Van der Lubbe stak toch de Rijksdag in brand Irak erkent neerhalen van Iraans vliegtuig Marcos probeert bezittingen in VS te verkopen Westerse banken gedogen uitstel schuld Zuid-Afrika Franse commerciële tv trekt 18 miljoen kijkers Ruimtestation voor permanente bewoning Leger Sri Lanka doodt 40 Tamils JUITSE STUDIE MET VOORWOORD DR. LOU DE JONG: Michele Greco leider van ihoorddadigste maffia-clan SchooinPeru ibanon protesteert tegen inval Israël Protesten ZEKER 50.000 DODEN IN GOLFOORLOG IRI19 JITENLAND £eidae6oiruwit VRIJDAG 21 FEBRUARI 1986 PAGINA 7 izenden Britse bejaarden en de winter niet door DNDEN In Groot-Brittannië sterven 's win- elke week honderden oude mensen als ge- _o van het koude weer. „Steeds als de tempe ruur daalt, moeten we rekening houden met londerden sterfgevallen extra. In 99 procent dl de gevallen gaat het om bejaarden", aldus fclcolrn Wicks van het studiecentrum voor fa- niiepolitiek. Dit jaar is de toestand bijzonder fistig: sinds drie weken komt het kwik in de Bt.tse thermometers ook overdag haast niet inter boven nul. Dit betekent een ongewone kcpde voor het aan een mild klimaat gewende eind. Bovendien heeft de regering het systeem v» sociale uitkeringen veranderd waardoor tot niitoe niemand een cent stookkostentoeslag ge togen heeft. „Met een goed systeem van sociale voorzieningen zou de Britse winter lastig zijn, miar niet levensbedreigend". DOODVONNISSEN OP CHINESE TV PEKING Op de Chinese televisie is gisteren de berechting getoond van de zo nen van twee hoge communistische partij functionarissen in Sjanghai. Ze werden op een massabijeenkomst in een sportzaal ter dood veroordeeld wegens verkrachting en direct weggeleid voor hun terechtstelling. Volgens het Chinese tv-verslag werd de executie van harte verwelkomd door de inwoners van Sjanghai. Volgens westerse diplomaten wijst het proces er op, dat de Chinese leiding zich realiseert dat misdrij ven door kinderen van partijfunctionaris sen een gevoelige kwestie zijn. Al jaren wordt in China geklaagd over het gedrag van kinderen van partijbonzen die vaak ongestraft blijven als ze ernstige misstap pen begaan. MOSKOU Het gisteren door de Sovjet-Unie ge lanceerde ruimtestation „Mir" (Vrede) is volgens Sovjet-autoriteiten bedoeld om permanente bewoond te worden. Verwacht wordt dat het nog wel enige dagen en mogelijk zelfs weken kan duren voordat de Russen een kosmonautenteam naar het nieuwe ruimteplatform sturen. Men wil de Mir eerst vanaf de grond minutieus uitproberen en testen. Het is het tweede station dat door de Russen in een baan in de ruimte is gebracht. In 1982 werd het nu onbemande Saljoet-7 station gelanceerd. De laatste drie beman ningsleden van de Saljoet zijn in november vroegtij dig teruggekeerd omdat een van hen ziek was. Ver wacht wordt dat de Saljoet nu spoedig in de damp kring zal worden teruggestuurd om (zonder risico) boven een van de oceanen te verbranden. Australiërs vast in pakijs Antarctica HOBART Een Australische ijsbre- ker is in een race tegen de tijd op weg naar de Zuidpool, om het schip van een groep van 91 Australische wetenschappers uit het pakijs van Antarctica los te krijgen. Volgens Jim Bleasel, hoofd van de afdeling Antarctica van het Australische mi nisterie van wetenschappen, worden de weersomstandigheden op het be vroren continent snel slechter, om dat het daar nu winter wordt. De ex- pedie stond op het punt naar huis te rug te keren, na de gehele zomer op Antarctica te hebben doorgebracht. Onder hen bevinden zich weten schappers, doktoren, ingenieurs, technici en andere onderzoekers. TREILER ZINKT, 18 VERMISTEN GREENÓCK Een Franse trei- ler is vanmorgen in het noorden van de Atlantische Oceaan ver gaan. Zeventien opvarenden worden vermist. Bovendien wordt een man vermist van een andere treiler die te hulp was ge schoten. Negen overlevenden van de gezonken Snekkar Arctic werden door de Dogger Bank aan boord genomen. De Snekkar Arctic was met een groep van tien andere treilers aan het vis