leidóaëowumt „Je krijgt oorlog met ons" STAD OMGEVING De Le idse Courant is een krant met prima service GSD helpt steeds vaker bij start eigen bedrijf Inbreker aangehouden Politiek hopeloos verdeeld over sluitingsuren cafés tnda <t adres van de Panda- \nkel is veranderd. De nkel met artikelen voor Wereldnatuurfonds is rhuisd naar mevr. A.G. oom aan de Anthony lijcklaan 2 in Leiden (tel. 172877). VD VVD-afdeling Leiden udt op donderdag een rkiezingsbijeenkomst in Vergulde Turk (Steen raat 2). De staatssecretaris n Sociale Zaken en erkgelegenheid A. Kap- yne van de Coppello en VVD-Tweede Kamer- J. Wiebinga zullen het wrd voeren. De bijeen- >mst begint om acht uur. 'ontmartre het Maison Internatio- ile aan het Rapenburg 6 tedt Jehan Mousnier vrij- gavond vanaf acht uur n lezing in de Franse taal 'er Montmartre. De le ng heeft als titel „Mont ert re et sa pérennité". De vgangsprijs bedraagt drie ilden; leden van de Alli- ice Frangaise gratis. 'ieuw Leven m uziek vereniging jeuw Leven geeft zondag maart een koffieconcert het gebouw Morschwijck n de Topaaslaan. De uit tering begint om 12.00 de toegang is gratis. WETHOUDER FASE: NIEUWE VERZAMELGEBOUWEN NODIG LEIDEN Steeds vaker weet de Gemeentelijke .Sociale Dienst (GSD) financiële uit komst te bieden aan werklo zen, die een eigen bedrijfje op willen zetten. Deden in 1982 hiervoor nog slechts 7 perso nen een beroep op de GSD, vorig jaar bedroeg dit aantal het zevenvoudige. Overigens komen niet alle aanvragers in aanmerking voor het startkre diet van 25.000 gulden, dat de GSD ter beschikking mag stel len. Het aantal positieve be schikkingen bedroeg de laatste twee jaar niet meer dan de helft van de aanvragen. Desal niettemin voor wethouder J. Fase (economische zaken) een aantal dat hoog genoeg is om te voorspellen, dat de capaci teit van de vier bedrijfsverza melgebouwen in Leiden niet voldoende zal blijken te zijn. De hulpverlening van de GSD aan werklozen die een eigen bedrijfje willen beginnen, mag niet wijd en zijd bekend wor den geacht. Toch blijkt een aantal ondernemers in uiteen lopende zaken door de GSD reeds op het spoor te zijn gezet. Met een startkrediet en/of een aanvullende uitkering werd Leiden om maar eens wat te noemen twee fysiothera- piepraktijken, een broodjes zaak, een vioolbouw- en repe- ratiebedrijf, een huisartsen praktijk, een winkel in 2e- hands-<kleding en een snac kwagen rijker. Deze voorbeel den maken deel uit van een langere lijst van meer dan der tig bedrijven. Levensvatbaar De GSD mag aan beginnend Het Mostertcomplex is één van de bedrijfsverzamelgebouwen in Leiden. ondernemers een bedrijfskre- diet van maximaal 25.000 gul den beschikbaar stellen, een bedrag dat over het algemeen in vijf jaar moet zijn terugbe taald. Daarnaast bestaat de mogelijkheid gedurende an derhalf jaar dat het bedrijf nog niet voldoende winst opleverd, een aanvullende uitkering te krijgen. „Banken zijn vaak niet geïnteresseerd in het ver strekken van zulke kleine kredieten. De kosten die de bank moet maken wegen dan niet op tegen de baten", zegt M. Cozijn, coördinator hulp verlening zelfstandigen. Niet iedereen komt voor hulp van de GSD in aanmerking. Voor starters is de eis dat men werkloos is en dat er geen concrete kans is op werk. Bo vendien moet men in staat zijn een eigen bedrijf te leiden en dient het initiatief levensvat baar maar niet concurrerend te lijn. Ook ondernemers die een ei gen bedrijf bezitten, kunnen, indien nodig, bij de GSD aan kloppen. In dat geval dient het bedrijf er zo slecht voor te staan „dat zij bedreigd wordt door werkloosheid". Mogelijk heden zijn er öok voor zelf standigen die het inkomen uit hun bedrijf hebben zien zak ken tot beneden de bijstand- grens. He* afgelopen jaar stond de GSD aan de wieg van een twaalftal bedrijven. Daarvoor werden kredieten verstrekt van 173.000 gulden. Belangrij ke voorwaarde voor starters is volgens Fase dat er mogelijk heden voor huisvesting voor handen zijn. „Als dat er niet is, komt er niemand", aldus Fase. De vier bestaande bedrijfsver zamelgebouwen, Olga- en Mostertcomplex voor kleinere ondernemening en Stadspol- derweg en ABC-centrum voor