Navo- lidmaatschap Span je hangt aan een zijden draad i ,Kop gaat laar de kroon steken Bestseller dochter kwetst Ronald en Nancy Reagan Clin t Eastwood verstoort rust in stadje Carmel Rellen kost leven zestien zwarten T19f JITENLAND CeidócSoirtant DINSDAG 11 MAART 1986 PAGINA 5 eidweiler inoemd tot ibinetschef RAMARIBO Henk Heid- Ier. ex-ambassadeur in Den ig, wordt de nieuwe kabinet- tl van de Surinaamse leger- er Desi Bouterse. Hij wordt opvolger van Henk Herren- g, die minister van buiten- dse zaken is geworden. Heid- [er was de laatste Surinaam- smbassadeur in Nederland, rdat de vertegenwoordiging Suriname werd terugge- cht tot het niveau van zaak- jstigde Heidweiler wordt r waarnemers beschouwd als gematigde figuur. Rel in congres Cheroetpartij TEL AVIV Het congres van de Israëlische Cheroetpartij, de grootste binnen de rechtse coa litiepartner Likoed is gisteren uitgelopen op een rel. De partij moet een opvolger kiezen voor de stichter en voorzitter van Menachim Begin. Aanhangers van David Levi, de huidige minister van woningbouw en rivaal van tegen-kandidaat, Shamir van buitenlandse za ken, gooiden tafels omver en en slingerden microfoons weg. Shamir moet in oktober het premierschap van Peres over nemen. Dorpen bedolven onder modderlaag LIMA Bij overstromingen ten oosten van de Peruaanse hoofdstad Lima zijn onge veer veertig mensen omge komen onder een lawine van modder en stenen. Vier dor pen werden onder de mod derstroom bedolven. Tiental len gezinnen worden nog vermist en zeker driehon derd mensen zijn dakloos ge raakt. De zware regenval van de afgelopen weken heeft in het Andesgebied in totaal zeker 50.000 mensen getroffen, vooral in het grensgebied met Bolivia. Bemiddelaar wacht op contact met ontvoerders (Vervolg van voorpagina) BEIROET De Franse bemiddelaar Razah Raad die in Libanon is om te pro beren een aantal Fransen die zijn ont voerd door de islamitische Jihad vrij te krijgen, wachtte vanmorgen in een hotel in Beiroet op contact met de ontvoer ders. Raad hoopt verdere slachtingen te kunnen voorkomen, daarmee aangevend dat hij geloof hecht aan de bewering van de Jihad dat Seurat gedood is. Vorig jaar voerde de in Libanon ge boren hartspecialist ook al overleg met de sji'i- tische ontvoerders tijdens drie bezoeken aan Libanon. Hij hoopt dat de ontvoerders vandaag contact met hem opnemen. „Ik wil ze bij hun positie ven brengen", zei Raad. „Niets rechtvaardigt deze moorden en ze zullen niets opleveren Kort na de bezorging van de foto's van Seurat bij een westers persbureau in Beiroet liet het Franse ministerie van buitenlandse zaken we ten dat het zou proberen na te gaan of de 37-ja- rige Franse socioloog inderdaad gedood is. De Jihad stelde dat de drie zwartwitfoto's bedoeld waren „om de scepsis over de ernst van onze eerdere verklaring weg te nemen". Een foto toont het hoofd en het ontblote bovenlijf van de gijzelaar met half gesloten ogen. De tweede toont een in dekens gewikkeld lichaam in een kist en de derde een gesloten kist met een kruis op de deksel. Op de eerste foto zijn geen teke nen van verwondingen te zien en het was niet met zekerheid te zeggen of de man inderdaad dood was. Vrienden bevestigden wel dat het in derdaad Seurat was. Polen al maanden in hongerstaking WARSCHAU Poolse gevan geniswoordvoerders hebben gisteren toegegeven dat vier leden van de verboden vak bond Solidariteit al maanden in hongerstaking zijn. Zij ont kenden echter dat de vier in levensgevaar verkeren. De vier worden volgens Solidari teit kunstmatig gevoed. Bo vendien meldt de vakbond dat het waarschijnlijk acht hon gerstakers betreft in plaats van vier. De stakers eisen de status van politiek gevangene en twee van hen willen vrijla