^eiden kansloos in ïelderse heksenketel Schuld blijft ruim 20 miljoen M LAY OFFS NOG STEEDS ONZEKER Licentiebeleid KNWU door rechter aanvaard VOOR 101,5 MILJOEN GULDEN GEZONDGEMAAKT IN BETAALD VOETBAL t Ucmgtiize zomerHanne» met W)l/poWestet. Modieus 2-ti\ Zomerflannel Canda street»* met iintier Polyestei/woi/viscose- i griisblauw zomei alonmel omslag Canda pak van 1 i liine sweeoies. v i Colbert en dandplooit met50%"01' ÜQRT CcidACSotUCUtt WOENSDAG 19 MAART 1986 PAGINA 16 HELDER Van- valt zeer waarschijn- de definitieve beslis- over de play off- ats van de basketbal van BS Leiden, als iksbergen zijn ver- :hte overwinning op sterdam scoort. Zelf iden de Leidenaars gis- ivond in Den Helder een kansloze 74-64 lerlaag op concurrent ipel Douche geen ïtstreekse beslissing ceren. De kogel moet halve vandaag (als iksbergen en Amster- elkaar ontmoeten) ir de kerk. Mocht Am- dam die ontmoeting de Tukkers onver- pt toch winnen, dan it Leiden voor de zwa- opgave vrijdag twee iten te pakken tegen rkendam, dat gister- nd in de verlenging ert met 88-87 voor de bespiegelingen meteen even door te trekken: sterdam speelt zaterdag te- Den Bosch nog en Wer- dam zal in Leiden knok- tegen de degradatie, irmee de belangen meteen ielijk zijn en waarmee te- s duidelijk wordt dat de ienaars zich nu al zo lang- erhand mogen gaan opma- voor de confrontatie met Bosch in de eerste ronde de play offs. fer had het eigenlijk hele- al niet hoeven komen, en dat betreft mag het ver- nde spel van gisteravond in piet 1500 man uitverkochte rthal „De Slenk" Leiden- ch Ruud Harrewijn dan de nodige zorgen baren, zag zijn ploeg precies zeven luten als de meerdere van Helderse formatie, maar kst vervolgens toezien hoe manschappen 33 minuten anders konden doen dan achter de Heldenaren aan te lopen. De Noord-Hollanders, die dit seizoen zeer duidelijk laten zien dat zij door coach Ton Boot strak geleid worden, namen na die zeven minuten door een driepunter van Ro nald Schilp voor het eerst in de wedstrijd een voorsprong: 13-11 Vanaf dat moment was Leiden „gekeken". Tot 17-17 klampte men nog aan dankzij John Emanuels, maar daarna was het toekijken geblazen. Den Helder, in een ware „play off- sfeer" gedragen door de kre ten van het veelkoppige pu bliek, bood Leiden geen enke le open schotkans meer de grote kracht van Boot), en hield zelf het speelveld zeer ruim tegen de man-to-man van Leiden en de diverse Leidse zones. Dat kon ook om dat er op de zijkanten (De Waard en Schilp) veel aan speelpunten waren en er in de bucket, met de hulp van arbi ters Van Houten en Rolvink, veel ruimte was voor Van Noord, Griekspor en Harris. Leiden kon de schade tot aan de rust (34-26) beperkt hou den, maar de ploeg van Ruud Harrewijn scoorde in de eerste 6 minuten van de tweede helft slechts 6 punten en toen had Den Helder al lang afstand ge nomen: 51-32. Harrewijn wist eigenlijk ook niet meer hoe hij zijn vastgeslagen ploeg weer terug in het rechte spoor dien de te brengen en gokte op de inbreng van Sander Kales, die hij in het veld bracht voor de falende Hagens. Kales kon de doorbraak echter ook niet for ceren: 62-40. Eerst 3 minuten voor tijd mocht Hagens terug komen in het veld, op een moment dat Leiden juist de Heldenaren, gehandicapt door het ontbre ken van Amerikaan Alexan der en Kamps, dwong tot het maken van fouten. Zo moch ten de Leidenaars dan nog iets terug doen en de eindstand op een geflatteerde 74-64 einduit slag bepalen. De tweede plaats zit er voor Leiden nu niet meer in en de kans dat Haaksbergen er Hans Heijdeman, hier op archief, schreeuwt het uit van ongenoe gen. Illustratief voor de wedstrijd tegen Den Helder. eveneens (net als Den Helder) in slaagt om Leiden voor te blijven is levensgroot. Met het vertoonde spel van gister avond als basis is er voor Har rewijn een uitermate moeilijke taak weggelegd om zijn ploeg klaar te stomen voor de play offs. En dat alleen al doet den ken aan het afgelopen jaar, waarin Leiden eveneens heel wijfelend de play offs inging. Met dit verschil dat er toen nog gesponsord werd in Lei den en er toen nog twee Ame rikanen klaar stonden. Van daar dat dergelijk slecht spel van de Leidenaars, zoals gis teravond vertoond in Den Helder, voor de komende we ken het ergste doet vrezen... JACOB BERGSMA Doppel Douche Den Helder - BS Lei den: 74-64 (34-26). Toeschouwers: 1500 (uitverkocht). Scheidsrechters: Van Houten en Rolvink. Vijf fouten: Scores Leiden: Van Helfteren: 18 (47%, 9 rebounds. 4 assists), Emanuels 14 (42%. 4 assists), Kragtwijk 11 (50%, 10 rebounds), Heijdeman 11 (45%, 9 rebounds), Van Egmond 4 (50%). Ha gens 4 (29%), Sander Kales 2 (20%). Team: 42% (28 op 66), 37 rebounds. 