Sowuvnt Verkeersbeleid desastreus voor toekomst binnenstad STAD OMGEVING Sky-Channel in plaats van Anglia Vrouwen in de kunst komen er bekaaid af Verbetering informatica taak overheid én bedrijfsleven ALLER LEI(DS) DONDERDAG 27 FEBRUARI 1986 PAGINA 9 estemmingsplan rj> {oomburg goedgekeurd HAAG/LEIDEN Gedeputeer- Stater» van Zuid-Holland (GS) heb- n een wijziging van het bestem- ingsplan Roomburg goedgekeurd. Te- n het bestemmingsplan waren be- faren aangevoerd door de Stichting ituur- en Milieubeheer in Utrecht en Werkgroep Milieubeheer in Leiden, •ide organisaties waren het met name t eens met de mogelijkheden, die het n biedt voor de aanleg van rijksweg 1 (Alphen naar Leiden) en de aanslui- ig van deze weg op op rijksweg 4 nisterdam Den Haag). GS wijzen er hter op, dat het hier alleen maar een jziging van het trace van de weg in Domburg betreft en dat al eerder de ïnselijkheid van de aanleg van rijks leg 11 is vastgesteld. Halve ton voor bestrijding van sexueel geweld DEN HAAG/LEIDEN Ge- deputeerde Staten van Zuid- Holland willen 50.000 gulden beschikbaar stellen voor de bestrijding van sexueel geweld in de regio Leiden. Het geld wordt uitgekeerd aan een plaatselijk samenwerkingsver band waaraan vijftien organi saties deelnemen. Deze hadden om 75.000 gulden gevraagd. Het geld is bestemd voor het betalen van een coördinatrice. Een provinciale statencommis sie heeft zich vandaag gebogen over het besluit van GS vijftig mille aan de samenwerkings verband te geven. Amerikaans bedrijf mogelijk naar Leiden LEIDEN Het Amerikaanse bedrijf Luxtec heeft belangstelling voor een vestiging in de Leidse regio. Het in medische apparatuur ge specialiseerde bedrijf zou overwegen zich in het Leidse bio-science park te vestigen. De komst van Luxtec kan in vijf jaar ongeveer 150 arbeidsplaatsen opleveren. De Amerikaanse firma produceert voornamelijk medische appa ratuur. Luxtec maakt daarbij gebruik van glas- vezéltechnieken. De directeur van het bedrijf is een ex-Leide- naar, Jack Kloots. Hij was hier werkzaam als instrumentmaker. Volgens de directie economi sche zaken van de gemeente Leiden komt Kloots in maart naar Leiden om verder te on derhandelen. Winkeldief betrapt LEIDEN De po- litie heeft gisteren een 33-jarige Lei- denaar aangehou den, die verdacht wordt van het ple gen van diverse winkeliefstallen. De man werd be trapt in een plaat selijk warenhuis. In zijn auto troffen agenten later ge stolen kledingstuk ken aan. Vrouwelijke bestuurders bezoeken Leiden LEIDEN De Kring van Vrouwelijke Wethouders en Burgemeesters bezoekt donderdag 6 maart Leiden. Het uit ruim 100 vrouwen bestaande gezel schap is uitgenodigd door de gemeente Leiden. De Kring zal 's ochtends de door de gemeente Leiden georganiseer de forumdiscussie „Vrouwen en kunst" bijwonen en 's middags na de lunch on der leiding van de Leidse wethouder van onderwijs, mevrouw H. van Don gen en de wethouder van ecomische za ken, mevrouw J. Fase een wandeling door de stad maken. Poging tot ontvoering LEIDEN Een vader heeft giste ren geprobeerd zijn zesjarig zoon tje te ontvoeren. Het jongetje ver bleef met zijn moeder in het vrouwenopvang centrum aan de Boerhaavelaan. De politie was nog net op tijd ter plekke om de ontvoering te voorkomen. Verkiezings forum over milieubeleid LEIDEN In het Sint Antoniusclub- huis wordt van avond vanaf acht uur een verkie zingsforum over het gemeentelijk milieubeleid ge