„Ik heb de bank altijd goed achter willen laten VEILIG OVER STRAAT? *80 Spaanse toestanden bij Frank Govers INnenland EcidaeGowuvnt geëist na marteling KIEZEN PPM EU Meer voor migranten SGP wil in het kabinet DINSDAG 18 MAART 1986 PAGINA 3 tu*i« poli h. w 6»' lezetters station verleggen met NS lERLEN De bezetters van een deelte van het station in Heerlen ndaag in Utrecht met de ef lijndienst van de NS overleg ge- erd over de gerezen problemen nd de nieuwe dienstregeling in hun idplaats. Gistermorgen vroeg werd je bezetting overgegaan uit protest in het wegvallen van 17 van de arbeidsplaatsen voor machinisten, lankelijk van de resultaten van het rleg wordt bekeken of de bezet- jsactie wordt stopgezet of een nimiger karakter krijgt. In het itste geval gaan de reizigers er wèl van merken. Gisteren was dit tij- s de eerste dag van de actie niet geval. Campagne De milieuorganisatie Greenpeace gaat ac tievoeren tegen de grootste nucleaire op werkingsfabriek ter wereld, het Sellafield- complex in het noord westen van Engeland. Gisteren maakte woordvoerder Hans Guyt (foto) bekend dat het doel van de campagne is de lozin gen van radioactief afval in de Ierse zee te verhinderen. Het vlag- geschip Sirius zal on der meer tijdens een twee weken durende cruise langs de Ierse kust watermonsters onderzoeken op ra dioactieve elementen. Amsterdammers vragen asiel in Denemarken AMSTERDAM Vijftien be woners van de De Ruyterkade in Amsterdam, de officiële tip pelzone, hebben gisteren poli tiek asiel aangevraagd in De nemarken. Ze vinden dat ze niet langer in Nederland kun nen wonen, omdat de overheid hen opzadelt met heroïnepros- titutie en -handel. „De bewo ners voelen zich in hun meest fundamenteel menselijke rechten tekort gedaan. Hun straat is hun straat niet meer, hun land is hun land niet meer" zeggen de bewoners in een verklaring. Volgens het Deense consulaat worden de aanvragen „serieus" behan deld. Zelfde pensioenleeftijd voor mannen en vrouwen DEN HAAG De Sociaal-Economi sche Raad (SER) vindt dat beroepsre gelingen voor mannen en vrouwen op dezelfde leeftijd moeten ingaan. Zo moet de pensioenleeftijd voor mannen en vrouwen gelijk getrok ken worden. De SER schrijft dat in een ontwerp-advies over de vierde richtlijn van de Europse Gemeen schap, die handelt over gelijke be handeling. Daarbij gaat het onder meer om regelingen in geval van ziekte, ouderdom en werkloosheid. Volgens de SER is er voorlopig nog een overgangsregeling nodig om te voorkomen dat vrouwen, die nu op hun zestigste met pensioen kunnen, worden gedwongen tot 65-jarige leef tijd te werken. stje zij n baa ROTTERDAM Een v" .c bankdirecteur in de be- speni klaagdenbank. Piet Sla venburg (69), de voorma lige president-directeur van de in opspraak ge er gr<j raakte Slavenburg's voon«Bank stond gisteren in econt Rotterdam terecht voor te b€ het „feitelijke leiding ge- Maa ven" aan zwartgeldprak- i vai tijken en valsheid in ge dooschrifte. Na drie jaar ra inl vooronderzoek begon eisen dan eindelijk het Slaven- amblburgproces, met een tijd- ;n kri rovende opsomming van alle strafbare handelin gen bij de bank. De ex- het ^directeur hoorde dat al- Boj^es schijnbaar onbewo gen aan. „Mijn streven is altijd geweest de bank De~oig°ed achter te laten. Die n het misstanden heb ik altijd ontrolbeschouwd als incidente- irvoor ng vat le gevallen". In hoeverre heeft de lige directeur Piet Slaven burg geweten van de valse namen en „vertrouwelijke dekkingen", die bij verschil lende regiokantoren van de bank gehanteerd werden om cliënten met zwart geld ter- wille te zijn? Die vraag stond centraal op de eerste proces dag, tijdens welke behalve Piet Slavenburg ook twee ge tuigen gehoord werden: de voormalige interne accoun tant Jaap Pronk en Slaven- burgs opvolger George Vigon (afkomstig van Crédit Lyon- nais). Zich herhaaldelijk veront schuldigend voor zijn falend geheugen („het spijt me, maar dit staat me niet meer helder voor de geest") relati veerde Piet Slavenburg zijn eigen rol binnen de bank. In de eerste plaats zouden de re giodirecteuren een autonoom beleid voeren, de kredietver lening viel verder hoofdza kelijk onder verantwoorde lijkheid van zijn broer Ruud en ten slotte zou hij de laatste