^Hockeyclub Catwijck van weiland naar kunstgras ReidóaOowuwt Gouden trouw oorstellen tot verbetering ^Verkeerssituatie Dorpsstraat Begin april actie Kom in de kas vr> STREEKPLAN TER INZAGE [nhoud argumenten belangrijker dan grootte politieke partij RAADSi In huis bedreigd SlDEN OMGEVING DONDERDAG 27 FEBRUARI 1986 PAGINA 11 Ut'h pjj HAAG/SASSENHEIM Economisch itierechter mr. Von Maltzahn wil nadere ge- ;enverhoren in de strafzaak tegen een 49-ja- directeur van het vatenreinigingsbedrijf der Zee uit Sassenheim. De behandeling is irom voorlpig geschorst en terug verwezen r de rechter-commissaris. Tegen de Sassen- mer was twee weken geleden zes maanden Vraf en 100.000 gulden boete geëist, omdat gevaarlijke stoffen had opgeslagen bij zijn Irijf Het bedrijf is inmiddels failliet. Ook zou bodemverontreining zijn ontstaan door on- jvuldig schoonmaken van vaten. Mr. J. van Plas. advocaat van de verdachte, had tij- j de zitting zijn twijfels uitgesproken over betrouwbaarheid van de verkregen getui- iverklaringen. dsveen., ru/penl burcht minu jernooi ischrij. 'ur, tel, st, tel t sen hol s beslaat n Rol- i van gele- bileum ilstoel- van rom ag 26 ?n ge- linge. telefo- t ver- vragen )ort ol Kleine a/gi an het an Ju- i 1 in 1are Mu ie g een et vier is een 'voerd een te e aan- bari- tfet|ei kesten ei 20.30 eer verhoren in iak Van der Zee Loten voor lek kerkdak NOORDWLJK Het dak van de Grote Kerk in Noordwijk-Binnen is lek. Wijk- oost van de Hervormde Gemeente heeft een grote verloting georganiseerd met als hoofdprijs een geheel verzorgd weekend naar Parijs. Doel van de loterij is geld te vergaren om het dak te repareren. De lo ten kosten vijf gulden per stuk. Men wil duizend loten verkopen. De trekking heeft plaats tijdens de grote bazaar, die op zaterdag 12 april in de Geertruidahof (Voorstraat 11) voor hetzelfde doel wordt gehouden. De lekkage van het kerkdak is een tegenvaller voor de Hervormde Ge meente, temeer omdat de Grote Kerk in het begin van de zeventiger jaren een grondige restauratie heeft ondergaan. In middels zijn reeds enkele akties aan de gang, waaronder een verkoop van wijn en van Lampekappen. Ontploffing in woning LEIDERDORP Een ruit uit de achtergevel ge slagen. een geblakerd pla fond en een geschroeid parket. Dat waren de ge volgen van een explosie die gistermiddag plaats vond in een woning aan de Rosenburg in Leider dorp. Tijdens het lakken van het parket was een vonk van de electrische haard bij de damp van de lak gekomen, waardoor een ontploffing ontstond. Er deden zich geen per soonlijke ongelukken voor. Nep-controleurs aangehouden LEIDEN/ALPHEN De Leidse politie heeft weer twee zogenaamde gascontro- leurs kunnen aanhouden. Het gaat om een 28-jarige en een 30-jarige Leidenaar. Het tweetal was actief in Alphen en omgeving. Ze gaven zich uit voor controleurs van het gemeentelijk energiebedrijf en bezochten vooral bejaar den. Tijdens de nepcontrole wer den de woningen doorzocht. In de regel werd daarbij geld buitgemaakt. Kelderbox opengebroken LEIDERDORP Uil een kei- 'derbox van een flat aan de Laan van Ouderzorg in Leiderdorp zijn gisteren een racefiets en een boormachine ontvreemd. De da ders verwijderden het gaas boven de deur, klommen naar binnen en lichtten de deur van de box uit de scharnieren. Vroeger markt NOORDWIJK De donderdag se weekmarkt op het plein bij de Northgo-sporthal begint voortaan om elf uur. Dat is een uur vroe ger dan thans. De gemeenteraad is met dit voorstel van het college akkoord gegaan. Bouw materialen