Fokker bouwt nieuwe fabriek op Ypenburg We hebben onze olieprijzen alvast verlaagd. Kamer wil opvang Tamils meer spreiden BON: .ubbers: Werkloosheid jaat weer omhoog bij tweede kabinet-Den Uyl Nijpels „minister belang van WD" -4 r iet rl.79 2.49 1.69 ét ACTIES BONDEN OPGESCHORT Dertig schepen in actie na vals alarm Leidse Marokkaan blijft verkiesbaar Mir Sotncmt £eicUe 6ou/ia/fit Dinsdag 18 maart 1986, 77e jaargang no. 23452 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Uitgave Westerpers. behorende lol Sijtholl Pers. Apolhekersdiik 34.2312 DD Leiden, Postbus 11.2300 AA. lel.071 -122244. Voor abonnementen: lel.071-313677. Giro 103003 Bank: Amro-Bank N.V. Leiden. Direeteur-hooidredacleur: Hallewas. Chefredacteur: Wim Buijleweg. Abonnementen: (incl.5% BTW) per maand I. 22,49 (aut.betaling),kwartaal 1.67,43. jaar f. 256.85. Klachten bezorging: maandag t/m vnidaq van 18.00 tot 19.00 uur. zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur tel.071-122248. Advertenties: (excl.5% BTW) f. 0,63 per mm. kleintjesI. 0,44permm. Losse Veel bewolking en af en toe regen. Vannacht ongeveer 5 graden, middagtemperatuur van 8 graden in het noorden tot rond 14 graden in het zui den. Matige wind eerst zuid oost, later draaiend naar west. Zon op: 06.45; onder: 18.50. Schev. hoog water: 8.35 en 21.17; laag water: 2.31 en 16.06 uur' GRATIS ELKE WOENSDAG DE BIJLAGE BH UW KRANT MET INFORMATIE OVER F1LMS.MUZIEK THEATER. RECREATIE.EXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA (Van onze parlementaire redactie) ^EN HAAG Een kabi net met socialisten erin is :ht voor het land. Want lleen bij een tweede ka- finet-Den Uyl kan de jrkloosheid weer gaan ijgen". Dit zegt premier fibbers in het tweede ïeel van het vraaggesprek onze krant vorige treek met hem voerde. Dit tweede deel (het eer ste deel stond in de krant van zaterdag) wordt mor gen gepubliceerd. Lubbers reageert op verwijten van de PvdA dat het kabinet- Lubbers de werkgelegenheid niet wezenlijk heeft kunnen verbeteren. Hij is het hiermee absoluut oneens en wijst op de ontwikkelingen sinds eind toen zijn kabinet trad. Het Planbureau voorspel de toen dat de werkloosheid nog fors zou toenemen. Maar in plaats daarvan begon het aantal banen weer toe te ne- men. Lubbers meent dat de JL werkloosheid, die nu rond de 750.000 bedraagt, „op korte termijn kan worden terugge drongen naar een half mil joen". Deze zomer al zal het Paantal werklozen met „zes" beginnen, is zijn stellige verwachting: „Een pyscholo- eisch mijlpaaltje". bbers maakt ook duidelijk dat de burgers en het bedrijfs leven hun steentje zullen moe- Gras ten bijdragen aan de compen- ■lagj ief (I b en (62-7: onvet hi win /echl Premier Lubbers: deze zomer zal het aantal werklozen met een „zes" beginnen, satie van de teruglopende aardgasinkomsten, nu de ren te, de inflatie en de energie prijzen omlaag zijn gegaan: „Mag dat dan geen aanleiding zijn om na de lastenverlichting van de laatste jaren toch weer iets terug te halen?" Hij laat in het midden of de lastenver zwaring (bijv. verhoging ben- zine-accijns, vermindering subsidies aan het bedrijfs leven) nog dit jaar zal plaats hebben. Maar als er dit jaar niets meer van komt, dan toch in 1987. Lubbers garandeert dat desondanks de koopkracht van de burgers op peil zal blij ven. „Zo zoetjesaan durf ik zo iets wel te zeggen," zegt hij. m vers DEN (EN HAAG WD-lei- Ed Nijpels is bereid in volgende kabinet vice-premier te worden in het belang van de WD. Zijn voorkeur gaat uit naar het fractievoorzitter- schap, maar, zo zei hij gis teren berustend op een k lunchbijeenkomst met ,EdU sclub iwijkse erde ei hoofdredacteuren van ?x-Lissi liet ha schakc De gc n de otenart 311 het eii til Tc oals voc ,eo En? van B] i tijd ko Kettingbotsing op Europaweg LEIDEN Een wat traag rea gerende 22-jarige Leidse vrachtwagenchauffeur heeft rerochtend rond acht uur op Europaweg een kettingbot sing veroorzaakt. De auto van de Leidenaar maakte onder deel uit van een rij wagens