Lisser Poelpolder moet waterschapslasten betalen 5 a CDA: Space Centre op Vuurtorenplein Controles \genten dagen bij 3vdA- <amerlid Drie x drie praktische (jennen Wu Sa Overname De Lis door Sportfondsen duurder EIDEN OMGEVING QeidóeQoivuvnt DINSDAG 11 MAART 1986PAGINA 15 Verkeer Noordwijk Binnen ongewijzigd Burgemeesters in beeld Tuinbouwschool mag uitbreiden JOORDWIJK De verkeerssituatie in Noord- et progto-ijk-Binnen blijft zoals zij is, behoudens dan ge- «nge aanpassingen, die nodig mochten blijken. Op >en in februari gehouden hoorzitting met de bewo- iers en het bedrijfsleven in de kern van het dorp ivaren het college van B en W en de raadscommis- v« ieleden geconfronteerd met harde uitspraken, die affinp le gemeentebestuurders destijds hadden gedaan, oen zij besloten tot de bouw van het raadhuis op Boi le huidige plaats. Een van deze uitspraken betrof jet verkeersbeloop in de kern. Dat zou geen wijzi- Buitcn jing ondergaan. Het college acht zich aan deze uit- praken gebonden en dit houdt in dat de kruising Heilige Geestweg-Zeestraat gehandhaafd blijft. 'erder zal er geen sprake van pleinvorming zijn ussen het raadhuis en de Grote Kerk. Deze door- ;ang blijft open voor het verkeer in beide richtin- jen. De commissie verkeer bleek men het gister- vond eens met de zienswijze van het college. REGIO De burgemeesters van Ha- zerswoude, Voorschoten en Noordwijk verlenen vandaag hun medewerking aan de ,,Ver van mijn bed"-show van de KRO-televisie. Zij zullen praten over ontwikkelingssamenwerking, samen met de burgemeesters van Amsterdam, Rot terdam, Tilburg, Wageningen en Schoonhoven. Hazerswoude werkt aan een ontwikkelingsproject (het renoveren van het marktplein) in de gemeente Dioila in Mali. Voorschoten werkt in Kita, eveneens in Mali aan een irrigatie- project. Noordwijk laat agrarische scho len bouwen in diverse plaatsen in Bour- kina Faso (het voormalige Opper-Volta). Op zondag 16 maart wordt de „Ver van mijn bed-show" met de burgemeesters Van der Sluijs, Cannegieter en Bonnike in de hoofdrol uitgezonden. RIJNSBURG De christelijke lagere tuinbouwschool in Rijnsburg heeft toestemming gekregen voor uitbrei dingen. De school mag van het Ministerie van Land bouw en Visserij een dependance bouwen aan de Oegst- geesterweg. Het huidige gebouw aan de Sandtlaan is al jaren te klein. Er moest zelfs in speciaal daarvoor ingerichte broeikassen worden lesgegeven. Het nieuwe gebouw aan de Oegstgeesterweg zal een capaciteit van 360 leer lingen krijgen. Het is de bedoeling dat de lagere klassen in het nieuwe gebouw worden ondergebracht. Het Kort Middelbaar Beroepsonderwijs en de Vakschool, die nu samen met de lagere tuinbouwschool in één en hetzelf de gebouw gevestigd zijn, zullen gewoon in het huidige gebouw aan de Sandtlaan blijven. De nieuwe school aan de Oegstgeesterweg zal hoogstwaarschijnlijk ook de be schikking krijgen over een eigen gymzaal. Wethouder C. Vianen (CDA) zei gisteravond verheugd te zijn met de langverwachte toestemming. Hij verwacht dat de bouw in 1987 zal kunnen beginnen. Valkenburg h uldigt Elfstedenrijders VALKENBURG Peter Walen en Klaas van den Broek zijn tijdens de algemene ledenvergade ring van de iisclub „Nooitgedacht" door burge meester C. Sinke gehuldigd voor het uitrijden van de Elfstedentocht. Behalve een boeket bloemen kregen zij uit handen van Valkenburgs eerste burger een tegel als herinnering. Voorzitter P. Noyons kreeg van de leden groen licht om voor volgend jaar de verlichting van de ijsbaan die ge legen ligt aan de Duyfraklaan uit te breiden. Het aanleggen van zwaardere grondkabels vraagt een uitgave van 7.500 gulden. Tevens krijgt de ge luidsinstallatie een noodzakelijke vernieuwing. Het bestuur wil volgend winterseizoen een presta tietocht voor de gehele regio organiseren. Het ligt in de bedoeling dat ook tijdens deze tocht ook kennis gemaakt wordt met „klunen". KATWIJK De Katwijkse politie heeft giste ren twee verkeerscontroles gehouden. De snel heid van automobilisten werd gemeten op de SW 1 en de