Systeem Golf Syncor: verraderlijk goed De komende twee maanden is'n diesel extra nadelig. Saab 90 en900met LPG. Tot 20 april in de aanbieding. AUTO CfiidócSotwant In het afgelopen najaar hield Volkswagen al een technische presentatie van twee staaltjes vernuft, die dit jaar in produktie moe ten gaan. We houden een slag om de arm, want hoe het precies staat met de ..G-compressor" voor de Polo weten we niet. Wel zijn er geruchten dat de komende VW Scirocco een motor met G-com pressor in het programma heeft die dan nog meer vermogen levert dan de huidige GTI-16V (goed voor 102 kW/139 pk). Vanaf april is in elk geval wel het andere hoogstand je, de Golf Syncro met vierwielaandrijving, in ons land leverbaar. We reden er mee in een zeer ijzig Zweden. Met enige ironie meldden de VW-technici dat ze voortdu rend in contact stonden met hun vakbroeders in Ingolstadt. die ooit zo'n furore maakten met het Quattro-concept. Men vindt eigenlijk het VW Syn- cro-systeem beter en dat is wel terecht, zodat het voor de hand ligt dat we iets dergelijks bij Audi tegemoet kunnen zien. Waar het om draait is de magische viscokoppeling. door de Britse firma Ferguson tot rijpheid gebracht en inmiddels door verschillende fabrikanten in gebruik genomen. Het geni ale zit. zoals zo vaak, in de eenvoud. Men neme een trom mel met lamellen, voor de helft verankerd in de buiten wand en voor de andere helft gekoppeld aan een uitgaande as. In die trommel gaat een heel merkwaardige vloeistof die geheel automatisch het wonder verricht. We koppelen de trommel aan één stel wie len, de uitgaande as aan het andere stel tenminste, dat doet VW. Anderen gebruiken de trommel om twee wielen- onderling te koppelen, in plaats van een differentieel. Zolang alle wielen even snel draaien gebeurt er niets, maar als er een toerentalverschil op treedt gaat de vloeistof aan het werk. De twee sets lamellen beginnen langs elkaar te. draaien als een soort slagroom- klopper door die speciale vloeistof. De vloeistof gaat zich een beetje als slagroom gedra gen: hij wordt als het ware stijf en probeert het toerenverschil tussen de lamellen weer tot nul terug te brengen. Slag room blijft echter stijf, terwijl de vloeistof na gedane zaken weer net zo vloeibaar is als voorheen. Dit is geen tech- nisch-natuurkundig accurate beschrijving, maar schetst wel wat er gebeurt: de viscokoppe ling verzet zich geleidelijk en automatisch tegen toerental- verschillen van de in- en uit gaande as. Daarmee kun je zo als VW een automatisch in schakelende vierwielaandrij ving maken, of een automa tisch sperdifferentieel zoals bijvoorbeeld Ford doet in de vierwielaangedreven model len. Permanent Audi ging altijd uit van het standpunt dat vierwielaandrij ving permanent moest zijn, omdat de rijder nooit precies tevoren weet wanneer hij de extra mogelijkheden met vier aangedreven wielen nodig zal hebben. In een noodsituatie heb je gewoon geen tijd dm even naar het 4x4-pookje te grijpen, dus moeten altijd zo wel voor- als achterwielen aangedreven worden. Dat geeft wat extra mechanische weerstand meer verbruik van brandstof) en levert pro blemen bij de toepassing van anti-blokkeerremmen. Dat al les omzeilt VW met het Syn- cro-systeem, dat men deson danks toch aanmerkt als per manente vierwielaandrijving. Zolang de achterwielen ge woon braaf met de aangedre ven voorwielen meerollen doet de viscokoppeling niets en wordt geen vermogen naar de achterwielen doorgegeven. Pas als er om wat voor reden ook toerentalverschil optreedt gaat de koppeling werken en doseert het vermogen zelfs netjes al naar gelang de om standigheden over voor- en achteras. Nu slippen aangedre ven wielen altijd iets (anders konden ze geen vermogen overbrengen), dus in feite werkt de viscokoppeling voortdurend, al zal hij nor maal slechts heel weinig ver mogen naar de achterwielen leiden. Testauto's met een mo nitor voor het vermogen dat op voor- of achterwielen staat lieten bij rijden op een ijsmeer feilloos zien dat dit zo is. Te vens bleek de viscokoppeling bliksemsnel te reageren op elke slipneiging door een groot deel van het motorvermogen op de andere wielen te zetten. Dat is eigenlijk het meest es sentiële voordeel