ontvreemd ZOETERWOUDE Van een bouw terrein in Zoeter- woude-Rijndijk bij de Eendenkooi zijn gisteren in de na middag 60 zoge naamde kokerpro fielen gestolen. De schade be draagt een kleine 60.000 gulden. Gehner: voorzieningen voor alle bejaarden LEIDERDORP „Het zou een goede zaak zijn als de voorzieningen van het bejaardencentrum de Dillenburg beschikbaar komen voor de oudere in woners van Leiderdorp". Dat stelde wethouder I. Gehner (VVD) gisteravond in de Muzenhof tij dens een forumdiscussie over flankerend ouderen beleid, georganiseerd dor de VVD. Zij is van plan met het bestuur van het bejaardencentrum te gaan praten. „Maar het gemeentebestuur heeft geen en kel instrument om die medewerking te verkrij- fen. Wij staan met lege handen. De financiën ont reken om instellingen over de streep te halen", zo klaagde mevrouw Gehner. Ook vond zij dat de ouderen meer bij de organisatie van het ouderen werk moeten worden betrokken. Zij vond het jammer dat er in Leiderdorp geen actieve oude- renorganisaties zijn. Wel bestaan er plannen, zo vertelde mevrouw Gehner, om een afdeling van de algemene Bejaardenbond op te richten. r- O KATWIJK Een wei- and, meer geschikt voor oeien dan voor hockey- Dat is de accommo- atie waar de 150 leden rllende hockeyclub Catwijck" de laatste ja- n genoegen mee moet ?men. Hieraan lijkt nu chter definitief een ein- e te komen, als de raad Vanavond akkoord gaat iet de aanleg van een ieuw sportcomplex. let geroezemoes rondom de ockeyclub en met name bin goën de Katwijkse raad is de aatste dagen in plaats van ;rstomd langzaam verwor- ;n tot gemor. Het plan van 'ethouder W. van der Plas im eindelijk voor het begin ran de competitie in augustus he )at 'ijzoit de zaken definitief te regelen, lijkt op meer tegenstand te stuiten dan verwacht. De te genstanders beroepen zich op de hoge kosten voor een vere niging met een relatief klein aantal leden. Vooral het SGP- raadslid Van Rooyen vindt dit onrechtvaardig, waarbij ook het mogelijk verstoren van de zondagsrust meespeelt, omdat een klein aantal elftallen op zondag dient te spelen. Tot 1984 maakte Catwijck ge bruik van het oude sportter rein De Krom. De voetbalver eniging Katwijk is daar nu gehuisvest op een mooi en modern sportcomplex. Dat be tekende voor de hockeyers dat zij moesten verhuizen naar een meer door koeien dan sporters gebruikt weiland aan de Biltlaan. Naast dit veld werd een container geplaatst om de spelers in de rust een kopje thee aan te bieden, om dat de kleedruimten, ste bunkerachtige kruitkuisjés uit de 'koude-oorlogstijd', op ongeveer vijftien minuten loopafstand lagen. Op aandrang van een aantal gemeenteraadsleden, vooral ars. H. van Mierlo van Ge meentebelangen, lijkt wet houder W. van der Plas vaart te gaan zetten achter de plan nen om te komen tot een kunstgras speelveld plus club- en kleedgebouwen. Voor een kunstgrasveld is gekozen, om dat daar per dag meer wed strijden op gespeeld kunnen worden dan op een gewoon grasveld. Aangezien de ruim te beperkt is, kan er maar één veld komen, waardoor ook gekozen is voor zo'n type veld. Voorzitter E. Rosier van de hockeyclub is daar tevre den mee, omdat vooral voor een beter niveau hockey kunstgras een noodzaak is. Wel is het de bedoeling straks met ongeveer driehonderd le den dit veld te gaan gebrui ken. De totale kosten voor een sportveld en accommodatie voor de Katwijkse hockeyers is op dit moment geraamd op 1.8 miljoen gulden. De hoc- keyvereniging „Catwijck" kan die lastendruk, volgens voorzitter Rosier, met