Zes CDA 'ers stemmen tegen raketverdrag Bejaarden ontzien bij splitsing aow «I Rijksdienst onderzoekt klachten over autokeuring Ontvoering Gijs van Dam was „gemener" dan van Heineken KONINKLIJK HUIS TWEEDE KAMER KEURT RAKETVERDRAG GOED Ruding tevreden: tekort naar 7,3 Hof: vrouwen niet eerder met pensioen A.GINA BINNENLAND £eidóC<3ouA(mt DONDERDAG 27 FEBRUARI 1986 PAGINA 3 KK hekelt voorlichting over huursubsidie DEN HAAG Konsumenten Kontakt (KK) heeft gisteren een rapport uitgebracht waarin staat dat minstens honderdduizend huishoudens geen huursubsidie krijgen, hoewel zij er recht op hebben. Volgens deze uiten organisatie ligt de oorzaak hiervan bij ge brekkige voorlichting door de overheid. De overheid houdt hierdoor volgens KK jaar- - lijks zeker tweehonderd miljoen gulden iri Rottes haar zak. Het ministerie bestrijdt de bewe- d will) ringen van KK. Volgens het departement it zijn er nogal veel mensen wier aanspraak d» °P de subsidie zo gering is, dat zij het de t"Rotte moeite niet vinclen- Binnenkort start het ministerie van volkshuisvesting een om- ln vangrijke voorlichtingscampagne met het >je stad e eindj ivens en. Er tijd waa van len kle meent ?n krij I om ing vi i uit h miljoe iten vj r te n Beatrix bij EG Koningin Beatrix en prins Claus hebben gisteren een bezoek ge bracht aan de Europese Com missie en de Raad van Minis ters in Brussel. De koningin, die hier met voorzit ter Jacques De- lors praat, sprak de hoop uit dat de Denen zich vandaag In een referendum voor hervormingen in de EG zullen uit spreken. Ambtsketen blootgelegd MIDDELBURG Bur- gemeester Rutten van Middelburg heeft zijn ambtsketen terug. De ketting werd twee we ken geleden uit de kluis van het stadhuis gesto len. De politie van Vlis- singen vond het kostba re kleinood bij de aan houding van een vrou welijke verdachte, die de keten op het blote lijf rond haar heupen had hangen. Zij werd samen met een man aangehouden toen ze uit de trein in Vlissingen stapte. Argentijns gezin mag in Nederland blijven DEN HAAG Staatssecretaris Korte- -Van Hemel van justitie heeft besloten dat het uit Argentinië gevluchte gezin Scelso in Wognum op medische gronden in Nederland mag blijven. De vijf Scelso's krijgen een gewone verblijfsvergunning. Deze beslissing is gebaseerd op een rap port dat de psychiatrisch adviseur van het ministerie van justitie over de gezondheidstoestand van mevrouw Scelso heeft uitgebracht. De staatssecretaris heeft in juli vorig jaar in herziening hel verzoek om politiek asiel van het gezin Scelso afgewezen. Dit leidde tot veel ver zet van de dorpsbevolking. Het gezin woont al sinds '78 in Nederland, twee kinderen werden hier geboren. „Huren van tv schreeuwend duur' DEN HAAG Het huren en na een bepaalde tijd kopen van een televisie of videorecorder bij Skala is „schreeuwend duur". Dat conclu deert Konsumenten Kontakt na het vergelijken van de huurprijzen en de aanschafkosten van dergelijke appa ratuur. Volgens KK kan het huren soms tot 90 procent duurder uitvallen dan het kopen van de beeld-appara- tuur. Weliswaar biedt Skala gratis service tijdens de verhuur, maar „het mogelijke profijt daarvan staat in geen verhouding tot de prijs" aldus KK. Volgens de consumentenbond zijn vooral „mensen die blut zijn inte ressant voor Skala om verder uit te kleden". dan et ?holpe miljot iden •oeit [990 h. en. W :h voo en ve bel an, die oi i er de: Rotte rije AMSTERDAM „Gijs van Dam junior is ge bruikt als hefboom voor de betaling van de ouders. Dat is nog een graadje ge mener dan de constructie die bij de ontvoering van Heineken en Doderer ge voerd werd. Daar moest het bedrijf met het losgeld (35 miljoen gulden) over de brug komen", aldus of ficier van justite, mr. W. Franken gisteren in zijn requisitoir tegen de ont voerders die een losgeld van zeven miljoen hadden geëist. i mee tel vi Bin d it voo tienh :en iar eige sen 'an zi Bij de