Foto medium in relatie mens-kunst Alfa33. Echte klasse blijft bescheiden. 19.990,- GROTE MEUBELVERKOOP ivoordelig winkelen? h kijk inde krant. MEUBELCENTRUM MOERKAPELLE ikleintjesi Winst voor Vredestein KUNST CaidaeSouocwt DONDERDAG 27 FEBRUARI 1986PAGINA! Kleurenfoto's van Jan Havenaar tot 15 maart in Raketcenter Weatvliet, Westvlietweg 55 in Leidechendam. „Drie fotografen". Ruud Leuvelink. Eric de Vries en Floor Visser. Tot 17 maart in Stichting Museum Rijswijk, Herenstraat 67 in Rijswijk. Sociale fotografie van Benno de Wil de. Tot 8 maart in Galerie Podium, leplaan 2 in Den Haag. „Extase in rust-modefantasïen". Thed Lenssen. Tot 15 maart in de Nikonfotogalerie, Noordeinde 14 in Den Haag. Steeds vaker gaan sport hallen, bioscopen, eethui zen en andere alternatie ve, min of meer openbare gelegendeden er toe over kunst te presenteren in wat de wandelgangen ge noemd zouden kunnen worden. En zo hoort het eigenlijk: kunst bijna als een gebruiksvoorwerp ge ïntegreerd in het leven van alledag. Al wordt nog vaak de voorkeur gegeven aan andere objecten van artistieke aard, fotografie met haar directe uitstra ling lijkt toch een ideaal medium in de ontluikende relatie mens-kunst. In elk geval werkt het ten toonstellen van kunst in een ander dan officieel kader drempelverlagend. In dubbel opzicht: het publiek raakt eer der en gemakkelijker ver trouwd met kunst, hoeft er ook niet voor te betalen en voor de maker gelden toch minder formele kriteria van beoordeling. De helaas vaak wat elitair gerichte opvoed kundige functie van de musea kan overigens niet genoeg be nadrukt worden en dat geldt uiteraard ook voor de sterk idealistisch gerichte galeries met hun geheel eigen funktie. Cibachromes Een aardig voorbeeld van „so- Floor Visser laat haar modellen meer dan „leeg kijken". cialiserende" presentatie vor men de in het Raketcenter Westvliet in Leidschendam opgehangen foto's van de uit Rijswijk afkomstige Jan Have naar. Geen hemelbestormende nieuwlichterij, maar met tradi tionele stijlmiddelen vervaar digde Cibachromes oftewel drukken van dia's. Landschap en architectuur vormen de lei dende motieven in het werk van Havenaar. de liefde voor het land lijkt hem aangeboren. Deze thema's worden door gaans sfeerrijk verwerkt, soms wat voor de hand liggend en maniëristisch-braaf, evenwel met een goed gevoel voor compositie en lijnwerking. Een met elektriciteitslijnen, „ver sierd" heuvellandschap toont het talent van de maker ver storende elementen te verbin den met schoonheid. Ook de in de Rijnmond gemaakte zeege zichten getuigen van de gave te kunnen „zien". Drie exposanten In het Tollenshuis in Rijswijk zijn de bovenzalen gereser veerd voor het werk van drie jonge Haagse fotografen, debu tanten min of meer, studenten nog aan de Fotovakschool. In het werk van Eric de Vries speelt het landschap een be langrijke rol. Zoals in veël werk van jonge fotokunste naars vormt de kust met het wisselende lichtspel van water en wolken een blijkbaar onuit puttelijke bron van inspiratie. Het gevaar van vergelijking met andere, meer bekende, in deze „branche" werkzame fo tografen dringt zich op. Bas Vroege, Maarten van Noort, de „vroegere" Paul de Hollander en Rob Ferencik zijn namen die in dit verband genoemd kunnen worden. Een bijna af gegraasd oeuvre, waaraan Erik de Vries met zijn soms storend vertekenende super- groothoek helaas niet veel kan toevoegen. Maar waar hij de platgetreden paden verlaat, manifesteert De Vries toch een zuivere en onbevangen kijk. Zijn stadslandschappen, „Was lijn 2" bijvoorbeeld, duiden en gagement en een meer be gaanbare weg. Minder nadrukkelijk is de zee voelbaar in de foto's van Ruud Leuvelink, al belijdt ook hij zijn liefde voor de soms ver vreemdende sfeer van de kus ten der Lage Landen. Maar waar Eric de Vries vaak vol staat met de vondst van ruim telijke ritmen, voegt Leuve link somtijds een psychologi sche meerwaarde toe. De sug gestie van een andere bele vingswereld en het binden van elementen als stilstand en beweging in een foto verraden een grotere rijpheid bij de ma ker. Zijn met simpele plaatsna men getooide foto's uit Buda pest, waaronder verrukkelijke Extase in rust