Brother AX10,een handig type. Van 799-voor599- Mooi gecomponeerde terugblik op oorlog ^&eenclomkdc buurt? Holland Festival presenteert voorlopig (Frans) programma i\ at VROOMS DREESMANN KUNST/ BOEKEN CcidocSouomit DINSDAG 11 MAART 1986 PAGINA 16 IA] „Als je niet kunt lezen, dan sta je in de hoek. Dan blijft de hele wereld één groot gesloten bock", dichtte Mies Bouhuys eens voor de kindermusical „Een broodje boek". Dat was een vorige Boekenweek. We zijn inmiddels aan een nieuwe toe. Een fenomeen dat nog al tijd in stand gehouden wordt door de CPNB (Collectieve Pro panda van het Nederlandse Boek) die aan de record-oplaag van het boekenweekgeschenk (Marga Minco's „De glazen brug" in 460.000 exemplaren") een positief verwachtingspa troon voor het boekwezen ont leent. Niks crisis, roept de CPNB en prolongeert haar mot to op deuren, glazen en plastic tasjes: „Van boeken krijg je nooit genoeg". Vanavond opent de Boeken week met het traditionele Boe kenbal, weer in Carré Amster dam en ditmaal versierd door leerlingen van de Rietveld-aca demie in „Bloedrood Romantis me". Flitsen ervan zijn op 12 maart te zien Boudewijn Biich tv-programma (Vara, 17.45 uur). Vanaf morgen zwermen schrijvers weer uit om hunP handtekeningen te zetten. Den arp Haag heeft de schrijvcrscara- vaan, onder de hoede van Bzztöh, te gast in „Eindstation M je Boekenmarkt" in het Centraal 'roegi Station. Op 14, 15, en 16 maart3r Van boeken krijg je nooit ge- noeg. Een pagina om het te be-f^. z wijzen. hel Adriaan van Dis' fi jnzinnige unie in Atrecht De Bijenkorf pleegt rond de boekenweek (het warenhuis heeft maart zelfs tot „boeken maand" gepromoveerd en waarom niet, als de CPNB zegt dat je van boeken nooit genoeg krijgt?) met een eigen „ge schenkboekje" (niet helemaal gratis, maar een kop koffie met gebak in hetzelfde waren huis is duurder) te komen. Het werd op verzoek geschreven door Adriaan van Dis, journa list en sinds 1984 - met het succesvolle „Nathan Sid" - ook auteur. Het is even fijnzinnige als flinterdunne novelle ge worden: „De rat van Arras". „Alles in dit verhaal is waar gebpurd" staat voorin, „na men. personen en feiten stem men niet met de werkelijkheid overeen". De ik-figuur in de 52 z bladzijden, die tezamen waarschijnlijk net wat meer zouden vullen dan een volle tekstpagina in de krant, is een journalist die voor zijn krant bij een hypnose-sessie aanwe zig is, waar een charlatan-ach- tige figuur zijn publiek tegen betaling contact met hun ver leden aanpraat. De journalist is een „ongelovige" in sessie- land. maar krijgt niettemin een binding met een oudere dame die iets in hem herkent, en hem later via brieven van Adriaan vanDis haar angstdromen kond doet. Twee dingen vallen daarin sa men: haar jappenkampverle den in Indonesië en dromen over een vorig bestaan in het middeleeuwse Arras. Daar:; Ratten, onderaardse crypten en veel vluchten. Beide ver trekken naar Arras en daar ontstaat een subtiele binding, een kleine Unie van Atrecht. Klopt het met dat yorige be staan? De ontdekkingreis wordt een bevrijdingsproces voor de vrouw. Zij wordt „ge nezen", maar de journalist wordt met de twijfel opgeza deld. Dat subtiele proces van osmose wordt door Van Dis getekend met het zachte krijt van mede dogen en groeiend.begrip. Een erg aardig boekje. Adriaan van Dis: „De rat van Arras", Bijenkorf, f 3,95. BOEKENWEEKGESCHENK DE GLAZEN BRUG Niet alleen de sobere, maar o zo welsprekende taal van Marga Minco doet weldadig aan in haar „De glazen brug", uitgegeven als boe kenweekgeschenk, maar ook de afstand die zij opwerpt tussen haar hoofdpersoon Stella/Maria Roselier en het onderwerp, de overleving van de afgelopen wereldoor log door een joods meisje. Hoewel het verhaal zich bij na geheel afspeelt tijdens de oorlog, gaat het daar niet zo over, maar meer over de persoonlijke verwerking van het feit dat het joodse meisje Stella het