y „Pijn en verdriet van mensen zijn in Rome inzet van gesprek' PAUS WIL „REINE" BEVRIJDINGSTHEOLOGIE Kairosdocument ontwikkelt radicale theologie aan tafel £eidóe<3ou4a/n kerk wereld beroepingen weer ACHTERGROND CeidócCSouMi/nt VRIJDAG 14 MAART 1986 PAGINA NK Bhagwan wacht op beter weer De Indiase goeroe van de rijken, Bhagwan Shree Rajneesh, is in Ierland neergestreken, nadat hem vorige week de toegang tot Groot-Britannië was geweigerd. In het stadje Limerick heb ben hij en zijn gevolg een hele verdieping gehuurd van een luxe-hotel, in afwachting van een weersverbetering om door te kunnen reizen naar het Caraïbische eiland Antigua. De rege ring van Antigua en Barbuda heeft afgelopen maandag te ken nen gegeven dat de goeroe niet welkom is. De activiteiten van de heer Rajneesh in de Verenigde Staten en elders maken hem als bezoeker van Antigua en Barbuda ongewenst, luidde de verklaring. Het is niet duidelijk waar Bhagwan nu naar zal af reizen. A. J. Gijsbers voorzitter Hervormde Diaconale Raad De hervormde synode heeft A.J. Gijsbers uit Voorburg, be noemd tot voorzitter van de Generale Diaconale Raad (GDR). Gijsbers, die directeur-generaal welzijn is van het ministerie van WVC, volgt ds. A. Romein op, die eind vorig jaar afscheid nam. De nieuwe voorzitter heeft binnen de Nederlandse Her vormde Kerk op plaatselijk, regionaal en landelijk niveau tal rijke functies vervuld. Behalve diaken is hij lid geweest van de provinciale diaconale commissie in Zuid-Holland en van de al gemene diaconale raad. Tot 1983 was hij voorzitter van de cen trale kerkeraad van de hervormde gemeente in zijn woon plaats Voorburg. De deugd is een zege praal van de wil over de natuur. Immanuel Kant Geen advies Raad van Kerken tot verkoop aandelen Shell en Philips De Raad van Kerken in Nederland heeft niet de aanbeveling overgeno men, dat de kerken, ker kelijke instellingen en kerkleden binnen twaalf maanden hun aandelen in Shell en Philips moe ten verkopen. Deze aanbeveling was een der conclusies van een be sloten beraad van de Raad eind november vorig jaar. In plaats daarvan besloot de Raad de kerken attent te maken op de strategische positie van bedrijven als Shell en Philips bij de on dersteuning van het apart heidsregime in Zuid-Afri- ka. Twaalf kerkelijke orga nisaties zijn kort geleden de actie „Steunt uw geld apart heid?" begonnen, die moet leiden tot een economische boycot van het apartheids regime. De raad stemde evenmin in met de aanbeveling dat de kerken informatie moeten verspreiden over de nega tieve effecten van de ideo logie en het beleid van de Inkatha-beweging van Gatsha Buthelezi op de be- vrijdingsstrijd in Zuid-Afri- ka. De kerken zouden vol gens deze aanbeveling dui delijk moeten aangeven wie de legitieme vertegenwoor digers van de zwarten zijn en wie collaborateurs. Open dag KTHA Morgen op zaterdag 15 maart houdt de Katholieke Theolo gische Hogeschool in Amster dam een open dag om ieder een kennis te laten maken met deze hogeschool. Op het proramma staat onder meer een toelichting van professor Huysmans op zijn pas ver schenen boek 'Het recht van de leek in de katholieke kerk van Nederland'. De dag be gint om elf uur en eindigt om vier uur. Adres KTHA: Kei zersgracht 105. DS. M. VAN DER VEEN-SCHENKEVELD UIT RIJSWIJK: „De ontmoeting in Rome zal niet in de eerste plaats leiden tot theologische debatten, maar moet voeren tot beter begrip hoeveel pijn en ver driet er door mensen wordt geleden als gevolg van het terughoudende oecumenische beleid van de zijde van de R.