sen toen het weer omsloeg. In de buurt van de plaats waar de Snekkar Arctic is gezonken wordt door de andere schepen gezocht naar overlevenden. COLOMBO In een gevecht met soldaten van het Srilankaan- se regeringsleger zijn veertig Ta- mil-guerrillastrijders om het le ven gekomen. De slag deed zich voor toen soldatén rijstvelden doorzochten op opstandelingen die vijf moslims gedood hadden. De Tamil-guerrillastrijders vech ten voor een eigen staat in het noordelijk en oostelijk deel van het vroegere Ceylon, ten zuidoos ten van India. Een paar dagen geleden hadden Tamilstrijders 31 soldaten en vier burgers gedood. (Van onze correspondent Gerard Kessels) 0NN De Nederlander (arlius van der Lubbe leefl in februari 1933 de dag in Berlijn in irand gestoken. De nazi's ladden met de brand niets van doen. De studies, rnder andere van de Zwi- erse historicus prof. dr. lofer, die de nazi's de chuld geven, zijn geba seerd op halve waarheden en regelrechte vervalsin- ;en Tot die verrassende conclusie korren zes Duitse historici en toliucologen in een omvang rijke studie over de Rijksdag brand. Het boek is van een voorwoord voorzien door de Nederlandse historicus prof. dr. Lou de Jong. Hoewel historici al decennia lang over de brand strijden, werd er de laatste jaren vrij al gemeen van uitgegaan dat de nazi's er voor verantwoorde lijk waren. Hitler was pas een maand eerder tot kanselier be noemd en de nazi's zouden de brand gebruikt hebben om hun wankele machtspositie te verstevigen. Van der Lubbe werd als zondebok gebruikt, ter dood veroordeeld en opge hangen. Een van de auteurs van „Reichstagsbrand-Aufklarung einer Legende" is Fritz Tobias. Hij kwam in 1959/1960 in Der Spiegel al tot de conclusie dat de anarchist Van der Lubbe uit eigen beweging en zonder hulp van anderen de Rijksdag in vuur en vlam had gezet. De historicus Hans Mommsen toetste de studie van Tobias en kwam tot de overtuiging dat hij gelijk had. De aanname dat Van der Lubbe alleen verant woordelijk was, hield stand tot het midden van de jaren zestig toen het in Luxemburg geves tigde Internationale comité voor wetenschappelijk onder zoek van de oorzaken en ge volgen van de Tweede We reldoorlog de kwestie ging on derzoeken. Het comité kwam tot de con clusie dat niet Van der Lubbe, maar een groep SA-mannen het parlementsgebouw aan de vlammen had prijsgegeven. Gerenommeerde historici als Golo Mann, Gordon Craig, Bracher en Hillgruber namen die opvatting over. De familie van Van der Lubbe zag zich gesterkt in haar'pogingen eer herstel voor Marinus te krij gen. Van de stelling van het Lu xemburger comité laten de zes politicologen en historici ech ter niets over. „De Rijksdag brand-commissie van het Lu xemburger comité heeft ver valste documenten en verzon nen of twijfelachtige uitspra ken van getuigen in omloop gebracht, die de schuld van de nazi's aan de brand moeten be wijzen", schrijft het weekblad Die Zeit in een voorbespre king van het boek. Hoewel het Luxemburger co mité zijn stelling al in 1969 in Parijs presenteerde, verscheen Hofers' studie pas in 1978. „De sleuteldocumenten houdt Ho- fer echter tot op de dag van vandaag geheim", schrijft Die Zeit. In zijn voorwoord roept prof.dr. Lou de Jong zijn colle ga Hofer op van zijn verkeer de weg terug te keren. „Het zou hem sieren als hij toe zou kunnen geven dat hij zich ver gist heeft". (Vervolg van voorpagina) 10ME De gisteren aan houden Michele Greco 12) was sinds 1978 de be- rijkste maffia-leider ip Sicilië. Hij is het hoofd 'ai de maffia-familie Cia- cuili, afkomstig uit de lu gubere wijk rond het cen traal station van Palermo. De Ciaculli's gaan door voor de moorddadigste en blceddorstigste clan van de hele Siciliaanse maffia. Al schietend, folterend en moordend heeft Michele Gre co met zijn familie alle andere clans van de maffia naar het tweede plan gedrongen. De maffi^ in Palermo is pira- mide-vormig georganiseerd, waarbij de Vaticaanse nomen clatuur is gecopieerd om over de onderlinge machtsverhou