Jachthaven in de Waard lo&dteQowwnt De VVD is bereid over alles te onderhandelen STAD OMGEVING Jm LEIDSE ARCHEOLOGISCHE VONDSTEN TENTOONGESTELD Gemeente geeft beleid volkstuinen uit handen (VERKlEziNGENl DINSDAG 4 MAART 1986 PAGINA 11 RECTEUR PETERS IN PERSONEELSBLAD: irhuizing AZL was maand te vroeg DEN De verhuizing de nieuwbouw van het had achteraf gezien beter een maand uitgesteld jen worden. Dat zegt ,-directeur J. Peters in Ci- i het blad van het AZL. veilig te verklaren, functio neerden liften niet, konden ruimten niet worden afgeslo ten, waren er transport- en parkeermoeilijkheden en bleek de capaciteit van de elektriciteit niet optimaal. Verder klopte de bewegwijze ring ook niet, zodat „studenten dwars door bestralingsafdelin- uik genomen. Toen was er f?en heen naar collegezalen lie- kritiek. vooral door per- Pen" Directeur Peters spreekt in Cicero de hoop uit, dat na de aanstelling van een nieuw hoofd intern transport per 1 april veel problemen opgelost kunnen worden, als dat dan niet al gebeurd is. el van het AZL, op het ge- n tijdstip, maar die kritiek 1 door de directie van de i gewezen. Het zou maar pen aantal ondergeschikte Jemen gaan die zich bij verhuizing voor doen, je het verweer. De weige- de verhuizing uit te stel- heeft het AZL al tonnen binnen het AZL l geruchten, dat het mis- en wel om een miljoen en gaat. Het gaat hier om en die gemaakt moesten flen om alle problemen op te kunnen lossen. Ver hoesten ook allerlei maat- |len genomen worden. Zo ■erde de brandweer het luw aanvankelijk brand- Stier losgebroken LEIDEN Vanaf het terrein van de Groe- noordhallen is gistermor gen tegen zeven zuur een jonge stier losgebroken. Het beest liep via de Ma- resingel uiteindelijk de Merenwijk in. Op het ijs bij de kinderboerderij schoot de politie hem met het verdovingsgeweer neer. Voor het zover was, had de stier op de Mare- singel een 19-jarige Leid- se al zo aan het schrikken gebracht dat ze met haar fiets ten val kwam. De ei genaar van de stier heeft de schade aan haar fiets en kleding vergoed. Vuilniszakken in brand gestoken LEIDEN Op de twee plaatsen in de binnenstad zijn gisteravond vuilniszakken in brand gestoken. De brandweer moest er aan te pas komen om brandjes te blus sen in de Haar lemmerstraat en de Breestraat. De dader is niet be kend. Wethouder vraagt opheldering over verwarming Herengracht LEIDEN Wethouder D. Tesselaar van volkshuisvesting heeft de Woningbouwvereniging Leiden opheldering gevraagd over de ver warming in het Herengracht/Zijlsingelgebied. De wethouder doet dit naar aanleiding van schriftelijke vragen van het Links Leiden - raadslid H. de la Mar. De la Mar had de wethouder erop gewezen dat er nog steeds problemen zijn met de verwarming in de het He rengracht/Zijlsingelgebied. In 1982 werd de verwarming van de pas nieuwe huizen vervangen, omdat de oorspronkelijke verwar ming allerlei gebreken vertoonde. Volgens het raadslid is de nieu we installatie de afgelopen maanden in één blok al vier maal uitge vallen en in een ander blok al zes maal. De meter zou echter ge woon zijn doorgelopen. Van de beloofde besparingen zou ook al niet veel terecht zijn gekomen. In een enkele woning zouden zelfs energierekeningen van ruim 700 gulden per maand het gevolg zijn van de slechte installatie. Tesselaar heeft de woningbouwvereni ging nu gevraagd of de door De la Mar omschreven problemen maar in enkele gevallen voorkomt of dat het „symptomatisch" is voor de stookkostenverekening in de complexen huizen. Leidenaars bekennen serie inbraken LEIDEN/DEN HAAG Een 44-jarige Leidenaar, zijn zoon en een schoonzoon hebben te