Helft van vrouwen 1 van 25 wil drie of meer kinderen Amrobank maakte handen vuil bij Weena-verkoop Antwoorden eindexamen niet meer op teletekst RUDING: Gemeente- bijdrage in bijstand moet blijven Nog geen verhoging maximum snelheid KIEZEN Minister ffi# De Korte CUV laakt het ronselen' van stemkaarten door de PvdA Nog geen kruisraketten Aandacht voor Spaanse architectuur in Rotterdam NNENLAND CcidócSoivuitit WOENSDAG 19 MAART 1986 PAGINA 3 et gelijke behandeling liet voor verkiezingen lEN HAAG Het kabinet zal niet meer oor de Tweede Kamerverkiezingen iei een voorstel voor een Wet gelijke behan- eling indienen. Dit heeft minister Korthals ltes (Justitie) gisteren geantwoord op vragen an het PRR-Kamerlid Lankhorst. De minis- waai irs zijn het nog niet eens over het voorstel gd tusVVD-fractie aan het kabinet heeft jorgelegd. „Maar zelfs al zouden wij het bin- 6 enkort eens worden, dan nóg zal het eerst 1 d0® jor advies naar de Raad van State moeten. :opera lerhalve acht ik indiening vóór de verkiezin- aanti cn niet mogelijk," aldus Korthals Altes. inigii ankhorst wilde vervolgens van de VVD- actie weten of deze nu zelf met een initia- •f-wetsvoorstel voor een Wet Gelijke Behan- •ling zal komen. Die vraag bleef gisteren ,ver thter onbeantwoord, fijtkoi votij it wei bedn eente 3pgel( •liothi ft kui ld De mi een 'an b it ve kerin meei begn Brandweer vreest wilde acties AMSTERDAM Het ziet ernaar uit dat het ongenoegen van met name de Amsterdamse brand weerlieden over hun beloning in wilde acties gaat uitmonden. „We hebben de zaak nauwelijks meer in de hand nu resultaten steeds maar uitblijven", zo zei woord voerder C. Ronner van het actie comité vanmorgen. Intussen drei gen ook de Rotterdamse brand weerlieden met acties, als 27 maart nog geen overeenstem ming is bereikt over een hogere onregelmatigheidstoeslag. Een woordvoerder uit de Maasstad liet weten: „wij zijn het wachten op een regeling beu". Meerschapen nodig op de Eder Heide EDE Eén miljoen gulden, 170 scha pen extra en het afplaggen van 70 hectaren zijn nodig om de 720 hectare metende Eder Heide de komende tien i'aar weer in natuurlijke staat terug te >rengen. Dit schrijft de in 1982 opge richte provinciale werkgroep „heide gebieden" in zijn gisteren verschenen nota over het beheer van de Eder Heide. Grote delen van de heide zijn de laatste iaren door vergrassing dichtgegroeid en door wilde braam struiken overwoekerd, zo constateert de werkgroep. Met het tienjarenplan kan een enorme onderhoudsachter- stand worden weggewerkt. Op het moment grazen nog 130 schapen in het heidegebied. de gi - daa ten. eken< dat zoud« :houv NOORDWIJK De helft van de vrouwen van 25 wil anno 1986 een »ezin met drie of meer Ünderen. Dat was vroe ger wel anders, want de vrouwen die toen die leeftijd hadden, hielden altijd vast aan een kin- Ie prJ dertal van één of twee. dusl De vrouw van tegenwoordig •tingc heeft het stichten van een ;kerir gezin allang niet meer bo venaan haar verlanglijstje staan. Slechts voor de helft van de vrouwen is dit het be de b langrijkSte levensdoel, in 1961 was dit nog tachtig pro cent. Gebruikte in 1961 nog maar drie procent van de vrouwen van 25 de pil. nu is dat gestegen tot maar liefst 63 procent. ien g Eén en ander blijkt uit een enquête die door een Heer lens onderzoeksbureau is verricht onder duizend vrou wen, ter gelegenheid van de uitbrengen van het nieuwe weekblad Vrouw in Beeld. De resultaten werden giste ren gepresenteerd op een bij eenkomst in Huis ter Duin in Noordwijk. Het onderzoek, dat is ver richt onder vrouwen die res pectievelijk nu, in 1981, in 1971 en in 1961 25 jaar oud waren, wijst ook uit dat de hedendaagse jonge vrouw meer rookt dan in 1961. Ook drinkt ze vaker en meer (vooral bier en wijn), kleedt ze zich steeds meer sportief en niet per se elegant en brengt ze iets vaker een be zoek aan de kapper. Verder gaat ze