persoonsbewijs krijgt dat op naam staat van Maria Roselier; een écht per soonsbewijs, na de niet zo beste vervalsingen die zij eerder kreeg. Juist omdat de eerder uitge reikte persoonsbewijzen niet zo best waren, krijgt het ech te relief; het gaat leven voor Stella, die niet alleen zo veel mogelijk Maria Roselier moet worden, maar zich ook voor haar gaat interesseren. Wie was ze, wat deed ze, is ze overleden? Wat waren de omstandigheden? Voor deze vraag verrassend wordt beantwoord, neemt de schrijfster de lezer mee naar het klimaat van joodse Ne derlanders aar. het begin van de oorlog waarin angst over heerst. Het meisje Stella ont komt aan deportatie door in stinctief een vluchtroute naar het dak van haar huis te volgen, terwijl haar ouders worden opgepakt. Dan trekt zij van onderduikadres naar onderduikadres. Marga Min co legt dit als op afstand vast, onderkoeld en beschrijvend. Stella bezit vrijwel niets meer dan een oude reistas en ook die raakt zij kwijt. De eenzaamheid van het meisje dringt uitstekend door, de eenzaamheid van iemand die niets anders dan het leven te verliezen heeft en zelfs daar geen angst voor lijkt te heb ben. Haar vlucht is zakelijk en instinctief, tot zij een tweede gestalte krijgt, die van de onbekende Maria Ro selier. Het tweede deel van de ver telling speelt zich af na de oorlog, wanneer Stella/Maria op zoek gaat naar het onbe kende meisje, van wie enke le gegevens worden ver strekt door een huisarts. Maar dan kan Stella met zoe ken ophouden en zelfs een foto van Maria wil zij niet meer zien; liever behoudt zij het beeld van de onbekende, zoals zij dat eigenhandig heeft opgebouwd om te kun nen overleven. De titel van de vertelling „De glazen brug" slaat op de uitdrukking „op het glazen bruggetje te zijn geweest", hetgeen betekent dat men in doodsgevaar is geweest. Dit beeld komt enkele malen in de korte roman voor, wan neer Stella haar vader volgt, niet over, maar tot op een glazen brug. Hetgeen bete kent dat Stella haar vader niet tot in de dood heeft ge volgd - maar wel tot heel ver. Deze beschrijving van Minco komt fragmentarisch over, als een verwaaide, ang stige en zich herhalende her innering. En deze verwoor ding van gevoel, samen met de speurtocht naar het onbe kende meisje en de wijze van overleving tijdens de oorlog, maakt dat „De glazen brug" in de eerste plaats een opval lend mooi gecomponeerd werk kon worden, met veel in woorden vertaalde gevoel selementen. Waardoor de be tekenis van het werk een diepe glans krijgt, over de feitelijkheden heen. FRITS BROMBERG Marga Minco: De glazen brug. Uitg. CPNB als Boe- kcnwqcckgeschenk, gratis bij aanschaf van 19,50 aan bocckcn. „V ARA's" Betty van der Laan overleden HILVERSUM Op 71-jarige leef tijd is afgelopen weekeinde oud VARA-radio-omroepster Betty van der Laan overleden. „Zij was een van de omroepsters die het typi sche VARA-geluid naar buiten konden brengen", aldus een woord voerster van de VARA. Haar hoofdtaak, het omroepen van ra dioprogramma's, vervulde zij van 1952 tot aan haar pensionering in 1980. Tussendoor was zij eveneens actief voor speciale radio-program- ma's voor vrouwen en ouderen. In dé jaren zeventig werkte zij, samen met Wim Bosboom, nog mee aan het consumentenprogramma Ko ning Klant op televisie. ,Dag voor vrijheid tot schrijven" AMSTERDAM De organisatoren van tweede internationale conferentie „Index Censorship" over de bestrijding hebben met de deelnemers initiatief genomen tot een internationale „freedom to write"-dag, een dag voor vrijheid tot schrijven. De datum waarop deze dag zal plaatsvinden moet nog worden vastgesteld. De deelnemers, schrijvers, journalisten, politici en andere belanghebben den uit Europese, Afrikaanse, Aziatische en Zuidamerikaanse landen hebben een oproep gedaan tot de universiteiten in de gehele we reld om onderzoek te gaan dden naar censuur. Behalve politieke