naar eëdiging van Marcos Moskou opgedoft voor 25e partijcongres -tutu roept op tot Jeheersing geweld Druk NASA om Challenger te lanceren fieidae Qowumt Moslims leveren slag met hindoes Gas ontsnapt uit Britse kerncentrale Bokassa wil, wat Duvalier niet wil Iraniërs zweren wraak op Irak in A IJ ITENLAND Tweede onderzoek naar meineed Kohl iCOPYBlGHt SIUQtO HANNESBURG De me- lÖeling van dominee Des- nd Tutu dat diens gesprek t de Zuidafrikaanse rege- l weinig tastbare resultaten ïtt opgeleverd, is gisteren vangen met teleurstelling, [eroep en boze kreten. Itu, die dinsdag bloedige rel- j> in de woonwijk Alexandra 4 staan wist te brengen door 14 inwoners te beloven dat hij eisen aan de overheid zou torleggen, zei dat de regering zou overwegen de politie uit de wijk terug te roepen en de arrestanten vrij te laten. Vol gens plaatselijke leiders zijn bij de rellen 46 meqsen om het le ven gekomen en niet, zoals de politie meedeelde, 23. De 40.000-koppige menigte in het stadion van Alexandra vond dat echter niet voldoen de. „De dood van onze mensen moet worden gewroken weg met Botha", zo werd er ge schreeuwd. Tutu zei dat de po litie had beloofd zich zoveel mogelijk op de achtergrond te houden, en er was inderdaad geen politie te zien tijdens de bijeenkomst. De dominee waarschuwde zijn gehoor niet naar geweld te grijpen. „Als je moet vechten ga je niet regel recht het hol van de leeuw in. Je hebt trucs nodig. Je moet niet vergeten dat deze mensen de wapens hebben. We hebben een strategie nodig". iMIDJE VERHOLEN EN HET KNETTERCARTER >cenê)_ mzo zo," zei smidje Verholen. „Er zijn mij Phii mijn leven al héél wat gekke dingen overko- ïndefcn, maar ik heb toch nog nooit een versteke- ontdekt, die de nacht doorbracht in een ide kist, die ik toevallig in mijn werkplaats had lan. Mag ik misschien eens beleefd informe- i naar wat de jongeheer hier komt uitvoe- 1?" - „Dat mag", legde het knaapje onbevan- uit. Hij sprong op de kist en zette zich in gemakkelijke houding neer. „De kwestie is, Jt ik graag bij u aan het werk wil," vervolgde 9-' „U heeft namelijk dringend een actieve en "ige assistent nodig. Dat weet ik zeker." "baasd trok smidje Verholen zijn wenkbrau- 1 op. „Ja ja", dat weet ik zeker," vervolgde e 8e%t kereltje. „U gaat altijd maar op avontuur en Jden4. Edoch, wie zorgt er voor de zaak, als u weg w "it? Wie neemt de boodschappen en de tele~ toontjes aan? En wie geeft de gaande en ko mende man zijn litertjes benzine voor auto, scooter of bromfiets?" Smidje Verholen keek het actieve ventje eens onderzoekend aan en dacht toen: „Dat knaapje heeft warempel nog gelijk óók!" Daarom zei hij: „Kereltje, jij bent een knaap naar mijn hart. Jij zou wel bij mij in dienst kunnen treden, want ik kan Inderdaad best een actieve assistent gebruiken. Maar jaik zou toch eerst eens even...., tjaei genlijk kan ik je toch zomaar niet aannemen..." Smidje Verholen dacht nog eens even na en zei toen: „Jongeman, ik zal de zaak en de ben zinepomp eens even onder jouw hoede achter laten. Ik moet héél eventjes weg..." Snel trok de smid zijn overall uit, even snel schoot hij zijn, jasje aan en weg was hij al. Het actieve assis tance stond parmantig bij de benzinepomp.... NEW DELHI In de noordelijke India se deelstaat Kashmir zijn gisteren op nieuw rellen uitgebroken waarbij mos lims huizen van hindoes plunderden en in brand staken. Het leger is te hulp ge roepen om menigten moslims die anti- -Indiase leuzen riepen te verspreiden. In acht steden in Kashmir geldt nu