Onderzoek diamantwereld onthult roof en moord Motief moord Palme nog steeds duister Waldheim was lid SA en Nazi-studentenbond mt Ook Belgische liberale partij PVV in opspraak: Reagan in propagandaslag voor hulp aan Contra's Pro PLO-betoging bij begrafenis aginR AG1NftI JTTENLAND CfiidócSouocmt DINSDAG 4 MAART 1986 PAGINA S ^nc Jlst Iwarten jedood folitiemannen staan ind het lijk van een mge zwarte, die fisteren met zes an- en In Guguletu, ibij Kaapstad doodgescho- i5j)e politie werd aan- 5È i52«ehouden, omdat ^jermoed werd dat Je inzittenden ANC- JgBden waren. Uit het gapusje werd een 95nandgranaat ge- ttifooid, waarop de SJolitie het vuur Oppende en alle ze- i57*en doodschoot. ten. De man zat in 'jjjen busje, dat door |j Kleuter gooit vriendje dood MIAMI Een 5-jarig jongetje uit Mia mi heeft tegenover de politie bekend dat hij een speelkameraadje gedood heeft door hem van de vierde verdie ping naar beneden te gooien. De kleu ter vertelde dat zijn 3-jarige vriendje Eduardo Lafabria hem had gezegd dat hij dood wilde, omdat zijn ouders hem sloegen. Hij had de peuter vervolgens „geholpen", door hem tussen de trap pen door vier verdiepingen naar bene den te gooien. De politie weet zich geen raad met de 5-jarige. Wij geloven niet dat hij beseft wat hij gedaan heeft, zei een inspecteur. Hij toonde geen be rouw, omdat ik niet geloof dat hij daar toe al in staat is. Hij heeft geen begrip van leven en dood. Het jongetje is voor lopig opgesloten in een jeugdcentrum. Harry Belafonte niet in Senaat NEW YORK De Amerikaanse zanger Harry Belafonte heeft giste ren gezegd dat hij een uitnodiging van de Democratische partij heeft af gewezen om voor de staat New York een gooi te doen naar een zetel in de Senaat. Hij zei meer voor de wereld en in het bijzonder Zuid-Afrika te kunnen doen als geëngageerd enter tainer. De 59-jarige Belafonte, een van de organisatoren van USA for Africa, is bezig met het inzamelen van geld voor het Afrikaanse Natio nale Congres, de in Zuid-Afrika ver boden verzets-organisatie. De zanger hekelde de regering-Reagan die, vol gens hem, de „tirannen" in Zuid- -Afrika met meer kracht dan welk ander land ook overeind houdt. „JAPAN NEEMT DEEL AAN SDI" TOKIO Premier Nakasone van Japan heeft besloten dat Japan zal deelnemen aan het Amerikaanse onderzoeksprogramma voor het Strategisch Defensie Initiatief (SDI). Dit heeft een gezaghebbend Japans dagblad vandaag gemeld. Het ministerie van buitenlandse zaken sprak het bericht echter tegen. De krant schreef dat Nakasone deze maand nog een commissie naar de VS wil sturen om te praten over Japanse deel neming aan SDI. Daarna moeten onderhan delingen tussen beide regeringen uitmonden in een akkoord, aldus het blad. De krant maakte niet duidelijk of de Japanse rege ring aan het SDI-onderzoek zal deelnemen of dat de Japanse rol beperkt blijft tot deel neming van particuliere bedrijven. Rechter bevriest bezit van Marcos NEW YORK Een rechter in New York heeft voor 350 miljoen dollar aan onroerend goed bevroren waar van men aanneemt dat het aan ex- -president Ferdinand Marcos van de Filipijnen toebehoort. Het was de eerste stap in een juridische strijd van de nieuwe regering om bezit van Marcos terug te krijgen dat „aan het Filipijnse volk toebehoort". Onder het „bevroren" onroerend goed zijn febouwen aan Madison Avenue en 'ifth Avenue, Wall Street en Herald Square in Manhattan en een paleis achtig landgoed op Long Island. Ex- -president Marcos zou in Amerika over in totaal 7 miljard dollar aan holdings beschikken. ranse Appositie '«boos over Üii,tv-inbraak" «Mitterrand 60 j 85FARIJS De Franse opposi- 1364e heeft scherpe kritiek geuit Ijjjp het televisie-optreden van ^{resident Francois Mitterrand 283jondag. De president wordt er- 35ran beschuldigd misbruik te 2<3haken van zijn positie door Campagne te voeren voor zijn ocialistische