genover de politie zestien in braken bekend. Zij werden gisteren in Den Haag aange houden door de politie, omdat hun auto opvallend zwaar was beladen. In de auto werd een grote hoeveelheid eten en drinken uit de Leidse Groe- noordhallen aangetroffen. De Leidenaars bekenden daarop tegenover de Leidse politie 15 inbraken in kantines, bouwke ten en volkstuinen in Leiden en omgeving. Cassetterecorder doet huishoudster de das om LEIDEN Een aan de telefoon gekoppel de cassetterecorder heeft ervoor gezorgd dat een stelende huishoudster kon worden betrapt. De 40-jarige Leidse had bij de bu ren van haar werkgever een postzegelver zameling met een waarde van 5.000 gulden en 60 singles weggehaald. Ze belde vervol gens haar 66-jarige moeder op om het ver loop van de actie te melden, maar had niet in de gaten dat aan de telefoon een casset terecorder was aangesloten. De diefstal werd dan ook door de bewoner ontdekt na het afluisteren van het bandje. De recorder was op de telefoon aangesloten om gesprek ken met familie in het buitenland op te kunnen nemen. Zowel moeder als dochter zijn door de politie aangehouden. lusieve dameskleding: lde bijna miljoen odehuis Slot fidsenhage eggeroofd DSCHENDAM Mode- i Slot aan de Rozemarijn in winkelcentrum Leidsen- e is het afgelopen weekein- Joor het inbrekersgilde be lt en vrijwel volledig leeg- jofd. Nagenoeg de comple- [oorjaarscollectie exclusieve ^eskleding werd gestolen, schade wordt op ruim 000 gulden geschat. I daders slaagden erin het jgslot van het stalen toe- gshek te doorboren, waar- het traliehek werd opge- kt. Volgens de politie was ieker een grote bestelwagen lig, om alle kleding mee te (ien. De daders wisten via achterzijde de zaak te ver in. De lege kledingrekken daarmee de inbraak wer- i pas gistermiddag ontdekt, zaak had geen alarminstal- e, maar volgens de politie Leidschendam is er geen jere bescherming denkbaar n het het stalen toegangs- Volgens bedrijfsleider tham is de zaak morgen ge- bn weer open. Voor watersportvereniging De Kooihaven LEIDEN Er komt een jachthaven aan de Admi raal Helfrichweg op het industrieterrein de Waard. De jachthaven krijgt 43 ligplaatsen voor boten van zo'n acht me ter en 8 kleine ligplaat sen voor jollen en derge lijke. De haven wordt verhuurd aan de water sportvereniging De Kooi haven. Verwacht wordt dit jaar met de aanleg te kunnen beginnen. Of de haven al voor dit zomer seizoen gereed is, moet worden betwijfeld. Er moeten nog wat afron dende besprekingen ge houden worden met de Provincie. Langs de ha ven komt een voet/fiet spad. Dit werd gisteravond in de vergadering van de deels- commissie voor sport en re creatie besloten. Met het be sluit tot aanleg van een jacht haven voor de watersport vereniging heeft de gemeen te een oude belofte, die zij twaalf jaar geleden maakte, ingelost. Begin zeventiger ja ren vond de gemeente al dat de watersportvereniging in de Kooi een eigen haventje zou moeten hebben, maar het vinden van een geschikte lo- katie verliep niet even mak kelijk. Het haventje dat nu gerealiseerd wordt, zal vrij sober worden ingericht zon der bebouwing. Een eventue le toilet/douchegroep zal de door de watersportvereniging zelf bekostigd moeten wor den. Ook moet de vereniging zorg dragen voor het onder houd aan het haventje. In de buurt van de jachthaven wordt verder een beperkt aantal parkeerplaatsen gerea liseerd. De aanlegkosten van de haven bedragen ongeveer 560.000 gulden. De water sportvereniging zal een jaar lijkse huursom van 20.000 gulden moeten opbrengen. Dit komt neer op een gemid deld liggeld van zo'n 400 gul den per jaar. Tegen het