ting om zieke ouders te kun nen onderhouden. Politici willen stop kernproeven ATHENE In een brief aan president Reagan en partijse cretaris Gorbatsjov hebben zes prominente politici aangedron gen op het staken van alle kernproeven tot de volgende topontmoeting tussen de beide supermogendheden. Tot.de zes initiatiefnemers behoort de premier van Zweden, Olof Palme: hij tekende de brief een paar uur voor zijn dood. De politici onder wie Rajiv Gandhi, Julius Nyerere en Pa- pandreou menen dat het stop pen van de proeven door de wereld zou worden gezien als een teken van goede wil. (Van onze correspondent Gerard Kessels) (Van onze correspondent Paul van der Voort) BARCELONA Een dag voor het omstreden Na- vo-referendum in Spanje is volgens praktisch alle opiniepeilingen een klei ne meerderheid van de bevolking nog steeds te gen het Navo-lidmaat- schap. Ondertussen groeit de span ning rond het referendum. In het hele land wordt bijvoor beeld fel gediscussieerd tussen voor- en tegenstanders van het Navo-lidmaatschap. Een deel van die spanning wordt veroorzaakt doordat de Navo-kwestie sterk met de partijpolitiek is vermengd. Veel Kiezers weten nauwe lijks op wat, wie en waarom er wordt gestemd. Zo heeft de grootste oppositie partij de conservatieve Ali- anza Popular haar kiezers opgeroepen om morgen niet te gaan stemmen. Toch is de AP wel degelijk voorstander van het Navo-lidmaatschap. Deze merkwaardige opstelling is te verklaren. Om te begin nen zijn de conservatieven het niet eens met de vraag in het referendum. De regering vraagt aan het volk niet of zij voor of tegen de Navo is. maar of zij het wel of niet eens is met het defensiebeleid van Gonzalez. De premier wil Spanje in de >or- en tegenstanders van het Spaanse lidmaatschap van de Navo houden, maar wel met avo voeren nog steeds campagne. In Madrid werden kinderen drie voorwaarden; dat de igeschakeld die de bevolking hun „nee" meedeelden. Noordamerikaanse militaire aanwezigheid in Spanje ver minderd wordt; dat er in Spanje nooit kernwapens zul len worden opgeslagen en dat zijn land niet zal toetreden tot het militaire structuur van de Navo. De kiezers wordt gevraagd of zij het met dit voorstel eens zijn. Uiteraard zijn veel AP- -kiezers dat niet. Zij vinden dat Spanje volledig toe moet treden tot het bondgenoot schap, inclusief de militaire structuur. Het tweede motief van de conservatieven is duidelijk partijpolitiek van aard. Deze Rartij is niet van plan om met aar stemmen bij te dragen aan een overwinning van de premier. Het politieke prestige van Gonzalez zal immers enorm toenemen als zijn standpunt de meerderheid haalt. Een deel van de Navo-voorstan- ders stemt morgen daarom paradoxaal genoeg „tegen" het lidmaatschap. Veel socialisten zijn tegen de Navo. Maar tegen de Navo stemmen betekent tegen pre mier Gonzalez stemmen. En dat doet veel socialisten pijn aan het hart. De schrijnende paradox tus sen hart en verstand dwingt ook in het socialistische kamp veel kiezers tot een merk waardig stemgedrag, zij „voe len" nee, maar stemmen ja. Door al deze verwarring is het helemaal niet vreemd dat bijna een kwart van de kie zers haar standpunt nog niet heeft bepaald. Het eindresultaat is onmoge lijk te voorspellen. Veel socia listen zullen op het uur van de waarheid alsnog besluiten om in godsnaam toch maar het vertrouwen te geven aan de premier. En ook veel rechtse stemont- houders bedenken zich wel licht op het laatste ogenblik. AP-leider Fraga heeft zelfs al verklaard dat „tegen de Navo stemmen nog veel erger is dan met een ja-stem steun te geven aan het defensiepakket van de socialistische pre mier". De strijd is dus nog lang niet beslist. Ondanks alle anders luidende opiniepeilingen