Swarttouw: Fokker staat er beter voor dan ooit CNV noemt herziening stelsel een ramp Animo Ruding wil accijns op benzine 15 cent verhogen ie rs NOG VELE ORDERS VOOR F-100 VERWACHT Rellen na staking in Noord-Ierland Roep in VVD om Wiegel neemt toe Dreigend tekort aan mosselen BON:i ^£cidóc(2ouacmt Somant Dinsdag 4 maart 1986, 77e jaargang no. 23440 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Uitg.ive Wpslerpers, behorende lol Sijlholl Pers. Apolhekersdiik 34.2312 DD Leiden. Postbus 11,2300 AA. lel 071-122244. Voor abonnementen: lel.071 -313677. Giro 103003 Bank: Amro-Bank N.V. Leiden. Diredeur-hoojdredcKleur: 11 Hallewas. Chel-redacleur: Wim Buiiteweg. Abonnementen: (incl.5% BTW) per maand f. 22,49 (aul.belaling).kwarlaal f. 67,43. iaar I. 256.85. Klachten bezorging: maandag l/m vrndag van 18.00 tot 19.00 uur. zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur tel.07i-122248. Advertenties: (excl.5% BTW) 1. 0,63 per mm. kleintjes f. 0.44 per mm. Losse nummers I. 1,10. Veel bewolking en van tijd tot tijd regen. Vannacht mogelijk ook ijzel. Minimumtempera tuur rond plus 4, middagtem- peratuur omstreeks 8 graden. Zuidwestenwind, vrij krachtig, aan de kust hard en nu en dan stormachtig. Zon op: 07.17, on der: 18.26; hoog water Scheve- ningen: 10.03 en 22.56, laag water: 04.52 en 17.15. |asverbruiker bijna DO gulden duurder uit bELDOORN Kleinverbruikers in aardgas zijn dit stookseizoen nu bijna 100 gulden duurder uit dan [een gemiddelde winter. Vooral in 1 afgelopen maand is het verbruik lorm toegenomen. Volgens een Oordvoerder van de Vereniging van Iploitanten van Gasbedrijven in Iderland (Vegin), die dit gisteren [sgevraagd meedeelde, is er van ok- jber tot en met februari ruim 140 fbieke meter aardgas meer ver- luikt dan in een „normale" winter. [>t venijn zit hem volgens de woord- ierder vooral in de tweede helft februari. „Vooral de afgelopen [eken hebben het gasverbruik i omhoog gejaagd". DEN HAAG Minister Ruding (Financiën) wil de accijns op benzine met ingang van 1 juli met vijftien cent verhogen. De accijns op diesel zou twintig cent moeten stijgen. Voor LPG staat een soortgelijke verhoging van de wegenbelasting te wachten. In een brief aan het kabinet schrijft Ruding dat de accijnsver hoging de dalende aardgasbaten moet compenseren. Als zijn voorstel wordt overgenomen zou dit de schatkist dit jaar circa één miljard gulden opleveren. In de laatste weken is benzine ongeveer 35 cent per liter goedkoper geworden. Ruding houdt er overigens rekening mee dat voor de accijns verhogingen in het kabinet geen meerderheid bestaat. Daar om heeft hij twee alternatieven geboden: een stijging van de btw en een mindere verlaging van de gasprijs voor huishou dens dan nu gerechtvaardigd zou zijn. Op dit moment ligt de gasprijs ruim tien cent boven de prijs van huisbrandolie. Griepgolf ebt weg UTRECHT De griepgolf ebt weer langzaam weg. Vo rige week, de ne gende week van dit jaar, lagen er nog 74 op de 10.000 men sen in ons land met griep in bed. In de achtste week be reikte de griepgolf zijn hoogtepunt en waren er 78 griep- patiënten per 10.000. Tot een ech te epidemie (meer dan 100 patiënten per 10.000) kwam het dit jaar niet. Ex-slaaf trouwt opz'n 119e RIO DE JANEIRO Een droom van Waldomiro da Silva, een Braziliaanse ex-slaaf van 119 jaar, is werkelijkheid ge worden. Het afgelopen week einde is zijn acht jaar oude lief desverhouding met de 65-jarige Iracema Lacerda in een r.k.