moeite dragen. Omdat de vereniging streeft naar 300 leden, zijn die kosten volgens hem wel haal baar. Behalve uit Katwijk, waarop in eerste instantie de nadruk ligt bij ledenwerving, komen de leden dan ook uit. het naburige Rijnsburg, Val kenburg en Noordwijk, aldus de voorzitter. Rosier zegt begrip te tonen voor het standpunt van de SGP en RPF, aat de vereni ging op zondag niet dient te spelen. Het is echter zo, dat voor vier elftallen er een ver plichte zondagcompetitie is. De uiteindelijke beslissing om te komen tot een sportcom plex voor de hockey vereni ging ligt vanavond in handen van de vijfentwintig Katwijk se gemeenteraadsleden. Ge zien de aantasting van de zon dagsrust kan men op acht te genstemmers rekenen (SGP en RPF). Verwacht wordt, en Rosier zegt daar ha zeven jaar wel recht op te hebben als vereniging, dat de hockeyclub Catwijck van de koeieplak op de slijtvaste vezel terecht komt. De Katwijkse wethou der voor onder andere het sportbeleid W. van der Plas (CDA) wenst in ieder geval dat voor eind augustus het kunstgrasveld bespeelbaar is en dat de accommodatie hal verwege december geopend kan worden. Het echtpaar In 't Veld-Van Nieuwkoop uit Lisse Is vandaag vijftig jaar getrouwd. Reden voor een feestje in beperkte familiekring aan het Lisbloemplein. Het echtpaar woont die halve eeuw al in Lisse. Voor en tijdens de oorlog woonde het paar aan de 3e Poellaan op de grens met Sassenheim. Na de oorlog verhuisden de heer en mevouw In 't Veld naar de Willemskade in de Wilhelminabuurt, waar bruidegom Gerrit ooit opgroeide. Hij kreeg een baan als stratenma ker bij de gemeente, terwijl zijn vrouw later bij drogisterij Dreijer ging werken. Het echtpaar woonde nog in de Patrijsstraat en op het Ooievaarsplein, alvorens de In 't Velds naar de huidige stek aan het Lisbloemplein verhuisden. Een plek in het centrum van Lisse, waar bei den het zeer naar hun zin hebben. aalti jVRMOND Een maxi- msnelheid van 30 kilome- smalle plantenbakken ter rvapging van de 38 palen en feklemmen voor verschil de winkels zodat voetgan- s niet het trottoir af moeten jor rondslingerende fietsen, t zijn enkele voorstellen Bram Schavemaker, kan- jlaat-raadslid voor Progres- Warmond, om de ver- ferssituatie in de Dorpsstraat T verbeteren. Schavemaker Jeft een nota opgesteld omdat wgens hem maar weinig insen tevreden ziin over de nondse winkelstraat na t)e straat zou onveilig zijn voor kleine kinderen, ontoe gankelijk voor veel automobi listen, ongemakkelijk voor rol stoelgebruikers en onvriende lijk voor het winkelende pu bliek. In het rapport worden tal van knelpunten onder de loep genomen en mogelijke verbeteringen voorgesteld. Be halve een maximumsnelheid, plantenbakken en fietsrekken zou het speelterreintje nabij de Dekkersgaard zodanig afgezet moeten worden, dat het onmo gelijk wordt voor spelende kinderen om de rijweg op te rennen. Bram Schavemaker stelt echter met nadruk dat zijn oplossingen voor de pro blemen in de Dorpsstraat wel licht geruild kunnen worden tegen betere die vanuit de bur gerij aangedragen worden. De veranderingen zouden betaald kunnen worden uit het fonds onderhoud wegen of uit de sal- direserve. Bram Schavemaker verwacht dat zijn Dorpsstraat nota een discussiestuk zal wor den waarover iedereen mee praat. BURGERLIJKE STAND LEIDEN - Overleden: F A. E. de Keuning, geb. 27-9-1922, man; W. Blok, geb. 23-10-1900, vrl., geh. gew. met P. Gijsman; S. M. Öol- thuis, geb. 24-2-1894, vrl., geh. gew. met P. J. de Vink; J. Teleng, geb. 