Bartlehiem kan niet meer stuk LOGBOEK 86 Friesland sluit Van Benthem voor altijd in het hart ELFSTEDENTOCHT'86 Masseurs in trek r< Van Thijn: grotere kans Amsterdam op Spelen LF Ria Visser: „Oh, verschrikkelijk,, Duitse shorttracker rijdt 200 km uit OLYMPISCH KLUNEN ELFSTEDENTOCHT De energlU om kwaadu» te wordei £eidóe SouAfl/nl T" DONDERDAG 27 FEBRUARI 1986 PAGINjl SKAILEREN HOEZEN VOOR DE SCHAATSEN LEEUWARDEN De heer E. Huitenga uit Castrieum had bij zijn uitmonstering zijn voeten de meeste zorg gegeven. Over zijn schaatsen heen droeg hij speciale hoe zen, gemaakt van skaileer en aan de bin nenkant bekleed met nylon. "Ik had altijd koude voeten en dat kun je niet hebben op zo'n dag". Huitenga had ook maatrege len tegen blaren getroffen: "Eerst een paar dunne, gladde sokken en dan een wollen paar. Doordat de sokken over el kaar heen glijden krijg je geen blaren". LEEUWARDEN „Oh. verschrikkelijk". Wankelend stapte een uitgeputte Ria Visser van het ijs van de Bonke- vaart. Op weg naar de laatste stempelplaats kon ze geen woord meer uitbrengen. „Gevallen", aldus een paar rijders, die samen met Ria naar de eindstreep waren geschaatst in Leeuwarden. Was Ria Visser uitgeput, heel anders zag het voormalige kern ploeglid Robert Vunderink uit Raalte eruit. „Ik heb de eerste honderd kilometer wat te hard geschaatst waardoor ik later wat gas terug moest nemen", zei hij. „Maar daarna ging het wel weer. Ik heb deze Elfstedentocht echt als een toertocht gereden. En ondanks dat het 200 kilometer is, is het lang niet zo vermoeiend als 100 rondjes rijden op een kunstijsbaan tij dens een marathonwedstrijd. Want dan hang je voortdurend op je linkerbeen. Nu is het puur schaatsen. Zelf ben ik er heel goed doorheen gekomen. Maar wel ben ik mensen onderweg tegengekomen die uitgeput langs de baan lagen. Geen prettig Ria Visser bij Bartlehiem op weg naar Dokkum. gezicht". Wim Vos niet verder dan Sneek LEEUWARDEN Voor Wim Vos was de veertien de Elfstedentocht niet langbr dan het traject Leeu- warden-Sneek. De rijder uit Kockengen reed na vijf kilometer al twee stukken uit een van zijn schaatsen en kon toen nog net Sneek bereiken, waar hij opgaf. Een hard gelag voor Vos, die tot uun van de toppers voor het eindklassement was gerekend. „Ik heb het altijd ingecalculeerd," zei hij opvallend rustig. „Je weet, dat je een goede dag moet hebben en dat je ook alles mee moet hebben. Ik viel, stond op en viel weer. Ik denk dat ik tot Sneek ook wel veertig keer ben gevallen. Ik voel ook werkelijk alles. Toen ik als één van de laatste wedstrijdschaatsers uiteindelijk in Sneek was, heb ik nog even overwogen om door te rijden naar IJlst. Daar had ik een verzorgingspost. Maar ik heb dat er maar niet meer op gewaagd. Mijn snelheid was door al dat vallen zo laag geworden, dat ik helemaal onderkoeld raakte. Ik was er helemaal niet op gekleed, op dat tempo. Echt, ik dacht: als ik nu doorrij naar IJlst, ben ik straks bevroren." LEEUWARDEN Veertien uur na hun start, arriveerden gisteravond twee Duitse ders struikelend over de eigen benen aar nish. Gerd Dzony. een 48-jarige onderwij: Mühlheim en Karl Hager, een shorttrackrij Frankfort, hadden het 'm gelapt. Zonder voorbereiding een Elfstedentocht uitgeii „Een ervaring om nooit te vergeten. Ik scha drie jaar en nooit meer dan drieduizend achtereen", aldus Dzony. „Bij één van de plaj waar we moesten lopen, heeft een kijkster nra dersteund en een kus gegeven. Dat gaf 1 moed. We hadden geen idee wat ons te w stond. Wisten wij veel dat we in zo'n vol! terecht zouden komen, toen we de voorzitti onze club vroegen kaarten voor ons te re: BARTLEHIEM Bartle hiem kan niet meer stuk. Tot de dertiende editie van de Elfstedentocht had nog nauwelijks ie mand gehoord van dit af gelegen Friese gehucht. Ruim een jaar geleden kwam de beslissende ont snapping tot stand tussen de eerste en de tweede passage in het idyllische buurtschap. Ook tijdens de veertiende Tocht der tochten' werd de laatste