Kinderen kunnen nachtmerries Ieren beheersen NV kraakt in hoger beroep onnis tegen blokkade- actie Kies voor kleur Htr HP PING! IUIN uit de weekbladen dSlENE Rijk of armschulden blijven Spoedvervoer met EHBO 'ers moorddadig DE TIJD lRT 19£ INNENLAND/BUITENLAND EeidaeSowont DONDERDAG 13 MAART 1986 PAGINA 5 )pvolgster De Korte randaag beëdigd ;N HAAG Mevrouw drs. E.A. de jaff-Van Meeteren (40) is vandaag in Tweede Kamer beëdigd als opvolgster n minister De Korte in de VVD-fractie. evrouw De Graaff was plaatsvervan- nd directeur scholing op het ministerie n onderwijs en bestuurslid van de VVD Delft. middels heeft De Korte zijn eerste vra- n als minister al binnen. De VVD-leden Veldhuis en Wiebenga willen dat hij >1 uitzoekt of de gemeenteraadsverkie- n in Middelburg nog wel zin hebben, niet alle kiesgerechtigden in deze hebben hun oproepingskaart gekre- terwijl die volgens de kieswet uiter- veertien dagen voor de verkiezingen n 19 maart bij de kiezers moeten zijn. DEN HAAG Mensen met de laagste inkomens (vooral huishou dens die van een uitkering moeten leven) hebben even vaak schulden als mensen in de hoogste inkomens groepen (veelal tweeverdieners). In beide groepen heeft 33 procent één of andere schuld. Bij de midden-in komens is dat percentage lager, zo blijkt uit een onderzoek van de uni versiteiten van Leiden en Rotter dam naar inkomens, bestedingen en schulden. Het gemiddelde schuldbedrag van alle schuldenaren beliep in 1983 9.3ÖY gulden, waarover 2.951 gulden aan rente en aflos sing betaald moest worden. In de hoogste inkomensklasse bedragen de schulden ge middeld 21.000 gulden, in de laagste inko mens worden de schulden vaak juist door die lage inkomens veroorzaakt, zo conclu deren de onderzoekers. Uit een tweede onderzoek, dat de gemeen te Amsterdam onlangs verrichte onder duizend inwoners, bleek dat bijna een derde van de huishoudens zegt geld tekort te komen. Vooral mensen uit de laagste inkomenscategoriën lieten weten dat de woonlasten en overige vaste lasten te hoog liggen. AMERIKAANSE PSYCHOLOGE PATRICIA GARFIELD: AMSTERDAM Ieder kind wordt wel eens midden in de nacht wak ker van een enge droom. Het hele huis is dan in rep en roer, omdat er in de kinderkamer heksen, draken, krokodillen of inge mannen rondlopen. Taak ziet het kind ze ig als het al lang, hui- nd, wakker is. Een Iroom is voor kinderen eenmaal helemaal :ht, ook al kunnen ze 'anaf hun vierde, vijfde een helder onder heid maken tussen room en werkelijkheid. volwassenen kunnen zich t vaak moeilijk voorstellen. zeggen tegen hun kind dat maar hebben gedroomd en al die enge mensen en lieren niet bestaan. Na een laasje water en een enkel oostend woordje, moet het lind dan weer gaan slapen. l)e Amerikaanse klinisch jsychologe Patricia Garfield lenkt dat deze no-nonsense lanpak volslagen verkeerd Is. Zij vindt dat volwassenen met kinderen moeten mee- de droomwereld en iet kind erover moeten laten ivertellen. Dan namelijk kun- ouders een kind leren een droom te beheersen jen ten goede te veranderen. Op die manier leren mensen an jongs af aan dat ze geen teschouwer en slachtoffer kijn bij veranderingen en oblemen in hun leven, r dat ze wel degelijk zelf invioed hebben en keuzes i maken. Deze week is Patricia Gar field in Nederland voor een gastcollege, morgen aan de Leidse universiteit en een le zing alsmede een seminar in Amsterdam, in het kader van de (derde) Carl Gustav Jung serie. De psychologe uit San Francisco" heeft veel van haar publicaties gebaseerd op Jung, de Zwitserse psychiater die beroemd werd door zijn filosofie van de twee per soonlijkheden in één mens, met daaruit voortvloeiend de betekenis van dromen. In haar recent vertaalde boek „Wat droomt je kind?" heeft Garfield het hoofdzakelijk over, de invloed van dromen op de ontwikkeling