^cidóc Sowuvnt Leiden op goede weg BnlïïiCT STAD OMGEVING SKI laf és op zaterdag tot drie uur open sola Pmfitoer van direkte fabrieksveritooR 300e uitzending kindertevee AZL Gestolen auto klemgereden Tesselaar wil regels erf pacht verruimen itrmxnximmma e Sola-fabriek komt naar u toe. U profiteert bij deze recht streekse fabrieksverkoop van ongekend lage prijzen. Sola kwa liteit nü met kortingen tot 70%. Tevens extra laag geprijsde fabrieksrestanten, beursgoederen en showroommodellen. Kookpannen tot 70% korting Keukengerei Servieswerk Roestvrijstalen dekschalen, saus kommen. vleesschotels, botervloten, soepkommen, koffie- en theepotten, melkkannen, suikerpotjes, enz. Nü extra laag geprijsd Bezoek onze Haagse Schouwweg 10 Telefoon: Verkoop show: Holiday Inn Leiden 071-769310 WOENSDAG 5 MAART 1986 PAGINA 13 zie in ermarkt !DEN Een 30-ja r is gistermiddag Idwond naar het [acht, nadat hij in il/f aan hf>t T.pvr EN Een 30-jarige Leide- is gistermiddag met een Iwond naar het AZL over dacht, nadat hij in een super- >kt aan het Levendaal een met een stuk hout van een •re man had gekregen. De lenaar maakte opmerkingen het voordringen van de in de rij voor de kassa. Een irige Leidenaar, die daar ook van zei, kreeg ook een klap de man. De politie heeft de ititeit van de man nog niet kunnen stellen, wel is het tken van de auto waarin hij [andoor ging, bekend. Hans van Mierlo naar Leiden LEIDEN De landelij- ke lijsttrekker van de Democraten 66, Hans van Mierlo zal vrijdaga vond 7 maart naar Lei den komen. In de Burchtsociëteit aan de Burgsteeg 14 zal hij on der leiding van de jour nalist T. van Brussel van gedachten wisselen met D66 lijsttekkers uit de Leidse regio. Uiteraard is er gelegenheid tot het stellen van vragen. Aan vang 20.30 uur. Studium Generale over gevaren biologische oorlogsvoering LEIDEN Susan Wright, wetenschapshisto rica aan de University of Michigan, USA, houdt vanavond een Studium Generale over het onderwerp „recombinant DNA en biolo gische oorlogsvoering". Deze openbare lezing heeft plaats in het Centrale Voorzieningen- gebouw aan de Cleveringaplaats 1 in Leiden. Aanvang 20.00 uur. In haar lezing gaat Susan Wright, die deze week aan verschillende Nederlandse univer siteiten lezingen zal houden, in op het eeu wenoude probleem van misbruik van kennis en of dit te voorkomen is. Susan Wright zal in haar lezing onder meer pleiten voor een versterking van het verdrag over biologische wapens en het verdrag over chemische wa pens. Zij stelt onder meer dat de discussie rond de recombinant DNA-techniek zich voorname lijk heeft toegespitst rond de gevaren voor het milieu. Echter de onderzoekers zelf waarschuwen ook al jaren voor het gevaar van militaire toepassingen. De recombinant DNA-techniek geeft bijvoorbeeld het voor uitzicht van steeds schadelijker biologische gifstoffen, omdat het mogelijk is „gewenste" eigenschappen te combineren. Ook zouden bepaalde zeer schadelijke stoffen eenvoudig te verkrijgen zijn door gemanipuleer met mi cro-organismen. Tenslotte zou het Pentagon een stijgende interesse tonen in de nieuwe bewapening. Dit gezien de sterk toegenomen bestedingen aan onderzoek op dit gebied (in vijf jaar een stijging van 365 procent). GSD.