Goed winterseizoen voor Leidse ijshal STAD OMGEVING LEI(DS) Paasvebo is een tentoonstelling van boerentrots Hoe iemand zich voelt hangt af van zijn manier van denken :ART) I 102J 64207I ONDANKS VIER WEKEN NATUURIJS LEIDEN De vier we ken natuurijs hebben het voortbestaan van de Leidse ijshal niet in ge vaar gebracht. De hal aan de Vondellaan, die morgen de poorten sluit, kan terugzien op een ge slaagd winterseizoen. Met nog enige maanden zomerexploitatie en daarbij behorende eve nementen voor de boeg, verwacht bedrijfsleider L. Tigelaar het boekjaar per 1 september met een gunstig resultaat af te sluiten. Na enkele ru moerige jaren rond de schaatsaccommodatie is de situatie tot rust geko men sinds de Stichting Schaatscentrum Leiden (SSL) de exploitatie per 1 september 1985 ter hand heeft genomen. De stichting lijkt te slagen waar anderen in het verle den faalden. Ton Menken bouwde de hal destijds voor een bedrag van ruim drie miljoen gulden, maar kon zich financieel niet staande houden. Het gebrek aan me dewerking van de gemeente, die niet toestond dat in de zo mer in de hal evenementen plaats hadden, werd als één van de belangrijkste oorza ken voor het financiële deba cle genoemd. De gemeente beriep zich daarbij op het be stemmingsplan, dat bepaalde dat de hal alleen voor spor tieve en recreatieve doelein den mocht worden gebruikt. Soepeler Ook de Exploitatie Maat schappij Ijsbanen (EMIJ) gaf het jgebrek aan mogelijkhe den in de zomer als reden op, waarom de exploitaitie van de ijsbaan nooit winstgevend kon zijn. De EMIJ beheerde de hal als huurder van de Westland Utrecht Hypo theekbank van 1982 tot en met vorig seizoen. J. Kempe- neers, onder meer eigenaar van de LIAM-garaga, redde de schaatshal vorig jaar van de ondergang door het com plex van de hypotheekbank te kopen. De exploitatie is sindsdien in handen van de Stichting Schaatscentrum Leiden. Tegelijk met de overname door Kempeneers klaarde de lucht op voor de ijshal. De gemeente bleek bereid zich soepeler op te stellen, wan neer de stichting in de zomer evenementen in de hal wilde houden. Ook tentoonstellin gen zouden in het vervolg als „recreatief doel" worden be schouwd en zo in overeen stemming met het bestem mingsplan zijn. Bedrijfsleider L. Tigelaar verwacht nu ook de hal in de zomer binnen een paar jaar „vol" te hebben: „We boeken steeds meer evenementen voor de zomer. We hebben zelfs al aanvragen binnen voor het jaar 1987. Zelf zul len we overigens niets orga niseren in de zomermaanden. Dat risico nemen we niet. We spelen wat dat betreft op safe en bieden alleen ruimte aan organisatoren". Behalve de soepeler opstel ling van de gemeente denkt Tigelaar ook dat gekozen ex ploitatievorm een positief fi nancieel resultaat mogelijk maakt. „De EMIJ beheerde in totaal vier ijsbanen en be keek het resulaat over het to taal van de hallen. Vooral in Enschede liep de ijshal erg slecht, Leiden heeft het ei genlijk altijd wel redelijk ge daan en trekt die lijn nu als zelfstandige ijsbaan door". Bedrij fsvoering De heer H. Zaalberg, voorzit ter van de SSL, denkt dat een betere bedrijfsvoering bijdraagt aan het goede fi nanciële resultaat van de hal. „We hebben meer aandacht besteed aan de sfeer in de hal. Omdat de meeste be stuursleden van de stichting uit de schaatssport komen, hebben we de hal optimaal kunnen benutten. De activi teiten overdag zijn toegeno men, er bestaat grote belang stelling voor de schaatsin- structie. Ook het bezoek van de scholen is toegenomen". Meevaller voor de stichting is een verlaging van de erf pachtscanon