1.15 Sou/ia/nt CDA grootste partij in Leiden PvdA met WD inde minderheid ZONDAG WEER ELFSTEGENTOCHT STAD OMGEVING Schappen vol en nog even schappelijk geprijsd. ALLER LEI(DS) ONDERZOEK BUREAU INTERVIEW WIJST UIT: „Welvaart komt op vier wielen VRIJDAG 28 FEBRUARI 1986 PAGINA 11 erder overleg over isie bouwverenigingen EIDEN De vijf Leidse woningbouwverenigin- ïn zetten hun onderhandelingen over een fusie oort. Vertegenwoordigers van de verenigingen be- iraken gisteravond nieuwe voorwaarden, waaron- >r het samengaan zou moeten geschieden. Op 13 taart zullen de besturen een definitieve beslissing aen over de fusie. onderhandelingen tussen Ons Belang, De Tuin- ad, De Goede Woning, PCW en Ons Doel waren in =t slop geraakt omdat de laatstgenoemde vereni- ïng de voorgestelde structuur niet democratisch ge- •g vond. Ons Doel heeft gisteravond nieuwe irstellen ter tafel gebracht, waarmee zij denkt de emocratische structuur te waarborgen. Doel heeft inmiddels al laten weten geen water k ^ïeer bij de wijn te willen te doen. Wanneer de BA eme vacht. H« np, Sol CDA-fractievoorzitter Walenkamp: Een stem op de VVD is een stem op de PvdA LEIDEN „Waarom PvdA en VVD zich niet gewoon regentenpartij I en regentenpartij II". CDA-fractievoorzitter J. Wa lenkamp haalde gisteravond op een verkiezings-bijeenkomst van zijn partij in de Stadsgehoorzaal fel uit naar de rood-liberale coali tie die sinds 1978 het bewind voert in Leiden. „De koers is niet langer links of rechts, de koers wijst naar de macht van het col lege. Het proces van democrati sche besluitvorming hebben PvdA en VVD tot een formaliteit weten terug te brengen", aldus Walenkamp. Het was de start van de plaatse lijke verkiezingscampagne van het tuft cue, omdat spoedig ook de verkiezingen voor de Tweede Kamer plaats hebben, opgeluis terd zou worden door CDA-frac tievoorzitter B. de Vries. Een te genvallende start, niet alleen om dat De Vries zich (wegens een debat in het parlement) moest la ten vervangen door minister E. Brinkman, maar ook omdat de zeer beperkt aanwezige, plaatse lijke CDA-aanhang niet aan bod kwam. De discussie werd tot ver velens toe overheerst door leden van het plaatselijk comité Vere nigd Aktiefront Laagste Inko- wijzen op de mankementen van de PvdA-VVD-coalitie ter plaat se. Er valt maar weinig meer te bemerken van de verschillen in ideologie van beide partijen, be toogde Walenkamp. Het bracht hem zelfs tot de uitspraak: „Een stem op de VVD is een stem op de PvdA". „Voor het CDA voldoet de PvdA te weinig aan het criterium van de eigen verantwoordelijkheid van de mensen. Daarin voelen we meer affiniteit met de VVD", zei Walenkamp: „De VVD schenkt echter te weinig aan dacht aan de onderlinge solidari teit. Daarin voelen we ons aange trokken tot de PvdA". Dat verklaarde volgens de frac tievoorzitter waarom het CDA een spilfunctie vormt in de poli tiek. Hoe het komt dat het CDA toch niet in het college zit. Wa lenkamp wist het niet. Hij zei hoogstens te kunnen bedenken dat de PvdA en de VVD in Lei den „louter machtswellustelingen zijn". Vanzelfsprekend dat hij de toehoorders toezegde te zullen proberen eep einde aan deze „coalitie die in een rariteitenka binet thuishoort" te maken. „Constructief", door de bestaande coalitie met zijn eigen partij uit te breiden. GERT VISSER GSDvoor 192.000 gulden opgelicht LEIDEN Een 63-jarige Lei- denaar is gistermorgen aange houden wegens oplichting van de sociale dienst. De man zou vanaf 1977 