- u opgelicht LEIDEN/ALPHEN AAN DEN RIJN Een 33-jarige inwo ner van Alphen is gisteren door de Leidse politie ge hoord in verband met steunfraude. De man heeft van juli '84 tot juni '85 de Leidse gemeentelijke sociale dienst voor een bedrag van 22.000 gulden opge licht. Hij deed dat door zowel in Alphen als in Leiden een adres aan te houden. Agenten bedreigd LEIDEN Een 35-jarige Leidse en een evenoude Lei denaar zijn vannacht in de Co- rantijnstraat aangehouden. De vrouw werd achter het stuur van haar auto vandaan ge haald, omdat zij onder invloed van alcohol verkeerde. De man, die bij haar in de auto zat, werd daar zo boos over dat hij de agenten bedreigde en zijn bouvier tegen hen opzette. Volgens de politie was de vrouw dusdanig onder invloed dat zij de blaastest niet kon af- Zaal gehuurd voor kruisrakettenproces DEN HAAG De Stichting „Ver- biedt de Kruisraketten" heeft een grote zaal van het tegenover het Haagse paleis van Justitie gelegen Koninklijk Conservatorium ge huurd, zodat op 11 en 12 maart achthonderd belangstellenden de pleidooien tijdens het proces van de stichting tegen de staat kunnen bij wonen. Via een straalverbinding zal de stichting ervoor zorgen dat de zaak op een grootdoektelevisie gevolgd kan worden, zo is gisteren meegedeeld. Maandag wees de Haagse rechter de wens van de stichting af om ruim duizend mede-eisers de rechtzaak bij te la ten wonen. Leiden gaat door met schouwrapporten LEIDEN De gemeente gaat door met het maken van schou wrapporten van woningen waar een gemeentegarantie voor wordt gevraagd. Volgens een gemeentelijk rapport verloopt het maken van schouwrapporten naar wens. Uit het rapport blijkt dat door het opstellen van schouwrappor ten veel gebreken in woningen naar voren komen. In maar 25 procent van de 112 huizen, waarvan de staat werd beoordeeld, zijn geen of zeer beperkte gebreken geconstateerd. Bij ongeveer 75 procent van de huizen werden gebreken ontdekt waarvan re paratie meer kostte dan 1.500 gulden per woning. Totaal werd voor meer dan 1,2 miljoen gulden hersteld. Eén van de conclusies uit rapport is, dat nu vaker groot onder houd voor rekening van de verkoper wordt uitgevoerd, terwijl in het verleden de koper daar veelal voor opdraaide. rVNG RAPPORT: CRIMINALITEIT RELATIE* LAAG LEIDEN De gemeente Leiden is met zijn beleid van stadsvernieuwing en het aantrekken van nieuwe werkgelegenheid op de goede weg. De laatste tien jaar is duide lijk sprake van een ople ving van Leiden waarbij de Schiphollijn een niet onbelangrijke rol speelt. Vergeleken met andere grote steden in Neder land vallen de proble men in Leiden relatief Dit kan worden geconclu deerd uit het rapport „Steden vergeleken" dat de onder zoeksafdeling van de Vereni ging van Nederlande Ge meenten (VNG) vandaag heeft uitgebracht. „Van de stadsvernieuwing is ook een duidelijk positieve invloed uitgegaan op het totale pro- duktiemilieu", meent de VNG. De gegevens voor dit rapport zijn verzameld onder zeventien gemeenten met meer dan honderdduizend inwoners. In het lijvige boek werk wordt veel aandacht besteed aan de functie die de steden nationaal vervullen op sociaal, economisch en cultureel gebied. Er zijn ge gevens verzameld van negen grootstedelijke problemen: bevolkingsdaling, bevol kingsaandeel 14-25 jaar, be volkingsaandeel 65-plus, een malige uitkeringen, werkzoe kenden, uitkeringsgerechtig den, werkzame personen, cri minaliteit en woningvoor raad ouderen. De onderzoe kers hebben van de zeven tien steden een lijst samenge steld en Leiden neemt daarin de laatste plaats in als de stad met de relatief minste pro blemen. Amsterdam is wat de crimi naliteit betreft de absolute koploper gevolgd door Breda, Nijmegen, Groningen en Utrecht. De criminaliteit is in Leiden relatief laag, aldus de VNG. In 1982 waren de cij fers het allerlaagst en in 1984 kenden alleen Zaanstad, Apeldoorn .en Maastricht la gere cijfers. De werkloosheid was in 1984 