,We zullen ons op Samos moeten richten" Schieten vorm van yoga TOXOTES VOORZITTER VAN REUN: SV TOXOTES r ISORT LEIDEN Ceidó&Qowuvnt ZATERDAG 22 FEBRUARI 1986 PAGINA 15 [TUATIE FIDES PACT ^ZORGELIJK, MAAR NOG NIET HOPELOOS In vol ornaat demonstreert voorzitter Van Reijn van SV Toxotes de juiste schiet- houding. Rechts naast hem secretaris Smits. DEN Ook het derde 'dklasse-optreden van Fi- Pacta dreigt een eenmalig jfuren te gaan worden. De atie ziet er voor de Leidse eclub die bij twee eerde [elegenheden onmiddellijk r uit de hoogste korfbalaf- ng duikelde in ieder ge niet al te rooskleurig uit Leidenaars kennen ïm- s. met nog drie competitie strijden te gaan, een dui- jke achterstand op de clubs zich wel op (betrekkelijk) igc plaatsen op de ranglijst jen gespeeld. Samos verza de tot nu toe drie winst ten meer. Deetos vier Een achterstand derhalve. nog niet onoverkomen- weet men in het Leidse ip Niet alleen treft Fides 2 in BEP en DOS '46 twee iapier minder sterke tegen- ders. ook resteert de fusie- in de laatste competitie- Ie een mede-degradatie- didaat van dit moment, tos. Daarbij komt dan ook eens het zo zware pro- nma van Samos. Achter- volgens treft Samos kampi- skandidaten PKC en OD, om vervolgens te be en met het zeker in uit- ls altijd lastige LDO uit redijk. V ihten ;isch dus dat trainer/coach ik Berendes zich namens :s Pacta voornamelijk vast- dt aan Samos als de nog ug te pakken" ploeg. „Dee- ligt, denk ik, al te ver voor irijgt ook BEP nog in een swedstrijd. Nee, we zullen op Samos moeten richten", endes heeft de naam al ge- md: BEP. De twee punten er de Leidenaars op de jlijst vertoevende degrada- andidaat nummer één en de morgen door Fides Pac- e kloppen ploeg. ,,Als wij BEP winnen hebben we een redelijke kans. Zeker Samos, zoals mag worden ivacht, van PKC verliest. staan we nog maar een ,it achter, terwijl ons reste- ide programma, op papier minste, dan nog altijd min- zwaar is". nk Berendes hoeft niet na te denken als de vraag de orde komt waar het dit oen met Fides Is fout ge- t. „Dat was al vrij snel in :ompetitie. We waren rede- goed begonnen, hadden e puntjes gepakt. En toen im dat artikel in NK, het lerlands Korfbalblad. ar in stond dat Fides Pacta ordinaire ploeg was, ge- meedogenloos. Dat ft de ploeg vol geraakt. Het klap die wekenlang ft doorgewerkt. Dat valt in uitslagen ook terug te vin- Die monsternederlagen en LDO en PKC, bijvoor- ld. Pas daarna heeft het ti de rug weer gerecht, rd er in voorbereidingen ir over de wedstrijd en niet r dat artikel gepraat. En •den systemen in de wed- OEGSTGEEST „Men sen die denken dat ze bij ons op de kermis zijn, of in het leger, hebben het mis". De heer Van Reijn, initiatiefnemer en voorzit* ter van de onlangs opge richte schietvereniging Toxotes in Oegstgeest, ziet geen enkele overeen komst tussen de activitei ten van „pluimpjesschie ters" en militairen ener zijds en sportschieters an derzijds. „Bij ons gaat het er niet om een bewegend haasje omver te knallen of snel te kunnen aanleggen en de vijand uit te schake len. Wij nemen alle tijd om een optimaal resultaat te boeken. Je zou het een vorm van yoga kunnen noemen". Eeri jaar nadat hij van Den Haag was verhuisd naar Oegstgeest, begon „het" weer te kriebelen bij gereedschap constructeur Van Reijn. Het gevoel van weldadige rust die intreedt na het lossen van een schot met een bijna vijf kilo zware Walther of Feinwerk- bau. Heel speciale geweren, ontworpen om vanaf een af stand van 10 meter feilloos de „roos" te doorboren. „Schieten is een vast ritme van steeds weer opbouwen en ontspan nen. Eerst de juiste houding aannemen, uitademen, jezelf optimaal concentreren en rich ten. Dan schieten en je w*eer ontspannen". Van Reijn, in Den Haag secretaris van de schietvereniging Achates, be sloot in zijn nieuwe woon plaats de belangstelling te pei len voor een dergelijke club in Oegstgeest. Die bleek, tot zijn eigen verbazing, onmiddellijk erg groot: „Ik stond er zelf