strafmaat (tegen de hoofdverdachten werd zeven jaar geëist) hield de officier ook rekening met de verkla ring van Gijs van Dam iunior dat hij in de kast in Lelystad slecht was behandeld. Zo ver klaarde Gijs van Dam dat hij maar een paar keer een snee brood had gekregen en één keer was hem een portie bami onder de deur door geschoven. Voor dat eten en een paar stripverhalen van Suske en Wiske had Gijs van Dam de verdachten zelf tweehonderd gulden gegeven. In zijn requi sitoir zei de officier verder dat ook het risico levensgroot was geweest dat de zaak slechter was afgelopen. Tegen een sportschoolhouder en zijn echtgenote eiste de of ficier respectievelijk achttien en zes maanden gevangenis straf. Deze twee verklaarden zelf Gijs van Dam te hebben opgehaald van het ontvoe ringsadres in Lelystad op ver zoek van de ontvoerders, met de bedoeling Gijs vrij te laten in Amsterdam. In de Bijlmer meer werd de auto met daarin lichti de v'er verdachten en Gijs van Dam 's nachts door de politie onderschept. Buitensporig hoog en onte recht noemden de advocaten de strafeis. Volgens hen had de officier bovendien fouten gemaakt in de dagvaarding en zouden de vier daarom vrijge sproken moeten worden dan- wel ontslagen van rechtsver volging. Er moet meer duide lijkheid in de zaak komen, en Van Dam sr. is degene die daarvoor kan zorgen, aldus de verdediging. Vader Van Dam heeft echter na de vrijlating van zijn zoon absoluut niet meer wilen meewerken met de politie. De rechtbank doet 12 maart uitspraak. nkri] en ei •ratuu den, raden 28 februari Prinses Margriet en mr. P. van Vollenhoven brengen een bezoek aan het Euro pees centrum voor onder zoek en technologie ES- TEC in Noordwijk. DEN HAAG Het gun stige verloop van de on derhandelingen tussen Amerikanen en Russen betekent niet dat de plaatsing van kruisraket ten in ons land niet meer nodig is. Integendeel, juist deze ontwikkeling toont de noodzaak van solidariteit met de ande re NAVO-lidstaten aan, meent een meerderheid in de Tweede Kamer. Deze (kleine) meerderheid, bestaande uit het overgrote deel van het CDA, de VVD en de kleine fracties van SGP, RPF, de heer Wage naar en GPV, zal daarom vanavond stemmen vóór het wetsontwerp ter goedkeuring van het eind vorig jaar tus sen Nederland en de Vere nigde Staten gesloten kruis raketverdrag. Zes christen democraten zullen tégen stemmen, waardoor de stem verhouding vermoedelijk 79 71 zal zijn. CDA-woordvoerder Joep de Boer, die het spits afbeet in het gisteren begonnen debat, erkende dat er wat betreft de onderhandelingen over atoomwapens tussen VS en Sovjet-Unie nu „eindelijk licht aan het einde van de tunnel" is. Hij meent echter niet dat deze ontwikkeling negatief beïnvloed zal wor den door de Nederlandse be reidheid tot plaatsing. Nee, daarvan zou „juist een posi tieve invloed" uitgaan op het klimaat van de onderhande lingen tussen de beide super machten in Genève. „Daar om gaat het CDA akkoord met het verdrag. Zonder ver der ge-.ja-maar" maar ook zonder ons een bink te voe len, aldus De Boer. VVD-spreker Voorhoeve volgde ongeveer dezelfde re denering. „We moeten de huid niet verkopen voordat de beer geschoten is". De Russische bereidheid tot ont manteling van de SS-20-ra- ketten moet eerst maar eens blijken aan de onderhande lingstafel in Genève, aldus de liberaal. De linkse oppositie noemde deze redenering „van de gek ke". PvdA-woordvoerder Ter Beek wees op de zijns inziens nu reëel aanwezige mogelijk heid van afschaffing van alle Amerikaanse en Russische middellange- afstandsraketten. Toen ook Gezang op publieke tribune DEN HAAG Twintig a dertig, merendeels wat oudere te genstanders van (kernjbewapening hebben gisteren tijdens het debat over het kruisrakettenverdrag voor een incidentje gezorgd. Op de publieke tribunen barstten zij plotseling los in gezang. Het zesde couplet van het Wilhelmus („Mijn schilt ende betrouwenen