Elfstedentocht komt Van Benthem niet uit DEKRANT BRENGT DE WERELD BIJU THUIS. Politie steunt op draaiboek vorige tochf Verhitte taferelen^ rond koele Sipkemev Weerstatistiek NOS weer op volle toeren bi pg Van Benthem snelstep winnaar aller tijden n BINNENLAND/BUITENLAND EekLeGoutonl MAANDAG 24 FEBRUARI 1986 PAGIN, it Voetballers rijden mee LEEUWARDEN Diverse Nederlandse profvoetballers zijn van plan zich in te schrijven als deelnemer aan de Elf stedentocht, ctye woensdag wordt gehouden. Ook de mo menteel werkloze trainer Hans Eykenbroek (ex-AZ'67 en - Roda JC. alsmede oud-international) heeft zich voorgeno men hetzelfde te doen. De voetballers die aan de tocht willen meedoen zijn voor namelijk afkomstig van de Friese clubs SC Cambuur en Heerenveen. Deze zijn Dick Suits van Cambuur en van Heerenveen Ype Anema, Jaap Schuurmans, Gert-Jan Ver beek en Jan de Jonge. Bulls heeft toestemming gekregen van zijn trainer, Simon Kistemaker, om de tocht te rijden. Manager Henk Schuiten van Heerenveen meldde geen bezwaar te maken tegen het meedoen van zijn spelers aan de marathonrit op grond van het bijzondere van de gebeurtenis. Vorig jaar deed de voetballer John Weijers van Telstar mee. Dit kwam hem op een disciplinaire straf te staan, die uiteindelijk leidde tot een breuk tussen de club en de voet baller. Veluwemeertocht is verschoven ZWOLLE Nu de veertiende Elfsteden tocht voor komende woensdag op het pro gramma staat, is de vo rige week voor die dag geplande Veluwemeer tocht eveneens een wedstrijd over 200 kilo meter verschoven naar vrijdag 28 februa- Mocht eerder de dooi intreden, dan wordt de Veluwemeertocht don derdag verreden. Het traject tussen Elburg en Kampen ligt er nu al perfect bij. LEEUWARDEN De deelnemers en de uitrijders hadden in de geschiedenis van de Elfstedentocht onderstaande aantallen. Jaar Kwaliteit ijs Weer Gestart Volbracht 1909 zacht dooi 22 9 1912 zacht dooi 60 43 1917 oneffen, slecht lichte vorst 150 120 1929 matig strenge kou 304 157 1933 goed windstil 512 481 1940 besneeuwd strenge vorst 3.404 1289 1941 behoorlijk zacht 2.499 2166 1942 hard en glad windstil 4.857 4547 1954 ideaal lichte vorst 2.745 2143 1956 hobbelig strenge vorst 6.070 4739 1963 veel scheuren strenge vorst 10.007 156 1985 goed dooi 16.000 12999 Jen Nauta overleden LEEUWARDEN De bekende oud-schaatser Jeen Nauta is gister ochtend op 57-jarige leeftijd overleden Nauta behoorde in 1956 tot het vijftal dat ge lijktijdig als eerste over de streep kwam na een Elfstedentocht. Jeen Nauta is een neef van oud-winnaar Jeen van den Berg, die nu nog als toerrijder meedoet, en van Auke Nauta, de persfunctionaris in het Elfstedenbestuur. Uitgesteld ZEIST De competitie leider van het betaalde voetbal, Jan Huijbregts, heeft de voor woensdag vastgestelde wedstrijden voor de derde ronde van de strijd om de KNVB- beker uitgesteld in ver band met de Elfsteden tocht. Huijbregts is van mening dat het geen zin heeft op die dag het pro gramma te laten door gaan. Bovendien acht hij het zeer onwaarschijn lijk dat er gevoetbald had kunnen worden in verband met de gesteld heid van de terreinen. LEEUWARDEN De Elfstedentocht zal op tele visie weer rechtstreeks door de NOS worden uit gezonden. Eerst te voet vanuit de Frieslandhallen en vervolgens vanaf het ijs in de Zwettehaven. De uitzending op televisie be gint om 05.00 uur en zal tot 06.00 uur duren. In verband met de duisternis zal de uitzending pas rond 07.00 uur weer worden hervat. Het rechtstreeks verslag duurt dan tot on geveer 18.30 uur. 