die zich in richting van de rijks weg bewoog. Toen er plotse ling geremd werd, trapte de Leidenaar te laat op zijn rem pedaal en botste op de voor hem rijdende wagen. Door de klap schoven in totaal vier personenauto's in elkaar. Per soonlijke ongelukken deden zich niet voor. dagbladen, „wat het zwaarst is zal ook het zwaarst wegen". Nijpels vindt'het „merkwaar dig" dat de" VVD in de opinie peilingen zo weinig profiteert van het kabinetsbeleid, hoewel dat „toch in grote lijnen uit VVD-beieid bestaat". Dit is niet te wijten aan de vele inci denten in zijn partij, maar veel meer toe te schrijven aan de uitstraling van premier Lub bers en aan de „verrechtsing" van het CDA. „Lubbers geeft te weinig ruimte aan de VVD- ministers. Lubbers trekt alles naar zich toe, terwijl hij de VVD ook wat zonnestralen mee zou moeten laten pak ken". Nijpels wil een nóg strakker regeerakkoord als voorwaarde voor regeringsdeelname van zijn partij na de verkiezingen van 21 mei. Volgens Nijpels zullen ook „keiharde" afspra ken moeten worden gemaakt over het afstoten van over heidstaken, mediabeleid, eut hanasie, onderwijs liteitsbestrijding. (ADVERTENTIE) In verband met de dalende grondstofprijzen hebben we alvast onze huismerkartikelen waar olie in verwerkt zit, in prijs verlaagd, b.v. fyjMayonaise, Q AQ 31 pot 0.65 liter268 £.HZ.7 33 l Zonnebloemolie, fles 1 liter 2£9, 's Lands grootste kruidenier blijftop de kleintjes letten. \A I Zweed beschuldigd van moord op Palme STOCKHOLM Een 32-jarige Zweed, die ver dacht wordt van betrokkenheid bij de moord op premier Olof Palme, is gisteren officieel in staat van beschuldiging gesteld. Hij zit sinds 12 maart in hechtenis. De openbare aanklager stond voor de keuze de man in vrijheid te stellen of hem aan te klagen. In de tenlastelegging, die de aan klager aan een rechtbank in Stockholm overleg de, staat dat er aanwijzingen zijn dat de man „als dader" medeplichtig is geweest aan de moord. Svensson zei dat de man een paar minuten na de schietpartij is gezien in de onmiddellijke omge ving van de plaats van het misdrijf. In justitiële kringen werd gezegd dat de verklaring van de aanklager erop wijst de verdachte de schutter is. Pag.5: Palme zou op dodenlijst gestaan heb ben. Adviescommissie wil afschaffing visumverplichting DEN HAAG Aan duur- zaam in een land verblij vende vreemdelingen moet een paspoort worden verstrekt om het reizen in een bepaalde regio te ver gemakkelijken. Kan dit niet, dan moet Nederland in Europees verband stre ven naar afschaffing van visumverplichtingen voor duurzaam in West-Europa verblijvende vreemdelin gen. Dit zegt de Advies commissie Mensenrechten in een vandaag gepubli ceerd advies aan minister Van den Broek. Michael Jackson in de herfst naar Nederland ROTTERDAM Als onderdeel van een Europese tournee komt Michael Jackson in de herfst naar Nederland voor een concert in waarschijnlijk het Ahoy' Sportpaleis in Rotterdam. Momenteel wordt nog onder handeld over de datum. Jackson, wiens „Thriller" de best verkochte langspeelplaat aller tijden is, werkt momenteel samen met producer Quincy Jones aan een nieuwe el pee, die komende zomer wordt uitgebracht. De Amerikaanse première van zijn Disney- achtige film „Captain Nemo" is uitgesteld tot september. Problemen met een laser-ap paraat zijn daar de oorzaak van. Michael Jackson YPENBURG Op Ypenburg wordt een derde vliegtuigfabriek van Fokker gevestigd. Bovendien krijgt de Fokker-vestiging in Ypenburg een centrale rol bij de ontwikkeling en produktie van super sterke kunststoffen (composietmaterialen) en metaallijmen. Eén en ander zal waarschijnlijk een belangrijke verster king van het perso neelsbestand op Ypen burg betekenen, zo heeft de raad van be stuur van Fokker gis teravond laat meege deeld. Wat de gevolgen van de nieuwbouw voor de werk gelegenheid en investe ringsplannen zijn, was van morgen nog niet bekend. Maar bestuurder G. van den Heuvel van de Industrie- en Voedingsbond CNV toonde zich toch verheugd over het nieuwbouwplan. „Tot nu toe had Fokker de boot steeds afgehouden waar het ging om vervangend werk voor Ypenburg". 