voornemen om in de Waard een jachthaven te realiseren protesteerde gis teravond een beheerder van een Leidse jachthaven. Hij meende dat de door de ge meente gefinancierde jacht haven in de Waard oneerlij ke concurrentie met zich mee zal brengen. „Ik moet BTW betalen en heb een dure le ning bij een bank, terwijl De Kooihaven geen BTW hoeft te betalen en maar een gerin ge huursom. Als dat zo door gaat. dan kan ik en kunnen nog vele anifëre commerciële jachthavens sluiten en raakt Leiden nog meer bedrijven kwijt". Wethouder D. Tesselaar stel de dat de leden van de wa tersportvereniging veel aan zelfwerkzaamheid moeten doen en dat de huurprijs van de vrij sober ingerichte ha ven niet veel lager is dan dat van andere commerciële ha vens. Hij vond dus niet dat er sprake was van oneerlijke concurrentie. ~:A Jaarverslag begeleidingscommissie gereed LEIDEN Ter gelegenheid van het verschijnen van het jaarverslag van de Archeologi sche Begeleidingscommissie over 1984 is in het Stadsbouw- huis aan de Langegracht een kleine expositie ingericht van Leidse archeologische vond sten. In een aantal vitrines staat aardewerk vanaf de veertiende eeuw tentoonge steld, dat op verschillende plaatsen in Leiden is gevon den. Verder wordt op panelen aan de hand van foto's en te keningen, een beeld van de opgravingen gegeven. Een groot deel van het jaar verslag van de Archeologische Begeleidingscommissie is ge wijd aan het onderzoek van het Sint Agnieten- en Sint Mi chielsklooster in de Camp. Deze opgravingen hebben de volledige plattegronden van beide kloosters opgeleverd. Vastgesteld werd dat het ter rein voor het eerst in 1375 in gebruik genomen werd door boeren of handwerklieden. Door werving van de gronden kon de kloosterbevolking van St. Agnes in de periode 1460 tot 1470 tot de bouw van het klooster over gaan. Onderzoek naar de gevonden gebruiks voorwerpen, planten- en die- renresten, leer- en skeletmate riaal konden een nieuw licht werpen op de levensomstan digheden van de bevolking van dit deel van Leiden in de late middeleeuwen. In het jaarverslag verder een overzicht van ander archeolo gisch bodemonderzoek. Zo bleek tijdens de restauratie van de panden Aalmarkt 5 en 6 dat de vloer in de loop der geschiedenis maar liefst zes keer opgehoogd is. Verklaring hiervoor is dat de kelders waarschijnlijk niet waterdicht waren. Bij een ander onder zoek in de Caeciliastraat, werd tegen de noordgevel van het Caeciliagasthuis een beerput gevonden, waarin naast pot scherven uit de 17e en 18e eeuw ook botten, visresten, za den en 1600 pijpekoppen ge vonden werden. Op het vroe gere Doelenterrein werd aan de Witte Singel, ten zuiden van de Groenhazengracht, de fundering van een waltoren gevonden. In de bodem van de Kalvermarkt vond men de resten van de in 1593 gebouw de Stadsherberg. In de bodem van de Korevaarstraat werd ondanks jaren van zwaar ver keer, ter hoogte van de Gere- gracht een volkomen intacte koepelvormige rioolput met een diameter van vier meter gevonden. Bij de sloop van het 19e eeuwse fabriekscomplex van de voormalige textielfa briek Clos en Leembruggen aan de Langegracht, werd uit oogpunt van industriële arche ologie een aantal gietijzeren funderingsplaten bewaard. Te vens bleek dat de fabriek bo ven op de fundering van een andere fabriek was gebouwd, die in 1884 was afgebrand. In 1984 werd verder onderzoek gedaan naar de Romeinse ves ting Matilo in de bodem van de Roomburgerpolder. Aan de Vestestraat werden fundamen ten van Grientgentoren ge vonden, maar ook elders wer den resten van stadswallen aangetroffen, zoals het Peli- caensbolwerk bij de Weddes- teeg