met tienduizend gulden, een gevolg van de dalende rente. Zaalberg: „Met de eigenaar, van de hal is afgesproken dat zo'n verla ging de stichting ten goede komt". De stichting speelt nog altijd met de gedachte om de hal te kopen. Zaalberg wil eerst het accountantsrap port over het eerste half jaar afwachten. „Voor de conti nuïteit van de ijshal is de beste garantie om de hal in eigendom te hebben. We hebben dan wel de steun van de gemeente nodig in de vorm van een garantie op de hypotheek. In mei overleg gen we hierover met wethou der Tesselaar". De voorzitter van de stich ting ziet de toekomst dan ook zonnig in: „De belangstelling voor het schaatsen stijgt. In Leiden is een nieuwe ijs- sportvereniging opgericht. Zelfs aan zo'n natuurijs-pe- riode van vier weken zitten gunstige kanten. Volgend sei zoen wil iedereen zich goed voorbereiden op de toer- en wedstrijdtochten". Op 26 sep tember kunnen de schaats liefhebbers weer in de voor malige Menken-hal terecht. WILLEM SPIERDIJK Ballonnenwedstrijd voor alle kinderen LEIDEN Alle kinderen uit Leiden kunnen meedoen aan de ballonnenwedstrijd die zaterdag wordt gehouden ter gele genheid van de opening van het Stadspark Roomburg. Rond tien uur moeten belangstellenden zich verzamelen bij de nieuwe kantine van Swift aan de Roomburgerweg. De ballonnen worden opgelaten als parachutisten zijn geland en het park officieel is geopend. Men verwacht dat de ballonnen om half twaalf het luchtruim kiezen. VRIJDAG 14 MAART 1986 PAGINA 11 In de met veel zorg opgekweekte koeien en stieren werd veelvuldig waarderend geknepen. LEIDEN Als trotse va ders liepen de boeren gis teren in de Groenoordhal- len weer rond hun dikbil- lige pronkstukken. In de Leidse runderhallen werd namelijk de traditionele Paasveetentoonstelling gehouden, waar de rijen zwarte, rode, bonte, blau we en witte billen aan deskundige keuringen werden onderworpen. In de met veel zorg „opge kweekte" koeien en stie ren werd veelvuldig ge knepen en een deskundi ge jury bekeek of de hoe veelheid vlees in de juiste verhoudingen aan niet te zware botten hing. Een bezienswaardigheid was een kolossale stier van ruim 1300 kilo. Rondom het dier kon men regelmatig verbaasde opmerkingen horen van „hoe kan het zo groeien". Boeren en slagers sloegen elkaar op de handen en nog voordat de keuringen waren afgerond, waren er al heel wat mooie dieren van eigenaar verwis seld. Binnenkort is het tenslot te Pasen en dan zullen veel slagers weer met het beste vlees voor de dag willen ko men. Tenslotte is de Paasveeten toonstelling een moderne vari ant van een oud katholiek ge bruik waarbij slagers na de vastenperiode voor Pasen door het dorp liepen om de mooiste koe te tonen, zodat de dorpe lingen met Pasen verzekerd konden zijn van een goed stuk vlees. De slagers lopen nu niet meer door het dorp, maar door de G roenoord hallen. Om het publiek tegenwoordig te kun nen tonen dat zij met. Pasen het beste vlees verkopen, han gen zij wel vaantjes op, die be wijzen dat de aangekochte dikbillen tot de beste van de Paasvebo behoorden. De allerbesten van dit jaar wa ren: De algemeen kampioen vrou welijk vee was van Kooter- Handelsonderneming uit Ha- zerswoude. De algemeen kam pioen manlijk vee was van G. Maris uit Heyningen. De jeugdkampioen vrouwelijk vee was van G. Schalke uit Maas land. De jeugdkampioen man lijk vee was van A. van der Bergh uit Iddenhuizen. De kampioen vrouwelijk vee voor de mesterij was van W. Vugts uit Diessen. De kampioen manlijk vee voor de slacht was van C. uit den Boogaard uit Warmond. De regiokampioen