'Van den Heuvel verwacht dat de vo rige week aangekondigde „harde acties" voor behoud van de werkgelegenheid op Ypenburg dan ook niet door zullen gaan. Het besluit van Fokker maakt onderdeel uit van een „totaalplan" om de ta ken in de vijf huidige Fok ker-vestigingen te reorgani seren. Volgens de vliegtuig bouwer is een nieuwe struc tuur nodig om „de concur rentiekracht te vergroten door reductie van kosten en stimulering van technologi sche vernieuwing". Eerder werd al bekend gemaakt dat de reparatie-activiteiten geconcentreerd worden in Woesdrecht. De overplaat sing van de metaallijm-af- deling uit Amsterdam naar Ypenburg levert naar schat ting 200 nieuwe arbeids plaatsen op, aldus Fokker. Verder wordt de fabricage van kunststofcomponenten van Hoogeveen naar Ypen burg overgebracht. Bij de Nederlandse vliegtuigbou wer werken momenteel cir ca 10.000 mensen. Pag.4: Vertraging dreigt bij aflevering F-100 Bezoekje DEN HELDER Een zoekac tie die gisteravond op de Noordzee, ongeveer 25 kilome ter ten westen van Den Helder is gehouden naar een mogelijk in moeilijkheden verkerend Nederlands schip, is vlak na één uur vanmorgen vroeg ge stopt. Het noodbericht bleek een oefenbericht te zijn van een radioschool in Harderwijk. Dat heeft Scheveningen-Radio meegedeeld. Een geschrokken radio-in structeur gaf opheldering over het noodbericht, dat gister avond aanvankelijk 30 sche pen, waaronder schepen van de marine, in de dichte mist aan het zoeken had gezet. De instructeur liet Scheveningen- Radio kort na middernacht weten dat hij zijn leerlingen tijdens een cursus marifoonbe diening opdracht had gegeven een fictief noodbericht uit te zenden op een daarvoor niet bestemd zogenoemd stil mari foonkanaal. Er was met een klein zendvermogen gewerkt. Men was onthutst dat het be richt de Noordzee had bereikt en daar een reddingsactie op gang had gebracht, aldus een woordvoerder van Schevenin gen-Radio. (ADVERTENTIE) 14 t/m 23 maart AMSTERDAM rai Trein-Toegang-biljetten bij NS-stations (Van parlementaire idactie) DEN HAAG De Twee de Kamer is het niet eens met de manier waarop het overgrote deel van de Ta mils in ons land moet le ven, zo bleek gisteren op een vergadering met le den van het kabinet. Bij de Tamil-problematiek gaat het met name om de dui zend mannen die verspreid over twaalf grote pensions de uitkomst afwachten van hun pogingen om alsnog politiek asiel in ons land te krijgen. De regering heeft om „humanitai re" redenen afgezien van het uitzetten van deze de plicht op zich de Tamils in hun onderhoud te voorzien. Het CDA en de linkse partijen vinden het ongewenst respec tievelijk onaanvaardbaar dat deze situatie voortduurt. CDA- woordvoerster Evenhuis-Van Essen stelde een nieuwe rege ling voor, die zou moeten gel den voor alle mensen die in ons land de uitslag van een verzoek om asiel mogen af wachten. Deze categorie bui tenlanders zou een toelage moeten ontvangen van 1045 gulden netto per maand. Huis vesting zou moeten geschieden door te zoeken naar leegstaan de woningen (flats) voor de opvang van groepen van maximaal 40 a 50 mensen. Minister Brinkman liet weten dat hij het plan van het CDA voor een andere opvang zal bestuderen. LEIDEN Moestafa El Kei- raovani, de lijsttrekker van de naamloze Leidse Marokkaanse partij, kan zich formeel niet meer terugtrekken uit de ge meenteraadsverkiezingen. Dat zegt de gemeente Leiden. El Keiraovani had net zoals twee Marokkaanse kandidaten in Amsterdam enkele da- fen geleden laten weten, dat ij zich niet meer verkiesbaar stelde. Hij deed dat na een op roep van de Marokkaanse ko ning Hassan II. Deze zei an derhalve week geleden dat Marokkanen in het buitenland niet deel zouden mogen ne men aan de verkiezingen. Zo'n drie weken geleden had El Keiraovani de gemeente Lei den nog gevraagd of zich bij een grote partij zou kunnen aansluiten, omdat hij toch