Instandhouden plassen vergt komende jaren veel inspanning „In Leiden voelen we ons meer Nederlander dan buitenlander Lijsttrekker Centrumpartij extremist in eigen gelederen RAADS1 hond zoekt: huis QeidóaQowumt Pluis, lelijk maar lief LEIDEN OMGEVING ZATERDAG 22 FEBRUARI 1986 PAGINA 1 £J£ LIJSTTREKKER MUSTAPHA EL-KEIRAOUANI: LEIDEN „Ik heb een verschrikkelijke hekel aan dat woord buitenlan der. De Marrokkanen die in Leiden wonen, voelen zich meer Nederlander dan buitenlander. Het moet maar eens uit zijn met dat woord. We probe ren hier als broeders en zusters naast elkaar te le ven, niet als buitenlanders en Nederlanders". Het gewraakte woord zal des alniettemin nog diverse ma len in het gesprek opduiken. Omdat er geen synoniem voor handen blijkt maar ook omdat de naamloze partij van Mus- tapha El-Keiraouani is opge richt omdat buitenlanders dit jaar voor het eerst aan de ver kiezingen mogen deelnemen. Juist aan het gegeven dat bui tenlanders nog steeds veel problemen ondervinden in de Nederlandse maatschappij, ontleent deze partij zijn be staansrecht. Mustapha El-Keiraouani kwam in 1970 als gastarbeider van Marrokko naar Neder land. De laatste twaalf jaar woont hij in Leiden („Ik ben gek op Leiden, ik voel me hier thuis"). Inmiddels is hij werkloos geworden. Het was nooit zijn bedoeling een eigen partij op te richten, al wilde hij wel nadrukkelijk de aandacht van de politiek vragen voor de positie van buitenlanders. „We zijn eigen lijk een beetje te laat in aktie gekomen", zegt de lijsttrek ker: „We hadden op één van Mustapha El-Keiraouani, behalve lijsttrekker ook de enige kan didaat voor zijn naamloze partij. de bestaande partijen af moe ten stappen om steun te vra gen". Toen men er achter kwam dat geen van de partij en een kandidaat van Mar- rokkaanse afkomst op de kan didatenlijst had opgenomen, besloot hij op dringend verzoek van zijn vrienden met een eigen partij aan de verkiezingen deel te nemen. „Ik was de enige die durfde. Het zal best moeilijk worden wanneer ik werkelijk in de gemeenteraad kom. Maar als je het niet probeert, kom je er nooit achter". Het is de eerste maal dat bui tenlanders de kans krijgen zo wel passief als aktief deel te nemen aan de verkiezingen. El-Keiraouani vindt dat ze de geboden kans met beide han den aan moeten grijpen. „We kunnen niet altijd blijven zeg gen, dat weten we niet en dat verstaan we niet. Je moet naar voren durven komen. Uiteindelijk hebben wij ook wat te vertellen". Over een verkiezingspro gramma beschikt de naamloze partij door tijdgebrek nog niet. En naar affiches van lijst 7 zal men in de stad te vergeefs zoeken. Het ont breekt de partij (lees de lijst trekker) aan de benodigde fi nanciële middelen voor het voeren van een uitgebreide campagne. El- Keiraouani is van plan binnenkort zijn achterban bij een te roepen om de proble men te inventariseren. Van zelfsprekend dat de naamloze partij vooral op wil komen voor de belangen van de groep buitenlanders. „Zoals voor onderwijs aan jongeren, in het bijzonder in hun eigen taal. Of voor de werkgelegen heid. Als een buitenlander gaat solliciteren is het altijd nee. nee, nee. Al geldt dat na tuurlijk ook voor veel Neder landers". El Keiraouani wijst op het be lang van recreatieve voorzie ningen voor buitenlanders. „Kijk, Nederlanders gaan op zondag naar familie of ken nissen. Maar buitenlanders zitten hier vaak, al of niet in een pension, helemaal alleen. Zij kunnen nergens naar toe. Het is goed als ze meer moge lijkheden krijgen om met an deren in contact te komen. Momenteel is er nog niet veel voor ons". En tenslotte de