog niet duidelijk of hij nu naar de VS terug moet om daar eerst zijn straf uit te zit ten. Alpentrotter bedwingt in etmaal vier toppen CHAMONIX De 34-jarige Franse alpi nist Jean-Mare Boivin is erin twintig uur tijd vier noordelijke hellingen in de Franse Alpen te bedwingen. Alle toppen waren minstens 4.000 meter hoog. Boivin vertrok maandagochtend voor zonsopgang voor het beklimmen van de Aiguille Verte. Eenmaal boven daalde hij af aan een parachute. Vervolgens ging hij weer omhoog tegen de Droites. Met een Delta-vleugel vloog hij van deze top naar de voet van de Courtes. Rond 16.00 uur had hij ook die top bedwongen en daalde hij weer met de hang-glider af naar de Grandes Jorasses. Over een met hard ijs bedekte route bereikte hij kort na midder nacht de top. Ondanks de duisternis gord de hij opnieuw de deltavleugel om en vloog naar Chamonix. CBS: marine VS zal Khadaffy uitdagen WASHINGTON De Amerikaanse ma rine, die deze week in de Middellandse Zee voor de Libische kust oefent, zal daarbij de Libische leider Khadaffy uitda gen tot een aanval op de Amerikaanse schepen. Dat heeft de Amerikaanse televi siemaatschappij CBS gemeld. CBS baseert zich op gegevens van anonieme bronnen, die gezegd hebben dat de Amerikaanse marine geen rekening zal houden met door de Golf van Sitre getrokken „lijn des doods". Volgens de bronnen komt dat in feite neer op een uitdaging aan het adres van Khadaffy. Libië beschouwt de „lijn des doods" als de grens van zijn territori aal gebied, maar volgens Washington gaat het om internationale wateren De VS willen alleen de standaard 12-mijlszone erkennen. Skeletten in Libanese grot SIDON In een kleine grot in de buurt van de Zuidlibanese haven stad Sidon zijn ongeveer vijftig ske letten gevonden. De Libanese poli tie zei te vermoeden dat het ging om Palestijnen die zouden zijn ge dood in een Israëlisch verhoorcen- trum dat in de buurt gevestigd was geweest. De grot ligt in een heuvel die als versterkingspunt diende voor het Israëlische leger en die na het vertrek van de Israëli's in han den kwam van de christelijke Liba nese Strijdkrachten en later de druzen. Het is nog niet duidelijk Mogelijk doorbraak in Afghanistan - overleg ISLAMABAD De VN-onderhandelaar in de kwestie Afghanistan, plaatsvervangend secretaris generaal Diego Cordovez, is er mogelijk in ge slaagd de impasse te doorbreken in de besprekin gen tussen Pakistan en Afghanistan over terug trekking van de Soviet-troepen uit Afghanistan. Indirecte onderhandelingen tussen beide buurlan den hebben al geleid tot overeenstemming over drie hoofdpunten. Tot dusver was het echter niet gekomen tot een tijdschema voor de terugtrekking van de Sovjet-militairen, omdat beide landen het niet eens kunnen worden over de wijze waarop de besprekingen moeten worden gevoerd. Cordovez zei optimistisch te zijn dat een oplossing wordt ge vonden over dit laatste omstreden punt. Over het hoe en wat wilde hij verder geen mededelingen doen. ederland krijgt ïllicht ook ld EG terug USSEL Nederland krijgt licht geld van de Europese leenschap terug. De Euro- Commissie is van plan elf lidstaten teveel betaalde gisch (ributie terug te betalen, besluit volgt op een uit- ak van het Europese Hof, de EG Engeland teveel be de contributie moet terug- ilen. terugbetaling is onderdeel i een competentiestrijd tus- de Europese Commissie en Europees Parlement. Het l tilement voegde afgelopen |jar op eigen gezag 600 mil- i ecu toe aan de begroting 1986. lidstaten (Groot-Brittan- Nederland, West-Duits- Luxemburg en Frank en de Europese Minister hebben hiertegen echter ^•aar