ten onrechte bij stand tot een bruto bedrag van 192.000 hebben gekregen. Net to ging het om een bedrag van 160.000 gulden. De man bleek een hoger eigen vermogen te hebben dan voor een uitke ring is toegestaan. Volgens de politie had de Lei- denaar maart vorig jaar nog een nieuwe auto met een waarde van ruim 80.000 gul den gekocht. Bezoekers van café bestolen LEIDEN Bezoekers van een café aan de Hoge Woerd zijn in de nacht van woens dag van leren jacks en porte- monnee's bestolen. Terwijl enkelen van hen aangifte gingen doen, werd de politie gewaarschuwd dat er op het Levendaal werd gevochten. Toen de politie daar arri veerde, konden een 26-jarige Leidenaar en een 19-jarige Alphenaar worden aange houden. Zij bleken in het be zit van een aantal portemo- nees en in hun auto lagen de leren jacks. ruimte LEIDEN Wanneer er op dit moment verkiezingen zouden worden gehou den, zou het CDA voor wat Leiden be treft als grootste partij uit de bus ko men. PvdA en VVD, die vanaf 1978 de meerderheid van de stemmen naar zich toe trokken, zouden nog geen 40 procent behalen. Dit is het resultaat van een steekproef die door het onder zoeksbureau Interview (Maurice de Hondt) in Leiden werd gehouden. De steekproef vond plaats in opdracht van de CDA kieskring Leiden. Fractievoorzit ter J. Walenkamp presenteerde de cijfers gisteravod tijdens een verkiezingsbijeen komst van het CDA in de Stadsgehoorzaal. Het CDA zou in vergelijking met de Twee de Kamerverkiezingen in 1982 stijgen met 12 procent tot 30,2 procent en daarmee de partij worden met de grootste aanhang in Leiden. Het CDA zit plaatselijk al acht jaar in de oppositie. De PvdA zou ruim 15 procent dalen terwijl de VVD met een verlies van meer dan 9 procent genoegen zou moeten nemen. Sinds de gemeenteraadverkiezingen van 1978 hebben VVD en PvdA tesamen altijd een meerderheid in Leiden gehaald. Vanaf dat moment hebben de twee partijen zich verenigd in het college van B en W. Dat de verschillen zo groot zijn, kan deels worden verklaard door het grote aantal on dervraagden dat gaf te kennen nog niet te weten op welke partij te zullen stemmen. Dat aantal bedroeg maar liefst 16,5 procent. Ruim 3 procent liet weten geen antwoord te willen geven of niet te zullen gaan stem men. Het resultaat van het onderzoek ziet er volgt uit (de getallen zijn percentages): steek 2e Kamer Raad proef 1982 1982 PvdA 23,7 38,9 29,9 VVD 14,4 23,5 23,1 CDA 30,2 18,2 21,1 KI. Links 2,9 9,0 13,3 D66 5,4 5.3 6,6 KI. Rechts 2,1 1.9 0 CP 0,4 0.9 0 EVP 0 0.6 0 De KRO-televisie maakte gisteren in Leiden opnames voor het televisieprogramma 50+. Een televisieploeg volgde Elly Kerckhoffs, kandidaat gemeenteraadslid voor de PvdA, tijdens het ouderenberaad in de raadszaal. Ook werden opnames gemaakt tij dens huisbezoeken om mensen op te roepen te gaan stemmen. „Ik mocht tijdens de bezoeken niet laten blijken dat ik van de PvdA was. Dat kostte me wel moeite, maar het is toch aardig gelukt". Op zondag 9 maart worden de gemaakten beelden in het programma 50+ uitgezonden. KRO filmt Elly Kerckhoffs ADVERTENTIE Braderije, dat is Echte Boter voor bakken en braden. Biefstuk wordt lekkerder dan ooit, de smaak van kip krijgt vleugels en appeltaart wordt van banketbakkersklasse. Braderije is er gelukkig weer volop. En nog steeds ongelooflijk goedkoop: maximaal f 1.15 per pakje van 200 gram. Op naar de winkel! [taart wordt LEIDEN Behalve sleutel stad, lakenstad, museumstad is Leiden binnenkort ook