- kerk ingezegend. Edio Costa, achterkleinzoon van da Silva's voormalige heer en meester, trad als ceremoniemeester op. Om te bewijzen dat hij inder daad 119 jaar oud is, bracht Waldomiro da Silva zijn geboor tebewijs mee naar de kerk. Vol gens dit bewijs werd hij geboren in 1867. De slavernij in Brazilië werd afgeschaft in 1888. Voetbal op tv VANAVOND Duitsland 1, 23.15 uur: Spor ting Lissabon-FC Köln. MORGEN België Neder lands 2, 17.10 uur: Hajduk Split-Waregem. Duitsland 1, 16.55 uur: Dyna mo Dresden-Bay er Uerdingen. Westduitse regering wil draagmoeders tegengaan BONN De Westduitse regering heeft een wetsontwerp in voorbereiding dat het draagmoederschap moet tegengaan. Dat heeft het ministerie van justitie in Bonn be kendgemaakt. Volgens de liberale minister van justitie Hans Engelhard zijn de huidige wettelijke maatregelen tegen het draagmoederschap onvoldoende. Verder voorziet het wetsont werp in een verbod op het maken van em bryo's voor onderzoek. Er moet ook een verbod komen op het klonen (voortbrengen van identieke cellen) en het onderzoeken van nog levende afgedreven vruchten. Met dit wetsontwerp volgt de regering-Kohl de aanbevelingen van eerf commissie die werd gevormd om zich over de problemen te bui gen die genetisch onderzoek met zich mee brengt. Peper: graf King Kong mag open ROTTERDAM Burge meester Peper van Rotter dam heeft in principe be sloten het graf van de dubbelspion Chris Linde mans, alias King Kong, op de Rotterdamse gemeente lijke begraafplaats Croos- wijk te laten openen. Daarmee kan worden vastgesteld of het werke lijk Lindemans is die daar ligt begraven. Pag. 3: Peper wacht op toestemming broer Lin demans DEN HAAG Fokker hoopt binnenkort twee or ders te kunnen boeken voor totaal twintig tot dertig Fokker F-100 vliegtuigen. Nederlands enige vliegtuigbouwer is daarover in onderhande ling met een grote Ameri kaanse luchtvaartmaat schappij en de Scandinavi sche SAS. Door de orders kan de werkgelegenheid bij Fokker, die nu op 10.200 mensen staat, ver der toenemen. De toestel len kosten per stuk 46 miljoen gulden. Fokker-directeur F. Swart touw heeft gisteravond vopr de TROS-televisie laten weten dat het bedrijf „er beter voor staat dan ooit". Voor de nieu we Fokker F-50 is het order boek gehêel gevuld; voor de F- 100 moeten de orders waar nu aan gewerkt wordt, het order boek volmaken. Swarttouw zei dat het grootste probleem voor Fokker nu is om alle beloften waar te ma ken en de vliegtuigen op tijd en tegen de geraamde kosten de fabriek uit te laten rollen. Inmiddels heeft US Air laten weten de optie op twintig F- 100 toestellen vrijwel zeker om te zullen zetten in een defini tieve aankoop. Naast de optie had US Air al twintig F-100 vliegtuigen bij Fokker besteld. Zou US Air inderdaad tot be stelling overgaan, dan komt de stand op 58 verkochte toestel len en elf opties. Die cijfers zullen echter snel achterhaald zijn, gezien de uitspraken van Fokkers vice-voorzitter G. Krook in een interview met Die Zeit. Volgens Krook schat Fokker de totale behoefte aan de F-100 op ruim achthonderd stuks. De maatschappij ver wacht daarom op den duur ze pen. „Wanneer dat lukt, zal bij Fokker tot het eind van de eeuw de kassa rinkelen", aldus Krook. In de gisteren versche nen Wolkenridder, het perso neelsblad van de KLM, laat Krook weten dat Fokker bij een verkoop van tweehonderd F-100 exemplaren al uit de kosten zal zijn. Goedkoop Fokker is met zijn F-100 mid den precies tegemoet gekomen aan de behoefte van tientallen luchtvaartmaatschappijen aan een uiterst modern en zeer economisch verkeersvliegtuig voor de korte tot middenafs tand. Het toestel zit vol met de meest geavanceerde technolo gie Fokker spreekt over de modernste cockpit ter wereld. Behalve ruim, is de F-100 dank zij de toepassing van nieuwe, sterke en lichte mate rialen, ook relatief goedkoop. De kosten per stoel liggen op 140.000 dollar. Hetgeen te ver gelijken is met een Boeing 747, hoewel de kosten van dat toe stel moeten worden uitge smeerd over 370 stoelen. Eerste aardbei Op de veiling van Geldermalsen zijn gisteren de eerste Nederlandse kas-aardbeien ver kocht. Voor die primeur zorgde tuinder Roberti uit Tiel, die een kistje van 1800 gram verkocht voor 2892 gulden aan de heer Bakker (midden) uit Barendrecht. Per doosje van 150 gram kosten de winterkoninkjes momenteel 241 gulden. Rechts veilingdirecteur