J Yaticaan onderkent behoefte aan ruimte voor intercommunie Pastorale theorie struikelt nogal eens over harde praktijk aan tafel kerk wereld Al eerder botsingen tussen Van Putten en Faber Stiba trekt klacht tegen Goereein beroepingen CIDI: aantal anti-joodse incidenten groeit Kromme tenen weer ACHTERGROND foidócCouMMtit WOENSDAG 19 MAART 1986 PAGINA- NI Archeoloog vindt plaats berg Sinaï Een Italiaanse archeoloog zegt dat hij de plaats heeft gevonden van de Berg Sinaï. de heilige berg waar Mozes volgens de bij bel de Tien Geboden van God ontving. Professor Emmanuele Anati zei dat de Berg Sinaï. waarvan de precieze ligging nief bekend was. Har Karkom was. een 850 meter hoge berg met platte top in de Israëlische Negev-woestiin. Har Karkom. een naam in modern Hebreeuws die Saffraanberg betekent, ligt op 6 kilometer ten oosten van de Egyptische grens en 110 kilome ter ten zuiden van de kibboets van David Ben-Gurion. Sde Bo- ker. De plek is alleen per kameel of woestijnvoertuig bereik baar. ..Her Karkom telt meer dan 35.000 steentekëningen Er zijn enkele plaatsen die precies overeenkomen met die welke in het bijbelboek Exodus worden beschreven", aldus Anati. Bhagwan uit Ierland gezet Bhagwan Shree Rajneesh is gisteren van Ierland naar Uruguay vertrokken nadat hij anderhalve week in een Iers hotel had doorgebracht. Indische goeroe is eerder uit de Verenigde Sta ten en Griekenland gezet. Met 13 aanhangers vertrok hij aan boord van een tweemotorig toestel, nadat een Iers politicus ge zegd had dat hij „het land uit moest". Op 6 maart werd hij „in verband met het openbaar belang" uit Griekenland gezet, na dat hij zijn toehoorders had aangezet tot het bedrijven van de vrije liefde. Hij mocht Groot-Brittannie niet in. terwijl ook de Nederlandse regering hem een visum heeft geweigerd. Vóór zijn verblijf op het Griekse eiland Kreta bracht hij enige tijd in India en Nepal door. Ik heb altijd de dwaasheid van de hartstochten verkozen boven de wijsheid der onverschilligheid. Anatole France (Van onze speciale verslaggever Lütsen Kooistra) Het secretariaat voor de een heid in Rome is bereid te be zien of niet alleen de nood van gemengd gehuwden grond is om (tijdens de huwe lijkssluiting) gemeenschappe lijk avondmaal/eucharistie toe te staan, maar ook de nood van parochies en ge meenten die in een gesecula riseerde wereld (met de rug tegen de muur) proberen kerk te zijn. Dat was gisteren het ..nieuws" tijdens de bespre kingen van de Nederlandse protestanten met het secreta riaat voor de eenheid, die deze week in Rome worden gehouden. Kardinaal Wille- brands, voorzitter van het se cretariaat. zei het een nieuw gezichtspunt te vinden dat de pastorale nood. die volgens 'de kerkelijke regels groot is voor het toestaan van eucha ristische gastvrijheid, niet al leen van toepassing hoeft te zijn op individuele personen, maar ook op geloofsgemeen schappen. De protestantste gesprek spartners hadden sterke na druk gelegd op de uiterst moeilijke situatie waarin de kerken zich in Nederland be vinden, namelijk in een we reld die niets meer wil weten van de boodschap van de kerk. Als in die omstandig heid de verdeelde kerk dan ook nog beperkende regels stelt ten aanzien van de vie ring van sacramenten, dan verliest die kerk nog meer terrein. Dr. H.J Kouwenhoven, voorzitter van de gerefor meerde synode, zei dat er Dialoog met paus wordt audiëntie Het gesprek van veertig minuten komende vrijdag tussen paus Johannes