Valkenburgseweg en de technische staat van auto's en bromfietsen op de SW1. Bij de snelheidscontrole werden 39 processen ver baal uitgedeeld aan bestuurders die harder dan de toegestande 50 kilometer per uur reden. De hoogst gemeten snelheid was 91 kilometer per uur. Bij de technische controle werden zes auto's van de weg gehaald en meegenomen naar het politiebureau voor een technisch onderzoek. Een bromfiets bleek opgevoerd te zijn en een automobilist werd bekeurd wegens een kapotte uitlaat. LISSE De huiseigena ren in de wijk Poelpolder in Lisse zullen vanaf 1 ja nuari 1987 waterschaps lasten moeten betalen. Het waterschap De Oude Veenen gaat in dat ge bied namelijk weer de waterschapstaken uitvoe ren. Dat zijn althans de plannen die de gemeente Lisse en het waterschap De Oude Veenen hebben met de woonwijk, die on- jJÊ ge veer 1.800 huizen telt. AV De eigenaren krijgen eerst het bedrag terug dat ze enkele jaren geleden bij aankoop van de grond betaald hebben als een malige verrekening van de waterschapslasten. Een deel van de Poelpolder werd jaren geleden ontpol- derd toen er een woonwijk werd neergezet. Dat hield in dat de gemeente de zoge naamde waterschapstaken ging uitvoeren: de bemaling, het onderhoud aan kaden en het schoon houden van de slo ten. De kosten van die taken werden verrekend bij aan koop van de grond. In de grondprijs zat een gedeelte dat die kosten moest dekken. Volgens de plannen van de gemeente Lisse en het water schap De Oude Veenen gaat die uitvoering van de water schapstaken weer over naar De Oude Veenen. Belangrijk ste reden voor die overdracht is het feit dat de gemeente Lisse graag verder wil uit breiden en de Oude Veenen houdt in dat de huiseigenaren van de Poelpolder water schapslasten aan De Oude Veenen moeten gaan betalen. Om te voorkomen dat ze dub bel betalen, wordt het geld dat destijds via grondverkoop voor waterschapslasten werd geheven weer terug betaald. de waterschapstaken al in het Die afkoopsom bedraagt in to- niet-bpbouwde deel van de Lisser Poelpolder en in de Rooversbroekpolder uitvoert. Men wilde graag die taken bij één instantie onderbrengen. „Na veel overleg zijn we uit eindelijk tot de conclusie ge komen dat dit de beste vorm is", aldus dijkgraaf J. Uitden- bogaard van het waterschap. De overname van de taken taal 1,2 miljoen gulden. Hoe veel de bewoners van die af koopsom terug krijgen en hoeveel ze moeten betalen aan waterschapslasten ver schilt volgens Uitdenbogaard per huishouden. De afkoop som bedraagt vermoedelijk enige honderden guldens, de waterschapslasten enkele tientjes per jaar. Het voorstel wordt eerst In de vergadering van het water schap op 3 april besproken. De week daarop komt het ook in de Lissese raad aan de orde. Vervolgens moeten Ge deputeerde Staten nog hun goedkeuring aan het plan ge ven. Uitdenbogaard bena drukt dat de bewoners nog uitgebreid op de hoogte zullen worden gesteld van alle ge volgen van de „déontpolde- ring", zoals de operatie heet. Ze zullen ook op alle moge lijkheden tot beroep gewezen worden. let PvdA-Tweede Kamerlid Stoffelen heeft gisteren fen werkbezoek gebracht an het Warmondse gemeen- ïhuis. Hij hoorde daar de ichten aan van leden van landgroep Sassenheim de Rijkspolitie en leden |n de Rijkspolitie te Water ri de post Warmond. Zij iden de bezuinigingen in jn sector tot onwerkbare si- uaties leiden. Stoffelen was aar Warmond afgereisd op tnodiging van burgemees- ir G.H.M. Hendrickx-Vlaar. 'artijgenoot van Stoffelen. tendrickx heeft recentelijk in en brief aan de ministers an binnenlandse zaken en istitie medegedeeld dat een ieuwe aangekondigde be- uinigingsronde voor haar naanvaardbaar is. Zo zou e waterpolitie de surveillan- es op zondag en en in de vonduren moeten laten val- in, zou de bezetting van de hp van Zutphen klaverkampioene ^OORSCHOTEN Mevrouw Bep van Zutphen is het afgelo en weekeinde Klaverjaskampioen van Voorschoten geworden. V* ij kreeg de bijbehorende prijs van de Stichting Vrienden van VLV uitgereikt door ir. Ad van Emmenes. Mevrouw Van utphen behaalde in de finale die na twee voorrondes bij tien 'oorschotense klaverjasverenigingen in het clubhuis van SVLV j -erd gespeeld. 