Gedupeerden Ottoland flink onderverzekerd YD in oppositie als coalitie geen meerderheid krijgt ■Hagenaar tot ijsttrekker ne Regering ziet kans op hervatting hulp aan Suriname De Koning: terugploegen in bouwsector effectief Minister Ruding: economie in 1990 kern gezond Echtpaar slaags metvisite van buren irrargEnyrai ÏINA 1ïïnënland £etdóc@otncmt MAANDAG 3 MAART 1986 PAGINA 3 M4R'85 KIEST (ONTEN De 25 landelijke afde den van AR'85 hebben Aad Wage- ar zaterdag gekozen tot lijsttrek- r van de partij. De nieuwe anti-re- lutionairen willen in alle negen- 1 oe k^ kiesdistricten meedoen aan de voor de Tweede Ka- inlandlr. AR'85 werd vorige jaar opge- denF1- nadal Wagenaar de RPF-frac- nolitid mel ruzie verliet- Wagenaar re- v Int erop dat hij zijn kamerzetel met nieuwe partij kan behouden. Vol- ieslan^s hem bevindt AR'85 zich poli- hij zijk tussen het CDA en de kleine iristelijke partijen in. Pacemakers zijn ook tweedehands te gebruiken UTRECHT Pacemakers die, bijvoorbeeld door het overlijden van de drager, voor het ein de van hun werkingsduur weer beschikbaar komen, kunnen heel goed opnieuw gebruikt worden. Hergebruik geeft geen medische of technische complicaties en kan een besparing van zes miljoen gulden opleveren. Dat schrij ven cardiologen van het Academisch Zieken huis Leiden in het Nederlands Tijdschrift voor Geneeskunde. De gemiddelde pacemaker gaat vijf tot tien jaar mee, terwijl ongeveer twintig procent van de gebruikers binnen twee jaar overlijdt. Tussen 1978 en 1984 kregen ruim 200 patiënten in het Leidse ziekenhuis een „twee dehands" pacemaker. Slechts in twee gevallen deed zich een technische storing voor, waar door de pacemaker moest worden verwijderd. Dit had geen nadelige gevolgen voor de patiënt. Theorie rijexamen vanaf 17 jaar KORTENHOEF Met ingang van 1 juli kunnen jongeren vanaf zeventien jaar het theoretisch rijexa men afleggen. Staatssecre taris Scherpenhuizen van Verkeer heeft dit zaterdag voor de TROS-radio ge zegd. Het examen blijft twee jaar geldig. Het Cen traal Bureau Rijvaardig heidsbewijzen is voorstan der van zo'n regeling. Door de leeftijdsverlaging krijgen leerlingen de kans theoriekennis op te doen en die te laten testen voor dat zij met praktijklessen aan het verkeer deelne- Isolatie bij miljoen huizen problematisch GRONINGEN Nederland telt ongeveer één miljoen woningen die financieel gezien moeilijk te isoleren zijn. De technische maatregelen die voor isolatie moeten wor den getroffen, zijn zo kostbaar dat het lang zal duren voor de investering door een be sparing op de brandstof is terugverdiend. Dit stelt de redactie van het blad Blauw druk, een tijdschrift van de Gasunie. Toch kunnen er volgens Blauwdruk rede nen zijn om voor isolatie te kiezen. Een goe de isolatie kan immers ook een wapen zijn in de strijd tegen vocht en leegstand. Eén en ander speelt vooral in na-oorlogse systeem- bouwflats „die zo snel verpauperen dat ze niet meer verhuurbaar zijn". Een renovatie- en isolatieproject zou de flats weer bewoon baar maken. Belastingtelefoon niet naar Leeuwarden HILVERSUM De belas- tingtelefoon een dienstver lening van het ministerie van financiën wordt niet in Leeuwarden gevestigd. Staatssecretaris Koning (fi nanciën) heeft dat zaterdag meegedeeld in het Vara-pro- gramma De Rooie Haan. Vol gens Koning is vestiging in Leeuwarden niet mogelijk omdat de belastingtelefoon op grote schaal gebruik maakt van (tijdelijke) arbeidskrach ten uit de grote belastingin specties. De regio Leeuwar den kan niet aan die vraag naar arbeidskrachten vol doen, aldus de staatssecretaris. moorti OTTOLAND Een deel voegd van de 32 mensen die r voo» door de brand in Otto- moord land in de Alblasser- moord waard gedupeerd zijn