Pau- lus II en de Nederlandse protestantse delegatie zal het karakter van een au diëntie en niet van een di aloog hebben. De paus zal een toespraak houden, vervolgens alle aanwezi gen groeten, waarna er van protestantse zijde met een toespraak op de woor den van de paus zal wor den gereageerd. Dit heeft de woordvoerder van de paus, José Joaquin Navar ro. desgevraagd medege deeld. Een open gesprek zoals in Utrecht is volgens hem uitgesloten. ruimte is voor voortzetting van het gesprek, nu de nood van mensen en geloofsge meenschappen een factor is voor de bezinning op de re gels van de katholieke kerk. Genade Hij wees erop dat in de ka1 tholieke leer de eucharistie twee belangrijke aspecten heeft: die van de eucharistie als middel tot genade en die als teken van eenheid. Op grond van de eucharistie als genademiddel staat de katho lieke kerk nu toe dat tijdens de huwelijkssluiting ge mengd gehuwden beiden de eucharistie vieren. Op dezelf de gronden bepleiten de pro testanten dat ook in andere situaties de nood wordt er kend en dus eucharistische gastvrijheid als genademiddel mogelijk wordt. Bisschop dr. J.F. Lescrau- waet wees erop dat het be grip eucharistische gastvrij heid voor de katholieke kerk eigenlijk een onmogelijke term is. Want de leer zegt dat die de eucharistie viert zich bevindt in het hart van de kerk en daar dus geen gast meer is. Dr. Kouwenhoven zei in vervolg daarop dat tot zijn vreugde het secretariaat tóch de vraag van de prote stantse kerken om meer eucharistische vrijheid als een gewettigd verlangen heeft erkend. De hervormde theoloog dr. C P. van Andel had in de schriftelijke bijdrage aan het gesprek erop gewezen dat de RK-kerk er niet mee klaar is de in ons land gegroeide praktijk van gemeenschappe lijke viering van avondmaal- /eucharistie af te wijzen. Ook deze kerk blijft verantwoor delijk voor ontwikkelingen die hebben geleid tot de toe nemende oecumenische praktijken. De protestantse kerken in Nederland hebben de mogelijkheid van eucha ristische gastvrijheid geboden vanwege de pastorale nood onder zowel protestanten als katholieken. Voor die stap kunnen de protestantse ker ken niet, alleen de verant woordelijkheid dragen, aldus dr. Van Andel, die wijst op de ontwikkelingen van na hét Tweede Vaticaanse Con cilie. Ook hij zag na de ge sprekken van gisteren moge lijkheden om verder te ko men. Dr. J. van Putten Dr. M.J. Faber (Vervolg van de voorpagina) Sinds eind februari heeft het bestuur v5n het IKV vier keer vergaderd om het vertrouwen tussen bestuur en secretariaat te herstellen. Tijdens de eerste vergadering werd besloten voorstellen te ontwikkelen voor een verdeling van taken en verantwoordelijkheden tussen secretariaat en dagelijks be stuur. Terwijl het overleg daarover nog gaande was, bleek vo rige week bij een nieuw incident dat het secretariaat eigen machtig bleef optreden. Daarmee werd het voor Van Putten duidelijk dat het geen zin meer had de discussie voört te zet ten. De eerste aanvaring tussen Van Putten en Faber dateert van juli vorig jaar. Na december namen de meningsverschillen in aantal toe. Van Putten heeft al in januari op het punt gestaan zijn functie neer te leggen, nadat Faber voor de NCRV-radio de PvdA had opgeroepen de plaatsing van kruisraketten tij delijk te aanvaarden. Hij uit bewondering voor de wijze waarop medebestuursleden als Pax Christi-secretaris J. ter Laak hebben geprobeerd beide partijen bij elkaar te brengen. Voorts wil hij