gevorderden, zijn vrijwel vol geboekt. Fase: „Het was aan vankelijk de bedoeling dat wanneer een bedrijf had be wezen levensvatbaar te zijn, er verhuisd zou gaan worden naar een eigen onderkomen. In de praktijk is gebleken dat de bedrijven liever in de be drijfsverzamelgebouwen blij ven zitten. Als gemeente ver zetten we ons daar niet meer tegen". Dat betekent volgens Fase wel dat er nieuwe gebou wen gerealiseerd moeten wor den. Druppel Er blijkt toekomst te zitten in de hulpverlening van de GSD op het terrein van het onder nemerschap. „Al blijft het een druppel op een gloeiende plaat. We moeten wel beden ken dat er voor de overige 5.200 werklozen in Leiden van rijkswege veel te weinig wordt gedaan. Wat dat betreft is het beleid erg eenzijdig", aldus GSD-directeur J. Kleijne. Vol gens wethouder F. Kuijers (so ciale dienst) zou de overheid met name geld beschikbaar moeten stellen voor werkpro jecten in de thuiszorg en de verpleging. Gemeenten kwaad op Ruding DEN HAAG/LEIDEN De Vereniging van Ne derlandse Gemeenten (VNG) is verontwaardigd over een memorandum van minister Ruding (fi nanciën), waarin de bewindsman betoogt dat ge meenten ten opzichte van het Rijk naar evenredig heid hebben bijgedragen in de bezuinigingsopera ties. De VNG, die gistermiddag haar reactie be kend maakte, vindt het onbegrijpelijk hoe de mi nister er toe kan komen om de sluitende gemeen tebegrotingen te vergelijken met het rijksbudget dat al jaren tekorten vertoont. Volgens de VNG raken de vergelijkingen en de berekeningen van de minister kant noch wal, omdat de fors gestegen (en niet gecompenseerde) gemeentelijke bijstands kosten in het memorandum buiten beschouwing worden gelaten. Bij een evenredige behandeling van Rijk en lagere overheden zouden de gemeen ten alleen al hiervoor 577 miljoen gulden meer moeten ontvangen. LEIDEN Een 27-jarige Leidenaar is gisteren aange houden bij een inbraak in een woning aan de Stille Rijn. De man was het pand binnen gekomen door het forceren van een raam. Toen hij zich al een zilveren ring, portemonnee en een siermunt had toegeëigend, werd hij betrapt door een familielid van de bewoner. Deze leverde de inbreker daarop over aan de politie. den genegeerd door het schap. „We laten het niet over onze kant gaan", zei zij tegen de woonwagenbewo ners. De Leidse gemeente raad heeft overigens weinig macht als het gaat om ge dwongen verhuizen. Wan neer de provincie instemt met de plannen van het Woonwagenschap, dan zullen ze moeten worden uitgevoerd door de Leidse burgemeester. PvdA'er R. Eikerbout stelde zich op het standpunt dat het aantal standplaatsen op het Trekvaartplein moet worden teruggebracht tot (de legale) 68. Wie legaal op het cen trum staat, mag niet worden gedwongen worden te ver huizen, maar wie er niet offi cieel staat, kan uiteindelijk wel door dat lot worden ge troffen, zo bleek uit het be toog van Eikerbout. „Het is onverantwoord om de nieu we kampjes leeg te laten staan en ik hoop dat er vol doende belangstelling is voor de vrije plaatsen". De PvdA 'er merkte verder op dat be woners van bepaalde dorpen ook moeten verhuizen wan neer er in hun woonplaats niet mag worden gebouwd. „Maar die zijn welkom", rea geerde een van de woonwa genbewoners. Gisteravond werd weer eens duidelijk dat veel bewoners huiverig staan tegenover ver huizing naar een kampje in de regio. Zo werd gewezen op het centrum in Oegstgeest waar aan beide kanten een sloot van zeven meter breed een een hoge dijk omheen liggen. Een van de aanwezi- at vindt Thea den Duik (van de Abonnementen Service) van 'haar' krant. Elke dag staat Thea abonnees te woord die verhuizen, die hun krant tijdelijk op een ander adres willen ontvangen, of die een nieuwe abonnee willen opgeven. Zij neemt overal notitie van en werkt met behulp van een beeldscherm de administratie in de computer keurig bij. De administratie van een regionale krant met een duidelijke signatuur: nooit oppervlakkig, nooit sensationeel, maar wel kritisch en gedegen. Proef met city-ringbus LEIDEN De PvdA Leiden neemt komende zaterdag een proef met de city-ringbus. Men laat twee bussen rijden van de diverse parkeerter reinen naar het