is het heel goed mogelijk dat het pro-Navo-standpunt alsnog de meerderheid haalt. Bovendien is ook nog lang niet duidelijk wat er in Spanje gebeurt, als het pro-Navo-s tandpunt van Gonzalez ver slagen wordt. De premier ver zekert dat hij zal handelen naar de wens van het volk. Maar dat is een cryptische formule die op verschillende manieren kan worden uitge legd. Gonzalez onthulde on langs de hoofdlijnen van een ontsnappingstaktiek waarmee hij zijn gezicht redt én Spanje in de Navo houdt. „Als wij het referendum ver liezen zal ik aan het parle ment toestemming vragen om uit de Navo te treden. Maar", en hier zit de politieke truc „u begrijpt wel dat het par lement met zo'n verzoek pro blemen krijgt. Want praktisch het volledige parlement heeft een motie aangenomen voor het Navo-lidmaatschap". Zweden herdenkt Palme De vrouw van de vermoorde Zweedse premier Olof Palme, Lisbet woonde gisteren in het parlement een herdenkingsbijeenkomst bij. Zij wordt geflankeerd door twee van haar drie zonen. In totaal hebben acht miljoen Zweden een minuut stilte in acht genomen. Het plein in Stockholm waar het drama plaatsvond werd opnieuw bezaaid met rode rozen. JOHANNESBURG De poli tie heeft bij twee botsingen in een afgelegen thuisland zeven zwarten doodgeschoten. Vijf van hen werden gedood toen zij een begrafenis wilden bij wonen, maar daarvoor van de politie geen toestemming kre gen. Toen een handgemeen ontstond opende de politie het vuur. Tijdens onderlinge stam mentwisten zijn nog eens ne gen mensen om het leven ge komen, aldus de politie. De Zuidafrikaanse regering twijfelt nog aan het uitwijzen van een Amerikaanse televi sieploeg, die opnamen zou hebben gemaakt van een be grafenisplechtigheid in verbo den gebied. De drie verslagge vers hebben vandaag opnieuw een ontmoeting gehad met de minister Stoffel van binnen landse zaken. bondskanselier Helmut Kohl is Biedenkopf als een phoenix uit zijn as herrezen en hij kan DNN Geen politicus he, de Bondskanselier ook de Bondsrepubliek is er knap lastig gaan maken. Kohl afgelopen jaren in ge- heeft immers systematisch ge- aagd zo'n come-back te probeerd de Kop naar de poli- aken als Kurt Bieden- tieke anonimieit te verbannen Mr» it-rmaar de tijd van Biedenkopfs ..De kleine profes- revanche Jlijkt gekomen. De r Of „de Kop zoals hij Vijandschap dateert uit de ja- et een mengeling van ren zeventig, toen de CDU in wondering en ironie ge- de oppositie was en Bieden- >emd wordt, is vanuit k°pf oppositie-leider Kohl Pt niets ontrukt tot een verweet Êeen alternatieven te i niets opgeruKt tot een hebben voor het regeringsbe- in de topposities in de van socialist Schmidt. instendemocratische DU. Als nieuwe voorzit- van Nordrheinland- itestfalen vertegenwoor- gt Biedenkopf in de toe- omst op CDU-congressen jna veertig procent van stemmen. Kohl heeft hem dat nooit ver geven. eer tot ongenoegen Biedenkopf werd weggewerkt als voorzitter van het district Rheinland. Om een einde te maken aan verdeeldheid bin nen de CDU stelde de Kop voor Rheinland en Westfalen te bundelen. Kohl zag de bui van al hangen. Om te voorkomen dat Biedenkopf het nieuwe' machtige district zou gaan aanvoeren, probeerde hij de populaire minister van sociale zaken Norbert Blum naar vo ren te schuiven als kandidaat- -voorzitter. Deze weigerde. Toen zette Kohl zijn kaarten op Putzhofen, maar die bracht door een aantal blunders zijn kansen om zeep. Om Bieden kopf kon toen niemand meer heen. Biedenkopf heeft al laten we ten dat hij naar Bonn wil. Als Kohl de verkiezingen wint, zal hij waarschijnlijk een minis terspost opeisen. Voor Bieden kopf, die voor elk probleem een oplossing bij de hand heeft, zal de wraak zoet zijn als hij Kohl, die van alles