vrouwelijk vee was ook van C. uit den Boogaard uit War mond en de regiokampioen manlijk vee was van P. Roos en zoon uit Ter Aar. De kampioen rammen en ooi en kwam van Duineveld - Van Saase uit Lisse en de bes te collectie vrouwelijk vee was van Kooter-Handelsonderne- ming uit Hazerswoude. De beste collectie manlijk vee was van mevrouw Koot-Onderwa ter uit Hoogmade en de kam pioen zuiglam was van N.C.T.H. Koot uit Hazerswou de. Dia-avond Engelse trams" is het on derwerp op 19 maart tij dens een dia-avond van de afdeling Rijnland van de Nederlandse Vereniging Belangstellenden in het Spoor- en Tramwegwezen in Wienerwald aan de Steenstraat 12. De bijeen komst begint om acht uur. De toegang bedraagt 2,50. Natuur De Vereniging tot Behoud van Natuurmonumenten houdt dinsdag 18 maart in het Museum van Natuur lijke Historie aan de Raam steeg een bijeen komst onder de titel „Na- tuur...wat betekent dat voor mij". Na een huis houdelijk gedeelte om half acht zullen vanaf acht uur de schrijvers Hugo Raes en Midas Dekkers vertellen over hun beleving van de natuur. Deze spreekbeur ten worden beëindigd met een forumdiscussie. Video Organisaties, ondernemin gen, verenigingen en be drijven kunnen voor pro fessionele videofaciliteiten terecht bij Infofilm, een aan de Haarlemmerweg 21 gevestigd, niet commer cieel bedrijf. Infofilm, dat in 1984 de Sony Video A ward voor het beste edu catieve programma kreeg, geeft ook cursussen „docu mentair filmen". Psychiatrie In het kader van de lande lijke week van de psychia trie wordt in het Inloop huis Psychiatrie aan het Rapenburg 48 een aantal activiteiten gehouden. Maandag spreekt psycho- terapeut Koos Swart. (20.30 uur). Dinsdagavond om 20.30 uur de vertoning van de videofilm „I never promised you a rosegar- den". Vrijdagavond 21 maart spreekt de psycho loog Jan Foudraine ofwel Swami Dexa Amrito (Bag- wan-beweging). Voor deze bijeenkomst wordt een toegangsprijs van vier gul den gevraagd. Voor het slotfeest op zaterdagavond vanaf 20.00 uur wordt een toegangsprijs van drie gul den gevraagd. TIC üfc. mishandelt nse B.V straat 1218 s geslt (-vriendin agenten De Leidse politie heeft avond een 36-jarige man aan- iden, die de woning van zijn jendin niet wilde verlaten, de agenten hem wilden aan- •n wegens huisvredebreuk, >oo,-. ïin er rake klappen, waarbij de het dienstpistool van één van an 7.'8 (enten wilde pakken. Uiteinde slaagden de agenten erin de mee te nemen naar het bureau, toeg i^eg hij een proces verbaal O*553' ns huisvredebreuk, het plegen irerzet en mishandeling. Man valt meisje in eigen woning lastig LEIDEN Een 17-jarig meisje uit de Willem de Zwijgerlaan is gister avond in haar woning lastig geval len door een vreemde man. Toen zij haar woning omstreeks half elf bin nen wilde gaan, drong hij zich ach ter haar aan naar binnen. De man vertelde het meisje dat hij gemeen schap met haar wilde hebben en bood daarvoor geld. Toen het meisje bleef weigeren, betastte de man haar onzedelijk en verliet het huis. De di rect gealarmeerde politie heeft de buurt afgezocht, maar niemand ge vonden. Volgens het meisje was de man ongeveer 1 meter 70 lang, had hij een dikke buik en een pafferig gezicht. Insluiper gepakt in bibliotheek LEIDEN Door kordaat optreden van een 28-jarige vrouw heeft de politie gis termiddag een 26-jarige, aan drugs verslaafde man kunnen aanhouden, die al zeker 43 keer eerder in de kraag is gevat. De vrouw, die in de Universiteitsbi bliotheek aanwezig was, zag de man er met haar tas vandoor gaan. Zij zette een sprint in en kon hem pak ken. Met