van kin deren. Zenuwstelsel In haar hotel in hartje Am sterdam vraagt ze eerst of de verslaggever zich vaak her innert of hij heeft gedroomd. Dat doet hij en dat stemt haar tevreden. Ze is ervan overtuigd dat ons zenuwstel sel evenwicht nodig heeft en dat je dat alleen krijgt door te dromen. Voorwaarde is dan wel dat je je die dromen her innert, omdat je er anders niets mee kunt beginnen. Op de' wedervraag of ze de betekenis van dromen in zijn algemeenheid niet overschat, zegt ze, een beetje geschrok ken: „Dat blijft natuurlijk al tijd een kwestie van opinie. Er zijn mensen die heel goed en prettig kunnen leven zon der ook maar iets met hun dromen te doen. Maar vol»- gens mij zijn dromen één groot reservoir van ons we zen, waar we een relatie mee hebben. Ik denk althans dat het zonde is als je die moet missen, omdat je dan iets het mist van jezelf, van je eigen persoonlijkheid". De droom is volgens Patricia Garfield de sleutel tot gehei me emoties. Mensen, dus ook kinderen, worden in het da gelijks leven door van alles en nog wat geremd. Ze zitten gevangen in conventies, om gangsnormen en angsten. In de droom, het onderbewuste van de geest onze tweede persoonlijkheid volgens Jung bestaan die i gen niet en kunnen i al hun gevoelens uitdrukken. Dat kan leiden tot prettige en angstige ervaringen. Achtervolging Kinderen hebben i algemeen meer nachtmerries dan volwassenen. Ze dromen bovendien korter en chaoti scher. De 288 kinderdromen waarop Patricia Garfield haar laatste boek baseerde, waren overigens in meerder heid angstig. In totaal waren 41 dromen niet te classifice ren, 89 goed en 158 slecht. In die laatste categrie scoorde een achtervolging of aanval het hoogst, 77 keer. „Dromen zijn een signaal", zegt Garfield. „Kinderen hebben zeer veel angsten en daar zitten héle wezenlijke bij. Ouders moeten daar at tent op zijn en weten hoe ze die moeten hanteren. Ik zeg niet: interpreten. Dat abso luut niet, want iereeen heeft ruimte nodig, heeft recht op een aantal geheimen. Het in terpreteren, analyseren van dromen is alleen noodzake lijk in ernstige gevallen en dan is het werk voor vak mensen, voor psychologen en psychiaters". „Het gaat mij erom dat ou ders zich dingen bewust zijn. Zo moet het ze opvallen als hun kind ineens veel nacht merries krijgt. En ze moeten vragen wat het kind heeft gedroomd en wat voor rol het kind daarin speelde. In de meeste gevallen zijn de dromen een reacties op het gewone, dagelijkse leven en soms is het een rode vlag: hé let op, er zijn moeilijkheden. Dan gaat de droom over uit zonderlijke dingen als dood, ernstige verwondingen en dergelijke. Als kinderen dat vaak dromen, als ze werke lijk angstaanjagend zijn en de hele persoonlijkheid van het kind aantasten, moeten ou ders zich echt ongerust ma ken. In alle andere gevallen moeten ze dat vooral niet doen". Beschermdier Omdat kinderen volgens Pa tricia Garfield een veel flexi beler geest hebben dan vol wassenen, kunnen ze heel goed leren angstige dromen om te buigen in hun voor deel. „Kinderen nemen veel aan", zegt Garfield. „Als je ze vertelt dat ze zelf hun droom kunnen veranderen, zullen ze dat ook vrijwel altijd pro beren. Zeg bijvoorbeeld tegen ze dat ze hun beschermdier te hulp moeten roepen, of dat ze niet moeten weglopen voor de draak die ze achter na zit. Moedig een kind aan dat het zijn nare dromen overdag uit, in woorden of op een artistieke manier door bijvoorbeeld een tekening. Want alleen de nachtmerrie die geheim blijft en waarover het kind zit te piekeren, werkt vernietigend". „Jij kunt het laten gebeuren zoals je zelf wilt, dat is de es sentie van mijn visie. Daar mee zeg ik niet dat je in je le ven alle nare dingen kunt vermijden, maar wel dat het verschil maakt of je hebt ge leerd ermee om te gaan of niet. Echt, het