- K. Kerk". Dat zegt mevrouw ds. M. van der Veen-Schen- keveld uit Rijswijk, lid van de delegatie van de Neder landse reformatorische ker ken die morgen naar Rome vertrekt voor een ontmoeting met het Secretariaat voor de Eenheid. „Ik besef dat er op het Secre tariaat voor de Eenheid veel kennis aanwezig is over wat er zich in Nederland afspeelt op oecumenisch terrein, maar wat niet in de stukken staat, is dat mensen lijden aan bij voorbeeld de formele onmo gelijkheid om als protestan ten en katholieken samen avondmaal/eucharistie te vieren. Ik hoop dat de verha len uit de praktijk die wij zullen doorgeven, duidelijk zullen maken hoe erg het is. Het thema is niet voor niets: oecumene met het oog op pastoraat". „We zullen met elkaar moe ten beseffen dat protestanten en katholieken in ons land elkaar steeds vaker tegenko men. Dat feit kun je niet meer terugdraaien. Het gaat er om samen een antwoord te vinden op de vraag hoe we als kerken de secularisatie kunnen overleven. Kardi naal Willebrands heeft uitge sproken dat de inzet van de ontmoeting is de gemeen schappelijke zorg voor de ge lovigen in ons land. Welnu, op grond van zo'n uitspraak mag je verwachten dat we samen verder komen". Ds. Van der Veen verwacht geen pasklare oplossingen; het is niet reëel te denken dat er grote beslissingen wor den genomen tijdens de ge sprekken. „Het spannende is: hoe wordt omgegaan met de ruimte die Rome zelf gescha pen heeft in oecumenische contacten op plaatselijk vlak". Ze realiseert zich dat er grotere verschillen be staan tussen katholieken en de kerken in de calvinisti sche traditie dan die tussen de katholieken en anglicanen en lutheranen. „De Rooms- Katholieke Kerk heeft geen feeling voor de „laagkerke- lijkheid" van onze traditie, wij hebben immers geen bis schoppen; anglicanen en lu theranen wel. Dat verschil in visie op het ambt kan best nog behoorlijk gaan meespe len". De gereformeerde verpleeg- huispredikante heeft veel in ternationale oecumenische ervaring; ze maakt deel uit van het Centraal Comité van het oog op pastoraaat" de Wereldraad van Kerken. „In die oecumenische ont moetingen heb ik de blijd schap van de herkenning er varen bij zoveel mensen in zoveel landen en kerken, na melijk het geloof in Jezus. Dat relativeert de eigen op- Spanningen Een deel van de besprekin gen zal worden bijgewoond door kardinaal Joseph Rat- zinger, hoofd van de Vati caanse congregatie voor de Geloofsleer. Hij wil meepra ten als het gaat over dogma tische kwesties als de eucha ristische gastvrijheid en de wijding van de vrouw tot het kerkelijk ambt. Deze onder werpen vallen onder de ver antwoordelijkheid van Rat- zingers congregatie, die waakt over de zuiverheid van de rooms-katholieke ge loofsleer. Prof. dr. R.G.W. Huysmans, voorzitter van de Sint Willi- brord-vereniging, het oecu menisch adviesorgaan van de bisschoppenconferentie, zegt op grond hiervan er reke ning mee te houden dat er „zeker grote spanningen" zullen ontstaan tussen de pas torale bezorgdheid van prote stantse zijde en het streven naar „dogmatische gaafheid" van de zijde van het Vati- caan. Te verwachten valt dat de curie de gemeenschappelijke bezorgdheid zal delen en er de nadruk op zal leggen, dat bepaalde onderwerpen goed moeten worden bestudeerd. Rome zal het zeker op prijs stellen dat na afloop wordt verklaard dat er een goed ge sprek is gevoerd en dat de besprekingen hebben bijge dragen tot een beter weder zijds verstaan, aldus prof. Huysmans, die als adviseur deel uitmaakt van de Neder landse r.