Nederlands elftal )egint nieuwe fase d<w Raketsprint Van Poppel Westphal laat het afweten .onder Geen toernooi om wereldtitel in bandstoten Vijf gewonden in tunnelpassage ff RT 19s 'OR T CeidócSomcmt DINSDAG 11 MAART 1986PAGINA9 ng Oranje met ddenveld van vier man PZIG Bondscoach Dick Advocaat het duel van Jong Oranje (tot aar) tegen de Oostduitse leeftijdgeno- vandaag in Halle, besloten aan te tre- met vier man op het middenveld en spitsen. elftal ziet er als volgt uit: Menzo x); Blind (Sparta), Verkuyl (FC Gro- ;en), Plomp (FC Utrecht) en Boessen tuna Sittard); Van 't Schip (Ajax), uiten (FC Den Bosch), Suvrijn (Fortu- iittard) en Van Rooy (PSV); Hofman da JC) en Van Loen (FC Utrecht). Re- Weer winst Schapers METZ Michiel Schapers heeft gisteren in het Grand Prix-toernooi in de Metz de tweede ronde bereikt. In de eerste schif ting versloeg de in Frankrijk als vierde geplaatste Nederlander de onbekende Ar gentijn Edoardo Masso. Alleen in de eerste reeks had Schapers problemen met zijn tegenstander. Een doorbraak van de op slag van Masso was echter voldoende voor de setwinst (7-5). In de tweede reeks had Schapers geen moeite meer met zijn oppo nent (6-1). De lange Rotterdammer neemt op de meest recente wereld-ranglijst de 66e positie in. De stijging van Schapers kwam vooral door zijn goede spel in de Verenigde Staten. In het toernooi in La Quinta versloeg hij onder andere de Ame rikaan Johan Kriek en bereikte hij de via de kwalificaties de derde ronde. Sportwereld Tennis Het autoconcern Audi heeft zich voor drie jaar als hoofd sponsor aan de Koninklijke Neder landse Lawn Tennis Bond (KNLTB) verbonden. Met de overeenkomst is één miljoen gulden gemoeid. Boksen Donald Curry, de door alle organisaties erkende wereldkam pioen in het weltergewicht, heeft in Fort Worth zijn zijn WBA-wereldtitel met succes verdedigd tegen de Pana mese uitdager Eduardo Rodriguez. Voetbal Tottenham Hotspur ver keert in ernstige financiële proble men. Er is een schuld van vijf miljoen gulden. [PZIG Nog een klei- drie maanden en in icico gaan de beste tballanden om de we- Ititel te strijden. Onder afwezigen zijn de Ne landers en de Oost- tsers. Beide landen ten de boot naar Mexi- en oefenen in het ka- van de blik op de toe rist in het algemeen en kwalificatie voor het opees kampioenschap iet bijzonder tegen el- Dat gebeurt mor- imiddag in Leipzig, de levelen gehulde twee- stad van de DDR. Het antische Zentral Sta- biedt plaats aan 100 toeschouwers, maar jdat het maar een een- 15 dige vriendschappelij- wedstrijd betreft ver- i er hooguit zo'n idscoach Leo Beenhakker bouwen i degelijk Nederlands elftal kan begin nen. Ook met het oog daarop verlengde Beenhakker zijn contract met de KNVB. De wedstrijd tegen de Oostduit sers was al geregeld vóór de EK-loting, maar hij komt nu wel zeer van pas. omdat Ne derland op Polen en Hongarije stuit. „Oosteuropees voetbal heeft specifieke eigenschap pen", weet Beenhakker. Toch is de reis naar de DDR niet onder een gelukkig ge sternte begonnen. Blessures van Rijkaard, Wijnstekers en op het laatste moment ook nog Van Breukelen hebben de de fensie dusdanig uitgedund, dat van een deel van Beenhakkers plannen alvast niets terecht kan komen. „Ik had Rijkaard achter in het centrum ge dacht", aldus de bondscoach. „Normaal was het duo