bestrijding van de discriminatie: „Ik heb er zelf nooit last van gehad. Maar er wel de nodige verha len over gehoord". De lijsttrekker gelooft in de levenskansen van zijn partij en gaat vql optimisme de ver kiezingen tegemoet. „Bij'mij is iedereen welkom, of het nou een Turk, een Egyptenaar, een Marrokkaan of een Ne derlander is". Zijn partij gaat met hun steun heel groot worden, verzekert hij. GERT VISSER IOORE 1URG 5, de W. ermi vijks h ham LEIDEN „Jan den Uyl" was de naam waar achter hij zich verschool. Zich bekend maken als lijsttrekker van de Leidse afdeling van de Centrum partij durfde Leidenaar Jan Pen aanvankelijk niet. Op dat moment be stond het vermoeden ech ter al dat hij dichter bij zijn ultra-rechtse Franse naamgenoot Jean le Pen zou staan dan bij de Ne derlandse socialistische voorman Joop den Uyl wiens naam hij misbruik te. Nu, een paar maanden later, na een gesprekje van een flink half uur, blijkt dat vermoeden aar dig met de waarheid over een te komen. Sterker nog: zelfs het dage lijks bestuur van de Centrum partij vindt, dat Jan Pen zich wat al te ver van het midden beweegt. Het ontwerp-verkie- zingsprogramma dat de 43-ja- rige Pen aan zijn bestuur voorlegde, werd afgekeurd. Al lezende constateerde het bestuur dat het ontwerp van Pen teveel getuigde van vreemdelingenhaat. Terwijl de nieuwe lijn van de Cen trumpartij juist is dat de vreemdelingenhaat sinds het vertrek van Janmaat minder openlijk wordt beleden. Want dat is slecht voor het imago, we doen het nu anders, kreeg de lijsttrekker te horen. Of de Leidse vertegenwoordiger zijn program dus maar wilde aan passen. Pen is zo. bereidwillig de afge keurde versie van zijn pro gramma onmiddellijk bij het binnentreden van zijn tot een videotheek verbouwde flat compleet met affiches en een koffie-automaat te over handigen. Hij schreef onder meer over etnische minderhe den en uitkeringen „terwijl onze buitenlandse vrienden riant kunnen leven van onze Nederlandse gulden in hun geboorteland". Nog een zin van Pen, die aansluit bij een passage over buitenlanders en de kinderbijslag: „Thans' is het een kwalijk gebruik ge worden, dat minderheidsgroe pen proberen de meerderheid te dwingen, indien democrati sche besluiten hen onwelge vallig zijn". En even verderop een opsomming van misdrij ven door buitenlanders ge pleegd. „Die eerste alinea's moeten nog wat minder scherp gefor muleerd worden. Denk je daaraan bij het schrijven", zegt de lijsttrekker. Voor de duidelijkheid: bovenstaande citaten waren voor het be stuur wel acceptabel. Het programma van de Cen trumpartij in Leiden bestaat uit vijf volgetikte A4-velletjes. De partij zet zich in vier van de vijf af tegen andere partij en en verdedigt bij voortdu ring de „noodzaak" van het aanpakken van voorzieningen voor buitenlanders. Op een toon die aan de voormalige lijsttrekker Janmaat herin nert, geeft Pen zijn denkbeel den weer: „Internationale Sinterklazerij". „Geldwegs- mijterij". „Riant inkomen". „Sterk stijgende criminali teit", klinkt het Pas tegen het eind van het programma blijkt dat de Cen trumpartij ook aandacht heeft voor andere zaken die in Lei den spelen. Leiden is een „pa lenwoud", dat nog vandaag gerooid moet worden. Ruim baan voor de auto, predikt Pen: „Ter bevordering van de leefbaarheid van de gemeente Leiden, dient Leiden goed be reikbaar te zijn voor alle ver keer" Maar onherroepellijk keert het thema van de bui tenlanders weer terug, wai neer de integratie wordt ver dedigd. n- tures Deze tiatief j teau i een e laat c der Na een uiteenzetting van Pen over de onroerend goed belas ting (die