hart van de stad. De bussen rijden van tien tot vijf uur. Het voorstel tot invoering van de city bussen is ingediend door het socialistische raadslid J. van Meijgaarden als een mogelijk antwoord op het tekort aan parkeerruimte in de binnen stad. De bussen zouden het winkelend publiek kosteloos moeten vervoeren. DINSDAG 11 MAART 1986 PAGINA 11 [drijven in ■oenoordhallen ecöom ashi ans. luwe n 12-12#? DEN In de Leidse Groe- rdhallen worden woensdag derdag 19 en 20 maart de •ijven Kontakt Dagen ge len. Gedurende deze dagen ruim 130 ondernemers uit ïgio Rijnland en Bollen- >k aan andere ondernemers wat zij te bieden hebben. al van branches zijn bedrij- vertegenwoordigd. Ook overheidsinstellingen zoals gemeenten Leiderdorp en en met een stand present, beurs is geopend van 14.00 2.00 uur. Inbraak in nieuw politiebureau LEIDEN Inbrekers hebben af gelopen weekeinde alvast een be zoek gebracht aan het cellencom plex van het nieuwe politiebureau aan de Langegracht. Door het ver wijderen van een houten schot kwamen de inbrekers het gebouw, dat volgende maand in gebruik ge nomen wordt, binnen. In de vleu gel, waar de arrestantencellen worden gebouwd, forceerden zij de sloten van drie gereedschapskis ten, die onder meer boormachines bevatten. De dieven namen ge reedschap mee met een totale waarde van ongeveer zesduizend gulden. WOONWAGENBEWONERS VERZETTEN ZICH HEVIG TEGEN GEDWONGEN VERHUIZING ivers< Poly- JEIDEN De bewoners cose, ran het woonwagencen- rum Trekvaartplein zul- en zich met hand en ns va anc* verzetten tegen een asse [edwongen verhuizing n den,aar een kampje in de •egio. „Je krijgt oorlog net ons", zei één van ïen gisteravond tijdens ien politiek forum op iet Trekvaartplein. In lat forum, gehouden met iet oog op de komende jemeenteraadsverkiezin- ;en, spraken CDA, VVD, )66 en Klein Links zich lit tegen gedwongen verhuizing van alle be woners. De PvdA nam V alleen stelling tegen het >nder dwang verplaatsen V "Ivan de „legale" bewo- ners van het Trekvaart- „llein. )p het overvolle centrum ian het Trekvaartplein met uim 100 wagens is grote on- ust ontstaan nu het dagelijks >estuur van het Woonwagen- tchap heeft gezegd, dat de Woonwagenbewoners des noods zullen worden ge-' wongen te verhuizen naar én van de nieuwe kampjes I Oegstgeest, Noordwijk en foorschoten. Dit voorstel fordt komende vrijdag in en vergadering van het al- emeen bestuur van het chap besproken. Men wil desnoods dwang toepassen nmdat er voor de 25 plekken n de drie nieuwe kampjes te weinig animo is. Het is de be- loeling dat het centrum aan iet Trekvaartplein in de toe- tomst wordt opgeheven of verkleind en de bewoners worden ondergebracht in campjes in de regio. Volgens iet ministerie van volkshui- vesting mogen in de toe- comst maximaal 15 wagens n één centrum staan. Om een verhuizing extra aan trekkelijk te maken worden duizend gulden als herinrich tingskosten in het vooruit zicht gesteld, boven een ver- huisvergoeding van maxi maal 4.000 gulden. De vertegenwoordigers van de politieke partijen hielden gisteravond vast aan de mo tie die in december 1983 door de de Leidse gemeenteraad werd aangenomen. Daarin staat dat de woonwagenbe woners niet mogen worden gedwongen te verhuizen. Me vrouw C. Kramp (CDA) en de heren H. de la Mar (Klein Links), N. Langerak (VVD) en J. Hoekema (D66) spraken zich gisteravond nogmaals uit tegen „gedwongen slepen" en vonden dat burgemeester C. Goekoop (die namens Leiden in het dlgemeen bestuur van het Woonwagenschap zit) dit standpunt vrijdag moet ver dedigen. Mevrouw Kramp meende dat de motie van de gemeenteraad niet mag wor gen merkte op dat er zo van integratie van de woonwa genbewoners (het doel van deze kampjes) niet veel te recht komt. Ook bestaat er angst voor de aanwezigheid van gif in de bodem onder het kamp in Noordwijk; mor gen zal een deskundige van de Leidse Wetenschapswin kel de resultaten van een na der onderzoek naar dit gif bekend maken Veel bewo ners willen niet verhuizen omdat men dan terecht denkt te komen tussen een vijandige „burgerbevolking". „Ik wil niet wonen tussen mensen die ons haten", zei een vrouw. Enkele bewoners vroegen of het niet mogelijk