Tijdelijke terugkeer Wiegel komt coalitie goed van pas Paniek over opheffing vrijwillig ziekenfonds Belgrado-bende' zwermt uit over heel Europa Minister Braks op de korrel Ambtenaren blij met jvolledige minister NBT: 6,1 miljoen extra voor aantrekken van Amerikaanse toeristen paginJNNENLAND EeidóeSouacmt WOENSDAG 5 MAART 1986 PAGINA 3 bz rlaging bijdrage zinsverzorging TRECHT Staatssecretaris in der Reijden van WVC heeft Bloten tot een verlaging van de jen bijdragen voor gezinsver- rging. De verlaging gaat half rste bekPrt 'n- ^et vers°h3 in de bij- piagen voor kort- en langduren- J hulp verdwijnt dan doordat hjt ^0ge tarief wordt afgeschaft, de libei^vendien gaat de eigen bijdrage S terugkjor leefeenheden met kinderen or het latë 'ets meer omlaag. Een onder- te epk uitgewezen dat steeds eer mensen afzien van gezins- zowerrz0rgjng vanwege de hoogte in Lejn de eigen bijdrage. Dat leidt beieer tot onnodig ziekteverzuim in werknemers. Euthanasiedebat maandag verder DEN HAAG Aanstaande maandag wordt een ingelas te, derde commissievergade ring belegd over het eutha nasievraagstuk. Daarover hebben gisteren de vaste kamercommissies voor volksgezondheid en justitie overeenstemming bereikt. Het is de bedoeling het de bat die dag af te ronden. Wanneer en waarover zal worden gestemd hangt af van een daarop volgende proceduredebatje, dat ver moedelijk in de loop van volgende week wordt ge voerd. Opheffingsnorm voortgezet onderwijs veranderd (Van parlementaire redactie) DEN HAAG Scholen voor voortgezet onderwijs in dun bevolkte gebieden behoeven pas te worden opgedoekt of te fuseren met een andere school als er per leerjaar minder dan 30 leerlingen zijn. Een vierja rige mavo bijvoorbeeld moet dus minimaal 120 leerlingen hebben om zelfstandig te kun nen blijven voortbestaan. Voor de stedelijke gebieden wordt de opheffingsnorm gesteld op een minimum van 45 leerlingen per studiejaar. Minister Deetman en staatssecreta ris Ginjaar-Maas hebben besloten deze nieuwe bepalingen op te ne men in het wetsontwerp, waarin regels staan voor opheffing en fu sies van scholen voor voortgezet onderwijs. Aanvankelijk was het de bedoeling van de bewindslieden de ophef fingsnorm voor het gehele voortge zet onderwijs vast te stellen op 60 leerlingen per leeijaar. Daartegen rees veel verzet, zowel vanuit de Tweede Kamer als vanuit de on derwijsorganisaties. Deetman en Ginjaar-Maas zwichtten voor die protesten en dienden vorig jaar ok tober een wetsontwerp in met een mildere regeling voor de kleine scholen dan zij aanvankelijk van plan Volgens dat ontwerp de scholen voor voortgezet onderwijs tot 1991 een opheffingsnorm van 45 leerlingen per leerjaar gelden. Voor kleine plattelandsscholen zou de norm nog verder verlaagd kunnen worden tot 30. Na 1991 zou de „val bijl" echter voor alle scholen on herroepelijk bij 60 leerlingen per studiejaar worden gelegd. Ook te gen deze voorstellen bleken echter nog grote bezwaren te bestaan, met name in CDA-kring. Daarom héb ben Deetman en Ginjaar-Maas be sloten, hun wetsontwerp nogmaals te herzien. Zij zijn geheel afgestapt van het idee, na 1991 een grens van 60 leerlingen per leerjaar in te voe ren. In dichtbevolkte gebieden wordt de opheffingsnorm nu ge legd bij 45 en in dunbevolkte stre ken bij 30. VVD hekelt werkwijze treinconducteur DEN HAAG VVD-senator Heijne Mak- kreel heeft minister Smit-Kroes van verkeer en waterstaat schriftelijk gevraagd de NS te bewegen af te zien van inbeslagneming van verlopen NS-identiteitspapieren voor kor tingskaarten als er geen redelijk vermoeden van „fraude" bestaat. De VVD-senator wil verder weten hoeveel maal per jaar de con troleurs van de spoorwegen reisdocumenten van passagiers in beslag nemen en in