consequenties moet er vol gens de deelnemers meer aandacht komen voor de culturele context waai plaatsvindt. TWINTIG SCHILDERIJEN VAN HITLER ONTDEKT BRUSSEL Op een stoffige zolder in de buurt van Luik zijn ongeveer 20 aquarellen gevonden die wor den toegeschreven aan Adolf Hitler. Henri Mossiat van Editions RTL zei dat Hitler de Noordfranse landschapjes moet hebben geschilderd tijdens een verlofperiode in de Eerste Wereldoorlog. De aquarel len zullen binnenkort in een boekje worden gepubli ceerd. Analyse van de aquarellen toonde aan dat de werkjes voor 1918 moeten zijn gemaakt, omdat er ge bouwen op voorkomen die tijdens de Eerste Wereld oorlog werden gebombardeerd. Mossiat zei dat de handtekeningen van Hitier uit de Eerste Wereldoor log stammen, toen hij in Vlaanderen vocht. De ano nieme eigenaar van de werken wil ze niet tentoon stellen. In de jaren voor de Eerste Wereldoorlog pro- er dan 1.000 schilderijen, stelt Westduitser die uitgebreid over Hitier heeft geschreven. Hij in zijn werk. duceerde Hitier Werner Maser, e< het schilderwerk verkocht het meeste Griekse kinderen in actie voor teruggave van Elgin Marbles ATHENE Meer dan 50.000 Griekse kinde ren hebben boodschappen op prentbriefkaar ten geschreven aan de Britse premier Thatcher en anderen, met een verzoek om teruggave van de Elgin Marbles, de beelden die in de 19de eeuw door Lord Elgin van de Akropolis werden gehaald en die nu in het British Mu seum staan. De kaarten worden aan het eind van de maand verstuurd aan Thatcher, leden van het parlement, museumdirecteuren en ge wone Britse burgers, aldus het Griekse minis terie van Cultuur. Architect Yiannis Nazlidis, die de campagne organiseerde, ontkende dat het ging om een propaganda-actie. Wij wilden de Griekse jeugd interesseren voor historische en milieuproblemen en de beelden waren een voor de hand liggend voorbeeld, zei hij. Dat zoeken we even op. In de 'Uit'bijlage natuurlijWj 'at N. act kd. an de 1U AMSTERDAM Toneel, dans, muziek en opera uit Frankrijk, West-Duitsland, Italië en eigen land; islami- tische muziek uit niet-specifiek Arabische landen als1^1 Indonesië, Maleisië, Brunei en Pakistan; jeugdtheater als een vast programma onderdeel, dat alles is te horen lis en te zien op Holland Festival 1986 van 1 tot en met 30 tvoe; juni. Dat blijkt uit het voorlopig programma dat giste- ;iUss< ren is gepresenteerd in Amsterdam. Het definitieve inde! programma zal pas eind april worden bekend gemaakt irsu irsu Deze jaailijks terugkerende manifestatie zal zich dit jaar evenals jn bi het afgelopen jaar voornamelijk in de hoofdstad afspelen. Maaigemi er staan ook voorstellingen op het programma voor in elk geval in, r Middelburg, Utrecht en Groningen. n; Op 1 juni zal het festival worden geopend met het optreden vai ken; het Orkest van de XVIIIde Eeuw onder leiding van Frans BrUg- ur( gen met werken van Rameau, Scheidt, Bach en Mozarts „Jupi- tersymfonie" in het Concertgebouw. >rwa raalf hout Joofds malig jsboe Hoogtepunt Eén van de hoogtepunten van het festival zal zijn optreden van de Opera van Frankfort met „Die Entführung ausfcse 1 dem Serail" van Mozart onder regie van de Oostduitse regisseu se Ruth Berghaus. Muziek van hedendaagse Italiaanse componisten wordt uitge voerd door onder meer het Radio Kamerorkest, het Nederland' Blazers Ensemble/Le Groupe Vocal de France/Slagwerkgroej Den Haag, Nieuw Ensemble en Arditti String Quartet. Verdei pnRt zullen te beluisteren zijn werken van moderne Franse compo nisten, voornamelijk uitgevoerd door Franse muziekgroepe voor een deel ook in het kader van de manifestatie La Frani aux Pays-Bas. Het theater staat dit jaar vrijwel geheel in het teken van promi nente Franse theatergroepen. Théêtre du Soleil brengt ondei cjdn leiding van Ariane Mnouchkine een zeven uur durende (ver-pis' deeld over twee dagen) produktie van „L'histoire terrible inachevée de