moet omlaag ten kos te van subsidies die niet „de! gehele Leidse bevolking ten schijn goede komen, maar welke dat zijn. is nu nog niet te zéggend wordt een laatste poging ge waagd om een ander onder-- yan (j£ werp aan te roeren. „Meneer Pen, wat voegt de Centrumi partij toe aan hetgeen de óve rige partijen in Leiden wil len"? Over het antwoord kan geel misverstand bestaan: „Een efhde maken aan de be voor» deling van sommige buiten-' landers". MARCEL GELAUF1 aanvu !e rtenp; Me •n r wei F dZu: BURGEMEESTER MR. T.R. SEINSTRA VAN NIEUWKOOP: NIEUWKOOP Rustige raadsvergaderingen zon der heftige discussies. Burgemeester mr. T.R. Seinstra van Nieuwkoop en Noorden vindt het wel eens tè rustig. Voor hem zou het in de Nieuwkoop- se raad best wel eens wat rumoeriger toe mogen gaan. „Soms wilde ik wel eens dat de raadsleden wat meer tegenspel bo den, wat kritischer waren. Dat heb je al* college van B en W nodig om goed te functioneren". Al sinds 1978 zwaait Seinstra als burgemeester de scepter over de raad van het dorp aan de grote Plas, waaraan eeu wenlang allerhande am bachtslieden hun brood ver dienden en die tegenwoordig zowel recreanten als natuur liefhebbers naar zich toe trekt. Ruim 9.850 inwoners telt het veendorp, waarvan nog altijd een deel werkzaam is in oude ambachten als riets- nijden, mostrekken, de vis vangst, metaal bewerken en siersmeden. „Nieuwkoop be staat eigenlijk uit twee delen", legt Seinstra uit. „De bebou wing in,het dorp en het plas- sengebied". De raad die zich over de pro blemen van dorp en plas buigt, bestaat op dit moment vertrekkende raadsleden noodgedwongen afhaakt en de SGP/RPF aan het lijstje is toegevoegd. Hoogstwaar schijnlijk keren zes zittende leden niet meer op hun plaats in de raad terug. „Na twee pe rioden dat er vrijwel niets in de samenstelling van de raad is gewijzigd, is dat wel een in grijpende verandering. Eigen lijk is het voor de continuïteit van de zaken wat te veel", zegt Seinstra niet zonder spijt. mensen voor de fractie PEP, een combinatie van PvdA- /EVP/PSP. Tenslotte bezet de fractie NiNo (Nieuwkoop- Noorden) twee zetels in de raad. Voor de komende raads periode hebben zich dezelfde partijen aangemeld, zij het dat de PvdA op eigen houtje ver der gaat, het NiNo door ge brek aan opvolgers voor de Talloze zaken die om een op lossing vragen staan op het programma van de komende raad. „Het openluchtzwembad is dringend aan een opknap beurt toe. We kunnen kiezen voor een ingrijpende renova tie die 7 a 8 ton kost of alleen aanpassing aan de eisen die de wet zwemaccommodaties stelt. Zelfs dat vergt al zo'n 300.000 gulden", aldus Sein stra. Ook is Nieuwkoop al ja ren bezig om een bibliotheek binnen haar grenzen te krij gen. „We moeten het zonder subsidie van het rijk doen en de gemeentelijke financiën zijn beperkt. Een bibliotheek brengt vooral zware exploita tielasten nïet zich mee". Ook een sporthal staat al langere tijd op het verlanglijstje van de Nieuwkopers. „De diverse sportverenigingen moeten het nu met een zaal doen. Die ac commodatie is echter niet groot genoeg voor sporten als zaalhockey en zaalvoetbal". Over het algemeen heerst er volgeps burgemeester Sein stra weinig verschil van me ning over de diverse onder werpen. „Met uitzondering van de bibliotheek, het zwem bad en de sportzaal. De PvdA wil aan de bibliotheek hogere prioriteit geven, terwijl het CDA en de VVD aan het zwembad v<fc>rrang geven" Om ouderen in de gelegen heid te stellen zo lang moge lijk zelfstandig te kunnen la ten wonen, wil Nieuwkoop voor hen meer voorzieningen treffen zoals een zaal voor