jaren vóór de definitieve overname door Crédit Lyon- nais zich steeds minder met het feitelijke bestuur be moeid hebben. Slavenburg: „Vanaf 1981 stond ik eigen lijk op een zijspoor. Er was erg veel buiten de bank te doen en ik was veel in het buitenland". Jaap Pronk, ex-hoofd van de interne accountantsdienst, stelde in zijn getuigenverkla ring niettemin nadrukkelijk dat hij Piet Slavenburg meer malen op de hoogte heeft ge bracht van de „administratie ve janboel" bij de bank. „Ik ben ook vóór '79 meermalen bij de directeur geweest en ik heb hem er op gewezen dat er tegoeden in kluizen wer den bewaard die nergens verantwoord werden. Maar er veranderde niets", zo zwoer Pronk met een na drukkelijke eed op de bijbel. Tot verbazing van recht bankpresident mr. T. Frans- sen had Pronk zich i kelijk niet afgevraagd waar om certificaten, aandelen, obligaties en geldkapitalen buiten het zicht van de fiscus werden gehouden. „Pas in 1982 begreep ik van de regio directeur in Dordrecht dat het hier om zwart geld ging", moest de interne accountant bekennen. Piet Slavenburg had daar nog aan toe te voe gen: „Pronks rapportages wa ren een rijstebrijberg van al lerlei details. Ik had het veel te druk om dat allemaal te le zen. Hij is eigenlijk niet met de bank meegegroeid". Het verhoor van George Vi gon (52) bracht aan het licht dat Crédit Lyonnais niet, zo als algemeen werd aangeno men, meteen na de overname in mei 1982 de bezem door Slavenburg's Bank heeft ge haald. De problematiek van het zwart geld kwam, aldus Vigon, pas in het najaar van 1982 aan de orde. „We heb ben toen gezegd dat de oude richtlijnen moesten worden nageleefd en ik stelde er ver trouwen in dat Gonggrijp (lid van de raad van bestuur, red.) dat zou regelen. Zonder vertrouwen houdt alles op". Herhaaldelijk bladerend in het liefst vijfendertig ordner mappen tellende dossier kwam de rechtbankpresident mr. T. Fransen tot de conclu sie dat wellicht het „klimaat" binnen de bank bepalend is geweest voor de wijze waar op met zwart geld werd om gegaan. P. Slavenburg: „Och, ik weet zeker dat in de jaren '77 tot '82 alle banken zwart geld boekten. Je kunt im mers niet zomaar zien of een gulden zwart of wit is. En het ligt ook niet op onze weg om dit verschijnsel te bestrijden. We willen er vooral neutraal tegenover staan". Morgen, tijdens de tweede procesdag worden onder an deren Ruud Slavenburg en de directeur van Slavenburg Schweitz AG gehoord. jtotenM^TERDAM „Er zijn geen woorden voor. Artsen, gespecia- ieerd in kindermishandeling, hebben dit nog nooit meege- naift Psychiaters noemen dit ernstig sadisme." Met deze woor- schetste de Amsterdamse officier van justitie, mr. Broers, ren de praktijken van de 25-jarige moeder H.J. en haar 24- e vriend J.E. uit Hilversum. Samen hebben zij het 3-jarig tje van de vrouw maandenlang gemarteld. De officier eiste om onvoorwaardelijke terbeschikkingstelling en een jaar angenisstraf tegen het tweetal. Saueife moeder en haar vriend gaven tijdens de^ rechtzaak toe het tot 60|nd zwaar mishandeld te hebben. Zo lieten zij het jongetje 's ersporlchts naakt op een betonnen vloer voor het open raam slapen aliteit) kreeg hij twee weken lang geen hap te eten. Ook duwde het iar hem in een bad ijskoud water tot hij er halfdood uitkwam, de ha k SKC™r hem weer bij zijn positie- cht: d|n te brengen werden zijn igers tegen de kachel ge- igeve. ADVERTENTIE. De hcste.kans op 'n baan geeft 91( 'derw ijs, dat zich richt op valiteit en prestatie en goed aan- lit op de praktijk. Daar staat de d) voor, loke van llerk-Lcnsveld. idcrwij/.ercs. x De twee konden ongemerkt hun gang gaan tot de moeder van de man alarm sloeg. Zij deed in november vorig jaar aangifte van kindermishande ling bij de politie. Daarop werd het paar gearresteerd en het kind opgenomen in een ziekenhuis. Hij liep door de mishandelingen een hersenk- neuzing en hersenbloeding op. Bovendien heeft hij een oogaf wijking, derdegraads brand wonden en was hij zó onder voed dat het nauwelijks kon staan. Volgens de artsen is het onwaarschijnlijk dat het jonge tje er geestelijk niets aan zal overhouden. zijn vriendin hadden duidelijke verklaring hun gedrag. De psychia ters en psychologen die het tweetal onderzochten noem den hen „sterk verminderd toerekeningsvatbaar". De rechtbank doet op 27 maart uitspraak. ADVERTENTIE. 