schifting vóór de tweede doorkomst in Bartlehiem uitgevoerd. Op deze wijze werd rond Bartlehiem een Elfsteden-legende met grote aantrekkings kracht gesponnen. Zeker vijftienduizend mensen omzoomden derhalve het kruispunt van de Dokkumer Ee. de Finkumer Vaart en de Oudkerkster Vaart, waar het gehucht Bartlehiem met zevenenzeventig zielen en en kele huizen uit het vlakke Friese land tevoorschijn komt. Gedurende een dag verander de het daardoor in een deinen de en feestende massa. Al om twee uur 's nachts meldden zich de eerste Elfste den-fanaten, die na een lange reis uit Brabant in Leeuwar den geen onderdak hadden kunnen krijgen. „Toen zijn ze maar vast hierheen gekomen", aldus mevrouw Van Kampen, bewoonster van één van de drie huizen, die het kruispunt flankeren. „Er kwamen een paar mensen aan de deur, die vroegen of ze in de schuur mochten slapen, wat ik wel goed vond. Toen ik even later ging kijken bleken het twintig man te zijn, die er meteen een feest van maakten. Ze stonden midden in de nacht op het ijs te zingen". De Brabanders bleken niet de enigen te zijn, die zich door tijd noch temperatuur op de vroege ochtend lieten af schrikken. Rond half acht, ruim twee uur voor de eerste wedstrijdrijders voor de eerste doorkomst werden verwacht, bevolkten al zo'n duizend mensen de anders uitgestorven vlek op de landkaart. Begeleid door de eerste hoempa-orkest een onvervalste Brabantse carnavalsband die later op de dag voor een hossende massa op het ijs zorgde werden al op dit onwaarschijnlijk vroege uur de eerste strijdliederen aangeheven. Versterking De drie aanwezige politiemen sen kregen in de loop van de vroege morgen dan ook steeds meer problemen om de groei ende menigte van het ijs te houden. Rond negen uur werd daarom versterking gevraagd van de politieschool te Harlin- gen. Enkele tientallen agenten in opleiding werden ingezet om het verkeer zowel op het ijs als op de langzamerhand verstopte smalle landwegen in de buurt van het dorp te rege len. Rond elf uur hadden zich zo'n vijftienduizend schaats liefhebbers verzameld rond het kruispunt van de Dokku mer Ee en de Vinkumer en Oudkerkster Vaart. Vooral op de Dokkumer Ee raakte het ijs langs de kant daardoor steeds verder onder water. Ijsmeester Kroes van de Elfs- tedenvereniging was in de loop van de ochtend per heli copter aan een ijsinspectie be gonnen, die hem ook langs Bartlehiem voerde. Na de ver kenning van het overbelaste ijs in het gehucht uitte de ijs meester zijn nadrukkelijke be zorgdheid. „Het ijs is nu nog in goede conditie", verzekerde Kroes. "Afgezien van de later op de avond toenemende kou de, vormt het ijs geen pro bleem voor de rijders. Het pu bliek kan hier echter wel pro- Veel uitvallers met bevriezingen LEEUWARDEN Bij tientallen tegelijk werden gisteravond rond negen uur bij Bartlehiem toer schaatsers van het ijs ge haald. Veel deelnemers aan de Elfstedentocht wa ren er dermate slecht aan toe, dat het organisatieco mité vanuit Leeuwarden speciale bussen moest in zetten om de uitvallers op te halen. De meeste rijders hadden last van bevrie zingsverschijnselen. De EHBO in Bartlehiem moest zelfs zoveel bijstand verlenen, dat de post hulp kreeg van een militaire arts en een militaire am bulance. blemen gaan veroorzaken, want dat vormt een statische en constante belasting op de ijsvloer". Rayonhoofd Veldstra maakte zich eveneens zorgen: „'Zo rent 't uut de hand". Kroes voegde er aan toe, dat dergelij ke problemen zich volgens hem toespitsten op Bartlehiem. „Op de andere plaatsen had men het publiek volgens mij beter in de hand". Mede op aandrang van Kroes werd er opnieuw om politie- versterking gevraagd. De manschappen zouden met he licopters aangevoerd worden. Met hulp van de extra agenten waren de luidruchtige toe schouwers vlak na één uur voor het grootste deel van het ijs gewerkt. Kroes hielp zelf ook nog een handje mee. De op en naast het ijs opeenge pakte massa zorgde wel voor e'en uitgelaten sfeer, die