gUSSM Indonesisch koken kan een sterke kant van uw keuken worden „Ik ben de laatste der mohikanen CeidaeSou/uwt H31IIK11 Buurtcentrum Elckerlyc in Alphen gaat door ginaüEIDEN omgeving - dinsdag 4 maart 1986 pagina 13 Op mijn omwegen door sta® en land kom ik graag mensen tegen. U kunt mij telefonisch ol' schriftelijk vertellen wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Ik ben bereikbaar via 071 - 12 22 44 op toestel 10. Wat gaat er precies gebeu ren? Hanny Barens, de vrouw achter „Toko Han" vertelt het zelf: „In het gezel lige restaurant" ze heeft de zaak al helemaal verkend „van de Bowling Hans Menken in Leiden Zuid- West, aan de Boshuizerlaan, gaat „Toko Han" nu ook in Leiden beginnen met het ge ven van Indonesische kook cursussen. Een uniek gebeu ren noem ik het zelf", meent ambitieuze Hanny, met haar hele achtergrond. „Dit is ei genlijk nooit mijn plan ge weest, maar plotseling zit je er midden in. En dan ga je door. Na mijn vier jaren Zwitserse hotelvakschool in Lausanne afgemaakt te heb ben ben ik in het hotelvak gegaan. Net zoals mijn groot ouders, m'n ouders, broers en zusters, Het zit, denk ik, in ons bloed. En dan zo plotse ling een Toko, een winkel zeg maar". Ja, zo'n tien jaar geleden zag ze dat helemaal zitten, zoals dat heet. Inmiddels heeft Hanny Ba rens in feite twee luxe delica tessen-toko's op kruidige po ten gezet, met een groot as sortiment aan ingrediënten: „vers of in pot, onmisbaar vodr degenen die Indonesisch willen koken". De oosterse keuken thuis dus. Maar daar moet je wel mee kunnen op schieten. Welnu: Leidenaars met gevoel en smaak voor de meest hete en gepeperde ge rechten krijgen nu hun kans. Hanny geeft ze alle ruimte en verschaft inzicht in de be reidingswijze: „Hier in Lei den vieren we het tienjarig bestaan van de Indonesische kookcursussen in optima for ma, en ik mag wel zeggen dat dit een geweldig evenement is". En ik geloof Hanny (Toko Han) Barens op haar woord, terwijl de tampans, de kali's, de moessons en de des sa's aan mijn geestesoog in tropisch tempo voorbij glij den. Vers of in pot. Mevrouw Barens noemt haar (Leidse) cursus „een happe ning van de eerste tot de laatste avond. Geen huis houdschool-idee, maar een perfecte professionele oplei ding. De resultaten zijn ver bluffend. Men vraagt uitein delijk vanzelf naar klappa muda, djahe, of vers pandang blad. Vijf van onze mensen ja beginnen zo op 3, 4 of 5 maart met u zoveel mogelijk in een wervelende met 1001 nieuwe facetten voor de meeste beginnen om 8 ui half 11 weer klaar. En i loop van de avond wordt al les gezamenlijk opgegeten. D'r zijn zo ongeveer 5000 ex- cursisten die nog steeds met plezier aan deze c rugdenken". Gezelligste En dan zetten ze steeds weer de pan op het vuur en den ken verzaligd terug aan de richtlijnen van Hanny Ba rens, die iedereen voorzegt: „Ja, dit is werkelijk de zin volste en gezelligste cursus waar ik mij ooit voor heb op gegeven". En als u Toko Han komende maand zoudt moe ten missen, dan kunt u altijd nog in september de lessen opvatten. Maar u kunt zich nog steeds opgeven: 072 - 12 45 96. Dan krijgt u niet alleen de zenuwen, maar ook nog een welkome vooruitblik op wat de moderne indonesische keuken thuis te bieden heeft. See you in Hans Menken Bowling Restaurant. Wat toestand! Pompoen Het kinderdagverblijf De Pompoen, dat sinds één jaar in het pand aan de Groenes- teeg 10 is gehuisvest, is op zoek naar een andere ruimte met een buitenspeelplaatsje of tuin. In het onderkomen aan de Greenesteeg kunnen de kinderen niet buiten spe len. 