van het Syn- cro-systeem: een automatisch variabele verdeling van het vermogen over voor- en ach terwielen. De meeste perma nente vierwielaandrijvers (Audi. Ford) hebben een vaste verdeling van het vermogen voor/achter. Porsche koos een kostbaar elektronisch systeem om een variabele vermogens verdeling te realiseren. Het re sultaat is een veel beheers baarder weggedrag dank zij de altijd optimale vermogensde ling tussen voor- en achter wielen. Ingrepen Één van de mooie dingen van het Syncro-systeem op de Golf is ook dat het zich geheel bui ten motor en transmissie be vindt. VW zegt zelf dat in principe elke motor en elke transmissie uit het Golf-gam- ma zo in de Syncro gezet kan worden. Er zullen dan ook meer versies volgen, voegt men daaraan toe, want voorlo pig is er alleen een CL met 1.8 liter motor (66 kW/90 pk) en vijfbak. Er zit trouwens wel iets meer dan CL-uitrusting in om de auto wat smakelijker te maKen, hetgeen men bij een f>rijs van zo'n 38 mille in ons and toch wel gepast achtte. Geen echte luxe echter, want het Syncro-pakket a raison van twaalf mille bevat al heel wat technische veranderingen. Zo moest er een onafhankelij ke achterwielophanging ko men, natuurlijk een extra af takking naast het voorasdiffe- rentieel met een aandrijfas naar achter waarin de visco koppeling is opgenomen, en een nogal ingewikkeld aan- drijfhuis voor de achterwielen. Dat dient mede om ruimte te sparen, zodat niet al te veel bagageruimte wegvalt, en er zitten wat speciale trucs in. Zo is er een vrijloop voor de ach terwielen bij het remmen die de aandrijving onderbreekt, dit om te voorkomen dat de. achterwielen voortijdig zouden blokkeren. Toepassing van ABS op de remmen is daarom zonder meer mogelijk; vanaf het najaar wordt ABS op de Golf Syncro ook leverbaar. Bij achteruitrijden wordt die vrij loop weer geblokkeerd, zodat ook achteruitrijdend vierwie laandrijving mogelijk is. Het doel van dit alles is een weg gedrag dat volkomen gelijk is aan dat van een normale Golf: licht onderstuur, dus een beet je de neiging rechtdoor te wil len in een bocht, hetgeen met een opgeheven wordt bij iets gas minderen. Met dien ver stande dat een Golf Syncro dat karakter volhoudt tot veel ho gere snelheden dan een gewo ne Golf dat onder dezelfde omstandigheden zou kunnen. Gevaarlijk goed Het succes waarmee dit sy steem werkt maakt het een beetje verraderlijk, tenminste als het echt glad is. Zoals de heren technici bedoelden ge draagt de Syncro-Golf zich als iedere andere Golf bij rijden en sturen. Absoluut ongemerkt zorgt de viscokoppeling dat voor- en achterwielen in ide aal samenspel het vermogen op de weg brengen, waardoor je snel vergeet dat het glad is. Tot je moet remmen, want dan helpt de vierwielaandrijving niets meer. Opwaardering van Bedrijfsauto RAI succesvol ondanks minder bezoekers De zaterdag geëindigde Bedrijfsauto RAI heeft 221.957 bezoekers getrokken. Dat zijn er min der dan in 1984, toen 224.249 belangstellenden waren. De organisatie van fabrikanten en im porteurs die de manifestatie heeft opgezet is niettemin zeer tevreden met het resultaat. De meeste exposanten hebben goed verkocht en ook de kwaliteit van het bezoek lag op een hoog peil: 44 procent behoorde tot de categorie eindbeslissers, terwijl 29 procent een adviseren de stem had. Blijkens de resultaten van een en quête loopt verder 26 procent van de bezoekers aan de Bedrijfsauto RAI rond met koopplan nen. De eerstvolgende Bedrijfsauto RAI wordt gehouden begin 1988. Volgend jaar is het weer de beurt aan de Personenauto RAI. het remsysteem met een anti- blokkeerinrichting lijkt dus wel zeer aan te bevelen om vervelende verrassingen te voorkomen. Hoewel je natuurlijk toch zelf in de gaten moet blijven hou den of het glad is. zoals blijkt wanneer niet op een bevroren weg maar op een echt bevro ren meer wordt gereden (met gewone Conti Contact-ban den). Het ijs bleek zeer glad, en dan helpt vierwielaandrij ving noch ABS wanneer met meer dan stadsverkeersnelhe- den een bocht wordt aange sneden. Om volledig te zijn over de verschillen in het rij den tussen Syncro en gewone Golf: de vering leek ons wat harder afgestemd bij de Syn cro, en die laatste zou onge veer