Koe man-Rijkaard daar gepland, maar dat gaat dus niet door. Ik kan nog geen opstelling geven, want ik weet dit alles pas sinds zaterdag en zondag. Rijkaard nam een belangrijke plaats in en daarom kan ik niet hem zo maar plompverloren vervan gen". Beenhakker vindt wel dat deze Oosteuropese expeditie in een experimenteel licht moet worden gezien. „Na de uit schakeling door België heb ik een groep van 22 man ge maakt. In de situatie die we nu hebben is er wat ruimte voor jongens die normaal niet tot de vaste groep behoren. We kun nen eens kijken wat die op in ternationaal niveau kunnen. Helemaal een vaste ploeg kun je toch niet maken, omdat er tijdens een seizoen zich toch altijd een paar nieuwe spelers aandienen, terwijl arieren wegvallen". Problemen De plotseling ontstane proble men in de verdediging hebben Beenhakker niet in echte moeilijkheden gebracht. „Doordat ik specialisten als Spelbos, Ophot en Van de Korput, die overigens niet op een zijspoor staan, niet heb op geroepen, zit de verhouding tussen verdedigers, midden velders en aanvallers nu een beetje scheef. Daarom heb ik bijvoorbeeld Sjaak Troost ge nomen, die kan op wat meer plaatsen uit de voeten. Ik had Danny Blind van de B-groep (die vanavond in Halle tegen de DDR-leeftijdsgenoten speelt; red.) kunnen overheve len, maar dan komt hij op de bank en weten we nog niets. Drie keer Nederland speelde drie keer eerder in Leipzig tegen de DDR. In 1961 werd het 1-1. In 1967 eindigde de EK-kwalifi- catiewedstrijd in een ramp. Nederland, met Jan Mulder, Tonnie van Leeuwen en Piet de Zoete als debutanten, ver loor met 4-3 na twee keer te hebben voorgestaan. De wed strijd ging de vaderlandse voetbalgeschiedenis in als de „corner-wedstrijd", omdat de Oostduitsers na rust telkens scoorden na hoekschoppen. In 1979 won Nederland een be slissend EK-fcwalificatieduel (3-2 na een achterstand van 2- 0). Het Oostduitse elftal van nu is in wederopbouw, het begon te laat in de WK-aanloop te draaien, waardoor zelfs over winningen tegen Frankrijk, Joegoslavië en Bulgarije geen uitkomst meer konden bieden. Beenhakker wil, ondanks ex perimenten, wel winnen: „Het is per slot van rekening nog wel het Nederlands elftal dat speelt". HENK MULDER sprintgebied af. rechts Freuler en links Vander- aerden. ASCOLI Jean-Paul van Poppel heeft gisteren de vijfde etappe van Tirreno - Adriatico gewonnen. De 23-jarige wielren ner uit Tilburg won na de 187 kilometer van Civitanova naar AscqÜ de sprint van het peloton. Van Poppel, uit de formatie van Roger Swerts, liet respectievelijk de Zwitser Urs Freuler en de Belg Eric Van- deraerden (uit de ploeg-Post) achter zich. De Tilburger toverde de elite een raketsprint voor. De vedetten waren verbijsterd. Hij kwam uit het wiel van Freuler en won met een fietslengte voorsprong. „Van Poppel, wie is dat?", vroeg Freuler in Ascoli Piceno. De Zwitser toonde zich een sportief verliezer. „Eens was ik ook een onbe kende en was ik net zo goed blij met een overwin ning". Wat maakte Jean-Paul van Poppel tot een kampi- oen-finisher? Als amateur fietste de Brabander goed. Hij wekte echter niet de indruk bij de profs te kunnen doorstoten. Dat deed hij vorig jaar, zijn eerste tussen de beroepsrenners, ook niet. Van Poppel won weliswaar zes wedstrijden, vier etap pes in kleinere wedstrijden