Het nieuwe rood van Gorbatsjev 'Kamer: meer waarborgen voor ingreep in de lonen ewonde iraniërs ïehandeld STlri Utrecht Pravda publiceert stortvloed aan kritische brieven CDA-rapport erkent alternatieve leefvormen ARIII ^Binnenland/buitenland EcidócSoincwit VRIJDAG 21 FEBRUARI 1986PAGINA5 Twaalf jaar voor moord [WOLLE Tegen twee Zwollenaren die erdacht worden van moord is gisteren vaalf jaar gevangenisstraf geëist. De 29-ja- ge J.V. en de 26-jarige J.H. van E. zouden arig jaar de 39-jarige Zwollenaar A. van al hebben doodgestoken. De vrouw van an E zou daaraan medeplichtig zijn ge- eest en tegen haar eiste officier mr. Van »n Heuvel twee jaar cel. Het lichaam van an Hal werd vorig jaar juli in een Zwols irk gevonden. De twee mannelijke ver- ichten die de dag na de moord werden ge resteerd, gaven toen tegenover de politie te het slachtoffer de vorige avond na een ehtpartij te hebben mishandeld. Later op [e avond ging het tweetal samen met de ouw terug om het slachtoffer te zoeken, geli e man leefde nog toen hij werd gevonden, inchei aarna hij met het mes van de vrouw werd beldpodgcskdum. Uher Vrachtwagen trekt bovenleiding stuk UTRECHT Een vracht- wagen waarvan vermoe delijk de laadbak omhoog stond heeft gistermiddag op een overweg in Harme ien de bovenleiding boven beide sporen kapot getrok ken. De intercity-diensten van Utrecht naar Rotter dam en Den Haag moesten tijdelijk worden opgehe ven. Tussen Gouda en Rotterdam/Den Haag re den de treinen in pendel dienst en voorts liet de NS voor de doorgaande reizi gers bussen rijden van Utrecht naar Woerden en Gouda. Reagan op Grenada President Reagan, die gis teren een bliksembezoek heeft gebracht aan het ei landje Grenada, heeft een aanval gedaan op Cuba en Nicaragua. Reagan ver bleef op het eiland, dat in oktober '83 op zijn bevel werd binnengevallen door 7.000 Amerikaanse militai ren. Met de invasie werd een einde gemaakt aan een marxistische greep naar de macht, die onder meer de socialistische pre mier Maurice Bishop en nog minstens 100 anderen het leven kostte. Op het vliegveld onthulde Reagan een gedenkplaat (foto). Mevrouw Thöne: Verzetspensioen niet afgewezen HAARLEM Het Haar- lemse gemeenteraadslid mevrouw Thöne, die in opspraak is gekomen naar aanleiding van haar aan vraag van een verzetspen sioen en de daarop volgen de verklaringen over haar rol in de oorlog, zegt dat het onjuist is dat haar aan vraag is afgewezen. „De Stichting 1940-1945 beslist hier niet eens over. Zij brengt slechts advies uit, en dat advies is vertrou welijk". Directeur G.P. de Man van de Stichting 40- 45 bevestigt dit. SGP: STER afschaffen DBN HAAG De Staatkundig Gerefor meerde Partij (SGP) is tegen een wet die euthanasie toestaat, tegen de Wet Gelijke Behandeling, vindt dat de koopkracht van de echte minima niet verder omlaag mag en is er voorstander van dat de STER-reclame wordt afgeschaft. Deze „willekeurige greep" uit het verkiezingsprogramma 1986-1990 deed de nieuwe lijsttrekker van de SGP, ir. B.J. van der Vlies, gistermiddag tijdens de presentatie van het programma „In trouw recht doen". Radio en televisie zouden vol ledig moeten worden bekostigd uit de (fors verhoogde) bijdrage van luisteraars en kij kers. Bovendien vindt de SGP dat het open baar vervoer, behalve in noodsituaties, op zondag stil zou moeten liggen. Ook de KLM-vliegtuigen zouden 's zondags aan de grond moeten blijven staan. Leeftijd voordeliger dan goede opleiding DEN BOSCH „Ik heb sterk de indruk dat werkgevers bij het aan nemen van jongeren in veel geval len alleen maar kijken naar de leeftijd