Botha houdt veel slagen om de arm Vergeten' oorlog Iran-Irak lijkt conflict zonder einde ngeren Moordenaar Palme had handlanger(s) Koopgedrag Belg anders door Bende van Ni jvel ^Sjitenland CgidócSomont WOENSDAG 5 MAART 1986 PAGINA 7 ilgië pakt raten aan SSEL Deze maand zal er de Belgische justitie grote jij oonmaak worden gehouden in ither. Zeker 400 piraten moeten zendapparatuur inleveren. weigert riskeert een boete, die ^.kan lopen tot ruim 5000 gulden. 77( :h blijven nog genoeg vrije ra- ma's over. In Vlaanderen hebben 1551 stations een frequentie toege- ^Uzen gekregen, 279 hebben een gunning gekregen voor het ko- van een zender en 55 hebben I04.sh voorlopige vergunning ont- 102.5 igen. Bij de 400 gaat het om pi- "c ri. die geen vergunning hebben jevraagd of die niet gekregen I5i5)ben omdat zij zich niet aan de ils hielden. Veiligheidsdeur verhindert redding CARACAS Een gepantserde veiligheidsdeur die de mede werkers van de Chileense am bassade in Caracas moestbe schermen, heeft hen waar schijnlijk het leven gekost toen afgelopen maandag brand uit brak in de ambassade. De brandweer slaagde er in eerste instantie niet in de deur open te breken. Toen de brandweer mannen de deur pas na veel moeite open kregen, was het te laat voor het ambassadeperso- neel, onder wie de ambassadeur. De brand in het veertien ver diepingen hoge gebouw kostte vijftien mensen het leven. Rivieromlegging Sovjet-Unie is van de baan MOSKOU De grootse plannen in de Sovjet-Unie om de loop van rivie ren en in sommige gevallen zelfs hun stroomrichting te veranderen, lijken van de baan te zijn. De plannen wer den enkele jaren geleden opgesteld, maar sinds het aantreden van partij leider Gorbatsjov is er openlijk kri tiek op geleverd. De plannen waren onder meer bedoeld om de water voorziening in Centraal-Azië te ver beteren. Wetenschappers hadden echter gewaarschuwd dat het rivie renproject een milieutechnische ramp zou worden met klimatologische ver anderingen die tot ver buiten de Rus sische grenzen merkbaar zouden zijn. Geschenken van Rose Kennedy NEW YORK Rose Kennedy, de 95-jarige moeder van de doodgeschoten politici John F. en Robert F. Kennedy, is een beetje excentriek als het om geld gaat, blijkt uit een boek dat deze maand uitkomt. Volgens schrijfster Barbara Gibson in „Life with Rose Kennedy" stuurde de matriarch van de Kennedy- •clan dikwijls cadeaus terug voor kre diet en deelde zij taxi's met anderen om geld uit te sparen. Tegelijkertijd gal mevrouw Kennedy miljoenen uit aan liefdadigheid en vrienden, hoewel zij in haar keuze van persoonlijke geschen ken wel eens wat vreemd te werk ging. Schrijfster Barbara Gibson bijvoor beeld, kreeg eens een gebruikt wenk brauwpotlood en een paar gedragen be ha's. VS-ambtenaar: sommige PLO-acties rechtvaardig WASHINGTON De directeur Arabische Za ken van het Amerikaanse ministerie van bui tenlandse zaken heeft gezegd dat sommige ge wapende acties van de Palestijnse Bevrijdings organisatie PLO tegen Israël gerechtvaardigde daden van verzet zijn. In een interview zei top ambtenaar Gordon Brown dat de PLO-acties in Israël deel uitmaken van het veertig jaar oude conflict tussen Israël en de Arabische wereld en van een andere orde zijn dan de aanslagen die door Palestijnen in derde landen worden gepleegd op onschuldige burgers. Israël heeft in Washington om opheldering gevraagd. Een woordvoerder van het State Department zei la ter dat Gordon geen uiting had gegeven aan het Amerikaanse regeringsbeleid. Brown zelf ver klaarde dat hij „verkeerd op een vraag heeft gereageerd". Hij noemde de hele affaire een storm in een glas water. Wapengesprek Genève opgeschort tot mei GENEVE De ontwapeningsonderhandelingen in Ge nève tussen de Verenigde Staten en de Sovjet-Unie zijn opgeschort tot begin mei. De jongste gespreksronde, die. zeven weken duurde, heeft enige beweging te zien geger- ven op het gebied van de middellange-afstandsraketten. Maar een doorbraak werd niet bereikt, ondanks