de suggestie uit de weg nemen dat het om een machtsstrijd zou gaan tussen hem en Faber, wiens verdien sten voor het IKV volgens hem buiten kijf staan. Hij verwijt' de secretaris en het secretariaat echter dat ze „te weinig heb ben kunnen meekomen" met de democratisering van het IKV. Van Putten sluit niet uit dat hij lid blijft van het beraad, waarin vertegenwoordigers van de kerken zitting hebben. Hij kijkt niet met wrok op zijn korte Voorzitterschap terug. Hij spreekt van een „boeiend jaar", waarin-hij met vele situaties en mensen in aanraking is gekomen. Maar het vertrouwen tussen het secretariaat en hem is zo geschaad dat ook een eventueel in te stellen commissie van goede diensten hem er niet toe zal kunnen brengen zijn besluit in te trekken. De Stichting Bestrijding An tisemitisme Stiba heeft de strafklacht tegen het evange listenechtpaar Lucas en Jen ny Goeree uit Zwolle inge trokken. De stichting vindt dat de „publicitaire ontwik kelingen rondom het geval" de rechtsgang niet meer die nen. Stiba diende de klacht op 8 juli 1985 in, maar het Openbaar Ministerie te Zwol le heeft nog geen zitting be legd. Naar het oordeel van Stiba heeft het Openbaar Mi nisterie te Zwolle te weinig rekening gehouden „met het luidruchtige klimaat gescha pen door een overstelpende hoeveelheid publikaties en discussies gewijd aan de Goe- Naar Richard A. Stein, direc teur van Stiba, in zijn toe lichting op de aanvraag tot intrekking laat weten, zou een eventuele veroordeling van de evangelisten niet meer een „normvormende bedoeling" als resultaat kun nen hebben. Het echtpaar ondervindt zijns inziens reeds „brede maatschappelij ke veroordeling", zodat de landelijke anti-discriminatie norm al ruimschoots is beves tigd. Stiba verklaart dat aanvan kelijk was gedacht aan een strafzitting die eind oktober 1985 zou worden gehouden. Maar de justitie liet in febru ari 1986 weten nog niet alle verklaringen binnen te heb ben 'van getuigen-deskundi- Nederlandse Hervormde Kerk Beroepen te 's-Grevelduin-Capelle en Vrijhoeve-Capelle J.C. de Groot, kandidaat te Ridderkerk; te Wad- dinxveen. toezegging, dr.J.Hoek te Veenendaal; te Blauwkapel-Groene- kan. J.C.de Groot kandidaat te Rid derkerk; te Zwolle. L.Westland. pre dikant voor buitengewone werk zaamheden. wonende te Amers foort. Aangenomen naar Suawoude B.F. Verschuerer. kandidaat te Beesd; naar Huizen mevr. V.T. Thurkow- Wierenga. kandidate te Huizen; naar Waddinxveen. toezegging. H.Schipaanboord te Everdingen; naar Genemuiden. C.M.Visser kan didaat aldaar; naar Nijverdal, drs.E.S.KIein Kranenburg wonende te Ter Aar die bedankte voor Voor- Gereformeerde Kerken Beroepen te Nijkerk en Nijkerker- veen. drs.D.Riemens te Zoutkemp; te Dronrijp-Menaldum. drs.A.van Niekerk, kandidaat te Diemen/Wa- tergraafsmeer; te Delft-Abtswoude dr. G.C. v.d. Kamp te Wassenaar- Zuid. Aangenomen naar Westervoort-Ze- venaar-Lobith (wijk Zevenaar). M.C.Wind kandidaat te IJselmuiden. Gereformeerde Kerken Vrijge maakt Bedankt voor Bergentheim. Dalfsen en Delft. A.O.Reitsema te Bruns- sum-Treebeek. Beroepen te Beilen in combinatie met Hooghalen. drs.J.Huijgen kandidaat te Kampen. In 1985 is in Nederland het aantal anti-joodse incidenten belangrijk- groter geweest dan het jaar tevoren. Deze conclusie trekt het Centrum voor Informatie en Docu mentatie Israel (CIDI) uit het derde jaaroverzicht, dat het heeft samengesteld. In 1985 werden 61 gebeurtenissen ge signaleerd, tegen 41 in 1984. Ook