ge- at Pal raakt, blijkt zwaar on derverzekerd te zijn. Zij verloren vrijdagnacht n poli. hun hele bezit toen ze ewon} ven boerderijen en een e neu; aantal huizen in het plaatsje tot de grond toe ld hei afbrandden. Drie koeien burge en veertien varkens vende kwamen in de vuurzee •daan om. De totale schade eld e» wordt geschat op twintig miljoen gulden. Volgens burgemeester G. W. Ab- bring van Graafstroom, waartoe Ottoland be nt Sa inken mede- h°ort' zu^en meeste >nlam boerderijen nog dit jaar 0J worden herbouwd. Het inmiddels opgerichte hulpcomité Ottoland heeft zich inmiddels geworpen op het oplossen van de prakti sche problemen van de dak lozen, die zijn ondergebracht bij buren, familie en kennis sen in de plaats. Het hulpco mité verstrekte een voor schot van enige honderden guldens. Het college van B en W van Graafstroom verga dert vandaag voor de tweede keer over de catastrofe. Bur gemeester Abbring: „We moeten oplossingen beden ken om deze mensen ook op de langere termijn onderdak te bieden. De lijst met wo ningzoekenden is hier geluk kig niet zo groot, dus we zul len wel wat kunnen rege len". Hij heeft daarbij zijn hoop gevestigd op een groot boerderijencomplex, dat on langs door Graafstroom is aangekocht om te worden ge sloopt. „Het complex is volle dig intact, ik denk dat we de sloop onder deze bijzondere omstandigheden maar even moeten uitstellen om de be trokkenen te helpen", aldus Abbring. De gemeente Graafstroom overweegt voor de bouw van de nieuwe boer derijen een renteloos voor schot te geven. Afgelopen weekeinde ont stonden lange files bij Otto land. Duizenden belangstel lenden wilden met eigen ogen zien aan welke nog gro tere ramp het 900 inwoners tellende dorpje was ontsnapt. Zij verzuimden echter niet een geldelijke bijdrage te storten in speciaal daarvoor opstelde melkbussen. Tot er gernis van veel dorpsbewo ners ging de geplande schaatstocht rond Ottoland gewoon door omdat het te laat was deze af te gelasten. Toch kon er in alle duisternis even blij gelachen worden. Dat gebeurde toen een in de koude polder gevlucht schaap het leven schonk aan twee gezonde lammeren. Ook elders in Nederland is de brandweer in actie moe ten komen. Een heidebrand verwoestte zaterdag bijna 40 hectare natuurgebied ten noord-oosten van Arnhem. Een 16-jarige padvinder ver klaarde tegenover de politie dat hij voor de grap wat tak jes had aangestoken. In Oude Pekela brandde gisteren een opslagloods met oud papier en dure apparatuur uit. In Havelte ging een woonboer derij in vlammen op, in Lisse twee huizen, in Nieuw-Ven- nep één. Heerde verloor een stuk heide en Welt raakte een bakkerij kwijt aan het vuur. c uitgebrande dorpje VARA-enquète: coalitie op 75 klLVERSUM CDA en j^VD halen in de jongste VA- RA-enquète (methode De Hond) 75 kamerzetels. Het *DA komt op 49 zetels (thans 15), de VVD blijft op een ver lies van 10 zetels staan en gaat daar 26 en de PvdA boekt 11 letels winst en komt op 59 ka merzetels. De Honds indruk is dat de aanzienlijke winst voor fle PvdA vrijwel het gehele politieke spectrum beslaat, flieuwe PvdA-kiezers komen tawel van klein-links als van het CDA. Het beeld voor de bverige fracties is slechts en kele weken voor de raadsver kiezingen van 19 maart nau welijks gewijzigd. (ijpels: mediawet liet de goede weg DEN BOSCH VVD-fractie- (eider Ed Nijpels heeft bij de itart van de gemeenteraads- rampagne in Den Bosch nog lens duidelijk gemaakt dat de nliberalen grote bezwaren heb- *ben tegen de inhoud van de mediawet. Het kamerdebat, lat voor deze week stond ge- and. werd op het laatste mo- ent weer uitgesteld. „Hope lijk is dit uitstel een signaal er voor, dat ook anderen twijfe len of deze mediawet wel de .jgoede weg