's Avonds volgt om 23.00 uur op Nederland 2 een samenvatting tot terug blik die tot na midder nacht zal duren. NOS-radio begint op Radio 1 's morgens al een uur eerder, om 04.00 uur, nadat morgenavond in „Met het oog op morgen" al een voorbeschouwing van de Elfstedentocht is gegeven. De marathonuitzending woensdag eveneens op Radio 1 duurt tot 19.00 uur. Woensdagavond volgt dan in wederom „Met het oog op morgen" nog een verslag over de laatste binnen komers. De NOS zal, zoals het er nu naar uitziet, zich baseren op het draaiboek van vorig jaar. Er wordt naar gestreefd eenzelfde hoeveelheid facili teiten in te zetten; 40 camera's, 12 straalzenders, de televisie- helicopter van de Belgische oiriroep en de twee eveneens Belgische motorrijders verge zeld van een televisiecamera. Tevens zal dit jaar ook een verslaggever op een van de i plaatsnemen. Inschrijving eenvoudiger LEEUWARDEN De in schrijvingsprocedure zal veel eenvoudiger zijn dan vorig jaar, toen bij elf VVV kantoren, over het gehele land verspreid, de aanmelding kon plaats vinden. Na de geslaagde tocht van vorig jaar is het ledental van de Vereni ging meer dan verdub beld tot ver boven de 16.000. Dat houdt in dat tocht en wed strijd woensdag slechts open staan voor leden. De inschrij ving voor de veertiende tocht zal dan ook uitsluitend in Leeuwarden (Frieslandhal) plaatsvinden van 's ochtends 09.00 uur tot 's avonds 19.00 uur. In de bijna honderdjarige geschiedenis van de Elfsteden tocht is het slechts één keer eerder voorgekomen dat er in twee achtereenvolgende jaren kon worden geschaatst langs de elf steden. In 1940 en in 1941. Toen bleek het zelfs mo gelijk in drie winters een trilo gie te voltooien, want ook in 1942 werd er gereden. LEEUWARDEN Ie dereen in het marathon peloton heeft aan den lij ve kunnen ondervinden dat Evert van Benthem aan de vooravond van de 14e Elfstedentocht in grootse vorm steekt. Toch zegt de winnaar van achtereenvolgens de Driedaagse van Anke veen, de Noordwest- hoekrit en de „Rotte Me ren" dat de Tocht der Tochten zich voor hem niet op een geschikt mo ment aandient. Vorige week heb ik zeer na drukkelijk naar het evene ment toegeleefd. Maar toen Sipkema met de mededeling kwam dat we het wel kon den vergeten, heb ik alles van me afgezet. Het moment is voor mij niet ideaal, maar een ramp is het ook niet, want de vorm is aanwezig". Spijt dat hij zich recentelijk (vrijdag) heeft uitgeleefd in een 200 kilometer lange tocht op de Rotte Meren heeft hij niet. „Ik heb goede benen, geen vervelende naweeën dus van die tocht in Zuid- -Holland". Zaterdag en giste ren heeft Evert van Benthem zich niet in wedstrijden laten zien. Op de dag des heren trainde hij samen met twee zwagers twee uurtjes op de Beulaker Wijde. „Ik had een beetje last van m'n knieën, maar daarover maak ik me geen zorgen". De winnaar van de dertiende Elfstedentocht beseft (uiter aard) dat er met ingang van vandaag een enorme druk op zijn schouders terecht zal ko men. Voor de spanning in de wedstrijd is hij niet bang („Daartegen ben ik wel be stand"), maar tegen de heisa die publiek en media teweeg brengen, wenst hij zich na drukkelijk te wapenen. „Ik heb rust nodig, daarom zal ik me voor de start in Leeuwar den niet meer laten zien". Een rustig idee is voor de boer uit Sint Jansklooster dat hij twee van zijn voornaam ste concurrenten, Jos Niesten en Jan Kooiman, in drie di recte confrontaties heeft ge klopt. „Goed voor het zelf vertrouwen", onderkent hij. „Maar er moet ook niet al te veel waarde aan worden toe gekend, want in de Elfste dentocht is uiteraard ieder een van de partij. En ieder een wil winnen. De zaak echt controleren is dus onmoge lijk. Ik zal niet alle demarra ges beantwoorden, maar heb ook geleerd dat je niet te lang moet afwachten". Jos Niesten Het zijn woorden die Jos Niesten goed zullen doen. De tuinder uit Heemskerk is na melijk nadrukkelijk bezig om de druk op de schouders van Evert van Benthem te ver groten. „Evert is de te klop pen man, hij is voor mij favo- t yrsam i t Evert van Benthem als eerste over de streep bij de Elfstedentocht