maar een beetje afweet, aan de kabinetstafel college kan ge ven. Kohl zal weinig vreugde beleven aan de komst van de Kop. MIDJE VERHOLEN EN HET KNETTERCARTER J j1. /'it OC Toen smidje Verholen die avond uit de kens maar plichtmatig met een niet erg geïnte- rote stad Gravendrecht was thuisgekomen ntstak hij allereerst een gezellig vuurtje in de pen haard. Het was namelijk een kille zomera- resseerd: „O ja...?? Erg leuk zeg..." Maar de pientere Kareltje had dat wel door en daarom zei hij: „Luister eens, baas. Ik merk wel, dat >nd en in zo'n geval kan een mens een vuurtje mijn verhalen U helemaal niet interesseren, est gebruiken. Vervolgens legde hij zijn lichte- Maar interesseert U zich dan misschien wél voor ik knikkebollende hoofd op zijn arm neer en het feit, dat ze daar bij de Forticar een machtig egon hij dromerig te soezen over de moeilijk- mieters en denderend knal oud wagentje te eden aangaande de kabinetsformatie. Kareltje koop hebben? Een twee-cylinder Cnotsmobil uit netter zat tegenover hem en vertelde honderd- 1902!" En jawel..., toen was de belangstelling it over wat hij die middag allemaal had uitge- van de smid ineens voor de volle honderd pro- oerd. Hij gaf een nauwkeurig verslag van de cent gewekt. „Kareltje!" riep hij (achend uit. „Je etpartij in de broodjeswinkel en van het be oek aan Sol Davidson's antiekzaakje. Vervol- ens vertelde hij ook nog enige interessante bij- bent een reuzevent! Wat je me hier vertelt is be langrijk genoeg om het meteen ook maar even aan Thomas en Bernard te gaan vertellen, want onderheden aangaande sloop- en technische die hadden toch zó op mijn oude autootje gere- andelmaatschappij Forticar, maar eerlijk ge- kend..." En smidje Verholen voegde de daad egd, de smid luisterde er niet erg naar, want bij het woord. Nog geen vijf minuten later kwam a.... 'die kabinetsformatiedie was héél wat de machtige villa al in zicht. De schatrijke villa, lelangrijker dan de lichamelijke omvang van waarin de ouders van Thomas van Everdinge een zekere Bram Buikjes, die zijp werk had in woonachtig waren oods AEn daarom antwoordde de smid tel- (ADVERTENTIE) WASHINGTON De meeste ouders zouden opgetogen zijn. Stel je voor, het boek van je dochter vliegt omhoog in de bestsellerlijst, zijzelf holt van tv-show naar tv-show en is uitgebreid te bewonderen op de voorplaat van de weekbla den. De 33-jarige Patti Davis is echter niet zomaar een kind van zomaar wat ouders. Ze is de „eerste dochter" van de Verenigde Staten van Ameri ka en pa en ma zijn absoluut niet te spreken over haar suc ces. Het boek, „Thuisfront" dat Patti onder de meisjesnaam van haar moeder, Davis, ge schreven heeft, ligt ongeopend op het nachtkastje van moeder Nancy Reagan. De president, die zich wat toleranter heeft opgesteld, heeft er even door heen gebladerd. Beiden voelen zich naar verluidt „diep ge kwetst". Patti Davis deelt vanaf pagina één venijnige steken onder water uit. Het boek begint met de benoeming van Robert Canfield, een Reagan-achtige figuur, tot president van de VS. De vrouw aan zijn zij wordt- afgeschilderd als een nuffige moeder, die zich uit sluitend bezig houdt met uiter lijkheden en haar vriendinnen wil imponeren met het Witte Huis. Vader Canfield is een enigzins afwezige man, die ge regeld de Reader's Digest raadpleegt over uiteenlopende zaken zoals de oorlog in Viet nam en de strijd tegen verdo vende middelen. Het Witte Huis hult zich officieel in stil zwijgen, maar een woordvoer der vraagt zich af: „Zou jij soms niet gekwetst zijn, wan neer je kind zoiets schreef?" ALEX BRUMMER Copyright The Guardian REVOLVERHELD VOERT CAMPAGNE VOOR BURGEMEESTERSCHAP CARMEL De inwoners noemen hun dorp bij voor keur Carmel aan Zee. Ne