van Thed Lenssen. A.s. vrijdag van "s morgens 10 uur tot 's avonds 9 uur en zaterdag van 10 uur tot 5 uur 's middags houden wij een grote meubelverkoop. Er moet plaats gemaakt worden voor de nieuwe tentoonstellingsmodellen, die van de internationale meubelbeurs in Keulen afkomen. Hiervoor zal een gedeelte van de bestaande winkelvoorraad voor halve prijzen en soms minder verkocht worden. Alle aangekochte meubelen dienen echter zo spoedig moge lijk te worden afgenomen. Enkele prijsvoorbeelden: Modern wandsysteem Moderne wandkast Moderne wandkast met bar Slaapkamerkasten Bankstel eiken/leder 3 2 Bankstel geheel leder Bankstel geheel leder Bankstel geheel leder 3-2-1 Duits Bankstel geheel leder 3 2 Duits Bankstel geheel leder 3 2 Bankstel eiken/stof 3 2 Eiken/leder 3-1-1 Bankstel eiken/leder 3-2-1 normale prijs 5150,-nu 1990,- normale prijs 2190,- nu 1190,- normale prijs 1990,- nu 990,- 50% KORTING v. normale prijsl normale prijs 3290,- nu 2190,- normale prijs 5400,- nu 2700,- normale prijs 6190,- nu 2990,- normale prijs 8275,- nu 3990,- normale prijs 4450.- nu 2225,- normale prijs 4150,-nu 2100,- normale prijs 2990,- nu 1690,- normale prijs 7650,- nu 3825,- normale prijs 5990,- nu 3190,- enz. enz. enz. enz. Te veel om op te noemen. U heeft nog nooit zo goedkoop klassemeubelen kunnen ko pen. Haast u. want het zijn allemaal eenmalige aanbiedingen varj wandkasten, eethoe- ken, salontafels, slaapkamers, bankstellen enz. enz. Plaats van verkoop. Bredeweg 47, Moerkapelle Altijd keuze uit ptm. 25 stuks .Bestelwagen Occasion Festival" VW Bestel ramen diesel1983-'84-'85 VW Bestel 2 schuifdeuren diesel1982 VW Pick-Up dubbel cabine benzine1981-'82 VW Pick-Up enkel cabine diesel1982 VW Pick-Up enkel cabine benzine1982 VW Kleinbus 9-pers. benzine1982-'83 VW LT 28 diesel1982 Golf Van diesel 4 E1983-'84-'85 Gclf bestel met hardtop1984 Fiat Fiorino met banken 4-pers1983 Mitsubishi L 300 diesel1985 SPECIALE AANBIEDING VW GOLF VAN 60.000 km 1982 8950.- excl. 1. 4 maanden 100% garantie 2. 9 mnd. no-risk garantie 3.15 dagen omruil garantie 4. Garantie-41 loop keuring 5. Kamsteeg voordeel bonus kaart 6. Deskundig advies m.b.t. financiering en verzekering kamsteeg Bedrijtswagenspeciallst: L. de Groot, tel. 071-173414(na 18.00 uur 071-173995). GEVERSSTRAAT 30 - OEGSTGEEST dagelijks geopend van 9.00-18.00 uur en koopavond. 1071-1222441 Voor hulp, opvang, verzorging, plaatsing en vervoer enz. t.a. dieren: bel of pleeg overleg met De Servicedienst D.B. Het bespaart u een hoop tijd en geld! Voor inl. 071-897892 b.g.g. 01715-1562. SLOOPGOUD. Wij betalen con tant 12.- voor (kapot) 14 kts. Legitimatie verplicht. Van Rui ten, antiquair. Kort Rapenburg 12. Leiden. (Ma. di. gesloten). Vitex Computers Vitex PC-IBM compatible - 2 drives - 256 KB/640 KB pr. 3195,-//3495,- excl. BTW QL 850,- - Commodore 128 D 1999,- - Enterprise 64 K pr. 698,-. Voor meer informatie: Vitex Computérs, Herengracht 50A. Tel. 070-648733. opnamen in een zwembad, Rome en Antwerpen marke ren voorlopig een meer vol wassen ontwikkeling. De per fecte afwerking op PE-papier zal menig bariet-werker aan de juistheid van vooringeno men stellingen („echt papier") doen twijfelen. Floor Visser lijkt in dit gezel schap een wat vreemde eend. Kan men de prenten van voornoemde exposanten extra vert noemen, Visser werkt meer van binnenuit. Haar in dringende portretten prikke len de kijker, leiden tot het stellen van vragen en roepen een wereld van emoties op. Het door Paul Huf geïntrodu ceerde begrip „leeg kijken" is hier zeker niet van toepassing. Subtiel spelend met scherpte-, diepte brengt Floor Visser de beoogde dialoog, een uitwisse ling van gevoelens tot stand. Fotografie om bij stil te staan. Enige kleurmontages en een in verstervend zachte tinten opgebouwde „Sequentie" laten een andere facet zien van een vermoede, boeiende persoon lijkheid. Sociale fotografie De droom van menig foto graaf: een reis door Indonesië en Thailand. Waar weinigen de verleiding kunnen weer staan zich te verlustigen aan een inderdaad overweldigend landschap^of om lukraak wat bedelaars op de plaat zetten, heeft Benno de Wilde het an ders aangepakt. In de in gale rie Podium