partij. Mitterrand 'erscheen onverwachts op de - en mocht een uur lang sco- ;n op „aangevertjes". Hij toonde weer aan geenszins o «g'yan plan te zijn van zijn ver- omtrekkende bevoegdheden af 277.sfe zien als hij na de verkiezin- 232.0Ben op 16 maart moet samen- 0 123 yegeren met een premier van J ^andere politieke kleur. Mitter- 3 86cfand verzetie zich krachtig te- 3 4280gen „presidentiële ontwaarde- ONtfng". „Ik zou eerder mijn iit$unct'e neerleggen dan afzien 303ooran mijn rechten", zo betoogde 3010.'opij- i725.o(De aangewezen premier zal 0%ervolgens een regering vor- "m'sP6" uit zijn meerderheid. «s iemand aan 830drte wijzen die alle kansen heeft i79.ade meerderheid in de Nationa- Assemblee achter zich te irijgen en die niet onmiddel lijk door deze Assemblee vordt gecensureerd". 53.«Het was voor het eerst dat ^Mitterrand openlijk aangaf wflhoe hij een eventuele „cohabi- citation met een rechtse rege- S -ring zag, als de alliantie van de p -neo-gaullisten (RPR) en de "J-xentrum-liberalen (UDF) over 55q|twee weken de overwinning 685.01 op haar naam weet te schrij- 278.0)ven. Alle opiniepeilingen wij- 21.8 TCn in die richting. 79,0 ^Spitsuur rond SjKomeet filvan Halley "''PASADENA Het is de vol- gende week spitsuur rond de Komeet van Halley. In totaal vijf ruimteschepen met tien- lallen instrumenten aan boord Igaan de komeet bestuderen. 1 4 Verwacht wordt dat de vijf ■Hlruimtesondes samen meer in- aiformatie over kometen zullen 38 opleveren dan alle studies van 11 de afgelopen eeuwen bij el- Ikaar. iHet eerste schip is de Russi- ische Vega 1, die morgen nog 50 slechts 8.940 kilometer verwij- j; derd zal zijn van de vaste kern van ijs en stof van de komeet. s==dZaterdag volgt dan het Japan- n3se ruimteschip Suisei, dat op een afstand van 151.200 kilo- meter zal blijven. Achttien uur na de Suisei volgt de Russische 420 4? yega 2die zijn tv-camera tot op 8.020 kilometer zal bren- een. Op zondag 10 maart zal de Japanse Sakigake op een ==3, respectabele afstand van 6,9 miljoen kilometer bekijken 23JI hoe de kop van de komeet in 8 471» aanraking komt met de zonne- 4 6351 wind. Weer drie dagen later JjjÜ za] ge Europese Giotto het re- 44^ cord gaan vestigen, door de B 37 tj kern van de komeet tot op 910 47 kilometer te naderen. Een 29 laatste koerscorrectie kan de Giotto zelfs tot op 480 kilome ter van de komeet brengen. Voor het Europese ruimte vaartbureau ESA is de vlucht 60 van de Giotto de belangrijkste gebeurtenis van dit jaar. (Van onze correspondent Aad Jongbloed) BRUSSEL Het onder zoek naar de groot scheepse belastingfraude in de Antwerpse dia mantwereld, die in janu ari aan het licht kwam, is inmiddels in een stadi um gekomen, dat gaat in de richting van moord, roof en politieke verwik kelingen, met name in de liberale partij PVV, waartoe onder anderen minister Gol van justitie behoort. Twee hoofdverdachten, be heerders van het wissel- en effectenkantoor Kirchen Co, de spil van het circuit van zwart geld en illegale transacties, waarbij 800 be drijven zijn betrokken, waar van 700 uit de diamantsector, zijn met de noorderzon ver trokken, sinds ze samen op een borgsom van bijna een miljoen gulden werden vrij gelaten. Eind januari bleek door een toevallige samenloop van omstandigheden dat het wis selkantoor Kirchen Co. er een dubbele boekhouding op nahield. Het kantoor had ook een lijst met honderden geco deerde namen van diaman tairs, andersoortige hande laars en medische specialis ten, die via Kirchen geld, goud en diamant naar Zwit serland ën Liechtenstein sluisden zonder een cent be lasting te betalen. De diamantwereld raakte in rep en roer, omdat terugvor dering van het belastbaar deel van het zwarte geld er wordt een totaalbedrag ge noemd van minstens 5,5 mil jard gulden, waarvan de be lasting 1 miljard claimt het bankroet zou betekenen van tal van kleine bedrijven met grote