en niet naar net opleidings niveau. Hoe jonger hoe goedkoper". Dat zei mr. H. Kruse, directeur-ge neraal voor de arbeidsvoorziening van het ministerie van sociale za ken en werkgelegenheid gistermid dag in Den Bosch op e6n symposi um over jeugdwerkloosheid. Om te kunnen blijven bemiddelen moeten de Gewestelijke Arbeidsbureaus er voor waken kansloze werklozen voor te dragen voor vacatures, al dus mr.Kruse., - kee de len. E isd. Ji erten mn^icHIPHOL Negen gewonde Iraanse V^üitairen zullen de ko- niet pende tijd worden behan- "du in Academisch 'erval|iekenhuis van Utrecht nie vjVZU). Ze kwamen gister- vordt (vond aan op Schiphol en warden met ambulances tvergebracht naar ïtrecht De gewonde mi- iiren, variërend in leef- van 19 tot 48 jaar, zijn zeer ernstig aan toe, al- de Iraanse ambassa- ïur Hossein Tajgardoon. lolgens de ambassadeur zijn militairen het slachtoffer lan mosterd- en zenuwgas en jog niet geïdentificeerde che,- hischc wapens. Die zouden jjn gebruikt door het buur- jnd Irak. waarmee Iran in prlog is. Internist prof dr. B. langster van het AZU vindt jet nog te vroeg voor een der- lelijke conclusie. Pas na gron- i en systematisch onderzoek daar iets over meegedeeld nnen worden, aldus de arts de militairen zal behande- ^et is de tweede keer dat ge jonde Iraanse militairen in pederland worden behandeld. maart 1984 kwamen op Ichiphol vijf gewonde militai- cn aan, die na soms langduri- behandelingen in Neder- ziekenhuizen uiteinde- ijk weer naar Iran konden te- CHirgkeren Overigens worden V y momenteel ook Iraanse rr\i- Ugiar<jtairen behandeld in Wenen, iar bobden, Parijs, Frankfurt en eld dH r, eetproblemen met eleÈ-k. kandidaat itere&mroep Limburg instigT: veilhJAASTRICHT Provinciale 8taterr van Limburg zijn ak- i U°°rd gegaan met de voorge- Zek.C|ragen kandidaten voor het ptuur van de stichting Pro- e SHinciale Omroep Limburg in oprichting. Voor één kandi- VOOllaat, de priester van het bis- Roermond, F. Sampers, le 17n°°^aalmoezen'er van Sociale Verken in Limburg, moest venwel een uitzondering dat borden gemaakt. Hij was Zejfdjöorgedragen als representant Jan de levensbeschouwelijke j Mroeperingen, maar bisschop van Roermond heeft laar bezwaar tegen aangete- - |end. Sampers was voorgedra gen door de Raad van Kerken Limburg, waarin volgens de isschop de Rooms-Katholieke erk van zijn bisdom niet ver- 'pgen woord igd is. Hoofdaal moezenier Sampers heeft zijn tandidatuur voorlopig inge- rokken. Er volgt nog overleg net de bisschop. Seen krant ontvangen Bel bssen 18.00 en 19.00 uur, za- prdags tussen 14.00 en 15.00 ur, telefoonnr.071-122248 en k krant wordt nog dezelfde (vond nabezorgd. MOSKOU Het 27e communistische partij congres, dat volgende week in Moskou begint, zal van cruciaal belang zijn voor partijleider Gorbatsjov. Wanneer de vergaderingen en ver kiezingen voorbij zijn, zal de Sovjetleider immers spijkers met koppen moeten gaan slaan. Toe komstige tekortkomin- fen zal hij niet langer af unnen schuiven op de verspilde jaren onder het beleid van zijn voorgan ger Brezjnev. Alle be langrijke componenten van het partijregelement worden immers opnieuw opgetekend naar Gor- batsjovs wens. werd 25 jaar geleden opge steld door^Nikita Kroetsjov Dit derde programma wordt gewoonlijk terzijde gescho ven als een utopisch docu ment, waarin beweerd wordt dat de Sovjet-Unie binnen twintig jaar volmaakt com munistisch zou zijn. Sovjet burgers zouden het dan beter hebben dan de Amerikanen. De gestelde ambities waren zo echter zo irreël, dat het programma kort na de val van Kroetsjov stilletjes uit