,AIs het een goeie is, maakt 't mij niets uit Duitsers reageren nogal lauw op documentaire „Shoah" r „Ambtenaren moeten j! op drugs worden getest IR Transavia is in de wolken met ,Johan CruijfP Ex-SS'ers mogen stemmen op 19 maart COMMISSIE VS: Vertrek van Marcos en Duvalier een oppepper voor oppositie in Chili ^HUNNENLAND/BUITENLAND £cidóc(3ouocmt WOENSDAG 5 MAART 1986 PAGINA 5 Jversdijk (CDA): ocialé telefoon ïaar Leeuwarden EN HAAG CDA-vice-frac- evoorzitter drs. H. Eversdijk dat het kabinet een even- „sociale telefoon" in Leeu- 1 7|Varden e'ders 'n het noorden J,* vhoet vestigen. Het CDA is een root voorstander van zo'n servi- ?-dienst van het ministerie van ociale Zaken en Werkgelegen- eid, welke op dezelfde leest zou gunnen worden geschoeid als de 1 u in Uterecht gevestigde belas- ngtelefoon. Eerder drong Evers- f ijk er al op aan dat ook de belas- ng-telefoondienst naar het «oorden verhuist. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Ex-leden van de SS die met hun Nederlan derschap ook het kiesrecht hebben verloren mogen bij de aanstaande verkiezingen voor de gemeenteraad op 19 maart gewoon hun stem uitbrengen. Dat is een direct gevolg van de nieuwe kieswet die aan buitenlanders die al vijf jaar in een Nederlands bevolkings register staan ingeschreven het passief en actief kiesrecht geeft. Staatlozen worden met deze groep gelijk gesteld. Nederland telt zo'n 6000 zonder staatsburgerschap. De r ten van hen zijn buitenlanders. Rond de duizend zijn echter ex-Ne derlanders die hun staatsburger schap zijn kwijt geraakt doordat zij in vreemde krijgsdienst zijn getre den. Onder hen bevinden zich de meeste ex-SS'ers. Bij de gemeenteraadsverkiezingen van 19 maart kunnen zij in de meeste gevallen gewoon hun stem uitbrengen. Volgens een woord voerder van het ministerie van binnenlandse zaken vloeit dat auto matisch uit de nieuwe kieswet voort, tenzij een rechter de betrok kene uitdrukkelijk het individueel kiesrecht heeft ontzegd. De wetgever heett bij de verande ring van de Kieswet zeker niet be wust een teruggave van kiesrecht aan ex-Nederlanders gewild. „Men heeft er waarschijnlijk gewoon niet voldoende bij stil gestaan dat dit een van de gevolgen zou zijn". Overigens geldt het kiesrecht al leen voor de raadsverkiezingen. Bij de kamerverkiezingen van 21 mei mogen buitenlanders en staatlozen niet stemmen. Verzekeraar wil verbod op gebruik open haard HAVELTE De Onderlinge Verzeke ringsmaatschappij Havelte/Uffeite vraagt haar leden dringend om geen open haar den meer aan te steken of allesbranders te gebruiken. De serie branden in haar ver spreidingsgebied zadelt de verzekerings maatschappij op met een kapitale strop. Drie grote woonboerderijen die het afgelo pen weekeinde in Havelte afbrandden le verden een schadepost van anderhalf mil joen gulden op, waarbij nog acht schoor steenbranden in februari kunnen worden geteld. De gedupeerde maatschappij pro beert bij de overkoepelende organisatie NOVO gedaan te krijgen dat de mogelijk heid van een verbod van het gebruik van een open haard wordt opgenomen in de verzekeringspolis. HERGEBRUIK PACEMAKERS: PI Dat er ook in de gezondheidszorg danig geknepen wordt op de financiën ondervinden we elke dag weer aan den lijve. De vakgroep Cardiologie van het Academisch Ziekenhuis in Leiden draagt een steen tje bij aan de noodzakelijke bezuinigingen. Waarom nog in prima staat verkerende pacemakers van over leden patiënten niet opnieuw gebruiken, vraagt men zich in Leiden af. Een gedachte die bij meerdere car diologen heeft postgevat. En zolang alles prima func tioneert, maakt de betrokkene zelf er ook geen pro bleem van. Alleen de producent van pacemakers sputtert nog wat tegen. Maar wie had anders ver- wdbht? LEIDEN/DIEREN Uiter aard wordt er in de kringen van producenten nog het minst enthousiast gereageerd op hergebruik van pacema kers. Namens Nederlands grootste