te weinig stemmen zou krijgen voor een zetel in de Leidse raad. Voor het schrappen van zijn naamloze partij was het oïhter toen ook al te laat. tlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, za terdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr.071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. Amfetamine lab in Den Haag opgerold DEN HAAG Een op volle toeren draaiend amfetamine- laboratorium heeft de Haagse politie in de nacht van vrijdag op zaterdag aangetroffen bij een inval in een woning aan de Van Speijkstraat. De 39-ja- rige Haagse eigenaar van dat bedrijf werd daarbij als zesde verdachte in een omvangrijke amfetaminehandel aangehou den. In zijn woning had de man een kluis, waarin hij drie kilo „speed", oftewel amfeta mine had verborgen. De andere vijf verdachten werden vrijdagavond in een Amsterdams café op heterdaad betrapt, toen zij een transactie wilden afronden. Onderzoek in de woning van één van de arrestanten, een 35-jarige Am sterdammer, leverde duizend valse 100-dollarbiljetten en nog eens vijftig gram amfeta mine op. Verkeersleiders Schiphol waarschuwen voor meer vertragingen SCHIPHOL Op de vluchten van en naar Schiphol zullen de ko mende maanden meer dan de normale seizoens vertragingen optreden, zo vrezen de luchtverkeers leiders op Schiphol. Vol gens de voorzitter van de Vereniging Het Neder landse Luchtverkeerslei- dersgilde, H. van Opijnen, die dit gisteren meedeel de, komen deze vertragin gen voort uit een toene mend aantal vluchten dat wordt verwacht, gekop peld aan een nijpend te kort aan verkeersleiders bij de luchtverkeersbevei liging op Schiphol. Het tekort aan verkeersleiders is ontstaan door het vertrek van vijftien medewerkers van Schiphol naar Eurocontrol in Beek (Z-Limburg). Strafkortingen waren terecht LEIDEN/DEN HAAG De gemeente Leiden ontkomt niet aan de strafkorting die door het rijk is opgelegd in verband met het te traag uitvoeren van de voordeursregeling. Dat is het resultaat van het kort geding dat de gemeenten Amsterdam en Rotterdam tegen de Staat hadden aangespannen. De Haagse rechtbankpre sident mr. P. Offers bepaalde dit vanmorgen. De twee grote steden hadden een kort geding tegen de Staat aangespannen in de hoop alsnog voorschotten te krijgen om de kosten van de uitvoering van de Algemene Bijstandswet te be perken. Voor Amsterdam ging het om bijna zeven miljoen gul den, voor Rotterdam om ruim drie miljoen. Leiden werd een strafkorting van ruim twee ton opgelegd en had met een even tuele positieve uitspraak dit geld alsnog terug kunnen krijgen. Mr. Offers zei in zijn vonnis dat beide gemeenten onvoldoende redenen hadden om de nieuwe regeling niet tijdig en volledig in te voeren. Hij wees erop dat het in 700 van de 715 gemeenten in ons land wel is gelukt. „Veeleer lijkt de vertraagde invoering te wijten aan de omstandigheid dat de eiseressen de regeling als ongewenst beschouwden en tot het laatst hebben willen wach ten", aldus Offers. De rechtbankpresident voegde eraan toe dat de gemeenten dus maar op hun blaren moeten zitten. Mir heet het. Dat betekent viede. We hebben het over het nieuwe Russische ruimteschip, dat wordt uitgebouwd tot een groot permanent station in de ruimte. Technici en wetenschappers kunnen hun werkzaamheden daar uitvoeren zonder door de aardse zwaartekracht te worden gehinderd. Alles zweeft zogezegd om hen heen. Een krant die daar zo dat al mogelijk was in de brievenbus wordt gestopt zweeft dus zomaar in het rond. Nee, dan hebt u toch nog veel voor op die ruimtevaarders. Bij u ploft hij als hij al door de brievenbus kan gewoon op de mat. U moet de Leidse Courant beslist een tijdje i De Leidse Courant wil ik best 14 dagen proberen. Gratis en geheel vrijblijvend In een open envelop zonder postzegel opsturen naar: Leidse Courant Antwoordnummer 998,2500 VD Den Haag. Indien daartoe aanleiding beslaal. kan een verzoek j om een proelabonnemenl worden geweigerd.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 1