is". (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Nederland wil komen tot hervatting van de ontwikkelingshulp aan Suriname. Dat kan worden opgemaakt uit een brief die de ministers Van den Broek (Buiten landse Zaken) en Schoo (Ontwikkelingssamenwer king) vanavond of mor genochtend aan de Twee de Kamer zullen sturen, nadat deze vrijdag in de ministerraad aan de orde is geweest. De Nederland se regering ziet in het op heffen van de noodtoe stand door de sterke man van Suriname, legerleider Bouterse, „een positief sig naal". Bij de meningsvorming over hervatting van de hulp speelt ook de slechte economische toestand van het land een gro te rol. Hervatting van de Ne derlandse hulp zou Suriname van de totale financiële onder gang kunnen behoeden en kan dus ook als pressiemiddel wor den gebruikt. Aan hervatting van de Neder landse hulp zou volgens beide ministers dan ook de voor waarden moeten worden ge steld van een gegarandeerde terugkeer naar democratische verhoudingen en herstel van de rechtsstaat. Hoewel het op heffen van de noodtoestand nog niet in zicht is, schijnt de Kamer het standpunt van de regering niet zonder meer te willen afwijzen. De voorzitter van de commissie voor ont wikkelingssamenwerking, de CDA'er Harry Aarts, heeft zijn collega's van PvdA en VVD de vraag voorgelegd of een ka merdelegatie zelf een kijkje kan gaan nemen in Suriname. HOORN Natuurlijk be tekent terugploegen niet de enige echte oplossing van het probleem van de langdurige werkloosheid. Maar het is zeker geen on deugdelijk middel en heeft positieve effecten op de bouwsector en de lang durig werklozen. Mede door het overheidsbeleid is de werkloosheid in de bouw aanzienlijk gedaald. Minister De Koning (sociale zaken en werkgelegenheid) re ageerde hiermee vanmorgen bij de oplevering van 32 wo ningen in Hoorn, op opmer kingen van voorzitter Van Eij- kelenburg van de christelijke werkgeversorganisatie NCW. Die zei eerder dat langdurig werklozen betere kansen krij gen met een passende oplei ding dan wanneer ze via een terugploegregeling geforceerd aan een baan worden gehol pen. Het plan van de FN V-bonden om een fonds op te richten voor een aanvulling van de laagste uitkeringen, is dit weekeinde overigens bij de PvdA „niet onverdeeld geluk kig" ontvangen. Volgens frac tieleider Den Uyl is het beter „eerst te trachten herziening van het sociale stelsel te voor komen". Hij zag verder als na deel dat de uitkeringen in sterke bedrijfstakken hoger zouden uitvallen dan in zwak ke bedrijfstakken. Op een verkiezingsbijeen komst in Berg en Dal filoso feerde beoogd PvdA-leider Wim Kok zaterdag over de ge volgen van technologische vernieuwing voor de werkge legenheid. Volgens Kok is het een misvatting dat de elektro nische revolutie massaal werk gelegenheid vernietigt. „Slechts een gering deel van de huidige werkloosheid is een gevolg van invoering van nieuwe technologie", aldus Kok. Hij schetste een werkge legenheidsbeleid waarbij de vraag wordt aangewakkerd, loonkosten beperkt en arbeids intensieve bedrijfstakken ge stimuleerd. HILVERSUM Minister Ruding van Financien verwacht, dat voor het sa neren van de economie nog één kabinetsperiode nodig is. „Ik denk dat de problemen omstreeks 1990 opgelost zullen zijn". De bewindsman zei dit gister middag in het KRO-tele- visieprogramma „Brand punt in de markt". Hij verwacht in de periode tot 1990 geen inkomensdaling voor de burgers. „Wanneer er weer meer economische groei komt, dan kun je verdere be zuinigingen bij de overheid ge paard laten gaan met koop- krachthandhaving of zelfs stij ging van inkomens". Over de teruglopende aardgas baten door de zakkende olie prijzen zei Ruding dat de over heid zelf voor de