af en toe echter doorsloeg'naar al te overdreven feestgedruis; meermalen liepen toeschou wers zingend en dansend het ijs op, zodat de politie in moest grijpen. Vlak voor de tweede doorkomst van de ontsnapte Evert van Benthem en Rein Jonker kwamen er zelfs ver schillende toeschouwers van het talud naar beneden, zodat de latere winnaar haast met hen in botsing kwam. Dat de-drank ook een niet on belangrijke drijfveer in de feestvreugde bleek te hebben gespeeld, kwam duidelijk aan de oppervlakte. Een van de Brabantse gasten werd letter lijk gevloerd door de alcohol en de kou, waarna hij slechts bij een kachel weer op»krach ten kon komen. Al zeer vroeg in de morgen werd er rijkelijk met de nationale Friese drank Beerenburger gesproeid. Een „middenstander" verkocht het goedje op het ijs voor twee gul den per teug. Zélfs één van de toerrijders kreeg een (overi gens gratis) drankje aangebo den, dat hij zonder aarzeling aannarn. Maar drank of niet, bij Bartle hiem kregen alle wedstrijd en toerrijders een hart onder de riem gestoken door het pu blieke enthousiasme. De mees ten konden dat goed gebrui ken na vanaf Franeker met de wind pal op kop te hebben ge koerst. Direct onder de tot de laatste centimeter bezette brug door wachtte hen echter een scherpe bocht, gevolgd door een stuk slecht ijs vol hobbels als tweede obstakel. Menig rij der kwam daar ten val of raakte uit de koers. Niet Evert van Benthem, de glorieuze winnaar, die als eer ste de Dokkumer Ee opdraai de. Maar wel de direct volgen de motor van de BRT, die de NOS-cameraman vervoerde; de tweewieler schoof pardoes de strobalen in, waarachter enkele journalisten zich nog juist uit de voeten konden ma ken. Van Benthem zou nog voor Dokkum worden ingelo pen, maar op de terugweg naar Bartlehiem demarreerde hij opnieuw, waarbij de vee houder uit Sint Jansklooster Rein Jonker in zijn kielzog meekreeg. Het zou later, op nieuw, de beslissende ontsnap ping blijken, waarmee de re putatie van Bartlehiem nog eens werd bevestigd. Beeld van het klunen bij Bols- ward. Wat enige studenten be treft wordt dit een olympische demonstratiesport in 1992. Foto Cees Verkerk. BOLSWARD Als het aan een viertal Utrechtse studenten ligt, wordt klu nen bij eventuele Olympi sche Spelen in Amsterdam (1992) de Nederlandse de monstratiesport. „Klunen verdient tot Olympi sche sport te worden verhe ven. Vorig jaar is het gebleken en ook nu weer: klunen ver broedert. Het schept een band tussen Nederlanders van ver schillende pluimage. Dat moet internationaal dus ook luk ken", zongen Rein Sikkens en Bob Hekkelman in koor. Met twee jaargenoten vlogen zijn van hot naar her door Fries land met een groot spandoek met daarop hun vurige wens. De studenten communicatie wetenschappen lieten ook nog doorschemeren, dat ze met hun actie en tekst een goed cij fer hopen te krijgen. LEEUWARDEN De masseurs waren gisteren in trek. Aan vijftien tafels, opgesteld in het midden van de sporthal van het Frieslandhalcomplex, werd driftig in de kuiten en schouders van de marathonschaatsers geknepen. „Heerlijk, wat een geweldige service", knorde de 40-jarige Marten Hoekstra uit Heerenveen. „Zoiets maak je nergens mee". Een paar tafels verder viel de 37-jarige Drent Geert Schepers bijna in slaap. Met lodderige ogen kon hij nog net uitbrengen: „Man, man, wat een genot". De scheenbenen van Hoekstra waren ontsierd door wat hij zelf noemde pitjes. Zijn masseur Cor Vos liep trouwens op kousevoe ten. Hij had zijn schoenen uitgeleend aan een schaatser, die zich even wilde gaan oprissen bij zijn pleeggezin verderop in de stad. De masseurs, allen behorend tot het Nederlands Genootschap voor Sportmassage, afdeling Friesland, waren 's ochtends om half vier met hun arbeid begonnen. Tot het middaguur bleef het rustig, maar na de binnenkomst van de wedstrijdrijders liep het storm. Hilbert van der Duiin was één van de eersten die zich liet „Als afdeling leggen we er geld op toe", vertelde de 49-jarige