in vergelijking met 25 jaar geleden steeds vaker op vakantie en dan het liefst naar Frankrijk, Spanje en Portugal. In 1961 vond 71 procent van de midtwintigers dat de vrouw geschikter is voor de opvoeding dan de man. Nu is nog maar één op de vijf vrouwen het hiermee eens. Dat het huwelijk de enige vorm van samenleven zou zijn (zoals meer dan de helft Van de vrouwen in 1961 vond), daarvan is nu nog maar één op de tien vrouwen van 25 overtuigd. Bewust on gehuwd moederschap, de man als huisvrouw, samen wonen zonder trouwen: bijna alle jonge vrouwen van 1986 kijken er niet vreemd meer van op, terwijl men daar vroeger nog grote moeite mee had. Steeds meer van de vrouwen van nu vinden zestien jaar een goede leeftijd om aan seks te beginnen, hoewel achttien voorlopig nog de fa voriete leeftijd blijft. Bijna geen enkele vrouw van 25 vindt nog dat een meisje maagd moet blijven voor het huwelijk, tegen 37 procent die dat in 1961 vond. Alles is in de jaren tachtig bespreekbaar voor de vrouw van 25. Euthanasie, abortus, zelfdoding, kunstmatige inse minatie, nudisme, bloot op tv, topless zwemmen en zonnen, over alles kan worden ge praat, terwijl in 1961 niet meer dan drie op de tien vrouwen zo'n onderwerp durfde aansnijden, zo bleek gisteren in Noordwijk. Het was TROS-presentator Ivo Niehe die er in Huis ter Duin via korte gesprekjes met de bekende Nederlan ders het nieuwe blad uit de stal van Privé-uitgeverij De Lage Landen lanceerde. Een symposium had het in Noordwijk moeten worden, maar veel meer dan een vrij blijvende aaneenrijging van babbeltjes over de rol van de vrouw in bijvoorbeeld het huishouden, het werk en op voeding van kinderen is het niet geweest. Dit zijn echter wel de onderwerpen waar het nieuwe tijdschrift vanaf deze week mee gevuld zal worden. Het blad is gedrukt op een veredeld soort krantepapier en behandelt in het eerste nummer onderwerpen als Cory Aquino, zwangerschap, mode uit Parijs, Marianne Bachmeier, een receptje. Wat verdient de buurvrouw?, kin dermishandeling en Henny Huisman. Luchtigheid is voor Vrouw in Beeld het streven. ADVERTENTIE. pnnnnnra o: lli 20 maart o; Prinses Juliana verricht in o Amsterdam de officiële {[^opening van „de eerste 'lart hulp". Dat is een on derafdeling van de afdeling cardiologie van het Acade misch Ziekenhuis van de Vrije Universiteit. BESCHULDIGING IN ABP-ZAAK: MAASTRICHT De Amrobank heeft een op zijn zachtst gezegd discu tabele rol gespeeld bij de verkoop in 1983 van het Weena-gebouw in Rotter dam aan het Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds. Hoofdverdachte A. Mas- son in de ABP-zaak vindt dat de Amrobank hem een „rotstreek" heeft ge leverd en de Rotterdamse makelaar Niels H., die gis teren terecht stond, sprak van „onfatsoenlijk hande len" van de bank. Volgens H. dwong de Amro bank hem ertoe de winst die hij op de verkoop van het Weena-complex maakte, op zijn Amro-schuldrekening af te boeken. De heer Vogelen zang zou als toenmalig direc tielid van de Amrobank en te vens lid van de centrale beleg- gingsraad van het ABP bij de hele Weena-transactie de cen trale figuur zijn geweest. De verkoop pakte uiteindelijk voor de Amrobank goed uit, zo sneerde H. Zijn schuld bij de bank werd immers verkleind en bovendien streek de Amro als uiteindelijke verkoper van het Weena-complex de provi sie van een half miljoen gul den op. Rechtbank-president Wort- mann wil daar het fijne van weten: hij gaat tenminste twee topfunctionarissen van de Amro, directeur Groenink van de afdeling bijzondere kredie ten en hoofd juridische dienst mr. F. Dijs, voor de zitting van 21 april als getuigen oproepen. De behandeling van de zaak tegen H. wera overigens tot die datum uitgesteld, omdat dan ook hoofdverdachte Mas- son voorkomt. Volgens de offi cier van justitie zijn de zaken tegen H. en Masson te zeer verweven om ze apart te kun nen behandelen. H. stond gis