aangetekend, omdat vinden dat het parlement mee zijn bevoegdheden te _>n is gegaan. is overigens nog niet dui- jk of Nederland, na de re- uitspraak van het Euro- u Hof van Justitie in Lu- iburg, zijn bijdrage aan de •kas mag verminderen. „Ik eerst afwachten wat het ilsterie van financiën daar- i vindt", zo zei de staatsse- taris voor Europese Zaken. Eekelen, gisteren. -urigi rtner >epei if g< Ie in i ui t ite we ii e d ni ociaa -1 eriaa vol ni ag za i presi n PARIJS President Mitter rand van Frankrijk heeft Jac ques Chirac, de leider van de neo-gaullistische RPR en bur gemeester van Parijs, ge vraagd de nieuwe premier van Frankrijk te worden en een nieuwe regering te vor men. Chirac zal vandaag of morgen bekendmaken of hij het verzoek accepteert. Het gesprek dat de huidige burge meester van Parijs gisteren met Mitterrand voerde duur de ruim twee uur. Volgens waarnemers wijst dat op me ningsverschillen over invul ling van bepaalde minister posten. Overigens wordt alge meen verwacht dat Chirac het premierschap aanvaard. Chiracs partijgenoten Jacques Toubon en Charles Pasqua worden getipt als minister van binnenlandse zaken. Alain Juppe, ook van de gaul listische KPR, zou goede kans maken op het ministerie van economische zaken. Naar ver luidt mag de UDF de minis ters van buitenlandse zaken en defensie leveren. Ex-presi dent Valéry Giscard d'Estaing wordt genoemd als nieuwe voorzitter van de Nationale Vergadering. De 53-jarige huidige burge meester van Parijs was ook van 1974 tot 1976 premier on der Giscard d'Estaing. De sa menwerking duurde niet lang, omdat Chirac vond dat hij als premier te weinig zelf standig kon werken en hij het oneens was met de president over een aantal economische vraagstukken. Jacques Chirac is voorstander van een econo mische beleid, dat gericht is op het de-nationaliseren van banken en industrieën, belas tingverlaging en de afschaf fing van mechanismen, die de prijzen controleren. De aan- l Elysee waar Mitterrand hem zou vragen de nieuwe premier te ring van premier Laurent Fa- Mitterrand zal dit „te gelege- bius is vandaag vermoedelijk ner tijd" aanvaarden, maar voor het laatst in zitting bij- dit kan hij niet doen voordat een geweest. De eerste-minis- Chirac hem heeft meegedeeld ter bood maandag het ontslag dat hij kans ziet een nieuwe De huidige socialistische rege- van zijn ministersploeg aan. regering te vormen. komend premier staat bekend ais energiek en onstuimig; hij werd door zijn politieke leer meester Georges Pompidou •éi t eei pe k val 5 vij' «ILA Vergeelde exem- Marcos mondde na slechts elf k jn dagen uit in een huwelijk. Vervolgens wordt ingegaan op het huwelijk zelf, waarin Tmelda haar uiterste best deed I meld a Marco's," gaan de perfecte vrouw van een po- in de Filipijnen als war- 'ficus te wordenr In de begin- tijd van haar huwelijk zou n aa ïdeei groei lattei aktijl prin h* he ERS in van een werd verboden en waarin ullingen worden gedaan de levensstijl van ex-first iroodjes over de toonbank. in 1969 gepubliceei Untold St< rde Imelda eèn zenuwinstorting imelda Marcos (het Niet- ilde Verhaal) werd veer- jaar geleden op last van egering-Marcos uit de han- genomen. De schrijfster tralesFmen Navarro-Pedrosa, t naaF volgens eigen zeggen ge- ingen met haar gezin in ingschap in Londen te le- kindertijd van de ex-presi- tsvrouw wordt omschre- als ongelukkig en uiterste Schrijfster jqÏ| ïoedig. De stormachtige lovingstijd met Ferdinand Het boek verschilt aanzienlijk van het officiële levensverhaal van Imelda Marcos, zoals dat door de regering-Marcos in tal van documenten