fabrikant Vita- tron Medical bv in Dieren deelt PR-functionaris Peter Braat mee niet bijster geluk kig te zijn met de plannen tot het zogenoemd „re-sterilise ren" van de apparaatjes. „Je kunt nooit garanderen of er niet sporen van bloed zijn achtergebleven. Vitatron re- steriliseert dan ook niet, ten zij bijgaande bescheiden uit wijzen dat de pacemaker nog niet geïmplanteerd is ge weest". Wat er bij Vitatron wel ge beurt is het zogenaamde re- conditioneren, waarbij de buitenzijde wordt vervangen. Het Dierense bedrijf stelt hieraan echter een aantal stringente voorwaarden. Zo kunnen alleen de originele kopers eenmaal geïmplan teerde exemplaren aanbie den. Bovendien mag de ge bruikersdatum nog geen twaalf maanden verlopen zijn. Overigens vallen de aantal len door Vitatron opnieuw behandelde „hartgangma- kers" (zo'n tien per maand) in het niet bij de totale pro- duktie van tien twaalfdui zend stuks die jaarlijks we reldwijd wordt geëxporteerd. Het Dierense bedrijf met 170 personeelsleden is daarbij koploper in een nieuwe lijn geavanceerde pacemakers die zich automatisch instellen op de behoefte van de indivi duele patiënt. Zonde Ook in de Deventer zieken huizen worden pacemakers hergebruikt. Dirk Looman die is belast met de techni sche gang van zaken, noemt voor het afgelopen jaar een aantal van achttien. Op een totaal aantal implantaties van vierenzestig is dat in Deven ter bijna dertig procent. „Het is gewoon zonde om goed werkende apparaten niet op nieuw te gebruiken. Op een gemiddelde aanschafwaarde van zes zevenduizend gul- verklaard. den is dat toch een hele be sparing". Eén van de patiënten die vo rig jaar in Deventer een nieuwe pacemaker kreeg in geplant is Larenaar H. Stege- man. Het is zijn tweede 'gangmaker' nadat de eerste na vijf jaar goede dienst niet meer volop functioneerde. Wat Stegeman betreft volgen er nog vele. En dat mogen van hem best gebruikte pace makers zijn. „Als het maar een goeie is, dan maakt het mij verder niets uit wat erin zit. En wat dat betreft heb ik niks geen klachten. Nadat de vorige versleten was, kreeg ik een half jaar geleden een Nee hoor, die ingreep heeft niets te betekenen. In een half uurtje is het gebeurd. Je merkt er niets van. Ik ben dik tevreden". i WAQWTMnTOM Allo Oneeveer veërtie Drocent van bouwd door de allerar WASHINGTON Alle Ongeveer veertig procent Amerikaanse werknemers de georganiseerde misdaad in in overheidsdienst en alle ÏZTvXmL'Ï mensen werkzaam Dij be- Volgens de commissie gebrui- drijven die aan de over- ken twintig miljoen Amerika- heid leveren, moeten zich onderwerpen aan een drugtest. Dat vindt een residentiële commissie ie de georganiseerde misdaad in de VS onder zoekt en die dezer dagen marihuana. Tussen de vijf en zes miljoen Amerikanen gebruiken regelmatig cocaïne of een andere hard-drug. Een half miljoen Amerikanen is verslaafd aan drugs. De meeste in de VS verhan- bouwd door de allerarmste boeren die zich op deze manier nog enigszins op de been kun nen houden. De presidentiële commissie die nu het drugs- rapport heeft uitgebracht, wil evenwel totale stopzetting van alle Amerikaanse hulp aan landen die het verbouwen en verhandelen van narcotica niet doelmatig bestrijden. c j 6 delde drugs komen uit landen afzonderlijk rapport van Middsen. en Zuid.Ameri_ heeft uitgebracht over de ka. zoals Peru, Bolivia en handel en het gebruik van Mexico. De georganiseerde drugs. misdaad laat geen enkel mid del onbeproefd de drugs Ame rika binnen te brengen. De jacht op drugssmokkelaars fei- wordt met een ongekende he te alle werkende Amerikanen vigheid gevoerd en bij con- regelmatige drugtests frontaties tussen drugssmok- agenten van de drugsbestrij dingsdienst, DEA zijn al tien kan worden vastge- keiaars steld of ze al of niet drugs ge- Amerikaanse bruiken moeten worden on derworpen. In tal van bedrij- tallen doden gevallen. worden de werknemers