gevolgen voor de 8000 werknemers in die bedrijfs tak. Het kantoor Kirchen is inmiddels geschrapt op de beurs en de vorderingen worden uiteindelijk verhaald op de klanten van Kirchen, omdat een faillisement nabij is. Benoemingen Op crimineel terrein zal het onderzoek zich richten op de relatie tussen een van de be heerders van Kirchen, Hilai- re Beelen en de rijke indus trieel en ere-consul van Se negal Paul Cams, die op 17 november 1983 werd doodge schoten in zijn super-bevei ligde villa in Ganshoren. Beelen en Cams waren vrienden, politieke- en za kenrelaties, maar kort voor de nooit opgeloste moord be koelde die vriendschap tus sen beiden. Voorts heeft justitie nu rede nen om aan te nemen dat Beelen te maken heeft gehad met de roof op drie goud- en diamanttransporten van en naar het vliegveld Zaventem. Tenslotte is er dan nog de re latie tussen het kantoor Kir chen Co. en de liberale partij. Hilaire B°elen is lid van het finanieel comité van de PVV. De partij zou door middel van aankopen van auto's en het aangaan van verzekeringen betrokken zijn bij het zwart geldcircuit, waarvan Kirchen Co. het draaipunt was. Naar aanlei ding daarvan heeft de voor zitter van de Socialistische Partij, Karei van Miert aan gekondigd de liberale minis ter van justitie Jean Gol las tige vragen te gaan stellen. WASHINGTON Presi dent Ronald Reagan is be gonnen met een nieuw of fensief om van het Con gres geld los te krijgen voor militaire hulp aan de Contra's in Nicaragua. Daartoe zal hij zich later deze week in een tv-toe- spraak direct tot de bevol king richten. Tegenstand wordt vooral verwacht van het Huis van Afge vaardigden. Als eerste stap in de campagne ontving Reagan drie leiders van de anti-Sandinistische re bellen op het Witte Huis. Hij stelde dat een nederlaag voor de Contra's betekent, dat er op het Amerikaanse vasteland „een tweede Cuba komt, op twee dagen rijden van Texas' Reagan vergeleek de Contra's nadrukkelijk met de geweldlo ze oppositie op de Filipijnen. „Militaire steun aan het demo cratisch verzet zal de Nicara guaanse communisten een prikkel geven om serieus te onderhandelen", aldus de Amerikaanse regering. Het gaat hierbij om (omgere kend) 170 miljoen gulden aan militaire en 75 miljoen gulden aan humanitaire hulp aan de Contra's. De huidige Ameri kaanse bijdragen, 65 miljoen gulden uitsluitend aan huma nitaire bijstand, lopen eind maart af. Het Congres heeft militaire steun enige jaren ge leden verboden, omdat Was hington de Sandinistische re gering in Managua officieel er kent en omdat de Contra's zich schuldig hebben gemaakt aan gruweldaden tegen de be volking. Een delegatie van ministers van dempcratische landen in Latijns-Amerika heeft de re gering in Washington vorige maand gevraagd de hulp aan de Contra's te staken en de Zuidamerikaanse bemidde lingspogingen in de regio te steunen. VS schorten oefening voor kust Libië op WASHINGTON De Amerikaanse regering heeft besloten te wachten met nieuwe vliegoefeningen voor de Libische kust tot een derde Amerikaans vliegdekschip de Middellandse Zee heeft bereikt. Verwacht wordt dat de „America" op 10 maart zal ver trekken uit de VS eri rond 20 maart in de Middellandse Zee zal arriveren. Twee weken geleden lieten de Amerikanen doorsche meren dat met de komst van de „America" een nieuwe vlootoe- fening voor de Libische kust zal beginnen. Mogelijk zullen de Amerikanen daarbij de omstreden Golf van Sidra binnengaan. Libië beschouwt die golf als deel van zijn territoriale wateren, maar de Amerikanen bestrijden die claim. De Amerikanen heb ben sinds eind december twee vliegoefeningen voor de Libische kust gehouden. De Libische leider Khadaffy heeft de oefenin gen agressieve provocaties genoemd, maar is geen confrontatie met de Amerikanen aangegaan. SMIDJE VERHOLEN EN HET KNETTERCARTER 22) Diezelfde dag waren er nog veel meer door stadse