Qowvcmt WD wil erfpacht buiten onderhandelingen houden Uhoudtrn het droogt a STAD OMGEVING AT Smit-Kroes pleit voor privatisering luchtvaart De rode potloden zijn geslepen iLeidse Sociale Dienst durft vuile was buiten te hangen" DINSDAG 18 MAART 1986 PAGINA 9 denaars tevreden Ir college SN De meeste Leidenaars zijn tevre- -er het beleid dat het college van Ben W dopen vier jaar heeft gevoerd. Uit een die in opdracht van TROS-Aktua [gehouden, blijkt dat 53 procent tevreden de enquête werd verder niet inhoudelijk t beleid ingegaan. Zeventig procent van dervraagden zei tevreden te zijn over bur ster C. Goekoop. Zestig procent van de vraagde Nederlanders zei voorstander te an een gekozen burgemeester in plaats en benoemde burgemeester. Burgemeester uekoop bleek het daar gisteravond niet fens. Volgens Goekoop ontstaat dan een „super wethouder". „Een onafhankelijke meester die boven de partijen staat" zou zijn dan een „politiek geprofileerde bur ster". I.V. NZH tevreden over proef cityringbus LEIDEN De NZH heeft de proef met de cityringbus, die zaterdag werd gehouden, als positief ervaren. De vervoers maatschappij pleit er nu voor de proef te herhalen. Bijvoor beeld een experiment van drie maanden met op elke zaterdag een cityringbus die de grote parkeerplaatsen in de stad met elkaar verbindt. Aan de proef van zaterdag wil men geen conclusies verbinden, het aan tal reizigers is ook niet geteld. Als men inderdaad verder gaat experimenteren, dan zal overigens eerst moeten wor den bekeken wie voor de fi nanciële consequenties moet opdraaien. Wijk Stevenshof zonder stroom LEIDEN Een deel van de wijk Stevenshof in Leiden heeft gisteravond een tijd zonder stroom gezeten. Door een storing in een transformator moest het energiebedrijf Rijnland enige metingen verrichten. Daarbij werd telkens in gedeelten van de Stevenshof de electri- citeit uitgeschakeld. De storingen duurden van kwart over tien tot kwart over één. De Leidse poli tie heeft in de onverlich te delen van de wijk ex tra gesurveilleerd. Aangifte van mishandeling LEIDEN Een 29-ja- rige vrouw heeft giste ren aangifte gedaan van mishandeling. Zij zegt dat een 26-jarige huisgenoot haar gister avond rond kwart over zeven heeft ge slagen omdat zij de deur van de woning aan de Zoeterwoudse- singel te hard zou heb ben dichtgetrokken. De man ontkent dit, volgens hem heeft hij de vrouw slechts ge duwd. De Leidse STARTSEIN VOOR HERBOUW MOLEN DE PUT LEIDEN Wethouder J. Peters (ruimtelijke ordening) heeft gistermid dag het startsein gegeven voor de her bouw van de houten korenmolen De Put op het achtkantig bolwerk aan het Galgewater, vlakbij de Rembrandtbrug. De standerdmolen wordt gebouwd door molenmaker Van Beek uit Rijnsater- woude, die in het najaar met dit karwei hoopt klaar te zijn. De molen kan wor den gebouwd dankzij een gezamenlijke inspanning van de gemeente Leiden en Stichting Molen De Put. De stichting bracht met bedelbrieven en een loterij 160.000 gulden bijeen, terwijl Leiden en het rijk 215.000 gulden voor dit project op tafel leggen. De overheid geeft geld in het kader van een werkgelegen- heidsregeling en Leiden doet mee om dat men het belangrijk vindt dat het molenaarsvak behouden blijft. De nieu we molen gaat overigens niet alleen fungeren als bezienswaardigheid, maar zal ook worden gebruikt als maalwerk- tuig. De eerste molen De Put werd in 1619 door molenaar Jan Jansz. Put se nior op het bolwerk aan het Galgewa ter gebouwd. In 1640 brandde het hou ten bouwsel af, maar al snel volgde herbouw. De Put maakte in 1729 plaats voor een stenen stellingmolen, De Ko renbloem genaamd. Concurrerende molenaars schakelden deze