de belof te van president Reagan en partijleider Gorbatsjov in Genève, dat het overeg zou worden versneld. Beide par tijen gaven elkaar de schuld van het gebrek aan tastbare: vooruitgang. De afgelopen weken is wel duidelijk gewor- den dat men van Sovjet-zijde bereid is een afzonderlijk akkoord te sluiten over de raketten voor de middellange- -afstand. Toen de de onderhandelingen in maart 1985 be- gonnen, verklaarde Moskou nog dat vooruitgang op het gebied van de INF niet mogelijk was zonder vooruitgang op het terrein van de strategische bewapening en de ruimtewapens. ÜNDEN Momenteel strij- zij samen tegen het An- t-Ierse akkoord, maar het is idelijk dat binnen de twee angrijkste protestantse par- >n in Noord-Ierland een ^.Machtswisseling op til is. 86.00 o 432.00 (mes Molyneaux van de of fi °Wjlle unionisten en dominee 44800 Paisley van democrati- 3010.00 M1 hebben niet langer al 3000*00 an partijleden eensgezind 1710.00 jhter zich hebben. De mili- mm Pte protestantse jongeren 40 oo Ulster ziin boos op hun ong prgrijsde leiders omdat deze 826.00 gelopen week in Londen de S i79oc%iofte van premier Margaret x 'Itm patcher hadden geaccep- gg'jQjerd, dat zij een ronde-tafel- B 325*00 ïnferentie zou overwegen 140.00 ver de Noordierse decentrali- 53.30 jtie. Mezelf de militante elementen i90oo ian het nieuwe „1986 Arbei- ong lerscomité" namen de organi- - ptie van Ulsters protestdag 'n handen. Niemand 102 00 pterde no6 naar Molyneaux 64 sosh Paisley. Het waren overi- 69000 ens ook die jongeren geweest 286 00 /ie de staking van 24 uur af- 2'80 iondigden en niet van 12 uur, toals hun leiders hadden voor- 11600 jesteld. De Ulster Defence As- 72.00 ociation, Noord-Ierlands 72.00 jrootste paramilitaire organi- I88®® atie, bereidt nu een campagne ong 'an burgerlijke ongehoor- 333.00 laamheid voor. ONDANKS OPHEFFING NOODTOESTAND: (Vervolg van de voorpagina) JOHANNESBURG Waarom Pieter Botha op dit moment de noodtoe stand wil opheffen, is niet duidelijk. Noch rechts noch linkse partij en zijn van mening dat het geweld werkelijk is verminderd. Het is mo gelijk dat Botha zich ge dwongen voelt de nood toestand op te heffen na herhaaldelijke waarschu wingen van buitenlandse banken om zo snel mo gelijk zorg te dragen voor een grotere stabili teit. Ook zou kunnen meespelen dat de Geme nebest sinds kort een on derzoekscommissie in Zuid-Afrika heeft geïn stalleerd. Botha liet er overigens geen onduidelijkheid over bestaan dat de bestaande wetgeving wordt aangepast „om leven en. goed doeltreffend te be schermen". In het parlement kondigde Botha gisteren ook aan dat hij 1 augustus een be gin wil maken met het VN-plan voor de onafhanke lijkheid van Namibië. De president hield echter vast aan de voorwaarde dat de Cubaanse troepen zich dan uit Angola moeten terugtrek ken. Als dat niet gebeurd dan kan de schuld van eventueel oponthoud niet aan Zuid- Afrika worden gegeven, al dus president Botha. De Angolese regering zegt dat de Cubanen in het land zijn om Angola te bescher men tegen Zuidafril^anse in vallen en de activiteiten van de door Zuid-Afrika en de VS gesteunde Angolese guer- De Verenigde Staten daaren tegen hebben de plannen met grote instemming begroet. Witte Huiswoordvoerder Larry Speakes noemde het een van de voorwaarden om een begin te maken met on derhandelingen tussen rege ring en zwarte leiders. Hij verklaarde vervolgens dat Angola nu de sleutel in han den heeft voor vrede in het zuiden van Afrika. De Organsiatie van Afri kaanse Eenheid (OAE) heeft fisteren herhaald dat Nami- ië onmiddellijk en zonder voorwaarden onafhankelijk moet worden. De OAE riep het Westen op met effectieve strafmaatregelen te komen en riep tevens de internatio nale banken Zuid-Afrika niet langer uitstel te verlenen van terugbetaling van leningen. De woorvoerder van de se cretaris-generaal bij de Vere nigde Naties, Giuliani liet doorschemeren dat het voor de VN onaanvaardbaar is dat de onafhankelijkheid van Namibië