Softwarebedrijf ontwikkelt sleutel tegen computerkraak Theo Schols (Holland Aerolines) wil vleugels verder uitslaan Winst Unilever gedrukt door wisselkoersverliezen IVIartinair 7 Beurs van Amsterdam ECONOMIE QeidwOowuvnt WOENSDAG 5 MAART 1986 PAGINA VNU.wil tijdschriften van Kluwer overnemen HAARLEM VNU wil van Kiu- wer Publiekstijdschriften de bla den Ouders van Nu, Ariadna, Ma rion, Vorsten, Eigen Huis, Doe het Zelf. Alliance en puzzelbladen overnemen. Bij Kluwer Publiek stijdschriften werken 215 mensen. Vorige maand maakten beide uit geverijen bekend dat zij een even tuele samenwerking wilden on derzoeken tussen verscheidene van hun bladen. Nu wordt echter onderzocht op welke wijze Klu wer Publiekstijdschriften ingepast kan worden in de VNU tijdschrif- tengroep. Meer omzet in woninginrichting AMSTERDAM Na vier jaar van ach teruitgang hebben de winkels die meube len en woningtextiel verkopen, vorig jaar gemiddeld 3,9 procent meer omgezet dan in 1984. Aangezien de prijsstijging in de woninginrichtingsbranche vorig jaar maar 0,7 procent bedroeg is er dus sprake van een werkelijk omzetherstel van ruim drie procent, aldus het Centraal Bureau woninginrichting. De woninginrichtings branche vertrouwt erop dat de omzetstij ging die vorig jaar elk kwartaal opliep, zich dit voortzet. Gemiddeld zes van ae tien bedrijven meldden een omzetverho- ging. In 1981 zakte de omzet in de wonin ginrichtingsbranche met negen procent, in 1982 met met vijf procent, in 1983 met één procent en in 1984 met twee procent. Vendex koopt bedrijf in corrosiebestrijding AMSTERDAM Vendex Interna tional heeft de Zwitserse houdster maatschappij Hemutech overgeno men, zo heeft de onderneming gis teren bekendgemaakt. Hemutech heeft bedrijven in Saoedi-Arabië Bahrein, Aboe Dhabi, Italië en In donesië, die zich bezighouden met corrosiebestrijding en onderhoud. Er werken bij de groep zeshonderd mensen. Deze aankoop betekent volgens Vendex een verdere ver sterking van de industriële dienst verlening van Vendex Internatio nal en biedt de mogelijkheid om in de desbetreffende landen het dienstverleningspakket verder uit „Economische barometer" Verenigde Staten omlaag WASHINGTON De „economi- sche barometer" van de Verenigde Staten, waarvan de op korte termijn te verwachten economische bedrij vigheid kan worden afgelezen, is in januari gedaald met 0,6 procent, zo neeft het Amerikaanse ministerie van handel gisteren laten weten. Het is de sterkste daling sinds april 1985, toen de index met 0,7 procent omlaag ging. In december was er nog sprake van een stijging met an derhalf procent. Vooral orders voor fabrieken en uitrusting namen af. Antillen: Geen schade vergoeding voor Luns jr WILLEMSTAD De Nederlandse Antillen hebben geen schadever goeding betaald aan Ofir BV toen beide partijen in december vorig jaar besloten hun geschil te beëin digen inzake het niet doorgaan van de munt Queen of Saba. Dat heeft de Antilliaanse premier, ir D.F. Martina geantwoord op schriftelij ke vragen vanuit de Staten (parle ment). Ofir BV, dat wordt geleid oor drs H.A.J. Luns (zoon van ex- -minister en oud secretaris-gene raal van de Navo), was in 1984 een civiele procedure tegen de Antillen begonnen, en eiste daarbij 1,9 mil joen Nederlandse guldens als scha devergoeding. AGRARISCHE SECTOR LEENT MEER Hogere winst Rabobank door vermindering stroppenpot UTRECHT De nettowinst van de Rabobank is in 1985 met acht procent gestegen tot 668 miljoen gulden. De bruto winst daalde echter met vijf procent. Dat de nettowinst desondanks steeg is vooral te danken aan de veel lagere toe voeging aan de stroppenpot In 1984 verdween daar nog 651 miljoen gulden in, vorig jaar was dat 510 