is een misvat ting dat dromen je overko men en je er later alleen maar'over kunt praten. Een droom is een soort les in le ven, elke keer weer". DICK HOFLAND RECHT De Ver- ersbond FNV vindt het nnis van de Almelose Jchtbankpresident Van Biesen tegen twee auffeurs die meededen i de blokkade-acties in ember, een ernstige kenning van het sta dsrecht in ons land. i Almelose rechter is volle- g voorbijgegaan aan de heer- Inde opvattingen over het recht van werknemers om col lectieve acties te voeren. De afgelopen vijfentwintig jaar heeft geen enkele rechter ge oordeeld dat bij een vakbond sactie stakers hiervoor indivi dueel verantwoordelijk moch ten worden gesteld. Dit staat in de memorie van grieven die de Vervoersbond /FNV deze week voor de ho- ger-beroepszaak bij het hof in Arnhem heeft ingediend. In het verweerstuk stelt mr. W. Kroft, de advocaat van de bond, de opvattingen van mr. Van den Biesen op veertien punten aan de kaak. De bond eist dat de door de rechter goedgekeurde strafmaatregel (degradatie tot reserve-chauf feur) wordt ingetrokken, op straffe van een dwangsom van duizend gulden per dag. Werknemers mag bij collectie ve acties slechts in extreme gé vallen „wanneer geen zin nig mens het in zijn hoofd zou halen mee te doen" een ei gen verantwoordelijkheid in de schoenen geschoven wor den, zo luidt de kern van het USKE EN WISKE DE BONKIGE BAARDEN (el Standaard Uitgeverij, Antwerpen/Weesp verweer van de Vervoersbond FNV. Van den Biesen oordeelde des tijds dat de blokkades van de bond „grof onrechtmatig" wa ren en dat de chauffeurs had den moeten beseffen dat zij zich persoonlijk aan „misdra gingen en wanprestatie" schul dig maakten. Zij hadden ei genlijk door hun werkgever kunnen worden ontslagen, zo luidde het vonnis dat een storm van kritiek losmaakte. Wanneer het hof uitspraak doet is nog niet bekend. Kamer wil kleine auto's ontzien DEN HAAG CDA, VVD en PvdA willen dat er een ander systeem komt voor de finan ciering van de premies die de overheid wil gaan geven voor schone auto's. Minister Winse- mius (VROM) wil de kosten van de premie bestrijden door het verhogen van de ver bruiksbelasting op auto's. Die verhoging zou echter alleen drukken op kleinere wagens. De Kamer wil de kleine auto's bij de heffing juist ontzien. De Kamer stemde er algemeen mee in dat loodvrije normale benzine 4,5 cent per liter-goed koper wordt dan loodhouden de superbenzine. Verder wil len CDA en VVD dat er in de plannen rekening mee wordt gehouden dat bepaalde auto's nog niet schoon genoeg kun nen rijden omdat er nog geen loodvrije superbenzine is. Prins Andrew laat Britse volk in spanning over huwelijk LONDEN In Groot- -Brittannië gonst het van de geruchten dat prins Andrew (26), de oudste broer van kroonprins Charles, op het punt staat zich te verloven met Sa rah Ferguson (26), de bes te vriendin van prinses Diana. Hun huwelijk zou in september worden in gezegend. Maar volgens sommige bron nen zijn dit allemaal veronder stellingen, die louter op fanta sie berusten. Prins Andrew (in de omloop „Randy Andy" om dat hij een fuifnummer is met aan elke vinger een vriendin netje) zou nog geen huwelijk saanzoek hebben gedaan. Maar hoe dan ook Randy Andy had deze week toch een gezellig uitje met zijn vriendin Fergie (dat is de koosnaam die de boulevardkranten Sarah Ferguson hebben gegeven). Ze gingen samen naar de Ko ninklijke Opera in Covent Garden en woonden een voor stelling bij van het nieuwe punkballet The Modern Fran kenstein. Andy en Fergie za ten vooraan op het balkon, vlakbij de koninklijke loge, en hielden doorlopend eikaars hand omklemd. Sommige Britse hoofdstedelin gen verwachten, dat koningin Elizabeth die morgen terug keert van haar officiële bezoek aan Nepal, Australië en Nieuw-Zeeland, het aanstaan de huwelijk