is, dat de gemeente hun woonwagen verzekert. Veel wagens zijn Tientallen woonwagen bewoners waren gisteravond aanwezig tijdens de forum discussie op het Trekvaart plein. momenteel niet gedekt tegen schade, omdat ze volgens de verzekeringsmaatschappijen met hun aanbouwtjes (zoge naamde klompenhokken) te dicht op elkaar staan. Dit probleem gaat niet alleen op voor het Trekvaartplein, maar ook voor de nieuwe kampjes. „Noordwijk valt al bij voorbaat af", zo werd gis teren betoogd. De la Mar vond een gemeentelijke ver zekering geen goed idee. „Maak de vakken voor de wagens groter, dan krijg je wel een verzekering", meen de hij. Een vrouw vertelde dat daar regelmatig bij staats secretaris G. Ph. Brokx (van onder meer volkshuisvesting) op is aangedrongen, „maar Brokx schijnt allergisch te zijn voor klachten van woon wagenbewoners". GEEN VAN DE ALTERNATIEVEN KRIJGT VOLDOENDE STEUN LEIDEN Na tien jaar van debatteren en probe ren bleek de Leidse poli tiek gisteravond opnieuw hopeloos verdeeld over de vraag hoe laat de cafés in het weekend moeten slui ten. Voor geen van de keuzemogelijkheden die variëren van alle cafés in het weekend om drie uur 's nachts dicht tot het vrijlaten van de sluitings uren die burgemeester C. Goekoop had overlegd, bestaat een meerderheid in de gemeenteraad. Dat bleek gisteravond althans in de vergadering van de com missie bestuurlijke aangele genheden. Goekoop geeft er de voorkeur aan de cafés de mo gelijkheid te geven in de nacht van zaterdag op zondag tot drie uur open te blijven. Cafés die in het bestemmingsplan zijn wegbestemd zoals de Koets-O-Theek worden uit gesloten van een dergelijke vergunning. Dit voorstel zal hij in de eerste zitting na de verkiezingen aan de gemeen teraad voorleggen. „Het zal het laatste voorstel zijn wat ik doe", deelde hij gisteravond de commissie mee. PvdA en Links Leiden hou den vast aan hun oude stand punt de sluitingstijden niet te- verruimen. „De burger heeft nu al genoeg overlast van de cafés", herhaalde PvdA- woordvoerder W. van der Pluijm gisteravond. Het CDA wil een definitieve regeling nog enkele jaren uitstellen. Het CDA vroeg handhaving van de proef voor tenminste twee jaar. Wat inhoudt dat de 19 geselecteerde cafés op zater dag een uurtje langer open mogen blijven. CDA-fractie- voorzitter J. Walenkamp zei er de tijd voor te willen nemen om te kijken „waar de toleran tiegrens van de Leidse burger ligt". VVD en D66 hebben tot nog toe voor verruiming van de sluitingstijden gepleit en de laatste hield gisteravond voet bij stuk. De liberalen lieten bij monde van woordvoerder J. van Cruijsen echter weten geen oordeel over het voorstel van Goekoop te kunnen vellen omdat de VVD-fractie nog geen tijd heeft gehad om er over na te denken. De beide VVD-wethouders zijn in het college inmiddels wel akkoord gegaan met de plannen van Goekoop. De oor zaak van de besluitloosheid in de liberale fractie is gelegen in het feit dat woordvoerder Van Cruijsen een afwijkend stand punt inneemt. Hij is als enige tegen verruiming van het slui tingsuur. Van Cruijsen was zes jaar lang voorzitter van de bewonersor ganisatie Pieters- en Acade- miewijk en zegt uit deze erva ring tot zijn standpunt te zijn gekomen. „Maar ik verwacht de enige te zijn in de fractie. Mocht de meerderheid tot een ander oordeel komen, zal ik mij terugtrekken als woord voerder voor deze zaak", aldus Van Cruijsen. Het VVD-raads- lid ontpopte zich al eerder als dissident in liberale kringen. Bij de vaststelling van bouw plannen voor de Burgsteeg en de St. Jorissteeg wilde hij met de oppositie meestemmen, maar werd hij door zijn frac tievoorzitter in het gareel ge- Met het uitblijven van een standpunt van de VVD, is de horeca-problematiek voor wat de huidige collegepartijen be treft definitief over de verkie zingen heengetild. Niet uitge sloten wordt dat de zaak nu een rol gaat spelen bij de colle ge-onderhandelingen. Wan neer de PvdA in die gesprek ken het voortouw zal nemen, zullen de socialisten in het nieuwe collegeprogramma vast willen leggen dat de sluitings uren niet verruimd zullen worden. (ADVERTENTIE) /Opluchting

Leidse Courant | 1986 | | pagina 11