teren overigens niet terecht omdat hij als „tussenhande laar" vijf miljoen gulden aan de verkoop van het Weena-ge bouw verdiende (want dat is niet verboden) maar omdat hij achteraf van zijn oude kennis Masson 486.750 gulden „be- middelingskosten" incasseer de, zonder daar recht op te hebben. „Krant verantwoordelijk voor sexadvertenties" deze krant in november het telefoonnummer van de sex- club Hot Lovers verkeerd af drukte, wordt het gezin van de vrouw tot vandaag gebeld door sexlustige heren, die al lerlei vulgaire opmerkingen spuien. De vrouw vindt de krant daarvoor verantwoorde- AMSTERDAM „Een dag blad dat contact- of seksadver- tenties plaatst, moet deze bij zonder zorgvuldig onderzoe ken om te voorkomen dat mensen, die niets met de ad vertentie te maken hebben, worden lastig gevallen". Dit stelde de advocate van een Amsterdamse huisvrouw giste ren in het kort geding dat zij had aangespannen tegen het dagblad De Telegraaf. Doordat lijk en eist een voorlopige schadevergoeding van tiendui zend gulden. Door het luiden van een bel heeft prins Claus (linksonder) gis teren het slot Zuylen In Oud-Zuilen (ge meente Maarssen) of ficieel geopend. Het als museum ingerichte slot heeft de afgelo pen jaren een grondi ge restauratie onder gaan. Twee mannen ontsnapt in Veenhuizen VEENHUIZEN Uit de strafinrichting Esserheem in Veenhui zen zijn gistermiddag twee Limburgers ontsnapt. Eén van de mannen zat een celstraf van zestien jaar uit voor moord en de andere was tot drie jaar veroordeeld wegens overtreding van de opiumwet. De gedetineerden zagen kans met een hefboom, die ze zelf in de werkplaats vervaardigd hadden, het slot van de deur te verbreken. Buiten stond een auto klaar, vermoedelijk met een chauffeur. De ontsnapping werd vrijwel onmiddellijk ontdekt. ARNHEM Het Centraal Instituut voor Toetsontwikkeling (CITO) in Arnhem zal dit jaar de goede antwoorden pas enige tijd na afloop van het gehele centraal schriftelijke eindexamen, eind mei, bekend maken. Het vorig jaar gestarte gestarte experi ment de goede antwoorden dagelijks via teletekst bekend te ma ken wordt gestaakt nadat veel scholen hebben geklaagd dat dit de examenrust verstoort. Aan het centraal schriftelijk eindexamen voor lbo, mavo, havo en vwo nemen dit jaar ruim 246.000 scholieren deel. Dat zijn er bijna 10.000 minder dan in 1985. De centrale schriftelijke eind examens starten dit jaar voor het lbo op 17 april en voor mavo, havo en vwo op 21 april. De laatste examendag is op 12 mei. De normering (vaststelling van de grens tussen voldoende en onvoldoende score en van de cijfers die bij de diverse scores ho ren) vindt voor alle vakken plaats op 22 mei. Op 26 mei ontvangen de scholen van het CITO de uitslagen, zo dat die op 28 mei aan de kandidaten kunnen worden meege deeld. DEN HAAG Minister Ruding (financiën) vindt dat de eigen gemeentebij- drage van tien procent in de bijstandskosten over eind moet blijven. Giste ren was de minister het falikant oneens met staatssecretaris Van Amel- voort (binnenlandse za ken) die evenals de voor zitters van de drie grote partijen afschaffing van de bijdrage bepleitte. Ruding: „Daar ben ik princi pieel tegen. Een eigen bijdrage is nodig als prikkel om ae uit gaven te beheersen. Boven dien dragen de gemeenten medeverantwoordelijkheid voor de bijstand". De tien procent bijdrage kost de gemeenten nu tesamen per jaar 1,1 miljard gulden. Omdat het percentage inwoners met een bijstandsuitkering in som mige gemeenten onevenredig, hoog is, dreigen daar f^rse te korten op de begroting. Over- rigens heeft staatssecretaris Van Amelsvoort in een brief aan de Kamer de gemeenten volledige schadeloosstelling voor de nadelige gevolgen van de stelselherziening beloofd. Hiervoor is 210 miljoen gulden beschikbaar gesteld. DEN HAAG Het kabi net heeft nog geen stand punt bepaald over een verhoging van de maxi mum snelheid op