molen in 1813 uit en in 1817 viel De Korenbloem ten prooi aan de slopershamer. Op de plek waar deze molen stond, verrees la ter de Morschpoortkazerne. Deze ka zerne bestaat ook al enige tijd niet meer. Aanklacht wegens smaadschrift LEIDEN De lijsttrekker van de Cen trumpartij (CP) heeft gisteren bij de po litie aangifte gedaan van smaadschrift. Dit zou volgens hem zijn gepleegd door het comité Leiden tegen Fascisme. Deze organisatie zou strooifolders hebben ver spreid waarin de CP wordt beschuldigd van racisme. De politie zal de zaak on derzoeken. Een woordvoerster van het comité zegt in een reactie zich geen zorgen te maken over de aangifte. „De Centrumpartij heeft in een aantal andere gemeenten soortgelijke klachten ingediend en de processen die daar uit voort kwamen, hebben ze allemaal verloren". EERSTE CONCESSIES OP LAATSTE DEBAT VOOR DE VERKIEZINGEN EIDEN Handhaving in de erfpacht is voor VVD geen beletsel m deel te nemen aan nieuw te vormen J illege met de PvdA. Weliswaar pleit de WD in haar verkiezings- ogram voor de erf- icht af te schaffen, iaar VVD-lijsttrekker Kuijers zei er niet op rekenen hiervoor een ^eerderheid in de raad kunnen verwerven, .uijers pleitte ervoor de 1 ondpolitiek tot een -> zaak te maken, dat zeggen deze niet in et collegeprogram op te emen. et waren de eerste conses- ;s op het laatste debat voor verkiezingen dat gister- •ond tussen de lijsttrekkers aats vond. Nog voor de emmen geteld zijn, worden de compromissen gesmeed en de afgelopen weken is duide lijk geworden dat zowel PvdA als VVD daartoe be reid zijn. PvdA-lijsttrekker D. Tesselaar heeft, in tegen stelling tot het verkiezings programma van zijn partij, meerdere malen gepleit voor een soepeler erfpacht rege ling. Kuijers maakte gister avond duidelijk dat ook zijn partij niet kost wat het kost vast zal houden aan het eigen verkiezingsprogramma. „Er- pacht is een belangrijk punt, maar alles is onderhandel baar", zei Kuijers. Middenpartij boos over uitsluiting forums LEIDEN Middenpartij lijsttrekker A. van der Zon zegt het onbegrijpelijk te vinden, dat zijn partij niet mee heeft mogen doen aan de verkiezingensforums, die de afgelopen weken zijn gehouden. „Gisteravond mochten we ook weer niet meedoen aan het lijsttrekkersdebat", aldus Van der Zon. Volgens de lijsttrekker houden de grote partijen de kleine buiten de deur, omdat ze bang zijn stemmen te ver liezen. „Zelf maken ze van elke gelegenheid gebruik om reclame te maken, maar een ander gunnen ze niks", meent hij. Eerder maakte de SP zich al kwaad over de uitsluiting van die partij. Het bewijst nog maar eens dat de verschillen tussen de grote partijen in Leiden zeer gering zijn. En voor zover ze er zijn, valt er wat de VVD betreft over te praten. Zelfs de constatering dat de VVD bereid is gebleken een PvdA- programma uit te voeren, blijft van liberale zijde on weersproken. Het CDA stelde zich in woor den van minder tolerant op. „Wij zijn niet van plan een PvdA-programma uit te voe ren. Het is slecht voor de de mocratie wanneer de PvdA eist dat de collegepartner veel in moet leveren. De PvdA zou op dit punt een wat royaler standpunt in moeten nemen", betoogde Walenkamp. Het debat tussen de lijsttrek kers, goed bezocht door de achterban van de organise rende studentenvereniging Augustinus, bood gisteravond een vertrouwd maar ver veeld beeld. De PvdA-lijst trekker comfortabel achter over leunend, VVD-wethou- der Kuijers zich op de vlakte houdend en CDA-voorman Walenkamp wanhopig op zoek naar dat wat zijn partij van de VVD onderscheidt. De laatste twee kwamen slechts in aanvaring toen Kuijers het CDA als onbe trouwbaar afschilderde, een