een uit gaansverbod en heeft het leger opdracht gekregen rellenschoppers neer te schie ten. Verspreid over het Kashmir zijn in middels zestien doden gevallen bij straat gevechten. Kashmir ligt voor tweederde in India en eenderde in Pakistan. De moslims willen zich afscheiden van bei de landen. (Van onze correspondente Elfie Siegl) MOSKOU Moskou heeft zich zorgvuldig voorbereid op het partij congres dat volgende week begint. De straten en pleinen rond het Kremlin worden door speciale brigades sneeuwvrij gehouden. De etalages van de winkels zijn feestelijk versierd; het aanbod aan levens middelen en andere goe deren is gevarieerder dan normaal. Maar de mensen van buiten de hoofdstad merken daar niets van. Moskou blijft tot begin maart een ge sloten stad, behalve na tuurlijk voor de gedele geerden naar het partij congres en voor de talrij ke genodigden uit bin nen- en buitenland. De ongeveer vijfduizend ge delegeerden die in Moskou in de grote congreszaal van het Kremlin aan het waarschijn lijk tien dagen durende par tijcongres deelnemen, verte genwoordiger 18,5 miljoen' partijleden. Zij zijn in de af gelopen weken op plaatselij ke partijvergaderingen zorg vuldig geselecteerd. Het zijn allemaal werkers die zich bij zonder hebben onderschei den: arbeiders, melkmeisjes, kolchoz-voorzitters, kunste naars, intellectuelen en par tijfunctionarissen. „Er bij zijn in Moskou", is een grote eer en tegelijkertijd is het een, beloning voor uitmuntende prestaties. Op alle scheurkalenders in de Sovjet-Unie staat op het blaadje van de 25e februari, dat 65 jaar geleden de Ka- kausische republiek Georgië een Sovjetrepubliek werd. Dat vijfendertig jaar later op dezelfde dag in Moskou werd afgerekend met de beroemd ste, maar tevens beruchtste zoon van Georgië, Jozef Sta lin, is daarentegen geen ver melding op de kalender waard. Voor critici wordt in De vlaggen hangen in top voor het komende partijcongres In Moskou, waar vijfduizend gedele geerden bij elkaar komen. de bovjetrussische geschied schrijving nog minder plaats ingeruimd dan voor degene die bekritiseerd wordt. Nederlagen Op 25 februari 1956 brak de toenmalige partijleider Nikita Kroetsjov met Stalin. Hij maakte melding van massale onderdrukking en folterin gen onder Stalin's heerschap pij en herinnerde aan Lenins voorstel om Stalin niet langer te handhaven als secretaris- -generaal van de partij. Hij gaf de rode dictator de schuld voor de zware nederlagen die het Rode Leger in het begin van de Tweede Wereldoorlog had geleden. Kroetsjov stelde Stalin verantwoordelijk voor de onderdrukking na de oor log en voor de liquidatie van talrijke leidende partijfunc tionarissen. Ook het misluk ken van de Sovjetrussische landbouwpolitiek, de kwalij ke gevolgen van de gedwon gen collectivisatie van de landbouw en de fouten in het buitenlandse beleid werden aan de overleden dictator toegeschreven. Verder ver weet Kroetsjov Stalin, dat hij de persoonsverheerlijking niet alleen had geduld, maar zelfs had gestimuleerd en dat hij zowel de partijgeschiede nis als ziin eigen biografie had vervalst. Dit alles is nu historie gewor den. Oudere Sovjetburgers herinneren zich de tijden van Stalin nog maar al te goed, maar jongeren hebben er nauwelijks weet van. Toch is het niemand ontgaan dat partijleider Gorbatsjov „zijn" eerste partijcongres zal ope nen uitgerekend op dezelfde dag, waarop precies dertig jaar geleden Kroetsjov met Stalin brak. Maar wie daaruit de conclusie wil trekken dat Gorbatsjov komende dinsdag een