Lubbers wellicht toch naar Moskou Plaatselijk ruime opkomst •Ploeg houdt vast aan stilleggen vissersvloot >9: BON: 9 »5f „INVITATIE KOMT NOG DEZE WEEK" Vrouwenarts vergrijpt ach aan patiënte Tulpenpracht Stem "Xte, lerste buisbaby in Voorburg Woensdag 19 maart 1986, 77e jaargang no. 23453 Uitgave Weslerpers. behorende tol Si)lholl Pers. Apothekersdiik 34,2312 DD Leiden, Postbus 11,2300 AA, tel.071 122244 Voor abonnementen: tel.071-313677. Giro 103003 Bank: Amro-Bank N.V. Leiden. Diiwdeur hooldredai-leuiI.Hallewas, Chel-reddc teur: Wim Bui)teweg. Abonnementen: (incl.5% BTW) per maand f. 22,49(aut.betaling),kwartaal 1. 67,43, jaar i. 256,85. Klachten bezorging: maandag t/m vriidaq van 18.00 tot 19,00 uur. zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur tel,071-122248. Advertenties: (excl.5%BTW)l. 0,63 per mm, kleintjes!. 0,44permm. Losse nummers f. 1,10. Veel bewolking en enige tijd regen. Later op de dag van het westen uit opklaringen. Van nacht omstreeks 6 graden, middagtemperatuur rond 10 graden. Wind draaiend van zuidwest naar noordwest en matig tot krachtig, 4 tot 6. Zon op: 06.43; onder: 18.52. Schev. hoog water: 10.13 en 22.39; laag water: 4.46 en 17.10 uur. OORBURG In het Diaconessenhuis is in de icht van maandag op dinsdag de eerste Voor- irgse reageerbuisbaby geboren: een gezonde jon- n van 3770 gram. De zwangerschap kwam ge el poliklinisch tot stand. De eicellen werden in »t Diaconessenhuis verkregen onder plaatselijke •rdoving. Deze methode is volgens de medisch recteur, mevrouw C.A. van Dijk-Wierda, een- udiger dan de gebruikelijke methode van lapa- pcopie, namelijk door de buikwand heen en on- r narcose. „De patiënt kan na de behandeling zo ir naar huis lopen", aldus mevrouw Van Dijk. bevruchting van de verkregen eicellen vond aats in de Erasmus Universiteit in Rotterdam. Ye zijn hier ontzettend trots", laat mevrouw Van jk weten. Het ziekenhuis verwacht de komende landen de geboorten van nog elf reageerbuis- ideren. Het gaat om negen zwangerschappen t twee tweelingen. De ouders van de pasgebo- t baby willen anoniem blijven. Prins Andrew gaat trouwen LONDEN% Prins Andrew, de tweede zoon van de Brit se koningin Elizabeth II, gaat trouwen met Sarah Ferguson. Dat heeft Buc kingham Palace vandaag of ficieel bekendgemaakt. De verloving van het paar, bei den 26 jaar oud, werd ge meld in een verklaring aan journalisten bij het konink lijk paleis. De Britse pers had al bol gestaan van spe- De 26-jarige Britse prins Andrew gaat trouwen met de culaties over de ophanden evenoude Sarah Ferguson, met wie hij hier te zien is bij zijnde verloving van An- de paarderaces in Ascot. drew. Bussen goedkoper in het weekeinde en buiten de spits UTRECHT De streekbusbedrijven overwegen het reizen in de weekeinden en op stille uren van de dag goedkoper te maken. Het bestuur van de ESO, het sa menwerkingsverband van de streekvervoerders, maak te gisteren bekend niets te voelen voor een algehele ta riefsverlaging, maar te kiezen voor speciale tarieven. „Een algehele tariefsverlaging zou het tijdens de spitsu ren nog drukker maken, zodat we extra bussn zouden moeten inzetten. In het weekeinde en op de stille uren is dat niet nodig, zodat we geen extra kosten hebben", aldus tarievendeskundige R. van der Zijl van de ESO. De busbedrijven presenteerden gisteren drie nieuwe buskaarten om het reizen aantrekkelijker te maken: De Zomerzwerfkaart, waarmee groepjes reizigers een dag lang onbeperltt kunnen „bussen", de twee- en driestrip- penkaartjes (vanaf 1 april) en de 45-strippenkaart voor mensen die veel reizen. IKV-VOORZITTER STAPT OP VANWEGE HOUDING FABER UTRECHT Prof.dr. J. van Putten is afgetreden als voorzitter van het Interkerkelijk Vredesberaad (IKV). Hij acht het onmogelijk tot een vruchtbare samenwerking te komen met IK V-secretaris M.J. Faber. Van Putten verwijt Faber dat deze hem systematisch passeert, te weinig infor meert en afspraken niet nakomt. In een gisteravond opge stelde verklaring zegt het dagelijks bestuur en beraad van het IKV de beslissing van de voorzitter te betreuren, „maar slechts