gekoppeld wordt rillabeweging Unita van Jo- weten „weinig optimistisch aan de terugtrekking van de nas Savimbi. De Namibische te worden van Botha's „zin- Cubaanse soldaten uit Ango- guerrillabeweging Swapo liet Het geweld In Zuid-Afrika is er gedurende de noodtoestand niet minder om geworen. loze" aankondiging. Wereldomvattende Amnesty-eampagne tegen Zuid-Afrika DEN HAAG Amnesty In ternational is vandaag een wereldomvattende campagne tegen de schendingen van de mensenrechten in Zuid-Afri ka gestart. De mensenrechtenorganisatie wil hiermee de Zuidafrikaan- se regering onder druk zetten om een einde te maken aan deze schendingen, die een stij gende lijn vertonen. In een open brief aan de Zuidafri- kaanse president Pieter Botha roept de de organisatie Botha op om de mensenrechten te waarborgen. „Duizenden mensen worden zonder vorm van proces gevangen gehou den vanwege hun vreedzame oppositie tegen de regering. Honderden zijn gemarteld of mishandeld. Activisten tegen apartheid ziin gemolesteerd, „verdwenen' of vermoord". „De politie en veiligheids mensen die niet voor hun ac-' ties worden vervolgd, hebben honderden mensen doodge schoten. Er zijn bewijzen dat er mensen zijn vermoord van wege hun deelname aan de monstraties, Vermeende te genstanders van de regering zijn in naburige landen omge bracht". Amnesty wil dat het regime direct alle gewetensgevange nen vrijlaat, wetgeving af schaft die het mogelijk maakt dat mensen zonder vorm van Eroces voor onbepaalde tijd in echtenis kunnen worden ge houden, martelingen in ge vangenissen stopt en de on schendbaarheid van politie en veiligheidsdiensten, die van moord en foltering worden beschuldigd - opheft. „Het ne men van die stappen zou een krachtig bewijs leveren dat het u (Botha) ernst is de schending van de mensen rechten te stoppen". Zweedse commissaris Hans Holmer maakte gisteren bekend dat de politie een beloning van 500.000 kronen (175.000 gulden) heeft uitgeloofd voor inlichtingen over de moord op premier Olof; Palme. BEKRITISEERDE ZWEEDSE POLITIE LOOFT BELONING UIT STOCKHOLM De Zweedse politie is van mening dat de moordenaar van premier Olof Palme minstens één handlanger heeft gehad. Er is voor het eerst in de Zweedse geschiedenis een beloning uitgeloofd (500.000 kronen, 175.000 gulden) in de hoop dat de mensen die de moordenaar geholpen hebben hem voor dat geld aan zullen geven. Volgens de politie begint er na vier dagen vooruitgang in het. onderzoek te komen. De afgelopen dagen zijn vierduizend tips ontvangen en zeshonderd mensen ondervraagd. De RAF wordt vrijwel uitgesloten als mogelijke dader. Het motief voor de moord is nog steeds niet bekend. Wel neemt de politie aan dat het om een huurmoordenaar gaat. Commissaris Holmer wees de groeiende stroom van kritiek op de manier waarop de politie de speurtocht naar de moordenaar heeft aangepakt van de hand. Volgens de critici is de politie te traag geweest bij het alarmeren van surveillance-patrouilles, het afzetten van de plaats van de aanslag en het afsluiten van moge lijke vluchtwegen. De moord op Palme lijkt overigens griezelig veel op de vorige grote politieke moord in Zweden, die op koning Gustaaf de Der de in 1792. Dat heeft de Zweedse schrijver en televisieproducer Olie Hagen gisteren gezegd. Zowel de koning als Palme werden op een vrijdagavond kort voor half twaalf doodgeschoten, met speciale kogels. De koning verontachtzaamde de waarschuwing dat er een komplot tegen zijn leven was gesmeed. Palme wilde niet altijd met lijfwachten over straat gaan. Volgens Hagen had den de koning en Palme ook een aantal persoonlijke eigenschap pen gemeen. IHERAN In de on dergrondse bunker aan de kostelijke oever van de [J&hatt al-Arab waterweg .