Vos. „We doen het allemaal in onze vrije tijd. Vorig jaar waren we er ook, maar toen stonden we uit het zicht, ergens achter de tribune. Nu loopt het als een trein". In de namiddag werden drie tafels aan de rij toegevoegd. „Ik weet nu al, dat wij tot ten min ste twee uur vannacht doorgaan. Want toer- of wedstrijdschaat sers, ze zijn ons even lief", zei Vos. „Gelukkig hebben we een ploeg van twintig personen, zodat we elkaar geregeld kunnen aflossen". (ADVERTENTIE) HET ENIGE ECHTE Het Elfstedentocht Logboek '86. Een historisch document. Boeiend van pagina tot pagina. Rijk voorzien van indrukwekkende fotogra fie. Wederom trekt dit grootste schaatsevenement aan u voorbij: de afvallers, de doorzetters, de glansrijke winnaar! Van uur tot uur bent u getuige van deze ware uitputtingsslag op de schaats. Een imponerend relaas dat u beslist gelezen moet hebben. Het Elfste dentocht-Logboek is vanaf vrijdag in de loop van de middag voorf 14.9U verkriiabaar bij: de Leidse Courant. Apothekersdijk 34, Leiden. U kunt het boek ook bestellen voor 18,90 (inclusief verzendkos ten) door een volledig ingevulde eurocheque, groene betaalcheque of girobetaalkaart (geen overschrijvingsformulier) te sturen aan Sijt- hoff Informatie Centrum, Postbus 16050, 2500 AA Den Haag. Ver geet u niet op de £heque of betaalkaart uw adres te vermelden en „Elfstedenboek". LEEUWARDEN Fries land heeft Evert van Benthem voor altijd in het hart gesloten. De kleine veehouder uit Sint Jansklooster was al popu lair in de schaatsprovin- cie bij uitstek, maar is er sinds gisteren onsterfe lijk. De Friezen, van na ture chauvinistisch, had den gisteravond tijdens de huldiging van de prijs winnaars in de kolkende Frieslandhal een ovatie over voor hun landgeno ten Rein Jonker, Nanne Semplonius en Hilbert van der Duim, maar de Frieslandhal barstte pas echt uit zijn voegen toen ir. Jan Sipkema de beker overhandigde aan Evert van Benthem. Evert van Benthem kan niet meer stuk bij de Friezen. Een bijzondere prestatie voor een „buitenlander", omdat in te genstelling tot vorig jaar de Friezen dit keer goed pres teerden. Maar liefst drie rij ders bij de eerste tien, terwijl in 1985 de eerste Fries (Rein Jonker) als vijftiende binnen kwam. Zelfs die progressie viel in het huldebetoon tij dens de prijsuitreiking in de Frieslandhal in het niet bij de ovatie die Van Benthem ten deel viel. Ver in avond Een gebeurtenis waar de dui zenden mensen in de Fries landhal lang op hebben moe ten wachten, want kort na de finish van de winnaar was de Leeuwarder evenementehal al tot de nok toe gevuld met mensen die het feest aan het slot van de middag niet wen sten te missen. Zij moesten ruim vier uur op het grote moment wachten. Dat bleef niet zonder gevol gen, want het aantal mensen dat flau.w viel steeg naarmate de tijd vorderde en de drukte en warmte toemam. De EHBO, die in allerijl bran cards naar het perscentrum had laten aanrukken is tot ver in de avond bezig geweest om mensen weer bij hun posi tieven te brengen. Ook het aantal gewonden was aan zienlijk. Vijf mensen moesten naar het ziekenhuis in Leeu warden worden vervoerd. Twee met een lichte shock, één met een gebroken knie schijf en twee met ademha lingsmoeilijkheden. Aan de sfeer in de Friesland hal deed dat niets af. Alsof de aanwezigen zelf met een Elf stedentocht bezig waren, ble ven zij zingen en hossen, daarbij aangemoedigd door een exotische groep bongospe lers en en een Oosteuropees dansgezelschap. Dat de prijsuiteiking niet werd bijgewoond door louter feestneuzen, maar de aanwe zigen wel degelijk een grote betrokkenheid met de Tocht der Tochten toonden, bleek toen commissaris van de ko ningin Hans Wiegel tot slot het woord voerde. Op al zijn woorden volgde spontaan ge juich, totdat de oud-politicus de aanwezigheid van Prins Willem Alexander onder de toerrijders meedeelde. Er volgde een snerpend fluitcon cert, waarmee duidelijk werd aangetoond dat het publiek weinig waardering kon op brengen voor de uitzondering die de Vereniging de Friesche Elf Steden maakte voor een lid van het Koninklijk Huis. Het publiek beschouwde hem als zwartrijder. 