te kunnen respecteren". De directe aanlei ding tot de stap van Van Putten was een interview van Faber met het NRC-Handelsblad, waarin hij zei dat de tijd van het Komitee Kruisraketten Nee voorbij is en daarom voor het IKV in dat comité geen plaats meer is. Van Put ten beschouwt die uitspraak nu als een „dolkstoot in de rug", aangezien hijzelf een andere mening is toegedaan. Van Putten, hoogleraar politicologie aan de Vrije Universi teit te Amsterdam, was sinds februari 1985 voorzitter. Pag. 2: Eerdere aanvaringen tussen Van Putten en Fa ber i YS (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het ziet ernaar uit dat premier Lubbers toch nog naar Moskou gaat. De Russi sche ambassadeur in ons land, Anatoli Bla- tov, maakte gisteren be kend dat de minister president nog deze week uitgenodigd zal worden. In een vraag gesprek met onze krant vorige week verklaarde Lubbers dat hij een der gelijke uitnodiging „ui teraard" zou aanvaar den. De premier zei daarbij ook dat de Sovjets naar zijn me ning pas een invitatie zou den sturen als ze zeker zou den zijn van een nieuwe topontmoeting tussen partij leider Gorbatsjov en presi dent Reagan. Een ontmoe ting met de Nederlandse re geringsleider zou in Russi sche ogen alleen zinvol zijn als die past in de onderhan delingen met de Verenigde Staten. Uit de woorden van ambassadeur Blatov zou dus opgemaakt kunnen worden dat er inmiddels ook zeker heid is over een nieuwe Russisch-Amerikaanse „top". Sovjet-Hoofdstad ter sprake kwam, was vorig jaar vlak vóór 1 november. Op die datum zou de Nederlandse regering beslissen of er ook in Nederland kruisraketten geplaatst zouden worden. Onder meer via de Amster damse koopman Ernst van Eeghen werd Lubbers 48 uur voor het verstrijken van de tijdslimiet uitgeno digd in Moskou te komen praten. De premier was ge neigd te gaan, maar zag daar vanaf toen de VVD- ministers met een kabinets crisis dreigden. Het gesprek met de Russen werd echter niet afgebro ken. Half december kwam men overeen dat Lubbers op 20 en 21 maart in Mos kou welkom zou zijn. Maar later zegden de Russen deze afspaak weer af, omdat een bezoek van Lubbers „zo kort na het congres van de communistische partij" toch niet zo gelegen zou komen. Moskou beloofde half maart op de zaak terug te komen en is kennelijk van plan die belofte gestand te doen. Het ministerie van buitenlandse zaken in Den Haag beves tigde dat er samen met het Kremlin nieuwe data ge zocht worden. Wanneer daarover een akkoord be reikt is, zullen er nadere mededelingen volgen, aldus een woordvoerder van het departement. (Van onze parlementaire redactie) f HAAG Het gedu nde tien weken per jaar nlleggen van de kotter- oot is „sociaal verant- oord en nodig". Staatsse- J, etaris Ploeg (Visserij) zei gisteren in de Kamer dens een debat over de ekomst van de visserij, jdens het debat bleek Wder dat de staatssecre- ris vangst-garanties aan individuele vissers lijft weigeren. It plan van Ploeg om de vloot gedurende langere tijd van het jaar langs de kant te houden vormt onderdeel van een pakket maatregelen die de capaciteit van de vloot in overeenstemming moet bren gen met de hoeveelheden vis die volgens EG-regels gevan gen mogen worden. Vanuit de Kamer was er forse kritiek op het beleid van Ploeg. „De overcapaciteit is groter dan ooit", aldus het Ko- nings (PvdA). „Het wordt moord en doodslag. We krij gen dezelfde toestanden als in 1985 of nog erger", aldus de CDA'er Nijland. Blauw (VVD) sprak van „alarmerende be richten dat de zaak uit de hand loopt". De kamerleden betoogden dat vissers die een bepaalde hoe veelheid (quotum) te vangen vis toegewezen hebben gekre gen, de garantie moeten heben dat zij dat quotum ook kunnen vangen. Zij mogen niet gedu peerd worden door andere vis sers die hun quotum al opge vist hebben maar desondanks rustig verder vissen. Ploeg verklaarde echter de gevraag de garantie voor quota niet te kunnen geven. „Er is controle maar ik kan niet op elk schip aan mannetje zetten". De staatssecretaris deelde mee dat tegen vissers die de vangstbe perkingen overtreden hard zal worden