belangrijkste compensatie zal moeten zor gen. Verder is er de mogelijk heid de accijns op benzine te verhogen, waardoor het voor deel voor de burgers beperkt wordt. Minister Van Aardenne (eco nomische zaken) liet dit week einde weten dat hij niets voelt voor een accijnsverhoging of lastenverzwaring voor het bedrijfsleven, zoals Ruding heeft voorgesteld. Ook de ver laging van de aardgasprijs per 1 juli gaat gewoon door, aldus Van Aardenne, die verder de voorgestelde extra besparing van dertien miljard in 1987 „overdreven" noemde. Met een bezuiniging van negen miljard gulden kunnen de te ruglopende aardgasinkomsten volgens Van Aardenne vol doende opgevangen worden. Lekkages door dooi DEN HAAG Een tiental ge zinnen in Den Haag heeft de af gelopen week last gehad van lekkende waterleidingen, ver moedelijk gesprongen als gevolg van de invallende dooi. Een 29- jarige vrouw met twee kinderen riep zaterdagmiddag om half vier de hulp van de politie in, toen in haar woning aan de Beetsstraat een gesprongen buis twee kamers onder water zette. Uit het plafond in de huiskamer stroomde het water volgens de politie als een tropische regen bui naar beneden. Het GE en de Gemeentelijke Duinwaterlei ding waren spoedig ter plaatse; de vrouw en de kinderen wer den tijdelijk bij haar moeder on dergebracht. (Van onze parlementaire redactie) j HILVERSUM De VVD jgaat in de oppositie als de regeringscoalitie door haar schuld de meerder heid in de Tweede Kamer kwijtraakt. Dit heeft jVVD-voorzitter Jan Kam- iminga gisteren gezegd voor de AVRO-radio, na dat hij dit ook bij de start van de verkiezingscam pagne van zijn partij in Den Bosch naar voren had gebracht. Een kabinet van CDA en VVD dat de steun nodig heeft van hetzij de kleine rechtse partijen hetzij D66, noemde Kamminga „uitermate onaan trekkelijk". De liberale voorman erkende dat zijn partij er niet goed voor staat. Volgens de meest recen te opiniepeilingen krijgt de VVD 25 a 26 zetels, welk ver lies niet goedgemaakt zou wor den door de winst van het CDA. Gezamenlijk tellen deze partijen in de peilingen nu 74 a 75 zetels. Kamminga meent dat bij zo'n stembusuitslag een andere politieke situatie ont staat. „Als de VVD een geweldig grote nederlaag zou lijden, dan is het hoogst onzeker of wij in een kabinet zullen terugkeren. Dan moet je de politieke moed hebben om te aanvaarden dat je die nederlaag lijdt. Als de coalitie geen meerderheid haalt, mede ten gevolge van een grote nederlaag van de VVD, dan moet je ruiterlijk zijn. Dan moet je de moed op brengen om te zeggen: dan moeten anderen het maar eens laten zien". Kamminga gaf ook toe dat zijn partij in de kwestie van de euthanasie een nederlaag en prestigeverlies heeft geleden. „Het is waar dat wij in zekere zin voor de druk van het CDA zijn gezwicht. Lubbers heeft gezegd dat hij naar de Tweede Kamer zou komen om het on aanvaardbaar uit te spreken (over het door de VVD ge steunde initiatiefwetsontwerp van mevrouw Wessel-Tuin- stra) en hij heeft gezegd dat het contraseign (handtekening van het kabinet onder dit wetsontwerp) geweigerd zou worden. Dat zijn zeer zware, onjuiste middelen". Op de vraag of de VVD ook in de formatie keihard wil vast houden aan haar standpunt betreffende euthanasie, wilde Kamminga geen duidelijk ant woord geven. „Ach, u weet hoe weinig zulke krachtter men in de politiek waard zijn". FRIEMELS 'M WÊB BOVEN EEN Koeia- VLA LEVERT vesl VUSEN op. MMfl. HEEFT NATUüdLiJk po*: Xbi NfiipeoeN DEN HAAG Wegens open lijke geweldpleging heeft de Haagse politie gistermiddag een 57-jarige Hagenaar en zijn 45-jarige echtgenote aangehou den in een flat aan de Uit geeststraat. Het echtpaar was slaags geraakt met visite van verderop wonende buren, met wie