getoonde weergave van zijn nog pas een week of zes geleden beeindigde trip tracht de fotograaf meer de in nerlijke beleving van de oos terling te reproduceren. Dat daarbij de uiterlijkheid van de armoede een factor is, valt niet vermijden. Het knappe even wel van De Wilde's benade ring is dit niet te benadruk ken. De waardigheid van het individu, ook in kommervolle omstandigheden, staat voorop. Bepaald indrukwekkende por tretten, vervaardigd in kleur en zwart-wit, afgewisseld met boeiende totaalbeelden, ver klaren de liefdevolle, sociale relatie van de fotograaf tot zijn objecten. Extase in rust Van een geheel andere orde zijn de in de Nikon Fotogalerie tentoongestelde kleurenfoto's van Thed Lenssen. Het betreft hier vrij werk van een vakfo tograaf, waaraan een zekere zakelijke associatie toch niet vreemd is. Duidelijk valt de achtergrond van de maker, een geroutineerd fotograaf en filmer met een eigen studio, te raden. Nochtans weet Lenssen zich los te maken van het mo- disch alledaagse en een New toniaanse droomwereld te scheppen. Hij heeft de studio getransformeerd in een woes tijnachtig gebeuren met een exotische sfeer. Kleurrijk ge klede modellen lijken zich te wentelen in lust, suggereren een luchtspiegeling en de na bijheid van een alles-bevrij- dende oase. Foto's als sequen ties van een film bijna, waarin de extatische schreeuw van erotiek de bevroren beweging bijna doet smelten. CHARLES BELS Lading VOC-schip naar international handel AMSTERDAM Vooral ternationale handelaren Amerika, Japan en België geïnteresseerd in de zeer g partij Chinees porselein zeldzame staafjes goud. die rig jaar werden opgedoken] het wrak van een omsti 1750 vergaan schip van Verenigde Oostindische C pagnie (VOC), vermoedelijl „Geldermalsen". Deze lad| wordt zoals bekend eind a door het veilinghuis Chris in het Hilton Hotel in Ams dam geveild. De verwachte opbrengst tussen de 12 en 20 miljoen jjHIL den, aldus directeur H. Nijs 'er'{ van Christie's Amsterdam ler teren. Nijstad raadt partieti)tv v re kopers aan samen te vt 'urj ken met vrienden of ken sen tijdens de veiling. De brengst van de veiling w le's eerder geschat op 10 tot miljoen gulden. Christie's I Pn6' sterdam haalde vorig jaar omzet van circa 35 mil- gulden. De winst bedroeg b }e^ een miljoen. Nijstad verwj voor dit jaar, mede als gei van de veiling, een hoger sultaat. De totale omzet van an" kunst- en antiekhandel in ,ror land raamt de directeur fK>J8 Christie's op 150 miljoen 200 miljoen gulden. N ijs dat is voor een betrekkef0 n klein land als Nederland ker niet te verwaarlozen" De Nederlandse staat schouwt zich zoals bekend rechtmatige opvolger van VOC en claimde ook in dit val een deel van de opbrerlj11-1 van de verkoop. Eerder w te''. bekend dat de staat tien j cent krijgt van de verwat 10e' miljoenen. 7arJ Nijstad ontkende gistelitu* evenals de Engelse dui Hatcher, die de lading geborgen, dat het VOC-sc E' in de territoriale wateren h van Indonesië. Kaarten var Indonesische marine zelf zen uit dat het wrak zich internationale wateren vindt, aldus Nijstad. Hij ook woensdag niet zeg waar het wrak precies ligt verband met „mogelijke pers op de kust". ud; Iep Vredestein heeft vorig jaar 15,5 miljoen gulden netto verdiend, zo blijkt uit het gisteren verschenen jaarverslag. In 1984 bedroeg de nettowinst 0,7 miljoen gulden, nadat het bedrijf ruim tien jaar in de rode cijfers had gezeten. De winst is voor 9,2 miljoen gulden afkomstig van de dochteronderneming Vredestein Banden. Vorig jaar leed deze maatschappij nog een verlies van 1.5 miljoen. De afzet van per sonenwagenbanden steeg vorig jaar met 25 procent. leel Deze rasechte Alfa Romeo is standaard uitgerust mèt een soepele boxer-motor, ver stelbaar stuur, 5-bak en halogeen koplampen, Z'n top van ruim 165 km/h, z'n probleemloze wegligging en een benzineverbruik van 1:17.2 bij 90 km/h maken van deze komfortabele Alfa 33 een aantrekkelijk alternatief voor een opmerkelijk lage prijs. Maak snel een proefrit en ontdek hoe echte klasse zichzelf bewijst. Vanaf In de 33-serie zijn verder leverbaar: 1.5-1.5 QV-1.5 4x4. LIAMBV Vondellaan 45, l_eiden, 071-769303

Leidse Courant | 1986 | | pagina 20