houden. J. Peters (PvdA), J. Hoeke- ma (D66), F. Kuij- ers (VVD) en R. van Lint (Links Leiden) maken deel uit van het fo rum. Leiden: het klapstuk van Nederland LEIDEN Alle scholen in Leiden worden binnenkort benaderd voor deelname aan een project ter gelegenheid van het 100-jarig bestaan van de '3 October-Vereeniging'. Het scholenproject heeft als titel „Leiden: klapstuk van Nederland" en stelt zich tot doel de jeugd nader met de* stad te laten kennis maken Het gaat daarbij om zeker 22.000 leerlingen van 117 scholen. KAMER VAN KOOPHANDEL EN SLB LEIDEN Het hart van Leiden verzwakt en vroeg of laat zal dat de gehele Leidse agglomo- ratie opbreken. Oorzaak daarvan is de slechte be reikbaarheid van en het gebrek aan parkeerplaat sen in de Leidse binnen stad. Dat is in belangrij ke mate de schuld van de gemeente, constateren de Kamer van Koophan del en de Stichting Leid se Binnenstad in een on derzoek naar het econo misch functioneren van de Leidse binnenstad. De gemeente heeft goede voornemens voor een econo misch beleid maar op het ge bied van verkeer en parke ren komt daar weinig van te recht, wordt geconstateerd Er is geen scheiding van doorgaand en bestemmings verkeer waardoor de laatste de weg naar het centrum moeilijk weet te vinden. Par keerplaatsen liggen te ver van het centrum en zijn er bovendien veel te weinig. Het tekort bedraagt op een door-de-weekse-dag 1200 ter wijl dit op zaterdag oploopt tot 2000. Het beleid dat de ge meente denkt te gaan voe ren. zal dit tekort eerder ver groten dan verkleinen, ver wachten de samenstellers. nenstad is, ook door de eco nomische recessie, al zicht baar. In het bestand van kwaliteitswinkels heeft ver schraling plaats gehad en de omzetten blijven achter bij de Plaa? moe' h.et w'nkalbe; J. clanri iittoonrpin wnrnpn mp er nog een aantal za ken die in de binnenstad hoognodig aangepakt moeten worden, volgens de Kamer en de SLB. In de eerste rest van Nederland, in enke le gevallen oplopend tot een percentage van 44 procent. - - De bereidheid tot investeren ™aak< ?rvoo{ w»rdve.n stand uitgebreid worden met publiek verzorgende (am bachtelijke) bedrijven. Ge- dat het reeds uitgestrekte Hef aantal bedrijven in de winkelgebied zich nog verder binnenstad is de laatste tien <meI na™e ooglijke rich- ting) uitbreidt. De samenstel lers constateren dat de win kelconcentratie zich in wes telijke richting verplaatst. De vestiging van grootschalige vestigingen van winkels ge- Parkeerdek De Kamer en de SLB pleiten lijk aan" bijvoorbeeld Marca, voor uitbreiding van het aan- wordt ongewenst beschouwd, tal parkeerplaatsen die zo Wel zouden er meer „trek mogelijk over de bin nenstad verdeeld worden. De bouw keergarages in combinatie kers" naar Leiden moeten moeten worden gehaald waarbij ge dacht wordt aan uitbreiding het warenhuis-areaal. met grootschalige winkels is Met name de Breestraat, hiervoor geen oplossing. Ga- waaraan van oudsher kwali- rages dienen te voorzien in teitswinkels waren gevestigd, de bestaande behoefte. In dat wordt als zorgenkindje be licht wordt in het rapport ge- schouwd. pleit voor de bouw van een Het gedeelte van de Haar- parkeergarage op de Kaas- lemmerstraat tegenover de markt en onderzoek naar de Hoogstraat dient met ge- mogelijkheden van parkeer- schikt „straatmeubilair" en concentraties onder het Gal- luifels de functie van cen- gewater en aan de Aalmarkt. Op de Beestenmarkt zou de bouw van een