mode- stad. Op initiatief van Leiden Promotion wordt op 23 maart met serie modeshows extra aandacht gevestigd op de Leidse winkels op het gebied van mode en aanverwante ar tikelen. Het modefestival heeft plaats in de Leidse schouw- Modedag in Leidse schouwburg burg. De modeshow zal zondag 23 maart vijf keer worden ge presenteerd. De eerste show begint op elf uur, diegenen die wat later uit bed komen kun nen nog tot kwart over vier terecht. De show is gebaseerd op een viertal onderwerpen: „Leiden ontwaakt. Leiden werkt, Leiden sport en Leiden feest". Behalve de modeshow zullen er ook enige stands in gericht worden, waar Leidse bedrijven zich zullen presente- Muzikale stromingen In het kader van de serie Muzikale Stromingen, spelen zondag 2 maart Elisabeth Houtsmüler op viool en Erik Asscher op gitaar bij de Stichting Burcht aan de Burgsteeg 14. Zij zullen mu ziek ten gehore brengen uit de Balkanstreek. Aanvang 15.00 uur. Toegang gratis. Groene cursus Het Instituut voor Natuurbe- schermings-educatie houdt vanaf 7 april een „groene" cursus. De cursus is bedoeld voor iedereen die wat meer van de natuur wil weten. De lessencyclus bestaat uit zes bijeenkomsten in de Leidse Sterrenwacht en zes excur sies, die op zaterdagochtend worden gehouden. De kosten bedragen f35. Inlichtingen bij: IVN Groene cursus, A ken werf 14, 2317 DL Lei den, tel: 215123. Stoelen matten Een cursus stoelen matten gaat binnenkort van start bij K&O op de dinsdagavonden. Tijdens de cursus wordt ge leerd hoe versleten vlecht werk kan worden gerepa- reerd. Voor inlichtingen: 071- 141141. Modeshow Modehuis Warnecke aan de Breestraat houdt op 4 maart een aantal modeshows in de winkel. De aanvangstijden zijn half elf, half twee en vier uur. De nieuwe voor jaarscollectie wordt getoond. Karakteristiek is volgens Warnecke het gevarieerde aanbod in soepele stoffen en uitgebreide combinatiemoge lijkheden. Multifunctioneel is het sleutelwoord van de kleding. Ruilbeurs Ruilclub Koningskerk houdt op 7 maart een ruilbeurs voor verzamelaars van postzegels, munten, prentbriefkaarten, lucifermerken enz. De beurs wordt gehouden in de alula van de Dr. van Voorthuysen- school, Marnixstraat 104, Lei den. Deze ruilavond wordt iedere eerste en derde vrij dag van de maand georgani seerd. De beurs begint om ze ven uur en duurt tot tien uur. Toegang f 1,50 voor de jeugd tot 16 jaar f 1. Meer in formatie: tel: 312513 of 211150. Rommelmarkt De Rommelmarkt van Club huis Matilo gaat morgen we gens ziekte van de organisa tie niet door. Organisatie verwacht 5000 deelnemers LEIDEN „De grachten zul len zwart zien van de schaat sers. We rekenen op zo'n vijf duizend deelnemers", aldus H. van Woerden mede-organisa tor van de tweede Leidse Elfs- tegentocht. Zondag wordt deze recreatieve schaatstocht over de Leidse grachten weer ver reden. Vorig jaar namen ruim drieduizend mensen aan de tocht over erbarmelijk ijs deel. Dit keer verwacht men een nog grotere deelname omdat de ijspiste heel wat beter is. Het was uiterst moeizaam om de tocht dit jaar door te laten gaan. „We hebben erg veel knelpunten in de tocht omdat de ijsvloer onder veel bruggen niet deugdelijk is. Ook na we ken van strenge vorst zijn de bruggen obstakels gebleken. In de afgelopen twee weekeinden konden we niet beginnen, om dat de bruggen onder drie be langrijke verkeersaders van onze ijsmeester A. Hofman het predikaat „slecht en gevaar lijk" kregen. Dat hadden dus „kluunplaatsen" moeten wor den