-k. delegatie naar Rome. LÜTSEN KOOISTRA In het Vaticaan vindt op dit; ogenblik het topoverleg plaats tussen de Romeinse Curie en de leiding van de Braziliaanse katholieke kerk, die vorige maand onverwacht naar Rome werd ontboden. Over de status van de bijeenkomst bestaat onduidelijkheid. In ie der geval vormt de bevrij dingstheologie in Brazilië een belangrijk onderwerp van de tweedaagse beraadslagingen, zoals bleek uit de openings toespraak van de paus. Hij verklaarde daarin onder meer „Er kan en moet een theologische overweging met betrekking tot de vrijheid be staan", verklaarde de paus. „Deze overweging moet geba- seerd zijn op leerstellige ele menten van het meest au thentieke leergezag van de kerk. De kerk is verplicht die overweging te beginnen, voort te zetten en uit te die pen, teneinde een antwoord te geven op de ernstige vragen van sociale rechtvaardigheid, van gelijkwaardigheid in de persoonlijke, nationale en in ternationale relaties, en van vrede en ontwapening, vrij heid, mensenrechten enzo voort". De paus noemde de bevrij dingstheologie van grote waarde voor de kerk, en zelfs noodzakelijk, „mits gereinigd van die elementen die haar met ernstige gevolgen voor het geloof zouden kunnen bevuilen". Hij wees op een document dat zijn Congrega tie voor de Geloofsleer bin nenkort over de Bevrijdings theologie zou publiceren. Dit nieuwe stuk is een vervolg op dat van vorig jaar, waarin dat Latijnsamerikaanse fenomeen werd veroordeeld. De paus sprak de wens uit dat uit dit overleg met de Brazili aanse kerkleiders „een beter besef ontstaat van de positie ve elementen van de legitie me bevrijdingstheologie, (ele menten) verschaft door het Evangelie, in wijsheid ont wikkeld door het kerkelijk leergezag en constant voorge steld door de sociale leer van de kerk." Brazilië is de grootste provin cie van de katholieke kerk, met 114 miljoen geregistreer de katholieken, 360 bisschop pen en vijf kardinalen. Het sociaal onrecht in dat land is zo groot dat vele kardinalen, bisschoppen en priesters zich tot de bevrijdingstheologie hebben 'bekeerd'. Zij willen dat christendom en katholicis me, desnoods metterdaad, stelling nemen tegen sociale ellende. Daarvoor vinden zij meer steun in het Evangelie dan in de kerk. Verwacht wordt dat de Congregatie van de Geloofsleer binnenkort haar aanvankelijke radicale veroordeling van de Bevrij- Aan het topberaad in het Va ticaan (dat tot zondag duurt) nemen alle Braziliaanse kar dinalen deel, en een dertigtal vertegenwoordigers van de Braziliaanse bisschoppencon ferentie. Hun gesprekspart ners zullen vrijwel alle leiders van de departementen van de Romeinse Curie zijn. Dit is een aanwijzing van de grote betekenis die de paus aan deze ontmoeting toekent. Hij zelf zal waarschijnlijk een en kele plenaire vergadering bij wonen. CEES MANDERS Het Kairosdocument, opgesteld door 150 Zuidafrikaanse protestantse theologen, is een uitdaging, niet alleen voor de Zuidafrikaanse, maar ook voor de Nederlandse ker ken. Na een studiebijeenkomst over de situatie van kerk en samenleving in Zuid-Afrika, heeft de Nederlandse Raad van Kerken bij de ledenkerken aangedrongen op behandeling binnen de eigen organen. De Nederlandse Hervormde Synode behandelt het onderwerp vandaag in haar vergadering in Doorn. Hieronder volgt een bespre king van dit document „Het Kairosdocument is een