zij vermoedelijk in onmin leefden. met echtgenote en zwager (29), liepen even voor vijf uur voor bij de flatwoning van het aan gehouden echtpaar. Op het moment dat het drietal bij de buren verderop naar binnen wilde gaan, maakte de 57-jari- ge opmerkingen en ontstond er een twistgesprek. Vervol gens sloeg de 57-jarige de 29- jarige man een gebroken kaak. Het bezoek, een 30-jarige man Zijn 45-jarige echtgenote wilde zich ook niet laten kennen en sloeg de 30-jarige bezoeker met een honkbalknuppel een gebroken arm. Daarna ge bruikte zij de knuppel om het keukenraam van haar buren in te slaan, waardoor een 17- jarig meisje dat daarachter stond een slagaderlijke bloe ding in haar voet opliep. De drie gewonden zijn in het zie kenhuis Leyenburg opgeno men. CAMPAGNE 1 Als laatste van de drie grote politieke partijen gaf de VVD dit weekend het startsein voor de verkiezingscampag ne. Het CDA was onlangs de eerste met een groots evene ment in Slagharen. De PvdA volgde een week geleden met een uiterst sobere campag nestart binnen de weinig op beurende muren van het Arnhemse Musis Sacrum. Naar verluidt heeft het de partij maar half zoveel gekost als de campagnestart van '82. De socialisten zullen ook het vervolg van hun campagne met weinig toeters en bellen omlijsten. Met riante uitzich ten op een forse verkiezings overwinning heeft de PvdA dat blijkbaar niet nodig. De VVD koos zaterdag voor de campagnestart *voor een aantrekkelijke lokatie: het Casino in hartje Den Bosch. Drie etages foyers met zitge legenheid en buffetten vor men er de goede voedingsbo dem" voor een luchtige sfeer. Aan de opgewekte gezichten van de duizend VVD'ers, die vanuit het gehele land naar de Brabantse hoofdstad wa ren getogen, was niet te mer ken dat de partij in de peilin gen nog altijd op zwaar ver lies staat. CAMPAGNE 2 Eenmaal in de Casinozaal ge zeten, wordt duidelijk dat de partijtop zich wel degelijk re aliseert dat de VVD dreigt af te stevenen op een forse ne derlaag. Partijvoorzitter Jan Kamminga schudt de goedge vulde zaal deze zaterdagoch tend abrupt wakker met hèt schrikbeeld voor elke VVD'er: na de verkiezingen de oppositie in! Kamminga is Partijvoorzitter Kamminga schudde de partij abrupt wakker met hèt schrikbeeld voor elke VVD'er: na de ver kiezingen de oppositie in! er lang niet van overtuigd dat PvdA en CDA het toch niet eens kunnen worden over samenwerking in een coalitie. De PvdA zal echt niet zo gek zijn om op het punt van de kruisraketten zó onwrikbaar te blijven dat men opnieuw buitenspel komt te staan, oreert Kam minga. In de koffiepauze wordt in het Casino heftig gespecu leerd over des voorzitters woorden: hoe durft hij zo maar de vrees uit te spreken, dat de VVD door het CDA kan worden genegeerd? Meent hij het echt of is dat de nieuwe strategie? Dat laat ste waarschijnlijk, want ook voor de radio vertelt de par tijvoorzitter zonder omhaal, dat hij in de verte reeds de oppositiebanken voor de VVD ontwaart. Blijkbaar wil hij de kiezers er goed van doordringen, dat maar één partij de voortzetting van de huidige coalitie kan garande ren. CAMPAGNE 3 Na de pauze wordt in de zaal op twee schermen van bios coopformaat de speciaal voor deze gelegenheid vervaardig de videofilm vertoond. De boodschap: de VVD staat aan het begin van de zwaarste campagne uit haar geschiede nis. De liberalen zullen dit jaar kosten noch moeite spa ren om het voorspelde zetel verlies binnen enkele maan den alsnog om te zetten in een verkiezingswinst. De „grootste verkiezingscampag ne aller tijden", voorspelt de commentaarstem en de vi deo-presentatie besluit veel belovend met: „Aan onze campagne zal het niet lig gen!" Campagne-leider Ferry Hou terman neemt plaats achter de microfoons op het podium. "Eerst nog wat onwennig, ont popt hij zich al gauw tot een liberale Brugman, die twee duizend gespitste oren mei een ongekende hoeveelheid „pep-talkstreelt. Opinie peilers winnen de peilingen, maar VVD'ers winnen de verkiezingen!"