dagrecreatie, liften en alarm installaties in bejaarden wo ningen. Niet alleen de waterrecreatie behoeft aandacht, maar ook vrijetijdsbesteding op het vas teland moet volgens Seinstra aangepakt worden. „Wij hou den op dit moment een onder zoek naar de haalbaarheid van een recreatiebos van vijf tig hectare ten noorden van de provinciale weg. Het pro vinciale fietspadenplan willen we verder uitvoeren en ten slotte moeten enkele wandel routes gerealiseerd worden", somt de burgemeester op. Wat betreft de bouw van nieuwe woningen, vraagt het plan Buijtewech om uitvoering. Deze woonwijk aan de „ande re" kant van de provinciale weg moet zorgen voor nieuwe huisvesting waar dringend behoefte aan is. De nieuwe raad krijgt ook haar handen vol aan de stads en dorpsvernieuwing. „De ge meente heeft ruim 900 wonin gen in beheer en die moeten onderhouden worden. Verder zouden we eigenlijk ook iets moeten doen aan de relatie tussen de gemeente als ver huurder en de huurders. Die is nodig aan verbetering toe". Tenslotte noemt de burge meester het onderzoek dat is gestart naar de mogelijkheid om het metaalbedrijf Gebr. Bodegraven b.v. uit de druk bebouwde dorpskern te ver plaatsen. Het industrieterrein zou een betere locatie voor het bedrijf vormen. „Eén van de zaken die drin gend aandacht behoeven van de nieuwe raad is de instand- VERKIEZINGEN Burgemeester Seinstra op het Regthuisplein in Nieuwkoop, met op de achtergrond de gemeentetoren. Op 19 maart is het zover. Dan openen om acht uur 's ochtends de stembureaus voor de gemeenteraads verkiezingen. Als ze om zeven uur's avonds sluiten is de keuze voor de komende vier jaar gemaakt. Zittende en nieuwe raadsleden zullen gezamelijk het bestuur van de gemeente op zich nemen. Onder aanvoering van de burgemeester, het hoofd van het plaatselijke stembureau, die als onafhankelijk bestuurder het politieke spel in goede banen moet leiden. In de aanloop naar de verkiezingen komen op deze plaats de burgemeesters uit de regio aan het woord. Over de plaatselijke politiek, over het besturen en over de hete hangijzers die de komende vier jaar in de gemeenteraad besproken zullen worden. Vandaag een gesprek met burgemeester mr. T.R. Seinstra van Nieuwkoop en Noorden. houding van het plassenge- bied", voorspelt Seinstra. „Vijftienhonderd hectare na tuurgebied vraagt van een ge meente veel aandacht en tijd. Wij willen daarom op korte termijn een plan opstellen waarin in hoofdlijnen de maatregelen aangegeven staan hoe het gebied het best in de staat gehouden kan worden waarin het nu ver keert. Doen wij dat niet dan verdwijnen er in snel tempo, verloedert de natuur en ver dwijnt het unieke gebied ten slotte helemaal". Onderhiel den vroeger de boeren hun gebied door het zorgvuldig uitbaggeren van sloten, nu is verlanding en bebossing van het plassengebied aan de orde van de dag. „Behalve dat er zo een uniek natuurgebied verloren gaat. moeten wij ook denken aan het aantal riets nijders dat ons dorp nog telt. Wij moeten de voorwaarden scheppen zodat zij renderend kunnen werken". De recreatie op de plas is in Nieuwkoop nog nauwelijks tot ontwikkeling gekomen, omdat het watergebied amper voor recreanten toegankelijk is. Het waterrijke gebied is voornamelijk omgeven door land dat in particulier eigen dom is. Alleen een smal fiets- paadje geeft toegang tot de plassen. „Aan de ene kant willen wij ruimte en gelegen heid bieden voor de recreatie, aan de andere kant moeten wij een schitterend natuurge bied beschermen. Op dit mo ment ontbreekt een samen hangend beleid nog. Het is onze taak om in de komende raadsperiode uit te