van te kijken hoeveel mensen se rieus reageerden op mijn op roepen in regionale kranten. Binnen de kortste keren kon den we een bestuur forme- Virus... zwak hart, binnen onze vere niging?" Beter? (2) Ruud Hartog laat er in het clubblad van de Alphense volleybalvereniging Ridder- veld, „De Ridderslag" geen twijfel over bestaan. Het ge zonde clubleven is ver te zoe ken, de kans dat de ontspan ningsafdeling binnen de ver eniging het plotseling voor gezien houdt is wat hem be treft niet geheel ondenkbaar, want het is immers knap frustrerend zoveel tijd te spenderen aan dingen die ge zien de geringe opkomst toch niet blijken aan te slaan. In zijn betoog geeft Ruud Hartog ook aan dat de erva ringen bij Ridderveld niet op zichzelf staan. Die ervarin gen passen in het door stress getekende plaatje van deze tijd, weet hij. Echter: „Geluk kig zijn er onder ons nog al tijd een aantal, die zich niet door het jachtige en onper soonlijke gebeuren hebben Virus Over schaatsen gesproken? Wij van Hutspo(r)t betreuren het ten zéérste dat de veer tiende Elfstedentocht geen doorgang heeft mogen vin den. Niet in het minst, omdat dit evenement vorig jaar een miljoenenpubliek trok, dat van 's ochtends vroeg tot 's avonds laat meeleefde. Met de wedstrijdrijders die schijn baar moeiteloos over de glad de wateren gleden, maar vooral ook met de ploeteren de toerschaatsers die strom- antwoord erop gevonden. Zo als een antwoord op onze ver dediging natuurlijk ook pro bleemloos kan worden gevon den. En al is gevonden". In de persoonlijke duels zou Fides ook te hard zijn. Beren des: „Misschien behoort Fides wel tct de harder spelende ploegen in de hoofdklasse. Maar daarom zijn we nog niet direct meedogenloos, of ge meen. Dat is toch te dwaas? Er worden door de ploeg niet minder, maar ook zeker niet meer bewuste overtredingen gemaakt dan door andere hoofdklassers. Alleen kan het zijn dat het bij Fides meer op valt. Dat ons gebrek aan routi ne daarbij zichtbaar wordt. Dat is ook weer niet zo gek, want we komen een hoop rou tine tekort. We kennen onze tegenstanders niet goed ge noeg. Als Fides ook op het veld op het hoogste plan zou spelen, dan zouden we in de zaal veel minder problemen kennen. Nu sta je alleen in de winter tegen Bram van der Zee, of een andere topper. In dat andere geval kom je die knapen het hele jaar tegen. Dat scheelt. Je merkt het nu gewoon. Aan ons. Maar ook aan BEP. Je mist net wat, net dat tikkeltje routine, ervaring waardoor je net wel op de been blijft tegen de top. Nu probeer je je achterstand te compenseren met arbeidslust. Met hard werken. En dat le vert dan weer snel kwaaie ge zichten op". OEGSTÖEEST Schietvereni ging Toxotes: 35 leden sterk. De gebeurtenissen volgden el kaar vervolgens in hoog tempo op. Begin oktober (1985) vond de oprichtingsvergadering plaats. Daarop werd de SV Toxotes een feit. Van Reijn: „Wij hebben nu eens niet ge kozen voor SV Zoetermeer, SV Den Haag of SV Rotter dam. Toxotes is de Latijnse be naming voor de familie der schutters vissen. Deze verschal ken hun prooi boven water met een krachtig uitgespuugde waterdruppel, die nooit het doel mist". Nadat Van Reijn eind november de laatste hand had gelegd aan vijf demonta bele schietbanen, kon het proefschieten voor adspirant- leden beginnen. Na enig zoe ken bleek de zolder van café- restaurant De Roode Leeuw zich uitstekend te lenen voor de activiteiten van SV Toxo tes. Burgemeester Sj. Scheen- stra loste daar het openings schot. „Wij hebben hem maar niet van een te grote afstand laten schieten" aldus Van Reijn. „Het was zo vervelend geweest als hij had gemist". Het aantal leden is sindsdien gestaag gegroeid. Op dit mo- recte omgeving. SV Toxotes een middelgrote vereniging. Als het aan Van Reijn ligt, komt er aan die aanwas voorlopig nog geen eind: „Wij willen over een half jaar gaan deelnemen aan dis- trictscompetities en eventueel het nationaal kampioenschap. Ook zijn we van plan om bui ten te gaan