kwamen 18 rechtszaken wegens antisemitisme onder de aandacht, tien meer dan het jaar tevoren. In 1985 was sprake van een verontrusten de ontwikkeling in de sector „persoonlijke bedreigingen". Het gaat daarbij vooral om uit de hand gelopen burenru zies, waarbij blijkt dat anti- joodse vooroordelen naar bo ven komen als menselijke re laties onder druk staan. Voor het eerst komt in dit over zicht de categorie „onder wijs" voor met vier inciden- Katholieke kerk houdt zondag van de migranten Voor het eerst in de Neder landse katholieke kerk zal op zondag 28 september de zon dag van de migranten wor den gehouden. De viering van deze zondag sluit aan op de vredesweek die dit jaar van 21 tot en met 28 septem ber wordt gehouden. Aan de parochies zal, met goedkeu ring van de Nederlandse bis schoppenconferentie, worden gevraagd speciale aandacht te besteden aan het samenle ven met de talrijke etnische minderheden in Nederland. Het katholieke vreemdelin genpastoraat zal voor de week na 28 september han dreikingen samenstellen voor allerlei bijeenkomsten en an dere activiteiten met betrek king tot dit thema. Pastorale competentie, moge lijkheden en moeilijkheden van het pastor zijn: zo heet het boek van Herman van de Spijker van de Heerlense Ho geschool voor Theologie en Pastoraat. Het is wel een titel die je nieuwsgierigheid kan prikkelen. Vooral door de omstandigheid dat je inzage krijgt in een tekst, die ge bruikt wordt in de pastoraal- theologische colleges, zoals die aan .de hogeschool voor theologie en pastoraat te Heerlen gegeven worden. Waarop is de faam van deze hogeschool, dat ze veel pasto raat in haar theologie doet en dan nog pastoraat van een goede kwaliteit, gebaseerd? Blijkt dat wellicht uit dit col legeboek? Laat ik meteen maar zeggen, dat aan mijn nieuwsgierig heid slechts gedeeltelijk is voldaan. Ik vind in het boek een uitstekend, gedetailleerd en in zijn onderdelen genu anceerd overzicht van de pastorale competentie. Deze wordt omschreven als "het geheel van goede wensen aan het adres van iemand die pastor wil zijn". Onderscheid wordt gemaakt tussen de vol machtscompetentie (van bui tenaf aangedragen en opge legd, de jurisdictie bijvoor beeld) en de bekwaamheids competentie (een die men zichzelf verwerft in de om gang met anderen, door wijs heid en wetenschap, door een communicatieve houding, door trouw aan zichzelf). Vervolgens wordt uit dit in gewikkelde geheel de per soonlijke competentie als "kern van de pastorale com petentie" naar voren gehaald. Het grootste gedeelte van het collegeboek is aan de be schrijving en omschrijving van dit kernstuk gewijd. Het wordt door de auteur als volgt aangeduid: "De perso- nale bekwaamheid van de pastor, die als persoonlijkheid in staat is zo met zichzelf, met mensen van allerlei slag en met de drievoudige God om te gaan, dat daardoor en daarin Gods scheppend, ver lossend en heiligend hande len te midden van mensen manifest wordt". Hij of zij moet een persoonlijkheid zijn, moet de bekwaamheid hebben om met zich zelf om te gaan, de bekwaamheid ook om op mensen van allerlei slag in te gaan en de be kwaamheid om om te gaan met God, zoals deze zich openbaart. Ideaalbeeld Bij het lezen van dit hoofd stuk voelde ik mij als ie mand, aan wie een ideaal beeld wordt voorgehouden, dat slechts voor een kleine elite te halen is. De uiteen zetting had op mij een ont moedigende uitwerking: wat kan ik met zo'n heiligenle ven? De auteur schijnt die reactie