auto snelwegen tot 120 kilome ter per uur. Er is besloten te wachten op het voorstel van Europese Commissie dat in mei wordt ver wacht. Dit heeft minister Winsemius (milieubeheer.) gisteren aan de Tweede Kamer meegedeeld. Winsemius zelf is tegen een verhoging van de maximum snelheid. Volgens hem zal de milieuvervuiling er door toe nemen en zullen er per jaar miljoenen guldens extra nodig zijn om het lawaai van het verkeer tegen te gaan. Het afgelopen weekeinde zei den de Kamerleden Henne- kam (CDA) en Jorritsma (VVD) voor een verhoging van snelheidsgrens te zijn. Mi nister Smit-Kroes (Verkeer en Waterstaat) liet meteen daarop weten met gelijkluidende voorstellen te zullen komen. Nu het kabinet heeft besloten te wachten op de Europese Commissie, zijn die voorstellen voorlopig in de ijskast gezet. DEN HAAG Minister De Korte (Binnenlandse Zaken) meent dat de PvdA de wet overtreedt door mensen aan te bie den voor hen bij vol macht te gaan stemmen. In het dagblad Het Pa rool van 21 februari stond een advertentie van de PvdA te Amster dam, waarin burgers, die zelf niet naar het stem bureau kunnen gaan, werden opgeroepen hun stemkaarten, voorzien van een handtekening, op te sturen naar de par tij. In de politiek wordt dit weieens betiteld als „ronselen" van stem kaarten. „Een dergelijke handelwijze lijkt mij in strijd met zo niet de letter dan toch wel de be doeling van de Kieswet," zegt De Korte in antwoord op schriftelijke vragen van het Eerste-Kamerlid Vis (D66). Naar de mening van de bewindsman is er sprake van „het in feite overnemen van de stembevoegdheid van kiezers door politieke partij en". Het is wel geoorloofd dat een kiesgerechtigde die pro blemen heeft met het vinden van een iemand die voor hem kan gaan stemmen, zich tot een partij wendt, die hem dan aan een geschikte „tus senpersoon" zou kunnen hel- f>en. In dat geval wordt er al- een bemiddeld en dat zou wel in overeenstemming zijn met de Kieswet. De Korte zal de Kiesraad nader advies vragen over deze problema tiek. Met 140 km naar de kiezers DEN HAAG De vliegende vaart waarin sommige bewinds lieden hun verkiezingstoernees afwerken is voor de PSP- fractie in de Tweede Kamer aanleiding geweest schriftelijke vragen te stellen aan premier Lubbers. Het kamerlid Willems heeft zich erover verbaasd dat ministers en staatssecretarissen blijkens kranteberichten met ongeveer 140 kilometer per uur contact met de kiezer zoeken, waarbij zij gebruik maken van politie-escortes „om kruisingen vrij te houden en stoplichten te negeren". „Moet hieruit worden afgeleid dat bewindslieden in dienstauto's zich niet hoeven te houden aan de verkeersre gels?", wil Willems weten. Hij wil van de premier een opgave van de extra kosten die zijn gemoeid met deze racerij. Hij is nieuwsgierig of die worden doorberekend aan de campagne- bureaus van CDA en VVD. DEN HAAG D66-Iijstrek- ker van Mierlo ziet in 1988 nog geen kruisraketten staan op Woensdrecht. „Ik denk in toenemende mate dat ze er niet zullen komen", zegt Van Mierlo deze week in het Kernblad van het IKV. Hij baseert die zienswijze op het volgende: mochten de werk zaamheden in Woensdrecht straks aanvangen en er komt versnelling in Genève in de richting van wapenbeheer sing tussen VS en Sovjetunie, „dan gaat iedereen aan zijn centen denken. O, dan zul je het onfrisse gevecht krijgen. wie er voor heeft gezorgd dat die dingen er niet gekomen zijn. Ik zie er al tegenop, wat een smeerpoezerij wordt dat". Van Mierlo kritiseert in het vraaggesprek de PvdA ge zien het wat hij noemt „ach terhoedegevecht" van de so cialisten rond de raketten- f>roblematiek in het buiten- ands beleid. Hij heeft geen zin met diezelfde PvdA in een kabinet te zitten „als we vier jaar lang een buiten landse politiek krijgen die gericht is op het voeren van een achterhoedegevecht". SGP vraagt om standvastigheid STAPHORST „De kleine christelijke