christelijk, bijbels en theolo gisch commentaar op de hui dige politieke crisis in Zuid Afrika", aldus de inleiding van het stuk waaronder oor spronkelijk 152 namen ston den, maar dat inmiddels vele honderden hebben onder schreven. In het document staat dat men de wereld duidelijk wil maken, dat Zuid-Afrika in een crisis is gedompeld, die „haar grondvesten doet schudden en die de komende maanden heviger en dreigen der zal worden. Het document noemt de crisis in Zuid-Afri ka het uur der waarheid niet alleen voor de apartheid, maar ook voor de kerk. Tot hun grote verdriet moeten de theologen constateren dat de kerk verdeeld is: er is een blanke en een zwarte kerk, zelfs binnen één richting. Dat zou kunnen betekenen, zo zeggen de samenstellers, dat het christelijk geloof geen werkelijke betekenis voor deze tijd heeft. Kan de bijbel werkelijk voor elk doel ge bruikt worden? Kunnen on derdrukker en onderdrukte zich er beide terecht op beroe pen trouw te zijn aan dezelfde kerk? Daarin wilde men klaarheid brengen. Verschil lende theologieën werden vervolgens geanalyseerd en bekritiseerd. Achtereenvol gens worden behandeld de. staatstheologie, de kerktheo- logie en de profetische theolo gie. Staatstheologie Staatstheologie wordt de theo logische rechtvaardiging ge noemd van het huidige sy steem met zijn apartheid, ka pitalisme en totalitarisme. Deze status quo „zegent on recht, verklaart de wil van de machtige heilig en verlaagt de arme tot passiviteit, gehoor zaamheid en apathie". Het dor cument noemt een dergelijk beroep op de bijbel misbruik voor eigen politieke doelein den. Men kan geen beroep doen op bijbelteksten, zonder rekening te houden met de si tuatie waarin deze geschreven werden. Een tweede vorm van theolo gie wordt aangetroffen in de Engelstalige kerken. Daar zijn de laatste jaren diverse ver klaringen afgelegd over en ook tegen de apartheid. Dat wordt de „kerktheologie" ge noemd. Deze kerktheologie is, aldus het Kairosdocument, „op een begrensde, behoedza me en voorzichtige manier kritisch jegens apartheid. Maar haar kritiek is opper vlakkig en beperkt zich tot enkele stereotypen, die samen te vatten zijn onder: verzoe ning, gerechtigheid en ge weldloosheid". „Werkelijke gerechtigheid, Gods gerech tigheid, vereist een radicale verandering van structuren", aldus het Kairos-rapport. „Dat kan alleen van onderop komen, van de onderdrukten zelf. God zal verandering brengen door middel van de onderdrukten zoals hij dat deed door de onderdrukte He breeuwse slaven uit Egypte te voeren." Die radicale omwenteling zal niet geweldloos kunnen gaan, vrezen de Kairosonderteke- naars. De kerk zaTook niet in alle gevallen geweld kunnen veroordelen, zo stelt men dui delijk. Immers niet iedereen noemt hetzelfde geweld. Het structurele, geïnstitutionali seerde staatsgeweld wordt vaak over het hoofd gezien. De kerktheologie die daar geen aandacht aan schenkt, faalt. Te weinig heeft de kerktheologie een maatschap pij-analyse ontwikkeld. Profetisch De situatie in Zuid-Afrika vraagt om een bijbels, pasto raal en profetisch antwoord van christenen, zo wordt in het Kairosdocument gecon cludeerd. De opstellers van het Kairos document stellen dat er om standigheden zijn, dat een christen, die zijn christendom serieus neemt, niet anders kan dan een profetisch getui genis laten horen. Zij probe ren dan ook een dienovereen komstige theologie te ontwik kelen. Dit gebeurt vanuit een analyse van de christelijke traditie inzake het