Volgens het rapport i: overigens al tot dergelijk tests reldproductie verplicht. Het drugsgebruik heroïne het afgelopen jaar met veertien bedrijven en op kantoren leidt procent toegenomen. De VS groot ziekteverzuim en betalen in veel gevallen zélf verlies van produktiviteit. Volgens sommige berekenin gen kost dat de overheid dure campagnes die op zijn gericht de narcoti- -oogsten op de velden te, verwerken en verhande tot de len van narcotica vaak een lu cratieve inkomstenbron, die del en smokkel van drugs op harde Amerikaanse valuta in dit ogenblik het grootste cri- het laadje brengt. Bovendien minele probleem in de VS is. wordt de narcotica vaak ver- De presidentiële werkzaam sinds 1983, conclusie gekomen dat de han- Bukman: drie vragen over raketten DEN HAAG Op 25 en 26 maart zal de Eerste Kamer met de regering van gedach ten wisselen over de kruisra- kettenovereenkomst met de Verenigde Staten. In de ge bruikelijke voorafgaande schriftelijke gedachtenwisse- ling met de regering volstond CDA-senator P. Bukman, te vens partijvoorzitter van het CDA, gisteren met drie vra gen. Zo wil hij weten wat het verschil is met Europese plaat- sings-landen die geen verdrag hebben gesloten, of het ver drag ruimere mogelijkheden biedt om te „reageren' op een Geneefs akkoord en hoe plaat sing strijdig kan zijn met de grondwet, terwijl al jaren Amerikaanse F-15-straaljagers met kernlading op Soesterberg permanent klaar staan. SUSKE EN WISKE DE BONKIGE BAARDEN (c) Standaard Uitgeverij, Antwerpen-Weesp. Defensie: personeels tekort leger wordt steeds nijpender DEN HAAG Het personeel stekort bij de landmacht, luchtmacht en marine wordt steeds nijpender, terwijl de mogelijkheden om extra be roepsmilitairen aan te trekken beperkt zijn. Dit concludeert staatssecretaris Hoekzema in een gisteren aan de Kamer ge zonden nota personeelsbeleid. Volgens Hoekzema zijn het bureaucratisch karakter van de strijdkrachten, de relatief lage verdiensten, de periode van gescheiden gezinsleven, het (ver)plaatsingsbieleid en de inhoud van het werk en het loopbaanbeleid voor veel be roepsmilitairen reden voortij dig de dienst te verlaten. Het personeelstekort dat hier het gevolg van is, leidt nu al tot verminderde inzetbaarheid van het materieel, aldus de be windsman. Zo moest een vaar- periode van een maand voor een fregat bij de marine gean nuleerd worden en bleek het onmogelijk de vliegbasis bij de Peel voor langere tijd open te stellen. Bovendien bedreigt het tekort aan instructeurs de kwaliteit van een aantal oplei dingen. Hoekzema: „Het is niet geheel uitgesloten dat het geplande vaar-, vlieg- en oe fenprogramma herzien moet worden". Het beleid wordt 17 maart in de kamer besproken. SANTIAGO In maar weinig landen zal de val van Duvalier en Marcos zo gemaakt, dat de VS willen dat nauwlettend zijn gevolgd LrSgkee"°van" Ifdem^ratiê in Chili. De onverwachte val van Mar cos en Duvalier is van grote psychologische betekenis voor de Chileense oppositie. Na drie zij haar krachten aan het bundelen voor wat „het beslissende jaar in de strijd voor een terugkeer lemocratie" genoemd als in Chili. Samen met generaal Augusto Pino chet, de Chileense presi dent, stonden deze twee immers bekend als de be- "i. ruchtste rechtse leiders uit iioediee acties is de Derde Wereld, g "eS- De rol die de VS gespeeld heb ben bij de val van Ferdinand wordt. Marcos en Jean-Claude Duva- Niemand verwacht echter dat lier zal zeker zeer nauwkeurig het vertrek van beide dictators onderzocht worden door de onmiddelijk een gelijksoortige bezorgde adviseurs van presi- situatie in Chili zal oproepen, dent Pinochet. De Amerikaan- Tenslotte heeft Chili geen se regering heeft enige tijd ge- „Cory" om de nog altijd sterk leden haar beleid van „stil- verdeelde oppositie bij elkaar zwijgende diplomatieke be- te houden. Er zijn geen Ameri kaanse basés, geen hervor mingsgezinde groepen