meer te hebben gehoord: hij kent de wens van sommigen om heiligenlevens „van ach ter naar voren te lezen in de hoop, dat wellicht een van deze heiligen weer een mens wordt" (pag. 44) en voegt daar dan aan toe: "De goede wensen aan het adres van de pastor, die men graag als een competente pastor ziet, zou den een zelfde verzuchting kunnen oproepen". Exact, dat heeft hij juist ingeschat. Zijn poging om deze verzuch ting te relativeren lijkt maar matig geslaagd. Hij doet een beroep op de deugd van hoop: de pastor moet fragment kunnen zijn, moet fragmenten kunnen blijven aandragen. Maar ook dit beroep heeft weer een ha giografisch tintje. De deugd van hoop moet aldus de auteur „al spelend, hor tend en stotend, verwachtend en verward, verworven wor den". Zoals alle volmaakt heid. Ik wil hiermee niet stellen, dat het niet zinnig is, om aankomende pastores een ideaalbeeld, een pastoraal „heiligenleven" voor te hou- dén. Mits het getoetst wordt aan de harde realiteit van het pastorale handwerk. De au teur doet daartoe een poging in hoofdstuk IV. Hij be schrijft daarin de omgang van de pastor met kerkelijk gedistantieerden en zijn om gang met hen, die hem nabij zijn. Ook hier echter voelt de lezer zich in een ideale we reld geplaatst die alleen door ideale pastores bewoond kan worden. Zou het niet beter zijn geweest, een paar prak tijk-gevallen liefst geen al te grote succesnummers grondig te analyseren, de stu denten te laten zien, hoe men in de fout kan gaan, hen at tent te maken op valkuilen en drempels, hun doodgewo ne hulpmiddelen aan de hand te doen, waarmee ze deze kunnen leren vermijden en overwinnen? Bruikbaar Het meest heb ik nog gehad aan het afsluitende hoofd stuk, waarin enkele sugge sties aan de hand worden ge daan ten behoeve van de per soonlijke competentie. Tijd besteden aan jezelf, je op je zelf terugtrekken, je schik ken in de bonte samenleving van mensen binnen en bui ten de kerken, je neervlijen bij mensen en er plezier aan beleven, jezelf zijn, in geuren en kleuren leven, en kleur bekennen. Kortom: een echt collegeboek, wat hoogge stemd hier en daar maar wel bruikbaar. Tot slot nog een tip voor een eventuele vol gende editie. Wat ik mis in dit boek is een uitwerking van het bijbelse begrip „her der". Zowel in het Oude als in het Nieuwe Testament is dat een van de kernbegrip pen. En het kan niet anders of de, pastor, de herder, zal dat als zijn referentiekader nemen, wanneer hij probeert een goede herder te zijn of te worden. ALFRED VAN DE WEIJER A. M. J. M. Herman van de Spijker, Pastorale competen tie, mogelijkheden en moei lijkheden van het pastor zijn. Te bestellen door overmaken van9,50 op giro 47.11.48 (en name van Herman van de Spijker, rekening Poimen, postbus 4406, 6401 CX Heer len. Gebakken lever met raapstelen en aardappelen vla-flip Wie met twee personen is heeft nodig: 2 plakken lever a 100 g, 30 g margarine, zout, peper, 1 ui, mespuntje bloem, paprikapoeder, worcestersaus; 750 g raapstelen, zout, 10 g maïzena, 0,5 dl melk, 5 g mar garine, nootmuskaat; Vz tot 1 kg aardappelen; 2 halve peren uit blik (bewaar de rest van het blik tot zaterdag), 4 lepels vruebtenpuddingsaus, 2,5 dl yoghurt, 2,5 dl chocoladevla (2,5 dl melk, 10 g cacao, 22 g suiker, 12 g maïzena), 1 lepel amandelschaafsel. Bak de plakken lever in zes a acht minuten bruin en net gaar. Strooi zout en peper over het vlees en houd het op een bord warm. Fruit in het overgebleven vet dunne ui-ringen