'Met een benedenetage zouden de peuters en de vrij willig werkende leidsters al heel tevreden zijn. Zij vragen daarom om reakties van mensen die een dergelijke ruimte met tuin weten in de Leidse binnenstad. Wie iets weet kan bellen naar Kobie Bus tel. 071-410419. Open Huis Dienstencentrum „De Kooi" houdt donderdag 6 maart een „open-huis" dag. Tussen 10.00 en 15.00 zijn er demon straties te zien van diverse activiteiten zoals volksdansen (11.30 uur), gymnastiek (11.00 uur) en bloemschikken. Tus sen 10.00 en 10.30 treedt het zangkoor van het diensten centrum op. Eetproblemen Eetproblemen bij peuters Over dat onderwerp houdï de kruisvereniging Leiden een themabijeenkomst op woensdag 19 maart, aanvang 20.00 uur. De bijeenkomst heeft plaats in het wijkge- bouw aan de Lammenschans- weg 46. Voor informatie en opgave van deelname voor 17 maart tel. 071-132754 (tussen 12.30 en 13.00). Sport en politiek De Nederlandse Sportfedera tie houdt woensdag 5 maart in het clubgebouw van voet balvereniging LFC een poli tieke forumdiscussie. In het forum zullen vertegenwoor digers van de politieke partij en aanwezig zijn en het on derwerp van discussie is sport en politiek. Het clubge bouw van LFC bevindt zich aan de Boshuizerkade. Aan vang 20.00 uur. Swifttoer Swifttoer, de Leidse Toer fietsvereniging houdt tot eind oktober elke zondag morgen een recreatietocht over dertig of zestig kilome ter. De starttijd ligt tusseen half negen en half tien 's morgens bij het nieuwe clubhuis van Swift aan de Roomburgerweg. Deelname kost twee gulden, jongeren tot 16 jaar betalen één gulden vijftig. Volksdansen In het Leids Vrijetijds Cen trum aan de Breestraat heeft op zondag 9 maart weer een volksdansinstuif plaats. Het programma bevat een keur van nationale en internatio nale volksdansen. Aanvang: zeven uur. Toegang: 3,50. ALPHEN AAN DEN RIJN De tijden lijken gekeerd voor het buurtcentrum Elckerlyc in Alphen. Na een periode waarin het leek dat de buurtbewoners geen interesse hadden voor de activi teiten van het centrum en er ook geen medewerkers meer kwa men, heeft Elckerlyc nu een nieuw impuls gekregen. Op de wijkavond die vorige week door het bestuur van Elckerlyc werd georganiseerd, kwamen er tot grote vreugde van het bestuur niet alleen vele bezoekers, maar gaven zich ook mensen op die daadwerkelijk bereid waren de handen voor hun wijk uit de mouwen te steken. Het bestuur van Elckerlyc kon dan ook opgelucht ademhalen en concluderen dat er toch interesse is voor het verenigingsleven in de wijk. In plaats van te stoppen met het buurtcentrum, is nu besloten ook na de zomervakantie door te gaan. Het ontbrak het buurtcentrum vooral aan medewerkers om de diverse activiteiten op te zetten en uit te voeren. Daarom was men al met een aantal dingen gestopt, zoals de knutselmiddagen voor kinderen. Het bestuur zag er geen gat meer in, omdat al het werk op een paar mensen terecht kwam die dan ook nog tegen lege ruimtes aan moesten kijken. Besloten werd met de wijkavond nog één poging te wagen om te bekijken of er in de wijk Ridderveld wel behoefte was aan een dergelijk centrum. Na het succes van die avond heeft het bestuur nu besloten dat Elckerlyc het centrum moet worden waar mensen uit de wijk terecht kunnen voor gezellige ontspanning en goede sociale con tacten. Daarvoor is nog altijd extra hulp en inbreng nodig, bij voorbeeld om soos-avonden voor volwassenen of een videoclub voor kinderen op te zetten. Wie ideeën heeft of hulp wil aanbie den kan bellen naar: W. van Kesteren-Diesveld telefoon 20487. ECONOMISCH WEL EN WEE „Lings Sport Promoting B.V.", bevordering sportdeelname etc, Aletta Jacobslaan 5, is opgeheven. „B.V. Aannemersbedrijf C. J. de Boer", Willem Barentszstraat 41, is verplaatst naar Zoeterwoude. Handelsnaam soort bedrijf van „Lasman-Leiden B.V.", Zijl singel 3, is gewijzigd in: „Laman Holding B.V.", Holdingmij. „Sporthuis Van Delft B.V.", det.handel vrijetijdskleding, Steenstraat 45, is opgeheven. Aan Nieuwsteeg 41 is