van vorig jaar. Direct achter hem Jos Niesten en links Henri Ruitenberg met in zijn kielzog Jan Kooiman. één. Hij zal de wedstrijd moeten dragen, zo als ik dat in het verleden vaak heb moeten doen". Niesten staat bekend als een sportief sportman. Maar ook als iemand die heel vaak net iets tekort komt voor de hoofdprijs. Het is een image, de Hij waarschuwt de concur rentie dan ook: „Ik ben niet van plan om met een groepje naar de finish te rijden, want dan weet ik vooraf dat ik kansloos ben. Ik ga de ko mende dagen heel diep na denken over m'n tactiek". Plaats van handeling zal een adres zijn ergens in Leeuwar den. Ook Niesten duikt dus onder. Vorige week was hij ook al in Friesland. Om het gedeelte van het parcours tussen Franeker en Dokkum te verkennen. „De tocht wordt aanzienlijk zwaarder dan vorig jaar", luidt zijn conclusie. Waarop hij die uit spraak baseert, wil hij niet kwijt. „Ik ben niet van plan om m'n bevindingen aan de anderen door te brieven. Daarvoor ben ik niet naar Friesland gereden". Ook over zijn eigen vorm wil Niesten niet al teveel kwijt. „Er zit één dag meer tussen de Rotte Meren-tocht en de Elfstedentocht dan vorig iaar het geval was. Eén dag lan ger om te herstellen dus. Hoe ik er werkelijk voorsta? Dat zien we in Friesland wel". moment absoluut niet prettig voelt, is Jan Kooiman. De huisman uit Ammerstol meldde zich zaterdag op uit drukkelijk verzoek van zijn sponsor (Labello) aan de start van de Poolse variant op de Alternatieve Elfstedentocht en heeft daarvan spijt als ha ren op z'n hoofd. Het werd één lange „kluunpartij" over besneeuwd^ ijs. „De organisatoren waren er niet in geslaagd om het ijs sneeuwvrij te maken. We moesten ons door een sneeuwlaag van drie centi meter zien te worstelen. Na het eerste rondje van twintig kilometer kwam ik als eerste door. In een tijd, waarvoor een marathonloper zich zou schamen. Ik vond het mooi geweest en ben afgestapt. Kruithof en Boerstra gingen door. Zij hebben er geloof ik nog een leuk toertochtje van gemaakt". Kooiman spreekt de woorden opvallend rustig uit. Hij weet zijn woede goed te verbergen. „Het was een enorm debacle, maar ik heb me voorgenomen om me er niet kwaad over te maken. Dit was te gek voor woor den". Voor Kooiman, die weken geleden al openbaar maakte de tocht in Polen absoluut niet te zien zitten, was het extra triest dat tijdens ziin af wezigheid uitgerekend in „zijn" Zuid-Holland onder schitterende weersomstan digheden een marathon over 200 kilometer is verreden. „Praat me er niet van. Ik heb nu voor eens en voor altijd tegen mezelf gezegd: „Jan, doe je eigen zin". Al te vaak heb gedaan wat anderen wil den, die tijd is voorbij". Kooi man heeft behalve een kater ook pijn in z'n rug en z'n heupen overgehouden. „Er moet nog heel wat gebeuren wil ik op tijd fit zijn", ver zucht hij. Henri Ruitenberg Voor Henri Ruitenbergh, die vorig jaar als tweede finishte op de Bonkevaart, komt de Elfstedentocht niet ongele gen. „Maar", zegt de Olde- broeker nuchter als altijd, „ik heb er ook geen moment wakker van gelegen. Het lijkt wel of heel Nederland op zijn kop staat, omdat er een Elfstedentocht aankomt". Op de Rotte Meren stapte' hij na 130 kilometer af, vanwege pijn in de schouders. „Daar heb ik nu nog wel wat last Inventarisatie van enkele zwakke plekken: de rijders zullen al in Sneek niet-berijd- baar ijs bij drie bruggen aan treffen; in Bolsward en Kims- werd zullen stukken lopend moeten worden afgelegd; in Workum zal zeker moeten worden gekluund, net als in Harlingen. van, maar het gaat beter. Bo vendien heb ik een verkoud heid opgelopen. Daarom heb ik zowel zaterdag als gisteren niet gereden. Niettemin voel ik me op dit moment goed in vorm. Bovendien prefereer ik het ijs van dit moment bo ven dat van vorig jaar, waar in veel gekluund moest