«worden de morgengebe- len af en toe onderbro ken door het doffe ge- Ireun van de Iraanse ar- illerie, die aan de andere tant van het water, op het jezette schiereiland Fao, le Iraakse frontlinies be- :hiet. sa CJ ,Er bestaat geen andere God ian God", roepen soldaten en eden van de revolutionaire [arde. Die liggen geknield, de ïandpalmen smekend naar )oven geheven, het gezicht ge leerd naar een roestige ijzeren nuur, waarop een teken de •ichting van Mekka aangeeft. *un jonge, baardige gezichten zien schrikbarend bleek in het onbarmartige kunstlicht. woorden van de profeet en revolutionaire slogans schallen uit luidsprekers die boven loopgraven aangebracht zijn. De soldaten, „de heldhaftige moslim-strijders", liggen in hun anti-gaspakken dicht bij een in de modder. Hun „heili ge oorlog" is al vijf jaar aan de gang. Een helikoptertocht boven de kilometerslange Iraanse front linies in de troosteloze vlakte van Khoezestan geeft een in druk van de enorme omvang van deze oorlog, die in het Westen bijna vergeten lijkt. De oorlog tussen Irak en Iran is een oorlog van zwaar ge schut en diepe loopgraven, van dood en woede op grote schaal. Verschroeide plekken geven de plaatsen aan waar Iraakse bommen of graqaten terecht zijn gekomen. Bij twee recente offensieven heeft Iran gebruik gemaakt van haar numerieke over wicht van drie tegen een, van taktische verassingsaanvallen en de toevallige combinatie van moeilijk terrein en slecht weer. Een netelige economische situ atie, zakkende olieprijzen en de wanhopige wens de oorlog niet te laten verwateren heb ben de Iraniërs .gedwongen om vindingrijk te zijn. Met behulp van de onvermoeibare en ef fectieve propagandamachine is de bezetting van Fao in Iran als een schitterende overwin ning binnengehaald een operatie, die volgens de mul- la's (de Mohammedaanse schrifgeleerde) „haar weerga niet heeft in de geschiedenis van de mens". Buiten het front is er weinig van „oorlogsmoeheid" te be speuren zelfs niet onder de rouwenden in het enorme mausoleum voor de „martela ren"; de Behes-tih Zahra be graafplaats even buiten Tehe ran. De massa klaagt over de rijst- en vleesprijzen, maar de trouw aan de oude iman en zijn per soonlijke heilige oorlog tegen het „goddeloze Ba'athistische- Zionistische regime" in Bag dad voeren toch de boventoon. „Dood aan Saddam, dood aan Amerika, dood aan Israël", schreeuwt de menigte bij elke openbare vergadering en ge- De oorlog tussen Iran en Irak is al meer dan vijf jaar aan de gang en er lijkt geen komen. Iraanse soldaten bestoken hier de vijand. bedsbijeenkomst. Gerituali seerde haat, misschien, maar er straalt een verschrikkelijke geloof en kracht van uit. Het is moeilijk te bepalen in hoeverre de bevolking de oor log en het regime steunt. „De revolutionaire garde is Kho- meinys privé-legertje, net als de keizerlijke garde dat was voor de sjah", fluistert een sol daat in de trein van Teheran naar Ahvaz. En: „Wat kan je doen in een land, waar zo veel mensen zeggen dat ze bereid zijn voor Khomeiny te sterven, alles voor hem te doen?", vraagt ie mand zich vertwijfeld af. Een ding is zeker: zolang Kho meiny 'leeft, zal de oorlog voortgezet worden, daarover lijkt geen twijfel te bestaan. De ayatollah Montazeri is uit gekozen om de imam na zijn dood te vervangen, maar een geruisloze overdracht van de macht wordt niet verwacht. De oppositie zou na Khomei- ny's dood de kop wel eens op kunnen steken en niet alleen de oorlog, maar het hele sy steem, bespreekbaar kunnen maken. De islamitische republiek Iran lijkt nog geen stap dichterbij haar doel het hoofd van Sadam Hoessein gekomen te zijn sinds het vechten be gon. De prijs van de vrede wordt met de dag hoger. De bezetting van Fao betekent dat Iran nu drie forse stukken Iraaks grondgebied in haar macht heeft: de Majnoen-ei- landen, een stuk Iraaks Koer- distan en nu dan Fao. Met elke centimeter bezet ge bied wordt de oorlog langer. Dit kan de buitenwereld mis schien niets schelen, na meer dan vijf jaar van offensieven, tegen-offensieven, van sterven voor het vaderland uit naam van gekrenkte nationale trots, uit naam van oeroude voor oordelen, uit naam van een re volutionaire islam. Niemand die dit verschrikkelijke en vernietigende