soortgelijke anti-Brezj- ne v-toespraak zal houden, heeft het bij het verkeerde eind. Fundamenten Er zijn verschillende redenen waarom Gorbatsjov het zich niet kan veroorloven even hard van leer te trekken te gen Brezjnev als Kroetsjov indertijd tegen Stalin deed. Hij wil bijvoorbeeld zijn ont- spanningspolitiek bouwen op de door Brezjnev gelegde fundamenten. Bovendien dankt Gorbatsjov zijn pijls nelle promotie van partijlei der in de provincie naar se cretaris-generaal van de par tij louter en alleen aan Brezj nev en diens medestrijders, waartoe ook Gorbatsjovs ber- schermheer Andropov jaren lang heeft behoord. En ten slotte moet Gorbatsjov nog werken met een manage ment in de partij en in de re- ijls- io llei- ni gering, waar veel sleutelposi ties nog steeds door de oude Brejznev-kaders worden be zet. In Moskou wordt momenteel gespeculeerd, dat Gorbatsjov niet alleen moet opboksen te gen de nog overal zittende Brezjnev-aanhangers, maar dat hij ook onder zijn nieuwe medewerkers waarschijnlijk nog al wat tegenstanders van hervormingen heeft. Een van de machtige mannen die zich tegen het decentrale markt mechanisme verzet en zich een voorstander toont van de centrale plan-economie is de voormalige partijleider van Tomsk, Jegor Ligatsjov. Hij is in de hiërarchie van het Kremlin inmiddels tot plaats nummer twee opgerukt en hij is verantwoordelijk voor ideologie en kadervorming. Ook de nieuwe premier Ni kolai Ryzikov lijkt eerder een aanhanger van de con servatieve „Siberische kader- -clan" dan van de „Noord- kaukasisché" rond Gorbats jov. Aan de vooravond van et partijcongres heerst zelfs onder de hoge kameraden nog onzekerheid over de in houd en de afloop van het congres. Er valt momenteel op geen enkel terrein van be lang een duidelijke rechtlijni ge ontwikkeling waar te ne men. Men zal moeten af wachten hoe de „historische gebeurtenis" verloopt. (Van onze correspondent Gerard Kessels) BONN De Nederlandse skiërs, die de laatste jaren in toenemende mate de bergen van Beieren, Tirol en het Salz- burger land bevolken, maken, geen al te beste indruk. „De Nederlanders zijn geen bijzon der aangename sportvrien den", kritiseert de gezagheb bende Suddeutsche Zeitung het gedrag van het Nederland-, se ski-volk. „Het enthousiasme dat de Ne derlanders meebrengen is groot", schrijft de krant. „Men moet er alleen voor zorgen dat men op de piste bij ze uit de buurt blijft. Hun bijzonder vlotte techniek bestaat er voornamelijk uit dat niet de skiër, maar de ski's de koers bepalen". Kritiek is er ook op het gedrag van de Nederlanders, die in bovengenoemde gebieden de Duitse en de Oostenrijkse skiërs naar het tweede plan verdrongen hebben. „Verbluf-: fend snel hebben de Neder landse ski-vrienden die onheb belijkheden weer in ere her steld, waarvan men meende dat ze langzaam verdwenen waren. Ze duwen in de rijen voor de ski-liften, gaan vrolijk bij de mensen voor hen op de ski's staan of zijn zo brutaal daar in de rij te gaan staan waar het hun het beste uit komt". LONDEN Uit een kerncentrale in Wales is gisteren vijftien ton licht radioactief kooldioxi de-gas ontsnapt, aldus de Britse vereniging van electriciteitsbedrijven. Het gas ontsnapte uit de 20 jaar oude centrale van Trawsfynydd in Noord-Wales doordat een veiligheidsklep van een kernreactor zich opende. De reactor werd na vijftien minuten wegens drukverlies stil ge legd. Volgens een woordvoerder van de over heid bestond geen gevaar voor de volksge zondheid. Het was de tweede keer in een week