hoeveel procent van de gevallen achteraf blijkt dat er sprake was van kwade opzet van de kant van de reiziger. Ook vraagt de senator zich af of de conducteur de passagier niet een bewijs zou moeten verstrekken van ontvangst waar op nauwkeurig is omschreven wat er in be slag is genomen en wanneer dat is gebeurd. Ex-scheepsmakelaar voortvluchtig ROTTERDAM Justitie zoekt naar de voortvluchti ge ex-scheepsmakelaar Wil lem R., die vorig jaar de cember door de rechtbank in Dordrecht werd veroor deeld tot vier jaar gevange nisstraf wegens het plegen van een groot aantal mal versaties. R. zat in voorlopi ge hechtenis in de gevange nis in Scheveningen. Hij had vanwege privé-redenen een paar dagen verlof ge kregen. Hij had zich maan dag weer moeten melden in Scheveningen. Justitie heeft .gisteren een aanhoudings bevel uitgevaardigd. r nog 1»- ard de p ,KAN NIET" BESTAAT NIET IN POLITIEK an Wiej al sprek l 1",3dEN HAAG „Kan rtii in1 n'et" bestaat niet. Als wan» deze zegswijze ergens op- geld doet, dan is het wel in de politiek. Op het lenland Binnenhof gaat het er in ,p_. .^de eerste plaats om of h J iets wenselijk is. Zo ja, nemen dan valt er vrijwel alt'jd I wel een mouw aan te passen. De vrijwel zekere benoeming van Hans Wiegel tot tijdelijk mi- nister van Binnenlandse Zaken ondanks de aarzelingen van de com- treeks missaris mag daarvan een illustratie zijn. agtemd ;raden ku kans i noord uiden. ;nd Staatsrechtelijk is het immers een uiterst vreemde zaak ie mand tot baas van zichzelf te maken. Maar toch lijkt het erop dat minister Wiegel nu de baas wordt over commis saris Wiegel. Volgens de VVD-top zitten er voldoende lacunes in de provinciewet om de opvolger van Rietkerk voor een poosje tegelijkertijd commissaris van de koningin èn minister te laten zijn. Maar ook als dat niet kan en Wiegel zijn commissariaat tij delijk moet neerleggen, ver andert de zaak niet wezen lijk. Want wie moet hem dan straks opnieuw benoemen? Inderdaad, de minister van Binnenlandse Zaken, de heer Wiegel zelf dus. Volgens staatsrechtkenner De Gaay Fortman sr., zelf ooit minister van Binnen landse Zaken, moet ook in dat geval van een „merk waardig geval" worden ge sproken. Maar waarom ge beurt het dan toch? Omdat CDA en VVD een tijdelijke terugkeer van Wiegel als een goede zaak beschouwen en de man in kwestie dus zijn eisen kan stellen. Logisch dus dat de 44-jarige ex-Amster dammer, die het uitstekend naar zijn zin heeft in Fries land, niet genegen is het Pro vinciehuis aan de Tweebaks- markt in Leeuwarden defini tief te verlaten. Zekerheid" Zijn gevoelen wordt nog ver sterkt doordat de huidige po litieke situatie hem geen en kele garantie biedt op een blijvende baan in Den Haag. Want wat moet hij als de verkiezingen op 21 mei lei den tot een coalitie van CDA en PvdA? Wiegel heeft zoiets al eens meegemaakt: in 1981, toen CDA en VVD hun meerderheid kwijtraakten. Maar waar hij toen lijsttrek- dus in elk geval worden. Hij staat niet op de kandidatenlijst en kan er ook niet gauw nog op gezet worden. Daarmee zijn we tegelijk aangeland bij het antwoord op de vraag waarom het zo lang heeft geduurd voordat er iemand was gevonden om de vacature op Binnenlandse Zaken te vervullen. Naar zijn eigen zeggen is Ed Nijpels onmiddellijk na de begrafe nis van Koos Rietkerk gaan praten met het Orakel van Leeuwarden. Maar pas tij dens het vierde gesprek, dat afgelopen maandag plaats had, stemde Wiegel in met een hernieuwd minister schap. Want toen pas kon Nijpels hem toezeggen dat hij zijn commissariaat niet zou kwijtraken. Dat Wiegel gisteren in het openbaar nog enkele dagen bedenktijd claimde, komt al leen doordat op dat moment Temidden van de beroering rond zijn verwachte benoeming tot minister