in het leger en maar weinig guerril la-activiteiten Als de Chileense oppositie ech ter ook maar een gedeelte van haar dreigementen waarmaakt en 1986 het jaar wordt van een toenemende mobilisatie van de bevolking en een uitgebreide nationale staking, dan zou de situatie er over een paar maanden wel eens heel anders uit kunnen zien. De generaal heeft op dit mo ment echter nog een stevige greep op het leger. Dissidente geluiden zijn weliswaar aan wezig, maar zwak. Er is wei nig contact met het Ameri kaanse leger en tot nu toe is er nog geen Chileense Fidel Ra mos opgestaan, die op Amerikaanse voorwaarden aan het muiten slaat. NIEUWE HUISSTIJL SCHIPHOL Transavia heeft de aankomst giste ren van haar en Nederlands eerste Boeing 737-300 aangegrepen om de nieuwe „huisstijl" van deze luchtvaartmaatschappij te presenteren. Alle nieu we vliegtuigen krijgen voortaan een naam, de be schildering van de toestellen wordt voor de vierde keer in het bijna 20-jarig bestaan gewijzigd, het in terieur modern gestyleerd en het personeel krijgt nieuwe uniformen met als hoofdkleur geel. „Full service op de grond en in de wolken" is de krach tige belofte van Transavia aan haar reizigers. Ruim duizend genodigden, onder wie de topmensen van concurrenten als KLM (die tien ,,300's" heeft besteld) en Martinair, woonden gisteren in de tot donkere feestzaal omgetoverde hangar 5 op Schiphol-Oost de doop bij van de door gezagvoerder Groeneveld uit Seattle (VS) overgevlo gen nieuwe Boeing. „Dit toestel en alle andere nieuwe vliegtuigen worden genoemd naar een „hoogvlieger". Wij willen die mensen voor wat ze op hun vakgebied hebben gepresteerd naar 30.000 voet trekken", sprak Transavia-di- recteur Peter Legro met onverholen trots. Sportman Johan Cruijff viel de eerste eer te beurt en zijn naam prijkt in kleine sierlijke letters op de linkerneuszijde van de als PH- HVF geregistreerde Boeing 737-300 3K2. Johan Cruijff mocht gisteren op Schiphol zijn naam geven aan Transavia's eerste Boeing 737-300. Transavia kende in haar luchtvloot reeds negen Boeings van het type 737-200 maar had deze supertechnische opvol ger hard nodig voor een sterkere marktpositie. De „300" is langer dan zijn oudere broer, kan met 149 plaatsen negen tien passagiers méér meenemen, is beduidend zuiniger en maakt aanzienlijk minder lawaai. Het kostbare toestel vliegt verder voor biina honderd procent automatisch. „Er zullen nog vele van deze Boeings volgen", aldus Legro, die daarmee aangaf verder te kijken dan de reeds bestelde nummer twee voor dit jaar en de optie op nummer drie voor 1987. De kleur oranje van Transavia's moedermaatschappij Ned- lloyd wordt in twee tinten opgenomen in de zwart en groen gestreepte zijbeschildering van de witte vliegtuigen. De introductie gisteren van de nieuwe uniformen was zelfs voor alle aanwezige stewardessen een volslagen verrassing. Zij liepen nog gewoon in de oude „clubkleuren" groen, wit en zwart, toen een drietal mannequins diverse combinaties met de hoofdkleur geel en zwarte accenten showden. In november krijgt deze nieuwe „look" zijn beslag. Een maand daarvoor hoopt chartermaatschappij Transavia te beginnen met haar lijndienst Schiphol-Londen/Gatwick, driemaal daags. Vergunningen voor lijnvluchten naar zon nige vakantie-oorden heeft de maatschappij van Peter Le gro nog niet. Hoewel die vluchten iets duurder zouden zijn dan chartervluchten, heerst over deze plannen nog altijd groot ongenoegen bij de touroperators in Nederland. HERMAN JANSEN dert. Er wordt niet in aangeklaagd en niet geprovoceerd". Lanzmann is in Shoah nagegaan wat er te accepteren. KEULEN Een man belt op: „Er nog over is gebleven van de gruwel van zijn geen zes miljoen joden vergast de vernietigingskampen. Zowel ter plekke -J in npt nniHiop Pnlpn u/aar iHvlicpho land. en gecremeerd. Dat is technisch on- mogenlijk. Ik heb precies uitgere kend hoeveel ovens er in de kam pen waren en hoe lang het duurt ben. om een lijk te verbranden" het huidige Polen schappen een deken Anderen klagen „dat er weer van die na zi-troep wordt uitgezonden". Houdt het dan nooit op met die eeuwige herhalin- kingen gelegd hebben, als in de hoofden §en'. 