parkeerdek Leiden moet verstrekt wor- overwogen moeten worden den. Voor het water-tourisme in combinatie met uitbrei- liggen mogelijkheden bij De ding van de winkel- en hore- Haven en bij het Galgewater, acavoorzieningen op die Voldoende horeca-gelegenhe- plaats. den (ook hotelaeeommoda- Voor de verkeersafwikkeling ties) ontbreken nu nog. op de Breestraat (tussen Ko- De Kamer van Koophandel revaarstraat en Korenbrug steeg) wordt een gedeeltelijk de SLB stellen voor BV Leidse Binnenstad op te De Kamer van Koophandel en de SLB bepleiten opnieuw de bouw van een parkeergarage op de plaats van de huidige Aalmarktschool om meer parkeergelegenheid in de binnenstad te scheppen. eenrichtingverkeer voor het richten om een aantal zaken openbaar vervoer voorge- aan te pakken. In een derge- steld: heen door de Bree- lijke BV zouden bedrijven en straat, terug over de Mark- instellingen financieel kun- tenroute. nen participeren. Zopie De koek en zopie-tent op de gemeentelijke ijsbaan aan de Zoeterwoudse Singel doet goede zaken. Ook gisteren toen bijna heel Nederland keek hoe enkele duizenden toerschaatsers van en naar Leeuwarden ploeterden. Bijna, maar niet iedereen. Want op de Leidse ijsbaan werd ook geschaatst terwijl de splinternieuwe, gemeentelijke veegmachine zijn rondjes draaide. Vanmiddag wordt een beslissing genomen over de eigen Leidse schaatstocht, de Elfstegen- tocht. Wellicht wordt deze recreatieve rit over over de grachten komende zondag verreden. LEIDEN De Engelse zender Anglia TV zal per half maart niet meer via de kabel worden doorgegeven. Daarvoor in de plaats komt Sky-Channel. De overweging om de Engelse zender te laten vervallen, is dat het beeld het grootste deel van het jaar zeer slecht is te ontvangen en dat de Bumarech- ten niet zijn geregeld. De beeldkwaliteit van Sky-Channel zal erg goed worden, zo voorspelt gemeente-ambtenaar van de stadskabei A.J. van Donzel. De ontvangst van BBC 1 en 2 zal waarschijnlijk medio juli sterk verbeterd kunnen worden. Afhankelijk van het tijdstip waarop de uitbreiding van de kabel naar 18 kanalen wordt gerealiseerd, wordt het ook mogelijk abonnee te worden van FilmNet. Tevens zal men dan waarschijnlijk Europe TV op de Leidse kabel kunnen ontvangen. Anglia TV zal, nu het plaats moet maken voor Cky-Channel, echter niet voorgoed van de Leidse kabel verdwijnen. De Engelse zender wil binnenkort als Super Channel ook via de sateliet gaan uitzenden en dan wordt het ook voor Leiden mogelijk deze programma's door te geven. Landelijke forumdiscussie in stadhuis -EIDEN Vrouwen in de kunst hebben het moeilijker dan nannen in de kunst. Hoewel de emancipatie overal terrein wint, (lijkt de vrouw in de kunst er nog steeds bekaaid af te komen. Sen duidelijk beleid dat erop gericht is deze achterstand in te lalen. is er niet. Dat zijn een paar uitgangspunten van de lande- ijke forumdiscussie over „Vrouwen en Kunst", die donderdag- norgen 6 maart van tien tot half twaalf in de Burgerzaal van iet Stadhuis wordt gehouden. De forumdiscussie wordt georga niseerd door een werkgroep van de gemeente Leiden. Een en inder heeft plaats aan de vooravond van de Nationale Vrou wendag en moet een goed beeld geven van de problematiek en :en beleid ter verbetering van de situatie opleveren. In het forum zit aan aantal belangrijke vrouwelijke kunstenaars van verschillende disciplines, zoals de schrijfster Astrid Roemer, de beeldend kunstenares