miljoen gulden. Volgens de Rabobank, die deze cijfers gisteren bekendmaakte, kon de stroppenpot met min der toe omdat de verliezen op kredieten afnamen. De rentewinst kwam door da ling van de rentemarge (ge volg van de daling van de ren te, maar ook van de hevige concurrentie tussen de banken onderling) op een iets lager peil dan in 1984, namelijk op 3 492 miljoen gulden tegen 3.509 miljoen in 1984. De pro visie-inkomsten stegen evenals de overige baten (onder meer koerswinsten op effecten). Leningen De Rabobank verstrekte ver leden jaar 15,5 miljard gulden aan nieuwe leningen, 1,3 mil jard meer dan het jaar daar voor. Dat is het gevolg van 22 procent hogere vraag naar le ningen vanuit de agrarische sector en een stijging van de kredietverlening aan overige bedrijven met 24 procent. De aan de bedrijven verstrek te leningen (voor acht miljard gulden) zijn sinds 1980 niet meer zo hoog geweest, aldus de Rabo. De bank leende 4,3 miljard aan de agrarische sec tor en 3,6 miljard aan bedrij ven in de sector handel, indus trie en dienstverlening. Aan particulieren werd voor 7,5 miljard gulden geleend tegen 7.6 miljard in 1984. MARKTEN 355: snijbonen: 14-80; rode kool: 30- 37; raapstelen: 49-51; selderij: 94- 168; 76/: 97, 60/: 95. 50/: 68-75, 40/: 57-60, 35/: 49-51, 30/: 49-50, 25/: 48. krom: 105. tomaten al: 54.80. VEEMARKT LEIDEN (4-3) - Prijzen: extra kw. dikbillen 2600-5150. stieren 8,25-8.85 5.25-6.00. schapen 175-275. per kg 5.75-8.00. lammeren (rammen) 275-350. per kg 10,00-12,00. lamme ren (ooien) 220-260, per kg 10,00-12.00. varkens 3.05-3,15. zeu gen (resp. 1e en 2e kw.) 2.70-2,80 2.60-2,70. melk- en kalfkoeien (resp. 2e soort) 1950-2600 1400-1950. guste koeien 1200-2250. schapen 300-330. weid 190-250. bokken en geiten 60-160. roodbont 1000, zwartbont 2636. slachtschapen en lammeren 400. ge- bruiksschapen en olammeren 133. varkens 806. bokken en gelten 42. to taal 5308. Stemming (resp. handel en prijzen): slachtvee en stieren redelijk - hoger; stieren redelijk - gelijk; ge- bruiks- en jongvee rustig - gelijk; nu ka's roodbont redelijk - hoger; nuka's zwartbont redelijk - gelijk- slacht- en gebruiksschapen en lammeren vlot EIERVEILING EIVEBA BV BARNE- VELD (4-3) - Aanvoer 2.802.600 stuks, stemming vriendelijk. Prijzen in gulden per 100 stuks: eieren van 51-52 gram 10.07. 55-56 gram 10.83. bergines 430-480. Komkommers 47- 119, mini 32-37. Koolrabi 125-162. Paksoi 245-275. Paprika groen 180- 540. paars 250-470. Peterselie 44-58. Aubergines 400-490. Bloemkool 290- 575. Glassla 30-44. Komkommers 47- 120. krom 120-130. Koolrabi 84-148. Paprika groen 340-560. geel 370- 1310. wit 500-820, paars 360-550. Pepers groen 940-1000. Peterselie 72-91. Raapstelen 38-50. Rabarber GROTE BELANGSTELLING VOOR WATERDICHTE BEVEILIGING VALBURG Het bedrijf Data- en Software Securi ty (DSS) in het Gelderse Valburg heeft een „nage noeg waterdichte" beveili ging ontwikkeld tegen het illegaal kopiëren van computerprogramma's en databestanden. Kraken van de beveiliging is vol gens DSS-directeur P. Broertjes „praktisch uitge sloten" en vereist zoveel tijd en ingewikkelde ap paratuur dat het de moei te absoluut niet loont. DSS heeft bij het ministerie van economische zaken een krediet van een miljoen gul den aangevraagd voor de ver dere ontwikkeling van het be veiligingssysteem. waarvoor volgens Broertjes grote belang stelling bestaat bij de overheid, de PTT en enkele grote parti culiere ondernemingen in bin nen- en buitenland. Sleutel De beveiliging wordt aange bracht met een zogeheten „sleutel", een elektronisch ap paraatje ter grootte van een pakje sigaretten, dat aan de computer wordt gekoppeld. Met de sleutel kan de legale