geweld echter van dichtbij heeft meege maakt, zal deze oorlog ooit kunnen vergeten. IAN BLACK Copyright The Guardian SMIDJE VERHOLEN EN HET KNETTERCARTER 'yright studio iniej23) Een paar dagen later moest smidje Ver- tne-1 -en noodzakelijk even naar Gravendrecht. Hij reee moest daar wat bestellingen doen bij leveran- »en. ci®rs en z0, en omdat zijn assistent Kareltje "be- Kletter zo'n pientere en ijverige jongen was, zei de smid: „Wij gaan er eens even samen op uit, Kareltje. Ik moet noodzakelijk naar de stad, weet je. En jij mag mee." „Dat zou me héél goed uitkomen, baas...," zei Kareltje, maar hij keek toch een tikje zuinig. „Maar eh..., hoe graag ik ook meega..., kén dat eigenlijk wel? Is het economisch wel verantwoord? En hoe moet dat dan met de benzine voor de gaande en ko mende man?" „Interesseert me niet," lachte de smid. „We sluiten de tent Da's héél eenvou dig, niet? Dat moeten we voor die ene keer maar 'es doen. En jij hebt toch immers als werknemer ook recht op een vrije middag? Nou. pik hem dan, jöh! Zo willen het nu eenmaal de sociale wetten." „Daar begrijp iH geen snars van." zei Kareltje hoofdschuddend. „Dus de wetten willen dat ik vrij heb. En als ik dat nou zelf niet wil?" „Waar de sociale wetten in het geding komen, daar gaat de eigen wil van het individu verloren," antwoordde de smid wijs. „Schrijf dat nu maar met rood potlood in je boekje, Kareltje. Dan heb je meteen de goeie kleur van die wetten te pakken. Haha!" De pientere leerjongen moest hierover eens diep nadenken en tijdens de rit in de nieuwe sport wagen naar Gravendrecht dacht hij nóg. Pas toen hij in een soort cafetaria een lekker belegd broodje zat te eten, drong weer tot hem door wat hij nu eigenlijk in Gravendrecht wilde uit voeren en zo komt het dan ook, dat wij hem een poosje later achter een voddenkoopman zien aanrennen. „Héla, voddenkoopman!" riep Ka reltje. „Weet u misschien het adres van een héél betrouwbare winkel In tweedehandse goe deren en gebruikte artikelen?" (Van onze correspondent Aad Jongbloed) BRUSSEL De moordaanslagen van de Bende van Nijvel hebben geleid tot een ander koopgedrag voor een groot aan tal Belgen. Zo blijkt dat nog maar 25 procent van de winke lende Belgen boodschappen doet tegen sluitingstijd, het tijd stip waarop de Bende van Nijvel tot nu toe steeds toesloeg. Voorheen was dat percentage hoger dan 60. Sinds de overvallen, die vooral de keten van supermarkten van Delhaize tot doel hadden, heeft 10 procent van de Bel gen Delhaize ingeruild voor een andere winkel; vaak betreft dat de winkel van een kleine middenstander. Dat blijkt uit een onderzoek dat het weekblad Humo heeft laten verrichten en dat vandaag gepubliceerd wordt. Vol gens het onderzoek denkt 46 procent van de Vlamingen dat de Bende van Nijvel gezocht moet worden in kringen van de onderwereld of dat er krankzinnigen aan het werk zijn. 35 Procent vermoedt dat de Bende uit extreem-rechtse hoek komt. Slechts 8,6 procent vindt het nodig dat er een speciaal politiekorps wordt opgericht om de terreur te bestrijden, een gedachte waarmee ae minister van Justitie speelt, maar 78 firocent ziet veel meer heil in een betere organisatie en op- eiding van de rijkswacht. Vernieuwing in Sovjet economie De deelnemers aan het 27e congres van de Russische communisti sche partij hebben van daag Ingestemd met plannen om de indus triële produktiviteit voor het jaar 2.000 te ver dubbelen. Daarna ver gaderen de afgevaar digden achter gesloten deuren verder over de voorstellen van partijlei der Michail Gorbatsjov voor ingrijpende wijzi gingen in de samenstel ling van het Centraal Comité en het Politbu reau. Centraal in de nieuwe economische plannen van het Kremlin staat de introductie van moderne technologie op alle terreinen van de Russische industrie. De weerstand die daarte- gen nog altijd bestaat (U;, werd in een cartoon in Tl •u' een Russisch blad op de kJrrel genomen.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 7