werd gepu bliceerd. Daarin wordt zij ge karakteriseerd als een uiterst charmante, goed opgeleide en zeer welgestelde trendsetter op het gebied van de mode en de kunsten. Nacarro-Pedrosa heeft'inmiddels verklaard aan een vervolg te werken. Minister De Koning (links), mr. Van Vollenhoven en prinses Margriet (derde en vierde van links) wonen op het Vrijheidsplein op Aruba het vlaggenceremonieel bij. ORANJESTAD Op Aruba heeft gisteren de officiële viering van de status aparte plaatsgehad. Op het Vrijheidsplein in Oran jestad had een vlaggenceremonieel plaats waarbij onder anderen aanwezig waren minister De Koning namens de Nederlandse re gering en Zoutendijk en mevrouw Cornelissen namens het par lement. Het koninklijk huis werd vertegenwoordigd door prin ses Margriet en mr. Pieter van Vollenhoven. De viering had een sober karakter. Minister De Koning zei in een rede dat de gemenebestrelatie tussen het koninkrijk en Aruba uitgewerkt zal en moet worden. Hij eindigde met: „Ik wens Aruba de kracht en de inspiratie toe aan een voorspoedige toekomst te bouwen". Ook premier Don Martina van de Nederlandse Antillen benadrukte het belang van samenwerking. De Arubaanse premier, Henny Eman, zei dat Aruba zich er van bewust is dat het zijn toekomst nu in eigen hand heeft. Hij deel de voorts mee een allerlaatste poging te ondernemen de Lago- raffinaderij open te houden. Nog deze week wordt een onder handelingsdelegatie naar de moedermaatschappij Exxon in de VS gestuurd en naar Venezuela. Vorige week deelde de Neder landse regeringsadviseur Van Lennep mee dat de raffinaderij zou worden ontmanteld. WC-brillen in de uitverkoop WASHINGTON De prijs van Amerikaanse wc-brillen is ingezakt, nadat vliegtuigbou wer Lockheed voor het Penta gon de kosten van zijn toilet zitting voor vliegtuigen ver laagde van 317 dollar rond '5 gulden) tot eén dollar (2,50). Een woordvoerder van de fabriek verklaarde dat het voorwerp in de uitverkoop is gedaan om „de toiletbrillen uit de krantekoppen te krijgen". Critici hadden de 317 dollar die het Amerikaanse ministe- 'an defensie voor de zittin gen betaalde een voorbeeld ge noemd van verspilling van overheidsgelden. De afgelopen weken voerde de krant Was hington Post minister van de fensie Caspar Weinberger her haaldelijk in cartoons op met een wc-bril om zijn nek. Het vliegtuigconcern wilde de zit tingen eigenlijk aan het Penta gon schenken om van de zaak af te zijn, maar overheidsre gels vereisen enige betaling. Franse bemiddelaar in Beiroet geeft op PARIJS De Franse bemid delaar Razah Raad heeft zijn pogingen opgegeven om tot een akkoord te komen met de ontvoerders van een aantal Fransen in Libanon. Raad heeft gisteren verklaard dat hij zijn pogingen pas weer wil opnemen als de Franse rege ring hem zuivert van „de las terlijke beschuldigingen van de laatste dagen". Raad wordt verweten dat hij de onderhandelingen van de officiële Franse afgezanten in de wielen heeft gereden door veel te vérgaande beloften aan de ontvoerders te doen. Bo vendien gaan er verhalen dat hij „dik Letaald" wordt voor zijn onderhandelingen, die hij zou hebben gevoerd als een soort verkiezingsstunt. Raad stond zondag kandidaat voor een rechtse partij, maar be haalde geen zetel. De Franse arts had vier dagen onderhandeld met de Islamiti sche Jihad. Deze groep heeft zich verantwoordelijk gesteld voor de ontvoering van vier Fransen, van wie één inmid dels zou zijn geëxecuteerd. Voorts worden vier leden van een Franse televisieploeg ge gijzeld door een andere Liba nese beweging. carali :ij de DUSTON Nasa's urretfearnemend