gebruiker op willekeurige plaatsen in het computerpro gramma codes verstoppen. Zonder die sleutel werken de codes als een „vergrendeling" die programma's en databe standen volstrekt ontoeganke lijk en kopiëren onmogelijk maken. De codes zijn volgens Broertjes voor illegale gebrui kers van het programma on vindbaar, juist omdat ze op willekeurige plaatsen worden aangebracht. Drie jaar geleden ontwikkelde Broertjes de voorloper van de „sleutel", waarmee hij zijn eigen kostba re software vergrendelde. In samenwerking met Ameri kaanse deskundigen is de sleu tel verder ontwikkeld en bij proeven in de Verenigde Sta ten bleek geen enkel program ma meer in verkeerde handen te kunnen komen. Piraterij Volgens Broertjes maakt de pi- raterije het voor ontwerpers van softwareprogramma's steeds moeilijker om program ma's met winst op de markt te brengen. De markt wordt overspoeld door veel goedko pere. illegale kopiën van pro gramma's. „Het kraken en ko piëren is voor steeds meer mensen een hobby geworden en hier en daar zelfs al uitge groeid tot een heuse onderne ming". Tegen deze vorm van fraude was tot nu toe juridisch weinig te doen. Volgens Broertjes zal dat straks ook niet meer nodig zijn. DSS verwacht binnen korte tijd met de sleutel een honderd procent waterdicht systeem te bereiken. Met behulp van de „sleutel" kan men ook het inbreken in databestanden en het aftappen van datatransmissie via tele foonlijnen tegengaan. DSS verwacht binnen enkele we ken met de „sleutel" op de markt te komen. Produktie van de goedkoopste uitvoering kost ongeveer 120 gulden. Er zijn volgens Broertjes inmid dels „ettelijke duizenden" in de maak. WEL HOGER DIVIDEND ROTTERDAM Het Unile- ver-concern heeft het afgelo pen jaar een vrijwel onveran derde winst behaald van 2077 miljoen gulden, één miljoen gulden meer dan in 1984. Er werd voor bijna 67 miljard gulden verkocht, een stijging van 206 miljoen gulden verge leken met 1984. In het vierde kwartaal was de winst nog met 23 procent gestegen tot 675 miljoen gulden, maar over het gehele jaar genomen zijn de nettowinst en -omzet nade lig beïnvloed door de wissel koersen. Tegen gelijke wissel koersen zou de winst over het afgelopen jaar 320 miljoen gul den hoger uitgevallen zijn, of wel met vijftien procent zijn gestegen. Ondanks het onveranderde re sultaat stelt Unilever voor het slotdividend te verhogen van 9,45 gulden tot 10,16 gulden per aandeel van twintig gul den. Europa In een toelichting op de giste ren bekendgemaakte cijfers bleek bestuursvoorzitter F.A. Maljers weinig onder de in druk van het onveranderde resultaat. Hij benadrukte dat de vorig jaar met name in Eu ropa tot stand gebrachte ver sterking van de kernactivitei ten (dat wil zeggen, herstruc turering en uitbreiding van de Europese bedrijven en toege nomen efficiëntie) heeft geleid tot een aanzienlijke winstver betering van de Unilever-be- drijven in dit werelddeel. „Dit is van doorslaggevend be lang voor het welzijn van Uni lever, omdat Europa voor ons het belangrijkste gebied is en blijft", aldus Maljers. „Alle aandacht is nu gericht op pro- dukten en markten die we goed kennen en waar we goe de resultaten bereiken". Unilever blijkt „erg gelukkig" met het in 1984 overgenomen Engelse levensmiddelencon cern Brooke Bond. Hoewel Maljers destijds sprak over een „niet ideale acquisitie" (Brooke Bond heeft een sterke positie op de Britse theemarkt waar Unilever nauwelijks ac tief is) blijkt de bedrijfswinst in Engeland aanzienlijk te zijn toegenomen, mede door de bij drage van Brooke Bond. Amerika In Noord-Amerika steeg de bedrijfswinst tegen gelijke koersen met 34 procent en het verkoopvolume met vijftien procent. In