met weinig zout langzaam bruin. Leg de ui op de lever. Knap de jus op door eerst de bloem lichtbruin te bakken en vervol gens weinig water toe te voegen met paprikapoeder, worces tersaus en zout. Kijk de raapstelen na op onkruid en lelijke blaadjes en snijd ze in stukjes van twee a drie centimeter. Was de groente snel en zet haar op met het aanhangende water en weinig zout. De raapstelen moeten eerst slinken, leg ze in die tijd een paar keer om dan gaat dat sneller. Kook de geslonken groen te in tien minuten gaar. Giet het kooknat in de schaal. Maak een glad papje van maïzena en melk en schenk dat bij de groente. Voeg de margarine toe en laat de massa al roerende een minuut koken. Verdun de raapstelen zo nodig met kook nat. Strooi er in de schaal nootmuskaat over. Doe stukjes peer in hoge glazen met daarop puddingsaus, yoghurt en chocoladevla. Garneer de glazen met geroosterd amandelschaafsel (in een droge koekepan al roerende licht bruin laten worden en op een bord laten afkoelen). JEANNE EN 1 jor d lei ee eling Ites hc zij DUIZENDEN gemeenteraadsleden hebben gisteren wai schijnlijk met kromme tenen het televisiedebat gevolgd ti sen de landelijke voorzitters van de drie grote partijen. Wnkc name de CDA- en VVD-fracties in de gemeenteraden do« al jaren moeite om mee te werken aan de bezuinigingsopen erhal tie van het kabinet. Zij vinden alleen dat zij op een aantj ;n n punten ten onrechte een groter aandeel aan die bezuinigd ankh gen leveren dan het Rijk zelf. En gisteravond kregen zij, vj a_ctie vertaald, van de voorzitters Bukman (CDA) en Kamming (VVD) te horen dat ze niet zo moeten zeuren. Goed, over» rechtvaardigheid van bijvoorbeeld de zogenaamde profijtkor ting was discussie mogelijk. En trouwens, zo lieten de voo] zitters weten, die kon wel worden afgeschaft. Wellicht wei den de gemeenten geacht een gat in de lucht te springei maar dat zullen zij niet hebben gedaan. Want hoe zat het daar ook weer mee? cda en vvd kwa men in het regeerakkoord overeen dat de overheid de terin naar de nering moest zetten en dat de provincies en gemeei ten aan de bezuinigingen een evenredige bijdrage moeste leveren. Bovendien vond men dat de gemeenten moeste zorgen voor extra inkomsten. Zij dienden hun burgers voo verleende diensten zoveel in rekening te brengen dat de ga maakte kosten volledig werden gedekt (de profijtgedachte Maar de gemeenten mochten die te verwachten inkomste niet zelf houden; het verdween naar de rijksoverheid. RIJKSAMBTENAREN hadden uitgerekend hoeveel d plan zou opleveren en dat bedrag werd op voorhand al mindering gebracht op de uitkering uit het Gemeentefond de rijksbijdrage die de grootste inkomstenbron is van de gi meenten. Dat vonden de gemeenten onredelijk, temeer das er in. veel gevallen geen sprake was van extra inkomsten. E werden bijvoorbeeld al kostendekkende tarieven bereken» öf een prijsverhoging zou er alleen maar toe leiden dat d mensen van de dienstverlening geen gebruik meer zoude maken. Sport is daarvan een voorbeeld, evenals de schout» burg. De extra inkomsten waren dus veel lager dan het bedn dat in mindering was gebracht en in de meeste gemeente heeft het plan dan ook alleen extra bezuinigingen opgei» verd: minder onderhoud van wegen, sluiting van bibliothe ken enzovoort. Die profijtkorting zou nu dus afgeschaft kui nen worden. Dat betekent voor een stad als bijvoorbeeld De Haag echter alleen dat er niet nog eens vier miljoen guide wordt toegevoegd aan