partijen moeten zich niet van elkaar laten losweken, dan worden ze tegen elkaar uitgespeeld". Dat zei SGP-lijstrekker ir B.J. van der Vlies gis teren voor ruim 200 Staphorster mannen. In de wetenschap dat ook de Bijbelse principes in Staphorst onder zware druk zullen komen te staan riep Van der Vlies zijn gehoor op om standvastig in het geloof te blijven. „CDA en VVD zullen niet als eerste naar de SGP komen als voortzetting van de min derheidscoalitie onmogelijk blijkt", zo voorspelde hij. Mocht het zo ver komen, dan zal de SGP hier voorwaarden aan stel len. Welke precies, wilde hij niet zeggen. ROTTERDAM De Rotterdamse Kunststichting heeft een manifestatie rond de moderne Spaanse architec tuur georganiseerd. Ze omvat twee tentoonstellingen van 11 april tot 12 mei in de oude Gemeentebiliotheek, lezingen en studiebijeenkomsten voor architecten. De ene expositie geeft een beeld van de moderne Spaanse archi tectuur vanaf de jaren vijftig tot tachtig. Onder de dertig archi tecten die er zijn vertegenwoordigd bevinden zich bekende na men als Ricardo Bofill, Lluis Clotet en Oscar Tasquets, Architec tenbureau MBM en Rafael Moneo. De andere tentoonstelling is speciaal voor de manifestatie in Rotterdam samengesteld en laat recent werk zien van de archi tecten die ook de studiebijeenkomsten van 21 tot 25 april leiden. Het zijn Jaume Bach en Josep-Lluis Mateo, beiden uit Barcelo na, José Ignacio Linazaroro en Miguel Garay, beiden uit San Se- bastién, Juan Navarro Baldeweg en Estanislao Pérez Pita, bei den uit Madrid, en Antionio Cruz Villalón en Antonio Ortiz Garcia, beiden uit Sevilla. Allen werden ruim veertig jaar gele den geboren en worden toonaangevend geacht voor de nieuwe generatie Spaanse architecten. De manifestatie is opgezet omdat sinds een jaar of tien de Spaan se moderne architectuur een ongekende bloei doormaakt. In de recente architectuur worden lokale bouwtradities niet ontkend. Deze bouwkunst wordt dan ook gekenmerkt door grote regiona le verschillen. De verschillen in architectuur van Catalonië, Bas kenland, Castilié en Andalucia verdienen grotere bekendheid in ons land, aldus de Rotterdamse Kunststichting. RIEMELS VSCMMICE. OlNÖEW 2MN MDEILijK 1E [MERv/eBteN. M'lM 2coN HeCFT/fc ftflTS VeeN «MummiD womcxk \NM is eft eEH HEEL f\<EL\CE UEXTE y NEDERLANDERS GAAN IN DE WINTEREVENVAAK OPSTAP DEN HAAG Nederlanders maken vanuit hun eigen woning 's zomers net zo veel dagtochten als 's winters. Omgerekend worden twee uitstapjes per persoon per week gemaakt, zo blijkt uit een CBS-onderzoek. Het CBS spreekt van dagtochten, als uitstapjes minimaal twee uur duren en niet elders wordt over nacht. In de onderzochte periode (van september '84 tot en met september '85) maakte de „gemiddelde" Nederlander in totaal 120 dagtochtjes, waarvan dertien vanuit een tijdelijk (vakantie adres. Gemiddeld werd in de verslagperiode iets minder dan één maal een vakantie gehouden van vier of meer dagen. Deze vakantie werd dan niet doorgebracht bij familie of kennissen. Hulpverlening moet naar minderheden luisteren RIJSWIJK De maat- P^ct tonen", schappelijke hulp aan et nische minderheden hoeft niet te verschillen van die aan andere Nederlanders. Wel moet de hulpverlener een „algemeen beschaafde houding aannemen, goed kunnen luisteren en res- Dat is de conclusie van een on derzoek van de Utrechtse rijksuniversiteit naar de dienstverlening aan minderhe den. Uit het onderzoek, dat gisteren is aangeboden aan mi nister Brinkman van WVC, blijkt verder dat meer verte- génwoordigers van minderhe den actief moeten zijn in de hulpverlening. Deze medewer kers kunnen de „vaardigheid in het omgaan met migranten" verhogen. Daardoor kan voor komen worden dat migranten elke maand met hetzelfde pro bleem en dezelfde formulieren bij de hulpverlening aanklop pen, aldus de onderzoekers.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 3