met 12,5 procent na Dordrecht het laagst van de onderzochte steden. Ook het aantal verstrekte uitke ringen was in dat jaar met 10,3 procent aan de lage kant vergeleken met andere ste den. Als specifieke Leidse proble men wordt onder meer de fi nanciële situatie van de ge meente genoemd. Leiden is nog steeds een artikel-12 ge meente een stad die fail liet is en onder curatele staat van het ministerie van bin nenlandse zaken en de verhouding met de regio Lei den zou onevenwichtig zijn. Leiden moet voor kosten op draaien, die eigenlijk door de hele regio gedragen zouden moeten worden, menen de onderzoekers. Andere pro blemen in Leiden: relatief veel ouderen en veel oude huizen. Felle kleuren Oranje, geel, smaragd groen en blauw zijn voor modezaak War- necke, dé kleuren voor lente en zomer 1986. De roklengtes zijn deze zomer zeer varia bel en er wordt veel gebruik gemaakt van stoffen met een linnen structuur. Het hele scale van combinatie mogelijkheden in de nieuwste kleuren en materialen werd giste ren getoond tijdens een modeshow bij Warnecke aan de Breestraat. De drie shows, die het mode huis in haar zaak hield, werden zeer druk be zocht. In de show werd vooral de nadruk ge legd op de modieuze flatteuze mode voor de wat grotere maten. In de dessins werd veelal de kleur donkerblauw gecombineerd met hel geel, oranje, smaragd groen en wit. De mode voor de jonge vrouw kenmerkte zich door losvallende jasjes met een brede schouderlijn en wijde soepelvallen- de rokken met grote splitten. Bij veel com binaties werd gebruik gemaakt van veelkleu rige katoenen polos hirts. Open Huis Dienstencentrum „De Kooi" houdt morgen een „open-huis". Tussen 10.00 en 15.00 zijn er demonstra ties te zien van diverse ac tiviteiten zoals volksdan sen (11.30 uur), gymnas tiek (11.00 uur) en bloem schikken. Tussen 10.00 en 10.30 treedt het zangkoor van het dienstencentrum op. Huisvrouwen De Nederlandse vereni ging van huisvrouwen heeft aantal actviteiten op het programma staan. Zo is er morgen een lezing over antiek in het vereni gingsgebouw aan de Caeci- liastraat. Donderdag 13 maart volgt een excursie naar Helmond en Geldrop. Nadere informatie is tele fonisch verkrijgbaar: 220467 of 155568. Les bonnes In Les Bonnes van Genet, dat vrijdag in de Leidse Schouwburg wordt opge voerd staan de drie karak ters van Madame en haar bedienden, de zusjes Claire en Solange. centraal. Deze laatsten hebben een haat liefde verhouding tot hun meesteres, die op een hau taine manier mild en vriendelijk voor hen is. Maar ook de verhouding van de zusjes onderling is er één van uitersten. Het thema van het stuk is macht. De voorstelling be gint om kwart over acht. Wereldgebedsdag Ook in Leiden wordt vrij dag meegedaan aan de Wereldgebedsdag. Om tien uur begint een dienst in de Lorentzhof, om drie uur in Haagwijk, om zeven uur in Rosenburch, om kwart over zeven in Huis op de Waard en om half acht in Groenhoven en Robijn- zicht Inbraak bij bejaarde VOORSCHOTEN Een be woner van het 't Hofflants Huys in Noord Hofland in Voorschoten is gisteravond be roofd van 75 gulden. De man was even koffie aan het drin ken in een gemeenschappelij ke ruimte van het bejaarden centrum en de dief maakte daar gebruik van door op het balkon van zijn flat te klim men, die op de eerste verdie ping ligt. De deur werd open gebroken en vervolgens werd het geld buitgemaakt. EFINITIEF VOORSTEL GOEKOOP: IDEN Cafés die be- ïikken over een ver- nning om tot twee uur nachts open te blijven, )gen voortaan in de cht van zaterdag op ndag een uurtje later cht. Dit voorstel heeft