en een deel van de zuide lijke stadsmuur in de Gere- gracht. Tijdens de grondwerk zaamheden bij de Weddesteeg werden ook Douwfragmenten gevonden, waaronder een ge velversiering met een klim mende leeuw die met zijn voorpoot rust op de Leidse sleutels. Dit bouwfragment zal worden ingemetseld in de westelijke muur van de Witte- poortkazerne. In de Stevens hof werden sporen uit de ijzer tijd aangetroffen. Wie meer wil weten over de opgravingen in 1984 kan het jaarverslag a 17,50 gulden ko pen bij de balie van het Stad huis aan het Stadhuisplein en aan de balie van het Stads- bouwhuis aan de Langegracht. LIJSTTREKKER F. KUUERS: (IDEN Het is een be- hde tactiek in Leidse ^D-kringen en ook dit er stelt lijsttrekker F. iijers zich zo op. Vóór [verkiezingen houdt hij ih zoveel mogelijk op de fikte om erna zijn gang kunnen gaan. Vooral tl bespiegelingen over mogelijkheden tijdens collegevorming waagt iVVD-lijsttrekker zich velijks. In lange vol- en met zo nu en dan kwinkslag somt hij in hoog tempo argumen- Dp, die naar de onver- elijke conclusie lei- kansberekening is absolute onzin. Voor- pllingen doen, heeft en zin. Zoveel factoren bben hun invloed op de rkiezingsuitslag, dat ik ar echt niet aan begin". nu 38-jarige Kuijers kent t klappen van de zweep. Hij d in 1974 tot de Leidse ge- enteraad toe en werd in f7 VVD-fractievoorzitter. ri jaar later was hij voor het st lijsttrekker voor de T), in 1982 gunde de afde- g Leiden hem dezelfde eer dit keer treedt Kuijers op- iuw als lijsttrekker op. Eco- mie-wethouder J. Fase liet i paar maanden geleden nog ten deze functie op zich te Hen nemen, maar de VVD- len gingen daar moeiteloos i voorbij. Tot maart vorig r combineerde Kuijers een nctie bij het ministerie van ïdbouw met het fractievoor- terschap, maar hij greep de ns om in Leiden wethouder n maatschappelijke aangele- u nheden, volksgezondheid en J Ituur te worden met beide oden aan. Piet-Heijn Schou- mocht de natie gaan dienen burgemeester van Wasse- ar en Kuijers besloot „een (gal abstracte baan met plan- ngsproblemen tot het jaar Op 19 maart worden de ver kiezingen voor een nieuwe gemeenteraad gehouden. Dertien partijen nemen er in Leiden aan deel. Hun lijst trekkers werd gevraagd naar hun politieke motie ven, prioriteiten en ver wachtingen. Vandaag is F. Kuijers (VVD) aan de beurt. 2000" om te zetten in een functie „waarin je snel beslis singen moet nemen". Een functie die hij zegt met plezier te vervullen: „Mijn portefeuil le krijgt een lading die steeds politieker is. Dat geldt bijvoor beeld voor de GSD en op het gebied van de volksgezond heid is dat een gevolg van de decentralisatie. Zo had de ge meente vroeger ook wel een mening over het vestigingsbe leid van huisartsen, maar nu hebben we daar wat in te zeg gen. En dat heeft onmiddellijk politieke consequenties". Plaatselijk Terug naar de collegevorming. Hoe groot is de kans op een Links college? Met andere woorden: zal de VVD erin sla gen de huidige combinatie met de PvdA bij elkaar te houden of maakt de kiezer dat onmo gelijk? „Wij willen een zo breed mo gelijk college als programma tisch mogelijk is, dat hoeft geen afspiegelingscollege te zijn. Belangrijk zal ook nu weer zijn wat de PvdA na de verkiezingen gaat doen. Met wie willen ze praten?" De libe rale lijsttrekker stelt „dat opi niepeilingen niet zoveel zeg gen". „Plaatselijk wordt er vaak anders gestemd dan lan delijk. Kleine maar essentiële verschillen kunnen ontstaan door maar een paar stemmen. Haalt SGP/GPV/RPF een ze tel of lukt het ze weer net niet? Wat gaat de SP doen? Hoe pakken de reststemmen uit? Wat doen de studenten