5915 punten. Op de tweede plaats eindigde me- - rouw Tinie van de Akker met 5705 punten en derde werd me- rouw Van der Berg met 5687 punten. In oktober van dit jaar tarten de voorrondes voor het Voorschotens klaverjaskampi- •nschap 1987. post drastisch teruglopen en het onderzoek naar onder meer milieuverontreiniging te lijden hebben. Ook de land groep van de rijkspolitie heeft moeilijkheden om een adequate surveillance in stand te houden. De uittocht, van politiemensen naar het bedrijfsleven is daar mede debet aan. Voor het district 's-Gravenhage, waar een groot deel van Zuid-Holland onder ressorteert, wordt dit jaar het vertrek van 160 men sen verwacht, terwijl er slechts 10 bijkomen. WÊC annccr u ons een nieuwe abonnee opgeeft. Een set van drie balpennen. drie rollcrballs en drie finclincrs. Dat komt altijd van pas! Dc nieuwe abonnee wordt ook hartelijk verwelkomd: deze krijgt de krant dc eerste twee weken gratis. Noteer als nieuwe abonnee ingaande Naam: Adres: Tclcfoon:(\oor controle bezorging) Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnement betaald per 0 maand automatisch ad f 22,49 0 kwartaal per acceptgiro ad f 67,43 Stuur als dank dc Pennenset aan: Naam: Adres: Postcode/plaats: Stuur deze bon ingevuld aan dc Lcidsc Courant, Antwoordnumm 998. 2500 Vd Den Haag (postzegel betalen wij). GON spaart ton voor restauratie boerderij NOORDWIJK Het Ge nootschap Oud-Noordwijk (GON) heeft reeds 65.000 gulden bij elkaar gebracht voor de restauratie van de Museumboerderij. Het GON hoopt volgend jaar, bij het 25-jarig bestaan, de 100.000 gulden te hebben die nodig zijn voor de opknapbeurt. Dat bleek tijdens de onlangs gehouden jaarvergadering van het Genootschap in De Rank. Men wil met hulp van Mo numentenzorg binnen af zienbare tijd met de restaura tie van de Museumboerderij aan het Jan Kroonsplein be ginnen. De gerestaureerde museumboerderij zou een prachtig jubileumgeschenk zijn, meende voorzitter Van Kan. Het GON telt momen teel meer dan 1850 leden. Expo Lisse geopend Burgemeester G.J. Van der Kroft heeft gistermiddag de beurs Expo Lisse geopend. De beurs is georganiseerd door het bureau Spancircel uit 's-Gravenzande en geeft standruimte aan talloze inzenders uit de bollenstreek en de wijde regio en is op de consument gericht. Daar naast zijn er modeshows en treden er bekende artiesten op. Vandaag zou bijvoorbeeld Albert West in de hallen van de bloembollenveiling CNB zijn hits ten gehore brengen. Woensdaga vond zal de Nederlandse Michael Jackson voor het voetlicht staan en onder andere vrijdag de winnaar van de play-backshow Frank Ashton. De beurs in de CNB hallen omvat onder andere veel demonstraties, bloemschikken, mode, gereedschappen, presentaties van diverse instel lingen en bedrijven, kantoorsystemen, cosmetica, interieurs, antiek en culinaire zaken. De ex positie is tot en met zaterdag 15 maart geopend. De openingstijden zijn tot en met vrijdag van twee tot half zes en van zeven tot tien uur en zaterdagmiddag van twaalf tot zes uur. De toegangsprijs bedraagt 4,50 voor volwassenen en een rijksdaalder voor kinderen en 65+. BUSHALTE AAN PARALLEL BOULEVARD NIET VERPLAATST NOORDWIJK De verplaatsing van de bushalte aan de Paral lelboulevard gaat niet door. Vrijwel unaniem kwam de raads commissie voor verkeerszaken gisteravond tot de conclusie, dat er verkeerstechnisch geen enkele noodzaak bestaat om de halte in zuidelijke richting op te schuiven, ongeveer tot de uitbreiding van de museumboerderij. Zelfs het lokkertje van 12 extra par keerplaatsen vermocht de commissie niet over de streep te trek ken. Mevrouw J. van der Salm, die mede namens enkele bewo ners tegen de plannen van het college protesteerde, wees er op, dat bij verplaatsing van de bushalte weer andere gezinnen opge zadeld werden met de overlast, die deze halte in het weekend ('s avonds) met zich brengt. Opheffen van de