een strijdlied van de vredesbeweging („Ontwapen Oost, ontwapen West") werden ten gehore ge bracht, terwijl honderden strookjes oranje papier met daarop de tekst van beide liederen naar beneden dwarrelden. Ka mervoorzitter Dolman schorste de vergadering totdat de de monstranten naar buiten waren gebracht. andere linkse fracties dit ar gument aanvoerden, werd het minister Van den Broek (buitenlandse zaken) te gor tig. Al interrumperend ci teerde hij artikel 2 van het verdrag met de VS, waarin staat dat Nederland een evenrédig aandeel zal nemen in het totale aantal Pershings en kruisraketten, dat de NAVO in West-Europa zal plaatsen. „Als dat aantal nul is, dan komen er ook nul ra ketten in Nederland," aldus de minister. Demonstratie bij Woensdrecht AMSTERDAM Het 17-mei overleg, een landelijke organi satie met vertegenwoordigers van vredesplatforms en vredes organisaties, blijft erbij dat op 17 mei een landelijke demon stratie rond de basis in Woensdrecht gehouden moet worden tegen plaatsing van kruisraketten. Bij de demonstratie, waar voor de definitieve beslissing op 9 maart in Utrecht genomen wordt, wordt de inhoudelijke kant belangrijker geacht dan het aantal demonstranten. De demonstratie mag geen partij politiek karakter krijgen. Dissidenten Deze uitleg is voor een aantal CDA'ers niet voldoende om hun steun te geven aan de goedkeuringswet. Deze zes „dissidenten" zijn: Laning- Boersema, Kraaijeveld-Wou- ters, De Kwaadsteniet, Van den Toorn, Couprie en Bei- nema. Zij zijn principieel te gen (de mogelijkheid van) een verdere uitbreiding van het Westerse kern wapenarse naal. Hieruit mag echter niet worden afgeleid dat zij voor stellen zullen steunen, die willen bewerkstelligen dat het raketverdrag slechts rechtsgeldig is, als tenminste tweederde van de Tweede Kamer het aanneemt. De PvdA'er Klaas de Vries heeft hierover een amende ment ingediend. Ook gisteren beweerde hii in een uitvoerig betoog dat het raketverdrag een afwijking vormt van de Grondwet, „omdat er staats- bevoegdheden worden opge dragen aan een andere staat". Volgens De Vries is er ten minste reden tot twijfel over de grondwettigheid van het verdrag -en zou er alleen al daarom tenminste een twee derde meerderheid nodig zijn voor goedkeuring van het verdrag. Ook de andere link se fracties zijn die mening toegedaan. CDA, VVD en „klein rechts" menen echter dat een gewo ne meerderheid voldoende is. CDA-woordvoerder De Boer stelde dat alle argumenten van De Vries weerlegd wor den door het feit dat Neder land niet mee hoeft te doen aan een „algemene alarmfa se" van de NAVO. Als Ne derland afzijdig blijft, dan hebben NAVO noch VS het recht de kruisraketten te lan- De PvdA kondigde aan dat zij zich niet neerlegt bij de uitkomst van dit debat. „De verkiezingen van 21 mei gaan óók over het veilig heidsbeleid. Wij vragen de kiezers ons in staat te stellen ervoor te zorgen dat de Ame rikanen van hun recht tot plaatsing geen gebruik zullen maken", aldus woordvoerder Ter Beek. DEN HAAG Minister Ruding (Financiën) toont zich tevreden over de ontwikkeling van de overheidsfinanciën in 1985. De voorlopige balans over dat jaar opmakend schrijft hij vandaag in de zogenaamde februarinota aan de Tweede Kamer dat 1985 „bevredigend is afgesloten". Het totale overheidstekort kwam uit op 7,3 procent, dat is 0,7 procent lager dan de laatste raming en ook minder dan de doelstelling van het regeerakkoord. 