Norodom Sihanouk". Theêtre de le Tempête kom! met „Rêves de Kafka" van Enzo Cormann en Theatre Sapajoi orde brengt „Vermeer en Spinoza" voor het voetlicht. >n Het dansprogramma wordt uitgevoerd door groepen als Het Ne .55 derlands Dans Theater, Pina Bausch uit Duitsland, het Tanzthe ater Wuppertal, het ballet van de l'Opéra de Paris, Compagnit Maguy, Karine Saporta, Compagnie DCA alsmede door het dan- sechtpaar Alexandra Radius en Han Ebbelaar met programma. In verband met de verhuizing dit najaar zal het Nationale Ballet U.SS orde erin eleac liiluss aart 1 het Muziekthe niet optreden iï ~q_, het kader van het Holland Festival. Het deelnemen van het Na tionale Ballet aan dit festival zal ook in de toekomst geen van zelfsprekendheid 1 Jeugdtheater Voor het Jeugdtheater zal dit jaar voor het eerst een plaats worden toebedeeld. Voorts vermeldt het festivalprograrr ma lezingen, film, tentoonstellingen, een vrouwencircr multi-mediaproject en een theaterstuk met 70 rollen. De gemeente Amsterdam en het ministerie van welzijn, volksgej zondheid en cultuur zullen dit jaar met meer geld voor het Hol| land Festival, dat een omzet heeft van 5 miljoen gulden, c brug komen. Voor het eerst wordt dit jaar ook getracht sponsori voor dit culturele evenement te interesseren. De resultaten zijrj tot dusver bemoedigend: vijf ton is er tot dit moment al binneif en dat bedrag kan nog groter worden. De Brother AX 10 typemachine: die is altijd bij de hand. De AX 10 is een hypermoderne, elektronische portable typemachine, die uiterst geschikt is voor al uw typewerk thuis. Kom 'm proberen bij V&D, verbaas u over z'11 efficiency en z'n typekomfort en neem '111 mee naar huis. CQQ Tijdelijk kan dat voor de wel zéér bijzondere prijs van J7 A" De nieuwste techniek Met veel ingebouwde elektronica, dus vrijwel geen aan mslijtage onderhevige onderdelen. Met automatische korrektie van de laatste d() aanslagen als u het korri- T| geerbaar carbonlint gebruikt. Moderne, eenvoudig te a verwisselen letterschijf met keus uit vele lettertypes (extra schijven 79.- p.st.). Snel oneenvoudig ver- wisselbare lintcassette. Wagenbreedte: 30,1 cm, /X» 3 regelafstanden en volledig instelbare tabulator. Uitgekiende vormgeving Zeer kompakt. Geen groot onhandig deksel, maar een losse afdekkap voor het toetsenbord en een afdekkap(tevens papiersteun) voor de wagen. Snoer en handgreep verdwijnen onzichtbaar in de machine. Betaalservice Bij aankoop van 350.- of meer is gespreide betaling via Euro metaal-) cheques of Girobetaalkaarten mogelijk. Ook kan bemiddeling bij een persoonlijke lening via de verzekerings balie verleend worden. Totaalaanbod bij V&D Uiteraard verkoopt V&D niet alleen typemachines, maar ook allerlei overige zaken, zoals typemachinepapier, korrektie- en schoonmaakvloeislof, letterschijven, lintcassettes, etc. Voor een uitgebreide agenda, ook voor de ko mende dagen, raadplege men „UIT", de gratis we kelijkse bijlage van deze krant. straat 6. tel. 01720-20800): Weird Science (al); 18.45, 21.15. 18.45, 21.00; The Goonies (al); west (12); 20.00. KINDERVOORSTELLINGEN EUROCINEMA III; Donald Duck's verjaardagspartijtje (al); LEIDEN LUXOR (Stationsweg 19. tel. 071-121239): The Pro tector (12); 19.00, 21.15. Out of Africa (al); De aanslag RT .30. 19.00, 21.15. Plenty (al); 19.00, 21.15. ma. di. ook 14.30. TRIANON (Breestraat 31. tel. 123875): Militaire academy (al); 125414); Motel vol heerlijke spelletjes (16). 14.30, 19.00, 21.15. KINDERVOORSTELLINGEN LIDO: Taran en de tovorketel (al); wo. 14.30. Back to the future (al); 4.45, 19.00, 21.15. tijden zie City I. CITY THEA TER III: Legend (12); tijden zie City I. CITY THEATER IV: VOORSCHOTEN GREENWAY (tel. 01717-4354): Jesus Christ Superstar (al); di. 14.15. The Goonies (al); wo. 15.45. Kaos (12); ma. di. wo. 19.30. KINDERVOORSTELLINGEN Tom en Jorry; wo. 14.00. RT

Leidse Courant | 1986 | | pagina 16