opgetreden. De Kamer stemde in met Staatssecretaris PI maatregelen als het beperken van het motorvermogen op kotters tot 2000 pk. en het ver korten van de stalen boom (boomkor), waaraan de netten hangen, tot twaalf meter. Ploeg kondigde tenslotte nog aan de premie die gegeven wordt voor het uit de vaart nemen van schepen (1750 gul den per ton) fors te willen ver hogen. stemlokalen open. Burge meester C. Goekoop bracht als één van de eersten in zijn eigen stembureau in de hal van het stadhuis zijn stem uit. Vanavond om zeven uur worden de bussen afgesloten. Een uurtje later zullen in de Stads gehoorzaal de eerste Leidse uitslagen bekend worden gemaakt. LEIDEN Het fraaie weer vanochtend heeft plaatselijk tot een extra toeloop op de stembureaus in de vroege uren geleid. Een onderzoek van de TH Twente wijst uit dat in Overijssel 90 procent van plan was zijn stem uit te brengen. Daarbij zou de PvdA in die provincie een winst boeken van 11 pet, het CDA een klein verlies leiden en de VVD on geveer gelijk blijven, hetgeen in tegenspraak is met landelij ke opinie-onderzoeken. Slechts 31 procent van de kie zers zou zich laten leiden door de gemeentepolitiek. Bijna 80 procent zou op dezelfde ma nier stemmen als voor de Tweede Kamer in mei. Een eerste peiling bij Leidse stembureaus wijst op een vrij wel gelijke opkomst als vier war geleden. Een peiling bij Haagse stembureaus gaf een percentage van bijna 12 te zien tegen 14,5 bij de vorige ge meenteraadsverkiezingen in 1982. Het landelijk opkomst percentage zal vandaag schommelen tussen 68 en 72 procent, zo was de verwach ting bij de laatste AVRO/ NIPO-enquête. Veel belangstelling gaat uit naar de opkomst van buiten landers, die vandaag voor het eerst aan de verkiezingen mo gen deelnemen. Het is de vraag of de oproep van koning Hassan van Marokko om niet deel te nemen bij zijn landge noten veel weerklank vindt. Vooral jongere kiezers laten het vandaag afweten, zo is de verwachting. Van de jongeren in de leeftijd van 18 tot en met 24 jaar zou slechts 53 procent zeker gaan stemmen, zo is ge bleken uit enquêtes. 3852 lijsten Politieke partijen en groepe ringen hebben dit jaar in to taal 3852 lijsten ingediend. Dat betekent een aanzienlijk ver schil met de gemeenteraads verkiezingen van 2 juni 1982, toen 6286 lijsten stonden gere gistreerd. Het aantal gemeen ten bedraagt nu 690. In 1982 waren dat er 754. Het aantal kandidatenlijsten op het stembiljet varieert per gemeente. Amsterdam is kop loper met 31 lijsten, het laagste aantal van twee kandidaten lijsten treffen de kiezers aan in Usquert, Nieuwveen en Ze venhoven. Opvallend is dat zelfs in klei ne plaatsen veel kandidaten op de lijst staan. In bij voorbeeld de Noordbrabantse gemeente Steenbergen zijn er 119 lief hebbers voor 15 zetels. Het Zuidlimburgse Stevensweert heeft daarentegen het laagste aantal kandidaten in ons land: twaalf mensen willen in een gemeenteraad die uit zeven ze tels bestaat. Van de grote landelijke partij en spant het CDA de kroon met 654 kandidatenlijsten, te gen 697 in 1982. De VVD neemt de tweede plaats in met 582 lijsten, tegen 621 in 1982. Derde is de PvdA met 539 lijsten (1982: 570). D66 laat in dit opzicht de grootste veer: 329 lijsten in 1982, ditmaal 217 lijsten. Veel partijen vertegenwoordi gen een puur plaatselijk of een minder serieus belang. Een be perkte opsomming maakt dit duidelijk: Samen Sterk, Weert U Waardig, WEL, Ombuds man ESU, Zwaagdijker Dorps- bel, Wonen en Leven, Leiden Weer Gezellig, Swalmer Sig naal, ZON, Rechtsgelijkheid voor Een Ieder, Samen Een en Sport en Welzijn 86. Het Zuid limburgse Landgraaf heeft als enige gemeente in ons land een lijst met uitsluitend vrou welijke kandidaten. Vrouwe nappèl genaamd. In de ge meenteraad van 25 leden zit nu geen enkele vrouw. tfN HAAG Een 52-jarige Haagse vrouwenarts heeft gisteren Tenover de politie toegegeven dat hij de afgelopen weken tot fee keer toe ontucht heeft gepleegd met een 20-jarige patiënte het ziekenhuis Bronovo in Den Haag. I vrouw deed hiervan afgelopen zaterdag via verpleegkundi- i in het ziekenhuis