Gertie Bierenbroodspot, de filmregi- ieuse Nouschka van Brakel, de actrice Marijke Frijling en de iirectrice van het Arnhems Gemeentemuseum Liesbeth Brandt -orstius. Voorzitter is Ageeth Scherphuis. Wethouder Ff Kuijers van culturele zaken is de enige man in het forum. In de zaal zullen onder anderen ruim 100 vrouwelijke wethouders en bur- (emeesters uit het land de discussie bijwonen. Onderwerpen als: loe staan vrouwelijke kunstenaars er anno 1986 voor Welke >elemmeringen ondervonden en ondervinden zij Is er bij vrou welijke kunstenaars behoefte aan speciale aandacht binnen het ïverheidsbeleid Bestaat er zoiets als feministische kunst Naar aanleiding van de forumdiscussie wordt een nota opgesteld met aanbevelingen voor verbetering van de situatie van vrou welijke kunstenaars. Die nota zal behalve aan de gemeenten ook aan politiek Den Haag worden aangeboden. In de Leiden wor den verder verschillende tentoonstellingen gehouden van vrou- i welijke kunstenaars. In de Hooglandse kerk wordt donderdag 6 j maart om vier uur 's middags de tentoonstelling „Vrouwen en kunst" geopend. Verschillende vrouwelijke Leidse kunstenaars en kunstenaars uit de directe omgeving zullen daar hun werk tot en met 16 maart exposeren. Verder worden in Galerie De Burcht aan de Burgsteeg 14, in Galerie Fotomania aan de Kop- penhinksteeg 6 en in het pand van de Leidse Vrouwenraad aan de Caeciliastraat 18 tentoonstellingen ingericht van werk van vrouwelijke kunstenaars. Vanaf maandag 3 maart zijn in het Stadhuis in Leiden programmaboekjes verkrijgbaar met infor matie over de forumdiscussie en de tentoonstelling in de Hoog landse kerk. Belangstellenden, die de forumdiscussie willen bijwonen, kun nen zich telefonisch opgeven bij de gemeentelijke werkgroep ..Vrouwen en kunst" tel. 071-25410 of 254240. Het aantal kaarten voor de forumdiscussie is beperkt. LEIDEN Overheid, on derwijs en bedrijfsleven zullen een verbetering van de informatica-tech- nologie in Nederland sa men moeten betalen. De overheid kan de achter stand. die Nederland op dit gebied heeft, niet al leen inlopen. Dat zei on derwijsminister W. Deet- man gistermiddag tijdens een bezoek aan de Leidse universiteit. „Met z'n allen moeten we de noodzake lijke inspanning betalen", aldus de minster. De universiteit en de PTT slo ten gistermiddag een overeen komst voor een nieuwe tele fooncentrale voor de universi teit. Deetman vroeg zich daar bij af of een minister van on derwijs aanwezig dient te zijn bij het afsluiten van een der gelijke overeenkomst, terwijl de rijksoverheid niet meer doet dan het gedeeltelijk fi nancieren van de nieuwe cen trale (kosten acht miljoen gul den). De minister beantwoord de zijn eigen vraag met een volmondig .ja". „Het kabinet heeft twee jaar geleden in het kader van het Informatica Sti muleringsplan 1,7 miljard gul den beschikbaar gesteld. Dat lijkt een heel bedrag maar dat is niet genoeg", aldus de mi nister. „Het inlopen van de achterstand op het gebied van de informatica mag het bedrijfsleven niet alleen op het bordje van de overheid leg gen". Hij prees het initiatief van de gezamenlijke universiteiten, die 1 miljard willen besteden aan verbetering van de infor matica in het kader van het zogeheten SURF-plan. Het ka binet beraadt zich nog op een standpunt over het plan en Deetman zei te verwachten dat binnen enkele maanden duidelijk wordt, wat het kabi net van het plan vindt. De nieuwe