dingen geen enkele onduide lijkheid te laten bestaan. Uit de 38 maffia-families wordt een „commissione" samenge steld, waarin vooral die fami lies zijn vertegenwoordigd die op dat moment boven liggen in de strijd om de maffia-heer schappij. De leden heten „kar dinalen". Aan de top en boven de commissie komt de „paus", tot nog toe Michele Greco. Hij beslist over de handel in drugs, over de belangrijke aanslagen en moorden. Hij on derhoudt ook de contacten met de collega's van de Cosa No stra in New York. Sterft de „paus" of is hij niet meer in staat om te regeren, dan komt zijn macht automatisch toe aan de „kardinalen", die uit hun midden een nieuwe baas kie zen. Maar een „maffia-paus" die gepakt en tot levenslang veroordeeld wordt, hoeft niet het vermogen te verliezen om Maffia-baas Michele Greco de maffia te besturen. Een van Greco's machtigste „kardina len", Luciano Liggio, zit al ja ren in de gevangenip, maar blijft zijn volgelingen vanuit die benarde omgeving met vaste en harde hand regeren. Minister Eegje Schoo van ontwikkelingssamenwerking bekijkt een krottenwijk aan de rand van de Peruviaanse hoofdstad Lima. Schoo maakt een rondreis in Zuid-Amerika en voert besprekingen over hulp aan de armste landen op dat conti nent. MANILA/NEW YORK De Filipijnse president Marcos en zijn vrouw Imelda proberen sinds ne gen maanden een groot deel van hun kunstcollec tie en onroerend goed in de Verenigde Staten te verkopen. Dit heeft het Amerikaanse televisiesta tion NBC gisteravond ge meld. Onder de verkochte doeken was een Monet, waarvoor tussen de ruim vijf en zes miljoen gulden werd gevraagd. Het geld verdween op een Zwitser se bankrekening. Veel Amerikaanse galerieën en kunstveilingen hebben geweigerd de kunstvoor werpen in de verkoop te nemen omdat niet duide lijk was wie de eigenaar ervan is. Enkele stukken grond die Marcos en zijn vrouw in de Verenigde Staten bezitten en die een waarde hebben van acht honderd miljoen gulden, zijn eveneens te koop aan geboden. Een commissie van het Ameri kaanse Huis van Afgevaardig den heeft zich gisteren una niem uitgesproken voor stop zetting van de directe hulp aan de regering-Marcos. Er zou al leen humanitaire hulp ver strekt moeten worden en wel via de katholieke kerk of par ticuliere organisaties. De mili taire hulp (jaarlijks 347 mil joen gulden) moet volgens het voorstel in een fonds worden gestort in afwachting van het herstel van een „legitieme re gering die de steun heeft van net Filipijnsé- volk". Medewerkers van Marcos heb ben de kritiek van de Senaat, die woensdag een resolutie aannam dat op grote schaal fraude is gepleegd tijdens de verkiezingen, van de hand ge wezen. Volgens hen wil de Fi lipijnse regering „de twee Amerikaanse militaire bases Clark en Subic Bay nog liever sluiten dan beledigingen van de VS te moeten slikken". Op die strategisch zeer belangrijke bases vinden 35.000 Filipino's werk en dat is zelfs voor Mar cos' tegenstander Corazon Aquino een reden om nog geen harde uitspraken te doen over het al of niet sluiten van de bases. (Vervolg van voorpagina) LONDEN Zuid-Afrika en de belangrijkste wes terse kredietverleners van het land zijn gisteren overeengekomen om de normale financiële be trekkingen te hervatten. Zuid-Afrika heeft schoor voetend ingestemd met het terugbetalen van een half miljard dollar voor eind maart volgend jaar. Dat is nog geen vijf pro cent van de veertien mil jard, die Zuid-Afrika aan kortlopende leningen heeft en waarvan de te- rugbetaling vorig jaar werd bevroren. Die bevriezing was een ge volg van slechte krediet waardigheid van het land naar aanleiding van de golf van onlusten tegen de apart heid en de politieke instabili teit. Zuid-Afrika heeft een jaar uitstel gekregen om de rest van de veertien miljard dollar terug te betalen. Leut- wiler benadrukte dat de soci ale stabiliteit een rol speelde bij de overwegingen van de kredietverleners. Bisschop Desmond Tutu en andere Zuidafrikaanse gees telijken hadden eerder een