9-7-1906, man; W. Bleiji, geb. 11- 11-1899, vrl.; W. Dorsman, geb. 24- 6-1928, man; A. Korte, geb. 7- 61934, man; H. J. Glasbergeb, geb. 1-11-189, man; L. T. M. Haas, geb. 9-5-1898, vrl., echtgen. van J. A. M. Kohschulte Brokhaus; M. van Dam, geb. 26-7-1914, man; J. C. van Delden, geb. 3-12-1923, vrl., echtgen. van J. Avé; J. H. C. Beer- enfenger, geb. 19-5-1920, man. Gehuwd: A. van Delft en D. J. Brace; J. F. van Heel en C. Leemhuis; E. Haanstra en P. Chaudron; Z. C. Al- tay en H. M. Dusink; B. Gritter en A. Nauta. LISSE Onder auspiciën van de Nederlandse Tuin bouw Studiegroepen wordt zaterdag 5 april voor de ne gende maal de landelijke open dag „Kom in de Kas" gehouden. Het grote publiek krijgt dan een kans om een kijkje achter de schermen te nemen bij onze belangrijkste glastuinbouwgebieden. Vele groepen telers hebben zich al bij de NTS aangemeld. Men verwacht men op deze natio nale open dag meer dan 150.000 bezoekers. De glas tuinbouw is van groot belang voor de Nederlandse econo mie. Tienduizenden mensen vinden er hun werkkring en de stijgende export draagt zijn steentje bij aan de beta lingsbalans. De totale export van bloemen, planten, fruit en groen bedroeg vorig jaar 7,2 miljard gulden. STREEK Het ontwerp Streekplan Zuid Holland west ligt tot en met 24 april ter inzage op de gemeentese cretariaten. In dit streekplan wordt de ruimtelijke ontwik keling van het westelijk deel van Zuid Holland voor de periode tot 2000 vastgelegd en er staat onder andere in waar volgens de provincie ruimte moet zijn voor wonen en werken, maar ook voor recreatie, natuur en land bouw en verkeer en vervoer. Het plan is bij de provincie (Koningskade 1, Den Haag) te koop voor het bedrag van ƒ30.- en er worden voorlich tingsavonden georganiseerd in Delft op woensdag 5 maart; in Den Haag op woensdag 12 maart en in Leiden op woensdag 26 maart. BURGEMEESTER GJ. VAN DER KROFT PRIJST LISSER RAAD: Op 19 maart is het zover. Dan openen om CoC acht uur 's ochtends de stembureaus voor de gemeenteraadsverkiezingen. Als ze om zeven uur 's avonds sluiten is de keu ze voor de komende vier jaar gemaakt. Zittende en nieuwe raadsleden zullen ge- zamelijk het bestuur van de gemeente op. zich nemen. Onder aanvoering van de burgemeester, het hoofd van het plaatse lijke stembureau, die als onafhankelijk bestuurder het politieke spel in goede ba nen moet leiden. In de aanloop naar de verkiezingen komen op deze plaats de burgemeesters uit de regio aan het 'o woord. Over de plaatselijke politiek, over het besturen en over de hete hangij zers die de komende vier jaar in de ge meenteraad besproken zullen worden. Vandaag een gesprek met burgemeester G.J. van der Kroft van Lisse en het buurtschap De Engel. ,eö j ml tG 'a tunl VERKIEZINGEN ms LISSE Lisse is een vrij NTobleemloze gemeente. Dat constateert burge meester G.J. van der ,Kroft van die gemeente f - tevreden. De grote zaken I ^ls het gemeentehuis, de - omleidingsweg en de be- sluitvorming rond de Jdd|Poelpolder-Zuid zijn ach- er de rug en de politieke >artijen zullen daarom le komende vier jaar et over wezenlijk grote schilpunten hoeven te kvechten. In Lisse is er overigens geen enkele partij die de meerderheid in de raad heeft. Tot aan de verkiezingen bezet het CDA zeven van de 17 zetels, de VVD is de 'weede grote partij met vier zetels, de PPP-frac- tie (PvdA/PPR/PSP) heeft drie zetels, de com binatie SGP/GPV/RPF twee en D66 heeft één zetel. Van de drie wet houders hebben er twee de CDA-signatuur en de ander die van de VVD. loudl i ben