gevestigd: „Pameca Beleggingsmij B.V.", Beheer- en Beleggingsmij. I Inlj ■rdeulk\Hoge nood 3pengeb|„Hoge nood breekt wet- brengstiten", moet de man gedacht hebben. Behalve dat de verdachte op dat moment Hrinppnd aan een sanitaire stop toe was, was hij die en deel dag ook jarig en was het estaat uide hoogste tijd om de be- zulle: stelde gebakjes op te ha- den vai len. drijfson jk eerstj Een brandweerauto en en- ^anvanj kele daarbij behorende spuitgasten in de Noord- wijkse Bomstraat, verhin derden echter dat hij zich fCatwij\ aan deze dringende zaken n belas kon wijden. Noodgedwon- >n derdat f>en liet hiJ zÜn auto die i wiA hopeloos in een file vast et M be stond dan maar in de fervomï steek. Een snelle tocht aan d langs de bakker en een be- middag zoe^ aan toiletten in de uur ei Hema hadden op dat ogen- tot 21.3 hlik absolute voorrang. '0 maan ^en oplettende politiea- ziel gent. die de verlaten auto erkelij\ aantrof, had echter geen tijdei weet van deze noden en ten het voorzag het voertuig van van he een 6ele parkeerbon ach ter de ruitenwisser. „Ik was razend", vertelde de man, die zei toch geen enkele keus gehad te heb- 1 ben. De officier van justi- nmnd tie Va" der Lek echteF 3 H-ord achUe de overtreding be- ,~l wezen en eiste 35 gulden ,j boete of één dag hechtenis. 1 Kantonrechter Morshuis, die vaststelde dat verdach te inderdaad die dag zijn verjaardag vierde, kon meer begrip opbrengen voor de noodsituatie. Als een soort verlaat verjaars- kadootje oordeelde hij hem schuldig maar kende geen straf toe. Bocht De taxichauffeur vond het niet eerlijk. Op 30 april vorig jaar moest hij uitwijken voor een motoragent die in een bocht op de Houtlaan en kele fietsers inhaalde. De agent van zijn kant echter beweerde dat de taxi chauffeur met hoge snel heid door de onoverzichte lijke bocht raasde zonder rechts te houden. De taxichauffeur delfde het onderspit in de discus sie en moest een fikse be keuring van de motora gent in ontvangst nemen. En daar is het slachtoffer nog steeds boos over. „Me neer de motoragent moest voor mij uitwijken en daar had hij gewoon de pest over in", oordeelde hij. Ook het feit dat de agent op Koninginnedag moest werken had er volgens hem alles mee te maken dat de agent niet al te best geluimd was. Verdachte bleef Volhouden zo veel mogelijk rechts te hebben gehouden als de daar ge parkeerde auto's toelieten. „Als chauffeur ga ik heus niet zo gek en hard rijden dat ik mijn geld aan be keuringen weggooi", was vervolgens zijn verdedi ging. „Die agent kwam bi. het inhalen van de fietsers op mijn weghelft terecht. En dan moet je wel uitwij ken. Het is absurd als ik zou moeten betalen voor een fout van een agent", hield de verdachte voet bij stuk. Morshuis vond ook dat het verhaal van de agent aan duidelijkheid te wensen overliet en besloot de zaak voor onbepaalde tijd aan te houden. „Een situatie schets en een toelichting van de motoragent kun nen de hiaten misschien opvullen", meende hij. Plankgas „Ik ben wat snel agres sief", verontschuldigde een onstuimige automobi list zich. Vorig jaar april was hij zo kwaad op een fietser die hem op de Leidse Apothe- kersdijk geen doorgang verleende, dat hij na de verhitte woordenwisseling plankgas achteruit reed. Het gevolg was dat hij een nietsvermoedende auto mobilist in de wielen reed. Gevolg: flinke schade aan de beide voertuigen en een bekeuring voor de ver dachte. De officier van justitie en de kantonrechter waren het erover eens dat ver dacht een zekere mate van agressief gedrag tentoon gespreid had. „Hoe zou u dan reageren wanneer je tot drie maal toe fatsoen lijk aan een fietser vraagt of je er langs mag en hij gaat nog niet opzij", was zijn verweer. Morshuis gaf toe dat hij dat ook verve lend zou vinden, maar bleef toch