en twee criteriums, maar die vonden geen internationale weerklank. Als de groten hun sprints trokken, was Van Pop pel in 1985 allang achterop geraakt. „Geen in houd, weinig karakter", was de mening van insi ders. Flauwekul meende hij zelf. „Ik moet er ge woon meer voor doen, dan moet het lukken". Het geen hij gisteren bewees. Ludwig Wijnants kwam met een bloedende hoofdwond aan de finish na een valpartij. ASCOLI PICENO Jelle Nijdam was één van de vijf gewond geraakte renners in de vijfde etappe van de Tirreno - Adriatico. Hij werd voor een opengereten linkerarm in het zieken huis van Ascoli Piceno behandeld. Vijftien kilometer voor het einde was het licht in een tunnel bij Taverna Piccinini plotseling uitgevallen. Het peloton, dat een snelheid van zestig kilometer per uur had ontwikkeld, reed een zwart gat in. Zeker vijftig renners tuimelden over elkaar heen. Ludo Peeters, net als Nijdam van de De Italiaan Silvano Contini werd met een vermoedelijk gebroken heup in het ziekenhuis opgenomen. De Deense debutant Brian Sörensen bleek zijn stuitbeen te hebben gebroken en de Zwitser Jean-Marie Grezet had zijn bovenlip gescheurd, was enkele tan den kwijtgeraakt en had zijn neus ge broken. Van de ernstigst gewonden reed Jelle Nijdam de etappe wel uit. Hij eindigde als 136ste. tXICO-STAD Mi- tel Westphal heeft gis- en in Mexico-Stad ge- hoe vergankelijk kan zijn. De 21-jari- Vestduitser maakte vo- Ijaar in de strijd om de Jvis-beker veel indruk. zorgde er met Boris fcker voor dat de West- jtsers de eindstrijd van toernooi haalden. Ook de verloren eindstrijd titelverdediger leden deed Westphal zich spreken. Dat de ndinaviërs toch won- |t, werd hem niet kwa- genomen. Hij had ge leld voor wat hij waard 5 en dat was meer dan nig kenner aan het be- van het jaar had ge- tht. In de 1986-versie i .het Davis-beker toer- ïbi, leerde de speler uit ?s de keerzijde van de aille kennen. t door de Westduitsers tot Xochmilco" omge- iniscentrum in Mexi- tad, leed Westphal twee ferjagen, waardoor het 3-2 voor de Mexicanen werd, die nu in de volgende ronde de Verenigde Staten ontmoeten. De eerste grote domper kregen de Duitsers zaterdag. In het dubbelspel bleek Andreas Maurer andermaal een weinig geschikte mede-speler van Becker in het duel met Perez en Lavalle. Omdat Becker zoals verwacht ook met Maciel totaal geen moeite had, moest de beslis sing vallen in het duel tussen de 18-jarige jeugdkampioen van Wimbledon, Lavalle, en Westphal. Na het afbreken op de stand 10-8, 6-3, 3-6, 4-6, kon Lavalle vanaf 3-1 voor in de vijfde set gaan werken aan de triomf. Die kwam met 6-3. Coach Wilhelm Bungert sprak over zijn Mexicaanse collega Raul Ramirez als „het grootste zwijn dat er op de wereld rondloopt". Bungert kwam tot die opmerkelijke uitspraken, omdat Ramirez zich regelma tig met de umpire onderhield. De trainer van de Westduit sers, de Joegoslaaf Niki Pilic, sprak wijzer woorden. „Ons probleem is dat we maar één Becker hebben. Daarna komt een hele tijd niets. Daar moe ten we aan gaan werken". Leonardo Lavalle laat zich de huldiging met welgevallen on dergaan. Ik sta om zes uur op voor de raining, ga daarna met een leel helder hoofd een aantal studeren. Om een uur of krijg ik de neiging in laap te vallen, doe dan niets leer tot de volgende training n studeer dan