9 balverlies. Scores Den Helder De Waard 17 (44%), Schilp 16 (46%), Harris 14 (54%), Van Noord 11 (63%), Griek- spoor 8 (38%), Van Rootselaar 4 (40%), Van Dijkum 2 (33%), Lagrand 0. Team: 47% (31 op 66), 41 rebounds, 9 balverlies. Bokser Hallie maakt profdebuut DEN HAAG Gilbert Hallie maakt woensdag 26 maart in de Edenhal in de hoofdstad zijn de buut als profbokser. De Amster dammer is de tweede amateur van de boksschool Albert Cuyp, die overstapt naar de profs. Ook weiter Romeo Kensmill debu teert binnenkort waarschijnlijk als prof. Eerder ging Pedro van Raamsdonk over naar de profs. Hallie bokst een van de zeven partijen, die in de Edenhal op het programma staan. De hoofdpartij gaat tussen Alex Blanchard, de Europese kampioen in het half- zwaargewicht, en de Fin Tarmo Uusivirta. Organen overleden bokser bestemd voor transplantatie LONDEN De ouders van de maandagavond overleden Schotse beroepsbokser Steve Watt, die vrij dagavond in de partij tegen de En gelsman Rocky Kelly in coma raakte en een spoedoperatie onder ging, hebben diens organen be schikbaar gesteld voor transplanta tiedoeleinden. „Steve was een goed getraind man. Zijn hart, lever en nieren zijn in een uitstekende con ditie. Zijn dood kan twee of drie patiënten het leven redden", zei een woordvoerder van de familie UTRECHT De president van de Utrechtse recht bank, mr C.L. baron van Harinxma thoe Slooten heeft de eis van vijf beroepswielrenners tegen de Koninklijke Nederlandse Wielren Unie afgewezen. Het vijftal, Jos Alberts, Peter van der Knoop, Ron Snijders, Henk Baars en Rainier Valkenburg, had van de KNWU geen licentie als professional gekregen, omdat zij geen con tract met een werkgever/sponsor voor een volledig iaar met het wettelijke minimumloon bezaten. Hun advo caat mr. Hiddema betoogde in het kort geding dat door de maatregel van de KNWU het recht op vrije arbeids- keuze onrecht werd aangedaan. De president van de Utrechtse rechtbank oordeelde dat de invoering van de nieuwe KNWU-bepaling, die de instemming had van de vakbond van beroepswielrenners VVBW, past in de doelstellingen van de Nederlandse wielren unie. NIEUWEGEIN Het be taalde voetbal in Neder land blijft voortleven met een schuldenlast van iets meer dan twintig miljoen gulden. De laatste drie jaar veranderde er weinig in de financiële situatie. Het Budget Bewakings Instituut (BBI) becijferde, dat voor dezelfde uit komst de recettes terug liepen en inkomsten uit reclame toenamen. Het BBI houdt aan het einde van het voetbalseizoen op te bestaan. De taken wor den overgenomen door een onafhankelijke licen tiecommissie, met be roepsinstantie, binnen de KNVB. Het werk van de acht-jarige BBI loopt in juni ten einde met een evaluatie-rapport. Voorzitter drs Maarten van Rooyen zei gisteren tijdens een persconferentie in Nieu- wegein, dat dan voor totaal 101,5 miljoen gulden gezond- gemaakt is in het betaalde voetbal. Acht jaar geleden bedroeg de schuld zestig mil joen gulden.„Doordat de clubs een sober beleid zijn gaan voeren is het betaalde voetbal in een redelijke situ atie terechtgekomen. De eer ste taak voor de licentiecom missie is dat zo te houden", zei Van Rooyen. Kerngezond is het betaalde voetbal nog lang niet. Slechts zes clubs bezaten aan het einde van het seizoen '84-'85 een positief saldo, één club speelde quitte, 29 clubs schreven rode cijfers in de boeken. Dieptepunt joen gulden werd in het sei zoen '81-'82 het dieptepunt bereikt. Daar gaat het op nieuw naar toe. Door het heroptreden van Johan Cruijff in Nederland stegen de recettes in de seizoenen '82-'83 en '83-'84 naar respec tievelijk 30 en 32 miljoen. Het seizoen '84-'85 leverde slechts 29 miljoen op. Door het versneld afwerken van de tweede competitiehelft vanwege de verlengde win terstop en de belangstelling via televisie voor de eindron den van het wereldkampi oenschap in Mexico, is de verwachting voor het lopen de seizoen niet gunstig. De gaten moeten worden opge vuld door externe geldge vers. Door de invoering van de shirtreclame is de financiële invloed van het bedrijfsleven steeds groter geworden. In '80-'81 bedroeg het percenta ge 7,9 procent, nu staat het voor 17,5 procent op de be groting voor '85-'86. Geld van sponsors is voor de voetbalclubs hard nodig, want de inkomsten uit de to- talisator dalen, de subsidies van WVC worden terugge bracht tot nul en ook de ge meentelijke overheden ge ven steeds minder. Uit de toto kwam 5,6 miljoen gul den, nu nog slechts 3,3 mil joen, WVC gaf 2,4 miljoen, die subsidie vervalt, de steun van de Vereniging van Ne derlandse Gemeenten (VNG) ging van zeven naar drie miljoen. Een negatieve ont wikkeling is ook de stijging van de rentelast van 1,26 naar 1,43 miljoen. De positie van het betaald voetbal, waarin rond 60 mil joen gulden per seizoen om gaat, verslechterde iets naar 21,8 miljoen gulden. Hierbij werd de waarde van het con- tractspelersbestand buiten beschouwing gelaten. Het BBI kon ook het aandeel van sponsors in salarissen van sommige spelers niet in de becijfering opnemen.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 15