urgemeester C. Goekoop Ie gemeenteraad gedaan. Ie vier PvdA-wethouders het college hebben zich »gen het voorstel uitge- oken. Goekoop is van plan de cafés strenge voorwaarden op te leg gen wanneer zij van deze nieuwe mogelijkheid gebruik maken. Zo mag er vanaf 01.30 uur slechts zachte achter grondmuziek worden gedraaid en behoudt Goekoop zich het recht voor dat wanneer ontoe laatbare overlast wordt ge vreesd, deze bijzondere ont heffing kan worden gewei gerd. Wanneer de voorwaarden overtreden worden, krijgt de betrokken caféhouder een waarechuwing, bij herhaling wordt de ontheffing voor een jaar ingetrokken. Als tussen oplossing kan de muziekver- gunning worden ingetrokken of kan als tussenmaatregel ge ëist worden dat een geluidbe grenzer wordt aangebracht. Wanneer blijkt dat de bezoe kers van een café overlast op str^t veroorzaken, wordt de bijzondere ontheffing voor twee weken ingetrokken. Goekoop kan met dit voorstel rekenen op de instemming van een meerderheid van de gemeenteraad (in zijn huidige samenstelling). PvdA en Links Leiden zullen zich er vermoe delijk tegen uitspreken, VVD, CDA en D66 zijn voorstander van het door de burgemeester voorgestelde beleid. De burge meester had oorspronkelijk een verregaander beleid in ge dachten. Uit een aantal va rianten sprak Goekoop zijn voorkeur er voor uit de slui tingstijden op zaterdag vrij te laten. Aan dit definitieve voorstel ging een aantal proeven voor af. In de laatste proef kregen negentien cafés toestemming in de nacht van zaterdag op zondag tot 3 uur open te blij ven. Dit heeft geen toename van de overlast voor 4e omge ving tot gevolg gehad, zegt Goekoop. Toch bleek uit de inspraakre acties dat er grote weerstand bestaat tegen verruiming van het sluitingsuur. De klachten betreffen veelal de overlast die cafés veroorzaken, onge acht het tijdstip waarop zij sluiten. Daarom is besloten tot betere controle en strengere sancties. Goekoop is niet bang dat wanneer de cafés langer open mogen blijven, er vanuit de regio een toeloop op Leiden gaat ontstaan. LEIDEN Voor de 300-ste naai is vanmiddag een live- tindertelevisieprogramma 'emaakt door de Audio Vi- iuele Dienst van het Acade- nisch Ziekenhuis. Een jubi- eum derhalve en reden ge noeg om de animator en pre- ientator Han Prins uitgebreid in de bloemetjes te zetten. De televisiedienst van het ziekenhuis houdt zich nor maliter alleen bezig met het maken van voorlichtende programma's. Zo heeft men zojuist een film voor Stoma- patienten afgewerkt. Een vijftal jaren geleden kwam Han Prins op het idee om ook een kinderprogramma te gaan maken. Dat werd toen life elke woensdagmiddag van half een tot twee uur vanuit de eigen studio op de vierde verdieping van Ge bouw 5 uitgezonden. Alle kinderen op de diverse afde lingen in het AZL kunnen het programma zien, maar ook veel ouderen hebben in middels hun waardering over uitgesproken. Tijdens de pro gramma's wordt telkens een gast ontvangen en komen leerlingen van een school op visitie. „We zijn nu al vijf jaar bezig. We hebben nog nooit zo lang een programma volgehouden. Daarbij zijn wij het enige ziekenhuis in Ne derland die zoiets heeft", al dus een woordvoerder van de Audio Visuele Dienst. Tijdens de jubileum-uitzen ding waren er vanmiddag be halve een artieste scholieren van de Terweeschool uit Oegstgeest. De scholieren de den mee aan een kwis, waar aan ook patiënten via de tele foon konden meedoen. Dit keer was de ziekenhuis-di rectie aanwezig zijn. ADVERTENTIE Een simpele Skoda van de Leidse politie kwam er gis termorgen aan te pas om in de Merenwijk