directeur, illiam Graham, heeft de rwachting uitgesproken de problemen met de e vaste-brandstof-ra- ;ten van de Shuttle r niet al te lange tijd kunnen worden rholpen en dat het lerikaanse ruimtepen- Iproject wellicht al be- i '87 kan worden her- Het bemande raimte- lartprogramma van de aamjS zal dan langer dan een ze pro jaar hebben stilgelegen als gevolg van de ramp met de Challenger. Met Nasa's gereduceerde „vloot" van drie shuttles zou den er in het eerste jaar van de hervatting negen vluchten kunnen worden uitgevoerd, in het tweede jaar veertien en in het derde jaar zestien tot ne- fentien. Het was eerst de be- oeling dat er dit jaar vijftien missies zouden worden gevlo gen en iri 1987 zelfs achttien. Intussen heeft ook de Ameri kaanse luchtmacht aangedron gen op de bouw van een nieu we ruimtependel, die de Chal lenger moet vervangen. Daar zal zeker drie jaar mee ge moeid zijn, zelfs al wordt er gebruik gemaakt van reserve- -onderdelen. De kosten wor den geraamd op 2,5 miljard dollar. Ook de eerste (militaire) test vlucht in een baan om de po len vanaf de Californische ba sis Vandenberg is nu uitge steld, voorlopig voor een jaar na de geplande datum, dat wil zeggen tot juli 1987. Voorwaar de is dat er dan eerst minstens één geslaagde Nasa-ruimte- pendelmissie moet hebben plaatsgevonden vanaf Cape Canaveral. Intussen komen er steeds dui delijker aanwijzingen, dat de Challenger niet al direct bij het exploderen van de grote tank met vloeibare brandstof 73 seconden na de lancering is vernietigd, maar ander halve seconde later. Videobeelden tonen aan dat op het moment dat de vuurbol zijn grootste omvang bereikte, een tamelijk groot „object" met tekens die heel sterk de den denken aan die van het eigenlijke bemande toestel, zich aan één kant uit het in ferno losmaakte en vrijwel meteen nadat dit was gebeurd, ook zélf ontplofte. Onderzoekers zeggen dat die tweede explosie, waardoor de Challenger zélf werd getrof fen, vrijwel zeker veroorzaakt is door het scheuren van de tanks met meer dan duizend kilo brandstof in de neus van het toestel, vlak bij de cockpit Die brandstof was bestemd voor de manoeuvreerraketjes. Maar Nasa-technici menen dat er toch geen overlevingskan sen meer zouden zijn geweest voor de bemanning, zelfs niet als Challenger met schietstoe len uitgerust was geweest. Vermoedelijk zijn de zeven in zittenden meteen al bij de eer ste ontploffing om het leven gekomen, zo menen zij. Die mening wordt gedeeld door een patholoog-anatoom, die betrokken is bij het onder zoek van de tot dusver uit zee geborgen stoffelijke resten van bemanningsleden: „Het is zo goed als zeker dat de astronau ten op zijn minst meteen het bewustzijn hebben verloren en niets meer hebben gevoeld tij dens de val, die drie vier mi nuten duurde". Er zijn overi gens ook astronauten die me nen dat hun omgekomen col lega's wel de tijd hebben ge had om zich te realiseren, dat er iets „vreselijk mis ging". MIDJE VERHOLEN EN HET KNETTERCARTER 5) Toen smidje Verholen naar Gravendrecht fas vertrokken, had zijn assistent, de jongeheer Knetter, zijn geheimzinnige kartonnen doos voorschijn gehaald. Dezelfde doos, die hij eds onder de arm had gehouden, toen hij die nzere^rste avond zijn lieftallige wipneusje liet zien. bzo. lachte Kareltje. „Nu heb ik er mooi is even de tijd voor. In de werkplaats liggen eedschappen genoeg. Wat zal de baas opkij- I, als hij ziet. waartoe ik allemaal in staat l.Met die woorden kieperde Kareltje inhoud van zijn doos om op de grond en een ler ziet natuurlijk meteen, dat er niets an- dan auto- en motoronderdeeltjes