en daar had de politie weer onoverkomelijke bezwa ren tegen. Komend weekeinde lukt het wel, maar de automobilisten kunnen alvast rekenen op heel wat overlast als ze naar de binnenstad willen rijden. In totaal zal er zo'n 75 meter ge kluund moeten worden", aldus Van Woerden en collega-orga nisator Herman Bos. Beide maken deel uit van de stich ting Leiden Promotion i.o., die de tocht met medewerking van politie, gemeente. Rode Kruis en scouting organiseert. Zondagmorgen kan vanaf elf uur vertrokken worden bij de Blauwpoortsbrug bij het Gal gewater. Daar kan eenieder zijn inschrijvingsbewijs kopen bij de witte dubbeldeksbus van de Leidse Courant. Vandaar voert de tocht over het Gal genwater naar de Witte Sin gel. Vervolgens gaat men over de Groenhazengracht naar het Rapenburg. Bij restaurant De Gapende Eter is de eerste stempelpost ingericht. Het Ra penburg moet ook weer terug afgereden worden naar de Witte Singel. Dan schaatst men de singelroute af naar de tweede stempelpost in café Le Koud Al jaren wordt er in Leiden om een ge meentelijke camping gevraagd. Dat de 'nood hoog is, bewe zen Mark van Lith, Stef ten Bras, Co by Breekveldt en Rene van Leeuwen. Dit viertal koos het ijs van de Witte Singel voor een nachtelijk verblijf. Acht graden onder nul, de wind kracht vier uit het oosten. De kampeer ders rest een troost ook op een even tueel gemeentelijk kampeerterrein was het vannacht koua geweest.... Bambou (v/h Aniba) om ver volgens de gemeentelijke ijs baan te nemen tot aan de Utrechtse Brug (Hoge Rijn dijk). Daar rijdt men de Nieu we Rijn op naar de derde stempelpost in Lunchroom Hendriks om via de Oude Rijn naar de Herengracht de rijden om het vierde stempeltje op te halen in restaurant La Grand. Langs de Haven rijdt men ver volgens naar de Oude Vest voor het vijfde stempeltje in café In den Oude Marenpoort. Eindpunt is café The Duke aan de Beestenmarkt. Daar ontvangt eenieder met vol doende stempels de oorkonde. Wie de tocht rijdt moet wel voor vijf uur 's midags bij The Duke zijn gearriveerd, want dan sluit dit café als stempel post. Een deelnamebewijs kost voor volwassenen vier gulden. Kin deren tot twaalf jaar betalen een rijksdaalder. De organisa tie laat nadrukkelijk weten, dat er sprake is van een recre atieve tocht, geen wedstrijd en vooral bedoeld voor gezinnen met kinderen. „Het moet voor al gezellig zijn. Iedereen is vrij om met koek en zopie tentjes op het ijs te gaan staan. Dat is vooral leuk bij de „kluunplaat sen", waarvan we er zeker en kele zullen moeten inrichten. Het moet weer een happening worden", aldus Van Woerden. BEDRIJFSLEVEN FLUIT GEMEENTE TERUG LEIDEN De inhoud van het rapport over het econo misch functioneren van de Leidse binnenstad, een co-pro- duktie van de Kamer van Koophandel en de Stichting Leidse Binnenstad, laat aan duidelijkheid niets te wensen over. „De welvaart komt op vier wielen" en niet op twee, zoals de gemeente betoogt in haar beleid de auto terug te dringen. De consument moet weer met de auto naar de stad kunnen, stellen beide organi saties. Voor alle duidelijkheid, hiermee wordt de particuliere auto bedoeld en niet het bus- Een duidelijke poging om de gemeente van een verkeerde weg terug te fluiten. Al is het puur toeval, zegt voorzitter R. Van Leeuwen van de SLB, dat het rapport zo vlak voor de verkiezingen wordt uitge bracht. Maar wie kwaad wil, kan er toch een soort stemad vies in lezen. Want duidelijk is dat er een gapende kloof be