bij de eis van 150 gulden boete of drie dagen hechtenis. JEANNETTE SCHREU- DER KOSTER JAN KRAAKMAN VIERT 25-JARIG JUBILEUM De kookkunst in de Neder landen krijgt een nieuwe im puls. Daar is opeens een nieuwe opzwieper die de overheerlijke verwachtingen tot een kookpunt kan bren gen. Iets geheel anders. Ik heb het nu over de aankondi ging van „Toko Han", die in Leiden cursisten aan de kook wil brengen. In die zin, dat „de moderne Indonesische kookcursussen nu ook in Lei den gegeven gaan worden". Het is nauwelijks te geloven, maar in vele gevallen begint in Alkmaar nog steeds de victorie. Zoals in dit geval. VOORHOUT Hij noemt zichzelf „de laatste der mohikanen". Binnen kort viert hij zijn 25-jarig jubileum in het ambt waarvan hij het nog steeds een absolute eer vindt om het te mogen uitoefenen: dat van koster. Geboren en getogen Voorhouter Jan Kraakman (54) is het visitekaartje van de Bar- tholomeuskerk. Daarnaast is hij mede-uitvaartonder nemer van Uitvaartver zorging St. Barbara en ook het parochiehuis dat gelegen is aan de overzij de van de kerk wordt door hem en zijn echtge note Jo al 25 jaar beheerd. Op 1 april 1961 werd Jan Kraakman de opvolger van. zijn vader Cornelis Kraakman, die een maand later zelf zijn 40-jarig jubileum als koster vierde. „Wij waren met z'n twaalven thuis, vier meiden en acht jongens. Alle jongens hielpen op z n tijd mijn vader, want er was altijd veel te doen in en om de kerk. Wij hielpen bijvoorbeeld altijd met plaat- sengeld ophalen en om 12 uur uit school was het rennen naar huis, want wie het eerste thuis was mocht de klok luiden. Net als bij dat plaatje van Andre van Duin met die monniken, zo hingen wij ook aan 't klok- kentouw hoor! Mooie tijd was dat" grinnikt Jan Kraakman. Hij werkte aanvankelijk zoals bijna iedere Voorhouter 25 jaar geleden, in de bollen. Pro beerde het na lang aandringen van pa voor een jaartje als kos ter. Dat werden er dus 25. Kraakman heeft nog meege maakt dat de kapelaan om 6 uur 's ochtends de communie uitreikte aan de mensen die op het land werkten. Daar moest natuurlijk de koster ook hem van dienst zijn en om half ze ven werd dan de eerste Heili ge Mis gelezen. „Dan had je ie dere avond activiteiten door de week heen. Er was meisjes congregatie, iongenscongrega- tie en op zondagmiddag haa je de „Derde Orde". Dat bestaat nu allemaal niet meer. Ja, er is veel veranderd in de katholie ke kerk". Jan Kraakman heeft veel pas toors en kapelaans meege maakt in zijn carrière maar de fijnste periode vond hij die met kapelaan, en later pastoor Nijman. „Wij waren als broers, daar heb ik veel van geweten toen hij wegging" zegt hij eer lijk. „Vijftien jaar samen wer ken is ook een hele tijd, dat vlak je zomaar niet uit'Acht pastoors van de Bartholomeus- kerk hebben in Voorhout hun laatste rustplaats gevonden. Omdat het dorp vroeger nog niet zoveel zielen telde, mocht een pastoor de Bartholomeus als zijn laatste parochie be schouwen. Koster Jan Kraakman: „Er zijn steeds meer jongelui die mij vragen om gewoon r i poosje in de kerk te mogen zitten" „De pastoors van vroeger wa ren vaak streng hoor, ook voor de kapelaans. Wij hebben wat gelachen. Bij pastoor Bresser moest de kapelaan om 11 uur thuis zijn. Was hij dat niet dan ging de deur op slot en moest hij maar zien. Ik had afgespro ken met de kapelaan dat ik er gens een trap neer zou zetten, maar dan moest hij zorgen dat zijn raam niet helemaal dicht was. Als de kapelaan dan te laat was, klom hij via de trap zijn kamer in. Ook hadden we nog eens een kapelaan die niet wakker kon worden. We heb ben toen een grote bel boven zijn bed gehangen met een touw naar buiten en 's mor gens vroeg belde ik hem wak ker. Dat ging best", lacht Kraakman. Wonder Naast alle grappige verhalen uit zijn