verwijt dat hij echter niet bleek waar te kunnen ma ken. Nog méér dan vier jaar gele den blijkt een plaats in het college weggelegd voor de partij die het meeste aan de PvdA wil inleveren. Tesse laar zei het letterlijk zo. Gis teravond werd niet echt dui delijk of het CDA en de VVD wat dat betreft voor elkaar onderdoen. „Over de hoofd lijnen zijn we het eens", her haalde men in het forum ten overvloede. In de zaal ty peerde een vragensteller de Leidse politiek als „één grote grijze brei". GERT VISSER LEIDEN Minister N. Smit-Kroes (verkeer en waterstaat) is van mening dat de luchtvaart zo veel mogelijk geprivatiseerd moet worden. „De luchtvaart kan tot op zekere hoogte als een op zichzelf staande activiteit dat wil zeggen met minder over heidsinmenging worden geregeld", aldus de minister gister middag in Leiden. Zij wees niet alleen op de privatisering, maar ook op het deregu- leringsbeleid van het kabinet. Ook daarin zou een meer zelfstan dige positie van de luchvaart passen. De minister hield haar pleidooi tijdens de officiële installatie van het Internationaal In stituut voor Lucht- en Ruimterecht. Dit juridisch instituut is met de Leidse universiteit verbonden. Het instituut is onlangs op initiatief van prof. dr. H.A. Wassen- bergh opgericht. Al in 1938 werd aan de Leidse universiteit luchtrecht onderwezen en in 1947 werd de eerste leerstoel in de wereld over dit ónderwerp aan de Leidse universiteit geïnstal leerd. Het Instituut voor Lucht- en Ruimtevaart is nu opgericht wegens de stormachtige ontwikkelingen op het gebied van de ruimtevaart. Die ontwikkeling heeft allerlei juridische proble men doen ontstaan en de Leidse universiteit hoopt met dit insti tuut een bijdrage te leveren aan de oplossing van die problemen. Verder wil men een internationaal centrum zijn, dat een nieuw lucht- en ruimterecht ontwikkelt. Het werk van gemeenteambtenaren A. Hilgeman (rechts) en H. Fase staat deze dagen in het teken van de verkiezingen. MAANDENLANGE VOORBEREIDINGEN GAAN VERKIEZINGEN VOORAF LEIDEN De rode pot loden zijn geslepen, 59 stembussen zijn opgesteld in Leiden, de kiesregisters zijn bijgewerkt en morgen om acht uur zitten in elk stembureau vijf leden klaar om het stemmen volgens de regels te laten verlopen. „De kiezer ziet een stembureau functio neren, maar realiseert zich niet dat aan een ver kiezingsdag een maanden lange voorbereiding voor af is gegaan", zegt A. Hil geman, als hoofd van de directie burgerzaken amb telijk verantwoordelijk voor de gang van zaken tijdens èn voor de ge meenteraadsverkiezingen van morgen. Het vervaardigen van druk werk en het bestellen van ma teriaal als potloden en stem pels neemt nog niet zoveel tijd in beslag. De deelname van buitenlanders aan de verkie zingen bezorgde de afdeling van Hilgeman heel wat werk. „We hebben aan ons reken centrum gevraagd om een uit draai van de namen van alle buitenlanders in Leiden. Ver volgens is die lijst vergeleken met de gegevens van de vreemdelingenpolitie, aange zien alleen die buitenlanders mogen stemmen, die een geldi ge verblijfsvergunning heb ben. Daarna hebben we aan de hand van de persoonskaart ge keken welke buitenlanders langer dan vijf jaar in Neder land verblijven. Dat laatste is handwerk. We hebben de ge gevens nu meteen in de com puter opgeslagen en houden die nu ook bij in het vervolg, zodat we dit werk eenmalig hebben verricht". Het bemannen (ambtenaar Hilgeman spreekt van bemen sen) van de stemlokalen is niet zo'n karwei. De directie bur gerzaken heeft bijna 300 men sen nodig. De gemeente heeft diegenen, die bij vorige ver kiezingen actief waren aange schreven en uit dat bestand