's j*e«;tï?DUr- Yan deze bellers.Zij die het meegemaakt heb- draaie." daWr® nlet om iets inhoudelijks degenen die het zagen gebeuren. Lan- zmanns' film is een grootse en waarschijn- Dezelfde man zal deze avond nog twee lijk laatste poging met handen te grijpen i vrij en vast te houden, wat straks nog slechts van het geschiedenis is. iundfunk Reichart: „Het is ook een film die tijd no dig heeft, die de mensen op zich in moe bij de telefoons hebben ten laten werken. Ik denk dat het aantal de film te zeggen. Het onderwerp De weinige overlevenden, hun beulen en s^at hen niet eenvoudigweg niet meer keer bellen. Maar verder blijft het vrij rustig op de achtste verdiej gebouw van de Westdeutscl (WDR) in Keulen. De zeven, acht, een kalme avond. De eerste 2,5 uur lange aflevering Claude Lanzmanns' indrukwekkend reacties bij de volgende afleveringen toe neemt". De WDR zendt de film in vier do- delen uit cumentaire „Shoah" over de moord op zes Er meldt zich een kijker met de opvatting miljoen joden in de Tweede Wereldoorlog „dat alle joden weer schatrijk zijn. Ze le- maakt bij het publiek weinig reacties los. hier in Duitsland als maden „Ik had het kunnen weten", zegt Wilfried spek". Een ander telefoontje: „Waarom Reichart, chef van de filmredactie van de ondertitels? Kunnen die joden geen Duits WDR, zo rond een uur of elf. Het begint meer praten?" hem in een keer te dagen. „Wij zitten hier De WDR-redacteur: „Misschien willen ze met een grote bezetting. We hadden ons voorgesteld dat er een golf van veront waardiging over ons heen zou spoelen, dit len". Dat is trouwens het enige waar is echter geen film die spanningen en en tegenstanders het deze avond w agressies versterkt, maar ze juist vermin- eens zijn. De film had nagesynchroniseerd oorlogsjaren niet „Wie het niet is, zou langzamerhand anti- -semitisch worden", roept een woedende kijker. „Maar het gekke is", zegt een WDR-redacttice, „dat wanneer je dan vraagt of ze ook naar de volgende afleve ringen kijken, ze dan bijna allemaal ja zeggen". Zo'n dertig mensen bellen. De positieve en negatieve reacties houden elkaar onge veer in evenwicht. Een vrouw meldt zich om te zeggen dat ze zeer onder de indruk is. „U zult wel veel onaangename reacties krijgen. Daarom vond ik dat ik even moest bellen om iets positiefs te zeggen". Een dramatisch moment, als er een tele foontje binnenkomt van een overlevende. Hij is ergr opgewonden en de redacteur heeft moeite hem een beetje te kalmeren. In een van de Poolse boeren heeft hij een goede bekende herkend, die hij sinds de i - :-i had gezien. Geesteszieke kind geneest vaak niet UTRECHT Bijna één op de zeven kinderen met psychia trische problemen geneest niet, ondanks alle behandelin gen. Ze blijven, ook als ze vol wassen zijn, chronisch afhan kelijk van 'zorg. Het „behande lingsaanbod" voor deze kinde ren schiet vaak te kort en de ernst van het ziektebeeld wordt aanvankelijk vaak on derschat. Aldus de nieuwe hoogleraar kinder- en jeugd psychiatrie aan de rijksuniver siteit in Utrecht, prof. dr. H. van Engeland. Psychische stoornissen bij kinderen wor den volgens prof. Van Enge land vaak onvoldoende her kend door ouders, school en huisarts. Daardoor krijgt hoog uit een kwart van de ernstige gevallen in de leeftijdsgroep van 8 tot 11 jaar de juiste hulp. Te vaak wordt op spontaan herstel gerekend en hoopt men dat het kind er wel over heen zal groeien, aldus Van Engeland. GRATIS ELKE WOENSDAG DE BIJLAGE BIJ UW KRANT MET INFORMATIE OVER FILMS, MUZIEK THEATER, RECREATIE, EXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA

Leidse Courant | 1986 | | pagina 5