in Leiden? Men praat nu wel over dat linkse college dat door een beter resultaat van de PvdA misschien zou kun nen worden gemaakt, maar Links Leiden komt heus niet verder dan de vier zetels, die ze nu hebben. CPN en PPR verliezen landelijk. Trouwens, er is nu al een linkse meerder heid in gemeenteraad en toch is er geen links college. De fei telijke verschuivingen tussen links rechts en zullen niet groot zijn. Als Links Leiden wint, zou dat best eens ten koste kunnen gaan van de PvdA en dat brengt een links college dus ook niet dichter bij". De wethouder wijst er verder op, dat de PvdA bij de vor ming van een links college met de ledenvergaderingen van PSP, CPN èn PPR te ma ken krijgt. Tweedeling Tijdens de college-onderhan delingen moet het wat Kuijers betreft vooral over het pro gramma gaan. Drie prioritei ten heeft de VVD. Werkgele genheid, parkeren en de ge meentelijk financiën. Om met dat laatste te beginnen: de ge meentelijke belastingen mogen alleen trendmatig worden ver hoogd. „De burger moet wor den ontzien tenzij het echt niet anders kan". Wat het verkeer betreft, benadrukt Kuijers de noodzaak van een parkeerga rage „in de omgeving van het station". „We moeten voorko- WD- lijsttrekker F. Kuijers: „Toen we in '78 begonnen, dachten we dat de coalitie met de PvdA misschien slechts een paar maanden zou bestaan". men dat een tweedeling ont staat in de binnenstad. Het sta tion en omgeving met slechte parkeerfaciliteiten aan de ene kant en de Haarlemmerstraat met de Sanders- en de Marca- garage aan de andere kant". Hij onderstreept de suggestie van burgemeester en partijge noot Goekoop om een garage te bouwen op het terrein aan de Morssingel, waar in decem ber 1984 een vliegtuigbom werd gedemonteerd. Belangrijk bij het werkgele genheidsbeleid moet volgens Kuijers het werven van bedrij ven blijven. „Op initiatief van de VVD is daarmee in 1978 be gonnen". Wat wel moet veran deren, is het erfpachtsbelèid van de gemeente: „Bedrijven moeten de mogelijkheid krij gen grond te kopen". Omdat ook Kuijers weet dat de PvdA op zo'n standpunt niet zit te wachten, heeft hij al een mo gelijk compromis in het ach terhoofd: „In Den Haag bij voorbeeld wordt het systeem van eeuwig durende periode van afkoop gehanteerd. Dat lijkt me een aanvaardbare op lossing. Wat ook zou kunnen, is verkoop van grond met de bepaling dat de gemeente als eerste het recht van koop heeft bij vertrek van het des betreffende bedrijf. Leiden moet voorkomen dat het wat erfpacht betreft de laatste der Mohikanen wordt". „Uitgangspunt bij de onder handelingen is bij ons, dat we bereid zijn over alles te onder handelen. Je moet altijd de be reidheid hebben over alles te blijven praten. Het is nu een maal zo dat je het niet alleen voor het zeggen hebt. Je zult compromissen moeten slui ten". Ondanks de voorzichtigheid van Kuijers wordt uit zijn woorden toch ook duidelijk dat hij graag wethouder wil blijven: „Als de partij mij vraagt, ben ik beschikbaar". Hij heeft tenslotte niet zomaar zijn baan bij landbouw een jaar geleden opgegeven. Dui delijk is ook dat hij in elk ge val geen bezwaar zou hebben tegen êen voortzetting van de samenwerking met de PvdA. „De VVD maakt het college- beleid inzet van de verkiezin gen", zegt Kuijers: „en de sa menwerking met de PvdA verloopt goed". „Als ik terug kijk op de afgelopen acht jaar dan mag ik niet ontevreden zijn. Toen we in '78 begonnen, dachten we dat de coalitie met de PvdA misschien slechts een paar maanden zou bestaan, maar het is mogelijk gebleken met de PvdA goede afspraken te maken. Natuurlijk zijn er meningsverschillen maar de