1985 was dan ook het jaar van de meevallers: een totaal van 3,6 miljard gulden. Ruim anderhalf miljard daarvan kwam voor re kening van vervroegde afslossingen van woningwetleningen. Daardoor is volgens minister Ruding wel een vertekend positief beeld ontstaan. De ontvangsten vielen ruim een miljard mee. Bij de omzetbelasting deed zich zelfs een stijging van 2,2 miljard gulden voor ten opzichte van 1984. Ook de vennootschapsbelas ting incasseerde flink meer: een groei van 26 procent. Er kwam echter veel minder binnen aan accijnzen en loon- en inkomsten belasting. De rijksuitgaven waren bijna een miljard minder groot dan was verwacht. Zo werd er 600 miljoen minder aan WIR-premies aan het bedrijfsleven betaald dan was geraamd. Door het teruglopen van de werkloosheid hield Ruding 333 miljoen in kas. Bij de so ciale zekerheid werd echter bijna een miljard te weinig bezui nigd en op de salarissen van ambtenaren en trendvolgers 0,7 miljard te weinig. LUXEMBURG Het Eu ropese Hof van justitie, vindt het een inbreuk op de EG-regels voor gelijke behandeling om vrouwen te dwingen eerder met pensioen te gaan dan mannen. Het Hof sprak dit gisteren in Luxemburg uit mede naar aanleiding van een zaak die door een Nederlandse was aangespannen. De vrouw, me dewerkster van een bank, wil de door blijven werken toen zij 60 jaar werd. De pensioen regeling van haar werkgever behelsde echter een pensione ring voor vrouwen op 60- en x op 65-jarige leef tijd. Hiertegen ging zij in be roep. Bepaling van de pensi oenleeftijd is een zaak van de sociale partners. In de Neder landse wetgeving is hierover niets vastgelegd. De vrouw is volgens een woordvoerder van de Hoge Raad in beroep ge gaan op basis van de gelijk heidsbepalingen in het Ver drag van Rome. friemels DI&.'TIS fMAft één Sl6Aterj£. HMfi W netm n/et wee otf j ik «ter meetoken (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Autobezitters die klachten hebben over de wijze waarop garages en keuringsstations de ver plichte keuring van hun wagen uitvoeren, kunnen zich wenden tot de Rijksdienst voor het Wegverkeer. Deze dienst zal de klachten dan natrekken en de auto even tueel opnieuw laten keuren. De heer H. Paar van de rijksdienst heeft dit gisteravond in het Vara-tv-programma „De Consumentenman" bekend gemaakt. Totnutoe controleerde de rijksdienst zelf de keuringen door steeksproefgewijs goedgekeurde wagens te herkeuren. Volgens Paar zijn er garages die met de keuringen sjoemelen en de regels niet al te nauw nemen. Hij deed zijn uitlatingen naar aanleiding van een onderzoek van de Consumentenman waarbij vijf auto's telkens bij drie verschillende garages werden gekeurd. Uit het onderzoek bleek, dat auto's die eerst waren afgekeurd, elders werden goedgekeurd. Ook gevonden gebreken en aanbevolen reparaties liepen sterk uiteen. De heer Van Zwet van de Bovag noemde de uitkomsten van het Consumentenman-onderzoek verbazend en kwalijk. Volgens hem zal de BOVAG niet schromen maatregelen te nemen tegen garages die met de keuringen rommelen, en het geheel ten eigen voordele gebruiken. Ook de Bovag staat open voor klachten van autobezitters, zo deelde hij mee. Van der Reijden spreekt weer met specialisten UTRECHT Staatssecretaris Van der Reijden van 'Volksge zondheid heeft gisteren voor het eerst sinds januari weer met de Landelijke Specialisten Vereniging (LSV) gesproken. Minister De Koning (Sociale Zaken) woonde het gesprek bij. In januari kondigde Van der Reijden een algemene tariefsverlaging voor de specialisten aan, waarop de LSV protestacties ontketende. De Staatssecretaris noemde de bijeenkomst van gisteren een .irepa- ratiegesprek", om de geschonden verhoudingen enigszins te her stellen. Bezoek De leden van de inspectie van het Internationaal Olympisch Comité, die in Nederland op bezoek zijn voor een inspectie met het oog op de eventuele toewij zing van de orga nisatie van de Spelen in 1992 aan Amsterdam, bezochten gisteren onder meer het nationale sport centrum op Pa pendal. Daar wer den zij ook gecon fronteerd met na tionale topsporters als Nellie Cooman (links), Rob Drup pers, Marjolein Eysvogel (tweede van rechts) en Jo- landa de Roover (rechts). Ook ex- topsporter Anton Geesink (midden) was vertegenwoor digd. Kunstenbond FNV wil meer cultuur bij de omroep AMSTERDAM De Kun stenbond FNV wil meer cul tuur op radio en TV en vindt