vond Wiegel gisteren even gelegenheid de eerste postze gels in ontvangst te nemen die zijn gewijd aan het windmolenpark in Sexbierum. De staatssecretaris sen Van Zeil en Scherpenhuizen waren daarvoor naar Friesland getogen. nog niet zeker was of hij een dubbelfunctie kan gaan be kleden of dat er een waarne mend commissaris benoemd moet worden. Wiegel wil ook déérover uitsluitsel hebben eer hij een en ander officieel bekend maakt aan Provincia le Staten van Friesland. Het is bovendien wel zo elegant als Wiegel de Friezen zelf als eerste op de hoogte stelt van een tijdelijke absentie. Ouwe rot Als Wiegel naar verwachting begin volgende week wordt opgenomen in het kabinet- Lubbers, zal dat de VVD ze ker geen windeieren leggen. Lijsttrekker Ed Nijpels krijgt een formidabele helper naast zich op het moment dat hij daar dringend behoefte aan heeft. Allereerst is er uiter aard de belabberde positie van de VVD in de opiniepei lingen. Als er nu verkiezin gen gehouden zouden wor den, zouden de liberalen tien a elf zetels moeten inleveren. Met Wiegel, die door de VVD-achterban als een red dende engel beschouwdt wordt en die in populariteits- onderzoeken Nijpels ver ach ter zich laat, zouden de gra fieken van Maurice de Hond er plotseling heel anders uit kunnen gaan zien. Daarnaast is er echter ook nog de positie van de VVD in het kabinet. Tijdens de be sprekingen over de begroting voor 1987 en de discussies over de vraag of de burgers dit jaar nog een lastenver zwaring moet worden opge legd (denk aan minister Ru- ding met zijn plan de benzi- ne-accijns te verhogen) kun nen de liberale bewindslie den een ouwe rot als Wiegel heel goed gebruiken. Wiegels ervaring en politieke gewicht komen uiteraard ook goed van pas in de onderhandelin gen met de ambtenarenbon den over de arbeidsvoor waarden, die in volle gang zijn. Voor premier Ruud Lubbers, lijsttrekker van het CDA, zijn de politieke kwaliteiten van Wiegel niet alleen maar leuk. Hij krijgt er zowel in het kabinet als in de verkie zingscampagne een tegen stander van formaat bij. Maar daar staat tegenover dat Wiegel niet alleen bij het CDA maar ook elders (bij D66 en wellicht zelfs bij de PvdA) stemmen weg kan ha len. Daardoor zou de huidige coalitie als geheel weer bo ven de 75 zetels uit kunnen komen en zou het premier schap van Lubbers voor de komende vier jaar veilig ge steld zijn. Het behoeft dus geen verwondering als ook de CDA-voorman de komen de dagen het staatsrecht een wat ruimere interpretatie zal geven. RIK IN T HOUT Minister Braks van Landbouw is gisteren in Hoogeveen onthaald op een regen van graankorrels tijdens een protestbijeenkomst van zesduizend boeren. De boeren eisten een beter graan- en mestbeleid, het lonend maken van de fabrieksaardappelteelt en het niet verder aantasten van de melkveehouderij. Zij braken om half vier massaal de bijeenkomst af, nadat minister Braks hen had uitgelegd op geen van hun eisen te kunnen ingaan. DEN HAAG Het minis terie van WVC en de Con sumentenbond worden overspoeld met telefoon tjes van bezorgde mensen die vrezen binnenkort on verzekerd te zullen zijn. Zij gaan ervan uit dat het vrijwillige ziekenfonds per 1 april wordt opgehe ven en willen nu plotse ling betrouwbare infor matie over een nieuwe verzekering die bij hun si tuatie past. Vooral kleine zelfstandigen en bejaar den denken dat die datum al definitief is. De Eerste Kamer moet de herzie ning van het ziektekos tenstelsel echter nog hele maal behandelen en het wetsontwerp staat voor 18 maart op de agenda. Volgens Tweede-Kamerlid dr. A. Lansink (CDA) is het lang niet zeker, dat de Senaat op zo korte termijn al beslui ten kan nemen. Lukt dat in derdaad niet, maar gaat de Eerste Kamer daarna wel