het politieke gezichtsveld verdween. Het is tegenwoor dig zelfs bijna onmogelijk aan een kopie van het program ma te komen. Dit is in feite een kinderach tige en oneerlijke gang van zaken, want Kroetsjovs pro gramma heeft twee zeer op vallende eigenschappen. In de eerste plaats is het pro gramma in een bepaald op zicht verwezenlijkt. De Sov jet-Unie produceert meer staal, olie, cement, ijzer en kolen dan de VS. Dat zijn de produkten die in 1961 als de steunpilaren van industriële macht werden gezien. Dilemma De tweede opvallende eigen schap is dat het programma van 1961 duidelijk het dilem ma noemt, .waar ook Gor batsjov zich vandaag de dag tegenover geplaatst ziet. De schitterende economische plannen van 1961 waren na melijk gebaseerd op Kroets jovs idee van een vreedzame samenleving met het Westen. „Complicaties in internatio nale betrekkingen die het noodzakelijk maken de de fensie-uitgaven te verhogen, kunnen de verhoging van de levensstandaard vertragen", stond er in 1961. Vijfen twintig jaar later komt het nieuwe artijprogramma van Gorbatsv met ongeveer de zelfde bodschap. De Sovfleiders van nu be seffen 'angzamerhand dat overtuijng en moreel niet genoeg ijn. Ze zitten gevan gen in rn dilemma dat rëge- ringén I eeuwen lang in een greep budt: dat je niet tege- Rjkerti] voor boter en gewe ren ka'zorgen, dat de massa niet aljd luistert, dat de ar- beideriniet werken zoals de leiderslat willen en dat het systeej, dat een nieuwe en nobele Sovjet-mens moet scheppn, ook nog altijd dronkards, dieven, nietsnut ten eroplichters oplevert. En de coriiptie dringt tot diep in h< hart van de partij door. Er zn echter ook nog veel idealiten in de partij. Vol gens hen is Gorbatsjov de laatsl kans van de partij om de fcschaafde en efficiënte maafchappij op te bouwen die willen hebben. „We hebbn iemand nodig die het laats zetje geeft. Bijna alles is ingereedheid gebracht. De railszijn gelegd, de olie, het gasje energie zijn waar ze hore. We hebben fabrieken, we ebben de universiteiten en e knappe koppen en de deslindigheid om robotten te buwen. Het is de taak van Gopatsjov om het allemaal in ekaar te passen en het sy stem in werking te zetten", aldus een van hen. De partij heeft bewegen te kunnen zorgen voor de „harde" en objectieve kenmerken van een moderne economie: fa brieken, pijpleidingen, tanks en machines. Nu rrioet de partij dezelfde kundigheid aan de dag leggen wat betreft de „zachte" sectoren, zoals ontwerpen en marketing, management en het aanmoe digen van persoonlijke initia tieven. Initiatief Het programma dat het par tijcongres zal goedkeuren moet de Sovjet-Unie naar een post-industriële econo mie te voeren, via automati sering, computers en een ge moderniseerde dienstverle nende industrie. Dit betekent echter dat miljoenen arbei ders hun oude, vertrouwde baantjes zullen moeten ruilen voor nieuwe en uitdagende functies. Hun leiders zullen initiatieven moeten nemen zonder dat ze daarvoor gestraft zullen worden. Gor batsjov vertelt het Sovjetpu- bliek nu al ruim een jaar lang dat deze nieuwe indus triële revolutie hun leven net zo drastisch zal beïnvloeden als de eerste industrialisatie uit de jaren dertig dat deed met de generatie voor hen. De huidige Sovjetleider moet, net als Stalin indertijd, een nieuw partijapparaat oprich ten om deze plannen te kun nen verwezenlijken. Het siert hem dat hij dit heeft gedaan door mensen de mogelijkheid te geven met pensioen te gaan en dat hij het wapen van de „zuiveringen", dat Stalin zo overvloedig ge bruikte, slechts in geval van corruptie toepast. De