1 Fw LEEUWARDEN De dentocht maakt vriends$[e to pen, maar bevestigt sonjfc d( bestaande vijandigheid, j Cor Noordhollanders vlogen eaaatst enige meters na de einds^pe\ op half-serieuze in de hj jk Na zeven zware uren op li, op hadden Frans Boon enj Van Jonkman nog de energikt 0p] kaar stevig uit te kaffereitiQnde rijd jou nu nog weg", c/eelikeva Andijker Jonkman zijn A str uit het buurdorp Hem o/hr(jje naar het laatste sfempeljteden mee. ft bete Het geïnspireerde v fitheid vormde een uitzondering de een hevig uitgeputte A A; van goed getrainde wee/Art Ai rijders. Zware kluuntrajken u zand, de koude ouvertuï arr de duisternis hadden de ik c zwaarder gemaakt dan hij zien. „So what" (Nou enj.fckum de het opschrift van de zou van Frank Wagemaker, o paai een rijder uit de kopeer g Noord-Holland. Zijn conif ,k k taar na afloop was mindihet coniek: „Vreselijk". n k\v Wagemaker was getelh. C. maar niet half zo ernst^t uit veteraan Lubbert van de^alkw len. Arjan Bakker, met fe bui nummer één als 31e geëin finis had Lubbert in de bermh noj zitten. „Die zat daar maark het zijn schaatsen te Jq/itoch meldde de man uit Scho§st". ven die de tocht redelijk doorstaan. Dat gold ook\>r Jo Henk Portengen die vath rru ijs stapte en onmidekte tc vroeg of de toeschouwer4 arri hadden vermaakt. jrtien Tot dergelijke teksten waie re\ Ei se Kromkamp niet in i Herhaaldelijke valpab hadden zijn voorkomen., bloederig aanzicht gegh^w Dat gold ook voor Jan vatota pelle die in de och ten voortvarend uit de Fries ALK hal was vertrokken, makn r de streep niet zonder eef nd vige schouder kon. j et Debutant Hilbert van onde Duim en zijn voormalig! nbte roundpartner Yep Kt uidw hadden geen behoefte aai 'en dergelijke ondersteuning et zi afstand had Van der Duii al te van weerhouden tot fen. A avonturen over te gaa 'n oi Kramer zou overmorgen et o wel weer een (iets kok Zu marathon willen schaatsende Toch maakten die fweeChadi het kunstijs een vermodagen indruk dan Gerrit Moldhew< Deze heer van midde at sc leeftijd uit Waddimikar a kwam pas bij de laatste ctfager lepost tot de ontdekkingeker startkaart te hebben veriad ni Molenaar was ziedend. |>met< vuistslag deed het stempeL— je dreunen en de functidr (die woensdag niet eens f- —u schaatsen had gestaan5 I ren. „Daar gaat mijn kri I foeterde de gedeelde nui I veertien van de veertL -J tocht. Molenaar was een van de velen, en zijn de was authentiek zoali^ die vriendschappen c//e*LU) Elfstedendag plegen op Fsa's LEEUWARDEN „De kansen dat Amsterdam de Olympische Spelen 1Q92 mag organiseren zijn aan zienlijk verbeterd door het succes van de Elfste dentocht". Dat zei burge meester Ed van Thijn van Amsterdam gisteren bij de finish van de veertiende Elfstedentocht. Een delegatie van het IOC brengt op dit moment een be zoek aan ons land. Ze hebben onder meer een rondvlucht boven het Friese landschap gemaakt. Van Thijn: „De dele gatie is diep onder de indruk van de organisatie, de sponta niteit, het schitterende land schap en de telecommunicatie. Dat werkt allemaal positief om uiteindelijk de Olympische Spelen in Amsterdam binnen te kunnen halen. Het betekent in elk geval een goede aante kening. Trouwens de voorzit ter van de delegatie, de Zweed Erikson, is zelf ook een en thousiast schaatser. Dat werkt natuurlijk allemaal gunstig door". Mochten de Olympische Spe len in Amsterdam worden ge organiseerd dan wil burge meester Te Loo van die stad de zeil- en de roei wedstrijden graag in Friesland organise ren. Te Loo zei gisteren te ho- iksti ïdlai rih pen dat de ElfstedentocP^SS kansen van een Nederlt Ze Olympische Spelen heeftlt gi groot. Hij fantaseerde in <|t bl forie over het ge^kreu schaatsevenement zelfs de mogelijkheid de Elfsw 'li- tocht op de Olympische Sr- L) op te nemen. om;

Leidse Courant | 1986 | | pagina 16