vijf leden per stembureau in gedeeld. Zij kunnen een dag vergoeding van 58 gulden te gemoet zien. De verkiezingen kosten de gemeente ongeveer tachtigduizend gulden. Omdat in mei Tweede-Kamerverkie zingen gehouden worden, heeft de gemeente dit jaar het dubbele bedrag op de begro ting opgenomen. De laatste dagen voor de ver kiezingen wordt de afdeling burgerzaken bestookt door mensen die geen oproepings- kaart hebben ontvangen. Ambtenaar H. Fase: „Bij ons is alles geautomatiseerd. De fout ligt meestal bij de mensen zelf. Die hebben hun nieuwe adres dan nog niet aan de gemeente doorgegeven". De materialen, zoals de stem bussen en potloden, zijn giste ren al naar de 59 Leidse stem lokalen getransporteerd. Dit jaar beschikken de stembu- reau's niet over asbakken. Staatssecretaris J. van der Reijden heeft de gemeenten verzocht het roken achterwege te laten in de verkiezingsloka len. Morgen komen de eerste werknemers van de gemeente al om zeven uur in actie om de stembureau's te openen. De le den van de stembureau's zijn een half uur later in de stem lokalen aanwezig om een werkverdeling te maken en het aantal stembiljetten te tel len. Een uur na sluiting van de stembussen wordt al een voor lopige uitslag (het aantal stem men per partij) aan de Stads gehoorzaal doorgegeven. Ver volgens maken de stembu reaus een procesverbaal met daarin ook de voorkeurstem men, die op bepaalde kandida ten zijn uitgebracht. Donder dag worden die gegevens in de compüter ingevoerd. Volgens wettelijke bepalingen maakt het hoofdstembureau vrijdag ochtend om tien uur de defini tieve uitslag bekend. WILLEM SPIERDIJK «h JIDEN „In Leiden heeft tenminste een keer de (Ie was buiten durven te pgen" stelt programmama- Thomas Doebele naar leiding van de documen- e die hij met collega Maar- li Schmidt bij de Leidse So- Dienst maakte. Vijf inden doolden zij hiervoor [t camera en recorder door bureaucratisch bolwerk sociale uitkeringen. Het een indringende film Jfer onmacht, nette armoede, moufleerde honger en af- Ibkelijkheid. De filmers ko- de GSD van Leiden om- deze representatief zou i voor het hele land. Het |fete deel van deze docu- fotaire wordt zondag 23 [art op Nederland 2 bij de JfRO uitgezonden. Het twee- jdeel volgt zondag 30 maart. Leiden is twintig procent i de bevolking afhankelijk de sociale dienst". Met i zin begint de documen- e van Schmidt en Doebele. de hand van registraties j» mensen die een uitkering jnen aanvragen, wordt in t eerste deel een beeld ge- -ren van de Gemeentelijke fciale Dienst als bedrijf. Een "flrijf dat tot taak heeft het «eringsbeleid van de rege- g uit te voeren. Een bedrijf 1 overstelpt wordt door ver- derende regelgeving en met ëds minder geld om te be den. Uit de filmregistraties jkt, dat de ambtenaren van GSD bereid zijn mee te denken met de problemen van de cliënten en ook wel naar oplossingen willen zoe ken. Dat er ondanks deze goe de wil toch mensen tussen wal en schip terecht komen, wordt ook duidelijk. Zo heeft een analfabetische vrouw waarschijnlijk door een administratieve fout vorig jaar geen eenmalige uitkering gekregen en de nieuwe rege ling van de regering bepaalt dat degene die vorig jaar geen eenmalige uitkering kregen er ook dit jaar niet voor in aanmerking komen. Niet de daadwerkelijke situatie waar in een mens kan verkeren telt, maar in hoeverre de re gels van toepassing zijn op die situatie. En alleen binnen die regels kan er bij de GSD iets gedaan worden. De regering laat echter steeds minder mo gelijkheden toe en de GSD moet gehoorzamen. Maar niet van harte. „Wat doe je als ie mand zegt dat hij er zwart iets bijverdient om uit de schul den te