dringend beroep gedaan op de buitenlandse banken om geen akkoord te sluiten met Zuid-Afrika en om de Zuida frikaanse bankrekeningen te bevriezen om Pretoria onder druk te zetten de apartheid af te schaffen. In VS doodstraf op militaire spionage WASHINGTON Amerikaanse militairen die in vredestijd worden veroordeeld wegens spionage kunnen worden geëxecu teerd. President Reagan heeft een richtlijn van die strekking ge kend. De maatregel is vanaf 1 maart van kracht. De wetswijzi- injj komt voort uit de arrestatie, vorig jaar, van vier mannen ié j^etrokken waren bij het Walker-schandaal. De vier, onder ie drie militairen, zouden bijna 20 jaar informatie hebben [egeven aan de Sovjet-Unie. BEIROET Libanon heeft gisteren „heftig" geprotesteerd te gen het jongste militaire optreden van Israël op zijn grondgebied en heeft aan de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties ge vraagd een einde te maken aan Israëls „laakbare en onmenselij ke handelingen". De Libanese ambassadeur bij de VN, Rachid Fakhoury, vroeg om afdoende maatregelen van de raad om Is- aël te dwingen tot het ongedaan maken van onlangs gewijzigde [renswijzigingen ten noorden van de Israëlische stad Metulla en iet afbreken van het veiligheidshek dat de twee landen scheidt. Israël gaat intussen verder met het zoeken naar de twee vermis te soldaten, waarvan er volgens Libanese sji'ieten inmiddels één gedood zou zijn. (Van onze correspondent Bob van Huet) PARIJS Naar schatting achttien miljoen Fransen hebben gisteravond geke ken naar een langver wachte première: de eer ste uitzending van „La Cinq", het omstreden commerciële televisienet van de Italiaanse televisie magnaat Silvio Belusconi. Na vier maanden van intens politiek geharrewar, techni sche problemen en op het laat ste moment ook nog een boy cot van vrijwel alle Franse filmmakers ging om half ne gen met de glitter- en gla- mourshow „Voila la Cinq" de ether in. Daarin stelde het nieuwe net zijn voornaamste vedetten en programma's aan het Franse publiek voor. Met medewerking van tal van Italiaanse bekendheden werd de opzet van de slimme Belus coni meteen duidelijk. De Vijf is eigenlijk „La Cinque", maar dan verpakt in een Frans pa piertje. De kosten kunnen zo belangrijk worden gedrukt. De eerste indrukken bevesti gen de geruchten die uit Italië waren overgewaaid. „La Cinq" wil voor alles vrijblij vend amusement bieden en commercieel zijn. Amerikaan se films voor het hele gezin, Braziliaanse melodrama's en Italiaanse danseressen, dat is ongeveer wat de eerste Franse commerciële televisie te bie den heeft. Tot de vaste presentatoren ho ren zangeres Amanda Lear en de bekende componist van filmmuziek, Michel le Grand. De laatste is nu de gebeten hond in de Franse filmwereld. Voetballer Michel Platini en de popzanger Sting waren de grote vedetten in het ope ningsprogramma, dat de eerste vijf minuten al leek gespon sord door Air France. Dankzij de reclame is De Vijf gratis. Per uur willen de tv- makers hiervoor de program ma's niet meer dan zes minu ten onderbreken. „90 Procent per uur is er dus amusement voor u", aldus de centrale pre sentator, die John Travolta probeerde te imiteren als op warmertje voor de maandag uit te zenden film „Saturday Night Fever". Of De Vijf een lang leven be schoren zal zijn, is onzeker, want in oppositiekringen leeft sterk de gedachte dit initiatief van president Mitterrand te rug te draaien. Dat Belusconi bekend om zijn linkse sym pathieën en de Franse mil jonairs Seydoux en Riboud (politieke vrienden van Mit terrand) alle rechten hebben gekregen, heeft in Frankrijk een hoop kwaad bloed gezet. Rechts is er van overtuigd, dat president Mitterrand een eigen stem in de Franse ether heeft willen hebben voor wanneer de Franse staatstelevisie weer onder beheer van een rechts kabinet zal staan. Belusconi heeft laten weten met de Engelse mediamagnaat Maxwell te streven naar een Europees commercieel net. In al het rumoer rond de geboor te van De Vijf zal morgen een volgende commerciële televi sie in Frankrijk het levens licht aanschouwen: De Zes. Dit muzikale net start op 1 maart met een superclip van vier uur. Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, za terdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr.071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. SMIDJE VERHOLEN EN HET KNETTERCARTER 13) Smidje Verholen stond nog even met Daan Duymdrop te babbelen en ging toen naar huis, waar het warme bed hem wachtte. Hij sliep dadelijk in, rustte droomloos uit en was de vol gende ochtend alweer vroeg uit de veren. In zijn woonkeuken liet hij zich het ontbijt goed sma den «n een goed kwartiertje later was hij in zijn smidse al ijverig in de weer. Vrolijk hamerend zette hij de dag in en het lied van de arbeid zong door de smidse. Ringkingrinkerde- kingrinking...! Edoch, een vakbekwame smid doet ook wel eens iets anders dan hame ren alleen. Hij voelt ook wel eens noodzaak over te-gaan.tot wat kundig vijlwerk. Dat vijlen nu maakt een lawaai, dat héél wat minder prettig klinkt dan het vrolijke hameren. In de oren van een zeker iemand klonken die vijltonen dan ook •als-schrille dissonanten. En daarom stak die ie mand zijn hoofd boven de ruwhouten kist uit, ^waarin hij de nacht had doorgebracht. „Hela!" riep hij verontwaardigd uit. „Kunt u niet wat minder lawaai maken? Dat hameren gaat nog wel, maar dat vijlen is in één woord verschrikke lijk! En ik heb tóch al zo slecht geslapen in die zenuwenkist!" Stomverwonderd draaide smidje Verholen zich om en wie zal zijn verba zing beschrijven, toen hij een joch van een jaar of veertien uit de betreffende kist zag kruipen. Het kereltje haalde ook een bundeltje aan een stok en een ingepakte doos uit die kist. Toen sloot hij de kist netjes met het bijbehorende deksel, zette de doos er bovenop en de stok met het bundeltje er tegenaan. Vervolgens keek hij de smid vol vertrouwen aan, blijkbaar in af wachting van wat die allemaal nog te zeggen had. „Wel verdraaid nog-es-an-toe!" dacht de smid. „Is dat niet dat jochie, dat ik gisterena vond langs de dorpspomp zag lopen, toen ik daar met Daan Duymdrop liep te wandelen....?" In India hebben 20.000 mensen gisteren geprotesteerd tegen het besluit van de regering om de brandstofprijzen te verhogen. Een demonstrant wordt door de rellenpolitle weggevoerd. TEHERAN/BAGDAD Irak heeft gisteren een Iraans passagiersvliegtuig neergehaald, waarbij alle 46 inzittenden om het le ven zijn gekomen, zo meldde het Iraanse pers bureau Irna. Irak heeft het bericht tegengespro ken. Er zouden alleen mi litaire toestellen zijn neer geschoten. Volgens Iran zaten in het toestel, een Fokker F-28, le den van het Iraanse parle ment en de persoonlijke ver tegenwoordiger van Kho- meiny in het corps van revo lutionaire gardisten. Het vliegtuig werd neergehaald in de buurt van de zuidwes telijke Iraanse stad Ahwaz. Irak heeft verklaard in het desbetreffende gebied twee Iraanse vliegtuigen te heb ben neergeschoten, waaron der een transporttoestel van het type C-130. Aan het front in de Golfoor log zijn de gevechten rond de havenstad Fao in het zuid oosten van Irak gisteren on verminderd doorgegaan. Bei de partijen blijven met te genstrijdige berichten komen over het strijdverloop. Maar volgens onafhankelijke waarnemers is er weinig ver andering gekomen in de po sities van de twee partijen. Bij de hevige gevechten zou den aan beide zijden onge veer 50.000 militairen zijn gesneuveld. Westerse deskundigen zijn nogal verbaasd over het re cente succes van Iran in de Golfoorlog en vragen zich af waarom Irak er tot nu toe niet in is geslaagd de Iraanse troepen terug te dringen. „Irak heeft een formidabele militaire machine, maar is niet in staat geweest deze ef fectief te gebruiken" zo zei een Amerikaanse functiona ris. „En ik kan u verzekeren dat landen als Koeweit, die Irak steunen, zich zeer onge rust maken over de omslag van de gevechten sinds het begin van dit jaar".

Leidse Courant | 1986 | | pagina 7