frutselarij en borgeling..." En n dingen gebeurd, maar daarvan hadden de arge- nog diezelfde avond vinden wij het manneke te- ;r.j loze inwoners van Rijkhuyzen helemaal geen rug in het privèkantoor van de makelaar Rothu- 1JJren~ weet. Om te beginnen was dat vreemde heertje sen. Een typische zakelijke grijns glibberde over met al zijn geleerde papieren te Gravendrecht het aalgladde gelaat van de makelaar en hij zei: uit de sneltrein gestapt, ledereen met ook maar een héél klein beetje mensenkennis had trou wens wel kunnen zien, dat dit heertje een héél Dppei ..Ik wil om u een genoegen te doen nog wel even met een paar relaties bellen. Maar ja..., mijn waarde professor Tweesteen, daar vraagt u Para erg verstrooid heertje was. Zijn geleerde en ge- me wat! Een woning met ruimte genoeg voor wichtige papieren had hij immers helemaal niet opgeborgen in koffer en map. Integendeel zelfs. het inrichten van een klein, maar goed voorzien laboratorium. En dat nog te Rijkhuyzen óók! En Op ongemeen wanordelijke wijze had hij ze over dan nog wel in deze gruwelijke tijd van woning- al zijn zakken verdeeld. Zelfs uit het lint van zijn nood! Kom, kom, mijn waarde professor, de wo- hoed en uit de omslagen van zijn broekspijpen ningen groeien ons makelaars niet op de rug!" staken zijn geleerde papieren. „En nu nog naar „Het huisje behoeft niet groot te zijn...," lis- Rijkhuyzen...," mompelde het manneke. „Een pelde de geleerde man verlegen. „En voor een rustig dorpje, waar de multipolaire gravitatie laboratorium zou een oude boerenschuur zéér van mijn logge hersenkwab niet'wordt gestoord goed kunnen dienen..." Duizenden mensen volg den de kist van Zafer el- Masri door de straten van Nabloes. Aan de begrafenis plechtigheid namen alleen mannen deel, maar vrouwen en kinderen hingen uit deuren en vensters om de stoet gade te slaan. De begrafenis werd ook bij gewoond door buitenlandse diplomaten. NABLOES De begrafenis van de de afgelopen zondag vermoorde Palestijnse burge meester van Nabloes, Zafer el- Masri, is uitgelopen op de grootste demonstratie op de Westelijke Jordaanoever sinds de Israëlische bezetting in 1967. Tienduizenden Palestij- nen maakten van de begrafe nis een betoging tegen de Jor daanse koning Hoessein, tegen Syrië en vóór de PLO. Israëli sche en Palestijnse dagbladen noemden de moord een poging van Palestijnse extremisten de Israëlische stappen te dwars bomen de Arabieren op de Westelijke Jordaanoever meer zeggenschap te geven in hun eigen aangelegenheden. Twee vooraanstaande Palestijnen hebben naar aaneiding van de moord hun kandidatuur voor burgemeestersfuncties inge trokken. De begrafenis verliep rustig, maar bij rellen aan de rand van de stad werd een man door Israëlische soldaten doodgeschoten. Redding uit vuurzee Een brand in een kantoorgebouw in de Venezolaanse hoofdstad Caracas, waarin de Chileense ambassade was gehuisvest, heeft aan vijftien mensen het leven gekost onder wie ambassadeur Carlos de Costa Nora. De brand vernietigde de twee hoogste étages van het 14 verdiepingen tellende gebouw. Reddingswer kers slaagden erin om met behulp van helikopters mensen van het dak van het gebouw op te pikken (foto). De brand werd waarschijnlijk veroorzaakt door kortsluiting. STOCKHOLM De Zweedse autoriteiten heb ben drie dagen na de moord op premier Olof Palme nog geen enkele aanwijzing over de natio naliteit van de dader of diens motieven. Dit heeft waarnemend-pre mier Carlsson gisteren ver klaard nadat hij door zijn soci aal-democratische partij tot Palme's opvolger als partijlei der was gekozen. De Zweedse politie hulde zich gisteren in diep stilzwijgen. De vrees neemt toe dat de moordenaar, die Palme de hele vrijdagavond gevolgd moet zijn voordat hij later in een drukke straat in Stock holm werd doodgeschoten, is verdwenen zonder enig spoor achter te laten, behalve twee kogels. De