een liter per 100 km ge middeld meer verbruiken dan zijn tweewielaangedreven broeder. Bij de grote zuinig heid waarom de Golf bekend staat zal dat het grootste pro bleem niet zijn. Veeleer vallen het sterke en zwakke punt van de Golf Syncro samen. Het vierwielaandrijfconcept werkt werkelijk ideaal: je merkt er niets van, behalve dat de mogelijkheden op acce leratie- en stuurgebied veel groter zijn. En dat is meteen het gevaar, want toch wordt een grote verantwoordelijk heid bij de bestuurder gelegd, die goed moet onthouden dat het remvermogen exact gelijk blijft aan dat van een stan daard Golf. Goed, de auto kost ook wel veel geld voor nauwe lijks meer uiterlijk vertoon dan een ander typeplaatje, doch de techniek die er in zit rechtvaardigt dat best. Alleen zou VW eens na moeten den ken over een waarschuwings systeem in het dashboard voor glad wegdek. Een verklikker lampje misschien als de ach terwielen flink aan het werk worden gezet?. PETER FOKKER De VW Golf Syncro aan het werk in ijzig Zweden. dat je Diesel is niets voor Saab. Er kleven teveel nadelen aan. Zeker in vergelijking met LPG, onze keuze als het gaat om ekonomisch kilometers maken. En de komende twee maanden maken wij 't u nog aantrekkelijker. Maar daarover straks meer. De winst van LPG ten opzichte van diesel begint al bij de motor. Op LPG presteert die nagenoeg hetzelfde als op benzine. Op diesel daarentegen, levert u 20% a 30% aan vermogen in. En dat zijn pks die tellen. Wat ook telt is de afrekening aan de pomp. Daar is diesel namelijk bijna twee keer zo duur als LPG. Tel daarbij het gegeven dat LPG al vanaf 15.000 km per jaar rendabel is (diesel pas vanaf 35.000 km per jaar) en u begrijpt ons hoofdschudden als men het heeft over diesel als ekonomische brandstof. Dat wij niet gecharmeerd zijn van diesel heeft nog meer oorzaken dan louter ekonomische. Je zult maar een dieselende buurman hebben die s ochtends vroeg op pad gaat. Is me dat schrikken als rakke-de-knakke-de-knak de diesel start en er 'n flinke roetpluim verschijnt. Maar ook tegen de bestuurder zelf kan 'n diesel flink vervelend doen. Na 'n nachtje echt strenge vorst bijvoor- SAAB 90 F 34.350,-, SAAB 900 V.A. F 37.850,- INCL BTW, EXCL AFLEVERINGSKOSTEN. U LEAST AL EEN SAAB MET LPGTNSTALLATIE VA F 975,- PER MAAND, EXCL BTW. Den Haag. Heijers Automobielbedrijf b.v., Alexanderplein 2,2585 AZ,Tel. 070-639934 Delfgauw Delft. Autobedrijf Harteveld b.v., Delftsestraatweg 210,2645 AD, Tel. 015-565100 Leiderdorp. Automobielbedrijf Oudshoorn b.v., Touwbaan 5, 2300 AC, Tel. 071-410141 Monster. Automobielbedrijf den Boer, Molenweg 4a, 2681 RE, Tel. 01749-47204 Zoetermeer. Automobielbedrijf van der Slik, Kerkenbos 1*5,2715 RP, Tel. 079-216700 Wassenaar. Fred Menken Automobielen, Rijksstraatweg 338,2242 AB, Tel. 01751-19342 Reeuwijk. A.C.R. b.v., van Staverenstraat 39,2811 TL, Tel. 01829-3142 beeld kan-ie je in de steek laten. En je moet er niet aan denken z'n tank 'n keertje leegrijdt. Want dan ben je 'm wel een dag kwijt aan de garage om het diesel systeem weer in de vereiste konditie te krijgen. Saab heeft iets beters voor dieselend Nederland. Tot 20 april 1986 geven we namelijk een meer dan aantrekkelijke reduktie op 'n kom- plete Vialle LPG-installatie in de Saab 90 of 900. Schaft u zich vóór die datum zo'n LPG-Saab aan - en u weet nu hoe verstandig dat is - dan kost de Vialle-installatie in plaats van f 2.100,- slechts f 395,- (inclusief BTW). De inbouw vindt plaats bij de fabrikant zelf en zo praktisch mogelijk. In de Saab 900 combi /coupé bijvoorbeeld wordt de tank in de lengterichting geplaatst. Op het systeem zit twee jaar fabrieksgarantie. Hoezeer wij zelf overtuigd zijn van het gebodene, kunt u opmaken uit de onderhouds- garantie die u krijgt als u zich iri genoemde periode zon LPG-Saab aanschaft. Die bedraagt namelijk 4,4 cent per km op de eerste 100.000 km (of de eerste twee jaar). Na deze passage zullen ook de fleetowners onder u wel rooie oortjes hebben. Mogen wij aan 't eind van dit verhaal vast stellen dat als u meer dan 15.000 km per jaar rijdt, 't kleine stukje naar onze showroom nu helemaal geen probleem meer is.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 8