de 17,5 miljoen die zij dank zij de pn fijtkorting jaarlijks al minder krijgt. Geen luchtsprong dusb de gemeenten, want niemand spreekt erover de kortinge van de afgelopen jaren ongedaan te maken en de uitkerin uit het fonds weer op het oude niveau te brengen. EeN tweede punt van kritiek wordt gevormd door de bi lanj standskosten. Van elke bijstandsuitkering betaalt de gemeei te tien procent en negentig procent is voor rekening van h ministerie van sociale zaken. Er kwamen onverwacht ve mensen bij die aanspraak maakten op een bijstandsuitkerin dat en daarmee stegen dus ook de kosten voor Rijk en gemeei 63 j ten. Elke nieuwe bijstandsuitkering betekent voor een g Eén meente extra bezuinigen op andere posten, want de begr» ting wordt geacht sluitend te zijn. MAAR zo werkt het niet bij het ministerie van sociale zal Daar wordt niet gekeken waar in eigen huis extra kan wo den bezuinigd; het tekort wordt toegevoegd aan het financ ringstekort: het toch al grote gat in de rijksbegroting. Venn gens roept de minister van financiën dat dat financiering^ kort te groot is, dat er dus weer extra bezuinigd moet word» en dat de gemeenten en provincies daaraan volgens vaste formule evenredig moeten bijdragen. En zodoende te talen de gemeenten dus onevenredig veel mee aan de stijgin van de bijstandskosten, zo luidt hun klacht. GISTERAVOND bleek dat de landelijke voorzitters goet^j- hadden geluisterd naar hun partijgenoten uit de landelijl politiek. Het wordt tijd dat ze nu ook eens echt luisteren i en begrip opbrengen voor hun partijgenoten in provincieb sturen en gemeenteraden. Want anders zou de loyaliteit al die harde werkers wel eens kunnen omslaan in het tege deel. Enige tijd regen DE BILT Het KNMI voor spelt voor morgen veel bewol king en een regengebied dat van van west naar oost over het land trekt. Later op de dag klaart het vanuit het westen weer op. De westelijke oceaan- stroming dringt steeds verder West-Europa binnen en daar mee de oceaandepressies. Een klein lagedrukgebied dat mor gen boven de Noordzee wordt verwacht, veroorzaakt de ge noemde bewolking en regen. Op de nadering van het neer- slaggebied neemt de zuidwes tenwind toe tot matig soms tot krachtig. Later op de dag draait de wind naar het noord westen. De middagtempera- tuur ligt morgen zo rond de 10 graden. Vannacht daalt de tempera tuur tot omstreeks 6 graden. Het ziet er naar uit, dat het vrijdag en zaterdag overwe gend droog zal zijn met zonni ge perioden, maar daarna neemt de bewolking weer toe en evenzo de kans op regen. De wind waait uit het westen en neemt dan vergeleken bij vrijdag en zaterdag in kracht toe. In het temperatuur verloop verandert maar weinig, met middagtemperaturen van on geveer 10 graden. Weersvooruitzichten voor diverse Europese landen, geldig voor vrijdag en zaterdag: Zuid-Scandinavië: vrijdag kans op regen. Zaterdag overwegend droog en perioden met zon. Middagtempe- ratuur omstreeks 6 graden. gen. Middagtemperatuur 13 graden. Tum Benelux en noord-Frankrijk: zonnij perioden en droog. Middagtempe tuur rond 10 graden. Spanje en Portugal: zonnige peril en overwegend droog. Middagt" ratuur omstreeks 18 graden. Italië en Joegoslavische kust: half zwaar- bewolkt en plaatselijk een b Middagtemperatuur van 11 graden het noorden tot 17 graden in het Weer Max Min SC Dublin Frankfort Genève Innsbruck h.bew Klagenfurt l.bew. Kopenhagen niet o SC Ibew" onbew. °pe ai harl TRI JUL

Leidse Courant | 1986 | | pagina 2