enige assistentie van omstanders kon de insluiper zolang vast ge houden worden tot de poli tie arriveerde. Leidse professor werkt aan nieuw ruimterecht LEIDEN De ontwikkeling van nieuw lucht en ruimterecht is onontbeerlijk omdat het huidi ge internationale publieks- en privaatrecht on toereikend is om de activiteiten te beheersen na de stormachtige ontwikkelingen die zich op dit gebied hebben voorgedaan. Dit zegt prof.dr. H.A. Wassenbergh, buitengewoon hoogleraar lucht- en ruimterecht van de Rijksuniversiteit van Leiden. Hij heeft daarom het initiatief ge nomen voor de oprichting vart het Internatio naal Instituut voor Lucht- en Ruimterecht dat 17 maart officieel van start gaat. Wassenbergh, die tevens hoofd is van de Dienst Buitenlandse Betrekkingen van de KLM, zegt dat het insti tuut als doel heeft een bijdrage te leveren aan de ontwikkeling van dat nieuwe recht. Het nieuwe instituut is verbonden met de Rijksuni versiteit van Leiden. thouders - kshuisvesting >ben weinig elruimte =ubi itjesboorder opnieuw actief DEN Opnieuw zijn er bij de politie twee inbraken ge el, die gepleegd zijn door een gaatjesboorder. Al eerder wer- op deze manier (een gaatje boren en de tuindeuren openen) inbraken gepleegd. Nu kwam de Inbreker op deze wijze een Z A ling aan de Rijnsburgerweg en een woning aan de Johan de tstraat binnen. Uit één woning werden cheques en geld ge ien, in het andere geval werd het huis alleen doorzocht. LEIDEN Het was de Griek se filosoof Epictetus die reeds stelde: „Hoe iemand zich voelt, hangt af van de manier waar op hij denkt". Ofwel: mensen raken niet door gebeurtenissen van slag, maar door de wijze waarop zij daar tegenaan kij ken en over denken. Iemand die zichzelf steeds bepaalde ei sen oplegt, zal zich ongelukkig, depressief, angstig, agressief óf schuldig voelen zodra die eisen niet verwezenlijkt kunnen worden. Wordt men zich ech ter bewust van het feit, dat het niet zozeer de situatie is die hem de ellende bezorgt, maar de manier waarop hij tegen de situatie aankijkt, dan zijn veel problemen op te lossen. Vanuit deze gedachtengang is in de Verenigde Staten door Albert Ellis de Rationeel Emo- tieve Therapie (RET) ontwik keld. In Engeland zou deze ge- drags-therapeutische benade ring met veel succes worden toegepast en de theorie wordt nu ook in Nederland gegeven. Dit Nederlandse Instituut voor Rationele Therapie staat in Nijmegen en werd door de Leidse professor dr. René Diekstra opgericht. Twee Leidse psychologen, drs. S.B.F. Gho en drs. Y.M. Hartgers, passen de methode nu ook in Leiden toe en startten onlangs hun Bureau voor Rationele Emotieve Therapie aan de Vollersgracht 24 in Leiden. „Het is een moeilijke naam, maar het komt uit Amerika en omdat het daar zo heet en om geen verwarring te stichten, hebben wij ons bureau ook zo genoemd", aldus Yvonne Hartgers en Sylvia Gho. Zij studeerden af aan de Leidse universiteit bij de vakgroep Klinische Psychologie en had den onder anderen college van professor Diekstra, die hen be kend maakte met de RET. „De therapie sprak ons erg aan, omdat er in zo korte tijd zulke goede resultaten mee te boe ken waren. We hebben toen verder nog les gehad van een Amerikaanse gastdocent, die ook over de methode vertelde. Daarna zijn we naar Birming ham in Engeland gegaan, waar we stage liepen bij dr. Windy Dryden. Hij is gespecialiseerd in deze therapie en wij draai den daar ruim een jaar mee in een huisartsenpraktijk. Ter af sluiting deden we nog enkele work-shops in New York", zegt Gho. IS as phoenpoetsen voor Bolivia poetsen is één van de