daar bijvoorbeeld duide lijk hun eigen ideeën over. Bij andere raadsvoorstellen, bij voorbeeld zoals die over het doortrekken van de Ruishorn- laan, blijkt echter vaak ook „Geen enkele partij drukt hier het verschil in uitgangspunten een stempel op het raadsge- van partijen. Ze vinden ver beuren. Het accent bij de in- schillende zaken belangrijk", breng in het beleid ligt hier Fracties die in het college van meer op de inhoud van de ar- B en W vertegenwoordigd zijn gumenten die men inbrengt hebben volgens Van der Kroft dan op de grootte van de par- een geringe voorsprong op de tij. Omdat bovendien geen en- andere partijen, maar hij kele partij de meerderheid meent dat dat verschil tijdens heeft, moet men elkaar zien te de behandeling van onderwer- vinden op basis van argumen- pen en voorstellen in de raads- ten. Daarmee zijn ze goed be- commissies en de gemeente- zig en je ziet per onderwerp raad weer anel wordt wegge- wisselende scheidslijnen tus- werkt. „Dan krijgen de andere sen de partijen". Burgemeester fracties alsnog uitgebreid de Van der Kroft is duidelijk te- kans de voorstellen de beïn- vreden over de werkwijze van vloeden. Zo werkt dat in Lisse. de Lissese gemeenteraad. j£r heerst hier gewoon een za- „Elke partij heeft natuurlijk kelijke benadering. Men luis- wel zijn eigen accenten Dat tert naar elkaar en heeft de blijkt ook vaak wel uit de be- wd elkaar te vinden. Het be nadering van voorstellen. Met lang van de Lisser bevolking name gebeurt dat bij bevoegd- g^at voorop en niet de politie- heden die de raad gedelegeerd ke mentaliteit", heeft aan B en W. Onkruidbe- Overigens vindt de burgerva- strijding is er daar één van. De der het prettig dat alle grote progressieven m de raad heb- landelijke politieke stromin gen in de raad van Lisse ver tegenwoordigd zijn. „Het is erg werkbaar daardoor, met CDA, VVD, PvdA/PPR/PSP, D66 en RPF/SGP/GPV. Teveel partijen is ook niet prettig, dat werkt te versnipperd, maar vijf fracties is goed. Het komt maar incidenteel voor dat poli tieke fracties de lijn van hun landelijke partij luid en duide lijk plaatselijk uitdragen, zoals bijvoorbeeld in het geval van kernwapens, maar dat moet niet. Ze moeten die lijnen naar kun provinciale en landelijke collega's wel benutten voor het op dat niveau onder de aan dacht brengen van plaatselijke problemen, maar sommige dis cussies horen op dat niveau te blijven. De gemeentelijke be sturen hebben hun handen vol aan lokale zaken en die lande lijke invloeden kunnen soms de sfeer op lokaal niveau on nodig vertroebelen". Taak De taak van de burgemeester is een duidelijke, meent Van der Kroft. Hij zal zich niet be moeien met de discussie rond de collegevorming. Het vor men van een afspiegelingscol lege zal overigens onmogelijk zijn met de vijf partijen en drie wethouderszetels. Van der Kroft houdt zich daar nadruk- lemaal buiten politieke zaken houdt. Hij heeft het ook nog nooit meegemaakt dat een be paalde fractie geprobeerd heeft hem voor zijn karretje te spannen of probeerde aan te spreken op zijn politieke kleur. „De burgemeester moet ervoor zorgen dat partijen die niet in het college zitten de kans krijgen hun mening goed naar voren te brengen, te zor gen dat er ook naar hen wordt geluisterd. Kleine partijen kunnen hele goede raadsleden hebben, een grote bestuurs kwaliteit en het zou zonde zijn als die verloren ging. Ik con stateer ook wel eens, wanneer er in een commissie een nieuw argument wordt aangedragen door een niet in het college vertegenwoordigde