... „Wat Evert van Ben them kon, moet twee miljoen VVD'ers ook lukken, tweemaal achter elkaar win nen!". Houterman laat met veel gevoel voor drama wé ten, dat de liberalen een nog aantal „geheime wapens voor het heetst van de campagne' achter de hand hebben. Dat belooft wat. Lijsttrekker Ed Nijpels weet in zijn slotrede de handen nog sporadisch op elkaar te krijgen, maar veel aardigs komt er niet over zijn lippen. Veel te 'vaak keren de uit drukkingen „ik stel hier vast" en „met elkaar" terug in zijn zinnen. Het malse gras Redactie: Frans Weerts is hem reeds door de vorige sprekers voor de voeten weg gemaaid. Tegen drieën keren de dui zend liberale Casinogangers huiswaarts, gewapend met een tasje vol oranje-blauw VVD-propaganda-materiaal: een schrijfblokje, een biervil tje, een doosje lucifers, een ballonnetje en toiletdoekje. Op de bijgevoegde set VVD- aanmeldingskaarten staat aan ommezijde de verkie zingsslogan, die overigens geen enkele politieke partij zou misstaan: Als de toe komst je lief is... PERSBERICHTEN Persberichten zijn blaadjes, meestal op A4-formaat, die journalisten in overmaat op hun bureau vinden en die soms de moeite waard zijn om er iets over in de krant te schrijven. Iedere zichzelf res pecterende organisatie ver stuurt persberichten, niet in de laatste plaats om de aan dacht van de pers op hun be langen te vestigen. Dat die persberichten lang niet altijd objectieve waarheden bevat ten, moge uit de volgende re cente ervaring blijken. Op een en dezelfde dag dwarrelen twee persberich ten neer op des schrijvers bu reau: de één blijkt afkomstig van de Vereniging van Ne derlandse Gemeenten (VNG), de ander komt van het ministerie van Volks huisvesting, Ruimtelijke Or dening en Milieu (VROM). Beide handelen over exact hetzelfde onderwerp: een landelijk onderzoek dat in opdracht van VNG en VROM samen naar de finan ciële situatie van gemeente lijke woningbedrijven is ge daan. Maar daar houdt ook meteen elke overeenkomst op. Leest U maar mee. De VNG-kop luidt: „Gemeentelijke woningbe drijven in ernstige financiële problemen!" Het VROM-persbericht opent met: Financiële positie gemeente lijke woningbedrijven rede lijk tot goed De VNG blijkt zich met haar rampenkop vooral gericht te hebben op de situatie in de grotere gemeenten, waarvan VROM alleen maar zegt dat het daar „wat minder roos kleurig is". De VNG heeft voorts uit een reeks progno ses over de toekomstige fi nanciële situatie van de ge meenten een van de meer sombere varianten gekozen: een gezamenlijk tekort van een half miljard gulden. Van die weinig opbeurende toe komstverwachting wordt in het VROM-persbericht in het geheel geen gewag gemaakt. DE KAMER DEZE WEEK Na het wekelijkse vragen uurtje en een aantal stem mingen behandelt de Tweede Kamer morgen enkele pensi oenwetten. Woensdag wordt gedebatteerd over de belas tingwetgeving en over de hu ren. Donderdag praat de Ka mer over de gevolgen van de steeds verder kelderende olieprijzen. Voorts moet staatssecretaris Brokx (Volkshuisvesting) komen uitleggen waarom hij weigert een door de Kamer aangeno men VVD-motie uit te voe ren. De Kamer wil de op- knappremie bij voor- en na oorlogse woningen gelijk trekken tot 40.000 gulden per woning. Brokx heeft die wens vorige week genegeerd. GRATIS ELKE WOENSI BIJLAGE BIJ UW KRANT MET INFORMATIE OVER FILMS,MUZIEK THEATER, RECREATIE,EXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA

Leidse Courant | 1986 | | pagina 3