dat daarvoor een aparte potje moet worden gecreëerd. De nadruk moet daarbij liggen bij op culturele programma's op televisie. Dit blijkt uit de noti tie „Eigen Cultuur, Eigen Beeld" die de bond aan de Tweede Kamer heeft gezon den met het oog op de behan deling van de Mediawet, begin maart. Per jaar zal ongeveer 50 miljoen gulden nodig zijn. Meer cultuur is volgens haar noodzakelijk wil Hilversum blijven concurreren met de commerciële zenders. Neder landse programma's met een culturele inslag kunnen in de verdediging van het bestel een heel belangrijke rol spelen, zegt de notitie. DEN HAAG Staatsse cretaris Koning (finan ciën) zal een aantal tijde lijke maatregelen nemen die moeten voorkomen dat een echtpaar door de splitsing van de aow-uit- kering hun gezamenlijk netto-inkomen onder het sociaal minimum ziet te rechtkomen. Dat ant woordt staatssecretaris De Graaf (sociale zaken) na mens zijn collega op vra gen van PvdA-kamerle- den. Die situatie doet zich voor als de man 65 is en de vrouw dat in de loop van het jaar wordt en de man op zijn loonbelas tingverklaring (ten onrechte) geen rekening houdt met het feit dat zijn vrouw in de loop van het jaar inkomen krijgt Als het echtpaar alleen een ao- w-uitkering krijgt (en geen ander inkomen daarnaast), blijft de man in zijn oude ta riefgroep inkomstenbelasting zitten, wat hem een aanslag oplevert waarop hij moet bij betalen. De vrouw op haar beurt komt in regel niet in aanmerking voor teruggaaf loonbelasting omdat Zij de drempel van teruggave (200 gulden) niet haalt. Dan gaat het echtpaar er enkele tiental len guldens op achteruit, ver geleken met de periode toen nog geen zelfstandige aow-uit- kering voor de vrouw bestond. Koning gaat ermee akkoord dat de man geen aanslag krijgt in de gevallen waarin de Soci ale Verzekeringsbank de ao- w-uitkering in 1985 na 1 april splitst. Het neveninkomen van zowel man als vrouw mag dan echter niet meer dan duizend gulden belopen, terwijl de vrouw voorts moet afzien van een aanslag inkomstenbelas ting. Om het gat te dichten zal de vakantieuitkering van de man lager worden belast. Het gaat om tijdelijke maatre gelen in afwachting van een blijvende oplossing. Extra geld voor Nationale Ballet en Operastichting AMSTERDAM De Raad voor de Kunst gaat akkoord met het toekennen van de mil joenen guldens extra, die een door minister Brinkman van WVC ingestelde commissie noodzakelijk vindt voor een goed functioneren van de Ne derlandse Operastichting en Het Nationale Ballet in het nieuwe Muziektheater in Am sterdam. De commissie-Baten burg meende dat de gezel schappen miljoenen guldens extra nodig hebben in verband met hogere kosten in het Mu ziektheater. Minister Brink man vroeg de Raad voor de Kunst daarop om advies. De raad plaatst overigens wel enkele kanttekeningen bij zijn fiat. De extra miljoenen die Het Nationale Ballet eventueel zal krijgen mogen een binnen kort door de raad uit te bren gen advies over het gehele dansbestel in ons land niet in de weg staan. Het Nederlands Dans Theater in Den Haag bij voorbeeld heeft in verband met de daar nog te bouwen Muziekzaal eveneens verlan gens die niet minder gerecht vaardigd zijn dan die van het Nationale Ballet, zo meent de raad. De suggestie van de Opera stichting een Reisopera op te richten wijst de raaa af. De 5,9 miljoen gulden die daarvoor nodig is kan beter worden ge bruikt voor aantrekkelijker al ternatieven, aldus de raad. Radionieuwsdienst weer om half acht HILVERSUM Het radio- nieuwsdienst-bulletin van half acht 's morgens keert met in gang van tien maart weer te rug op 'Radio 1. Het nieuws bulletin zal drie minuten du ren en wordt zes dagen per week uitgezonden. Het halfacht-bulletin was vol gens NOS-commissaris Beugels het enige haalbare compromis dat tussen de regionale en lan delijke omroepen gesloten kon worden.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 3