aangifte. Dat gebeurde direct nadat de die ook secretaris is van de Haagse Gynaecologen Vereni- J, voor de tweede keer in zijn behandelkamer geslachtsge- Senschap met haar had gehad. Op de zaterdagen is doorgaans 'iel weinig personeel op de polikliniek gynaecologie aanwezig, de hand van een sperma-onderzoek is inmiddels het tech- h bewijs bij deze aangifte geleverd. Van verkrachtingen kan jens een politiewoordvoerder echter niet worden gesproken, igezien er in geen van beide gevallen geweld is toegepast. De iuw verblijft inmiddels niet meer in het ziekenhuis. De medi- I, die als vrijgevestigd specialist aan het ziekenhuis is verbon- is na zijn bekentenis in verzekerde bewaring gesteld en rblijft op het hoofdbureau van politie in Den Haag. Hij zal lar verwachting nog deze week worden voorgeleid aan de offi- r van justitie. Pas als de rechter snurkt, slaapt hij WEST-BERLIJN Pas als een rechter snurkt, slaapt hij en kan hij een proces belemmeren. Met deze uitspraak ver wierp de rechtbank in West-Berlijn het verzoek van een édvocaat om vernietiging van een vonnis. „Alleen maar het sluiten van de ogen. knikkebollen en het zichtbaar vechten tegen vermoeidheid, is geen bewijs van onoplet tendheid". De advocaat pleitte voor een dienstweigeraar die door de rechter in het ongelijk was gesteld. Volgens de Bdvocaat had een rechter-bijzitter geslapen en was daar mee ingegrepen in de procesgang. De hoofdrechtbank yond dat pas mag worden aangenomen dat een rechter jflaapt, 'als hij bijvoorbeeld diep, hoorbaar en gelijkmatig ifdemhaalt of zelfs snurkt, of af en toe met een ruk ver- mwaasd opkijkt. In de Keukenhof is het al volop zomer. In de expositiezalen staan de tulpen in volle bloei, terwijl buiten de krokusjes nog maar net boven de grond zijn. Het wordt in elk geval een fleurig onthaal voor de duizenden bezoekers, die vanaf 28 maart in de Keukenhof een voorschot op warmere dagen komen nemen. VOETBAL OP TV VANAVOND Nederland 1, 20.28 uur: Juven- tus-Barcelona. Nederland 2, 20.20 uur: Flitsen Europa Cup in programma ver kiezingen. Duitsland 2, 20.25 uur: Bayer Uerdingen-Dynamo Dresden. Duitsland 2, 22.50 uur: Samen vattingen. België Nederlands 2, 20.20 uur: Anderlecht-Bayern Mün- chen (onder voorbehoud). België Nederlands 1, 22.40 uur; Samenvattingen. MEUBELS VOOR HALF GELD Oude Wetering Ann Christian Art, meubelproduktie- en importbedrijf aan de Kerkstraat 82 alhier, stopt haar toonkameraktiviteiten voor de groothandel. Daarom stelt zij sinds enige tijd haar totale toonkamercollectie aan particulieren beschikbaar voor de helft van de prijs. Dit betekent dat van de toch al laag geprijsde, stuk voor stuk puntgave kwaliteitsmeubelen, nog eens 50% afgaat. Om u een paar voorbeelden te noemen: massieve grenen ladenkastjes van t 378,-voor f 189,-; schitterend eiken bankstel met stoffen kussens van f 4.550,- voor 2.250,-; 4 eiken eethoekstoelen van 1.592,- voor 1 796,-; originele eiken secretaire van f 798,- voor i 399,-. U kunt verder nog te kust en te keur in bankstellen, salontafels, eethoek- tafels, fauteuils enz. enz. Wie nu of binnenkort meubels nodig heeft kan dus een grote slag slaan bij Ann Christian Art, donderdag, vrijdag en zaterdag vanaf 11.00 uur 's morgens, aan de Kerkstraat 82 in Oude Wetering. Vrijdag koopavond. Of u er nu mee instemt of niet: vandaag is iedereen in de al of niet goede stemming. Behalve dan degene die dat per se niet wil, dus die zich van Nederland naar de stembus. Belangrijke figuren gaan voorop. Die komen dan ook uitgemeten in de krant. Burgemeester zus en zo brengt heden zijn stem uit. En zo breekt vanavond na zeven uur het tijdstip weer aan waarop de stemmen worden geteld. Zorg dat uw stem niet verloren gaat en nu u toch aan het stemmen bent: breng uw stem vandaag ook uit op de Leidse Courant. Benut onderstaande bon en u krijgt een dagblad in huis met een geheel eigen stem. De Leidse Courant wil ik best 14 dagen proberen. Giaüs en geheel vrijblijvend jen envelop zonder postzegel opsturen naar: lourant, Antwoordnummer 998,2500 VD Den Haag. Sou/iont

Leidse Courant | 1986 | | pagina 1