Van Dee. Man breekt jenen na sprong lit trein JTRECHT Tussen Zeve- laar en Westervoort is van- ichtend een Italiaan uit de talië-Holland expres ge sprongen. Hoewel de trein op •djvolle snelheid reed nam de een duik door een raam ëtoen hij na het passeren van grens de marechaussee etag naderen. Hij' ligt nu met twee gebroken benen in een iekenhuis in Zevenaar. las bij aankomst van de in in Arnhem waarschuw- n enkele reizigers de ipoorwegpolitie dat zij de iliaan door het treinraamp- hadden zien verdwijnen. De plaatselijke politie vond lem langs de spoorbaan. Het onderzoek van de bagage van de Italiaan heeft geen enkele aanwijzing opgele verd voor zijn gedrag, aldus een woordvoerder van de NS. stai i or ireir 'ld Jen i de straten van Belfast werden tientallen auto's omver geworpen en in brand gestoken. BELFAST In de •Noordierse steden Oost- Belfast en Londonderry zijn gisteravond duizen den mensen de straat op gegaan, wierpen barrica des op en staken tiental len auto's in brand. De po litie, die zeker veertig be togers arresteerde, werd onthaald op stenen en mo lotovcocktails. Een gemas kerde man vuurde een twintigtal schoten af in de richting van de politie. De dader ontkwam. De rellen braken uit aan het einde van de 24-uursstaking, die het openbare leven in Ul ster gisteren lamlegde. De sta king* was georganiseerd uit protest tegen het akkoord dat de Britse premier Thatcher in november met de Ierse rege ring heeft gesloten en waar mee Ierland meer zeggenschap krijgt over Noord-Ierland. Scholen en fabrieken in Ulster bleven gisteren zo goed als leeg, het transport en open baar vervoer lag voor negentig procent stil en op veel plaatsen werd de elektriciteitsvoorzie ning afgesneden. Werkwilli gen zouden sterk geïntimeerd zijn door stakers, die ook foto's van hen maakten. Tijdens de ongeregeldheden zouden der tig politemannen gewond zijn geraakt en een onbekend aan tal burgers. Pag 4: Staking Ulster maakt kloof met Engeland groter Bemaling boezemwater hervat LEIDEN Het hoogheem raadschap van Rijnland gaat met ingang van morgen weer beginnen met de bemaling van het boezemwater. Daardoor zal het ijs op de grote plassen in kwaliteit snel achteruit gaan, evenals in de grachten, sloten en kanalen. Schaatsen is dan ook waarschijnlijk niet meer mogelijk. Journalist Henri Knap overleden AMSTELVEEN De beken de journalist en schrijver Hen ri Knap is vanmorgen in zijn woonplaats Amstelveen op 75-jarige leeftijd overleden. Knap was al geruime tijd ziek. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De roep in de VVD om de terugkeer van oud-leider Hans Wie gel naar politiek Den Haag wordt steeds ster ker. Naar verluidt willen op één na alle voorzitters van de VVD-kamercen- trales dat Wiegel, thans commissaris der koningin in Friesland, de opvolger wordt van de onlangs overleden minister Riet kerk. Ook de liberale mi nisters in het kabinet zou den een voorkeur hebben voor een benoeming van Wiegel op het vrijgeko men departement van Binnenlandse Zaken. Dat partijvoorzitter Kammin- ga en fractieleider Nijpels nog steeds geen uitsluitsel kunnen geven over deze zaak, houdt verband met de vergaande consequenties van een come back van Wiegel. Eenmaal te rug in Den Haag ziet men hem niet zo snel weer vertrekken in de .richting van Leeuwar den. Daarmee zou de VVD dan in feite twee lijsttrekkers hebben, want voor vele libera len is Wiegel de enige die hun partij nog aan een draaglijke stembusuitslag zou kunnen helpen. Voor Ed Nijpels zou dat wellicht niet zo'n prettige situatie zijn. In theorie is het overigens wel mogelijk dat Wiegel voor slechts enkele maanden tot minister van Binnenlandse Za ken wordt benoemd. De ko ningin zou hém toestemming kunnen geven zijn ambt van commissaris tijdelijk neer te leggen. Bij het CDA kijkt men met ge mengde gevoelens naar het ge beuren bij de VVD. Enerzijds Hans Wiegel is men er blij mee, omdat de coalitie