Sovjetbevolking moet echter nog altijd overtuigd worden dat het in hun eigen voordeel is om harder te werken. Gorbatsjov moet bo vendien voor een goede sti mulans zorgen, die de bevol king tot het nemen van initi atieven aanmoedigt. Een ho-- ger loon heeft weinig nut, wanneer er geen elegante kleding, moderne meubels of nieuwe automodellen zijn om het aan uit te geven. Doorslaggevend voor het sla gen van Gorbatsjovs plannen wordt waarschijnlijk niet het komende partijcongres, maar de topconferentie in Was hington later dit jaar met president Reagan. De toe komst van de wapenwedloop (met in het verschiet de geld verslindende ruimtewapens) zal uitmaken, of Gorbatsjov de Sovjet-maatschappij de hierboven beschreven stimu lans kan bezorgen, of dat de defensie opnieuw beslag legt op de beschikbare middelen. MARTIN WALKER Copyright The Guardian Veiliger Schiphol De beveiliging op Schiphol Is de laatste tijd verbe terd. Dat is dui delijk te zien bij de balie van de Amerikaanse luchtvaartmaat schappij TWA, waar politie agenten met ka rabijnen patrouil leren. MOSKOU Voor de eerste keer in de geschiedenis van de Sovjet-Uriie heeft de bevolking in de officiële partiikrant kunnen lezen over de uitgebreide privileges van hooggeplaatste partijfunctionarissen. „Als de partij bazen eens naar de winkels gingen die wij, de gewone burgers, moeten gebruiken en net als wij in de rij zou den moeten staan, misschien dat er dan wat aan ge daan zou worden. Zij maken gebruik van restaurants en winkels die speciaal voor hen bestemd zijn. Ze gaan naar aparte ziekenhuizen en ga zo maar door", schreef de boze Nikolai Nikolajev uit Kazachstan, die zegt al 45 jaar lid van de partij te zijn. De felle kritiek op de corruptie in de partijgelederen en de luide roep om een einde aan de privileges, is absoluut zonder precendent. De rubriek met inzonden brieven in de Pravda begint volgens diplomaten steeds meer te lijken op de clandestiene pers. De Pravda is de officiële spreekbuis van het centraal comité van de partij en het is on- dat een dergelijke stortvloed van brieven zonder de jke toestemming van Gorbatsjov gepubliceerd zou kun nen worden. Het is echter opmerkelijk dat in deze brieven open lijk het soort kritiek geuit wordt, dat schrijvers in clandestiene bladen gevangenisstraffen opgeleverd wegens „anti-Sovjet pro paganda". Oosteuropese diplomaten verbazen zich over de open heid van de brieven in de Pravda. Een Tsjechoslowaakse journa list heeft gezegd (fat het hem aan de Praagse lente van 1968 deed denken. Achter de dub bele wand van een container heeft de Apel- doornse politie gisteren 1800 kilo hasj gevon den. De partij „Libanon", met een marktwaar de van circa 18 miljoen gulden, was verpakt in dozen voor een insectenverdel ger. Vijf man nen werden aangehouden, van wie vier op heterdaad. HILVERSUM Volgens het wetenschappelijk insti tuut van het CDA kan het begrip „gezin" worden ver ruimd. In een rapport, dat begin juni verschijnt, consta teren CDA-wetenschappers dat er zich na het traditio nele gezin veelsoortige „niet-huwelijkse twee-relaties" hebben ontwikkeld, zoals homofiele partners, „samen- levers" en partners, bij wie de lotsverbondenheid „zich beperkt tot een financieel-economische band". Het CDA-rapport dat de titel krijgt „1 en 1 is samen", beveelt aan deze alternatieve vormen van samenleven officieel door de overheid te laten erkennen. Dat zal moeten gebeuren door een afzonderlijke registratie, waardoor wettelijke rechten en plich ten voor de nieuwe leefpatronen worden vastgelegd. Volgens directeur A. Oostlander