staat tussen de visies op parke ren en verkeer tussen de daar- Commando De economische ontwikkeling van de Leidse binnenstad is achtergebleven bij die elders in het land plaats had, betogen beide organisaties. Daarom eerst hun cijfers. Het potentiële aantal consu menten is gedaald van 280.000 naar 180.000. Een gevolg van het feit dat overal in de regio zelfstandige koopcentra wer den opgericht omdat „Leiden niet meer bereikbaar bleek". „Men hoeft nu niet meer naar Leiden te komen", zeggen de onderzoekers: „Natuurlijk had Leiden zo-ie-zo een deel van de markt verloren maar een zo groot deel was niet nodig geweest". Het aantal winkels in de bin nenstad is in vergelijking met '77 met 8 procent gedaald. Het totale vloeroppervlak met 11 en het aantal arbeidsplaatsen met 26 procent. Afgezien van het laatste on derdeel bleven de cijfers lan delijk gezien vrijwel constant. Dat brengt de organisaties tot het oordeel dat het niet de eco nomische recessie is die Lei den parten speelt maar het be leid van het gemeentebestuur. Niet dat van de wethouder van economische zaken maar dat van wethouder J. Peters en het gedeelte van de ge meenteraad dat zijn beleid steunt. „Al kan je op zaterdagmiddag in de Haarlemmerstraat over de hoofden lopen, dat zegt niets over de omzet. De koop krachtige consument loopt er niet meer. Die komt niet op commando per bus of per trein. De auto moet terug naar Leiden", luidt de klacht. Puur theoretisch bezien be hoeven de inzichten van het bedrijfsleven en de gemeente niet strijdig te zijn. Het is im mers goed mogelijk de auto tot nabij een op onderdelen auto- luwe binnenstad te manouvre- ren. Het gaat er dan wel om hoeveel parkeerplaatsen daar voor nodig zijn. En daarbij loopt het verschil van inzicht op tot het onoverbrugbare ge tal van 2000. Ook op andere onderdelen zal het onderzoek niet direct een warm onthaal bij de gemeente krijgen. De bouw van een par keergarage aan de Aalmarkt, onderzoek naar de mogelijkhe den van een parkeergarage onder het Galgewater en een parkeerdek op de Beesten markt zijn zaken waarvoor het enthousiasme bij het gemeen- testuur ontbreekt. Ook het ge deeltelijk openstellen van de marktenroute strookt niet di rect met het beléid dat de ge meente de afgelopen jaren heeft gevoerd. BV Leiden Aan de andere kant moet het gemeentebestuur prettig ge stemd raken door het initiatief een BV Leiden op te richten. Een maatschappij die via fi nanciële inspanning vanuit de ondernemerswereld kan parti ciperen in projecten in de bin nenstad. „We beginnen met het ontwikkelen van projecten waar we de gemeente niet bij nodig hebben", aldus Van Leeuwen. Wethouder Peters moet in deze BV Leiden echter geen wondermiddel zien om par keergarages te kunnen gaan bouwen. „Parkeren is in eerste instantie een verantwoorde lijkheid van de gemeente. De ondernemers willen daar ech ter best aan meebetalen". Bei de organisaties verwachten van de gemeenteraad dat het besluit dat „parkeren geen ge meentelijk geld mag kosten" wordt terug gedraaid. De meningsverschillen blijken opnieuw hoe kan het ook anders op het terrein van het parkeren te liggen. „Een zakelijk verschil van inzicht, we hebben geen conflict met het gemeentebestuur. We heb ben zeer goede contacten", be nadrukt Van Leeuwen. De vraag is alleen hoeveel rapporten er nog uitgebracht moeten worden om dat zakelij ke verschil van mening de Leidse binnenstad uit te hel pen. GERT VISSER

Leidse Courant | 1986 | | pagina 11