spreken over tirannie. „Het centrum van elke ware profetie is een boodschap van hoop", zo wordt opgemerkt. „Er is hoop. Er is hoop voor ons allen. Maar de weg daarheen zal zeer zwaar en zeer moeilijk zijn. Het conflict en de strijd zullen in de komende maan den en jaren heviger moeten worden want er is geen ande re weg om een eind te maken aan het onrecht en de onder drukking. Het voornaamste is dat wij leren de instrumenten te zijn van Gods vrede, zelfs wanneer dat tot de dood leidt. Om te mogen hopen deel te hebben aan de opstanding van Christus, moeten wij deel hebben aan zijn kruis". Vanuit die opstelling wordt tot actie opgeroepen. De kerk moet deelnemen aart die be- vrijdingsstrijd, door het steu nen van boycotacties, werk onderbrekingen, campagnes van de bevolking, burgerlijke ongehoorzaamheid. De strijd voor bevrijding moet ook de kerk ingebracht worden, door te preken over berouw, en de eenheid nadruk te geven in eucharistie en avondmaal. Wel moet de kerk er voor op passen een macht tussen on derdrukker en onderdrukte. De kerk moet geen eigen pro gramma's gaan maken, maar aansluiten bij wat al gaande is. De kerk zal er voor moeten waken dat geen excessen op treden en een beroep doen op het geweten van hen die in het wilde weg handelen. „Maar", zo wordt er aan toe gevoegd, „de kerk van Jezus Christus is niet geroepen een bolwerk van voorzichtigheid en gematigdheid te zijn. De kerk heeft een boodschap van het kruis, die ons inspireert offers te brengen voor gerech tigheid en bevrijding". Het Kairos-document is geen definitief stuk. Op grond van de lopende discussies kan het worden aangepast. Of ook de gesprekken in Nederland daarop invloed hebben is de vraag. Het is immers gemak kelijk in een comfortabele vergaderzaal een oordeel te vellen. Hopelijk wordt het, mede door de in omloop ge brachte vertalingen, in alle la gen van de kerk verspreid. Men mag het er niet mee eens zijn, het zet wel aan tot den ken. JANTINE J. DE BOER Nederlandse Hervormde Kerk Beroepen te Veenendaal toe zegging A.W. van der Plas te Bergambacht. Beroepen te Voorburg drs. E.S. Klein-Kranenburg wo nende te Ter Aar. Gereformeerde Kerken Beroepen te Wolfheze S. de Jong kandidaat aldaar die dit beroep heeft aangenomen. Gereformeerde Kerken Vrijgemaakt Beroepen te Mariënberg P.M. de Wit te Lelystad. Christelijke Gereformeerde Kerken Beroepen te Putten R. van Beek te Veenendaal. Bruine bonengoelasj met wortel-selderijsalade en rijst vla-flip (vegetarisch) Voor twee: 250 g bruine bonen, 1 ui, I lepel olie, knof look, 100 g champignons, 1 paprika, blikje tomatenpuree, paprikapoeder, zout balt bekertje zure room: 15U g winterwortel, 150 g knolselderij, 2 lepels citroen sap, 3 lepels yoghurt zout, peper, uitje, peterselie; 200 g droogkokende (zilvervlies)rijst 1 eidooier, 10 g suiker, 2 lepels rum, 1 banaan, 2 dl yog hurt, 2 dl gele vla, 1 eiwit, 25 g suiker, kaneel Was vanavond de bruine bonen een keer en zet ze ruim on der water met weinig zout weg. Kook de bonen morgen in het weekwater gaar in een uur. Fruit kleingesneden ui goud geel in de olie. Bak vervolgens geperste knoflook, plakjes champignon en stukjes paprika een paar minuten mee. Voeg de gare bonen toe met zo veel van het kooknat dat de massa op een dikke soep lijkt. Breng de goelasj op smaak met zout, peper, paprikapoeder en tomatenpuree en roer er van het vuur de zure room door. Rasp de schoongemaakte wortel en knolselderij grof. Meng de groenten met een sausje van