't Beleid van de WD werkt. Onze economie groeit 'weer, de werkloosheid daalt en er komen r nieuwe hanen hij. Ook voor ons! llelga Lmdvreugd. verkóop- ADVERTENTIE Dal kan alleen als de WD blijft door gaan met de krachtige bestrijding van vandalisme en criminaliteit Met meer politic op straat en voldoende celruimte. C.oos Zeij. gepensioneerd. Deze zomer zal de vrouw zich volgens couturier Frank Govers met veel stijl presenteren. De Amsterdamse couturier opent zijn show met van die superkeurige, zwarte mantelpakken waarvan elke vrouw er wel graag één in haar garderobe bij heeft. Hierbij hoort dan een grote zwarte baret en liefst zwarte nylons en hoogge hakte schoenen. Niet minder formeel is de zwarte, kraagloze, rechte doorknoopjapon van vertikaal gestreepte zijde. Deze kan worden gecombineerd met een reusachtig grote, witte blazer met een groot en woest zwart bloemdessin. Zo'n combinatie is toch wel intrigerend. De meeste zomerjurken uit deze collectie hebben hetzelfde wat provoce rende effect door de decoratieve drapering rond de taille. Ook het matador-jasje, een fel rood breedgeschouderd jacket met prachtige zwarte bloemen versierd, is een onvergetelijke creatie. Vooral in combinatie met een zwarte koker rok en zo'n breedgerande zwarte Spaanse hoed. Blauwgroene 7/8 zomermantels worden gecom bineerd met een rok of japon van dezelfde stof. De combinatie felrose met helrood is schril. Zelfs in een mooi leren pak waarin deze kleu ren uniek zijn gecombineerd. Ook de zalmrose pakken zijn voortreffelijk. Een artistiek hoogte punt vormt het zwarte leren pak waarvan het korte leren jasje in de schouderzone en langs de mouw bezet is met grote witte lelies met gou den kelk in groene bladeren. Een streng getailleerde cocktailjurk van Frank Govers als hommage aan de Spaanse ontwer per Balenciaga. De cocktail-japonnen krijgen iets spannends door de geplooide, zijden ballonrokken. Welis waar kan men hierin niet zitten maar het is vast erg de moeite waard om hier deinend in rond te blijven lopen. De bruid draagt een ouderwets-schattige witte japon met een ongelooflijk wijde, zijden rok en een met parels bestikt bovenlijfje voorzien van ballonmouwen. De sluier is prachtig, kort. Van tijd tot tijd is de onderrok net even zichtbaar. Deze heeft dezelfde zalmrose tint als de rozen uit het bruidsboeket. PHI A BARUCH Zoutendijk haalt hard uit naar Van Aardenne DEN HAAG De VVD- fractievoorzitter in de Eerste Kamer, prof. Zoutendijk, meent dat het voor zijn partij „heilzaam" zou zijn als de VVD na de verkiezingen in de oppositie terecht zou ko men. Zoutendijk zegt dit in een krante-interview. Hij verwijst daarbij naar de ne derlagen die de liberalen on der leiding van Nijpels heb ben moeten incasseren. De recente terugtocht die de VVD in de euthanasie-kwes- tie heeft moeten maken, is volgens Zoutendijk niet aan het onvermogen van Nijpels te wijten maar aan de ge- brekkige communicatie met de VVD-ministers in het ka binet: „Dat het met die com municatie niet loopt zoals het moet, is met name te wijten aan het functioneren van de vice-premier. Van Aardenne heeft vele kwaliteiten, maar leiding geven aan een ploeg ministers hoort daar minder bij". Wiegel houdt hart vast SCHERPENZEEL Zoutendijks partijgenoot Wiegel is het niet met hem eens. Als de huidige regeringspartijen hun meerderheid kwijt raken en de PvdA als grootste partij naar voren komt, kan dit levensgevaarlijk uitpakken voor de toe komst van de VVD. Als het zou komen tot een kabinet PvdA/VVD met de huidige CDA-premier Lubbers als opposi tieleider, kan dit ertoe leiden dat de VVD-winst sinds 1972 (van 16 tot 36 zetels nu) richting CDA verdwijnt. Maar ook als zo'n formatie mislukt en de PvdA kiest voor het CDA rest voor de VVD een machteloze en vrij uitzichtloze oppositierol, aldus Wiegel. Van Mierlo hekelt omroepen CAPELLE Gezien de rol die D66 kan spelen als ver bindend element tussen PvdA en CDA in een vol gend kabinet is lijsttrekker Van Mierlo verbolgen over het feit dat zijn partij door de omroepen geweerd wordt Ciit debatten met CDA, VVD en PvdA. Naar zijn mening voorman laten de omroepen