kogels met een koperen kop, de vage beschrijving van de moordenaar door Palme's vrouw Lisbet, en verklaringen van tien getuigen zijn de aan wijzingen waarmee de politie het moet doen. Het moordwa pen is niet gevonden. De politie stelde dat er geen reden 'is om de telefoontjes waarin de aanslag werd opge ëist, serieus te nemen. De aan slag draagt de kenmerken van een beroepsmoordenaar en lijkt het het werk te zijn van een groep. Maar de politie blijft er bij dat niet duidelijk is of het gaat om een politieke moord of om het werk van een maniak. West-Duitsland heeft gisteren laten weten geen bewijzen te hebben voor berichten dat de moord zou zijn gepleegd door Duitse terroristen. Drie uur na de aanslag werd de Zweedse ambassade in Bonn opgebeld met de mededeling dat de Rote Armee Fraktion Palme had vermoord. De onderzoekers staan echter sceptisch tegen over deze claim omdat de RAF aanslagen gewoonlijk doet vergezellen van een brief. Later ontving een internatio naal persagentschap in Lon den een telefoontje waarin de aanslag werd opgeëist door het „Holger Meins-commando". Meins, een RAF-lid, stierf in 1974 in een Duitse gevangenis na een hongerstaking. Giste ren kreeg het persagentschap voor de tweede keer een woordvoerder van het RAF- -commando aan de lijn. Volgens de anonieme beller was de aanslag een vergelding voor het optreden van de Zweedse regering tijdens de bezetting door leden van het commando van de Westduitse ambassade in Stockholm in 1975. Palme's leven is herhaal de malen door de groep be dreigd. Een medewerkster van de Palme's kantoor heeft ove rigens verklaard, dat de 59-ja- rige premier jaarlijks een tien tal bedreigingen met de dood ontving. OOSTENRIJKS WEEKBLAD ONTHULD: BONN Kurt Waldheim kandidaat voor het Oos tenrijkse presidentschap, is in de jaren dertig lid ge weest van de SA en de Nationaalsocialistische Duitse Studentenbond. Dat schrijft het linkse Oostenrijkse weekblad „Profil". Waldheim was van 1972 tot 1982 secreta ris-generaal van de Vere nigde Naties. Hoewel het blad fotokopieën Volgens hem hadden de Sov- van Waldheims' registratie bij jets Waldheim nooit geaccep- beide organisaties publiceert, heeft de presidentskandidaat in een eerste stellingname het lidmaatschap van de SA ont kend. Later zwakte Waldheim zijn ontkenning echter weer af met de opmerking dat hij mo gelijk „per abuis' als lid van de beruchte organisatie geregi streerd is, omdat hij in de ja ren dertig meedeed aan paar- drijwedstrijden bij de SA. Nazi-jager Simon Wiesenthal 'onderschrijft die mogelijkheid. gen dat Waldheim op 1 april 1938 lid werd van de Natio naalsocialistische Studenten- bond en op 18 november 1938 van de SA. Later was hij luite nant in de Wehrmacht en vocht hij in Rusland, waar hij in december 1941 gewond werd. teerd als secretaris-generaal als zij hem bij zijn verkeizing in 1972 ook maar iets hadden kunnen verwijten over zijn verleden. Waldheim, die eer der minister van buitenlandse zaken was, werd zowel door de CIA als KGB uitvoerig ver hoord en doorgelicht. In de eerste maanden van 1946 Het weekblad Profil, dat met werd Waldheim met duizen- Waldheims' toestemming een kijkje heeft kunnen nemen in '.„Dgsarchief ontdekte daarente- den anderen in ijltempo „ge- denazificeerd", waardoor niets meer zijn politieke carrière in het naoorlogse Oostenrijk in de weg stond. Waldheim is door de christendemocratische Oostenrijkse Volkspartij naar voren geschoven als kandidaat voor de presidentsverkiezing van mei. Aangenomen wordt dat de Oostenrijkers die in de Hitler-jaren massaal fout zijn geweest, Waldheim zijn SA- -lidmaatschap nauwelijks aan zullen rekenen. Wat Wald heim echter wel noodlottig kan worden is dat hij met steeds minder overtuigend klinkende ontkenningen zijn geloofwaardigheid bij de kie zers ondermijnt.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 5