acties die leerlingen van de Profes- /liegenthartschool uit Leiden houden om geld in te zamelen de zwerfkinderen in Bolivia. Sinds de aardbeving die dui- en mensen het leven kostte, leven veel kinderen op straat, lingen van de school aan de Zuidsingel waren gisteren in het huis en stadsbouwhuis actief als schoenpoetser. Zij poetsten twee kwartjes schoenen. De school heeft nog meer activitei- "lontwikkeld. Er is een film over zwerfkinderen vertoond, er pannekoeken gebakken en allerlei zaken verkocht die be king hebben op Bolivia. Ook houdt de school een fototen- stelling. odezaak leeggeroofd HU DEN Een modezaak in het winkelcentrum de Kopermo- in de nacht van woensdag op donderdag nagenoeg leegge- d. De inbrekers, die op grove wijze een houten schot sloop- om in de winkel te komen, namen de gehele nieuwe voor- a scollectie mee met een waarde van vele duizenden guldens, ien de hoeveel gestolen waar, moeten de daders enige tijd g zijn geweest om een auto in te laden. LEIDSE PSYCHOLOGEN BEGINNEN THERAPIEBUREA U: in therapie ging", meent Yvonne Hartgers. Happy De psychologen van het bu reau voor Rationeel Emotieve Therapie aan de Vollersgracht stellen in principe iedereen die zich met zijn of haar situatie niet happy voelt, te kunnen helpen. Het liefst werken zij in groepen waarin mensen met ongeveer dezelfde problemen bitten. Maar ook kan men puur individueel terecht bij het bureau. „Aan het werken in groepen zijn veel voordelen verbonden" stelt Sylvia Gho. „De kosten blijven laag, name lijk ongeveer 180 gulden per cursus, want zo noemen we de bijeenkomsten. De mensen kunnen zich veilig voelen in een groep en ontdekken dat men niet de enige is die bij voorbeeld problemen, angsten, depressies of dwanggedachten heeft. In een groep kan men van elkaar leren en iemand die bijvoorbeeld niet makke lijk in het openbaar praat kan in de voor hem of haar veilige groep alvast een beetje oefe nen. Onze ervaring is dat er in een groep zeer snel resultaten geboekt kunnen worden. In Nijmegen doen we de cursus „omgaan met neerslachtig heid", maar ik kan me voor stellen dat ook hele andere cursussen zoals bijvoorbeeld „opkomen voor jezelf" ook in Leiden te houden zijn. Aan de hand van de reakties die bin nenkomen, zullen we uitein delijk in overleg met de cliën ten, groepen samenstellen of individuele afspraken maken". De beide psychologen van het Bureau voor Rationeel Emo tieve Therapie in Leiden zijn aangesloten bij het Nederlands Instituut van Psychologie en de Vereniging voor Gedrags therapie. Belangstellenden kunnen contact opnemen met het bureau aan de Vollers gracht 24, tel. 141380. SYLVIA VAN LEEUWEN Omdat ze het slecht vonden dat er overal van die lange wachtlijsten waren voor pa tiënten en omdat ze, vanwege de ervaring in Engeland, wis ten dat er met de RET goede resultaten te boeken zijn, be gonnen Sylvia en Yvonne zelf met een bureau. De oprichting vergde wel enige tijd en voor bereidingen en zolang het ei gen bureau nog niet helemaal van de grond was, gaven zij cursussen aan het Instituut voor Rationele Therapie in Nijmegen. Zij pasten daar de therapie toe bij mensen met neerslachtige gevoelens. In Leiden gaan zij op verzoek van de Nederlandse Hartstich ting en in samenwerking met de vakgroep Klinische Psy chologie en het Academisch Ziekenhuis meewerken aan een onderzoek naar de positie van hartpatiënten, die in af wachting zijn van een hart operatie. Het vaak lang moe ten wachten veroorzaakt bij de patiënten veel stress, waardoor hun lichamelijke conditie ex tra achteruit gaat. „Hartpatiënten