wor den. Dat ligt me niet zo erg. Op snel ijs denk ik in het voordeel te zijn". De Aegon- -ploeg zal ergens in het Frie se land onderduiken om op die manier ongestoord zich te kunnen voorbereiden op de tocht. Ploegleider Kees Poel: „Ik heb er aldoor al rekening mee gehouden dat het door zou gaan. met dit weerbeeld kon het immers ook niet uit blijven. We zijn er daarom helemaal klaar voor. Dries van Wijhe Dries van Wijhe was gisteren niet voor commentaar be reikbaar in verband met de zondagsrust. Ofschoon hij vo rige week in Oud Alblas een knieblessure had opgelopen, lijkt de nationale kampioen op het natuurijs voldoende hersteld om fit aan de start te verschijnen in de Friesland- hal. LEEUWARDEN Het begon gisteravond in Prins bij de Frieslandhal een beetje te lijken op feest in Franeker tijdens de laatste Elfstedentocht, „olé, olé" was soms niet van de lucht en dicht opeei pakt wachtten honderden mensen in spanning op beslissing van het bestuur: wel of geen veertiende stedentocht. Toen de koele ir. J. Sipkema eindelijk verlossende woord sprak werd het even een heksen tel. „Wanneer het op de dag zelf ook zo gaat, dan vi ik het ergste", verzuchtte een politiefunctionaris. In de loop van de dag kwam een geweldige geruchtenstroom gang omtrent de ommezwaai die het bestuur van de VerenipLN De Friesche Elf Steden mogelijk zou maken. Radio en teleVeen deden er nog een schepje bovenop met de mededeling datgrnar stuur en rayonhoofden om negen uur in de Frieslandhal bije e zouden komen voor een definitieve beslissing. Op het monj dat die vergadering begon was nog maar een handjevol pi» J i radio, televisie en schrijvende media komen ofaê inb Maar het gezelschap groeide snel. Veel nieuwsgierigen wi|ats van dichtbij meemaken hoe de beslissing van het bestuur uitj vallen. „Ik wil het nu wel weten. Dan kan ik daar morgenWeet het halen van de boodschappen al rekening mee houden"<an Leeuwarder huisvrouw. Driftig werden de kansen tegem^ bonzen" van versdkin al gauw duidelijk dat"^ i siddepC v kaar afgewogen. Maar toen steeds lende overheden zich aandienden Al om half tien begon de steeds aangroeiende meute op te gen naar de deur waarachter het bestuur zich ophield. El kwam er beweging in de deur en alle stoelen en tafels werf de beklommen. Men wilde vooral niets van het schouwspel misjrneri Steeds voller werd de zaal en steeds ongeduldiger het pubj* Als dan weer een grapjas om stilte riep ging door de menigte. Carnavaleske kreten en geroep om ir. Sipk^n waren niet van de lucht. Even voor half elf sloeg men aan! de aftellen, net als bij de wereldkampioenschappen, een week »vide( der. Ier d. ronin de koningin Hans Wiegel kwam hoi kijkje nemen. Breed lachend wandelde hij ïwee in de rijen door, op naar het „zweethok". Hij te in een Elfstedentochttrui van vorig jaar, nende een fraaie zes geplakt. De heksenketel wasf bek helemaal compleet toen Sipkema met zijn mannen verschenen De meute was nauwelijks stil te krijgen en de persmensen lwist gen nauwelijks gelegenheid hun werk naar behoren uit te besc ren. Slechts de opmerking dat de tocht door zou gaan was yem staanbaar. [ers Al snel na die bekendmaking werd de deur weer gesloten door de café-eigenaar en enkele politiemensen bewaakt. Nogf ruime tijd bleef het publiek opdringen naar de voorste gelede om een glimp van de heer Sipkema op te vangen. VerscheicL overheidsbekleders blikten wat zorgelijk naar het gedrag vai(J(Jt toeschouwers. Wat zal woensdag brengen? Ook persoonlijk een zijn gevolg tusse alvast gekleed de vijf Drukte in café Prins, waar ir. Sipkema (rechts) aan de verzarf z de pers meedeelt dat de 14e Elfstedentocht aanstaande woa dag verreden kan worden. Sipkema's woorden klinken ook! commissaris van de koningin in Friesland, Hans Wiegel (middjj;, als muziek in de oren. gev joms