telefooncentrale is hypermodern.'Het betreft een digitale centrale. De centrale 'moet vooral het werken met computers en de informatie uitwisseling met andere instel lingen verbeteren. Met de hui dige centrale kunnen 9.600 te kens per seconde worden doorgegeven en dat wordt 2 miljoen per seconde per ka naal. Bovendien kan het aan tal kanalen gemakkelijk wor den uitgebreid. Daarbij wordt gebruik gemaakt van glasve zelkabel. Niet alleen de Leidse universiteit gaat een dergelijke telefooncentrale gebruiken maar pok de andere Neder landse universiteiten, acht HBO's en tien technologisch instituten krijgen er een. M. Koornstra, lid van het col lege van bestuur van de Leid se universiteit, maakte gister middag van de gelegenheid gebruik te pleiten voor een snelle besluitvorming door het kabinet over het Informatica Stimuleringsplan. De rijks overheid zou ook meer subsi die beschikbaar moeten stellen aan ae universiteiten: „De rek k is er bij de universiteiten zelf meer dan uit". Volgens Koorn stra kunnen de universiteiten de benodigde voorzieningen voor goed onderzoek en goed onderwijs niet meer zelf beta len „uit de nu jaarlijks met 20 procent gekorte subsidie voor materiële voorzieningen". De PTT en Philips zouden sneller moeten werken om de Neder landse achterstand op het ge bied van de informatica weg te werken. Over de bezuinigin gen op de universiteiten zei Minister Deetman (rechts) werd bij zijn bezoek aan de Leidse universiteit ontvangen door de voorzitter van het college van bestuur, K. Cath. Koornstra nog: „Met de dezelf de hoeveelheid stafleden als in 1976 leiden wij nu 5.000 stu denten meer op en wordt er ook aanzienlijk meer onder zoek gedaan. Er is een produk- tiviteitsstijging van 30 procent in tien jaar. Een dergelijke groei is echter behalve inzet van mensen afhankelijk van modernisering, van produktie- middelen en dat heeft weer al les te maken met soft-ware, computers en digitale telefoon centrales" LVC Het LVC aan de Bree straat 66 houdt vanavond en reggaefeest, waar de Leidse gelegenheidsforma tie Free Wiet Style op treedt. Het feest duurt tot twee uur. Cursus Het Leids Volkshuis aan de Apothekersdijk start op 12 maart een computer cursus voor beginners. Na dere inlichtingen zijn tele fonisch verkrijgbaar 149180. Zaailing In de Zaailing aan de Hooigracht 41 treedt zater dagavond Tobins Favouri te op met Engselstalige liedjes. Huisvrouw „Huisvrouw, nu en in de toekomst" is de titel van een themamiddag, die VIDO vrouw in de over gangsjaren) dinsdag 4 maart houdt. Inez Raap horst zal spreken over de voor en nadelen van ar beidsplicht en over de mo gelijkheden voor de ge huwde vrouw inzake ar beid buitenshuis. De bij eenkomst begint om 14.00 uur en heeft plaats in het Vrouwenhuis, Hooigracht 79. Kosten: f 1.50 per vrouw. Voorstelling Schouwburg geschrapt LEIDEN De voorstelling „Mevrouw Gauguin", van vanavond in de Leidse Schouwburg gaat wegens ziekte van Ingeborg Elzevier niet door. De voorstelling is verplaatst naar donderdag 13 maart. Disco gestolen LEIDEN Uit het buurt huis „In den Vroolijcke Arke" aan de Pietersker- choorsteeg is een disco-in stallatie gestolen. De dieven braken tevens diverse kasten open, maar troffen daarin niets van hun gading aan. GRATIS ELKE WOENSDAG DE BIJLAGE BIJ UW KRANT MET INFORMATIE OVER FILMS.MUZIEK THEATER. RECREATIE.EXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA

Leidse Courant | 1986 | | pagina 9