een razend snelle Renault 5 klem te zetten tegen een geparkeerde auto. Een 23-jarige Leidenaar had de Renault even na tien uur bij een bedrijf aan de Haarlemmerweg gestolen. De politie zag de man in de Merenwijk rijden en zette de achtervolging in. De Leidenaar reed bijna een vrouw in een invalidewagen omver. Voordat hij op de Sperwer- horst aangehouden kon worden, reed hij nog op twee agenten in toen die probeerden de Leidenaar tot stop pen te dwingen. Door opzij te springen konden zij ver wondingen voorkomen. PVDA-LUSTTREKKER NOEMT VERKOOP GROND AAN BEDRIJVEN DENKBAAR LEIDEN De verkoop van gemeentelijke grond aan bedrijven moet op be paalde voorwaarden wor den toegestaan, vooral omdat de werkgelegen heid in Leiden daarmee gediend kan zijn. Dat vindt PvdA-wethouder D. Tesselaar van volkshuis vesting en grondzaken. De socialistische lijsttrekker gaat daarmee tegen zijn eigen partij-programma in. De PvdA zou „eens naar de erfpacht moeten kijken". „Ik sta nog steeds achter het prin cipe van erfpacht, maar Lei-' den is geen eiland", aldus de wethouder. Volgens Tesselaar zou aan een bedrijf dat grond koopt de voorwaarde gesteld moeten worden, dat de ge meente de grond bij vertrek van het bedrijf weer terug koopt tegen een geïndexeerde prijs. Door de inflatie in de grondprijs door te berekenen zou de gemeente „overwin sten" óp grond toch in eigen zak kunnen houden. Verder zou bepaald moeten worden, dat bij wijziging van een be stemmingsplan in bepaalde omstandigheden grond weer eigendom wordt van de ge meente. Met deze voorwaarde kan de gemeente voorkomen dat woningen plaats maken voor bijvoorbeeld kantoren, terwijl dat ongewenst wordt geacht. De overheid houdt door deze bepaling zeggen schap over de bestemming van de grond. Volgens Tesselaar is verkoop van grond op dergelijk voor waarden denkbaar. Hij bena drukt dat het hier niet om een partij-standpunt gaat maar om „een mening van de lijsttrek ker". „Als zoiets uit de college onderhandelingen komt, moe ten de PvdA-leden maar zeg gen wat ze er van vinden". Bij de vestiging van bedrijven speelt een belangrijke rol of de gemeente de grond in erfpacht wil uitgeven of de grond ver koopt. Het bedrijfsleven ijvert voor het laatste, de VVD staat daar volledig achter, maar de Leidse PvdA houdt tot dusver vast aan erfpacht. Onder druk van de recessie laten echter steeds meer gemeenten de erf pacht varen, wat de concur rentie voor Leiden moeilijker maakt. Het hoofd van de di rectie economische zaken E. Keijser zei onlangs bij zijn af scheid nog dat een aantal be drijven niet naar Leiden is ge komen wegens de erfpacht. Namen noemde hij niet. Tesse laar noemt zelf één bedrijf: „Het bedrijf Paes wilde naar de Leeuwenhoek maar heeft voor Zoeterwoude gekozen, omdat wij erfpacht wilden. Omdat hij binnen de regio Leiden bleef, heb ik daar geen moeite mee. Maar als de werk gelegenheid in Leiden echt ge diend is met verkoop, moet dat denkbaar zijn". Tesselaar vindt verder dat bij woningen vastgehouden moet wordèn aan erfpacht, maar dat de afkoopperiode vastgelegd moet worden op vijftig jaar. Nu varieert die periode. Diverse bestek- oc art,kelen Vanaf f 1,25 B theelepels of 4 o taartvorkjes Vanaf f 3f- Komplete cassettes In edelstaal en zwaar verzilverd. 25 tot 50% korting 39-delige cassette vanaf f89.- Zwaar verzilverde theelepels, taart vorkjes. suikerschepjes, bloem- vaasjes. kandelaars, enz. Speciale verkoopdagen (Koopavond geopend) donderdag 6 mrt. 13.00-21.00 uur vrijdag 7 mrt. 13.00-17.00 uur zaterdag 8 mrt. 11.00-16.00 uur

Leidse Courant | 1986 | | pagina 13