uitrolden. iNu kan ik eindelijk een compleet >eecyllnder- bouwen, jongens", lachte Kareitje. En de ij- verige knaap toog onmiddellijk aan de arbeid. Hij zette het motorblok het zogenaamde car ter op een kist en begon behendig alles aan en in dat carter te monteren wat nodig was. Met rappe gebaren bracht hij de zuigers in de cylin ders aan. Hij monteerde de klepstoters op de nokken van de krukas, hij voorzag de starter van de pas gekochte starterkrans en tenslotte bracht hij nog de koppakkingen aan. Toen draaide hij alle bouten nog eens stevig vast en bevestigde de kabels aan de bougies en de stroomverdeler. „Als dèt geen fijn motortje is geworden, dan weet ik het niet meer", juichte Kareltje en verheugd bekeek hij zijn werkstukje, dat glanzend en dynamisch op de kist stond. STOCKHOLM De we duwe van de vermoorde Zweedse premier Olof Palme heeft de 32-jarige Zweed, die vastgehouden wordt in verband met de moord op de premier, niet herkend tijdens een con frontatie. Dat heeft het Zweedse dagblad Expres sen gemeld. De Zweedse politie wilde niets zeggen over het bericht in de krant. Volgens Expres sen kon mevrouw Palme de verdachte niet aanwijzen, toen zij met hem en een aan- tal anderen geconfronteerd werd. Eerder had mevrouw Palme gezegd dat de moor denaar van haar man haar bekend voorkwam. De poli tie tast nog volledig in het duister wat eventuele andere betrokkenen bij de moord betreft. Zij was ervan uitge gaan dat de moordenaar hulp had gekregen van verschei dene „professionele handlan gers". De verdachte heet volgens de Zweedse pers Victor Gun- narsson. Hij zou lid zijn van een fanatieke anti-Palme groep, de extreem-rechtse Europese Arbeiderspartij. Het Zweedse dagblad Afton- bladet drukte gisteren foto's af van de verdachte, die ge nomen waren tijdens verkie zingsbijeenkomst in 1976 waar Palme het woord voer de. Het gezicht van de man was op de foto onherkenbaar gemaakt met een balk maar het was wel te zien dat hij een bord bij zich droeg met daarop een karikatuur van Palme en de tekst: De duivel der duivels. De Zweedse avondbladen karakteriseren de man in verschillende arti kelen aan de hand van inter views met bekenden, vrien den en zelfs zijn ex-vrouw als fervent anti-communist, anti-Palme, pathologisch leu genaar en gewelddadig. V S geven schending Sovjet - wateren toe WASHINGTON Het Amerikaanse ministerie van defensie heeft toegegeven dat twee Amerikaanse marineschepen vorige week donderdag met opzet de Zwarte Zee, die tot de territoriale wateren van de Sovjet-Unie behoort, zijn binnengevaren. De Russische beschuldiging dat dit een vijandelijke actie was, werd evenwel ontkend. Volgens de verklaring in Washington was het een „beproeving van het recht op onschuldige doorvaart dat alle schepen in internationale wateren hebben en waarvoor geen voorafgaande toestemming nodig is". De schepen voeren 9,6 ki lometer uit de kust van de Krim in de Zwarte Zee, aldus het Pentagon. lanneer u ons een nieuwe abonnee opgeeft. De ballen zijn ver- I pakt in een handig blik. De nieuwe abonnee wordt ook harte- I lijk verwelkomd: deze krijgt de krant de eerste twee weken Not I Nat Noteer als nieuwe abonnee ingaande. Naam: Adres: Postcode/plaats: Telefoon:(voor controle bezorging) Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnement betaald per 0 maand automatisch ad f 22,49 0 kwartaal per acceptgiro ad f 67,43 Stuur als dank de tennisballen aan: Naam: Adres: Stuur deze bon ingevuld aan de Leidse Courant, Antwoordnummer I, 2500 Vd Den Haag (postzegel betalen wij). 7" u £eidóe(2oiwa/n£

Leidse Courant | 1986 | | pagina 5