dat de Britse nucleaire energie-industrie in op spraak kwam. Maandag werd bekend dat er een onderzoek zou komen naar de radio-actie ve lozingen en lekken uit de opwerkingsfa briek in Sellafield. ZATERDAG 22 FEBRUARI 1986 PAGINA 7 PARIJS Terwijl Frankrijk pogingen onder neemt om de voormalige Haïtiaanse dictator Jean- -Claude Duvalier tegen diens zin uit te wijzen, heeft ex-keizer Jean-Bedel Bokassa van de Cen-' - traalafrikaanse Republiek gisteren zelf om zijn uitwijzing uit Frankrijk verzocht. Bokassa, die in een kasteel ten wekten van Parijs woont, be schreef zichzelf als een politieke gevangene. Naar zijn idee is het pensioen dat hij van de Franse re gering krijgt niet voldoende. „Keizer Bokassa I zou graag terugkeren naar Centraal Afrika", aldus de onttroonde „vorst". Hij heeft onder meer de Paus gevraagd hem daarbij te helpen. Iraniërs zwaaien triomfantelijk met vlag en geweer, nabij de havenstad Faw, die zij volgens hun zeggen nu volledig in handen hebben. TEHERAN Duizenden woe- leven zijn gekomen. „Als God dende Iraniërs hebben giste- het wil, zullen we wraak ne ren gezworen wraak te nemen men", zo zei de invloedrijke voor het neerschieten door voorzitter van de Majlis (parle- Irak van een Iraans passa- ment), Rafsanjani. tot een gro- giersvliegtuig waarbij zeker 46 te menigte die was samenge- Iraanse functionarissen om het komen op het terrein van de van de Fokker Friendship. universiteit van Teheran voor het wekelijkse vrijdaggebed. Irak heeft tegengesproken dat zijn luchtmacht verantwoorde lijk was voor het neerstorten WASHINGTON De presidentiële commissie die een onder zoek instelt naar de oorzaak van de ontploffing van het ruimte veer Challenger probeert vast te stellen of er van de zijde van de NASA druk is uitgeoefend op de fabrikant Morton Thiokol om een positief advies te geven over de lancering. Sommige NA- SA-functionarissen zouden er zeer op gebrand zijn geweest de lancering van de Challenger door te laten gaan, omdat die ach ter lag op het schema. De directie van Morton Thiokol gaf een positief advies, terwijl technici van hetzelfde bedrijf urenlang probeerden de lancering tegen te houden. Het Amerikaanse bureau voor de ruimtevaart NASA had bo vendien de beschikking over gegevens van een windtunnelon- derzoek waaruit bleek dat de omstandigheden vergelijkbaar met die waaronder het ruimteveer Challenger werd gelanceerd, een gevaarlijke afkoeling van essentiële pakkingen van de stuwra- kgt zouden kunnen veroorzaken. Dit heeft het gezaghebbende Amerikaanse tijdschrift „Aviation Week and Space Technology" gisteren gemeld. Niet nader aangeduide Nasa-functionarissen hebben volgens Aviation Week gezegd dat de proefnemingen in de windtunnel met schaalmodellen van het ruimteveer meer dan een jaar geleden werden verricht op een universiteit in Texas. rrorist Carlos gelijk gedood AVIV De internatio- terroristische hoofdman Ramirez Sanchez, be- bekend als Carlos, is wel- t' door Libië geëlimi- •rd. Dit is gisteren gemeld ir het Israëlische dagblad ■ar, dat zich baseert op ledelingen van een ano- hoge officier van de ojjpëlische inlichtingen- it. Reden voor zijn uit- ^akeling zou zijn dat Car- teveel wist over de be- .kenheid van de Libische Iers en de Libische inlich tend iensten bij het inter- ónaal terrorisme. 