LEEUWARDEN De statistiek van de wedstrijdrijders i Elfstedentochten is: Jaar Gestart Uitgereden Winnaar Tijd Gemiddelde 1909: 22 9 Hoekstra 13.50 14,45 km/u 1912: 38 20 De Koning 11.40 17,14 km/u 1917: 42 37 De Koning 9.53 20,23 km/u 1929: 98 54 Leemburg 11.09 17,93 km/u 1933: 173 160 De Vries Castelijn 9.05 22,02 km/u 1940: 688 125 Adema V.d. Duim Jongert Keizer Westra 11.30 17,39 km/u 1941: 600 494 Adema 9.19 21,46 km/u 1942: 970 853 De Groot 8.44 22,90 km/u 1947: 277 39 V.d. Hoorn 10.51 18,40 km/u 1954: 138 63 V.d. Berg 7.35 26,37 km/u 1956: 259 109 Nauta V.d.Hoorn De Koning Wijnhout Verhoeven 8.46 22,81 km/u 1963: 577 58 Paping 10.59 18,20 km/u 1985: 300 299 Van Benthem 6.47 29,13 km/u ëfdie ben Stoel h die riaal )st h SUSKE EN WISKE DE BONKIGE BAARDEN Q mm tin m tmii nuwiu /ontns ten turnt Hoorns ttn nmviunu Gini/uno in hei YAMmoonp smuB MOEnox. te ocntdummm m ot Btisismt mi bosui tn white in mnm in xnon nn nntnmiM ook mot tms. et ttn youem/ch auto nmn zv het oontm mnEn. -V1-5- -r (c) Standaard Uitgeverij, Antwerpen-Weesp. IN LEEUWARDEN EXTRA MAATREGELEN ter LEEUWARDEN De spoed die het bestuur van de Vereniging De Frie sche Elfsteden achter het organiseren van de Elfste dentocht zet, kwam voor kolonel D. J. Monsma, commandant van de rijks politie district Leeuwar den, toch wel als een ver rassing. „Woensdag is wel erg vlug" aldus de kolo nel, die gisteravond om zeven uur door een be stuurslid werd gebeld. De rijkspolitie zette vorig jaar 1200 man in en dat aantal zal ook nu weer worden ingeschakeld. Hpt district Leeuwarden kan al deze mensen niet leveren en moet dus een beroep doen op collega's van elders. Volgens Monsma heeft hij ruim zes honderd mensen van de bui ten de provincie nodig. Om die mensen in de mogen zetten moet hij de procureur-gene raal formeel om toestemming vragen. Dat vergt enige tijd en daarom had hij wel wat meer respijt willen hebben. „We zijn wel wat verrast en dat hebben we het bestuur ook gezegd. We hadden de tocht liever op don derdag gehad, dat scheelt weer een dag. De eerste mensen moeten hier nu dinsdag al zijn" aldus de heer Monsma. Overigens rekent hij er op dat iedereen weer graag zal willen meewerken. „De mensen zijn wel weer bereid en ook wel weer enthousiast". Ook bij de politie zit men met een aantal gevallen van griep, maar on- overkomendelijke bezwaren zal dat niet geven, zo wordt gewacht. De rijkspolitie grijpt voor de rol in het gehele Elfsteden- spektakel terug op het draai boek van vorig jaar, dat op een aantal punten is bijgesteld. Er zal op een groot aantal plaat sen weer éénrichtingsverkeer worden ingesteld, opdat poli tie, bussen en ambulances in ieder gevallen onder alle om standigheden zullen kunnen rijden. Morgen al zullen de noordelijke rijbanen van de rijksweg tussen Zwarteweg- send en Leeuwarden, langs de finish op de Bonke Vaart, voor het verkeer worden afgeslo ten. Het verkeer wordt over de zuidelijke tweebaansweg geleid. Burgemeester mr. G. J. te Loo van Leeuwarden laat weten dat er zijn stad wel een aantal extra maatregelen genomen zal worden ten opzichte van vorig jaar. Toen was niet gere kend op die enorme aantallen mensen die naar de Friese hoofdstad kwamen. Het besluit van het Elfstedenbestuur kwam voor Te Loo niet als een verrassing, wel de stabili- hij. De finish is dit jaar w Bonke Vaart en niet, zoalsf' traditie tot de tocht wilde, bij de Prinsentuin*1' Leeuwarden. Vorige weel wel even gekeken welke i gelijkheden er warer het ijs was toen nog dusdanig slechte kwaliteit de stadsgracht, aan van de Oldehove, onmogelfl als finishplaats kon aangewezen. „Het zit dit jaar absoluut niet in", al<£ burgemeester Te Loo, die 1 rig jaar liet weten bijzond graag de finish wee centrum van de stad terug^ willen hebben.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 6