zoeken hoeveel draagkracht dit ge bied kan hebben". Het zo goed mogelijk informe ren van alle partijen, ook de kleinere. Dat is wat Seinstra hoog in het vaandel heeft staan. „Ik probeer zo veel mo gelijk alle partijen, ook de kleinere, hun zegje te laten doen". Dat geldt in Nieuw koop niet in de laatste plaats ook voor de bevolking die ac tief betrokken wordt bij het raadsgebeuren. Niet alleen krijgen de bewoners van wij ken tijdens hoorzittingen ruimschoots de gelegenheid hun vragen en meningen te ventileren, sinds kort kunnen üj ook tijdens alle raadscom missievergaderingen meepra ten. „Op die manier hoor je dingen waar je anders nooit zelf aan gedacht had en ben je echt een luisterpost naar de mensen toe". JEANNETTE SCHREUDER r jmarkt ytoegen "Iet as iollar Dit bli jliceei listric oeids\ :ie Zi ran heeft Wekelijks verschijnt in de Leidse Courant de rubriek „Hond zoekt huis". In deze rubriek wordt een hond (of soms ook wel een kat) beschreven die in het asiel ver blijft om daar een zekere dood tegemoet te gaan... ten zij het dier een goed tehuis vindt. De in de rubriek be schreven honden zijn óf gevonden óf door hondenbezit ters naar het asiel gebracht. Ze worden om uiteenlo pende redenen afgestaan, vaak begrijpelijk, maar soms ook volslagen onzinnig. De in „Hond zoekt huis" beschreven dieren zijn alle goed gezond, hebben een wormenkuur ondergaan en zijn volledig ingeënt. Te gen betaling van 95 gulden (inclusief dierenpaspoort) en 45 gulden voor katten zijn ze af te halen. Dit geld komt ten goede van zwerfdieren. Adres: Nieuw Leids Dierenasiel. Besjeslaan -6b, Leiden. Tel: 411670. Geo pend di-vr 10-12,14-17; za 10-12,14-16; zo/ma gesloten. De st heid i voor, bijpe der. De twee katten Pluis en Karei. Mevrouw Gottschal (links) draagt Pluis en mevrouw Van Eeden, de tijdelijk beheer ster, heeft Karei in haar handen. Pluis, een gecastreerde kater, zit al een hele tijd in het asiel aan de Besjeslaan. Toen hij daar kwam, zat zijn perzische vacht al helemaal vol klitten. Eén van de vrijwilligers van het asiel heeft hem toen helemaal geschoren. Zijn haren beginnen al weer aardig aan te groeien, maar om nu te zeggen dat hij er mooier op gewórden ben. Nee. Mevrouw Van Eeden - Van Elk van het asiel noemt hem zelfs „oerlelijk". Tegenover zijn misschien wat minder ge lukkig uitgevallen uiterlijk, kan hij ook wel wat goede ei genschappen stellen. Pluis is een aanhankelijke poes. die niemand enige last bezorgt. Mevrouw Van Eeden zegt dat hij liever is dan zijn uiterlijk doet vermoeden. Hij heeft overigens al een tijdje bij één van de vrijwilligers van het asiel in huis gezeten, maar dat was geen succes. Als Pluis ergens een hekel aan heeft, dan is het wel aan kat ten. En hij was daar in huis niet de enige van zijn soort. Daarom is hij maar weer snel naar het asiel teruggebracht. Daarom mensen. Pluis komt graag bij jullie wonen, maar alleen als er nog geen andere katten zijn. Anders ziet hij het niet zitten. Karei woont ook in het asiel. Zij zoekt eveneens een tehuis. Zij is een Europese korthaar van vier jaar oud. Karei is een beetje een ingetogen kat. Er is geen gesprek mee te voeren. Karei houdt er niet van, wanneer er met hem geleurd en gezeuld wordt. Hij wil gewoon met rust gelaten worden. Bij iemand die alleen woont of een echtpaar zonder kinderen zal Karei zich wel thuis voelen. De hond van vorige week, Laila, heeft nog geen te huis gevonden. Dat is jammer, want Laila is een hond die gek is op kinderen. Het konijn is intussen opgehaald in het asiel aan de Besjeslaan.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 12