ak koord, dan zal de invoering naar latere datum verschoven moeten worden. Lansink stel de gisteren, dat de Eerste Ka mer voor staatssecretaris Van der Reijden nog een aantal pit tige vragen in petto heeft. Als die niet vóór 18 maart zijn be antwoord, zal de vergadering moeten worden uitgesteld en die kans is niet denkbeeldig. aldus Lansink. Prijsbeschikking Staatssecretaris Van Zeil (Eco nomische Zaken) heeft verzoe ken van achttien ziektekosten verzekeraars om de premies dit jaar met meer dan drie procent te mogen verhogen, afgewezen. De verzekeraars moeten de verzekerden even tueel te veel betaalde premie terugbetalen. Talrijke ziekte kostenverzekeraars achtten de verhoging met drie procent te gering en vroegen ontheffing van de prijsbeschikking. De Economische controledienst (ECD) van Economische Za ken zal gaan controleren of de ziektekostenverzekeraars in derdaad de te veel doorbere kende premie zullen terugbe talen. i (Vervolg van de voorpagina) n de kring van de ambtenarenorganisaties, die nog met de mi- "jnister moeten onderhandelen over het salarisbeleid, is men blij (dat er tot de verkiezingen in elk geval weer een volwaardige .bewindsman zit. De centrale van hogere ambtenaren CMHA lllljfvijst op de resultaten van een vergelijking tussen arbeidsvoor waarden bij de overheid en in het vrije bedrijfsleven, die bin- ||nenkort zal verschijnen. „Een ipinister moet zich daar volledig Wan kunnen wijden". j De christelijke ambtenaren, verenigd in de CFO, noemen de ko- i nende benoeming „begrijpelijk en redelijk verstandig gezien de >roblemen die er op het departement van Binnenlandse Zaken j liggen". Voorzitter Van de Scheur van de AbvaKabo wil pas re- i ögeren als de benoeming een feit is. Wiegels vroegere premier Van Agt, thans commissaris van de e koningin in Brabant en als zodanig straks Wiegels ondergeschik- j= te, zei de bijzondere bekwaamheden van Wiegel voor dit ambt te 5 hebben leren kennen en waarderen en noemde hem „bij uitne- mendheid geschikt om de opengevallen plaats in te nemen". Wiegels voorganger als minister, staatsrechtgeleerde De Gaay Portman, vindt een benoeming van een commissaris der konin- tin tot minister van binnenlandse zaken en tegelijkertijd zijn uidige functie openhouden geen gelukkige oplossing. Volgens De Gaay Fortman krijgt Wiegel hoe dan ook ontslag als commis- saris als hij wordt benoemd tot minister. Tegen het openhouden van dé functie in Leeuwarden ziet hij overigens staatsrechtelijk e geen bezwaren. De Groningse hoogleraar staatsrecht, prof. J. Vis, maakt bezwaar tegen de garantie die Wiegel eist om in zijn huidige functie terug te keren na het optreden van een nieuw ^kabinet. Ook ouderen zijn nu welkom in jeugdherberg AMSTERDAM Jong en oud kan binnenkort overnachten in een jeugdherberg. Tot nu toe mochten er alleen mensen tot 35 jaar naar binnen, maar die leeftijdgrens vervalt. Die maatregel is één van de onder delen uit een actieplan van de Nederlandse Jeugdherberg Centrale (NJHC). Dit plan is bedoeld om de NJHC moder ner te maken en voorziet in de sluiting van elf van de vijftig herbergen. Leeuwarden een videocassette met beelden van de elfsteden tocht in ontvangst. Ook zullen exemplaren van de cassette worden uitgereikt aan een klein aantal prominente pers FRIEMELS „Dwaze Moeders" Liesbeth den Uyl (tweede van links) en Mies Bouhuys (rechts) waren gister avond op het Amsterdamse Centraal Station aanwezig bij de aankomst van twee Argentijnse „Dwaze Moe ders" uit Bonn. Links Hebe Bo- nafini, voorzitter van de actie groep „Moeders van de Plaza de Mayo". APELDOORN De zes Joegoslaven, vijf mannen en een vrouw, die eind vorige week na een tip uit Amsterdam werden gear resteerd maken, volgens de Apeldoornse