schieten. Ik ben zelf hard in de weer om twee dehands wapens op de kop te tikken voor de leden" licht Van Reijn zijn ambities toe. „Een nieuw geweer kost bij voorbeeld tussen de 1000 en 1700 gulden, dat is voor veel mensen te duur. Aan de ande re kant: als mensen eenmaal door de schietbacil zijn gegre pen, schaffen ze vaak binnen korte tijd meerdere geweren en pistolen aan". Geestelijk leeg Op de schietbaan krijgen oner varen nieuwkomers en geïnte resseerden instructie van trai- "ners. Van Reijn: „Het voor naamste probleem is het stil houden van het wapen. Daar is een speciale houding voor vereist: de arm die het geweer ondersteunt moet, boven de buik, op het lichaam steunen. Daartoe moet je licht achter over gebogen gaan staan, met je buik vooruit. Om dit lang te kunnen volhouden, moet je het geweer niet met je hand omklemmen, maar hem erop laten rusten". Ook de juiste kleding kan daarbij helpen: schoenen met een afgeplatte voor- en achterkant voor een gehurkte houding, een hand schoen om het geweer op te la ten rusten en een schietjas waarvan de mouwen voorge vormd zijn. Op de schietbaan van SV Toxotes zijn de meeste aanwe zigen minder professioneel uit gerust. Tien meter van de schietwand staan vijf man naast elkaar achter een paar tafels met „schietschijftran- sporteurs", apparaten waar mee de schieter de schietschijf van de schietwand naar zich toe kan laten „glijden" langs vier draden. Zo kan hij zijn score bekijken. „Schieten is een wedstrijd met jezelf" aldus Van Reijn. „Je probeert elke keer weer je score te verbete ren, al is het maar met één punt. Om dat te bereiken moet je je tot het uiterste concentre ren. Dat gaat zover, dat je na afloop van de wedstrijd geeste lijk volkomen leeg bent". De spanning uit zich in een over matige productie van transpi- ratievocht: „Zelfs als je in een koelcel staat te schieten, parelt het zweet op je voorhoofd". Na afloop van de wedstrijd, die een uur tot. een uur en drie kwartier duurt, is de ontspan ning niet minder belangrijk. Alcohol is dan toegestaan. Er voor niet. Van Reijn: „Alcohol voor de wedstrijd is taboe. Zelfs een kopje koffie kan de concentratie verstoren. Hoe wel... Skanaker, stond dron ken aan de baan toen hij zijn Olympische titel behaalde. Nou ja, daar is het ook een Zweed voor!" PIETER EVELEIN laten inpakken. Zij zullen steeds opnieuw blijven pro beren het evenwicht tussen het sportieve en het sociale gedeelte van het verenigings leven terug te vinden". Hartog besluit dan met de waarschuwing hen „geen eenlingen" te laten zijn. Een waarschuwing waar Wij van Hutspo(r)t ons van harte bij aansluiten. Het was vroeger allemaal be ter? Anders De in NK opFides geleverde kritiek doet erendes af met „onzinnig", jatuurlijk is Fi des geen ordiaire ploeg. We zijn ook nietard. We hebben een andere kk op de korfbal sport, doen ammige dingen anders. Neen nu onze verde digende tactic, waarbij we de tegenstandermj laten schie ten, waardooaan de paal een grote kans afvangen ont staat. Wij viien dat een ge oorloofde rmier om zo snel mogelijk we- in balbezit te •komen. And-e mensen zeg gen dat het sn negatief spel letje is. Waanee we provoce rend bezig ai, tegenstanders uitlokken. IJ vind dat onzin. Trouwens, jeziet het wel va ker. Als je i6 nieuws brengt, krijg je eet kritiek, maar daarna wore het vaak alge meen overgeomen. Je ziet nu al bij lagere sams dat bepaal de tegenstarers vrije schiet kansen woien aangeboden. En neem nidat voor de man komen met :erdedigen. Toen dat voor h< eerst werd ge daan, werd t gezegd dat de korfbalsporterdoor stuk zou worden genekt. Nu is het ge meengoed e heeft men het Frank Beren des: „Fides Pacta behoort misschien tot de harder spe lende ploegen in de hoofd klasse. Maar dat is wel heel wat anders dan meedo genloos. Of gemeen..." Goed maken Staat voor de toekomst promo tie naar de op een na hoogste klasse op het veld centraal („We staan in verliespunten gelijk met Pernix, kansen ge noeg dus"), voor