kostersloopbaan die ze ker nog niet ten einde is, heeft Jan Kraakman ook de stellige overtuigng dat »>er wonderen gebeuren. „Ik geloof daar echt in", zegt hij. „Ik was eens een graf aan 't delven. Ik stond 2,85 meter diep toen het hele graf als een harmonica in el kaar zeeg. Een grote grafzerk kwam eveneens naar beneden schuiven. Ik werd bedolven Stukje bij beetje, centimetet voor centimeter heb ik gepro beerd me eruit te werken. Ik weet niet hoe lang daar mee heen is gegaan, maar toen ik eindelijk eruit gewurmd was. lag ik buiten westen op de kant. Op dat moment kwam Piet Warmerdam, toendertijd lid van het kerkbestuur, het kerkhof oprennen. „Joh, Jan wat ben jij nu aan 't doen", riep hij. Daardoor kwam ik weer een beetje bij, dat is m'n geluk geweest. Later heb ik nog eens aan hem gevraagd hoe hij op dat kerk hof verzeild kwam, want daar kwam hij nooit of te nummer. Hij zei toen: „Ik was aan 't werk en ineens dacht ik: „Ik moet naar het kerkhof" en waarom dat wist ik absoluut niet. Ik hield op en nam de auto en ging naar het kerkhof en zag jou liggen". Nou, is dat geen wonder? „Iedereen kan dan wel zeggen dat het toeval is, nou dat is 't niet hoor" is Jan Kraakmans vaste overtui ging. Ondanks dat het kerkbezoek het laatste jaar aanzienlijk is teruggelopen, verwacht Kraakman toch weer een ten dens opwaarts. „Maar anders", denkt hij. „Er zijn bijvoorbeeld jongelui die mij af en toe vra gen om gewoon maar een poosje in de kerk te mogen zit ten. Dat gebeurt vrij veel. Ook zie je mensen weer terug ko men in de kerk als ze zelf klei ne kinderen hebben. Door de gezinsvieringen, eerste heilige communie en zo komen ze dan toch weer in aanraking met het kerkelijk gebeuren. Het ligt ook in de bedoeling om in de toekomst een glazen wand om de Mariakapel te zetten en die dan overdag open te stel len zodat men toch even in de Jan Kraakman denkt voorlo pig nog niet aan stoppen. De kerk en al het gebeuren er omheen is z'n lust en z'n leven en geliefd als hij is bij iedereen door zijn vriendelijkheid, ge duld en gulle lach, ziet men hem ook nog niet graag gaan. Een feestcomité gaat zijn jubi leum dan ook ruimschoots voorbereiden. Maar daar is op de eerste plaats geld voor no dig. Op de zondag 9 en 16 maart zal er achterin de Bar- tholomeuskerk een grote bus staan. Daarin kan men een bij drage deponeren ten bate van jubileumviering. Ook bestaat de mogelijkheid een bijdrage de storten op het Rabobank- nummer 36.60.14.706 Ln.v. ju bileum Jan Kraakman. Op 2e paasdag, 31 maart, wordt hem een receptie aangeboden door het kerkbestuur in zijn eigen parochiehuis. Tussen 14.00 en 15.30 uur is iedereen van harte welkom om koster Kraakman de hand te drukken. Daar is op een slag mevrouw Hanny Barens, een eerzame dame die in Alkmaar de „Toko Han" in eigendom f heeft. „Toko Han" verricht wonderen op Indonesisch smaakgebied in de Alkmaar- se Hoogstraat. Tempo Doeloe is daar nog steeds in het sma ragd van vroeger tijden smaakvol aanwezig. Niks Chinees of wat ook, maar echt met „den flaveur" van de voorbije dagen der Hol- landsche Pakketboot Maat schappij. En dan ging je zit ten schransen op je buiten post. De plantage werd even vergeten als je lekkere trek had. Maar wat is feitelijk hier het geval? „Toko Han" van Han ny Barens is in weeën van de progressie. Hanny heeft een missie te bedrijven: ze heeft zich toegelegd op het uitdra gen van de „moderne Indo nesische keuken" in de Ne derlanden. Zoals eens de Spanjaarden, na de kous op de kop te hebben gekregen bij Alkmaar, naar Leiden trokken om het „nogeens te proberen", zo trekt nu „Toko Han" vanuit Alkmaar naar de Sleutelstad teneinde die culinair op de Indische, al thans nieuwe Indonesische, knieën te krijgen.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 13