van haar zoon Andrew met Sarah Ferguson wellicht volgende week zal openbaar maken. Verteld wordt, dat prinses Diana wat betreft haar beste vriendin en haar eigen zwager zo'n beetje de rol van huwelijksmakelaar heeft gespeeld. De huwelijksinzegening van Andy en Fergie zou kunnen plaatsvinden in Westminster Abbey, die te klein was voor de kerkelijke echtverbintenis van Charles en Diana. Zij zijn getrouwd in de St. Paulskathe- draal. (ADVERTENTIE) turquoise, oranje, geel... kom kijken bij uw Pingouin speciaalzaak Gratis breibeschrijving bij aankoop van het garen. jt BREIMODE OPZ'N BEST Alphen a/d Rijn Pingouin, Passage Ridderhof 24 Bodegraven Rieken, Brugstraat 13 Delft Pingouin, Jac. Gerritstraat 15 Den Haag Chantal, Dierenselaan 104 Den Haag - Loosduinen Pingouin, Loosduinse hoofdstraat 587 Den Haag La Boulette, Fred. Hendriklaan 115a Gouda Rieken, St. Anthoniestraat 10 Leiden De Bij, Breestraat 87 Leidschendam 2 Averecht, W.C. Maassluis Pingouin van Mook, Markt 21 NaaldwijkTwee Averecht, Rembrandtstraat31 Nieuwerkerk/IJssel Pondus, W.C. Reigershof 81 (Zuidplaspolder) Oegstgeest Wol en Handwerken Lydia, Lange Voortplein 12 Rijswijk Tricot '67, In de Bogaard J. 50 Schoonhoven Rieken, Haven 28 Voorschoten Willeke, Bakkersteeg 2 Woerden Rieken, Voorstraat 4 Zoetermeer Pingouin, W.C. Stadscentrum, Hogerop 10 De Tijd besteedt net als alle andere weekbladen aandacht aan de ontwikkelingen rond Wiegel. Hoofdbestuurslid Wigboldus van de VVD: „Het is niet goed gegaan met het leidersschap in de partij. We hebben een hoop ellende ge had, ook een heleboel dingen waaraan Ed niks kon doen. Zo'n Geertsema, die iedere keer z'n grote mond open doet, dat zijn natuurlijk slechte dingen voor de par tij". Rabijn Meir Kahane „met wie Israël ziin eigen neo-fascist lijkt te hebben", zegt in een interview: „Als Israël op het punt zou staan te worden vernietigd, zou ik zonder meer een atoombom gebruiken. Natuurlijk heeft Israël een atoombom. Israël heeft meerdere atoombom men". Ook aandacht voor het ambulance-wezen in Neder land. Een broeder: „Spoed vervoer met EHBO'erè is moorddadig. Zo slecht zijn ze- De wettelijke eisen zijn veel te laag. En dan moet zo'n EHBO'er een patiënt onder zoeken. Of hij wel een nek- fractuur heeft of niet. Hoe veel ongelukken daar al niet mee gebeurd zijn! En dat komt nooit naar buiten, want men dekt elkaar". Een ge sprek ten slotte met de pro testzanger Armand, van wie na 20 jaar weer een elpee uit komt. „Wat hun ouders heb ben verzwegen, komen die kinderen bij mij halen. Ze zijn zo godsgruwelijk verra den. Hun ouders hebben alles waar ze ooit in geloofden, weggestopt". van de camera belangrijk is. Het kijken door de lens is uitsluitend de bevestiging van wat je al in je hoofd hebt". Het omslagartikel is 20 pagina's lang en gaat over Wenen. Vrij Nederland suggereert aangaande de stoelendans rónd de opvolging van minis ter Rietkerk: „Sommige com mentaren zeggen dat Wiegel zijn partij in de steek gelaten heeft. Als Nijpels dus nu de nederlaag weet te beperken, zal hij dat op eigen kracht hebben gedaan. Helemaal on denkbaar is dat niet. Zelfs niet dat Nijpels dat allemaal zo bedacht heeft". Campag neleider Smits van het CDA zegt in een interview: „Ik zie Lubbers het liefst als een zwoeger, die voor dag en dauw op is om harde maatre gelen te nemen die hem mis schien niet geliefd maken, maar waar hij wel hard voor gewerkt heeft. Dat werft kie zers". Voorts een vraagge sprek met de bokser Alex Blanchard. „Ik zeg wel eens tegen mezelf: Alex, wat wil je nou, grijp je niet te hoog? Ik zou eigenlijk graag een zaak je hebben, getrouwd willen zijn, één of twee leuke kinde ren waar ik goed voor kan zorgen. Dat is mijn eindbe stemming". Elders zegt Jan Walta, hoofdredacteur van het nog steeds succesvolle blad Het Beste: „We maken geen kritiekloos blad, maar ons uitgangspunt is, dat arti kelen zoveel mogelijk een positieve strekking moeten hebben. Als je kritiek levert, dan moet je de lezers ook de weg wijzen hoe het dan wel moet". In de Groene Amsterdam mer dit commentaar over Wiegel: „Het is een leerzaam incident geweest. Twee Elfs tedentochten lang is de kij ker vergast op een ergernis wekkende populist, met het Friese volkslied op de stroe ve lippen. Nu bleek opeens dat Wiegels onwankelbare trouw aan het Friese volk op In Elsevier klaagt VVD-lijst- trekker Nijpels dat hij altijd de geslagen hond is. „Het is tegenwoordig zo, dat als er iets goed gaat in het kabinet, dat ondanks Nijpels is, en als er iets verkeerds gebeurt, Nijpels zijn bewindslieden beter in de gaten had moeten houden. De volgende keer dient de partijleider dus in het kabinet te zitten. Laten we blij zijn met de heer Lub bers, maar er zijn soms din gen die tegen het irritante aan zitten" Het blad verwijt «s **rustte Uit Hans Wiegel een taxatiefout. a „Limburgers of Friezen, het zijn allemaal gewone Neder landers die redelijk snel door hebben, wanneer een hoog ambt wordt diepgevroren in het belang van een politieke partij". Een gesprek ook met Chin A Sen, die de voorzit tershamer van de Raad voor de Bevrijding van Suriname neerlegt. Een ander artikel constateert dat de kindermis handeling toeneemt, maar dat de opvang vermindert. De vertrouwensarts Koers: „Als je er nu als maatschappij niets aan doet, krijg je het naderhand op je brood, bij voorbeeld in de vorm van toenemende criminaliteit of In Hervormd Nederland meer psychiatrische patiën- zegt de bekende Duitse theo- ten". loge Dorothee Sölle: „Als we één worden met de godheid, zijn we bevrijd van de god die beveelt en heerst. We moeten de Heer achterlaten god vinden in broers Over Molly Geertsema (foto) zegt VVD-hoofdbestuurslid Wigboldus in De Tijd: „Zo'n Geertsema, die iedere keer zijn mond opendoet, dat zijn natuurlijk slechte dingen voor de partij". Roel van Duijn is druk in de gemeentepolitiek. artikel over een links ak koord in Amsterdam blijkt, dat de vroegere kabouter Roel van Duijn druk is in de gemeentepolitiek. Echter: „Groen Amsterdam moet niet zo zeer worden gezien als een echte partij dat vind ik te pretentieus maar veeleer als een broed plaats voor leefbaarheid, de mocratisering en mentali teitsverandering". Voorts een beschouwing over de auto matisering in Nederland. Post ,00Ti. acmerlaten en de solidariteit „e (teen enKei leren Dit zou een grote stap dat Jan Pr ft otn 'erut, zijn in de richting die we uit kans meer n jement. moeten gaan". Elders zegt de keren m he',Pr)en Haag bekende columnist Henk pvdA-ge^e® Jan van Otter Hofland: Ik denk altyd: een de eigen Oer ge«es'„Journalist hoort zeker drie loo, die na hap wel ee i,ngen niet te doen; njet he( lijk "O0" iets hogers "olkslied mee te zingen, niet wat anders. blok leggen 'p te staan als de hoogwaar- niet op het k met J igheidsbekleders binnenko- W.Td man achter de ljd te zjjn van de Jong'J7,ioies van Sor politieke partij. Maar in huishoud* de Tweede^crland zjjn en ooit ua mljn oea eer journalisten die menen Kamer. dat je je moet engageren", succesvol te maken, wilde ik Voorts een interview met me revancheren op Den schrijver-schaker- Haag. Ik voelde me daar zo wielrenner-dromer Tim gefrustreerd, dat ik een berg Krabbé: „Via het compone- kon beklimmen, werkelijk ren van schaakproblemen waar". Voorts een gesprek leer je de kunstwetten, leer je met Theo van de Sande, de de eis van de economie. In meest gevraagde cameraman kunst heet alles te mogen, in Nederland. „Het is een es- maar voor mij mag niet alles, sentiële vergissing te denken, Voor mij geldt de eis van de dat het kijken door de lens economie".

Leidse Courant | 1986 | | pagina 5