de rest van de we reld nam de bedrijfswinst met vijftien procent toe, mede door nieuwe acquisities, waaronder theeplantages. Verdere versterking van de marktpositie door een gericht acquisitiebeleid blijft een be langrijk deel van Unilever's strategie, aldus Maljers giste- Nederland Dank zij de in het verleden doorgevoerde reorganisaties, de nu lagere reorganisatiekos ten en hogere resultaten heeft Unilever Nederland het vorig jaar krachtig verbeterde wins tniveau van '84 opnieuw kun nen bereiken met een vrijwel onveranderd nettoresultaat van 136 miljoen gulden bij een omzet van 6112 miljoen. Het personeelsbestand daalde vorig jaar met zes procent. De helft hiervan bestond uit arbeids plaatsen die voor overdracht van activiteiten aan derden el ders werden voortgezet Aan het eind van het jaar was het aantal personeelsleden circa 10.700. Een astronaut die op Schiphol uit een vliegtuig stapt. Het is niet het einde van een poging om een recordhoogte te bereiken, maar een middel om de aandacht te vestigen op Space '86, een ruimtevaartmanifestatie die van 3 mei tot en met 29 juni in de Jaarbeurs in Utrecht wordt gehouden. Op Space '86 is een maanlandschap, compleet met maanlander en maanauto, nage bouwd. Wubbo Ockels zal de opening verrichten. Behalve Ockels worden nog vijf astronauten en kosmonauten verwacht op Space '86. ZESTIENHOVEN MOET EEN TRANSFERHAVEN WORDEN' TOULOUSE/ZESTIENHO- VEN Het zijn in meer dan één opzicht stormachtige tij den voor Holland Aerolines, Nederlands snelst groeiende regionale luchtvaartmaat schappij. Met de stoelriem ex tra vastgesnoerd en het glas champagne stevig tussen de knieën geklemd beleefde di recteur Theo Schols (42) en een gezelschap genodigden gis teren een nogal ruwe landing op Zestienhoven met het eer ste „eigen" ATR-42 toestel (46 stoelen) in de HAL-kleuren. Die middag nog in een mild voorjaarszonnetje opgestegen bij de fabriek van Aerospatiale in Toulouse, moest de gezag voerder boven Hollands grondgebied mist, slagregens en rukwinden trotseren. Voor Schols kan de maand maart ondanks het barre weer echter niet meer stuk. Twee dagen geleden bereikte hij met. Air France na weken van moeizaam onderhandelen een akkoord over de doorverkoop van HAL-tickets, hetgeen de bezetting op de lijnvluchten naar Parijs-Orly en later dit jaar Parijs-Charles de Gaulle een stevige impuls zal geven. Verder is een vliegvergunning voor Groningen bijna rond en geven de eerste twee maanden van het jaar (waarin onder Gisteren werd de nieuwste aanwinst van Holland Aerolines (HAL) op Zestienhoven veilig aan de grond gezet: een ATR-42 van Ae rospatiale en Aeritalia in de HAL-kleuren rood, wit, blauw, groen. meer met een geleende ATR- 42 werd gevlogen) al een licht positief resultaat te ziert. Zegeningen Blakend van Zelfvertrouwen telt Schols, die ooit begon als onderhoudsmonteur, zijn zege ningen: „De financiering van tweeënzeventig miljoen gul den voor drie nieuwe ATR- toestellen is zonder problemen rondgekomen, de Rotterdamse gemeenteraad heeft nu einde lijk besloten de luchthaven Zestienhoven op te knappen en de lijnen op Orly, Londen- Southend en Norwich lopen al als een trein. Het zou me niet verbazen als we de komende zeven jaar nog zo'n vijftien a vijfentwintig ATR-vliegtuigen kunnen bestellen voor nieuwe bestemmingen zoals Madrid, Milaan en Oslo". Op een holletje gaat het even later door de fabriekshallen van Aerospatiale in Toulouse, waar de Airbus A300 en A310 geassembleerd worden, alsme de de ATR-42, een tweemoto- rig propellortoestel dat in sa menwerking met het Italiaan se Aeritalia geproduceerd wordt. Eind 1984 werd de pro duktie van deze tegenhanger van de Fokker-50 gestart, en