die lang op een operatie moeten wachten le ven vaak met de idee, dat ze voor de operatie al zullen ster ven. Ze denken dan dat ze er niet meer tegen kunnen en le ven in constante angst. Hier door wordt natuurlijk de con ditie van zo'n patiënt alleen maar meer verslechterd. Wij willen met onze therapie de patiënt laten inzien wat de werkelijke situatie is en hoe men in die situatie het best kan leven. Dit om in een opti male conditie de operatie te kunnen ondergaan en zo snel mogelijk te genezen", aldus Hartgers. Taboe's De beide psychologen vinden het jammer dat hun werk door buitenstaanders soms slecht wordt begrepen. „Als je over je werk vertelt, dan denken veel mensen dat het makkelijk en voor de hand liggend geklets is. Zij vergeten dan dat wij een studie van jaren achter de rug hebben om met deze therapie te kunnen bereiken dat be paalde problemen ook kunnen worden opgelost. Het is jam mer dat dit soort zaken nog steeds met taboe's zijn om- Yvonne Hartgers (links) en Sylvia Gho. kleed, maar we zetten door, want we denken dat het de moeite waard is". Yvonne Hartgers en Sylvia Gho proberen wel op lezingen de weerstand tegen het thera piemodel weg te nemen door aan de hand van een fantasie verhaal de essentie van het RET-model duidelijk te ma ken. „Ik vertel iedereen het zelfde verhaal, na afloop blijkt dan dat een ieder andere ge voelens heeft: de één voelt zich ontspannen, de ander juist wat angstig. Bij navraag wordt duidelijk dat dit komt doordat iedereen andere gedachten heeft ten aanzien van het ver telde fantasieverhaal. Hieruit blijkt dus dat een zelfde situa tie heel anders beleefd kan worden en nare gevoelens niet altijd aan een situatie, maar ook de eigen visie en ideeën kunnen liggen. In de loop van de therapie gaat men het mo del steeds meer beheersen en uiteindelijk word je dus je ei gen therapeut. Het kan ten slotte steeds weer toegepast worden, ook als het om hele andere situaties gaat dan waarvoor men oorspronkelijk )EN/DEN HAAG „De w. waaraan een wethouder volkshuisvesting moet 77, ien, zijn met elkaar in 900 enerzijds moet hij zijn dienen, anderzijds staat C 5-deJ]s bestuurder boven de sunrot en 2ijn ruimte om als 1 °i4?i ms te functioneren is joor zeer klein". Dit is één APK. Ie conclusies die worden r.. siei eken in het rapport jandenjhouders en Volshuisves- van het RIW-instituut volkshuisvestingsonder- van de TH-Delft, dat gis- 3ol. sdin I-)en Haa8 is gepresen- is De instelling heeft, met og op de gemeenteraads- bj. ezingen van volgende 1gekeken naar het be- m en het effect van de poli- kleur van de wethouder rolkshuisvesting. Volgens '^Jderzoekers zijn plaatselij- jroblemen van meer in- dan politieke verhoudin- Hierdoor is, aldus de on zekers, dit wethouder- minder gepolitiseerd, constateert het RIW-in- lt een duidelijke politieke (de portefeuille volkshuis anevi '8 's 'n de grote gemeen- niichtir 'aker in handen van de en in kleine gemeenten n handen van het CDA. gelijk (nieuw fenomeen is sinds de VVD-wethouder van huisvesting. Toen won de enorm veel raadszetels igonnen de liberalen aan J^pvallende opmars. PvdA 'pach(Ouders spannen zich meer bewoaoor achterstandsgroepen, Tel- Ien zonder uitzondering t een groter aantal wo- >den Pfetwoningen, en lopen WAN.jij nogal eens tegen bar- Wethouders van D werken meer in instemming met de wo- iarkt. VVD-wethouders het naar hun mening te democratisch uitgeval- landelijke volkshuisves- ileid corrigeren. Zij illen' de markt met meer woningbezit en beleg- litiatieven.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 11