opnieuw. Ik laak gewoon langere dagen an anderen, ik denk niet, dat veel studenten zijn, die al zes uur 's morgens in touw ijn. Ik begeef me ook niet in studentenleven, want de ociale contacten heb ik in het wemmen. Maar zoals Hans [roes een periode gedaan leeft, vóór het journaal van uur naar béd gaan, dat ik ook niet kunnen. Dan aak je veel te veel op zwem- gericht. Dan word je een waterplant". Voor een turnster was ik aan 'are kant, niet vet, nee, ik had aanleg om dik te vorden. Ik woog een keer 64 Eilo en toen kwam de trai- lersstaf met de mededeling, lat ik in tien dagen vier kilo noest afvallen. Lukte dat liet, dan kon ik vertrekken, •k heb me wezenloos gelijnd; zaten de andere meisjes in de eetzaal, dan lag ik met een appeltje op bed. Ik liet het di ner staan voor een zakje drop. Snoepen mocht eigenlijk niet, maar ja, als iets wordt verbo den, dan wordt de drang er naar groter. Dat is niet uit te bannen. Tamelijk ongezond, dat wel. Maar we konden dat niet laten. Bettine Vriesekoop was een keer op Papendal en die stuurden we dan naar de snoepautomaat in het hoofd gebouw. Kruipend kwam ze dan terug zodat de trainer niets zou zien". (Ex-turnster Marleen Hou- ter in de Haagsche Cou rant) „Mohammad Ali had in het begin van zijn bokscarrière veel moeite met een bepaalde tegenstander. Ali kon maar niet van de man winnen, vooral door diens razendsnel le rechtse hoek. Op een gege ven moment ontdekte Ali dat in de nek van zijn tegenstan der een zenuwtrek zichtbaar werd gelanceerd. Ali maakte van die waarneming gebruik en won. Door dynamische trainingsmethoden, waarin spelsituaties zo reëel mogelijk worden gemaakt, kan de sporter zijn waarneming ver beteren". (Sportwetenschapper Rei- noud Bootsma in Trouw) „Vooral in de sportieve suc cesjaren werd over AZ '67 al tijd gesproken als de club van de briljantjes en de club van de bontmantels. We hebben ooit eens iets gedaan voor de Klaas Molenaar van "de spelers. Dat werd in de publiciteit breed uitgemeten. Wat kan ik daar verder aan doen? Op een ge geven moment kwamen we zelfs boven Ajax en Feyen- noord uit. Dat riep jaloezie op. Als je niets hebt en je krijgt iets dan mag dat blijkbaar niet in Nederland. Maar dat beschouw ik allemaal als bij zaak. Wie mijn achtergrond kent, weet dat ik niet in weel de ben opgegroeid. Mijn broer en ik zijn met niets begonnen. Ik ben zelfs nu nog zuinig op de centen. Want ik weet dat ze eerst verdiend moeten worden". (Geldschieter Klaas Mole naar van AZ '67 in NRC/Handelsblad) „Daarna kwam die Van den Wall Bake, die de zaken voor Van Benthem regelt. Eerst kwam hij niet opdagen op de dag dat we de afspraak had den, daar heb ik een bloedhe kel aan. Hij vroeg 25.000 gul den voor Van Benthem. Dat is die grap me niet waard, zei ik. Toen is Evert zelf gekomen, buiten Van den Wall Bake om, met zijn masseur, Jaap Nasette. Evert vroeg ook 25.000 gulden. Ik zei dat ik hem wel 25.000 gulden wilde betalen, maar dan over twee iaar met een clausule dat als hij één van de vier grote wed strijden, waaronder de Elfste dentocht, zou winnen ik hem het hele bedrag zou betalen". En: „Ik heb tegen Evert van Benthem gezegd dat hij nu zo veel mogelijk moet pakken. Ik las van die Van den Wall Bake dat hij weer allerlei winkels zal moeten openen, is niet goed. Ik heb en weer kan