komen", vragen enkele bijstandsmaatschappelijk wer kers zich tijdens een werko verleg af. „Zolang het om kleine bedragen gaat en be doeld is om uit een bepaalde rottige situatie te komen, dan doe ik net of ik niets weet. Ik kan het me wel voorstellen", is hun mening. Maar ook wordt de beëdiging van de zo genaamde sociaal recher cheurs getoond. Deze mensen sporen fraudeurs juist weer op. De samenstellers van de documentaire Thomas Doebele, Dolf Fresen, Marjon Hekking en Maar ten Schmidt (vlnr). Mensen met schulden kunnen bij de GSD maar gedeeltelijk geholpen worden. Soms kan er eens iets weggescholden worden, maar meestal wordt er een betalingsregeling ge troffen, waardoor de toch al lage uitkering alleen maar nog lager wordt en het rond komen dus nog moeilijker en de kans op schulden groter. Een vicieuze cirkel. „De illu sie datje mensen definitief uit de financiële moeilijkheden kunt helpen, moet je niet meer hebben bij de GSD", zegt een ambtenaar en een ander meent: „De woningde- lersregeling is schandalig Hoewel in het eerste deel al veel leed getoond wordt, is het tweede deel van de docu mentaire pas echt schrijnend. In dit deel dat de toepasselijke titel „Verdwaald in zeker heid" heeft gekregen, wordt dieper ingegaan op de mensen die gebruik maken van de GSD. Dat zijn bejaarden, schoolverlaters, werkloze kunstenaars, alleenstaande moeders en vaders en mensen die iets voor zichzelf willen beginnen. Ook komen men sen aan bod, die er door schulden niet meer uit komen en onder curatele van de soci ale dienst komen te staan. Zij krijgen nog wat zakgeld en de GSD regelt verder alle beta lingen. „Je vult het ene gat met het andere. Op den duur interesseert het je niet meer. Er is geen uitweg en geen ein de in zicht. Dan ga je er ge woon lekker uit met je vrien din en schuift het probleem van je af. Maar het komt te rug. Rekeningen, aanmanin gen, schulden. Je durft de deur niet meer open te -doen als er gebeld wordt. Je wordt echt gek", aldus een man in de film. Dat de GSD zijn schulden verder regelt vindt hij best. „Als er weer iemand komt met een aanmaning, dan stuur ik hem gewoon door naar de sociale dienst". Een ander vertelt aan de ca mera, zodra de ambtenaar die zijn zaken behartigt de kamer verlaat, dat hij gedwongen is tot zo'n regeling. Dat het niet tekenen van de machtiging voor budgettering door de GSD zou betekenen, dat hij geen geld meer zou krijgen. Door de mensen tijdens huis bezoeken te filmen, geven Doebele en Schmidt een schrijnend beeld van de nette armoede, hun uitzichtloze si tuatie en hun afhankelijkheid van een instelling, die regels moet hanteren die elk mo ment nog slechter kunnen worden. Zo komt er een me vrouw aan het woord, die een schuurtje in de tuin bewoon baar maakte voor haar zoon. Op die manier zou ze niet meer met hem achter de voordeur van haar éénkamer woning leven. Maar de regels voor voordeurdelers veran derden en uiteindelijk wordt ze toch gekort SYLVIA VAN LEEUWEN Bet deze fantastische, stevige kranteparaplu, die u van ons ca deau krijgt wanneer u ons een nieuwe abonnee opgeeft. De nieuwe abonnee wordt hartelijk verwelkomd: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. Not I Nac Noteer als nieuwe abonnee ingaande. Naam: Postcode/plaats: Telefoon:(voor controle bezorging) Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnement betaald per 0 maand automatisch ad f 22,49 0 kwartaal per acceptgiro ad f 67,43 Stuur als dank de kranteparaplu aan: Naam: Adres: Postcode/plaats Stuur deze bon ingevuld aan de Leidse Courant, Antwoordnummer 2500 Vd Den Haag (postzegel betalen wij). Ccidóë SouAont

Leidse Courant | 1986 | | pagina 9