van het wetenschappelijk insti tuut was in het CDA-verkiezingsprogramma van 1982 al te le zen, dat het CDA streeft naar erkenning van de nieuwe leefvor men en een studie zal maken van de financiële en juridische consequenties. Voor het CDA belangrijke begrippen als „zorg plicht„duurzaamheid van relaties" en „verantwoordelijkheid" zijn volgens Oostlander ook van toepassing op de meeste nieuwe leefpatronen. Fractieleider Bert de Vries van het CDA reageerde positief op de aanbevelingen van het CDA-rapport. Wel had hij vraagte kens bij de registratieplicht voor de nieuwe leefvormen. De Vries vond dit „een wel erg eenvoudige gedachte", waarbij hij nog de nodige beleidsvragen zette. Zeevalking: nota Deetman niet haalbaar DELFT De nota waarin mi nister Deetman van onderwijs bezuinigingen voorstelt voor de studentenvoorzieningen zal het in deze vorm niet halen. Dit zei mr. H.J. Zeevalking, de voorzitter van de TH in Delft, gisteravond tijdens een bijeen komst van de Delftse Studenr ten Sportfederatie. De minister wil volgens deze beleidsnota dat studenten voor zaken als huisvesting, sportac commodatie, culturele voorzie ningen, gezondheidszorg een beroep gaan doen op de gewo ne maatschappelijke voorzie ningen, vaak dus de gemeen telijke. Volgens Zeevalking is de druk vanuit het weten schappelijk onderwijs en de politiek te groot. DEN HAAG De Twee de Kamer vindt dat de omstandigheden waarin en de voorwaarden waar onder de regering mag in grijpen in de lonen nauw keuriger omschreven moeten worden. De Ka mer bracht dit gisteren naar voren bij de behan deling van een wijziging van de Wet op de Loon vorming. De wensen van de drie grote fracties lo pen echter uiteen. In zijn wetsvoorstel bepleit mi nister De Koning (Sociale Za ken) de uit 1970 daterende wet van overheidswege in de lo nen beperkt blijven tot acute, onvoorzienbare noodsituaties in de economie, die schok-ef- fecten hebben. De Kamer deelt dat standpunt wel, maar vindt dat de regering met de gekozen formuleringen nog te veel kanten op kan. De PvdA valt vooral over de ruime aanduiding dat de mi nister „regels kan stellen". De socialisten willen verder dat de Stichting van de Arbeid het overlegorgaan van werknemers en werkgevers met de regering vooraf wordt betrokken bij het besluit tot een ingreep in de lonen. De VVD vindt dat in het voor stel niet duidelijk genoeg is omschreven wat precies nood situaties zijn. Dè liberlaen heb ben er ook bezwaar tegen dat er in het voorstel te weinig ga ranties zijn ingebouwd voor een goede parlementaire con trole. CDA vroeg om meer waarborgen dat maatregelen alleen zullen worden genomen als het gaat om internationale omstandigheden. De deur mag niet worden opengezet voor ingrijpen vanwege falend bin- nenlandsbeleid, aldus woord voerder G. van Dam. Minister De Koning wees de voorstel len uit de Kamer vooralsnog van de hand. Het debat werd voortijdig afgebroken in ver- Voor dat overleg zou een week band met het overlijden van moeten worden uitgetrokken. minister Rietkerk. Noodweer Californië heeft nog steeds te lijden van hevig noodweer. Zo is de Mokelumne- rivier, die in de bergen ten oos ten van San Francisco ont springt, door de hevige regenval ver buiten zijn oevers getre den. De boer derij die op de foto aan de lin kerkant van de doorgebroken dijk is te zien, staat op het Ty- ler-eiland In de rivier dat geheel onder water is komen te staan. Elders in Noord- Californlë zijn eveneens rivier dijken doorge broken. Daarbij zijn zeker elf mensen omge komen.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 5