bushalte, leek haar de beste oplossing. Het commentaar van de commissieleden kwam er op neer, dat men bij de keuze van een andere plaats voor de bushalte, vreesde de ellende te zullen verplaatsen. Me vrouw Van der Salm deed aan het eind van het commissiebe- raad nog de suggestie contact op te nemen met de NZH om een extra bus te laten rijden voor de bezoekers van Boule en deze te laten begeleiden door een politiepatrouille, net als in Rijnsburg en Leiden. Het college van burgemeester en wethouders en de raadscommissie voor verkeerszaken hebben zich verder gebogen over de vraag hoe het parkeren aan de landzijde van de Konin gin Wilhelmina Boulevard fysiek onmogelijk kan worden ge maakt. Men is er niet uitgekomen. Wat men persé niet wil is het plaatsen van palen over de gehele lengte van de promenade. Vast staat wel dat de gemeente de parkeren daar wil tegengaan. Hoe het precies gaat gebeuren, daarover zullen het college en de commissie zich nog nader bezinnen. NOORDWIJK Het Space Centre moet op het Vuurto renplein komen. Dit idee is vandaag door de CDA-fractie ingediend bij het college van B en W met het verzoek om het voorstel op zo kort mogelijke termijn in studie te nmen. De gedachte om de ruimtevaart- tentoonstelling op het Vuurto renplein te vestigen, is afkom stig van fractiesecretaris J. Willms. Oorspronkelijk dachten de ini tiatiefnemers het Space Centre te bouwen in de Noordduinen, maar dit stuitte op niet geringe weerstand, ingegeven door de vrees voor aantasting van mi lieu en landschap. Dit bracht de voorstanders van vestiging tot het zoeken naar alternatie ve lokaties. Daarbij kreeg het Wantveld nabij De Rank een (lichte) voorkeur, boven vesti ging in de Noordduinen. Bij de keuze voor het Wantveld moest echter rekening worden gehouden met een forse finan ciële tegenvaller. Het door Willms zelf geteken de schets-ontwerp toont een achthoekig gebouw met een doorschijnende koepel, gepro- jekteerd in het centrum van het Vuurtorenplein. Een ge deelte van de tentoonstellings- positieruimte staat opgesteld. In de gedachtengang van de ruimte bevindt zich onder- ontwerper zou het terras een gronds, terwijl het dak voor- verbinding moeten krijgen zien is van een terras. Vanaf met de open ruimte aan de deze omloop heeft men door voet van ae vuurtoren. Op die het glazen dak zicht op de ze- manier zou een aantrekkelijke ven meter hoge maanlander, wandelpromenade ontstaan op die in het centrum van de ex- gelijk niveau van de boule vard. In het souterrain denkt hij een tentoonstellingsruimte te verkrijgen van 1206 vier kante meter en op de parterre nog eens 1029 vierkante meter. Daarmede wordt voldaan aan de behoefte van ongeveer 2000 vierkante meter, die de initia tiefnemers voor een Space Centre nodig denken te heb ban. Zelfs meer dan dat. Vrij wel zeker blijft er nog vol doende ruimte over voor het zeemuseum van mevrouw Warners uit het Drentse Vled- der, dat zij graag in Noordwijk als internationale badplaats gesitueerd zou zien. Vestiging van het Space centre op het Vuurtorenplein biedt een scala aan mogelijkheden en voordelen. Van groot be lang is, dat de expositie zich zo dicht mogelijk bij het toeris tisch gebeuren van de bad plaats bevindt. Verder zal een vestiging op deze plaats het aanwezige winkelgebeuren een forse injectie geven met een mogelijkheid van jaarex ploitatie. De dakpromenade zou ook voor andere evene menten te gebruiken zijn. „Ja nus", die vanaf het begin af het aanzien van het Vuurto renplein heeft beheerst, krijgt in de nieuwe opzet een andere plek. Willms meent, dat het beeld gesitueerd zou kunnen worden op een rotonde, die deel gaat uitmaken van een verbeterde verkeersoplossing. LISSE Het jaarlijkse verlies van het zwembad De Lis in Lisse zou met enkele tonnen verminderd kunnen worden, terwijl het personeel van De De Lis baart de gemeente Lis se de laatste jaren nogal wat zorgen, omdat de verliezen van het zwembad ten laste van het gemeentelijke budget ko- Lis gewoon in dienst van de men. Daarom zocht men naar