730 ch 78 !!H Si. Chinese spion pleegt zelfmoord WASHINGTON Een voormalig medewerker van de Amerikaanse ge heime dienst CIA, Larry Wu-Tai Chin, die was veroordeeld wegens het spioneren voor China, heeft in zijn cel zelfmoord gepleegd. Dit heeft een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van justitie gisteren be kendgemaakt. Chin werd op deze maand schuldig bevonden aan 17 ge vallen van spionage en het niet beta len van inkomstenbelasting. Hij be kende meer dan 30 jaar voor China te hebben gewerkt, maar hij benadrukte het gedaan te hebben om betere rela ties te bevorderen tussen Peking en Washington. Zware gevechten bij zoekactie Israël KFAR DOUNINE Israëlische troe pen zetten ook dit weekeinde hun zoekactie naar twee soldaten voort, die zijn ontvoerd door het Libanese sji'itische verzet. Tijdens felle gevech ten met de 1500 man sterke Israëli sche troepen zijn zeker enkele hon derden sji ieten gevangen genomen en vele tientallen raakten gewond. Dui zenden dorpsbewoners vluchten hun huizen uit en zoeken bescherming voor het zware geschut in de bergen. Ook de in dat grensgebied gelegerde Ghanese en Ierse Unifilsoldaten zijn betrokken bij de schietpartijen. Onder hen zouden eveneens gewonden zijn gevallen. 171000 SJfcNILA De Neder- moofidse regering stuurt J-fjbn afvaardiging naar de 3055flëdiging van de Filipijn- m9 president Ferdinand 640«&rcos. Diens installatie een nieuwe ambts- 'SJStmijn van zes jaar vindt -nsdag plaats. Een uitno diging had men in Den ioiooiag overigens nog niet 7®j*jtvangen. Ook de Belgi- 292,'oohe en Britse regeringen 2'.74iren geen vertegen woordiging. Japan heeft mooïkend gemaakt de hulp Jj jjln een miljard gulden op atöffl schorten. "^^ircos haalde gisteren fel uit 344.0011* de critici in het buiten- 78 oold en noemde hen „slechte iMP*6»" en "moderne impe- 50 00 (listen", die zich mengen in inenlandse aangelegenhe- De Amerikaanse afgezant lip Habib had gisteren een le gesprek met Aquino haar geweldloze campag- om Marcos te verdrijven, razon Aquino is begonnen 1 schaduwkabinet te forme- L Zij vertrouwt er volledig dat Marcos alsnog zal aftre- l en zij het presidentschap overnemen. moord op een medewerker I de anti-Marcos gezinde krant „Philippine News" in Los Angeles heeft vermoede lijk geen politieke achter grond. De politie in Glendale, in de Amerikaanse staat Cali- Jonge Filipi no's verbran den een pop, voorstellende Uncle Sam, uit onvrede over de Ame rikaanse be moeienissen in hun land. rige zoon van het slachtoffer gearresteerd op verdenking van moord. Over het motief is nog niets bekend. 155 - 51 Nederlanders geen aangename sportvrienden BONN Het openbaar minis terie in Bonh zal een tweede vooronderzoek instellen tegen de Westduitse bondskanselier Helmut Kohl wegens meineed tegenover een parlementaire enauetecommissie, die onder- zoele deed naar illegale giften aan zijn partij. Dat meldt het Westduitse boulevardblad Bild vandaag. Het onderzoek houdt evenals het eerder aangekon digde onderzoek in Koblenz, verband met de Flick-affaire. Kohl zou gelogen hebben toen hij ontkende dat zijn partij 55.000 mark had ontvangen van het Flick-concern. Ook deze tweede klacht is inge diend door Otto Schily, parle mentslid voor de Groenen. Kohl heeft als gevolg van het vooronderzoek aan populari teit bij de kiezers ingeboet. Uit een opiniepeiling blijkt dat de bondskanselier sinds het begin van deze maand de steun van zes procent van de stemge rechtigden heeft verloren. Van de ondervraagden gaf 37 procent de voorkeur aan Kohl als bondskanslier, terwijl 51 procent de SPD-kandidaat Jo hannes Rau verkoos. Begin deze maand lagen deze per centages nog op 43 en 50.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 7