politie, deel uit van een groep van zestig Joegoslaven die drie weken geleden West- -Europa binnentrok met de opdracht op zo kort mogelijke termijn zoveel mogelijk bij elkaar te ste len. De tip volgde nadat zij in Amsterdam een in Apeldoorn gestolen mun tenverzameling te koop aanboden. „De Joegoslaven komen met een afgepast bedrag van 2.000 gulden West-Europa binnen. Je zou het hun werkkapitaal kunnen noemen", aldus briga dier H. Flenter van de Apel doornse politie. De opbrengst van de gestolen waar zou wor den overgemaakt naar Joego slavië, zowel per koeriers dienst als per cheque. De landen waar het gaat zijn onder meer Nederland, België, boven water na intensief tact met de Centrale Recher che Informatiedienst (CRI). „De groep komt op verschei dene manieren Europa binnen en heeft kennelijk een voor keur voor Nederland. Ze be schikken over een groot aantal paspoorten, waarvan we het vermoeden hebben dat ze deze opkopen dan Joegoslaven die denken dat ze er nooit gebruik van hoeven maken. Men gooc helt met namen en foto's, zo dat er vrijwel niet uit te ko men is", aldus woordvoerder Flenter. De zes zijn gisteren voorgeleid aan de officier van justitie in Zutphen, mr. Montijn. Moge lijk worden ze naar Belgrado overgebracht, waar ze alleen voor het vervalsen van pas poorten al op vijf jaar celstraf zouden kunnen rekenen. LEIDSCHENDAM De Nederlandse toeristenindu strie lijdt een flinke strop doordat de Amerikanen Eu ropa als vakantieoord mijden. Het Nederlands Bureau voor Toerisme (NBT) in Leidschendam verwacht dit seizoen nog maar 600.000 gasten en heeft daarom 1,5 miljoen gulden extra uitgetrokken voor de voorlich tingscampagnes in Amerika en Canada. Daarmee komt het totale Amerika-budget op 6,1 miljoen gulden. Het bureau doet ook mee aan de actie die de KLM binnen kort over de hele wereld begint onder de noemer „Holland Calling". Vorig jaar bezochten naar schatting 660.000 Amerikanen ons land. Hun gemiddelde bezoeksduur was iets minder dan twee dagen. Ze gaven hier ongeveer een miljard gulden uit. De Ame rikanen blijven weg, omdat de dalende dollarkoers een vakantie in dit werelddeel duurder heeft gemaakt. Ook de angst voor ge welddaden zit er volgens het NBT bij de Amerikanen goed in. De terugval van het toeristenbezoek zal dit seizoen naar schat ting tien procent bedragen, wat een verlies betekent van hon derd miljoen gulden. Door de strop is het niet uitgesloten dat de luchtvaartmaatschappijen op de transatlantische route een prij zenslag zullen beginnen om hun deel van de slinkende toeris- tenmarkt veilig te stellen. De ontwikkeling van het Amerikaan se geld heeft ook tot gevolg dat een vakantie aan de andere kant van de grote plas goedkoper wordt voor Europeanen, maar deze zal volgens de KLM de strop niet kunnen goedmaken. Oudere kinderen niet langer in pleeggezin DEN HAAG Staatssecretaris Van der Reijden (WVC) wil een eind maken aan de mogelijkheid kinderen van 18 jaar en ouder onder te brengén in een pleeggezin. Volgens hem worden de kosten in de pleegzorg vooral overschreden door de toename van oudere pleegkinderen. Van der Reijden vindt dat deze kin deren meerderjarig zijn en daarom onder de bijstandswet beho ren te vallen. Hij wil daarom met zijn collega De Graaf van So ciale Zaken onderhandelen om meer dan momenteel bijstands uitkeringen te verstrekken aan kinderen van 18 jaar en ouder, die niet thuis kunnen blijven wonen. Kinderen die niet zelfstan dig willen wonen, maar toch bij pleegouders, kunnen dan een vergoeding met hun verzorgers overeenkomen die ze betalen uit hun bijstandsuitkering. Op die manier drukken deze oudere kinderen ook niet meer op de begroting van WVC.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 3