partij, dat ik aan dat aangedragen aspect van een zaak nog niet had ge dacht. Op basis daarvan kan het gebeuren dat een voorstel alsnog wordt bijgesteld". Van der Kroft meent dat de plaatselijke politiek erg op de persoon is gericht. „Raadsle den worden wel gekozen van wege hn manier van verwoor den en uitdragen van uit gangspunten. Dat is vaak be langrijker dan het feit of ze tot partij x, y of z horen. Als zo ie mand, bijvoorbeeld een erva ren fractievoorzitter of een Wethouder wegvalt, komt de fractie soms in een groot gat te vallen. Dan hebben die men sen hun werk niet goed ge daan, want ze hebben dus niet gezorgd voor politieke conti nuïteit en dus een goede op volging. Het kan heel waarde vol zijn als er nieuw bloed in de raadsfracties komt en bo vendien is niemand onmis baar. Met een ander iemand hoeft het niet minder goed te gaan". De Lisser raad zal zich de ko mende vier jaar wel nog moe ten buigen over zaken als de riolering die in vijf jaar tijd 2,5 miljoen gulden vergt, maar daarover is men het wel eens. Iets minder eenstemmigheid bestaat er over beslissingen die genomen moeten worden over de locatie voor nieuwbouw voor 't Poelhuys dat eigenlijk niet meer een echt wijkge- bouw voor de Poelpolder is en dus ook in het centrum zou kunnen verrijzen. Tot slot is er ook nog geen unanimiteit over de herinrichting van het stuk Heereweg-'t Vierkant. „Voor 1987 en 1988 staat dat voor zes ton op de meerjarenbegroting. Het college denkt in principe aan het creëren van een gezel lig centraal auto-arm plein in het dorp". ASTRID SCHOORDIJK WD - Warmond: alle partijen betrekken bij college programma WARMOND De VVD in Warmond wil dat iedere fractie betrokken wordt bij de college-onderhandelingen na de gemeenteraadsverkie zingen in maart. De drie par tijen in de Kaaggemeente zouden samen het college programma moeten opstel len. Dat schrijven de libera len in hun verkiezingspro gramma. De VVD is momenteel niet vertegenwoordigd in het col lege, waar wel wethouders van Progressief Warmond en het CDA in zitten. De VVD wil verder bekijken of een fietspad vanaf Sassenheim langs de spoorbaan naar het Veerpolderpad met een af takking richting Oosthout mogelijk is. Ook de mogelijk heid van een fietspad via Lommerlust richting Haas- wijk willen de liberalen on derzocht hebben. Verder pleit de VVD voor een Rooms-Katholieke basis school bij de Hummelburcht. In de toekomst zouden daar dan ook multi-functionele zalen kunnen verrijzen. Lijsttrekker van de VVD is raadslid C. Saris. CDA: meer groen op Castellumplein VALKENBURG Een groe- •ner Castellumplein, meer ruimte voor de markt en de inrichting van een oudheidka mer. Dat zijn enkele punten uit het verkiezingsprogramma van het CDA in Valkenburg voor de komende raads periode. Verder pleiten de christen-democraten voor een lift in het gemeentehuis, een speciale parkeerplaast voor vrachtauto's en herbestrating van onder meer de Rijnlaan, Boon rak, Broek weg en Ach terweg. LISSE Twee inbrekers heb ben gisteravond een vrouw be dreigd die in haar flatwoning op de begane grond aan de Marconilaan in Lisse lag te slapen. De inbrekers waren het appartement binnenge drongen via de tuindeur. De vrouw werd wakker van het gestommel. In het donker rie pen de dieven haar toe dat ze zich rustig moest houden. Te gen de vrouw spraken zij Ne derlands, onder elkaar in een vreemde taal. Het tweetal ver liet daarop de flat. Het is niet bekend of zij iets hebben weg genomen.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 11