bereidheid elkaar wederzijds vrij te laten is er. Minder heidsstandpunten zijn moge lijk en dat is een belangrijk uitgangspunt voor een goede en vruchtbare samenwer king". Visie De wens om de huidige coali tie voort te zetten, spreekt ook uit de manier waarop Kuijers over het CDA spreekt: „Het CDA is een belangrijke groe pering in de stad, die best een stem in het college mag heb ben", zegt hij glimlachend. Maar gevraagd naar het ver schil tussen het CDA en de VVD klinkt het: „Als ik veral gemeniseer dan moet ik toch tot de conclusie komen, dat het CDA in Leiden geen visie heeft op de vraag hoe het met de stad verder moet. Het CDA weet altijd alleen maar te ver tellen wat niet moet en wat het huidige college verkeerd doet. Dat zie je op een groot aantal terreinen. Dat geklaag van het CDA altijd en dan nog op zo'n verongelijkte toon. Ik noem twee voorbeelden: de erfpacht en de werkgelegen heid. Het CDA heeft altijd ge roepen dat Leiden het door de erfpacht niet goed doet, maar hoe het dan wel moét, dat hoor ik nooit. Walenkamp (de CDA-fractievoorzitter) zei on langs dat ook hij een lijst heeft met bedrijven die niet naar Leiden zijn gekomen door de erfpacht. Nou, als dat zo is, waar blijft die lijst dan Des noods, krijgen we hem ver trouwelijk. En wat de werkge legenheid betreft: het CDA is nooit verder gekomen dan het voorstel bromfietswerkplaat- sen op te richten en geld aan het Europees Sociaal Fonds te vragen, terwijl iedereen zo kan uizoeken dat Leiden daar simpelweg niet voor in aan merking komt". „De manier waarop het CDA oppositie bedrijft, vind ik niet fantastisch. Bij die ruzie, een paar weken geleden over de erfpacht, kwamen ze na twee weken met wat schriftelijke vragen. Daar hadden ze na tuurlijk onmiddellijk bovenop moeten zitten. Wij hadden in tern al gezegd, dat wordt een interpellatie, maar nee hoor. Niks". MARCEL GELAUFF LEIDEN De Leidse Bond van amateurtuinders gaat de eerste tien jaar alles zelf re gelen. Met de gemeente is overeen gekomen dat deze bond zorg draagt voor de to tale huuropbrengst van alle tuinen, namelijk 222.000 gul den per jaar. De bond gaat zelf een huurprijs per volk stuinencomplex bepalen, met een ondergrens van 37,5 cent per vierkante meter en een bovengrens van 50 cent per vierkante meter. Zij draagt verder zorg voor het onder houd van de complexen, het overdragen aan nieuwe huurders en het toewijzings beleid. Hiertoe besloot gister avond de deelcommissie voor sport en recreatie. Alleen de door de bond voor gestelde maximum verkoop prijs van 20.000 gulden voor een tuinhuisje, gaf nog wat problemen in de vergadering. Vooral PvdA-er W. van der Pluijm vond deze prijs te hoog. De plaatsvervangend voorzit ter van de bond legde uit dat deze prijs gebaseerd is op de nieuwe tuinhuisjes die nog maar amper vier jaar geleden bij Cronenesteyn zijn ge plaatst Wethouder D. Tesselaar stelde voor over deze kwestie in de gemeenteraadsvergadering van 24 maart te stemmen. Verder noemde Tesselaar het besluit een „historisch" mo ment, omdat het voor het eerst in de ongeveer 40 jaar dat er in Leiden volkstuinen zijn een overzicht bestaat van alle huisjes en gronden, er einde lijk en voor tien jaar lang een vast tarief is vastgesteld, pa den in de complexen zijn ver hard en parkeerplaatsen aan gelegd, dat het merendeel van de volkstuinen zijn opgeno men in bestemmingsplannen en dat de volkstuinen nu zijn ondergebracht bij de directie sport en recreatie en niet meer bij grondzaken. „Voor het eerst is eigenlijk alles geregeld wat geregeld moest worden", aldus Tesselaar.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 11