citroensap, yoghurt, zout, pe per en fijngesneden ui. Leg de salade op eenpersoons schotel tjes en strooi er fijngeknipte peterselie over. Roer de eidooier schuimig met de suiker en verdun het mengsel met de rum. Verdeel plakjes banaan over hoge gla zen en sprenkel daarover het eidooiermengsel. Leg er de yoghurt en de vla op. Klop het eiwit stijf onder geleidelijke toevoeging van de suiker en garneer er de vla-flips mee. Strooi er iets kaneel over. Stijfgeslagen eiwit loopt terug, dat wil zeggen wordt dun, als het langer dan een half uur blijft staan. Garneer daarom de vla-flips op het laatst JEANNE ibest Waarschuwing Lubbers :t gek teger i. He ngen inststo •rder In een interview met twee van onze parlementaire vers gevers (morgen in onze zaterdagse bijlage Finale en vani daarvan een voorproeve op de voorpagina) waarschi CDA-lijsttrekker Ruud Lubbers dat er na de verkiezin m' rekening moet worden gehouden met een coalitie Pv nister VVD. Er is alle aanleiding die conclusie van de minister-) :egede sident te delen. Er zijn namelijk tal van tekenen dat de so Jjjpj]. listen en liberalen naar elkaar toedrijven. Met name op gebied van immateriële zaken heeft de VVD de afgelo -s'6,7 tijd bot gevangen bij het CDA en een open oor gevonden uikt de PvdA. En ook op sociaal-economisch terrein, waarbij liberalen en socialisten vanouds eikaars tegenhangers men, is er in zekere zin sprake van enige toenadering. Partij van de Arbeid heeft althans (bedekt) te kennen ge ven verdere bezuinigingen noodzakelijk te achten. En het terugdraaien van de bezuinigingen van de afgelopen jaar wil ze niets weten, terwijl de partij van Joop den zich indertijd toch steeds fel tegen deze bezuinigingen verzet; hetgeen haar geloofwaardigheid bepaald geen gi doet. 8', A mXJ MET Lubbers zijn we van mening dat VVD en PvdA elk uiteindelijk toch niet zullen vinden, hoe de verkiezing» slag ook uitvalt. Het voornaamste struikelblok zal ongeti feld de kwestie van de kruisraketten vormen. De PvdA n de VVD kunnen het naar hun achterban maken na de i kiezingen een ander standpunt te gaan innemen. Alhoe het opvallend is dat de socialisten in de verkiezingscampa ZOE' tot nu toe het onderwerp kruisraket niet of nauwelijks de orde hebben gesteld. fenai tieve ben A.L botert het de laatste maanden niet zo tussen de kam >cha1 fracties van CDA en VVD, er is alle aanleiding Lubbers, lijk te geven in zijn streven het kabinetsbeleid van de afg pen jaren in grote lijnen voort te zetten. Dat beleid heef|6ene tenslotte toe bijgedragen, dat de sociaal-economische ontvi kelingen in ons land met enig optimisme tegemoet kunif»ene worden gezien. Jneol hrop punc man (300. staar roep natie VVD haalt opnieuw bakzei de 1 voert en m De VVD weet van geen ophouden. De partij zet zijn zd naamde nederlagenstrategie voort alsof de debacles var c afgelopen maanden al"niet voldoende hebben aangetoond deze politiek voor de liberalen geen zoden aan de dijk Begin deze week drukte de VVD-fractie in de Tweede mer haar wil door overhaast te beginnen aan het parlemjdenb tair debat over het mediawetsontwerp van minister Bri man. De kameragenda bleek zoals voorzien zo ki dat VVD-woordvoerder Hermans gisteren zelfs niet n aan woord kwam. Desgevraagd liet hij weten in het vennes van het debat, volgende week, te zullen voorstellen de (5500 handeling van het wetsontwerp op te schorten. Had het lJHenc rale kamerlid dat niet twee dagen eerder kunnen bedenkPaad Dat had hij zijn partij voor de