op die manier meer stemmen zou kunnen krijgen, maar anderzijds zou een winst voor de VVD zeker ook ten koste gaan van het CDA. De christen-democraten menen dat Wiegel een „forsere tegen stander" zou zijn van Lubbers in de verkiezingsstrijd dan Nij pels. YERSEKE De mosselsector op de Oosterschelde naar mos- wacht met smart op het draai- selen kan worden gevist. De en van de wind nu door ijs- mosselvangst op de Wadden- lang en het verdwijnen van zee ligt zelfs al vier weken stil. Ie bebakening ook niet meer Van een echt tekort is nog geen sprake maar een aantal handelaren zit al zonder. Ook de mosselconservenbedrijven dreigen een tekort te krijgen. UTRECHT Het CNV heeft gisteren op een ac tie-bijeenkomst in Utrecht een laatste oproep gedaan tot kabinet en regerings partijen de wijziging van het sociale stelsel over de verkiezingen heen te til len. Sprekers gewaagden van een „regelrechte ramp". De bewindslieden van Sociale Zaken reke nen op invoering per 1 oktobpr a.s. Ruim 300 kaderleden van het CNV lieten eensgezind weten de kabinetsplannen onnodig, onrechtvaardig en onverant woord te vinden. CNV-voor- zitter Harm van der Meulen wees het voorstel om over te gaan tot harde acties tegen de kabinetsplannen echter reso luut van de hand. „Als het parlement heeft gesproken zullen wij zwijgen". Harde ac- Meeste kopers willen hypotheekrente minstens tien jaar vast AMERSFOORT In tegen- stelling tot enkele jaren gele den willen de meeste (aspi rant-) kopers van woningen een hypotheek waarvan het rentepercentage minimaal tien jaar vastligt. Van de kopers van nieuwbouw wil tachtig procent dit, bij oudere wonin gen is dit zestig procent. Dit blijkt uit een onderzoek van de vereniging Eigen Huis. Hoewel deze voorkeur begrij pelijk is, gezien de huidige lage rentestand, waarschuwt de organisatie van huiseigena ren voor hypotheken met lan ge rentevaste perioden. Uit het onderzoek blijkt dat twaalf van de 34 onderzochte hypo theekinstellingen hoge boetes opleggen aan mensen die hun woning vroegtijdig verkopen. In sommige gevallen kan die boete oplopen tot 30.000 gul den, zegt de vereniging. ties na parlementaire besluit vorming zullen leiden tot cha os en ontwrichting van de sa menleving. Het CNV vindt dat de sociale zekerheid onder het beheer van werkgevers en werkne mers moet worden gesteld en dat de uitkeringshoogte ten minste 75 procent van het laatstverdiende loon moet be dragen. De kabinetsplannen, die grotendeels kunnen reke nen op de steun van CDA en VVD, gaan uit van 50 procent, met een (versnelde) afbouw naar het sociaal minimum. Professor mr. W. Fase, kroon- lid van de Sociale Verzeke ringsraad, uitte op de bijeen komst eveneens harde kritiek op de voorgenomen stelselwij ziging. Volgens Fase zou er in het systeem geen sprake meer zijn van een relatie* tussen uit kering en het laatstverdiende loon. „Straks ben je verplicht je te verzekeren voor iets wat je zonder verzekering ook wel gehad zou hebben, namelijk bijstand", aldus Fase. Boven dien zal, aldus het kroonlid, de nieuwe werkloosheidswet lei den tot een toename van zwart werken. De een is geïnteresseerd in de effectenhandel, de ander meer in het weer. Beiden grijpen 's -avonds naar de krant: en terwijl in de weerruhriek de thermometer stijgt en de barometer daalt wordt er bij het financiële nieuws gretig gekeken naar het omhoog gaan van de internationals of het zakken van de verzekeraars. De een wil weten of het minder koud wordt, de ander of er nog sprake is van enig animo op de Beurs van Amsterdam. Allebei weten ze u te vertellen, dat de Leidse Courant in dat opzicht bij de tijd is. Wellicht hebt u nu als u die al niet had u kort en bondig hieronder noteren. De Leidse Courant wil ik best 1 14 dagen proberen, i Gratis en geheel vrijblijvend In een open envelop under postzegel opsturen naar: Leidse Courant, Antwoordnummer 998,2500 VD Den Haag. J

Leidse Courant | 1986 | | pagina 1