zich ringeloren door de drie grote partijen en wijkt de journalistieke keus voor hun machtswoord. Van Mierlo is niet uitgenodigd voor een de bat dat door Veronica wordt uitgezonden tussen Den Uyl, Lubbers en Nijpels. Op 17 mei discussiëren zij onder lei ding van Jaap van Meekren met jongeren uit hun eigen achterban. ABCOUDE De beloften die de grote partijen de laatste da gen doen aan migranten verplichten hen om zich ook na de gemeenteraadverkiezingen sterk te maken voor een betere rechtspositie van buitenlanders. Ook zullen de grote drie scherper stelling moeten nemen tegen het racisme, aldus PSP-kamerlid van Es gisteravond in Abcoude. Van Es ver wees naar de uitslag van de Franse verkiezingen waar ultra rechts onder leiding van Le Pen tien procent van de stemmen haalde. Wim Kok contra Ruud Lubbers NIEUWEGEIN Wim Kok, de nummer twee op de PvdA-kandidatenlijst, heeft de voorspelling van premier Lubbers dat bij voortzetting van het huidige kabinetsbe leid de werkloosheid na 1990 tot onder het half miljoen zal dalen, betiteld als „doorzich tig en goedkoop propaganda materiaal". Op een verkie zingsbijeenkomst in Nieuwe- gein zei Kok dat alleen een beleid van verdergaande ar beidsduurverkorting en een degelijk economisch groeibe- leid, zoals de PvdA voor ogen heeft, de werkloosheid zal doen dalen. „Dit kabinet haalt wel dankbaar de werk- gelegenheidsresultaten van de atv naar zich toe, maar le vert zelf geen enkele positie ve bijdrage om de voortgang van het proces van herverde ling van arbeid te bevorde ren. Het kabinet staat erbij en kijkt ernaar", aldus Kok. DEN HAAG Het hoofdbestuur van de Staatkundig Gere formeerde Partij (SGP) is volgens een verklaring bereid tot het leveren van kandidaten aan een nieuw kabinet om bar rières op te werpen in een aantal principiële zaken. Om wel ke zaken het precies gaat wordt achterwege gelaten. De tweede kandidaat van het Gereformeerd Politiek Ver bond (GPV), C.A. Middelkoop, meent dat in de SGP-verkla- ring positieve wensen over regeringsbeleid ontbreken. De SGP wekt te veel de indruk dat het gaat om het tegengi van zaken als abortus en euthanasie, terwijl het GPV wel gelijk ook eigen programmapunten in coalitie-afspraken wil kunnen herkennen. Kansarme kinderen ook met speciaal onderwijs achterop ROTTERDAM Leerlin- gen uit de zogenoemde kansarme milieus houden, ook als zij speciale onder wijsprogramma's volgen, een achterstand op kinde ren uit andere milieus. Zij kunnen de bij die pro gramma's behorende op gaven wel goed maken, maar halen niet het lan delijk gemiddelde dat wordt behaald bij de toet sen van het CITO, die van belang zijn voor de verde re schoolloopbaan. Tot deze conclusie komt direc teur J. Slavenburg van de Rot terdamse Schooladviesdienst in zijn proefschrift over „On- derwijsstimulering en gezins activering". Hij promoveert hierop op 10 april in Gronin gen. Het proefschrift geeft de eerste resultaten van de on derwijsprogramma's voor kansarme kinderen op de kleuterschool en in de eerste klas van de lagere school. De prestaties bij de toetsen worden vooral bepaald door de intelligentie en werkhouding van de kinderen en de mate waarin de ouders hun ontwik keling stimuleren. Intelligen-1 tie en werkhouding werden niet sterk beïnvloed door de speciale onderwijsprogram ma's. Ook was het nog niet mogelijk de ouders er toe te brengen hun kinderen meer te stimuleren. Jacht op de reader DEN HAAG De uitgevers in ons land gaan actie onder nemen tegen de universiteiten en hogescholen die op grote schaal illegaal zogeheten rea ders maken. Dat heeft de Ko ninklijke Nederlandse Uitge vers Bond besloten. Deze zelf- gefabriceerde studieboeken worden door de onderwijsin stellingen meestal op A-4-for- maat samengesteld uit materi aal van eerder verschenen stu dieboeken. „Doodzieke" actievoerders Een lange rij „doodzieke" brandweerlieden gisteren in Amster dam. De spuitgasten bezochten massaal de bedrijfsarts om zich te laten nakijken wegens „darmstoornissen en hoofdpijn". Eer der hielden zij een actievergadering in de Eenhoorn brandweer kazerne om hun ontevredenheid te uiten over het uitblijven van verbeteringen van hun werkomstandigheden.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 3