rijden dan tien keer voor hetzelfde totaalbe drag. Donderdag zat hij in de 1-2-3 lottoshow van Ted de Braak. Dat heeft hij goed ge- daan, daarvoor kreeg hij van de KRO 15.000 gulden. Hoor den jullie trouwens wat voor applaus hij kreeg in vergelij king met Vergeer? En zater dagavond Rur, bij Jan Lenfe- rink, heeft hij ook goed ge daan, daarvoor krijg hij van Vrij Nederland) „Er zijn trainers die echt een punt meer uit een wedstrijd halen dan een andere trainer. Vaclav Jezek, Vujadin Bos- kov, Rinus Michels, Jan Zwartkruis, Kees Rijvers, George Knobel, dat zijn men sen die hun vak beheersen, zij hebben meer dan de huidige trainers. Ik heb altijd tegen mijn bestuur gezegd dat Feye- noord van de trainer moest leren, dat levert punten op. Wanneer de trainer van Fey- enoord leert, lost het de club punten. Een topclub moet een trainer hebben, die punten pakt. Ik begrijp nooit dat een hulptrainer wordt aangesteld als hoofdtrainer, dat is onlo gisch. Toen Aad van der Laan bestuurslid werd wilde hij Han Berger als trainer, dat kwam omdat hij geen erva ring had. Wanneer Rinus Mi chels of Kees Rijvers alleen op Nederland-België hadden gestaan, waren we naar Mexi co gegaan. In de top moet je met ervaren trainers werken, jonge trainers kosten punten. Dat is logisch, Han Berger en Leo Beenhakker moeten nog leren". (Oud-voetbalmanager Peter Stephan in VI) Collard niet mee naar trainingskamp HEERENVEEN Tony Col lard gaat vandaag niet mee met de Nederlandse ijshockey- selectie naar het trainings kamp in Grefrath (West- -Duitsland). Volgens dokter Frank Baarveld van de Neder landse IJshockey Bond (NIJB) is de aanvaller nog niet vol doende hersteld van een ope ratie aan de rechterknie. „Het zal een haastklus worden Col lard fit te krijgen voor de strijd om het wereldkampioen schap", vertelde Baarveld gis teravond, nadat hij de knie van Collard had onderzocht. De selectie verblijft een week in Grefrath, voordat de we reldtitelstrijd voor B-landen in Eindhoven begint. In overleg met het Sport Medisch Advies centrum te Heerenveen heeft Baarveld een programma sa mengesteld voor de revalide rende Collard. Indien het her stel voorspoedig verloopt, is er een kleine kans, dat de aan valler later in de week alsnog naar Grefrath afreist. BLOEMENDAAL Het toernooi om de wereltitel in het bandstoten, wordt niet van 20 tot en met 23 maart in Bloemendaal gehouden. Het verbod van de Europe se biljartbond (CEB) de Belgen Raymond Ceulemans en Ludo Dielis aan het titeltoernooi deel te laten ne men, bracht de wereldfederatie (UMB) tot het besluit de toernooi in Bloemendaal niet als wereldkampioen schap te erkennen. Deze gang van zaken noopte de organisatie het evenement terug te geven aan de Nederlandse biljartbond. Pogingen van voorzit ter Jan Lageweg van de KNBB en van de wethouder van sport zaken Piet van der Ham van de gemeente Bloemendaal, een op lossing te zoeken voor de problemen tussen de wereldbond, de Europese bond en de associatie van beroepsspelers (WBA) van de Zwitser Bayer, haalden niets uit. Het toernooi in Bloemen daal had luister bij moeten zetten aan het 75-jarig bestaan zowel de KNBB als de biljartvereniging in Bloemendaal. De problemen die de organisatie noopten tot het teruggeven van het wereldkampioenschap aan de Koninklijke Nederlandse Bil jartbond (KNBB), vinden hun grondslag in het oprichten van de World Biljart Association (WBA). Op initiatief van de Zwitser Bayer, werd een organisatie in het leven geroepen voor beroeps spelers. Het oprichten van de WBA zorgde voor grote proble men bij de UMB en CEB. Zij voelden weinig voor een organisa tie voor profs buiten de reguliere kanalen om. De problemen tussen de WBA, UMB en CEB escaleerden in de laatste weken. Oorzaak was het besluit van de Europese bond de Belgen Ray mond Ceulemans en Ludo Dielis uit te sluiten van het wereld kampioenschap in Bloemendaal wegens hun lidmaatschap van de WBA. SPORTVRAGEN Lotto 10: eerste prijs: 2 x f. 197.026,00, tweede: 6 x f. 25.000,00, derde: 151 x f. 1.040,60, vierde: 6627 x f. 23,70, vijfde: 85.762 x f. 5x00. Cijferspel 10: eerste prijs: 1 winnaar, tweede: geen win naar, derde: 18 x, vierde 239 x, vijfde 2165 x (vaste prij zen). Toto 10: eerste prijs: 73 x f. 284,10, tweede: 963 x f. 14,20, derde: 5685 x f. 6,00. Toto-gelijk 10: eerste prijs: geen winnaar, tweede: 2 x f. 226,40, derde: 72 x f. 31,40, vierde: 1261 x f. 2,80. /sportuitslagen VOLLEYBAL Eredivisie dames Olympus - Lycurgus 3-0 (15-3, 15-7, 15-7) TENNIS Davis-beker Wereldgroep eerste ronde Italië - Paraguay 4-1: Cancellotti - Chapacu 6-4, 6-2, 6-1, Panatta - Pec- ci 4-6, 11-9, 9-7, 10-8, Ocleppo/Pa- natta - Pecci/Gonzales 6-4. 1-6, 4-6, 5-7, Panatta - Chapacu 6-3, 7-5, 6-3, Cancellotti - Pecci 7-5, 0-1 Pecci geeft op. Mexico - West-Duitsland 3-2: Lavalle - Becker 3-6, 2-6, 4-6, Maciel - West phal 7-5, 6-0, 6-2, Perez/Lavalle - Becker/Maurer 3-6, 6-1, 7-5, 3-6, 6-4, Maciel - Becker 3-6, 1-6, 1-6, Lavalle - Westphal 8-10, 3-6, 6-3, 6-4, 6-3. WIELRENNEN Tirreno - Adriatico Vijfde etappe: 1. Van Poppel (Ned) 187 kilometer van Civitanova naar Ascoli in 5 uur 5 minuten 10 secon den; 2. Freuler (Zwi); 3. Vanderaerden Chesini (Ita); 9. Cavallo (Ita); 10. Wij nants (Bel); 22. Lubberding; 25. Lam- merts; 41. Van der Velde; 42. Van Vliet; 45. Zoetemelk; 48. Poels; 52. Knetemann; 82. Rooks 84. Bogers; 90. Velscholten 100. Van Wijk; 109. negraaf op 14.37; 136. Nijdam z.t.; 137. Van der Poel z.t.; 139. Ducrot z.t.; 148. Slendebroek op 18.47; 155. A. van Houwelingen z.t.; 163. J. van Houwelingen z.t.; Algemeen klassement: 1. Rabottini 21 uur en 16 minuten en 10 secon den; 2. Caroli (Ita) op 2.26; 3. Lavain- ne (Fra) op 2.34; 4. Rooks op 2.37; 5. Da Silva op 2.43; 6. Palmiro Mascla- relli (Ita) op 2.50; 7. Saronni op 2.54; 8. Van Vliet op 2.57; 9. Petito (Ita) op 3.26; 27. Veldscholten op 3.31; 30. Emonds op 4.00; 38. Poels op 4.40; 42. Khetemann op 5.16; 57. Lammer- tink op 7.44; 60. Van Wijk op 8.00; 61. Kuiper op 8.03; 74. Kemp op 11.01; 103. Lubberding op 1.7.03; 110. Van Poppel op 18.38; 118. Du crot op 19.30; 127. Lammerts op 21.05; 128. Hanegraaf op 21.34; 129. Bogers op 22.05; 136. Van der Poel op 26.34; 143. Nijdam op 31.38; 144. Houwelingen op 32.42; 150. VOETBAL Bulgaarse competitie Lokomotiv Sofia - Vratsa 4-1 (1-0), Sredets - Etur 2-0 (1-0), Dounav - Slavia 0-1 (0-0), Pirin - Trakia 0-0, Sli- ven - Vitosja 1-1 (0-0), Lokomotiv Plovdiv - Tsjerno More 3-2 (3-1), Aka- demik - Spartak Pleven 4-1 (2-0). Spartak Varna - Beroe 1-1 (0-0). Stand 1. Beroe 33 punten, 2. T'Bkia 31, 3. Slavia 28.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 9