tot dusverre zijn er 3 ruim ne gentig van verkocht Showroom In de hangar van Aerospatiale bekijkt Schols zijn ATR-42 van alle kanten, als een nieu we autobezitter in de show room. Er wordt tegen de ban den geschopt, de stoelen wor den uitgeprobeerd en omstan ders informeren beleefd naar het brandstofverbruik. Schols: „Tussen Parijs en Rotterdam ben ik met dit toestel maar voor vierhonderd gulden aan kerosine kwijt. Als de IATA de prijzen in Europa vrij zou laten, dan konden de tickets nog een stuk goedkoper wor den". Wat de overheid betreft, zo voegt vertegenwoordiger H. van Dam van de Rijkslucht vaartdienst er aan toe, krijgt Schols vrij baan. Van Dam: „De HAL is eigenlijk de enige luchtvaartmaatschappij die on voorwaardelijk voor een regio nale luchthaven kiest, en dat elgii rate foSSEL HOOFDFONDSEN Noteringen van woensdag 5 maart dividend over ho dd 84 2.90 125-50 6/1 8415.♦US5 0.45 92 50 2/1 is precies wat de minister wil. In tegenstelling tot Air Hol land en Netherlines zie je Schols niet op Schiphol. Hij kan dan ook op alle medewer king rekenen". Aan het eind van de middag staat de landing op Zestienho ven alweer voor de deur. Ter wijl de gloednieuwe ATR-42 zijn neus in het wolkendek drukt, schetst Schols op een servetje de toekomstige strate gie voor HAL. Verklaart, drif tig lijnen trekkend: „Dit toe stel gaat eerst op Frankfurt en Orly vliegen, tweemaal per dag. Dan komt er Groningen bij en later Charles de Gaulle, belangrijk voor doorverbin dingen naar intercontinentale vluchten". Er verschijnt een ster op het servet, met als middelpunt Zestienhoven, en daaromheen Groningen, Frankfurt, Lon den en Norwich. Schols: „Zes tienhoven moet een transfer haven worden. We halen de passagiers desnoods gratis hier naartoe, en stoppen ze dan in ATR-42's op weg naar Charles de Gaulle'Besluit, glunde rend: „Ik wil een volwassen netwerk opbouwen. Als het aan mij ligt wordt er nog veel over Zestienhoven gespro ken". PAUL KOOPMAN Hausse AMSTERDAM De Amsterdamse Effectenbeurs stond gisterem c' in het teken van renteverlaging. De CBS-obligatie-index steeg. met 0,8 punt tot 112,6 en het rendement op die staatsleningen;'^: nam gelijktijdig af van 6,73 naar 6,62 procent. Er werd gisteren 22 1,56 miljard aan obligaties omgezet, waarvan 1,16 miljard aan; gj staatsleningen. Op 5 september vorig jaar werd een hoogtepunt!B in de obligatie-omzet bereikt van 845 miljoen. Ook de aandelervi H schoten gisteren omhoog. De aandelen-index maakte een sprong I: van 4,8 punten naar 245,2. Alleen op 8 januari werd dit jaar een rS grotere sprong gemaakt. De ANP-CBS index sprong toen met [ïg 5,9 punten naar de record-stand van 267 punten. «31 De stijging van de aandelenkoersen deed zich over de hele linie! voor, ondanks een licht lagere dollar, een invloed van winstne-1 mingen en een lager Wall Street. Alleen Kon. Olie kon vanwege de lage olieprijzen slechts twee kwartjes aan de koers toevoegen.. Unilever opende op 344 flink lager dan maandag om op de be- kendmaking van de winstcijfers op te stomen naar ƒ365 en ten* slotte uit te komen op een winst van 4,80. Ook de lokale markt was vast met meer dan gemiddelde koers*, stijgingen voor vele fondsen. Op de parallelmarkt steeg effecten-] g kantoor Kooijman acht gulden en het op buitenlandse expansie^ beluste S^mas met, twee gulden. Op de óptiebeurs was het drukl jU Ruim 43.000 opties' wisselden van eigenaar, waarvan twee derde, in calls. Akzo, Philips en KLM stonden volop in de belangstel*, ling alsmede het dollar/gulden contract. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags,, tussen 14.00 en 15.00, telefoonnummer 071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 6