zoveelste afgang behoed, rt |ik z JJE CDA-fractie kreeg vlak voor het debat van onverdaArm zijde steun voor zijn pleidooi het non-commerciële karajjMk® van het omroepbestel te handhaven. Rob Out vroeg nam« bij minister Brinkman een concessie aan voor een comr cieel tv-station. Hij deed dat niet als algemeen directeur de Veronica Omroep Organisatie, maar als particulier, thans als medeoprichter van „Rob Out International bv". „vrije jongen" van Hilversum toonde daarmee glashelder welke doldwaze situatie op radio- en televisiegebied zou ki nen ontstaan. Want waarom zou de minister wel Out en c sorten de vrije hand geven en niet ieder ander die er br< in ziet een radio- of tv-station te exploiteren? >C EN itketai Plaatselijk mist DE BILT (KNMI) Het weer blijft rustig. In de nacht en ochtend komt opnieuw plaat selijk mist voor. Met name in het Waddengebied en in de buurt van het IJsselmeer kan deze ook overdag blijven. Naast wolkenvelden zal op za terdag ook de zon zich af en toe laten zien. De langdurigste opklaringen komen waar schijnlijk in het zuiden van het land voor. In de nacht wordt het waarschijnlijk net even minder koud dan de af gelopen nacht: het blijft iets boven nul. Op zaterdagmiddag variëren de temperaturen van 5 graden op de Waddeneilan den via zo'n graad of 8 in de noordelijke provincies tot 12 graden plaatselijk in het zui den. De wind is zuidoost, in de nacht zwak, overdag af en toe matig. Nog steeds bepaalt een uitloper van een boven noord west-Rusland aanwezig hoge- drukgebied ons weer. In een langzaam tempo stroomt lucht over ons land die in de onder ste 500 a 1000 meter vochtig is. In deze vochtige laag komen wolkenvelden voor, die 's middags ten dele oploss In opklaringsgebieden ontsf" 's nachts weer mist en c gaat in de ochtend hier daar weer over in laaghang de bewolking, waarmee de kei rond is. Ook tijdens komende weekeinde ver dert hierin nog weinig, maandag bereiken oceaanslr^ ringen mogelijk met enige gen ons land. "AI WEERRAPPORT HEDENMORGEN Eindhoven i Den Helder a Rotterdam l Twente a Vlissingen Zd Limburg i Aberdeen Athene I Barcelona i Berlijn a Helsinki Innsbruck Klagenfurt i Kopenhagen Malta Moskou München Weinig sneeuw dicht bij huis Oostenrijk Vorarlberg: 100 200; Tirol: 145; Salzburgerland: 60 Karinthië: 60 175. DEN HAAG Dicht bij huis zijn er alleen in de hogere de len van de Harz (sneeuwlaag van 20 tot 80 cm) en in de ho gere delen van het Sauerland (sneeuwlaag van 35 tot 55 cm) nog redelijke wintersportmo gelijkheden. Weersverwachting tot zater dagnacht: boven 700 meter hoogte temperatuur even on der nul. In het gehele Alpengebied in het algemeen goede winter sportmogelijkheden. In enkele plaatsen in Oostenrijk zijn de lage pistes echter gesloten. De hieronder aangegeven sneeuwhoogte betreft achter eenvolgens de lagere en hoge re pistes. Zwitserland Berner Oberland: 40 Graubuenden: 65 115; W« 80 170. Noord-Italië Zuid Tirol: 65 160. Frankrijk Savoie/ Haute Savoie: 90 Alpes du Sud: 115 165. Weersverwachting Alpenf bied tot zaterdagnacht: 's Middags lichte dooi tot 20 meter hoogte. Daarboven bl hst ook 's middags vriezen. Voor meer gedetailleerde formatie uit de genoemde la den de ANWB/KN sneeuwlijnen: Harz en Sauerland: 06 - 910 20; Oostenrijk: 06 - 910 30; Zwitserland/Frankri /Noord-Italië: 06 - 910 910 01 ELI 'gel anse >st :hoo en. 'ord 'gd, fcial laan •elys 'an I ider yi lpeed 98iv xper ndc itter tuur vm.v.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 2