gemeente blijft. Dat staat in een plan dat vertegenwoordi gers van de ambtenarenbon den hebben aangeboden aan oplossingen. Eén daarvan was van het zwem bad door Sportfondsen Neder land B.V., een organisatie die zijde van de ambtenarenbon- stellen geen besparingen op. den veel bezwaren tegen. Vol- Sommige besparingen op de gens hen moet het huidige badexploitatie zouden weer op personeel de ambtelijke status andere posten drukken. Ook behouden. Een nota met be- zouden scholen en verenigin- zwaren is wel aan de Commis- gen uit andere gemeenten als sie Georganiseerd Overleg gevolg van de forse tariefsver- aangeboden _maar verder niet hoging afvallen. Om diezelfde besproken. Dat zit de indie ners nogal dwars. reden zullen de inkomsten uit gebruik door de plaatselijke alle raadsleden. Volgens de meerdere zwembaden in Ne- De werknemers hebben nu scholen komen te vervallen werknemersorganisaties daarom niet nodig het zwerm bad over te doen aan Sport fondsen Nederland B.V. Die derland beheert. De beheers lasten zouden niet meer op de gemeentebegroting drukken, maar het personeel zou dan overname zou zelfs tot hogere ook de ambtenarenstatus ver- kosten leiden. liezen. Daar kwamen van de een brief geschreven aan de Lissese raadsleden, waarin zij twijfels uiten over de uitkom sten van een onderzoek door een ambtelijke werkgroep. Volgens hen leveren de voor- Verder zetten de werknemers hun vraagtekens bij de ver mindering van het aantal ar beidsplaatsen bij het onder houd van het zwembad. De besparing van 160.000 gul den die Sportfondsen aangeeft, is volgens de werknemers ver re van haalbaar en zou nihil zijn. Door reorganisatiekosten en salarisaanvullingen zou de overgang naar Sportfondsen zelfs leiden tot hogere kosten. Volgens het door de werkne mers ingediende sociaal-eco nomisch plan wordt wel een forse besparing gerealiseerd. Ze stellen bezuinigingen in de personeelssector voor door on der meer arbeidstijdverkor ting. Ook denken ze aan ener giebesparende maatregelen. Rijnsburg draagt bij aan muziek onderwijs RIJNSBURG De ge meente Rijnsburg wil voorlopig twee jaar lang een bedrag van maximaal 15.000 gulden betalen aan de Katwijkse muziek school. Dit om mogelijk te maken dat Rijnsburgse leerlingen wederom wor den toegelaten op de Kat wijkse school. De regeling zal oktober dit jaar ingaan. Een studiejaar aan de mu ziekschool loopt van okto ber tot oktober. De raads commissie welzijn ging gisteravond met de plan- neh van B en W accoord. Met deze maatregel komt B en W tegemoet aan de wens van onder meer ou ders van muziekschool- leerlingen die tot voorkort onderwijs aan' de Katwijk se school mochten volgen. Vorig jaar werden Rijns burgse leerlingen aan de Katwijkse muziekschool geweigerd, omdat Rijns burg niet wilde meebeta len voor Rijnsburgse leer lingen, die daarvóór gratis onderwijs mochten volgen in de nabuurgemeente. Het gaat om leerlingen waarvoor in Rijnsburg geen particuliere lesmoge- lijkheden aanwezig zijn. Subsidie wordt niet gege ven voor leerlingen die blokfluit, dwarsfluit, piano of orgel willen spelen, aangezien deze lessen door partikulieren in het bloe- mendorp gegeven worden. Na twee jaar zal worden bezien of de toeloop van leerlingen zo groot is, dat een bijstelling van het be drag noodzakelijk is. Een andere mogelijkheid is het invoeren van een leden stop. Het Rijnsburgse ge meentebestuur geeft voor alsnog de voorkeur aan de laatste mogelijkheid, om dat zij dan het beste in staat is „de vinger aan de pols te houden". Het is de bedoeling dat Rijnsburgse leerlingen zich voor aanvang van de nieuwe cursussen kunnen opgeven. Daartoe zal de gemeente een advertentie plaatsen, zo liet wethouder C. Vianen (CDA) gister avond weten. Momenteel zijn nog 4 leerlingen lid van de Katwijkse muziek school. Het maximum aan tal leerlingen uit Rijnsburg heeft 22 bedragen, toen Rijnsburg nog niet hoefde mee te betalen. Wethouder Vianen ver wacht dat een ledenstop voorlopig niet nodig zal zijn. CeidócGowo/nt

Leidse Courant | 1986 | | pagina 15