de nabije toe komst telt slechts handhaven in de zaal. „Het is nu erop of eronder. We hebben nog drie wedstrijden de kans om het stuk op sportieve wijze te red den. En tegen BEP hebben we natuurlijk ook nog wat goed te maken. Want juist onze eerste wedstrijd nadat dat artikel in NK had gestaan was tegen BEP. En werd door ons, omdat we veel te voorzichtig speel den, met 11-8 verloren. Ter wijl we bij winst op zeker had den meegedaan in de strijd om de derde, vierde plek..." Mocht degradatie ondanks het nog heersende optimisme on vermijdelijk blijken te zijn, dan zal Frank Berendes met hetzelfde enthousiasme klaar staan om het volgende zaalsei zoen qua resultaten wèl tot een succes te maken. „De club en ik zijn mondeling overeenge komen dat we voor drie jaar aan de slag zouden gaan. En ik heb in ieder geval geen reden om na m'n eerste seizoen te zeggen, ik stop. Ik heb het naar m'n zin bij Fides Pacta. Het is alleen jammer dat de re sultaten in de zaal tot op dit moment geen reden tot vreug de geven". Fides en Frank Berendes heb ben nog drie wedstrijden om daar wat aan te veranderen... GERT-JAN ONVLEE We onttrekken ons even aan het ijzige karakter van deze rubriek en duiken het club blad van een zaalsportvereni ging in. Want, ligt het vere nigingsleven van de gemid delde ijssportvereniging jaar lijks gedurende lange perio des stil, ook bij „echte' clubs gaat het lang niet altijd naar wens. Het beoefenen van een sport staat uiteraard voorop, maar waarom, zo vraagt men zich af, zou er voor het vere nigingsleven geen plaats zijn? Natuurlijker blijven altijd de uitzonderingen, die het bestaan van enig vereni gingsleven zullen blijven be vestigen. Een verenigingsle ven dat overigens klaarblij kelijk nog slechts kunstmatig in leven wordt gehouden. Want draait het verenigings leven niet nog maar op een typisch Hollandse „koortsepi demie" die inmiddels, zoals wij allen weten, tot het verle den behoort. Die koorts is dus even over. Maar: volgend schaatsseizoen zal ongetwijfeld weer blijken hoe hardnekkig het koorts veroorzakende virus wel niet is... Wegwijzer Nou, nog een klein koud uit smijter tje, dan. Een fotografisch vastgelegd, normaal beeld op bevrorern plassen. Deze in een ANWB- paal omgetoverdekruiser. Hoewel, kruiser- Maar goed, kruiser of geen kruiser, normaal Jof abnor maal: het blijft aardig, zo'n schaatswegwijzer... Virus (2) strijden zelf ver gewoon uit gevoerd. Teg« DKOD en Sa mos speelder, we zelfs echt goed. Alleen jverden die par tijen net gen punten op. Vooral omdatve de pech had den dat Sam< juist tegen ons ook de beste edstrijd van het seizoen speelc". Onder redactie van Gert-Jan Onvle en Pieter Eve- lein '"ombinatic (vroeger ras dat „onder") te binden. Voetbal a schaatsen blijken dan een ieale combinatie te Helaas. Het heeft niet zo mo gen zijn. Toch willen wij die sfeer van nu precies een jaar en een dag geleden, nog even in de herinnering roepen met een foto die overigens pas af gelopen dinsdag werd geno men. Niet tussen Staveren en Hin- deloopen. Of tussen Workum en Bolsward. Maar tussen de Galgenkade en de Noorder- hem weg. In Roelofarends- veen. pelend en struikelend de on zichtbare eindstreep op de Bonkevaart passeerden. Daar keek het publiek dins dag toe hoe de matadoren hier met Henri Ruitenberg op kop de plaatselijke ma rathon reden en was men zo goéd als overtuigd dat zij drie dagen later dezelfde beelden zouden verzorgen in de veer tiende Elfstedentocht. Een 'Een gedeeltelijk ijzige Hut- '<po(r)t lijkt ons wel op z'n ilaats. Drie weken vorst heb- hen dan ook voldoende op merkelijke plaatjes opgele verd. Zoals afgelopen zater dag, bij Rijnsburgse Boys - Ajax. Die ene toeschouwer lie zich voor (je reclamebor- len had genesteld, om daar ?e/is rustig z'n schaatsen aan vormen. Is het dl toch ten onrechte dat er gen woordig zoveel gepraat rordt over voetbal als zom&port. Betel? Was het'roeger nu echt alle maal be>r?

Leidse Courant | 1986 | | pagina 15