onreclame, snackbars, auto sloperijen en gebouwen ho ger dan acht meter zijn ver boden om het rustige ka rakter van de stad te bewa ren. Ook begrafenisonder nemers en begraafplaatsen worden geweerd en er staat een boete op het eten van ijsjes op straat en frisbee- gooien in het park. Er is een verbod op kunstgalerijen en volgens gemeenteverorde ning 639-2 moeten vrou wen, die hoge hakken wen sen te dragen, een verkla ring tekenen waarin ze be loven geen compensatie voor een verzwikte enkel te zullen zoeken. Dit Californische stadje is de onwaarschijnlijke woon plaats van Clint Eastwood, de „Dirty Harry" van het witte doek. Hij is eigenaar van een goedlopend restau rant dat de naam „De adem van de veelvraat" draagt. Clint Eastwood heeft zich bovendien in de strijd om het burgemeesterschap van Carmel gemengd en wil de stad in een veilig toe vluchtsoord voor frisbee- gooiers, ijsjes-eters, hogere gebouwen en begrafenison dernemers veranderen. Die paar keer dat hij zich aan de kiezers liet, heeft de kandidaat met de staalbau- we ogen zijn witte-doek af komst niet verloochend en dus maar weinig gezegd. Hij heeft zich nooit zo bemoeid met de dorpelingen en van politieke tegenstanders al heel wat te horen gekregen over het feit dat hij een ge heim telefoonnummer heeft. De zittende burgemeester, de ietwat betweterige Char lotte Townsend, laat geen kans voorbij gaan om er op te wijzen dat zij wel gewoon in het telefoonboek staat. Iedereen mag haar bellen. Kiezers kunnen ook ge woon even langskomen in de t-shirt winkel van kan didaat Paul Laub. De vierde kandidaat, Tim Grady, is een bebaarde hippie, die een baantje als afwasser heeft en geen telefoon bezit. Het is een wonder dat de pers hen nog niet als „the Good, the Bad and the Ugly" afschildert. Het openbaar maken van de financiële campagne-cijfers heeft de speculaties over Eastwoods politieke ambi ties nog eens extra aange wakkerd. Tot nu toe heeft hij veel meer aan de cam pagne uitgegeven dan bij voorbeeld Townsend. Die heeft 1720 dollar (4000 gul den) in kas maar nog niets uitgegeven. Laub heeft nog zestig gulden en Grady heeft geen cent. Revolverheid Clint East wood zal er ondanks al zijn geld en zijn bekendheid een hele dobber aan hebben om burgmeester van het Ameri kaanse dorpje Carmel te worden. Eastwood, producent en ster van tientallen kassuccessen en veelvoudig miljonair, heeft daarentegen al 60.000 gulden uitgegeven aan twee opinie-onderzoeken om zijn kansen te peilen. Hij gelooft dat hij in zijn nieuwe, zij het wat ongewone rol als burgevader, de gewone bur gers en de zakenlieden van Carmel met elkaar zal kun nen verzoenen. De 55-jarige Eastwood heeft beloofd regelmatig de ge meenteraadsvergaderingen bij te wonen. Een aanhan ger van Townsend: „Kan je het je voorstellen, een Dirty Harry die elke week discus sieert over de hoogte van een hek?" De Republikeinse vrouwen- club van Carmel hield on langs een lunch om het be gin van Eastwoods campag ne te vieren. 250 Dames staarden verrukt naar hun kandidaat terwijl deze in vastberaden termen sprak over de noodzaak openbare toiletten in het park te in stalleren. Daarna deelde hij dertig mi nuten lang handtekeningen uit. De grote klap kwam even later. Op zijn vraag hoeveel van de dames in woner waren van Carmel, staken maar twintig vrou wen hun hand op, die niet eens allemaal ingeschreven stonden. „Carmel is een van de mooiste plaatsen in de VS", aldus een inwoner. „Maar het is waarschijnlijk mak kelijker burgemeester van New York te worden, dan burgemeester van Carmel". Dat mag misschien zo zijn, maar de Ruiter zonder Naam heeft al meer steden in het Westen aan zijn wil onderworpen.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 5